Bestuur kan stormvloed niet aan GRATIS Stroomstoring treft Zeeuwse bedrijven Zelfde zender. Andere golflengte. I o intratuin y nu4 99 T0BLER0NE Impasse dreigt voor Europees vredesleger Zeeuwse autoriteiten onvoldoende voorbereid op overstroming Sluipschutter Washington aangeklaagd Rookpluim Etna reikt tot aan Afrika Zalm is bolletjesslikkers spuugzat Zware beschuldigingen Milosevic Staten blijven op sterkte Feyenoord verliest bij Juventus i TARGA VISIONARY Texaco trakteert! Bij elke tankbeurt 0P=°P PZC L12° t# |60 NO 4 Regenachtig Het is grotendeels bewolkt en bij tijden valt er wat regen. Vanmiddag wordt het maxi maal 12 graden. 245e jaargang no. 257 woensdag 30 oktober 2002 los nummer 1,10 door Ben Janseri VLISSINGEN - Vijftig jaar na de watersnood ramp van 1953 zijn de Zeeuwse bestuurders on voldoende voorbereid op een nieuwe overstro mingsramp. Bij een oefe ning afgelopen voorjaar is gebleken dat ze besluiten baseren op zeer beperkte en vaak niet geverifieerde informatie. Een provinci aal evacuatieplan biedt mogelijk een uitkomst. De Zeeuwse bestuurders wanen zich ten onrechte veilig achter de stormvloedkering in de Oos- terschelde en de op Deltahoogte gebrachte dijken, constateert adviesbureau Twynstra Gudde, dat informatie en communica tie tijdens dreigend hoogwater in opdracht van de provincie Zeeland heeft onderzocht. De calamiteitenplannen van ge meenten, waterschappen en provincie zijn vooral gericht op behoud van deze veiligheid. Voor de gevolgen van water standen ver boven NAP4,10 meter is in deze rampendraai boeken weinig geregeld. Ter vergelijking: in 1953 bereikte de zee in Vlissingen een hoogte van NAP 4,55 meter. Lichtvaardig Bij de oefening namen de be stuurders te lichtvaardig het be sluit tot evacuatie van de bevol king over te gaan. Ze gaven zich I te weinig rekenschap van de WASHINGTON - Tegen de ver meende sluipschutter John Al len Muhammad is op federaal niveau een aanklacht inge diend. Dat maakte minister John Ash- croft gisteren bekend. De 41-ja- rige Muhammad wordt ver dacht van tien moorden in de regio Washington. De Amerikaanse justitie ver denkt hem in een twintig punten tellende aanklacht onder meer van samenzwering om de Ver enigde Staten aan te vallen en chantage. Ashcroft zei de dood straf toepasselijk te vinden in dien Muhammad wordt veroor deeld. Muhammads medeplichtige, de 17-jarige John Lee Malvo, kan onder het federaal recht niet worden aangeklaagd omdat hij nog te jong is. Het tweetal is al door de staten Maryland en Virginia aange klaagd wegens tien moorden. In Virginia kan een minder jarige ook de doodstraf krijgen. DPA weersomstandigheden waaron der extreem hoge waterstanden worden bereikt. Dan is al gauw sprake van windkracht 12 (een orkaan), waarbij bomen worden ontworteld, voertuigen omver waaien en allerlei los materiaal door de lucht vliegt. De situatie tijdens de zware storm afgelopen zondag (wind kracht 10 met uitschieters tot boven 125 km per uur) geeft al aan wat bij nog slechter weer mag worden verwacht. Onder dergelijke omstandigheden kan het verstandiger zijn de bevol king aan te sporen naar hoger gelegen gebieden te gaan of toe vlucht te zoeken tot bovenver diepingen van woningen in plaats van een grootschalige evacuatie te gelasten. Boven dien kunnen omgewaaide bo men die de wegen versperren, een effectieve evacuatie belem- Behoefte bestaat aan een beter beeld van de plaatsen waar on der gegeven weersomstandig heden de Zeeuwse dijken