PZC Lula speelt rol van Lech Walesa pL 'J Bos toont lef met hypotheekplan IfiÊ TE KOOP 0118-413920 PZC Poetin heerst over de nieuwsmakers Bedrijven volgen gebeurtenissen nauwgezet Hongarije is de beste nieuwkomer Viermaal is scheepsrecht voor nieuwe president Brazilië te gast 29 oktober 1952 dingemanse %e.'enderweeie 5 dinsdag 29 oktober 2002 door Guido van Riet Luiz Inacio Lula wil flink hervormen. ABN Amro, Ahold en ING, de Nederlandse bedrijven met de grootste be langen in Brazilië, volgen zijn stappen nauwgezet. ,,Lula moet veel doen om het vertrouwen van de financiële markten te hei-winnen", zegt R. Drijkoningen van ING. „De stabiliteit van de economie moet ook in politieke zin wor den hersteld", vindt J. van de Mikelos Tóth door Mick Salet Moet de Europese Unie in 2004 worden uitgebreid met tien nieuwe landen? Hoe denken in Nederland wonende mensen uit de kandidaat-lid staten daarover? Vandaag het woord aan Mikelos Tóth uit Hongarije. UITBREIDING EU m „Ik vind het economisch onver antwoord dat er in één klap tien landen bijkomen. Het is een te zware last voor West-Europa." Mikelos Tóth (77) noemt zich een Nederlander met een Hon gaarse achtergrond. De jurist en theoloog woont sinds 1949 in Nederland. De Hongaarse Ha genaar wil alleen Estland, Hon garije, Slovenië en Tsjechië er bij. Polen is een bodemloze put, waar we over vijfentwintig jaar nog steeds geld in moeten gooien. Hongarije is het enige land dat bij de Unie past. Top mensen uit het bedrijfsleven zeiden me: 'Hongaren, daar kun je zaken mee doenDie doen wat ze zeggen! Polen zijn aardige mensen, maar bedenken voor iedere oplossing tien proble men Ik denk dat er ook te hoge verwachtingen bestaan. Het kan alleen maar tegenvallen. Want wat gebeurt er als de we reldeconomie er vrij binnen komt? Dan komt er een golf over het land die veel zwakke bedrij ven wegspoelt. GPD Laarschot van ABN Amro. De ze bank haalt 15 procent van haar inkomsten uit Brazilië. Het concern bezit de op vier na grootste bank van het land, die 810 kantoren en vijl' miljoen klanten heeft. ING heeft een belang van 49 procent in de Braziliaanse verzekeraar Sul America. Samen beheren ze een vermogen van 2,67 miljard euro en hebben zeven miljoen klanten in verzekeringen en pensioenen. ING belegt ook veel namens andere fondsen in Brazilië. Ahold heeft 150 win kels die samen een omzet van 1,2 miljard euro draaien. Brazilië kampt met een buiten landse schuld van 260 miljard euro en de munt, de real, kel derde dit jaar met 40 procent. Lula wil miljoenen banen scheppen voor de armen en de buitenlandse schuld aflossen. Maar voor zijn plannen is wei nig geld. Buitenlandse inves teerders uitten bedenkingen. Het stelt de Nederlandse con cerns gerust dat Lula zich laat ste tijd gematigd uit. „Belang rijk is nu welk financieel team Lula formeert en of hij de af spraken met het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) respecteert", zegt Van de Laar schot. In ruil voor een krediet van 30 miljard dollar, moest Brazilië beloven dat het de komende ja ren exclusief rentebetalingen op schulden een begrotings overschot van minstens 3,75 procent realiseert. Lula zegde voor de verkiezingen toe dat hij met het IMF wil samenwerken. Dat zorgde voor wat rust op de financiële markten. „Lula's marges zijn door de IMF-afspraken smaller dan hij hoopte", zegt R. Drijkoningen, bij ING verantwoordelijk voor beleggingen in Brazilië. „Hij zal eerst voor een stabiele eco nomie moeten zorgen, voor hij een sociaal beleid kan voe ren." Of economisch herstel spoedig volgt, is volgens de ING'er zeer de vraag. „Zeker als je de ni- veau's ziet waartegen geleend moet worden", meent Drijko ningen. „De situatie