Ik wil mensen ontroeren Kortingen tot 40% op duizenden artikelen Friese punkzigeuner in de ban van de flamenco PZC dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag zaterdag. 10 Yvon Jaspers is meer dan het kindergezicht van de KRO LET OP HET SURPRIJS ACTIELABEL, ACTIE DUURT MAAR 5 DAGEN, T/M ZATERDAG JL 2 NOVEMBER. M VAN DINSDAG 29 OKTOBER T/M ZATERDAG 2 NOVEMBER woensdag 30 oktober 2002 Advertentie Alléén door Eric de Bie HILVERSUM - Achter Yvon Jaspers zit meer dan het 'kin dergezicht' van de KRO. Een verfrissend uitstapje naar het 'commerciële' Rozengeur en Wodka Lime en de uitgave van twee kinderboekjes geven de vastberaden Brabantse weer energie om haar ideeën te ver wezenlijken. „Het zoeken naar geluk, daarmee is toch iedereen bezig." Moeder van tien kinderen wil ze wel wordenEn dan op een boer derij met kippen gaan wonen. Een beetje tuinieren, vooral kinderboeken schrijven en af en toe een tv-programma presen teren. Yvon Jaspers (29) ziet het helemaal voor zich. „Nou, die tien kinderen, dat denk ik bij nader inzien niet. Maar dat boerderijtje zie ik wel zitten. Nog geen dertig en ik kan al aan afbouwen denken, goed hé! „Vijf jaar geleden was dat wel anders. Toen maakte ik me in derdaad zorgen als ik nog niet wist wat ik een paar maanden later zou doen. Ik deed ook alles. Er zijn jaren geweest dat ik ze ventien werkgevers had. Maak te ik zeventien verschillende programma's in een jaar. Toen vertoonde ik wel eens trekken van overspannenheidNu ben ik erg aan het minderen. Ik ben rustiger geworden. Ik heb im mers nog altijd mijn boekjes over Sluup en Aria, denk ik dan. Als ik even geen programma heb, ga ik daarmee lekker aan de slag." Je moet jezelf een bevoorrecht mens voelen. Alles wat je aan raakt, verandert in goud. „Ik ben ook vaak onderuit ge gaan. Negen van de tien keer lukt het niet. Bij elke omroep heb ik al zeker veertig program- ma-ideeën neergekwakt. Ik heb overal op de stoep gezeten en ge schreeuwd dat een bepaald pro gramma er vandaag nog moest komen. Dat zien de meeste men sen niet. Ze worden alleen ge confronteerd met hetgeen lukt en daarom denken ze dat ik gou den handjes heb." „Maar als ik vandaag zou dood gaan, zou ik over mijn carrière weinig te klagen hebben. Als puber zei ik al dat ik later Klok huis wilde presenteren. Dat heb ik zes jaar gedaan. Op de mid delbare school tekende ik al poppetjes, waarin ik nu veel van Sluup en Aria terugzie. Vijftien jaar later heb ik gewoon twee kinderboeken! Dat is toch fan tastisch!" Waar komt die gedrevenheid vandaan? „Ik weet niet of het gedreven heid is. Meer enthousiasme. Ie dereen kan zijn dromen verwe zenlijken, als je er maar in blijft geloven. Misschien ben ik wel meer een doorzetter dan andere mensen. Ik geloof niet zozeer in mijzelf, maar ik denk gewoon dat kinderen van vier, vijf jaar deze boekjes leuk vinden." „Het zoeken naar geluk, daar mee is toch iedereen bezig. Voor het programma Terrazzo heb ik deze zomer een zoektocht naar geluk ondernomen. Ik heb me in allerlei activiteiten gestort waarvan mensen zeggen dat ze gelukkig worden. Van buikdan sen tot oosterse theesessies. Zelf heb ik enorm de behoefte om er constant het beste van te ma ken. Soms zou ik willen dat ik minder ideeën of plannen had. Is lekker rustig." Welke plannen? „Ik ben nog steeds bezig met een actualiteitenrubriek, zeg maar een Netwerk voor kinderen. Op de Nederlandse televisie is nu maar elf minuten zendtijd met op kinderen gerichte nieuws items en informatie. Het Jeugd journaal vind ik fantastisch, maar het is veel te weinig. Kin deren moeten goede achter grondinformatie over actuele gebeurtenissen tot zich kunnen nemen. Omdat er nu zo weinig aanbod is, gaan ze automatisch meekijken met de ouders naar het normale Journaal. Dus zien ze ook