Sluipschutter trainde pleegzoon Europa krijgt eigen Grondwet Mogelijk infiltrant achter drama Moskou Mogelijk rol generaals bij aanslagen op Bali Artsen handelen in illegale pillen Fischler ziet hervorming EU-landbouw wel zitten Sharon sleutelt aan extreem-rechts kabinet Gasleiding in Kazachstan ontploft Franse literaire prijzen verdeeld Nepal meldt dood 32 rebellen Automobilist gestenigd na botsing Ontwerptekst staat toe dat lidstaten elkaar tijdelijk schorsen Bh's voor bewustzijn borstkanker Inbouwen en wegwezen! door Patrick Selbach JAKARTA - Twee Indonesi sche generaals, één van de strijdkrachten en één van de politie, hebben mogelijk een rol gespeeld bij de bloedige aanslagen op Bali eerder deze maand. Dat meldde The Jakarta Post gisteren op gezag van een ano- nieme bron binnen de Indone sische veiligheidsdiensten. Volgens de krant waren een ge neraal buiten dienst van de po litie en een legergeneraal in ac tieve dienst gezamenlijk op Bali op de dag dat de aanslagen plaatshadden. Ze verlieten het eiland een dag later. Woord voerders van het onderzoeks team op het eiland wilden het bericht bevestigen noch ont kennen. Hoewel bewijzen daarvoor tot dusver ontbreken, deden kort na de aanslagen al snel geruch ten de ronde dat elementen binnen de Indonesische strijd krachten mogelijk betrokken waren bij de aanslagen. Ze zouden de plegers van de aan slagen, vermoedelijk moslim extremisten, hebben voorzien van de explosieven. De Indonesische strijdkrach ten zijn al eerder beschuldigd van steun aan radicale moslims in bijvoorbeeld de strijd tegen christenen op de Molukken. Met actieve steun aan aansla gen op 'ongelovige' westerlin gen op Bali zouden elementen binnen de strijdkrachten de af kalvende politieke invloed wil len stoppen. Bovendien zouden ze hopen op extra bevoegdhe den in strijd tegen terrorisme, nu een politietaak, en op extra financiële middelen. ANP Een vrouw hui lt bij het Moskovische theater, dat zaterdag ten koste van veel doden werd ontzet. foto Joeri Kadobnov/EPA Een ex-gegijzelde omhelst een familielid na haar ontslag uit het ziekenhuis. foto Vasili Fedosenko/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - De bestorming van het door terroristen gegijzelde Moskouse theater blijft omgeven door raadsels. Het Russische crisiscentrum claimde dat een bestorming noodzakelijk was omdat de gijzelnemers waren begonnen met executies, maar dat lijkt inmiddels twijfelachtig. Ook de geheimzinnig heid rond het dodelijke gas roept vra gen op. De leden van de speciale eenheid Alfa bestormden zaterdag het gegijzelde theater, omdat de terroristen rond een uur of zes waren begonnen met execu ties. Twee mensen waren al neergescho ten. De aanval was een kwestie van zelfverdediging, aldus de officiële ver sie van de autoriteiten. In werkelijk heid was er van executies geen sprake, zo blijkt uit een reconstructie op basis van gesprekken met gijzelaars in de krant Moscow Times. Gijzelnemers en gijzelaars werden zaterdagochtend rond één uur opgeschrikt door een man de beweerde door de pol itieafzettingen te zijn gedrongen om zijn zoon te zoe ken. De terroristen vermoedden dat het om een valstrik ging en vroegen of de zoon wilde opstaanNiemand in de zaal stond op. De man werd vervolgens in el kaar geslagen en afgevoerd. De Moscow Times vermoedt dat hij inderdaad een agent van de geheime dienst was. Een uur later ontstond er in de zaal pa niek, omdat de gijzelnemers meenden dat het gebouw bestormd zou worden. Een van de gijzelaars probeerde daarop te voorkomen dat een vrouwelijke ter rorist de explosieven zou ontsteken. Er werd op hem geschoten, maar de kogel raakte een man in het oog en vervolgens een vrouw in de buik. De journaliste Anna Politkovoskaja, die als laatste onderhandelingen voerde met de terro risten, meent dan ook dat de bestorming voorkomen had moeten worden. Een ander twistpunt in de Russische media is het mysterieuze gas dat zeker 115 levens kostte. Het dagblad Vedom- osti bekritiseert de zwijgzaamheid van de autoriteiten. De krant meent dat de autoriteiten alsnog de aard van het ge bruikte gas moeten openbaren, omdat ook veel overlevenden zich zorgen ma ken over de consequenties. Ook de liberale pol iticus Boris Nemtsov bekritiseert de 'censuur' omtrent het gas. GPD dinsdag 29 oktober 2002 