Duwtje in de goede richting PZC t Combinatie van licht, weerkaatsing en rust Schilderijen om aan te raken 17 Provinciale Staten blijven even groot kunst cultuur Opvoedtelefoon lezers schrijven Nieuwe ogen Omgang Omgang II Storm Medicijnen Domineeskind II voor 59,- voor 69,- V woensdag 30 oktober 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De provinciale besturen blijven na de verkie zingen van maart volgend jaar even groot. De Eerste Kamer heeft gisteren met 37 tegen 34 stemmen besloten een wets voorstel tot verkleining van Provinciale Staten niet op korte termijn te behandelen. De vierkoppige D66-fractie in de Eerste Kamer gaf de door slag. In de Tweede Kamer stem den de democraten nog voor verkleining van de provinciale besturen om de slagvaardigheid te vergroten, en omdat in pro vincies als Zuid-Holland en Noord-Brabant de provinciebe sturen erg veel leden tellen, meer dan tachtig. D66 in de Senaat, met oud-par tijleider J. Terlouw, voelde zich niet meer aan het wetsvoorstel gebonden. Het wetsvoorstel verkleining Provinciale Staten was ingediend onder het laatste kabinet-Kok en overgenomen door de regering-Balkenende. Niet verrassend De opstelling van D66 in de Eer ste Kamer was niet verrassend. Bij een verkleining van Provin ciale Staten maakt de partijge zien de slechte opiniepeilingen, nog minder kans op statenze- tels. En leden van de Eerste Kamer worden gekozen door af gevaardigden in provinciale be sturen. Behalve D66 stemden ook CDA, ChristenUnie, SGP en de onaf hankelijke senator M. Bierman tegen behandeling van het wetsvoorstel op korte termijn. WD, PvdA en SP wilden het voorstel snel behandelen. Zeeland houdt al met al een pro vinciebestuur van 47 leden, wat anders zou zijn teruggebracht tot 39. Mogelijk komen er vanaf maart zelfs meer provinciebe stuurders dan minder, omdat gedeputeerden als dagelijks be stuurders straks niet meer in Provinciale Staten mogen zit ten. Het wetsvoorstel dat dit regelt, dualisme in het provinciebe stuur, is onlangs goedgekeurd door de Tweede Kamer. De ver wachting is dat de Senaat dit wel op tijd behandelt. door Claudia Sondervan De Opvoedtelefoon bestaat tien jaar. Tien jaar eetproblemen, vechtende broers en zussen, niet luisteren en slaapproblemen. Jacqueline Schot van Jeugdzorg Zeeland prijst de telefoni sche hulpdienst voor ouders, waar ze zelf diensten voor draait. „Een hele goedkope manier om te voorkomen dat jongeren ontsporen." Moeders bellen soms ploffend van woe de. „Dan hoorje een krijsend kind op de achtergrond en weet een ouder het echt niet meer. Ik vraag eerst of het kind zich niet kan bezeren Daarna gaan we pra ten." Ouders die het onderling oneens zijn, bellen ook. ,,Ik vraag hen te beslis sen wat ze nu echt belangrijk vinden in hun opvoeding. Ouders zijn de deskun digen van hun eigen kind. Wij geven ze hooguit een duwtje in de goede rich ting. Advies opleggen werkt niet." Sommige ouders zijn blij dat het ano niem kan, uit angst dat 'ze mijn kind weghalen'. Vooral allochtone ouders die door taalproblemen onbekend zijn met regelgeving. „Ik leg ze duidelijk uit wat we voor ze doen en waar ze hulp kunnen krijgen. Er is ook een allochto- nenlijn, Fona, in Arabisch en Turks." Zo eens per maand komt Schot een pro bleem tegen dat heel ernstig lijkt. „Dat meld je bij het AMK, het Algemeen Meldpunt Kindermishandeling. Mits je voldoende informatie hebt gekregen. Zo niet, dan gaat het over.Want het ge sprek is eenmalig. En kan anoniem ge voerd worden. „Maar die ouder hééft tenminste de Opvoedtelefoon gebeld. Misschien zoekt hij meer hulp Laagdrempelig Het toeleiden van problemen naar de juiste hulpverleners is een belangrijke taak van de Opvoedtelefoon. De instel ling waar Schot zelf het meest naar verwijst is net zo laagdrempelig als de telefonische hulpdienst. „Het Opvoed- bureau in Goes. Het is gratis en je hebt geen afspraak nodig." De provincie Zeeland sloot zich zeven jaar geleden aan bij het initiatief, dat onderhouden wordt door jeugdzorgin stellingen bij de provincies. Elk dag deel wordt de telefoon in een andere provincie aangenomen. De Zeeuwse 'dienst' valt dinsdag tussen 11.30 