Inspraak voorkomt problemen Experimentele installaties in Plus Min Grote namen op Vlissings bluesfeest Studenten voeren actie voor Open Universiteit lezers schrijven Domineeskind Venlo I Venlo II Wafelactie Stedelijke vernieuwing Maand van de harp in Zeeuwse Bibliotheek kunst cultuur Film by the Sea toont films buiten festivalmaand door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Zeeuwse stu denten van de Open Universi teit gaan actievoeren om het studiecentrum in Vlissingen te behouden. Ze sturen een pro testbrief aan het college van be stuur tegen de sluiting van het centrum. Een groepje psychologiestu denten heeft vorige week een dispuut opgericht om de con tacten tussen de studenten te verbeteren. Door de dreigende sluiting lijkt het gloednieuwe dispuut dakloos te worden. Tij dens de eerste bijeenkomst vori ge week maandag is gebleken dat veel studenten worden ge dupeerd door de sluiting van het centrum Volgens initiatiefne mer L. Blaauw is het voor som migen zelfs onmogelijk om hun studie voort te zetten. Blaauw twijfelt aan de argu menten die het bestuur van de Open Universiteit gebruikt. ,Het lij kt meer een prestigeplan te zijn. Er zijn nauwelijks argu menten voor de aanpak die het bestuur hanteert." De Open Universiteit wil met ingang van het volgende studie jaar zes van de achttien studie centra sluiten. Het geld dat daarmee wordt bespaard, is vol gens het bestuur nodig om de andere centra beter uit te rus ten. Het uitgangspunt van de Open Universiteit is dat er voor studenten een studiecentrum moet zijn binnen een reisaf stand van tachtig kilometer of negentig minuten. Het dispuut psychologie stuurt alle studenten een brief. Daarin worden ze opgeroepen om hun stem te laten horen. Bij de brief is een standaard-protestbrief ingesloten die de studenten kunnen opsturen aan het be- stuur. De studenten hopen dat i de actie genoeg indruk maakt om het besluit terug te draaien. De raad van toezicht moet zich namelijk nog uitspreken over de sluiting. i De ruim 500 Zeeuwse studenten zijn vanaf het volgende studie jaar aangewezen op het cen trum in Breda. dinsdag 29 oktober 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge. weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Ik heb mij bijzonder verbaasd over het artikel van A.J. Snel in de PZC van donderdag 24 okto ber onder de kop: 'Een verloren bevolkingsgroep'. Ik snap wer kelijk niet wat de zin, doel, in formatieve waarde is van een dergelijk stuk? Is deze meneer ook een domineeskind? Die het zich aantrekt dat hij niet is uitgenodigd? Zijn daarom do mineeskinderen een door de psychiatrie opgegeven bevol kingsgroep, bestaande uit ei gengereide schepselen die alle maal tegelijk de stoom van hun over het kookpunt geraakt ego zullen afblazen? Een zooi ko ketterende arro'sdie zonder uitzondering een veel te grote bek kregen, arrogant werden en zonder betaling de wijsheid in pacht namen. Het 'immer sensa tiebeluste' dagblad Trouw heeft er in de afgelopen periode por tretten van uitgezonden, maar hiervan herken ik niets. Jammer voor de PZC en jammer voor A.J Snel, zo'n artikel. Gerdi Zwaan Schuitvlotstraat 24a Middelburg Woedend ben ik. Zoals zovele andere mensen. Weer een onschuldig slachtoffer van geweld in Venlo (PZC, 24-10). Een jongen van 18 jaar die een man dusdanig toetakelt dat hij klinisch dood is ver klaard, waarna hij vrolijk zijn boodschapjes gaat halen in de supermarkt. Misselijk word ik ervan. Iemand die zoiets doet, verdient natuurlijk ook een tweede kans. Maar dan tussen vier muren met een mooie ket ting tussen zijn benen. Aan ie mand die zich zo misdraagt mag de maatschappij geen cent spenderen. Het enige lichtpuntje in deze is dat de burgemeester van Venlo ontzet is en verdrietig. Hij wil zelfs een signaal afgeven aan de Marokkaanse jongeren. 