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De hervorming van het miljarden kostende land bouwbeleid van de Europese Unie gaat onverminderd voort. Het besluit van de EU-rege- ringsleiders om het landbouw budget tot 2014 vast te leggen verandert daar niets aan. „De hervorming is zeker niet dood", liet Europees Commissaris Fischler (Landbouw) gisteren weten. De EU-leiders gingen vrijdag akkoord met een beperkte groei I (één procent per jaar tot 2014) van de Europese landbouwuit gaven. Die zijn momenteel goed voor 42 miljard per jaar, bijna de helft van het totale EU-bud- get. Onder Franse druk werden verwijzingen in het akkoord naar ingrijpende veranderingen van het landbouwbeleid tot een minimum beperkt. De hervor ming van de Europese land bouwsector is het stokpaardje van Commissaris Fischler. Volgens de Commissaris maakt de geringe toegestane groei van de landbouwuitgaven de nood zaak tot drastische ingrepen al leen maar groter. Hij rekende voor dat de inkomenssteun voor de boeren in de tien nieuwe EU- landen en de hervorming van de I melkveehouderij bij elkaar ruim vijf miljard per jaar kos- I ten. „Dat moet uit het bestaande budget betaald worden want meevallers zullen er nauwelijks zijn", aldus Fischler. Hij verwacht dat de inkomens subsidie voor de huidige EU- boeren omlaag zal gaan. Zijn af gelopen zomer gepresenteerde I hervormingsplannen voor de I landbouw voorzien in een verla ging van deze inkomenssteun met twintig procent voor de gro tere boerenbedrijven. Neder land wil deze steun het liefst he lemaal afschaffen. Fischler is ook optimistisch over de kansen voor de strenge re milieueisen in zijn plannen, alsook het streven naar betere voedselkwaliteit en een eerlij ker concurrentie met de boeren in de ontwikkelingslanden. Is het niet het budget, dan zijn het wel de internationale verplich tingen waaraan de EU is gehou den, die nopen tot een eerlijker landbouwbeleid. .,Ik zie het ak koord van de EU-leiders dan ook niet als een drama", aldus Fischler. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Vooruitlopend op een vertrek van de Arbeiders partij uit zijn coalitie werkt Ariel Sharon aan de vorming van een regering van rechtse en extreem rechtse partijen. Zo'n regering zou de steun genieten van een kleine meerderheid in het parlement. Als de Arbeiderspartij morgen tegen de begroting stemt, en al les wijst daarop, zal de Israëli sche premier de ministers van die partij ontslaan. Hij wil in dat geval Benjamin Ben-Eliëzer als minister van Defensie vervan gen door Shaul Mofaz, tot voor kort chef van de generale staf. De Israëlische televisie meldde gisteravond dat Mofaz al heeft toegestemd. Het centrale comité van de Ar beiderspartij heeft zondag una niem besloten de fractie in de Knesset opdracht te geven tegen de begroting te stemmen, tenzij er alsnog 710 miljoen shekel wordt overgeheveld van fond sen voor de nederzettingen naar uitkeringen aan sociaal zwakke groepen. Dat laatste zal volgens Sharon niet gebeuren. Hij heeft gisteren voor zijn begroting de steun gekregen van het extreem rechtse oppositieblok Israël Beitenu/Nationale Unie, op voorwaarde dat er niet aan de steun aan nederzettingen wordt gemorreld. Zonder de Arbeiderspartij kan de regering rekenen op 55 van de 120 Knessetleden, maar de ze ven zetels van extreem rechts kunnen Sharon weer aan een meerderheid helpen. Minister Ben-Eliezer, leider van de Ar beiderspartij, herhaalde giste ren dat hij niet van plan is de be groting in de huidige vorm te steunen. Hij vindt dat Israël uiterlijk in februari 2003 naar de stembus moet. GPD business OE ZAAK VOOR ONDERNEMERS MADRID - De Spaanse politie heeft 23 mensen, onder wie dertien artsen, opgepakt wegens handel in verboden medicij nen. De arrestaties hadden plaats in een groot aantal plaatsen verspreid over het land. De politie deed invallen in Madrid, Sevilla, Granada, Cadiz, Valencia, La Coruna, Malaga, Cordoba en Barcelona en op ei landen Tenerife en Majorca en in de regio Navarra. Zo slaagde zij erin een organisatie op te rollen die verboden medicijnen maakte en verkocht aan patiënten met kanker, aids, hepatitis en artrose. Onder de arrestanten zijn behalve de dertien artsen drie ho- meopaten, een bioloog, een apotheker, een advocaat en vier medewerkers van een clandestien laboratorium. AFP ALMATY - De