en 14.30 uur. Daarvoor beheert Utrecht de lijn, daarna Groningen. „Geeft niks," lacht Schot. „Met de Sociale Kaart van Nederland kan ik elke zorgvoorziening in de buurt van een bellier opzoeken." Ouders bellen het meest over het eerste Jacqueline Schot (rechts) en Marij van Aalst beantwoorden de opvoedtelefoon. ren hebben geen eigen 'geheime' plek meer. Ze mogen zich niet meer vervelen Ze worden materialistisch, luidruchtig en egoïstisch genoemd. Logisch, want ze hebben te veel spullen, geen speel ruimte en zijn gewend te krijgen wat ze willen", somt Schot op. Over jongens wordt in 45 procent van de gevallen gebeld. Over meisjes een kleine 38 procent. „Jongens hebben ex tra verter gedrag en zijn vaker agressief Jongens ontwikkelen zich ook in veel dingen later dan meisjes." De meeste klachten komen tussen november en maart. „Als de blaadjes vallen en alle hulpverleningsinstellingen het tradi tioneel druk hebben. Het binnenspeel- seizoen, ja. In vakanties wordt weinig gebeld, want dan zijn de kinderen er- bij." Drukke kinderen Echtscheidingsproblemen komen de laatste jaren vaker voor. En klachten over 'drukke kinderen'. „Niet elk druk kind is een ADHD-kind druk zijn een kind. Meer dan de helft van de telefoon tjes gaat over kinderen tot vier jaar. Moeder belt in 84 procent van de geval len. Vader in iets meer dan vijf procent. „Als mannen bellen is het zakelijk en direct." In de top tien van klachten staan slaapproblemen bovenaan, ge volgd door opvoeden in het algemeen, weerspannigheid, straffen, aandacht vragen, zindelijkheid en eten. „Mensen hebben maar enkele kinderen en die moeten perfect zijn. Ze krijgen alle aandacht en iedereen let op henKinde foto Lex de Meester probleem is, hangt af van de tolerantie van de ouders, de leefruimte. Het nor male is een beetje weg. Je kan best stof zuigen met je kind in de box. Je hoeft er niet de héle dag mee te spelen." Het is een misverstand dat grenzen stel len gelijkstaat aan boos worden, vindt Schot. „Je kan iets kalm, van dichtbij mededelen. Dat neemt een kind eerder aan dan boos geschreeuw van de keu ken naar de kamer. Bij opvoeden wordt veel gecommandeerd en gemopperd terwijl een rustige en positieve benade ring beter werkt. Je mag ook rustig zeg gen dat je even moet nadenken óf iets mag. Je kind voelt zich serieus genomen en zelf ben je geen kapotte grammofoon die alles standaard verbiedt. Kinderen kunnen uitzonderingen op regels heel goed bevatten." De Opvoedtelefoon (0900-8212205) is op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur open en op maandag-, dinsdag- en woensdagavond van 19.00 tot 21.30 uur. Er is ook een website: www. opvoedtelefoonnl Paul Kamper maakte een object met vijf roestvrij stalen ringen die de blik van de toeschouwer naar de Sint Lievensmonstertoren stuurt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Objecten, litho's, beelden, sieraden, olieverf schilderijen en bloemdecoraties staan centraal tijdens de jaar lijkse tentoonstelling die Elly Asselbergs elke derde week van november houdt in haar monu mentale woning in de Noordha venpoort in Zierikzee. Zij stelt die fraaie ambiance graag open om er in een evenwichtige com binatie meerdere kunstvormen te presenteren. Licht, weerkaatsing en rust spe len dit keer een belangrijke rol in deze expositie. Beeldend kunstenaar Paul Kamper uit Wissenkerke maakte speciaal voor deze tentoonstelling een object met vijf ringen van roest vrij staal. De toeschouwer die zijn blik laat sturen door die me talen cirkels in verschillende grootte, ervaart via het zolder raam een uniek zicht op de Sint Lievensmonstertoren. Boven dien weerspiegelt het blinkend oppervlakte van de ringen ook voortdurend de omgeving. In de stillevens van Olaf Cleofas van Overbeek spelen licht en weerkaatsing ook een hoofdrol. Kenmerkend werk van Van Overbeek wordt permanent ge- exposeerd bij galerie Lieve Hemel in Amsterdam. Deze schilder slaagt erin de rust in stillevens extra te versterken door zich te concentreren op ob jecten die in een steriele omge ving zijn geplaatst. Het licht spel op voorwerpen boeit Van Overbeek in het bijzonder. Hij geeft