4ver_ dachte is van Marokkaanse komaf), omdat die al langeit tijd voor problemen zorgen. Kijk, dat is pas optreden! Een ding is zeker, het kabinet mag dan zijn gevallen, de onvrede? /onmacht in de samenleving ij zeker niet verdwenen. J. Racu Simonswei2i Heinkenszanc De zoveelste zinloze doodslag, nu in Venlo (PZC, 24-10) maakt de roep om daadkracht sterke: Veel mensen vragen om strenge re straffen, de volledige naam van de verdachte in de krant ec om het recht op zelfverdediging Het volk vraagt de overheid ac tie te ondernemen. Strengere straffen worden geregeld door de gelukkig onafhankelijke rechterlijke macht. Ik vind dat het recht op zelfverdediging on derwerp moet zijn van de ko mende verkiezingsstrijd. De volledige naam van cle ver dachte in de krant is echter de verantwoordelijkheid van de hoofdredacties. In vroeger tijd kwam iemand pas aan de schandpaal als hij of zij veroor deeld was. Ik vind dat we dat principe nu ook kunnen toepas sen. Ga er tot aan de veroorde ling vanuit dat de verdachte on schuldig is, dus noem alleen zijn initialen. Na een veroordeling zou de openbare schandpaal (de media) volledig de naam, al dar niet met foto, kunnen noemen. Wim Boogaan Erlïng Steenstraai li Nieuwerkerk LAMSWAARDE - Fanfare Vrij heid Eendracht uit Lamswaar- de houdt op zaterdag 2 novem ber een wafelactie. De wafels worden door de leden gebakken en aan huis bezorgd. De op brengst van de actie komt ten goede aan het het instrumen ten- en uniformenfonds. door Emile Calon De praktijk is altijd weerbarstiger dan de theorie. Zeeuwse gemeen ten kunnen daarover meepraten. In de stad- en gemeentehuizen worden met regelmaat allerlei mooie plannen be dacht die, eenmaal gepresenteerd, vaak alleen maar een storm van kritiek oog sten. Dan blijkt, aldus provinciaal be leidsambtenaar Henk Nijssen, dat de overheid vaak onvoldoende weet wat er speelt onder de bevolking, onvoldoen de voeling heeft. Op het gebied van stedelijke vernieu wing ontdekte een aantal gemeenten, tot hun eigen stomme verbazing, dat al lerlei weldoordachte plannen op heel weinig begrip konden rekenen bij de bewoners zelf. De afstand tussen het gemeentebestuur en de inwoners is gro ter dan verwacht, wordt dan ook ge meld in een provinciale brochure over stedelijke vernieuwing. Uit die brochure blijkt ook dat commu nicatie tussen overheden en bevolking nog steeds niet vlekkeloos verloopt. Dat is volgens Nijssen ook zeer moei lijk. „Want wie informeer je als be stuurder het eerste, de bevolking of de gemeenteraad?" Als de raad als eerste geïnformeerd wordt, staan de betrok ken burgers op hun achterste benen omdat ze in de krant moeten lezen wat er met hun woning gebeurt. Kiest het bestuur voor de andere oplossing, dan wordt er weer geklaagd door de ge meenteraad. „Je doet het dus nooit goed", aldus de provinciale beleids ambtenaar die belast is met stedelijke vernieuwing. De provincie heeft de afgelopen tijd bij een fiks aantal gemeenten gekeken hoe het gaat met het proces rond stedelijke vernieuwing. Wat vooral opvalt is dat gemeenten problemen hebben met communiceren met de inwoners. Nijs sen geeft aan dat op ambtelijk niveau vaak al maanden is gestoeid met een probleem Als intern de oplossing is ge vonden, bijvoorbeeld slopen en nieuw bouw, weet de buitenwacht nog van niets. Intern heeft iedereen vrede met de gekozen oplossing en is men al een aantal stappen verder terwijl de bui tenwacht, zeker de bewoners van de desbetreffende wijk, nog rustig en te vreden wonen en van niets weten. Rapen gaar Als de boodschap dan eindelijk naar buiten komt, 'uw woning wordt ge