PZC Sluiting dreigt voor Concertzaal 13 Advocaat noemt reclame-eisen op niets gebaseerd 7 Stadsdichter Chawwa Wijnberg wil Middelburg iets teruggeven Kokkelschepen terug uit gesloten gebieden V Opknapbeurt Ritthem afgerond Kamer onvoldoende ingelicht over kosten W esterscheldetunnel Stichting eist snelle investeringen van Middelburg om exploitatie vol te houden ZEEMAN 35 059 I «ALLE BABY SOKKEN* ALLE KINDER SOKKEN* O*?,,, DALLE DAMES SOKKEN* O7?.,, ALLE HERENSOKKEN* O* Vlissinger (77) beroofd in eigen woning STARTERSDAG Oudheidkamer Souburg zoekt oorlogsverhalen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Nieuwe papa WALCHEREN woensdag 30 oktober 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting Stadsschouwburg en Concert zalen Middelburg dreigt te stop pen met de exploitatie van de Concert- en Gehoorzaal. Vol gens de stichting is het onmoge lijk om de zaal verantwoord te exploiteren. Inmiddels worden voor het nieuwe theaterseizoen geen boekingen meer gedaan. jOm de zaal goed te exploiteren, zijn investeringen nodig, vindt de stichting. Door strenge ge luidsnormen is het bijvoorbeeld ,'niet mogelijk om de grote zaal rendabel te maken. „Het ge bruik van de grote zaal is niet groot", zegt H. Kole, voorzitter van de Raad van Toezicht. „We willen er graag andere activitei ten houden, maar we zitten dan met die geluidsnormen." De ge meente moet, als eigenaar van het pand, investeren, vindt Ko le. „We hebben dit al een aantal keren aan de orde gesteld. We willen die zaal dolgraag exploi teren, maar dan moet dat wel mogelijk zijn." Begin dit jaar is het aantal stoelen in de grote zaal in verband met brandvei ligheidseisen terug gebracht van 475 naar 360. Doordat er door Harmen van der Werf YERSEKE - Kokkelschepen ihebben zich gisteren terugge trokken uit gesloten gebieden in de Waddenzee. De vrij onbeken de actiegroep Wilde Kokkels heeft bezwaar aangetekend te gen de vergunning voor het vis sen in die gebieden. Tot de Raad van State over het bezwaar heeft beslist, mag er niet worden 'gevist. f'De actie van Wilde Kokkels, een [groep biologen en wetenschap pers die zich tegen mechanische 'kokkelvisserij verzet, is de kok kelsector rauw op het dak ge vallen. De natuurorganisaties Waddenvereniging en Vogelbe scherming hadden in overleg imet staatssecretaris Odink van {Visserij toegezegd geen be- Izwaar te maken. Zij deden dit, [omdat veel jonge kokkels in an- [dere delen van de Waddenzee zouden blijven liggen en de pro- jductie zou worden beperkt tot Ï2200 ton kokkel vlees. ?,,Wij houden ons aan die pro ductie", laat secretaris J. Hol- stein van de producentenorga nisatie kokkelvisserij weten, WiiHMi aMwratfBMi door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De eisen die de gemeente Middelburg aan bedrijfsgebouwen op de Mortie- re stelt, zijn gebaseerd op beleid dat niet bestaat. Daarom kan de gemeente verhuurbedrijf Bo- Renl niet dwingen de reclame van de gevel af te halen. Dat stelde de advocaat van het bedrijf gisteren tijdens een zit ting van de bestuursrechter. Het bedrijf wil voorkomen dat de gemeente de reclame zelf ver wijdert. De gemeente vindt de reclame aan de gevel van het verhuurbe drijf te schreeuwerig. De Mor- tiere moet een bedrijventerrein worden met een hoogwaardige uitstraling. Bij de verkoop van de grond zijn afspraken ge maakt over de vormgeving van het gebouw. Omdat de reclame volgens de gemeente illegaal is, is de eigenaar gesommeerd de reclame te verwijderen. Vervol gens besloot de gemeente om de reclame zelf weg te halenDe ei genaar van het bedrijf, BMG- vastgoed uit Hoorn, probeerde dat gisteren via de rechter te voorkomen. Volgens advocaat L. van Eyck Advertentie textiel Si^jers P*r f minder mensen in de zaal kun nen, zijn de inkomsten terugge lopen. De gemeente wil, voordat er in vesteringen worden gedaan, een onderzoek uitvoeren naar de exploitatiemogelijkheden van de zaal. Kole vindt dat te lang duren. „De gemeente heeft al zo vaak onderzoeken aangekon digd", zegt hij. Volgens cultuur wethouder A. van 't Westeinde is het niet mogelijk het onderzoek voor het einde van het j aar klaar te hebben. „Ik wil dat niet in twee weken rondbreien. Ik geef