Kritiek op gebruik accommodaties PZC Provinciale lobby voor Scheldeterrein Provincie versterkt ambulancezorg PZC Ganzenpoep op voetbalveld Op ontdekkingstocht door VOC-verleden 15 Nieuw beleid dorpshuizen leidt tot concurrentie met commercie Onderzoek dood duikers GS in actie tegen OU-besIuit Brommer rijdt door na botsing Werkstraf voor mishandeling Strafblad van 47 pagina's Meisje (17) mishandeld Herdenking bevrijding in Vlissingen en Westkapelle TAXATIEDAG woensdag 30 oktober 2002 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil betrokken worden bij de nieuwe landelijke sprei dingsplannen voor ambulance zorg. De provincie is boos dat de lan delijke stuurgroep die de ver sterking van de ambulancezorg onderzoekt, de provinciebestu- ren uitsluitend via het Interpro vinciaal Overleg (IPO) infor- meert. Tot een wetswijziging de aan sturing van ambulancezorg in andere handen legt, is de pro vincie nog steeds de eerst ver- antwooi-delijke, schrijven Ge deputeerde Staten aan de stuurgroep. Zo'n wetswijziging kan gezien de komende parle mentsverkiezingen nog wel even duren, noteren GS. Het zou bovendien sneller geweest zijn om de provincies te vragen hun eigen spreidingsplannen aan te passen aan de nieuwe richtlijn die een aanrijtijd van vijftien minuten voorschrift. Het Zeeuws provinciebestuur spreekt zich voorshands uit voor het 'efficiëntie-model' van de vijf scenario's die het Rijkin stituut voor Volksgezondheid en Milieu ontwikkelde. Daar mee krijgt nagenoeg iedere in woner van Zeeland ambulance zorg binnen vijftien minuten. Spreiding is echter niet het eni ge criterium voor goede ambu lancezorg, stellen GS. Met name de invulling van de paraatheid is bepalend. Omdat de huidige richtlijnen onvoldoende geld voor zelfs de meest noodzakelij ke ambulancezorg toekennen, heeft de provincie de meeste er varing met de meest effectieve spreiding op sobere wijze, stelt het dagelijks bestuur. De pro vincie wil van de stuurgroep re gionale uitwerkingen van de scenario's zien en daar overleg over hebben. door Miriam van den Broek DOMBURG - De verenigings gebouwen en dorpshuizen in de gemeente Veere moeten er in eerste instantie zijn voor de ver enigingen in de gemeente. Dat vindt J. Kuijpers van de Stich ting Welzijn Ouderen Platte land Walcheren. Hij zei dit gis teravond tijdens de Veerse raadscommissie Maatschappe lijke Ontwikkeling waar ge sproken werd over het toekom stige accommodatiebeleid. De gemeente wil een eenduidig beleid opstellen voor het beheer en de exploitatie van binnen- sport- en welzijnsaccommoda- ties. Met de gemeentelijke her indeling in 1997 zijn er nogal wat verschillen ontstaan tussen de Veerse accommodaties on derling. Voordat het nieuwe be leid kan worden opgesteld, moet de gemeente aangeven welke richting ze op wil. Daar voor hebbenB en W een lijst met doelstellingen en uitgangspun ten gemaakt. Deze lijst stond gisteren ter discussie. „Ik juich het bijzonder toe dat de gemeente in de toekomst meer uniformiteit nastreeft", zei Kuijpers tijdens de in spraakmogelijkheid. „Momen teel is er inderdaad grote verscheidenheid aan beheers vormen. Dat leidt soms tot on duidelijkheden. Want, hoe is het uit te leggen dat je in de ene sporthal een gedeelte van de hal kunt huren en in de andere sporthal niet. Beide hallen be staan dankzij gemeentelijke bijdragen. En hoe kan het dat je het ene verenigingsgebouw niet in mag zonder dat de beheerder MIDDELBURG - Justitie in Middelburg onderzoekt de omstandigheden waar onder twee Belgische sportduikers zondag na een duik in de Ooster- schelde