sloopt', dan komt dat hoe dan ook hard aan. Zeker als duidelijk wordt dat die foto Willem Mieras alles in hun omgeving gaat veranderen. Nijssen weet dat goede communicatie over nieuwe plannen tijd kost. Soms zelfs erg veel tijd. Maar die tijd wordt in de regel dubbel en dwars terugverdiend omdat op die manier voorkomen wordt dat er allerlei bezwaren worden inge diend. Het uiteindelijke rendement is dan ook hoog, zegt hij met nadruk. Als voorbeeld wijst hij naar een project in de wijk Goese Polder in Goes. Daar werden negentig woningen gesloopt om plaats te maken voor zestig nieuwe hui zen. De helft huurwoningen, het reste rende deel koophuizen. Het hele traject, van het bekendmaken tot en met de op levering, nam vier jaar in beslag. Die periode lijkt lang, maar als er bezwaar procedures waren gestart, was het pro ject zo goed als zeker nog lang niet afge rond. Nu is het echter gelukt om alle bewoners achter het plan te krijgen. Nijssen: „Dat kost tijd maar levert ren dement op." De renovatie van de Goese Polder ging in nauw overleg met de bewoners. goedkope huurwoning plaats maakt voor een wat duurdere koopwoning. Dan zijn de rapen gaar, weet Nijssen. Want het is iemand heel moeilijk uit te leggen dat in verband met het algemeen belang zijn woning wordt gesloopt en dat daarvoor in de plaats een veel duur dere wordt gebouwd. Nijssen geeft aan dat overheden in een zo vroeg mogelijk stadium al moeten communiceren met de bevolking. En er moet ook ruimte zijn voor eigen in breng. Zeker in het verleden kwamen al volledig dichtgetimmerde plannen de inspraakprocedure in. Nog geen kom ma mocht daarin veranderd worden omdat alle partijen, behalve de bevol king, overeenstemming hadden be reikt. Hoorzittingen waren dan ook veelal schertsvertoningen die nu een maal gehouden moesten worden om te voldoen aan de officiële richtlijnen. Tegenwoordig weten overheden dat er veel meer ruimte gelaten moet worden aan inbreng van omwonenden. Goede suggesties van hun kant moeten ver werkt kunnen worden. Ook wordt in de regel al aan het begin van een traject een eerste informatie-bijeenkomst ge houden om de bewoners in een vroeg stadium in te lichten om hen zo de mo gelijkheid te geven met werkbare sug gesties te komen en om te wennen aan het idee dat er in de nabije toekomst van door Ali Pankow RENESSE - Bergtoppen in talrijke ver schijningen inspireren Maja von Hanno (25) tol experimentele installaties. Deze van oorsprong Noorse kunstenares exposeert haar kunstwerken tot en met 17 november in gebouw Plus Min aan de Rampweg in Re- nesse. Von Hanno is de derde en jongste ex- posante in de manifestatie Xenia onder lei ding van gastcurator Edwin Jacobs. De titel Xenia verwijst naar een klassiek verhaal van een jonge vrouw op zoek naar zichzelf en haar bestaan. Eerder dit jaar wa ren er in het kader van deze manifestatie tentoonstellingen van Liesje van Tuijl en Isabelle Simons De Marokkaans/Neder landse schrijfster Naima El Bezaz maakt een verslag van deze Xenia-exposities. Maja von Hanno volgde een studie schilde ren en beeldhouwen aan de Kunstacademie in Den Haag en had haar vervolgopleiding bij De Ateliers in Amsterdam. Zij experi menteert met installaties die zij samenstelt uit verschillende voorwerpen en materia len. Zo maakte zij met hout, gaas, papier- maché en een opmerkelijke foto een instal latie ter verbeelding van haar happy days in high mountains. Die tekst staat tenminste te lezen op van de balken die in het bouwsel verwerkt zitten. De foto dwingt tot nauw keurige beschouwing door een verrassend contrast tussen witte bergtop en groen be boste omgeving. De kijker krijgt wel de in druk met dit landschapstafreel op het ver keerde been te