het kwetsbaarst zijn en wat de gevolgen van een eventuele doorbraak of overstroming ter plekke zijn. Deze informatie ontbreekt nu en daardoor raakt, zo werd duidelijk tijdens de oe fening, veel tijd zoek met inzicht krijgen in de omvang van moge lijke problemen. Dat het bij dreigend hoogwater aan communicatie schort tussen bestuurders is al eerder vastge steld. Bij de oefening bleek hoe ernstig de gevolgen kunnen zijn. Het waterschap Zeeuwse Eilan den verspreidde een kaartje, waarop Walcheren gearceerd was aangeduid. Daarmee wilde het waterschap aangeven dat de veiligheid van het gebied bij een volgend hoogwater niet kon worden gegarandeerd. Het re gionaal coördinatiecentrum be greep er evenwel uit dat tot eva cuatie was besloten en begon daar voorbereidingen voor te treffen. De onderzoekers doen ook de aanbeveling de regionale coördinatie van een overstro mingsramp in handen te geven van de commissaris van de ko ningin. Burgemeesters hebben in dergelijke omstandigheden de handen vol aan de problemen in hun eigen gemeenten. door Emile Calon BORSSELE - Het Zeeuwse be drijfsleven leidt een schade van vele miljoenen euro's als gevolg van een stroomstoring. Door de storing gistermorgen in alle vroegte in een 150 kV-sta tion van Delta Nutsbedrijven Advertentie moesten tal van bedrijven zoals Dow Benelux, Pechiney, Total, Atofina, Thermphos en Air Li quide het productieproces stil leggen. De storing veroorzaakte ook milieu-overlast, omdat tal van bedrijven gedwongen waren productiestoffen via de fakkel installaties af te voeren. Boven Dow hing zelfs een tijd een fikse roetwolk. Onderzoek wees uit dat er geen gevaar voor de volksgezondheid is geweest. De storing ontstond om drie uur en was tegen half vijf verholpen. Ze was een direct gevolg van de storm van afgelopen zondag. Door wind veroorzaakte zout- aanslag op de isolatoren zorgde voor kortsluiting. Delta-woord voerster M. van Zuilen bena drukte dat er sprake is van over macht. Hoofd milieuhandhaving van de provincie T. van Riet gaf aan dat zoutaanslag na een storm een bekend verschijnsel is. Zo weet hij dat bij Pechiney ook wel eens een stroomstoring door zoutaanslag is ontstaan na een storm. Van Zuilen stelde echter dat de zoutaanslag niet vanaf de grond is te traceren. Om het zout alsnog te verwijde ren heeft Delta gisteren een noodoplossing bedacht. Er wor den een soort bretels tussen twee hoofdleidingen aangelegd zodat de isolatoren alsnog groepsgewijs zoutvrij gemaakt kunnen worden. Schadeclaims Getroffen bedrijven vonden het te vroeg om al te spreken over eventuele schadeclaims. Wel 1 ieten verschillende woordvoer ders weten dat ze precies willen weten hoe de storing kon ont staan. Door de storing heeft bij aluminiumproducent Pechiney Nederland (PNL) de totale pro ductie ook vele uren stilgelegen. De WD, met Gerrit Zalm voorop, is de gestage stroom van bolletjesslik kers zat. De partij kwam gisteren met een plan voor uitzending van Neder landse douane-beambten en marechaussees naar de Antillen. Luchtvaart maatschappijen moeten hun passagiers ook beter in de gaten houden. Doen ze dat niet, dan verspelen ze hun J landingsrechten. Rebellerende Serviërs in Kroatië en Bosnië werden bewapend en betaald door Belgrado en onderhandelaars kregen de dwingende opdracht om vredesbesprekingen te frustereren. Brein achter dit alles: Slobodan Milosevic. Dat ver klaarde een ex-agent van de Joegoslavische geheime dienst gisteren voor het Joegoslavië Tribunaal. De provinciale besturen worden voorlopig niet verkleind. De Eerste Kamer heeft gisteren besloten, een wetsvoorstel tot vermindering van het aantal Statenleden voorlopig nog niet te behandelen. Als het wetsvoorstel was aangeno men, zou het Zeeuwse provinciebestuur van 47 naar dj "1 39 Statenleden zijn gegaan. 