tijdens de zware storm zijn overleden. Het Openbaar Ministerie zal op basis van de resul taten eventueel besluiten strafrechtelijke vervol ging in te stellen. „We willen meer van het voorval weten", verklaar- de een woordvoerster van het openbaar ministerie in Middelburg. ,,De offi cier van justitie zal ver volgens bekijken wat hij ermee doet." De woord voerster erkende dat op het eerste gezicht geen sprake lijkt van een acti viteiten die strafrechtelij- ke vervolging rechtvaar digen. Behalve gezond verstand is er niets dat een sportduiker ervan kan weerhouden bij zware storm te water te gaan. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel. (0118} 484000 Fax: (0118)470102 E-mail' redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl er is en dat je in het andere ge bouw jezelf moet redden." In de lijst met doelstellingen staat dat de accommodaties zo breed mogelijk gebruikt moeten worden. Kuijpers zei te vrezen dat hiei'door de verenigingen in de toekomst moeten concurre- ren met commerciële activitei ten. „In mijn ogen zou dat een bijzonder slechte ontwikkeling zijn. Een voorbeeld: in Zoute- lande kunnen verenigingen tij dens de drie zomermaanden nu al geen gebruik maken van zaal Middendorp. Ik stel u dan ook voor om in de lijst op te nemen dat de verenigingsgebouwen er in de eerste instantie zijn voor de activiteiten van organisaties in de gemeente Veere." Knelpunten Verder deed de Stichting Wel zijn Ouderen Platteland Wal cheren het voorstel de wensen en knelpunten van de gebrui kers te inventariseren en de ge bruikers ook to betrekken bij de totstandkoming van het beleid. De leden van de commissie Maatschappelijke Ontwikke ling konden zich in deze opmer kingen vinden. Zij riepen de wethouder op deze aanvullin gen te verwerken in de lijst met doelstellingen. Wethouder W. van Tatenhove zegde dat toe. Maar in gesprek gaan met alle verenigingen die gebruik ma ken van de hallen en zalen, wil hij niet. „We zijn niet van plan om uitgebreid met alle gebrui kers te overleggen. We moeten het hier wel werkbaar houden." Het kabinet investeert 450 miljoen euro in stedelijke vernieuwing. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben vier grote Zeeuwse stedelijke vernieuwingsprojecten aan gemeld bij het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu (VROM) voor een subsidie. Het KSG-terrcin in Vlissingen staat bovenaan op het verlanglijstje van de provincie. Het kabinet investeert tot 2010 450 miljoen euro in grote projecten met het doel de ruimtelijke kwaliteit te verbe teren. Voor een handjevol projecten zijn al concrete af spraken gemaakt, zoals verplaatsing van een verffa- briek in Tiel en de sanering van veertig a vijftig LPG- tankstations. Op basis van concrete voor-stellen bekijkt het ministerie van VROM of ingediende projecten in aanmerking komen. Het depai-tement kijkt naar finan ciële bijdrages van anderen, hoe concreet de plannen zijn, de urgentie en het draagvlak. Het geld is niet be doeld als subsidie voor sanering van bedrijfsterreinen, behalve als daarmee de kwaliteit van wonen, wei-ken of recreëren een impuls krijgt. Ook kan de subsidie gebruikt worden om bijvoorbeeld kwalitatief hoog waardige materialen te gebruiken, zoals duurdere ver lichting en straatmeubilair. Het door het ministerie be schikbaar gestelde Budget Investering Ruimtelijke Kwaliteit (BIRK) is met name bedoeld voor steden. De provincie geeft voorrang aan herstructurering van het ScheldeteiTein in Vlissingen. Volgens GS heeft dat project qua omvang, schaal en ingewikkeldheid