Zorg in het nauw door geldtekort PZC Giro 860 Raad na daad Provincie verstevigt greep op financieel beleid instellingen De Westerschelde VHAMV00RV0GUS «ywaawr LATEN JE NIET LOS. STARTPROBL ■Hfay&Ël Ziekenhuizen financieel vrij gezond agenda Hersenstichting Nederland Er zijn ai werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken Giro 860 Steun Giro w door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Financiële te korten bij ziekenhuizen dreigen de kwaliteit en de toegankelijk heid van de zorg aan te tasten. Door jaarlijks geldtekortstellen veel ziekenhuizen noodzakelij ke investeringen uit, wordt de werkdruk voor zorgverleners groter en nemen ziekenhuizen noodmaatregelen als het sluiten van afdelingen. De Zeeuwse ziekenhuizen onttrekken zich vooralsnog aan de malaise. STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren; 14.00 uur: Party dan sen 55+; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45 11.30 uur: Gymnastiek voorouderen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Volks dansen, zingen en biljarten; Café De Gou den Kroon, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - Café Du Commerce, 14.30 uur: Kermisschieting; HENGSTDIJK - RK kerk, 20.00 uur: Pre sentatie video Zeeuws-Vlaamse streek verhalen; HULST - Den Dullaert. 13.30 uur: Bridge, De Lieve, 13.30 uur: Prijskaarten bieden en jokeren; 20.00 uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard. 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang koor; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur. Kantklossen voor de jeugd en timmer- club voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor vol wassenen, SAS VAN GENT - De Speye. 13.30 uur Koersbal, kaarten en handvaardighe den; De Roselaer, 15.30 uur: Creatief handwerken jongens en meisjes van groep 6 tot en met 8; 19.00 uur: Quilten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; WESTDORPE Concordia, 13.00 uur: koersbal; 19.30 uur: Harmonie Eikels worden Bomen; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur. Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen. Dat meldt de Inspectie op de Gezondheidzorg na een vlug- onderzoek onder negentig zie kenhuizen. De IGZ wil nader onderzoek en gaat ziekenhui zen met geldnood scherper controleren op verantwoorde zorg. Twee van de drie Zeeuwse zie kenhuizen, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen, deden mee in het onderzoek. Zij ka rakteriseren hun financiële po sitie nog als redelijk gezond. Bij Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren is per 2003 'de spoeling aanmerkelijk dunner', meldt de voorzitter van de Raad van Be stuur, P. Rademacher. „We zijn financiëel nog wel gezond, maar dat kan zó omslaan. In 2002 heeft de exploitatierekening een kleine min, 2003 wordt moeizamer." Naast de toenemende last van het nieuwe functiewaarde ringsstelsel voor het zorgperso- neel drukken de diverse locaties van het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen de financiën. „We werken op verschillende loca ties, zoals wij en de overheid voorstaan, maar we krijgen slechts budget voor een zieken huis op één locatie. Daar zit een discrepantie." Voor de zorg heeft de gespannener geldsitua- tie van het ziekenhuis geen ge volgen, zegt Rademacher. ,,Het betekent dat we nieuwe projec ten uitstellen. Als het nieuwe automatiseringssysteem dat we komend jaar zouden installeren een jaar wegblijft, komt dat goed uit." De aansluiting van het zieken huis bij het Waarborgfonds voor de ziekenhuizen helpt de reser ve aanvaardbare kosten goed te houden: op acht procent van het eigen vermogen. Of dat kan blij ven is volgens Rademacher on gewis. „Het helpt niet dat de mi nister vlak voor zijn aftreden de rentevergoeding op het eigen vermogen nog heeft geschrapt." De Oosterscheldeziekenhuizen kampten jaren met een exploi tatietekort, maar hebben sinds twee jaar weer een overschot op de jaarrekening, meldt secreta ris C. de Jong van de Raad van Bestuur. Dat kregen de zieken huizen gedaan door een ver- pleegafdeling in Goes te sluiten en de interne patiënten en chi rurgie uit Zierikzee naar Goes te verplaatsen. „We moeten na tuurlijk wel binnen budget blij ven. Voor grote investeringen, zoals de MRI-scanner en nu de digitale opslag van beeldvor mende technieken zoals scans moeten we, als elk huishouden, sparen." Reserve De gestegen salariskosten voor zorgpersoneel, waarvoor de zie kenhuizen niet gecompenseerd worden, zijn wel een zorg, zegt De Jong. De reserve aanvaard bare kosten van het ziekenhuis blijft met 4,5 procent onder de vijf procentsgrens die de inspec tie hanteert. De Jong: „Dat is de afgelopen jaren al opgetrokken. We doen wat we kunnen." Die reserve is in Vlissingen met 15 procent opmerkelijk hoog. De inspectie vond bij 30 procent van de ziekenhuizen reservers lager dan 5 procent. „Vorig jaar zaten we acht ton euro in de plus, dit jaar is er een beperkt te kort," schetst directeur G. Boogaerts. „Voor de korte termijn verwacht ik geen pro blemen." Noodmaatregelen De Inspectie op dfe Gezond heidzorg benaderde honderd ziekenhuizen met een vragen lijst over de financiële situatie. Negentig ziekenhuizeneen zeer hoge repons volgens IGZ, ant woordden. Vijftien van hen melden een meerjarig tekort op de exploitatierekening te heb ben. Twintig ziekenhuizen hebben noodmaatregelen