derhalve de voorkeur aan het schilderen van stillevens van keramiek in combinatie met glazen voorwerpen. Schittering Ook in het werk van Jacques van As uit Schoonhoven neemt schittering een belangrijke plaats in. Hij is edelsmid en ex poseert met regelmaat zijn eigen collectie sieraden. Draagbaar heid acht hij van belang, Bij hem staat voorop dat een sie raad moet harmoniëren met de persoon die het gaat dragen. Hij werkt voornamelijk met zilver, goud en palladium, één van de zes metalen uit de platina- groep. Het merendeel van zijn sieraden zijn eenmalige exem plaren. Ze zijn ontworpen rond één of enkele edelstenen, vaak in bijzondere kleuren of slijp vormen. Tevens maakt hij ge bruik van fossielen, ruwe dia manten en zoetwaterparels. Voor beeldhouwer Hans van Tilburg is het maakproces in fei te belangrijker dan het uitein delijke resultaat. Het streven iets tastbaars te maken uit dat ruwe blok steen dat eeuwenlang is gevormd door de natuur, geeft hem veel voldoening. „Tijdens het bewerken heb ik het gevoel verlost te zijn van de haastcul- tuur en hoef ik niet te denken in verlies- en winstnormen", aldus van Tilburg. Asselbergs heeft arrangeur, sty liste en sfeermaakster Cecile van Schie uitgenodigd bloem en sfeerdecoraties te maken ter omlijsting van deze expositie. De tentoonstelling in de poort- woning gaat zaterdagmiddag 2 november op informele wijze van start met muzikale omlijs ting van Cristel Koendering (piano) en Melanie Overbeeke (altviool). De expositie is tot en met zondag 10 november dage lijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Voor de eerste maal breidt Asselbergs deze beelden de kunstpresentatie uit met twee poëzie-avonden op don derdag 7 en vrijdag 8 november met medewerking van de dich ters Thorn Schrijer en Lou Vleu gelhof door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Kunstenares Kathe Ruyssenaars heeft ge merkt dat mensen die haar schilderijen bekijken eerst een stap naar achteren doen. Dat is nodig om het formaat te bevat ten en even afstand te nemen van kleur en materie die bijna van het doek af spatten. Maar na de stap terug volgen twee stap pen voorwaarts. Ruyssenaars: „In tegenstelling tot de meeste schilders vind ik dat de kijker het schilderij best mag aanra ken." Morgen begint bij Galerie T in Middelburg een expositie met werk van Ruyssenaars en de Zwitserse schilder Hans Rudolf Strupler. Ruyssenaars woont nog in Barneveld, maar vestigt zich binnenkort in Middelburg. De expositie bij Galerie T is een uitstekende introductie op haar werk en wie meer wil weten kan het boek Vrienden voor het le ven inkijken dat twee jaar gele den is samengesteld ter gelegen heid van haar vijfde lustrum als kunstschilder. De titel slaat op haar schilderijen. Fotograaf Juul Hondius heeft Ruyssenaars schilderijen gefotografeerd in de huizen van mensen die ze hebben aangekocht. ,Ik wil graag dat mensen een re latie aangaan met mijn werk", verklaart Ruyssenaars. „Dat kan alleen als schilderijen blij ven boeien. Nadat ik klaar ben, laat ik ze over aan de toeschou wer. Dan kan die aan het werk. De manier waarop mijn schilde rijen her en der hangen, of er een bank voorstaat, hoe het licht er op valt, dat zegt veel over de re latie die mensen met het schil derij zijn aangegaan." Wie zo redeneert, heeft ook uit gesproken ideeën over een ten toonstelling van schilderijen. Die heeft Ruyssenaars dan ook. „Over de manier waarop het werk wordt opgehangen, moet goed worden nagedacht. Het is geen kwestie van hier eentje, daar eentje en klaar is Kees. Er moest sprake zijn van yin en yang tussen maker, ruimte en galeriehouder. Die moet zich ook veilig voelen en tussen het werk kunnen leven, anders is het onmogelijk over te brengen waar het in het werk om gaat." Blij worden In schilderijen van Ruyssenaars zijn tussen abstracte woelingen vrijwel altijd mensfiguren te onderscheiden. Meestal vrou wen. De verf is overdadig en krachtig aangebracht, met veel gevoel voor kleur. Ze gebruikt aardse kleuren, met een voor keur voor rode en gele tinten. Ruyssenaars: „Een schilderij begint altijd als een gevecht met het witte doek. Ik moet eerst blij