toe dat het probleem -wat is blij ven liggen, maar we zitten met een afdeling die krap bemenst is en het A-theater dat veel tijd kost." Verrassing De mededeling van de stichting kwam als een verrassing, zegt Van 't Westeinde. De gemeente en de stichting waren sinds be gin dit jaar met elkaar in ge sprek over de problemen bij de Concert- en Gehoorzaal. „Er ligt een probleem en we moeten praten over hoe we dat oplossen Nu worden we door de stichting in een hoekje gedrukt." Of het college van B en W bereid is een eventueel tekort op de exploita tie bij te passen, is nog met dui delijk. „Dat is afhankelijk van de uitkomsten van dat onder zoek." De Raad van Toezicht heeft de gemeente in een brief laten we ten per 1 juli 2003 te willen stop pen met de exploitatie als er aan het eind van dit jaar geen over eenstemming is. Tot aan de zo mervakantie worden de zalen nog geboekt, daama niet meer. Toch is Kole gerust op een goede afloop „Ik hoop en verwacht dat we er met de gemeente uit ko men." Van 't Westeinde is duide lijk niet gechaimieerd van de tactiek van de stichting. „Als de stichting niet wil, zoeken we wel een ander." „maar wij hebben ons werkter rein nu weer verlegd naar diepe re delen van de Waddenzee. Ter wijl het voor de natuur juist gunstiger is de oudere, dus gro tere kokkels in de gesloten ge bieden te bevissen. Die gaan voor de winter toch dood. Daar heeft straks niemand meer iets aan. De Waddenvereniging en Vogelbescherming konden dat tenminste begrijpen." Niets te halen Woordvoerder J. Reneerkens van actiegroep Wilde Kokkels noemt het 'onbegrijpelijk' dat de Waddenvereniging en Vogel bescherming met Odink in zee zijn gegaan. „De kokkel vissers willen niet voor niets in gesloten gebieden vissen. In andere delen van de Waddenzee valt nauwe lijks nog iets te halen." Volgens Holstein is dat 'onzin'. Uit onderzoek eerder dit jaar is gebleken dat er een dikke 20.000 ton kokkel vlees in de Waddenzee ligt. Het ministerie heeft een visvergunning gege ven voor ruim 9000 ton. Wan neer de zaak bij de Raad van State dient, was gisteren nog niet bekend. van Heslinga bestaan de regels waar de gemeente haar beslis sing op baseert niet. „Het beleid blijkt bij navraag nog steeds niet van toepassing te zijn", zei hij„Er zijn nog steeds geen be leidsuitgangspunten door het college geformuleerd en vastge steld. Er is wel een interne noti tie. Op het moment dat er geen beleid is, val j e terug op de regels die gelden voor andere indu strieterreinen." Twee maten De gemeente had kunnen weten wat ze metBo-Rent in huis haal de, aldus de advocaat. „Als u andere vestigingen ziet, is dit nog netjes." Hij liet de rechter een stapel foto's zien om aan te tonen dat de gemeente met twee maten meet. Een vertegenwoor diger van de gemeente Middel burg legde uit dat de situatie op andere bedrijventerreinen geen geldig argument is. „Dat zijn al lemaal oude situaties, dat wil len we bij dit bedrijventerrein juist beter gaan doen." Volgens hem had het bedrijf kunnen we ten dat de gemeente deze vorm van reclame niet zou tolereren. De bestuursrechter doet van daag uitspraak. De Dorpsstraat in Ritthem heeft onder meer nieuwe, nostalgische verlichting gekregen. door Ab van der Sluis RITTHEM - Ritthem viert zaterdag feest. Deze week is de herinrichting van de Dorpsstraat, de Weverstraat en de tuin van de hervormde kerk in het dorp afge rond. De gemeente Vlissingen investeerde ruim tweehonderdduizend euro in de grote op knapbeurt. Eerder al restaureerde de ge meente ook de kerktoren voor een bedrag van ruim achthonderdduizend euro. De restauratie van de kerktoren heeft ruim een jaar geduurd. De klus bestond uit het schoonmaken van de torenkamers, het vernieuwen van houten balken, het oppoetsen van het uurwerk en het slaan van nieuwe ankers in de muur. Daarnaast werd zo'n zeventig procent van de leien vervangen, werden de traptredes hersteld en kreeg al het voeg- en metselwerk een grote opknapbeurt. De straten in het dorp kregen nieuwe nostalgische verlichting, de kerktuin werd opgeknapt en de ge meente plaatste bankjes en een afvalbak foto Ruben Oreel je. Ter gelegenheid van de afronding heb ben de gemeente en het kerkbestuur