beelden die niet voor hen zijn bedoeld. Ik vind dat daar voor de jeugd iets tegenover moet staan en dat is naar mijn idee een taak voor de publieke omroep." „Ik ben niet tegen geweld op te levisie. Je moet het allemaal kunnen laten zien, maar kinde ren hebben toch een informatie voorziening nodig die net iets minder beangstigend is. Wat schieten we ermee op om jonge ren bang te maken? Niemand wil dat, maar nu gebeurt het on bewust. Na de moord op Pim Fortuyn ben ik enkele malen op een schoolplein geweest. Je had die gesprekken moeten horen. Ze weten amper wat er is ge beurd, waardoor ze zich een to taal ongenuanceerd beeld heb ben gevormd." Wanneer komt Netwerk voor kinderen op televisie? „Ik weet het niet. Ik hoop zo snel mogelijk. Met de KRO ben ik daarover in gesprek. Maar je kent het probleem van de pu blieke omroep. Talloze ideeën, de meeste sterven echter in schoonheid. Dat neem ik de om roepen zelf niet eens zo kwalijk. Het is meer een politiek pro bleem. De omroepen zitten met die spagaat: ze moeten zich pro fileren en tegelijk hun succes formules blijven programme ren. Daardoor is er geen geld en tijd om te vernieuwen. Dit kan echter niet zo doorgaan. Dit is voor iedereen frustrerend." Je bent nu te zien in de RTL 4-se- rie Rozengeur en Wodka Lime. Gaat het er bij een commerciële omroep heel anders aan toe? „Ik merk grote verschillen. Dat komt natuurlijk ook omdat ik bij Rozengeur en Wodka Lime acteer en bij de publieke omroep presenteer ik eigenlijk alleen maar. Hoewel in december de jeugdserie Knofje wordt uitge zonden. Ik speel daarin de rol van moeder Knofje. Die serie, waarmee we toch ook een paar maanden zijn bezig geweest, duurt in totaal een uur en is op film gedraaid." Waarom heb je voor Rozengeur en Wodka Lime gekozen? „Omdat het zo het tegenoverge stelde is van wat ik normaal doe. Voor mij werkt dit heel verfris send. En ik vind het wel grappig dat mensen hierdoor zijn ver rast. De meesten kennen mij na tuurlijk als presentator van kin- derprogramma's, maar ik heb al eerder gastrollen in dramaseries gespeeld." „Er is al geschreven dat ik alleen maar uit ben op roem. Je doet een stapje naast het vertrouwde pad en je wordt al verdacht van het nastreven van roem! Bela chelijk. Roem interesseert me niet. Ik hoef niet van showtrap- pen af te komen. Mijn drijfveer is eigenlijk zo'n presentatie van een kinderboek. Vroeger lag je in je bed te dromen: goh, het zou toch leuk zijn als... En dan komt er een dag waarop de zon schijn: en je mensen in een park verza melt, die allemaal hoera roepen als de ballonnen met Sluup et Aria de lucht ingaan." „Met een groep jonge menset uit de televisiewereld, het jon gerenwerk en de politiek ben il ook bezig het jeugdbeleid it Amsterdam wat op te leuken Wethouder Rob Oudkerk is daai ook bij betrokken. De aandachl is nu vooral gericht op pro bleemjongeren, maar wij willet van Amsterdam af en toe dé piel voor alle jongeren maken. Ver der hopen we in de toekomst o] het Museumplein een multicul tureel festival voor Amsterdam se schoolbands te organiseren Voor die jongens en meisje moet dat een topexvaring zijn Daar zullen ze altijd aan terug denken." „Veel mensen hebben dat soor 'pijlers' in hun leven. Meesta opgedaan toen ze op de middel bare school zaten. Dat kan bij voorbeeld de leraar Nederland zijn die zo mooi kon vertellen Bij mij was dat het Zuidelijk To neel, waar ik op mijn zestiend in een jeugdvoorstelling heb ge speeld. Daar is het voor mij et genlijk allemaal begonnen. Yvon Jaspers: „Het zoeken naar geluk, daarmee is toch iedereen bezig." foto Roland de Brui door Han Neijenhuis HILVERSUM - „De gloed van de Spaanse gitaar heeft me m'n hele leven achtervolgd." Teye Wijnterp doet deze poëtische uitspraak ergens midden in het lange verhaal dat hij