ge troffen, drie overwegen dat te doen. door Emile Calon MIDDELBURG - Gedeputeer de D. Bruinooge (PvdA. financi en) vindt dat Gedeputeerde Sta ten meer inzicht moeten krijgen in het financieel reilen en zeilen van grote gesubsidieerde instel lingen. Hij zei dat gisteren te genover de leden van de Staten commissie Algemeen Bestuur nadat zowat alle fracties kritiek hadden geuit op het financieel beleid van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ). De start van die gesubsidieerde stichting gaat gepaard met fi nanciële problemen zodat bijna een kwart miljoen euro extra nodig is om de organisatie nu al uit de problemen te helpen. Bruinooge heeft binnen GS voorgesteld om organisaties zo als Scoop, het Zeeuws Museum, de Sportraad en de SCEZ te ver plichten meerdere keren per jaar te komen met een financi- eel-organisatorische rapporta ge. Op die manier kan het dagelijks provinciebestuur veel beter de vinger aan vooral de fi nanciële pols houden en wordt het niet verrast met grote tekor ten als blijkt dat het fout gaat. Een deel van de problemen bi] de SCEZ zijn, zo bekende L. Ne- derhoed (CDA), te wijten aan de provincie. Maar het andere deel komt op conto van het bestuur van de stichting. Want het heeft beslissingen genomen waarvoor het geen geld had gereserveerd. Zo is er bijvoorbeeld besloten een website te ontwikkelen, een nieuwsbrief uit te geven en ex tra personeel aan te trekken zonder dat daar geld voor be schikbaar was. J. Suurmond (WD) benadrukte dat zijn fractie niet zomaar ak koord kan gaan met het be schikbaar stellen van bijna een kwart miljoen euro om de pro blemen van de SCEZ op te los sen. Hij hield de gedeputeerde voor dat hij met een nader en uitgewerkt voorstel moet ko men waarin precies staat waar er fouten zijn gemaakt. In na volging van de liberaal lieten ook andere fracties weten dat zo'n uitgewerkt voorstel nood zakelijk is om inzicht te krijgeh in de problemen bij de stichting F. van Kollem (GroenLinks) merkte op dat wat hem betrefi de Commissie van Onderzoek de hele gang van zaken rond de op richting en financiering van de SCEZ moet onderzoeken. Hi stelde duidelijk dat het bestuu; van de stichting te laat gewaar schuwd heeft voor de financiële problemen. Ook Nederhoed merkte op dat het bestuur nala tig is geweest. „Het had eerder inzicht moeten geven in de fi nanciële situatie. Bruinooge stelde vervolgens da: hij binnen GS heeft voorgesteld om alle grote gesubsidieerde instellingen te verplichten meerdere keren per jaar een fi- nancieel-organisatorische rap portage in te zenden. Tot nu toe zijn GS enkele malen verrast met financiële tegenvallers bij instellingen als het Zeeuws Mu seum en de SCEZ. Ook moet volgens de gedeputeerde geke ken worden of niet meer organi saties via budgetfinanciering ondersteund moeten worden zodat ze alleen geld krijgen voor geleverde prestaties. Binnen GS is nog geen besluit genomen over de suggestie van Bruinooge. Te Veldhuis stopt na twintig jaar MIDDELBURG - Het Middel burgse WD-Kamerlid Jan tt Veldhuis stelt zich niet herkies baar voor de Tweede Kamer. Hij heeft dit gisteravond laten we ten aan zijn Zeeuwse achterban de WD-Kamercentrale Zee land. Te Veldhuis' vertrek uit de na tionale politiek is versneld door de val van het kabinet-Balke nende. Hij had zich voorgeno men deze Kamerperiode, die tot in 2005 zou lopen, vol te maken i en dan te stoppen. Te Veldhuis zit sinds 1982 in de Tweede Ka mer en is daarmee één van de langstzittende parlementsle den. OOSTBURG - Kennelijk het jatten zat. Ontgoo cheld door de hebzucht van medemensen die on gevraagd hun polderwoning visiteren, hebben de eigenaren van dit huisje tussen Oostburgen Groe- de de viltstift ter hand genomen. De tekst laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Niettemin valt de toon op: de inbrekers wor den eigenlijk nog tamelijk beleefd aangesproken. En aan het eind van de boodschap worden ze ook nog eens bedankt. Omdat ze voortaan van hun spullen afblijven? Of is het cynisme, omdat er al zoveel verdwenen is? Bij nadere beschouwing zou er weieens een adder tje onder het gras kunnen zitten. Wat zit er in die regenbak? Jan Haak natuurlijk! En die klauwtje, zoals alle kinderen van vroeger weten, meedogen loos naar beneden, de diepte in. foto Charles Strijd dinsdag 29 oktober 2002 Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied Daarom hebben de vogels u hard nodigl Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Dikmaker? Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten De duidelijkste daarvan zijn. snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichiing.nl Nederlandse Hartstichting HOREN, ZIEN EN HELPEN V GIRO- Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het is vast en toekomst geeft. Nood- begonnen. Door middel van zakelijke steun die ons opvang, liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen A/.svrt' WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WerelE0uders WereldOuders. voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info(('wereldouders.nl wxv v. wereldouders.nl Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen ofte genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. ERSENSTICHTING NEDERLAND Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360 48.16 - v hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38