alle dorpsbewoners uitgenodigd voor een feest. De bijeenkomst begint om 15.30 uur met een ontvangst in de kerk. Tijdens het feest geven vertegenwoordigers van de gemeente en van het architectenbureau Bosch en Slabbers een toelichting op de uitgevoerde werkzaamheden. Tevens wordt de publicatie Het best be waarde geheim van Vlissingen gepresen teerd. Het feest duurt tot ongeveer 17.30 uur. WWW.ZEEMAN.COM I WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Chawwa Wijnberg is voor één jaar be noemd als stadsdichter van Middelburg. Zij begint in janu ari. Eind volgend jaar zal wor den geëvalueerd of Middelburg zijn stadsdichter houdt. „Het moet een traditie worden", zegt Wijnberg. „Ik ben in ieder geval ontzettend vereerd dat ze mij hebben gevraagd." Met het aanstellen van een stadsdichter volgt Middelburg het voorbeeld van Groningen. De bedoeling is dat de gemeente Wijnberg betaalt voor maxi maal vier gedichten per jaar. „Ik ben twee jaar geleden in Mid delburg komen wonen. Ik vind het een ontzettend mooie stad en geniet er dus veel van. Dat heeft al een aantal gedichten opgeleverd. Nadat ik ben aan gezocht als stadsdichter heb ik er speciaal één geschreven, waarmee ik me als zodanig kon presenteren. Dat is 'Middel burg, een rondje om' geworden. Daarin benader ik de stad van buitenaf. In volgende gedichten wil ik steeds verder tot het cen trum doodringen." Om stadsdichter te worden moesten kandidaten in ieder ge val aan twee critieria voldoen. Ze moesten landelijk poëzie hebben gepubliceerd en in de stad Middelburg wonen. „Zo veel zijn dat er niet", zegt Wijn berg relativerend. Zij debuteer de in 1989 met de bundel Aan mij is niets te zien. Vorig jaar verscheen Matses Monsters. Komend voorjaar hoopt Wijn berg een nieuwe bundel te pre senteren. „In Middelburg na tuurlijk. Ik broed verder op allerlei plannen om de functie van stadsdichter inhoud te ge ven. Ik wil de stad iets terugge ven. In januari heb ik een ge sprek met de wethouder. Dan door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Ka mer is onvoldoende ingelicht over de financiële afwikkeling en de voortgang van de bouw van de Westerscheldetunnel. De Algemene Rekenkamer con stateert dit in een gisteren gepresenteerd rapport over in formatievoorziening bij grote projecten. Ministeries zijn ver plicht de Tweede Kamer bij gro te projecten, zoals de Wester scheldetunnel en Betuwelijn, regelmatig op de hoogte te hou den Bij de Westerscheldetunnel gebeurt dat met halfjaarlijkse voortgangsrapportages De basisinformatie voor die rapportages wordt geleverd door de NV Westerscheldetun nel, de opdrachtgever voor de bouw waarvan het Rijk en de provincie aandeelhouders zijn. Dat de NV zelf de informatie aanlevert, zorgt voor proble men, aldus de Algemene Reken kamer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat controleerde de ge gevens onvoldoende, heeft de Algemene Rekenkamer opge maakt uit de tiende voortgangs rapportage over het eerste half jaar van 2001. De Tweede Kamer is over een aantal risico's voor vertraging en meerkosten niet geïnformeerd. De kritiek is door Verkeer en Waterstaat onderschreven en het departement heeft beter schap beloofd. Dat bleek uit de twaalfde voortgangsrapporta ge over het eerste halfjaar van 2002, waaruit duidelijk werd dat de NV Westerscheldetunnel 15 miljoen euro tekort komt op de post onvoorziene uitgaven. Aannemer KMW heeft boven dien voor 68 miljoen euro claims ingediend. Het ministerie con cludeerde daaruit dat 'geld de grootste risicofactor is gewor den'. Met de tunnel is tot nu toe ruim 830 miljoen euro gemoeid. VLISSINGEN - Een 77-jarige bewoner van de Hogeweg in Vlissingen is gisterochtend in zijn woning beroofd. Rond negen uur belde een onbe kende man aan, die zich voor stelde als een vertegenwoordi ger van een stichting, waarvan de politie de naam niet wil noe men. De man vroeg de Vlissin ger of hij mocht binnenkomen voor een praatje over de stich ting. Eenmaal binnen vroeg de onbe kende om geld. De bewoner ging daar niet op in, maar het lukte de onbekende man toch de por temonnee te stelen en vervol gens weg te rennen. De inhoud van de portemonnee bestaat uit meer dan 200 