is nu wat stabieler. Lula heeft twijfels weggenomen over zijn fiscale en monetaire beleid. Maar hij moet veel veranderen, wil het tij keren." ANP AFRAMMELING - Een Bel gische scheidsrechter die bij een voetbalwedstrijd door een speler die het met zij n lei ding niet eens was en dat tot uitdrukking bracht door de rechtspreker te lijf te gaan en hem af te ranselen, zag zich een eis tot schadevergoeding toegewezen voor een bedrag van 61.000 Belgische francs, ongeveer 4500 gulden. De scheidsrechter was in het ge zicht zodanig gewond, dat operatief ingrijpen noodza kelijk was geweest. De 'voet- balvlegel' maakte deel uit van een politie-elftal. SMOKKEL - De ambtenaren der douane in Nieu w-Namen ontdekten dat een persoon met een zak op de fiets pro beerde frauduleus de grens over te gaan. Toen de doua niers deze man een halt toe riepen, gooide hij zijn fiets neer en vluchtte en wist te ontkomen. SOLEX - De solexclub De Bromvlieg te Goes hield de algemene jaarvergadering. Tijdens deze vergadering werden een motortechnisch- en een verkeerstechnisch examen afgenomen. Deze vormden het slot van de wed strijden voor het clubkampi oenschap 1952. De wisselbe ker werd gewonnen door de heer L. Vuijk te Goes. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-maih redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail- redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst" 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand' 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar. €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor net einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag l/m vrijdag 1.10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118)484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten «porbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben v»,j opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ome (aoonnerrientenjadministratie en om u te (laten) informeren over vcxx u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze intormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schritteliik melden bij PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen Behoort tot UJGQGnGr door Frans Lindenkamp Voor Luiz Inacio 'Lula' da Silva is vier maal scheeps recht. Lula - zoals zijn bijnaam luidt - faalde drie keer, maar zondag eiste de voormalig vak bondsleider in de tweede ver kiezingsronde het president schap op. Daarmee braken de Brazilianen met de traditie dat hun staatshoofd wortelt in de militaire, intellectuele, of eco nomische elite. Oud metaalarbeider Lula (56), wiens levensloop overeenkom sten vertoont met de legendari sche Poolse oud-vakbondslei der en -president Lech Walesa, leidde tussen 1978 en 1981 in de ABC-industrievoorsteden van Sao Paulo stakingen tegen het toenmalige rechtse generaals- bewind. Zo werd hij het boeg beeld van het nationale verzet tegen de militairen. Lula staat nu voor de taak om de wankele economie op de rails te houden en het enorme verschil tussen rijk en arm weg te masse ren. Hij zet in op een sociaal pact tussen arbeiders, werkgevers, intellectuelen, de middenklasse in de steden, de verpauperde plattelandsbevolking en het le ger. Zijn strategie en die van zijn Arbeiders Partij (PT) is het vor men van een alliantie met cen trum-rechts. De socialist Lula - die zich in 1998 na zijn derde gooi naar het presidentschap definitief ont deed van zijn laatste scherpe linkse kantjes - biedt de Brazili anen een alternatief voor acht jaar neoliberaal beleid. Dat ging steeds meer haarscheuren vertonen. De kracht van Lula schuilt in diens vermogen om zich politiek aan te passen. Lula geldt als een onvermoeibaar onderhande