worden gezet, maar kan niet exact aangeven hoe, dankzij de subtiele ma nipulatie van de foto. Blauw bouwsel De bizarre vorm van een andere installatie doet eerder aan een grote stier of oeros den ken dan aan een bergtop. Het papier waar mee Von Hanno hier het gaas heeft bekleed, toont echter een gevarieerd patroon dat de indruk van bergtoppen wekt. Veel moeilij ker te duiden blijkt een derde installatie in de poot van het 'Plus'- gebouw. Het blauwe bouwsel wekt de indruk van een schip, maar dat komt vooral door het stevi ge touw waarmee de kunstenares het als het ware aan de muur heeft verankerd. Von Hanno weet op bijna simplistische wijze de wanden, ramen en hoeken van de ruimte in haar expositie te integreren. Zo heeft ze een plaatje van twee wandelaars op een van de ruiten geplakt, met als resultaat dat de man en vrouw zo het weidse polderland in lijken te stappen. Een vergelijkbaar grapje ver werkte de kunstenares in een foto van een bergbeklimmer. Het klimtouw op deze plaat verlengt ze zelf met een echt touwtje onder aan de foto. Bovendien laat ze de afbeelding direct om de hoek naadloos aansluiten op een mooie foto van een - naar het lijkt - Noors berglandschap. Veel vragen roept de combinatie van een fo to met een object van papier op. Ook hier geeft Von Hanno blijk van haar fascinatie voor bergen. De foto geeft een indruk van de mystieke sfeer in hoge bergen met prachtig ijl licht. De plaat is verlengd met houten lat ten waarop de kunstenares een grote cirkel met een staartachtig uitsteeksel van bruin papier bevestigde. Von Hanno lijkt op deze manier te experimenteren met het laten botsen van verschillende sferen. De expositie in Plus Min is tot en met 17 no vember op zaterdag en zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Twee weken na Goes is nu Vlissingen aan de beurt. Vrijdagavond dendert de bluesroute door de stad. In zes tien cafés treden bluesartiesten uit binnen- en buitenland op. Grote namen zijn dit jaar The Seatsniffers, de Mark Marshall Band en good old Kaz Lux. De Belgen zijn in Vlissingen goed vertegenwoordigd. Anders dan de naam doet vermoeden komt de Mark Marshall Band uit België, zij het dat deze groep jarenlang de kroegen van Aus tin, Texas als thuisbasis heeft gehad, Zanger/gitarist Mark Marshall speelde eerder in de Belgische topformatie The Sca bs. De groep speelt vrijdag in Fraggles. The Seatsniffers zijn een begrip. Volgens de organisatoren van de bluesroute is het de beste roots- band van België. Het viertal treedt op in de Piek, de zaal die ze in december ook al eens de den vollopen. Ook uit België komt Blues Medicine. Wie vorig jaar in Vlissingen de groep Jinx aan het werk heeft gezien, weet wat van hen kan worden ver wacht. Blues Medicine is name lijk de voortzetting van die band. De groep, die optreedt in De Concurrent, is verwant aan acts als The Hoax en Monty Amundson, voor de Zeeuwse blueswereld geen onbekenden. De vierde Belgische bluesband die wordt verwacht - in De Mey- erey - is Joey's Boogie Woogie. Filiep Ketels, een van de beste MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek vestigt in november de aandacht op de harp. Blad muziek, boeken en tijdschriften over de harp zullen worden uit gestald, in de luistertoren ko men harp-cd's en op 19 novem ber richten twee importeurs een stand met harpen in. De Ierse harpiste Maïre Ni Chathasaigh geeft dinsdag 19 november (vanaf 16 uur) een workshop aan leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. Die workshop is vrij toegankelijk voor belangstellenden. Met gi tarist Chris Newman treedt Maire Ni Chathasaigh zondag 17 november op in het Arsenaal theater in Vlissingen. Aanvang: 15 uur. van hout, gaas en papier-maché