worden van het schilderen. Dat gebeurt als ik de bewegingen van mijn hand volg, zonder me- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. dische zorg met duurder te ma ken dan nodig is, is dat bericht om meer dan één reden opmer kelijk: 1. Een zorgverzekeraar blijkt bereid artsen te belonen (of om te kopen?) om iets te doen wat hun burgerplicht is. 2. De Zeeuwse huisartsen 'voe len er niks voor' omdat 'de arts straks niet meer helemaal vrij is om dat medicijn voor te schrij ven wat hij of zij nodig vindt voor een patiënt'. Maar dat is onzin als het gaat om een medi cijn met dezelfde werkzame stof, alleen in een andere ver pakking of onder een andere (merk)naam. 3. De apothekers zien er ook niets in: 'Wij scoren op dit punt al het hoogst.' en 'Het voor schrijven van goedkopere medi cijnen is altijd al een speerpunt van ons beleid geweest.' Hoe hoog de apothekers scoren staat er niet bijmaar het is toch altijd fijn als een zorgverzekeraar een speerpunt van je beleid onder steunt? Van het bericht gaat de sugges tie uit dat het in wezen alleen maar gaat om de eigen beurs. Op een terrein dat het welzijn van ons allen betreft en waar zoveel fout gaat - ook van de kant van de patiënten! - zijn heldere en doorzichtige argumenten no dig. Wil even reageren op het artikel van Petra Dircks over het lase- ren van haar ogen in het Lasik Centrum (PZC, 23-10). Ik ben naar Eindhoven gegaan naar dr.Meurs die met Excimer Laser werkt, de meest betrouwbare behandeling op dit gebied. Zij doen maar één oog per keer, en later begreep ik ook waarom. Het epitheellaagje wordt weg gesneden en verder is de behan deling hetzelfde, alleen er wordt een lens gezet (verband) die er na drie dagen voorzichtig uitge haald moet worden. De pijn was onbeschrijfelijk in de week die daar op volgde, drie nachten niet geslapen, slikte om de twee uur paracetamol. Paniek omdat alles dichtgeplakt zat en als ik mijn oog wel opengetrokken kreeg, zag ik een groot waas. Ben naar Opticien Frank Hardy gegaan, en die heeft die lens er voor me uitgehaald. Met het tweede oog verliep het niet an ders. Na enige tijd bleek: linker oog van -7 op nu -1en rechteroog van -8 op -17 5Twee maanden geleden is mijn rechteroog weer opnieuw gedaan. Helaas zit ik nu met -3 omdat er op een on verklaarbare wijze litteken weefsel op mijn hoornvlies is ontstaan. Dat kan nog weg trek ken, zo niet, moet het nog een keer over. Na een jaar nog steeds geen nieuwe ogen, wel 3500,- euro armer. Ik wilde dit andere verhaal ook even onder de aan dacht brengen. Renée Beumer-Fonteyne Singel 249 Vlissingen teen te willen weten wat ik maak. Pas na verloop van tijd zie ik er dingen in en dan weet ik wat ik ga maken. Ik wil de verf altijd zien en voelen. In die zin zijn mijn schilderijen verwant aan beelden. Je mag ze voelen en aanraken." Ruyssenaars wordt vertegen woordigd door verschillende galeries in Nederland. Dat maakt het geen probleem om naar Middelburg te verhuizen. „Ik heb in Haarlem jarenlang achter het stadhuis gewoond. Dat was een heel plezierige pe riode. Schilderen is een eenza me bezigheid. Ik kon er daar al tijd even uit, naar het bakkertje, langs een tentoonstelling lopen, even met die of die kletsen. Waar ik de laatste jaren woonde, was het te eenzaam.Middelburg is rustig, maar het is ook een plek met veel cultuur. Dat werkt in spirerend Bovendien blijken mijn ouders hier hun roots te hebben, iets wat ik helemaal niet wist. Ik weet nu al dat deze stad invloed zal hebben op mijn werk. Collectioneurs hebben zoiets altijd het eerst in de ga ten. Krijg je straks mensen die per se iets uit mijn Middelburg se periode willen hebben." Expositie- schilderijen van Kathe Ruyssenaars en Hans Rudolf Strup ler, van 31 okt t/rn 23 nov in Galerie T in Middelburg, open do t/m za van 11-16 uur. Het kunstboek over Ka the Ruyssenaars is verkrijgbaar voor 40 euro. Hier word ik dus vreselijk akelig van, als ik dat stuk lees over een 'omgangsregeling afdwingen bij gescheiden ouders' (vrijdag 25 oktober). Wéér is het de moe der die de kinderen weg zou houden bij de vader. Helaas komt het maar al te vaak voor dat de vader zelf de