laar met een aangeboren in stinct voor consensus. Zijn zwakte is zijn gebrek aan be stuurlijke ervaring en oplei ding. Hij kwam niet verder dan de vijfde klas van de lagere school. Lula heeft een natuurlij ke weerzin tegen boeken. Een aanbod in 1999 voor een bij scholingscursus aan de Univer siteit Oxford in Engelandwees hij af. Ook spreekt hij geen enkele buitenlandse taal en zelfs zijn Portugees is niet per fect. Straatarm Hij werd geboren in een straat arm gezin in het gortdroge door honger geteisterde noordoosten van Brazilië. Zijn vader leerde hij pas op zijn vijfde kennen. Daartoe ondernam hij met zijn moeder en negen familieleden een 3500 km lange reis in de laadbak van een vrachtwagen naar het zuidelijke Santos waar zijn pa havenarbeider was. Met ambulante verkoop onder steunde hij het gezinsinkomen totdat hij als 15-jarige aan de slag kon in een schroevenfa- briek. Op 22-jarige leeftijd trad Lula toe tot de militante vakbe weging en maakte daar snel car rière. Van een onvervalste revo lutionair die een gewapende strijd tegen het grootkapitaal niet schuwde, vormde hij zich gaandeweg om tot een mild so ciaalvoelend politicus. Toen hem onlangs provocerend werd gevraagd of hij als president Co ca Cola en McDonalds nationa liseert antwoordde hij: „Nee, dat zouden mijn kleinkinderen me niet in dank afnemen." Het leek op een directe reactie op de bijna panische angst van inter nationale financiële markten. GPD ..-JjiMMf?, I5HÊT riM WMZ door Joost Bosman De Russische media rea geerden vrijwel onver deeld positief op de afloop van het gijzeldrama in Mos kou. President Poetin heeft de meeste nieuwsmakers nog steeds op zijn hand. Vooral de televisiezenders ORT en RTR. die in staats- handen zijn. kraaiden victo rie. Pas veel later kwam naar buiten dat ook een groot aan tal gegijzelden was omgeko men. Niet toevallig ook toon den de staatsomroepen als eerste de reacties op de af loop van het drama van de huidige en voormalige pre mier van Israël, respectieve lijk Ariel Sharon en Benja min Netanyahu. Daarmee suggererend dat er een dui delijke parallel ligt tussen het Israëlisch-Palestijnse en het Russisch-Tsjetsjeense conflict. Het liberale en in het verle den ten opzichte van de Tsje tsjeense oorlog kritische dagblad Izvestija huldigt het optreden van de Alfa-een heid, die de gegijzelden ont zette, en de hulpdiensten. „We hebben allemaal gezien, dat wij spetsnaz (speciale commandotroepen, red.) hebben die in staat is door een bestorming een gebouw in te nemen, wanneer weini gen geloven dat daar nog ie mand levend uitkomt. En we hebben gezien dat er redders zijn en artsen, die tot het bij na onmogelijke in staat zijn.", jubelt de krant. Maar daarbij mag het volgens Iz vestija niet blijven. „Er is een slag gewonnen, maar nog niet de oorlog (tegen Tsjetsje nië, red.). Dit kan slechts de vereniging van de natie zijn De blijheid over de huidige overwinning mag niet veran- deren in een roes", waar schuwt de krant. De Engelstalige The Moscow Times van de Nederlandse uitgever Derk Sauer richt zijn pijlen vooral op de hulp verlening. Poetin blijft bui tenschot. „Er waren met ge noeg ambulances. Sommige bewusteloze mensen zijn in de bus gezet met hun hoofden naar achteren, ondanks het gevaar dat ze zouden kunnen overgeven en stikken in hun eigen braaksel", foetert de krant. Nog griezeliger vindt de hoofdredactie het dat de art sen geen informatie kregen over het gas waarmee hun patiënten waren vergiftigd. „In plaats daarvan riepen de medische autoiiteiten de Moskovieten op bloed te do neren, terwijl er alleen tij dens de bestorming iemand gewond raakte van een ge weerschot, en die persoon is later overleden", schetst de