ontploffing van een hogedrukgasleiding in het zuiden van Kazachstan heeft aan vijf mensen het leven ge kost. Twee mensen raakten gewond. Dat heeft het bureau voor rampenbestrijding van de Centraal-Aziatische repu bliek gisteren bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurde zondag toen arbeiders bij het aanleg gen van een glasvezelkabel de pijplijn beschadigden. RTR PARIJS - De belangrijkste literaire prijzen in Frankrijk zijn gisteren toegekend aan Pascal Quignard en Gérard de Cor- tanze. De Prix Goncourt gaat naar Pascal Quignard voor zijn boek Les ombres errantes (De zwervende schaduwen). Gérard de Cortanze krijgt de Prix Renaudot voor Assam. Het boek van de 54-jarige Quignard is geen roman, maar een reeks 'fragmenten', waarin verwijzingen naar de geschiede nis worden afgewisseld met persoonlijke bespiegelingen Assam is een historische roman. De Cortanze baseerde zich op het waargebeurde verhaal van de opstandige edelman Aven- tino de Cortanze, een voorvader van de schrijver, die naar In dia ging om een nieuwe theesoort op te sporen. AFP/ANP KATHMANDU - Het Nepalese leger heeft een aanval van ma oïstische rebellen op een klein vliegveld in het oosten van het land afgeslagen en ten minste 32 opstandelingen gedood, zo heeft het ministerie van Defensie in Kathmandu gisteren meegedeeld. Bij de aanval van zondagavond in het dorp Rumjatar, bijna 200 kilometer ten oosten van de hoofdstad, kwamen twee mi litairen om het leven. Het leger heeft gisteren per helikopter versterkingen gestuurd. Het bericht van het Nepalese minis terie van Defensie kon niet geverifieerd worden. AP JOHANNESBURG - Woedende begrafenisgangers hebben zondagavond in de Zuid-Afrikaanse plaats Klipgat een auto mobilist gestenigd. De man was kort tevoren met hoge snel heid met zijn personenwagen op de rouwstoet ingereden, waardoor zes doden vielen. Daarna probeerde hij door te rij den. De ongeveer vijfhonderd begrafenisgasten waren zo razend dat zij de man uit zijn auto sleurden en hem aan de kant van de weg met stenen bekogelden tot hij dood was. Daarna richtten zij hun woede op de politie, die probeerde te verhinderen dat de menigte de auto en het lijk van de gedode man in brand stak. RTR Wat voor bewijs de justitie tegen Malvo heeft, is niet bekend. De aanklager zei dat het nieuwe be wijs ondersteuning vormt voor zijn pleidooi de twee mannen in de staat Virginia voor de rechter te brengen omdat zij daar de doodstraf kunnen krijgen. Het touwtrekken om het proces tegen de twee is al begonnen. Het federale ministerie van Jus titie in Washington is het vol gens The New York Times niet eens met het idee dat het proces in Virginia zou moeten plaats vinden. Het vindt dat de zaak van de sluipschutters het best door een federale rechtbank be handeld kan worden. De aan klager in Montgomery County in de staat Maryland, waar zes van de tien doden vielen, heeft Muhammad wegens moord aan geklaagd en hij vindt dat de rechter daar de zaak moet be handelen. Maar zowel de fede rale aanklager als die van Virgi nia vindt dat Maryland niet de geschi ktste staat is voor het pro ces omdat de doodstraf daar zel den wordt toegepast. Bovendien zou Malvo daar niet geëxecu teerd kunnen worden, omdat hij ten tijde van de aanslagen nog geen achttien jaar was. Ondanks de verschillen van me ning over de meest wenselijke plaats voor het proces werken federale en andere onderzoe kers samen bij het onderzoek. Zij zijn bezig de gangen van de twee in de periode voor de aan slagen na te gaan. De mannen zijn mogelijk betrokken bij een reeks overvallen in diverse sta ten ANP doorTon Van Lierop BRUSSEL - Landen die tot de Europese Unie behoren, moeten daaruit ook weer vrijwillig kun nen uittreden. Tegelijkertijd dienen de andere lidstaten de mogelijkheid te krijgen een land, dat zich niet aan de EU-re- gels houdt, tijdelijk te schorsen. Dat staat in de ontwerptekst voor een EU-Grondwet, die de Franse oud-president Giscard d'Estaing, voorzitter van de Eu ropese Conventie, gisteren pre senteerde. De Europese Conventie bereidt een hele serie herzieningen van deEU-instellingen voor, om de ze beter te laten aansluiten op een uitbreiding met tien nieuwe leden vanaf 2004. Een Grond wet is daar een onderdeel van. Verder stelt Giscard voor om het roterend voorzitterschap van de EU, waarbij