8 De tweede ronde van de Champions League is voor Feyenoord ver weg. De Rotterdammers verlo ren gisteravond met 2-0 bij Juventus en omdat Newcastle United thuis met 2-1 van Dinamo Kiev won, staat Feye noord nu laatste O in poule E. dL varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; gezondheid: 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13, 15, 17 en 19; sport: 20 en 21; uit: 23, 24 en 25; jong: 26 en 27. (Advertentie) SICILIË - Een Nasa-satelliet maakte deze foto van de vuurspuwende Etna op Sicilië. De gigantische pluim van rook en as over de Middenlandse Zee reikt inmiddels tot Noord-Afrika. Rechtsboven is nog een puntje van het Italiaanse vasteland te zien. Honderden mensen op Sicilië zijn inmiddels dakloos door het natuurgeweld. foto E PA jj HET GROENE WARENHUIS 1 Spathiphyllum in glazen vaas, hoogte 30 cm. |SBP< Van 9,99 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. Na de onderbreking kostte het PNL veel moeite de productie weer op te starten. Geen van de bedrijven kon exact aangeven hoeveel schade er is geleden. De storing had ook nadelige ge volgen voor de kolen- en kern centrale van de EPZ bij Borsse- le. Beide eenheden konden na de storing de opgewekte elektrici teit niet langer afzetten zodat ze ook uit productie werden geno men. De kolencentrale is in de loop van dinsdag weer opge start. De kerncentrale zal naar verwachting in de loop van van daag weer honderd procent ver mogen leveren. door Hetty van Rooij BRUSSEL - Twee maanden voor de eerste missie dreigt voor het Europese 'vredesleger' een impasse. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn het oneens over de vraag hoe dat leger eruit moet zien en Griekenland wei gert de weg vrij te maken voor een compromis met Turkije. Advertentie (Advertentie) BEL/KIJK VOOR DE JUISTE ETHERFREQUENTIE: Notebook met DVD-spelbr, CD-ROM in CD-brander «Ml verder In de** uitga vm Op 1 november veranderen de frequenties van Radio 2, Radio 3FM en Radio 4 in uw regio. Luistert u via de ether, stem dan opnieuw af. PUBLIEKE RADIOZENDERS De Navo-operatie in Macedonië 'Amber Fox' staat onder Neder landse leiding en loopt aan het einde van dit jaar af. Volgens af spraak neemt de EU per 15 de cember het werk over. Maar zolang niet geregeld is dat het EU-leger gebruik mag ma ken van Navo-middelen, kan de Unie geen militaire taken op zich nemen. Erfvijanden Grie kenland en Turkije houden al langer dan een jaar beurtelings zo'n akkoord tegen, omdat ze vrezen voor hun eigen veilig heidsbelangen. Turkije is wel lid van de Navo, maar niet van de EU, en wil een zo groot mogelij ke zeggenschap in de militaire bezigheden van de Unie. De Griekse onwil om tot een com promis met de Turken te komen, heeft geleid tot een hoog oplo pend conflict tussen EU-diplo- maat Solana en de Griekse mi nister-president Simitis. Vorige week keurden de rege ringsleiders een verklaring goed, waarin staat op welke ma nier Turkije kan deelnemen aan militaire EU-operaties. GPD (Advertentie) ZÓ GEVONDEN KABELFREQUENTIES BLIJVEN ONGEWIJZIGD prgtwmTi>ïï 8 "713214' 0000021 maandag t/m vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1