de hoogste prioriteit. De gemeente Vlissingen wil op een deel van het tei-rein onder meer woningen bouwen. Tweede op het li jstje van de provincie staat het havenin dustrieterrein in Goes. De gemeente heeft plannen om daar in een peri ode van tien j aar de huidige bedrijven te verplaatsen of te saneren om plek te maken voor wo ningbouw. De Axelse Dam in Temeuzen heeft een derde plek ge kregen van het dagelijks provinciebestuur. De gemeen te Terneuzen wil zo'n veex*tig miljoen euro investeren in de kern. Er zijn plannen voor de bouw van een nieuwe sporthal, een nieuwe bioscoop en zwembaden, winkels en appartementen. Stationsgebied De laagste prioriteit kreeg het Stationsgebied in Mid delburg, dat al volop in ontwikkeling is. De gemeente Middelburg maakt in dat gebied een mix van woning bouw en kantoren. Om hoeveel geld is gevraagd, is nog onduidelijk. Aan melding van de projecten is pas de eerste stap. door Rudy Booqert ZONNEMAIRE - Er is stront aan de knikker in Zonneinaire. Letterlijk. Het voetbalveld van de plaatselijke vereniging wordt door een handvol gan zen als toilet gebruikt. Keepers die in de ganzenpoep duiken, spelers die ingooien met een bal waar de smurrie aan zit- .Zonneinaire is het beu. Het bestuur van de Schouwse dorpsclub heeft de voetbal bond KNVB inmiddels inge schakeld voor een schone op lossing, maar die liet gisteren bij monde van Gerrit Scheur water weten weinig te kunnen doen aan het probleem. „We kunnen alleen het advies uit brengen om een afrastering neer te zetten. Maar ja, die beesten kunnen ook vliegen." De ganzen zijn het bezit van Jan Klomp, die vlak bij het voetbalveld van Zonnemaire woont. Het enige dat zijn huis en het veld scheidt, is een vij ver, in de volksmond de ijsvij- ver genoemd. Laat dat nou net één van de favoriete stekken van de ganzen zijn. Met tien tallen eenden bevolken ze de vijver, maar voor hun behoefte willen ze de overstap naar het voetbalveld nog wel 's maken. „En dat is hartstikke vies", vindt de voorzitter van Zonne maire, Adrie Geelhoed. „Als je een sliding maakt, zit je hele maal ondei-." Rien Waleboer, keeper van het tweede, die voor zijn hobby wekelijks in de ganzendrab mag duiken „Ge lukkig stinkt het niet zo erg als Samen met tientallen eenden bevolken de ganzen de vijver, die vlakbij het voetbalveld van Zonne maire ligt. foto Dirk-Jan Gjeltema kattenstront, maar vei-dorie: er komen ook katten op de gan zen af en die gaan ook op het veld zitten schijten." De grootste vrees van voorzit ter Geelhoed is niet zozeer dat wedstrijden afgelast zullen worden, maar meer het welzijn van de spelers. „Misschien kun je wel ziektes oplopen van de poep. Ik weet het niet, maar dan worden wij wél aanspra kelijk gesteld." KJNTVB-official Scheurwater deelt die angst: „Wondjes moeten goed ver zorgd worden, want er zitten ziektekiemen in de poep." Geelhoed: „Een oplossing is om de ijsbaan te asfalteren; dan hebben we meteen extra parkeerruimte. Maar dat stuit natuurlijk op protesten van de omwonenden. Afschieten? Nou, een bevriende boer uit Dreischor had ook 's last van ganzen. Om ze weg te jagen, schoot hij met een jachtgeweer in de lucht en hij kreeg prompt een bekeuring van de politie." Jan Klomp heeft al jaren gan zen als huisdieren, maar de laatste maanden is zijn kolonie behoorlijk uitgedijd. Keeper Waleboer: „Eerst waren het er maar twee of drie en toen had den we er nauwelijks last van. Ja, het pad vóór de kantine zat helemaal onder de stront. Maar nu zijn het er opeens een stuk of negen. De stront is me teen met meer dan honderd procent