Moscow Times de chaos in de ziekenhuizen. Ook het ministerie van Noodsituaties krijgt ervan langs. Dat heeft een compleet centrum voor noodhulp. „Maar waarom heeft het niet een aantal van zijn mobiele ziekenhuizen neergezet bui ten het theater?" Die vraag is des te prangender als je be denkt dat er in de Moskovi sche ziekenhuizen maar 160 bedden zijn voor patiënten met ernstige vergiftigings verschijnselen, aldus de Mo- scow Times. De zakenkrant Kommersant I ziet een mogelijke, veront- rustende tendens: „Het is i niet uitgesloten dat de ge sneuvelden het slachtoffer i werden van een experiment, dat door de regering is door- gevoerd in het kader van de wereldwijde strijd tegen het terrorisme." In zekere zin geruststellend I was het optreden van tv-zen- der NTV. Het station werd j vorig jaar min of meer over- i genomen door de staat en menigeen vreesde dat de voorheen zeer kritische zen der door het Kremlin aan de leiband zou worden gelegd. Afgelopen weekend bleek die vrees onterecht. Van iede re locatie zond NTV uit en kwam als eerste met het grote aantal slachtoffers onder de gegijzelden. Of het Kremlin het leuk vond of niet. door Leo Stevens Het voorstel van Wouter Bos (PvdA) om de aftrek van de hypotheekren teaftrek te beperken tot maximaal 42 procent is moedig en riskant. Maar ook te weinig doordacht. Moedig, omdat het in de aanloop naar nieuwe verkie zingen niet zonder persoonlijke en par tijpolitieke risico's is een hypergevoeli ge discussie te starten. Hij doorbreekt daarmee een Haags taboe. Naar verwachting zullen vele woning bezitters hem dat niet in dank afnemen. Maar het getuigt wel van politieke inte griteit (sommigen zullen zeggen: naïvi teit). Kennelijk wenst Bos met een dergelijk voorstel de sociaal-democra tische beginselen betreffende 'eerlijk delen' weer duidelijk naar voren te schuiven. Verrassend is wel dat dit ge beurt nadat recentelijk dit onderwerp in de PvdA-kringen nog volstrekt on bespreekbaar werd verklaard. Maar de discussie is urgent. Het wo- ningbezit wórdt immers jaarlijks fis caal gesubsidieerd met een bedrag van circa 5,5 miljard euro. De belangrijkste component daarvan is de hypotheek renteaftrek. Doordat deze aftrek on derdeel is van de progressief belaste box voor werk en woning, stijgt de sub sidie naarmate het inkomen hoger wordt. De eigen woningbezitter met een inkomen boven 50.000 euro krijgt via de aftrekpost per euro hypotheekrente 52 cent subsidie. Is het inkomen lager dan 15.000 euro dan bedraagt de subsi die slechts 32 cent. Deze bevoordeling van de rijke wo ningbezitters wordt nog versterkt doordat, zij ook de duurste huizen bezit ten en dus de meeste rente aftrekken. Dit resultaat valt moeilijk te rijmen met belastingheffing naar draagkracht. Deze scheve verhouding wordt nog ver sterkt door de fiscale begunstiging van de levenhypotheek. Voldoende reden dus voor heroverweging. Fragmentarisch Toch sta ik kritisch tegenover het plan van Bos. Het heeft een te fragmenta risch karakter en is onvoldoende door dacht. Het eerste bezwaar is dat zijn aftrekbeperking slechts geldt voor nieuwe gevallen. Dat betekent dat ge durende vele jaren een oud en nieuw re gime naast elkaar zullen bestaan. Naast langdurige gevoelens van onge lijke behandeling, levert een dergelijke situatie altijd extra uitvoeringsproble men op. Daarenboven is zijn voorstel te be perkt. Het fiscale regime voor het ei- genwoningbezit moet in zijn totaliteit in de beschouwingen worden betrok ken. De beperking van de hypotheekrente aftrek wordt door Bos te geïsoleerd be zien. Het moet toch mogelijk zijn een n, BERT Brouwerij-weg 4t 0118-5S Jf SIK Het onderbrengen van de eigen woning in de