vertelt. Het verhaal van zijn leven. Oftewel hoe hij via de Noord-Neder landse rock'n rollscene terecht kwam in Zuid-Spanje en uitein delijk in Austin Texas, alwaar hij met z'n flamenco-gitaar en z'n flamenco-dansende echtge note Belén Oliva met veel succes aan de weg timmert. Vanavond woensdagis Teye Viva El Flamenco te gast bij Barend Van Dorp. En die uitnodiging doet de ge boren Fries goed. Eenmaal per jaar maakt hij namelijk de over steek vanuit Austin naar zijn geboorteland. Om hier zijn fa milie en vrienden te bezoeken en in het Spaanse Sevilla die van zijn vrouw. En tevens doen Teye, Belén en enkele bevriende mu zikanten dan een aantal optre dens in Spanje en Nederland. In ons land heeft de Friese Ameri kaan enkele malen gespeeld in kleine clubs en gelegenheden. Het optreden voor RTL4 is een hoogtepunt. „We noemen dit onze 'European tour'. Dan kunnen we namelijk alle kosten aftrekken van de be lasting", grijnst Teye met zijn nog immer ietwat Friese tong val. „Maar zonder gekheid, het is gewoon goed om weer hier te zijn. En natuurlijk ook in Span je. Daar kan ik me weer op de hoogte stellen van de laatste ontwikkelingen in de flamenco. Daarbij is het ook leuk om in m'n geboorteland wat op te tre den. En zeker in zo'n tv-show." De 45-jarige Teye Wijnterp werd het eerst geraakt door mu ziek in het algemeen en de gitaar in het bijzonder, toen hij als zes jarig kereltje 'She Loves You' van The Beatles op de radio hoorde. Vanaf dat moment wist hij wat hij wilde: gitaar spelen. Via de destijds nog zo noodza kelijke blokfluit en vervolgens de piano, mocht Teye op z'n elf de dan eindelijk op gitaarles. Akoestische gitaar weltever staan, terwijl Teye in de loop der jaren toch een voorliefde voor de ruige sound van de elektri sche gitaar ontwikkelde. Voor Jimi Hendrix en de Stones. Op z'n achttiende besloot hij dan ook z'n rock'n roll-geluk te gaan beproeven in Londen. Echter zonder al te veel succes. Een paar jaar later verhuisde Teye dan ook naar Groningen, timmerde aan de weg met h< powerrocktrio Teye's Mess Ej press en ging vervolgens studi ren aan het plaatselijke consei vatorium. Daar kwam hij i aanraking met de Spaanse g taar en de flamenco, de zigei nermuziek uit het Spaanse zu den. Teye zelf kwam uiteind» lijk ook in Zuid-Spanje terecl alwaar hij niet alleen de échl flamenco, maar ook zijn vrou' Belén leerde kennen. „Ik zag er toen nog echt uit a een rocker. Het haar in een kui beetje make-up op. Vandaar d; de Spanjaarden me El Gitax Punky noemden. De punkz geuner, zeg maar", vertelt Teyi En die eretitel heeft Teye niet a leen te danken aan z'n uiterlij van toen, maar ook wel aan z' spel, zegt hij. „Wat ik doe is o en top flamenco. Echt de ouc zigeunermelodieën uit Spanj Maar aan mijn manier van begi leiden kan je kennelijk toch h< ren dat ik oorspronkelijk uit c rock'n roll kom." Vanaf 1995 wonen Teye en Bele definitief in Amerika. In Austi: Texas. Eex-st heeft Teye enke jaren getoei'd met de aldaar bi kende singer/songwriter J( Ely, maar toen hun beider agei da's elkaar zo gingen overlaj pen, besloot de Fries in 191 voor z'n eigen Teye Viva 1 Flamenco te kiezen. Sindsdk zijn er twee albums verschenei Viva El Flamenco en El Gitar, Punky. In Nederland zijn die a bums uitgebracht op Corazor Recoi-ds. Een derde cd is in maak. In Amerika, en dan met name i z'n thuisbasis Texas, staan Tej en z'n band drie tot vijfmaal pi week op de planken. Uiteraai is echtgenote en danseres Bele ook tijdens die optredens z vaste partner; de dans is in c flamenco namelijk net zo bi langrijk als de muziek. Ma; verder maken Teye en Bek vooral gebinik van losvaste b< geleiders. Teye Viva El Flamenco, Barend Van Dorp, RTL 4,22.30 ui Meer informatie: www.teye.co

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10