toegenomen." Smid Wat vindt meneer Klomp er ei genlijk zelf van? Dat de voor malig smid van het dorp de club een warm hart toedraagt, is alom bekend. Hij voetbalde vroeger (in de tijd dat de koei- envlaaien eerst nog van het veld verwijderd moest worden) met voorzitter Geelhoed in één team bij Zonnemaire en tegen woordig verleent hij hand- en spandiensten bij de vereniging en is zondags vaste supporter. Meneer Klomp, is het echt zo erg met de ganzenpoep? Jan Klomp: „Dat weet ik niet. Ik heb nog geen klachten van de club gehad. Maar ja, de gan zen gaan toch weg." Pardon? Jan Klomp: „Ja, ik heb hier op 't dorp een koper gevonden. Die moet het nog even met zijn vrouw overleggen, maar dat komt wel goed Het is een kwestie van weken en dan gaan ze weg." MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten gaan samen met col lega's uit andere provincies actie ondernemen tegen de voor genomen sluiting van het studiecentrum Zeeland van de Open Universiteit. De OU wil zes van de achttien studiecen tra, waaronder de Vlissingse, per januari sluiten om de overi ge centra beter.uit te kunnen rusten. De Zeeuwse studenten zijn dan aangewezen op het centrum in Breda. In antwoord op vragen van de WD-fractie laat het college weten dat in eerste instantie geprobeerd wordt de Open Universiteit en het mi nisterie van Onderwijs te bewegen de voorgenomen sluiting niet door te voeren. Als die actie geen effect heeft, wordt de aandacht verlegd naar de Tweede Kamer. Het college stelt dat de Statenfracties die actie kunnen ondersteunen door de ei gen landelijke vertegenwoordigers te vragen zich sterk te ma ken voor het open houden van de bedreigde studiecentra. VLISSINGEN - Een bromfietser is er maandagavond van- doorgegaan nadat hij een fietser had aangereden. De 30-jari- ge fietser reed rond kwart over tien op het Westerzichtpad in Vlissingen. De bromfietser kwam hem tegemoet, sneed een stuk van de bocht af en kwam met hem in botsing. De fietser kwam ten val, maar bleef ongedeerd. Zijn fiets is totaal ver nield. MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor mishandeling veroordeeld tot 180 uur werkstraf. Politierechter R. Lameijer achtte bewezen dat de Vlissinger met een scherp voorwerp een man in zijn arm had gesneden. De verdachte zou 21 juli dit jaar in zijn woon plaats met zijn scooter tegen de auto van het slachtoffer te zijn gegleden. De gedupeerde wilde de Vlissinger, in afwachting van de politie, vasthouden. Die wilde op zijn beurt er vandoor gaan. Volgens officier van justitie R. Rammeloo trachtte ver dachte te ontkomen door met een mes de pezen van de arm van het slachtoffer door te snijden. MIDDELBURG - Het strafblad van een dertigjarige man uit Weesp is niet meer bij te houden. Of zoals politierechter R. La meijer gisteren in Middelburg de problematiek benadrukte: „De straffen volgen elkaar in een razend tempo op. U bent de gevangenis nog niet uit of u zit al weer binnen.Voor de dief stal van een portemonnee met inhoud werd de verdachte ver oordeeld tot vier weken cel. Daarnaast moet hij aan het slachtoffer 812 euro schadevergoeding betalen. De man had de portemonnee vorig jaar 14 september in Dom burg gestolen. De man zit momenteel een gevangenisstraf uit voor vermogensdelicten in heel Nederland. „Maar ik heb nu iets om naar uit te kijken, want ik heb een vriendin", zei hij. „Daar heeft u niet veel tijd voor. Uw strafblad telt al 47 pagi na's. Het houdt maar niet op", zei de politierechter. MIDDELBURG - Een 17-jarige meisje uit Middelburg is gis termiddag rond half een lastiggevallen