vermogensrendementsheffing en het daaraan koppelen van gedifferentieerde vrijstellingen pakt voor starters gunstiger uit dan het bestaande beleid voor aftrek van hypotheekrente. foto Dirk-Jan Gjeltema soort masterplan voor eigenwoningbe- zit te ontwikkelen, waarin een samen hangende beleidsvisie wordt uitgedra gen. Er ligt momenteel een (onzalig) plan tot afschaffing van de OZB voor woningen. De OZB heeft weliswaar een grote irritatiegraad, maar het voorstel tot afschaffing getuigt van een kort zichtige beleidsvisie, waarmee geen huiseigenaar daadwerkelijk geholpen is. Wel zou de overdrachtsbelasting kun nen worden afgeschaft. De rechtvaar digingsgrond daarvan is louter en alleen gelegen in haar budgettaire op brengst. Door het ontbreken van een overtuigende rechtsgrond is deze hef fing al jaren rijp voor de sloop. Zolang echter de afschaffing nog niet haalbaar is, zou een soort inruilregeling kunnen worden gehanteerd De betaalde overdrachtsbelasting zou over een periode van tien jaar moeten worden uitgesmeerd. Wanneer een huis binnen die tienjaarsperiode wordt ver kocht, zou de overdrachtsbelasting over de nog niet verstreken kalenderja ren verrekend moeten kunnen worden met de overdrachtsbelasting over de vervangende woningaankoop. Dat zou de mobiliteit bevorderen en ongewens te cumulatie vermijden. Naar mijn mening is het eigenwoning- bezit een belangrijk maatschappelijk beleidsdoel. Fiscale stimulering is daarom goed te rechtvaardigen. Maar deze moet wel effectief en rechtvaardig zijn. Daarom zou het in dit verband ge wenst zijn de eigen woning gewoon on der te brengen in de vermogensrende mentsheffing. Tot het niveau waarop maatschappelijk gezien stimulering gewenst is, kan daarin een vrijstelling worden verleend. Ik licht deze eerder door mij bepleite oplossing met een rekenvoorbeeld toe. Ik stel daarbij het bedrag van de vrij stelling op 200.000 euro. Als de waarde van de woning 600.000 bedraagt en de hypotheek 500.000 groot is, bedraagt, de belaste vermogensgrondslag 400.000 euro minus 500.000 hypo theekschuld is negatief 100.000 euro. Dit levert de woningbezitter een belas tingkorting op van 1,2 procent over 100.000 euro is 1200 euro. Gelijkheid Deze oplossingsrichting levert een be lastingsubsidie op die per euro voor alle inkomens gelijk is. Voorts betekent dit een belangrijke vereenvoudiging. Voor de hypotheekrente en de gewone rente geldt immers hetzelfde regime, waar door het huidige moeizame onder scheid kan vervallen. De zorg van Bos clat voor starters de toegangsdrempel naar de woningmarkt te hoog is, kan worden ondervangen door de eigenwo- ningvrijstelling met een startersvrij- stelling van bijvoorbeeld 100. 000 euro te verhogen. Om de woningbezitters niet te abrupt met deze nieuwe regeling te confronteren kan desgewenst een ge- wenningsvrijstelling van bijvoorbeeld 200.000 euro worden ingebouwd. Deze kan gedurende een periode van tien jaar telkens met tien procent-stappen worden verminderd. Op dezelfde manier is het mogelijk de kapitaalverzekeringen op eigen wonin gen onder te brengen in de vermogens rendementsheffing. Daarin zou even eens als overgangsregeling een vrij stelling kunnen worden ingebouwd ter grootte van het huidige vrijstellingsbe drag. Dat zou een geweldige vereen voudigingzijn. Kortom, er zijn vele fiscaaltechnische alternatieven te ontwikkelen. Het is de verdienste van Wouter Bos dat hij de discussie daaromtrent heeft aange zwengeld. Ik hoop dat hij er geen spijt van krijgt. Prof. dr. L.G.M. Stevens is voorzitter van de vakgroep Fiscale Economie en Recht aan de faculteit der Economische Wetenschappen van de Erasmus Universiteit Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4