elke lidstaat bij toerbeurt een half jaar de lei ding heeft, af te schaffen. Daar voor moet een vaste voorzitter in de plaats komen, die enkele jaren de leiding krijgt. Giscard wil wel nog aparte voorzitterschappen hanteren voor de toppen van de EU- staats- en regeringsleiders. Ver der dient er in zijn ogen een Congres van de Europese Volke ren te komen, dat dezelfde rol als de Conventie moet vervullen op de lange termijn. Volgens cri tici op dit terrein, zoals CDA- europarlementariër Maij-Weg- gen, is dit een speeltje van Giscard, dat hij per se wil door voeren. Maij is hier geen voor standervan. Ook heeft de CD A-politica 'gro te aarzelingen' bij de invoering van een vast voorzitterschap. Volgens haar zullen de Europese christen-democraten dit idee ook van tafel willen halen. Gis card streeft ook naar de invoe ring van een Europees burger schap naast de nationaliteit van alle lidstaten. Vooral burgers uit nieuwe Oost-Europese lidsta ten kunnen daar baat bij heb ben, meent Maij, omdat zij nu vaak van rechten zijn versto ken. Giscard wil het huidige systeem van drie pijlers onder het Euro pese bouwwerk weghalen (in terne markt, buitenlands beleid en justitiesamenwerking) en al le taken voor de Europese Unie in een apart artikel van de Grondwet opnemen. Daaraan moet ook een charter met grondrechten voor alle burgers zijn verbonden. De Belgische oud-premier De- haene, vice-voorzitter van de Europese Conventie, zegt dat Giscard slechts een 'kader' heeft gepresenteerd. „Bepaalde za ken, zoals het Congres, zijn daarin opgenomen voor het ge val de Conventie daar voorstan der van is. Maar daar kunnen we ook weer vanaf. "ANP Mogelijk heeft de zeventienjari ge John Lee Malvo - die zou zijn 'opgeleid' door Muhammad - de trekker bij meer aanslagen overgehaald. De openbaar aan klager van de staat Virginia zei tegen de krant USA Today, dat de onderzoekers daarvoor aan wijzingen hebben. Hij wilde niet zeggen hoeveel moorden mogelijk op het conto van de jongen kunnen worden geschre ven. Tip Malvo werd donderdag samen met de 41-jarige John Allen Muhammad aangehouden. De politie wist de twee na een tip van een automobilist te pakken toen zij in hun auto lagen te sla pen op een parkeerplaats in Frederick, een uur rijden ten noorden van Washington. Muh ammad is in elk geval aange klaagd voor verboden wapen bezit. Dat is gebeurd om hem te kunnen opsluiten tot het onder zoek naar de aanslagen rond is. De aanklacht tegen de jongen is SIDNEY - Een man loopt lachend langs een was lijn waaraan meer dan vijfhonderd bh's hangen tijdens de Nationale Borstkankerdag in Sydney, Australië. De bh's, die over de hele lengte van de Plymouthbrug hangen, moeten het bewustzijn bij vrouwen van de gevreesde ziekte vergroten en wa ren eerder eigendom van veel sterren, onder wie topmodel Elle Macpherson. Later deze week wor den ze geveild om geld bijeen te brengen voor borstkankeronderzoek. foto David Gray/RTR door Jessica Smeenk NEW YORK - De zeventienjari ge pleegzoon van de vorige week in Maryland gearresteerde sluipschutter heeft vrijwel ze ker één van de moorden ge pleegd in de reeks aanslagen die Washington en omgeving we kenlang in hun greep hebben gehouden. Functionarissen van de justitie in de staat Virginia zeggen daar bewijs voor te heb ben, zo meldt de Amerikaanse krant The New York Times. niet bekend. Mogelijk worden de twee maandag officieel in staat van beschuldiging gesteld in verband met de reeks aansla gen. Zij worden verdacht van zeker dertien aanslagen, die tien mensen het leven hebben ge kost. Drie anderen liggen met ernstige verwondingen in zie kenhuizen. Openbaar aanklager Robei*t Horan van Fairfax County zei tegen The New York Times dat zijn medewerkers ervan over tuigd zijn dat Joh Lee Malvo de gene is die op 14 oktober de 47- jarige FBI-medewerker Linda Franklin heeft doodgeschoten. Franklin werd door een enkel schot in het hoofd geveld toen zij samen met haar man bood schappen aan het inladen was in de parkeergarage van een wa renhuis in Falls Church. Nu ook Rijklaar; van 607.-* voo Actie geldt t/m Rijklaarpakket Nokia 63i0i Incl. toestel, professionele Full Duplex carkit, raam- of dakantenne dashmount en professionele inbouw door het Business Center van KPN Telecom. j vanaf €399r Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5