in de Merwedestraat, nabij het bruggetje. Het meisje liep daar met een vriendin toe ze werd uitgescholden en lastiggevallen door een onbekende. Ze werd door hem in haar buik en op haar benen gestompt en in haar gezicht geslagen. Het meisje moest naar de dokter voor haar verwondingen. luchtfoto Aero Lin Photo door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen herdenkt zondag dat de stad 58 jaar geleden werd be vrijd. Dat gebeurt tijdens een sobere plechtigheid bij het mo nument van de Commando's no. 4 en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Division, de plaats waar in 1944 de geallieer den aan land kwamen. De herdenking begint om 12 uur met een hoornsignaal en het spelen van The Last Post. Na een minuut stilte legt burge meester A. van Dok-van Weele kransen bij de monumenten, sa men met wethouder L. Poppe- de Looff en wethouder H. de Haas. De burgemeester legt bo vendien een krans bij de herden kingssteen in naam van de Vereniging van Schotse oud strijders, the King's Own Scot tish Borderers. Vervolgens be staat de gelegenheid voor mili taire en andere autoriteiten en particulieren om kransen en bloemen te leggen. Na afloop is er om ongeveer half één een ont vangst in het theatercafé van het Arsenaal. Op maandag 4 november her denken commando's van de Herdenkingscommissie van de Commandostichting van het Korps Commandotroepen en van de vereniging Oud-Com mando's Zeeland de bevrijding. Om elf uur begint de plechtig- j heid op de Commandoweg en om half twee in Westkapelle bij de tank op de zeedijk en aanslui tend om kwart over twee bij de 1 vuurtoren/begraafplaats. In Westkapelle zijn kinderen van basisschool De Lichtstraal en hun leerkrachten betrokken bij de herdenking. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg houdt woensdag 6 november een ont dekkingstocht door het VOC- verleden van Middelburg. Tus sen 12.30 en 16.30 uur krijgt elk kind van 8 tot 15 jaar een gratis speurtocht aangeboden bij een bezoek aan de tentoonstelling Scheurbuik en Scheepsbe schuit: Leven aan boord van een VOC-schip. Vanaf 7 november is de beschrijving van de speur tocht te koop bij het Zeeuws Ar chief. De speurtocht begint bij het Zeeuws Archief aan het Hof plein, waar ook de tentoonstel ling te zien is. Scheepspapegaai Eenoog leidt de kinderen ver volgens langs statige koop manshuizen uit de VOC-tijd. In Middelburg was het in die tijd een drukte van jewelste. Overal in de stad zijn nog sporen te vin den uit de VOC-tijd, zoals het voormalige werfterrein van de Compagnie, het huis van de op- per-equipagemeester en de plaats waar tot 1940 het Oostin- disch Huis stond. De speurtocht door het VOC- verleden geeft veel achter grondinformatie over de VOC, die gebruikt kan worden voor een spreekbeurt of een werk stuk. De wandeling is volgens het Zeeuws Archief ook bij uil- stek geschikt voor leerkrachten die hun leerlingen een bijzonde re les willen aanbieden of voor 1 een kinderfeestje. De speurtocht richt zich met na- me op scholieren in de boven- bouw van het basisonderwijs en de onderbouw van het voortge- i zet onderwijs. De tentoonstelling over leven aan boord van een VOC-schip is nog tot en met 11 januari te zien in het Zeeuws Archief. Advertentie Kunst Antiek Yerseke ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag a.s., 10-14 uur Locatie: Paardenmarkt 19. Ycrscke. Ook opgeviste zaken en boeken kunnen getaxeerd worden. Meubelen evt. d.m.v. foto's. Tevens taxatie aan huis mogelijk. Voor meer info: 0118-650680.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15