euro. Advertentie 2 NOVEMBER 2002 HOTEL GOES ïo.oo-16.00 uur toegang GRATIS programma en aanmelden www.zeeland.kvk.nl Dichter Chawwa Wijnberg voelt zich vereerd met haar benoeming. foto Lex de Meester moet ik op een rijtje hebben wat ik wil doen. Zelf had hij het idee om een gedicht te zetten op de achterkant van het frietkot op de Markt. Dat is natuurlijk mooi. Hebben ze vanuit het stadhuis iets om op uit te kij ken." Bolwerk Wijnberg zou graag zien dat haar gedicht 'Middelburg een rondje om' ergens op het bol werk van Middelburg een plek krijgt. Ze gaat op zoek naar sponsors om dat mogelijk te ma ken. Het gedicht luidt als volgt: Het bolwerk is er voor de hon den/ze trekken mensen aan de riem ruiken ze geschiedenis zien ze misschien de oude rijk dom/schepen, hun bolle zeilen horen ze koetsjes op de keien de honden en hun mensen zijn ze hier geboren en weten ze tot welke kliek of club, de Lange Jan, of 't kerkje, ze behoren de mensen en hun dieren lopen om en om de stad waar ze ook gaan, het centrum in de drukke handel op de markt, de middel eeuwse speelse Kuiperspoort, de chique Dam het zingen van de Lange Jan zullen ze altijd horen en het bolwerk ligt ver stild als groene buitenbladen om de bloem van oude stad. Zondag, tijdens de Kunst Cul tuurroute Middelburg zal Etus- ka Benschop om 17.00 uur in sociëteit de Vergenoeging een performance verzorgen naar aanleiding van een gedicht van Wijnberg. door Britta Janssen VLISSINGEN - Oudheidkamer Aldegonde in West-Souburg wil in november 2004 een Souburgs bevrijdingsmonument presen teren in de vorm van een her denkingsboek. De vrijwilligers organisatie is daarom op zoek naar niet eerder gepubliceerde Souburgse verhalen en foto's uit de periode 1944-1946. In 2004 is het zestig jaar geleden dat Sou burg werd bevrijd. Oudheidkamer Aldegonde richt zich op historische gebeurtenis sen en personen uit hoofdzake lijk Oost- en West-Souburg. Zij wil de bevrijding van Souburg herdenken met een boek vol herinneringen van Souburgers die de bevrijding hebben mee gemaakt. „Het kan best dat die mensen inmiddels ergens an ders wonen. Het gaat erom dat ze toentertijd in Souburg wa ren", verduidelijkt K. Deij van de Oudheidkamer Aldegonde. Er zijn al reacties binnengeko men, zelfs uit Engeland en Australië. „Iedereen is tot de cember welkom met zijn of haar persoonlijke verhaal. Na die tijd gaan we inventariseren of we genoeg materiaal hebben voor een boek." Deij vertelt dat hij al contact heeft met een uitgeverij. „Ik zeg nog niet welke dat is, want we zijn druk in onderhandeling. Het zou natuurlijk prachtig zijn wanneer het boek voor alle Sou burgers te koop is. Dit wordt geen bevrijdingsmonument dat ergens staat, maar wat je ge woon in de boekenkast kunt zet ten." Het idee voor het boek is er al langer. „We realiseerden ons dat als we er iets mee wilden doen, we dan niet veel langer konden wachten. De tijd begint te drin gen, want we zoeken namelijk verhalen van mensen die voor 1937 geboren zijn. Die zijn in middels al minimaal 65 jaar oud. Je kan dus geen jaren meer wachten met zo'n boek." Ook al is de presentatie nog lang geen feit, er wordt al wel over nagedacht. „Op dit moment denken we aan een bijeenkomst in de kerk aan het Oranjeplein. In de oorlog is deze kerk voor veel Souburgers een belangrijke plaats geweest. Wij vinden het daarom een toepasselijke loca tie." Mensen die hun verhaal willen doen, kunnen voor december contact opnemen met K. Deij (0118 - 466725) of G. Uijtdehaag (0118 - 466728). Als het boek in derdaad wordt uitgebracht, krijgen alle personen van wie het materiaal is gebruikt een gratis exemplaar. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen „Ik heb een nieuwe papa", vertelt Luna van vier trots aan haar vriendjes in de kleuterklas, doelend op de nieuwe vriend van haar moe der. „En hij komt me straks opha len na school!" Als het een maal zover is, spoeden Luna en haar klasgenootjes zich naar buiten om de 'nieuwe papa' te gaan bewonderen. „Kijk! Daar is ie, m'n nieuwe papa", zegt Luna. Waarop de vierjarige Tim en thousiast roept: „Oh die is keigaaf! Die hebben wij ook gehad!!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13