beslissing neemt om helemaal geen con tact meer te willen met de kin deren. Een onderwerp waar je niets over hoort of leest. Reden: de start van een 'nieuw leven', met of zonder nieuwe partner, waarin geen plek meer is voor de kinderen. Het gaat ten koste van hun 'sociale leven' Te veel inleveren dus, geen tijd meer voor andere dingen. Daar zijn de kinderen pas écht de du pe van, wel graag contact willen met vader maar dat hij dat af houdt, ook al staat er een om gangsregeling op papier. Wat moet je dan, als moeder? Het af dwingen van een omgangsrege ling die al door een rechter vast gelegd is? M. Vleesdrager Westerzicht 419 Vlissingen H.Stegeman Pres. Kennedy laan 43 Middelburg Kathe Ruyssenaars wil dat mensen een relatie aangaan met haar werk. foto Ruben Oreel D66 wil gescheiden ouders ver plichten voor een goede om gangsregeling voor hun kinde ren te zorgen. Zo luidde de kop van het artikel in de PZC van vrijdag 25 oktober. Dat lijkt een zo op het eerste gezicht nobel streven. Echter, er zit een enor me adder onder het gras Het gaat er hier om dat de heer Dit- trich moeders bij wet wil dwin gen tot een goede regeling te ko men. Betekent dat in de praktijk niet gewoon, dat we weer vele traumatische situaties krijgen? Betekent dat in de praktijk niet gewoon, dat onze kinderen wor den verplicht hun misbruiker en/of mishandelaar elke twee weken te moeten opzoeken? En ja, als moeder daar niet aan mee wil werken, dan wordt ze de ge vangenis in gesmeten of tot een enorme boete veroordeeld. Deze wet er nog even demissionair doorjassen lijkt D66 een goede zaak. Misschien is het goed om al die kinderen van gescheiden ouders aan een vragenonder- zoek te onderwerpen. Wel met andere vragen graag. Ik was na melijk als kind erg opgelucht toen mijn moeder weigerde ons naar onze gewelddadige vader te laten gaan Jeanette Poorter Koudekerks ew eg 133 Middelburg Op de voorpagina van de PZC van 26 oktober staat het bericht dat een zorgverzekeraar voor stelt huisartsen een bonus te be talen als zij voor een medicijn een goedkoper alternatief, met dezelfde werkzame stof, voor schrijven. De Zeeuwse huisart sen en apothekers zien weinig in het plan, aldus het bericht. Als je ervan uitgaat dat we met elkaar moeten proberen de me-. Waarom toch niet wat eerder en wat logischer gereageerd bij stormweer? Waarom het nood bevel zo laat? De bevolking een slag voor zijn, zegt de burge meester, om de veiligheid te waarborgen. De stormverwach- ting was er toch de dag ervoor al Het zware weer was al uren aan de gang afgelopen zondag, ter wijl nog drommen mensen naar de boulevard bleven komen. Met recht stormtoeristen, geen Vlissingers. Die kennen de ge varen wel. Toeristen horen geen noodbevel, die gaan erop uit, naar de storm kijken. Waarom een agent stationeren onder aan de Leeuwentrap, terwijl de trap afgaan veel gevaarlijker is. Dat hebben we dan ook weer gezien aan de valpartijen en bijna-on- gevallen. De boulevard opgaan deden de mensen toch wel, daar heb je geen Leeuwentrap voor nodig. Volgende keer toch wat eerder maatregelen nemen? R. Meenoaldt Boulevard Bankert 886 Vlissingen Een gerenommeerd journalist' als A. J. Snel had toch moeten weten dat een pastiche op 's lands beste cabaretier, Freek de Jonge, zo goed als onmogelijk is? Verbaal, tekstueel en qua hu mor staat Freek op eenzame hoogte. Een poging om dat ni veau althans te benaderen (het artikel 'Een verloren bevol kingsgroep' in de krant van af gelopen donderdag 24 oktober),, getuigt - in dit licht - misschien wel van enige dapperheid, maar moet welhaast onvermijdelijk resulteren in een journalistieke kamikaze-actie. Het roept bij de lezer (zo verging het mij in elk geval) een zekere gêne op, een zó ervaren redacteur zó te zien miskleunen. Waarom niet een goed informa tief stuk geschreven over wat op 26 oktober in Amsterdam te ge beuren staat? Gerrit Kalksma, (emeritus-predikant)' Schutterij straat 219 Vlissingen Advertentie LE CREUSET Wok/Marmite voor braden/stoven/wokken 0 26 cm: van €114,- 0 32 cm: van 136,- Middelburg: Goes: L Noordstr. 25 St. Adriaanstr. 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17