van beeldend kunstenares Maja von Hanno. foto Dirk-Jan Gjeltema Zeppelin. In Wicked speelt de Limburgse band The Tubekings van meestergitarist John Ver- haegh een heftige mix van blues en rock 'n' roll. Ook Zeeuwse ar tiesten ontbreken niet. In Brutus vertolkt het blues 'n' rockabilly trio Jive for your live swingende blues la Paladins en Junior Watson Uit de omgeving van Haarlem komt de jonge formatie Stone Free die zich baseert op het fa meuze spel van gitarist Jimi Hendrix. De viermansgroep, onlangs nog in Goes te zien, treedt op in de Hoppit. De Vlis- singse bluesroute begint om 21.30 uur. De meeste groepen spelen twee of drie sets. VLISSINGEN - Het internatio nale festival Film by the Sea be-1 perkt zijn activiteiten niet lan ger tot de maand september. Met ingang van volgende week gaat Film bv the Sea elke eerste dinsdag van de maand een ex clusieve filmvoorstelling hou den in Cine City in Vlissingen. Dinsdag 5 november gaat het om een vertoning van Burning in the wind van regisseur Silvio Soldini, dit jaar de winnaar van de Film Literatuurprijs van het Vlissingse filmfestival. De bedoeling is dat de speciale vertoningen vallen binnen het thema Film Literatuur. De film van Soldini is gebaseerd op de roman Hier van Agota Kris- tov. Dat het een Italiaanse film betreft sluit mooi aan bij het landenthema van volgend jaar. Na Ierland, Spanje, Denemar ken en Duitsland is voor de vijf de editie van het festival name lijk Italië aan de beurt. Fi lm by the Sea streeft ernaar de films te laten inleiden door des kundigen en wil speciale gasten uitnodigen Zo wordt in decem ber De Tweeling van Ben Som- bogaart vertoond in aanwezig heid van een deel van de cast en mogelijk ook schrijfster Tessa de Loo. Inmiddels is zeker dat het festi val volgend jaar tien dagen gaat duren, namelijk van 5 tot en met 14 september. Dan kunnen meer films worden vertoond en is het mogelijk meer bezoekers te trekken. Dit jaar trok Film bv the Sea in zeven dagen 22.700 bezoekers. In expositieruimte Plus Min prijken installaties boogie woogie gitaristen van België, wordt daarin onder steund door gitarist Skinny Jim. Andere buitenlandse acts zijn Mississippi John's Sons en AM5. De eerste groep komt uit Frank rijk en treedt vrijdag op in Mi- chieitje. Hun muziek wordt om schreven als chanson punk 'n' blues in de hoogste versnelling. De Engelse groep AM5 speelt in Groen Licht. Op het repertoire staat bluesrock in de stijl van Dr Feelgood en The Pretty Things. Solo Bekendste Nederlandse naam die vrijdag aantreedt is zonder twijfel Kaz Lux. De voormalige zanger van Brainbox, volgens velen nog steeds de beste blues zanger van Nederland, treedt solo op in 2x Bellen. In French Quarter wordt het duo Clean- head Barefoot verwacht. Ze spelen een mix van blues uit de Mississippi delta en zydeco uit de swamps van Louisiana Woodv The Sideman staan in Pare Centraal met enkele sets vol blues, rock 'n' roll, rockabil ly en country. Even verderop, in Bley, keert No Jacks terug. Vo rig jaar trad de groep op dezelf de locatie op. Aanvoerder van de band is bassist Ruud Weber (ex-Albatross). Op het pro gramma staan nummers van Muddy Waters, Chuck Berry en The Hoax. The Gadget Blues Band is ge specialiseerd in bluestraditio nals, aangevuld met wat eigen werk. In Soif spelen ze vrijdag semi-akoestisch met onder meer contrabas en accordeon. In Popeye kan het publiek ge nieten van Guitar Ray The Rhythm Dukes. Ray speelt fin- gerpickin' blues in de stijl van Albert Lee. De Too Mutz Blues Band brengt in't Is elke dag an ders nummers van The Rolling Stones, Jimi Hendrix en Led De Mark Marshall Band speelt vrijdag in Fraggles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36