Schouwen versterkt toerisme Q PZC Medische staf wil per se fusie ziekenhuizen Senator Eversdijk stapt uit landelijke politiek startproblemen? D66 kritisch over strooiveld Goes Grote dansavond in Nieuwdorp LATEN JE NIET LOS. 14 Recreatiepark op Goeree moet vakantieganger naar overkant trekken Opnamestop kinderafdeling geldt nog zeker twee weken 'Eerst was het drie keer in de week fitness. Nu is het drie keer in de week spoelen' Steun de Nierstichting. J Giro 88.000 I NIERSTICHTING Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken WerelEquders Giro 860 Hersenstichting Nederland dinsdag 29 oktober 2002 door Esme Soesman OUDE TONGE - Bij Oude-Ton- ge moet Waterryck Suijssen- waerde verrijzen; een mix van permanent en recreatief be woonde - grotendeels aan het water gelegen - woningen. Het project lijkt een voorloper te zijn van het plan om het toeris me op heel Goeree-Overflakkee te stimuleren. Een ontwikkeling die op Schouwen-Duiveland eerder wordt omarmd dan ge vreesd. Enkele jaren geleden werd op verzoek van de vier gemeenten daar (georganiseerd in het In tergemeentelijk Samenwer kingsverband Goeree-Over- flakkee) een onderzoek gedaan naar de behoeften en mogelijk heden op toeristisch vlak in de regio, naast de concentratie die er aan de westkust is. De provin cie stelde voor de resultaten van dit onderzoek op te nemen in een nog te maken landschaps ontwikkelingsplan. Dat ver zoek wordt momenteel uitge werkt, laat een woordvoerder van de gemeente Middelharnis weten. Uitgangspunt is dat eventuele toeristische mogelijkheden in de hele regio worden benut. Het neerzetten van een recreatiewo ningenpark in de gemeente Oostflakkee is daar, hoewel dit project losstaat van de interge meentelijke planvorming, een voorbeeld van. Waterryck Suijssenwaerde om vat de bouw van 366 woningen, waarvan er 266 bestemd zijn voor permanent recreatief ge bruik. Deze op schiereilandjes en aan de dijk gelegen huizen mogen het hele jaar door be woond worden, mits de be woners niet in de gemeente staan ingeschreven. Vooral wa tersportliefhebbers kunnen er hun hart ophalen, omdat Water ryck in een open verbinding met het water van de Krammer staat. Product Onder meer die ligging maakt dat Schouwen-Duiveland wei nig te vrezen heeft van een der door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De opnamestop voor de kinderafdeling van Zie kenhuis Walcheren blijft nog zeker twee weken gelden. Vol gens directeur J. van de Blink heeft de opnamestop, die nu een week duurt, tot nu toe gevolgen gehad voor één patiëntje dat voor opname naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes moest. „Dat geeft een indicatie hoe be perkt de gevolgen van een con centratie van de kinderafdeling in Goes zullen zijn," stelt Van de Blink. De opnamestop is inge steld om de twee kinderartsen van het ziekenhuis de gelegen heid te geven op vakantie te gaan. Door de overblijvende arts 24 uur oproepbaar te houden, kan er nog wel bevallen worden in het ziekenhuis. Of de kinderaf deling over twee weken her opent, hangt volgens Van de Blink af van de bereidheid van de artsen om gezamenlijk zowel dagen als nachten en weekein den te werken, zoals ze sinds be gin dit jaar doen. Ondertussen wacht het zieken huis op antwoord van het minis terie van Volksgezondheid op het verzoek het concentratie verbod voor de kinderafdeling en de klinische verloskunde, dat oud-minister Bomhoff uitvaar digde, te herzien. Het zieken huis heeft het ministerie vorige week in een brief geschreven dat het rapport Veraart van de ge meente Vlissingen geen nieuwe inzichten biedt om de kinderaf deling in Vlissingen open te houden. De directie van het ziekenhuis werkt aan het stappenplan zo als de minister hen opdroeg op te stellen voor 1 december. Afge lopen vrijdag hebben beide zie kenhuizen opnieuw geadver teerd met de vacatures voor kinderartsen. Goes Het Vlissingse ziekenhuis blijft contact houden met de twee kinderartsen die interesse in Zeeland hebben getoond, zegt Van de Blink. „Het probleem is dat deze artsen als voorwaarde stellen dat de concentratie in Goes doorgaat." Een derde, uit Zeeland afkomstige kinderarts die interesse heeft in Ziekenhuis Walcheren, studeert volgend jaar af. gelijke ontwikkeling, meent voorzitter P. de Feijter van de VW Overflakkee. Dat is een heel ander water dan de Greve- lingen, stelt hij. „Allebei heb je een eigen product te bieden en dit gebied is zo klein. Alles ligt zo dicht bij elkaar. Wil je van het ene naar het andere gebied dan heb je het over een stevige wan deling, meer niet." Dat laatste maakt dat De Feijter eerder ge looft in wederzijdse versterking dan in concurrentie. Concurrentie Die mening is voorzitter A. Hanse van Recron Schouwen- Duiveland zeker ook toege daan. Met een project als Water ryck Suijssenwaerde worden weer extra mensen richting Schouwen-Duiveland getrok ken, redeneert hij. „Daarom geloof ik niet in die concurrentie. We moeten el- kaars pluspunten gebruiken en elkaar versterken. Ik denk dan ook dat het er eerder naar toe gaat dat we zullen gaan samen werken op het gebied van pro motie. We zouden Zuid-West Nederland als één gebied kun nen presenteren." Daar is tussen Recron en de VW Ouddorp al weieens voorzichtig over gesproken. Niks concreets tot dusverre, aldus J. Klapwijk. Maar het is voor zowel Goeree- Overflakkee als Schouwen- Duiveland zaak mensen 'in deze hoek te krijgen'. De provinciale grens doet er dan niet zo toe. „Een toerist in Ouddorp rijdt met slecht weer zo even naar Zierikzee." Villa's Wat het nieuwe plan bij Oude Tonge betreft is het de bedoeling eerst het Crispijnterrein, met 53 luxe villa's voor permanente bewoning, te ontwikkelen. Daarna zal het recreatieve deel gefaseerd gebouwd worden. Naar verwachting wordt, af hankelijk van de verkoopsnel heid, eilandje voor eilandje ge realiseerd. Woensdag wordt een informa tieavond over het plan gehou den, vanaf 19.30 uur in de Grut ters wei in Oude-Tonge. Het strooiveld op de Goese begraafplaats is volgens D66 'afzichtelijk'. door Ingrid Huibers GOES - Een kaal veldje van zo'n tien bij tien meter, begroeid met mos en wat paddestoelen. Meer is het niet, het strooiveld op de algemene begraafplaats in Goes. De D66-fractie in de Goe se gemeenteraad vindt dat er snel iets aan moet gebeuren. Het veld is volgens de partij 'afzich telijk' en bovendien ligt het niet beschut, waardoor de as 'alle kanten opvliegt'. Opzichter T. Kapoen van de dienst stadsbeheer kan zich wel vinden in de kritiek. „Het veldje is vrij open, dat is al jaren zo. Als het waait, waait de as inderdaad alle kanten op", zegt hij. Tegelij kertijd wijst Kapoen erop dat er amper gebruik van wordt ge maakt. „Ongeveer één keer per jaar wordt hier as uitgestrooid. Laatst heeft bijvoorbeeld een Indonesische familie hier as en rozenblaadjes gestrooid, maar dat gebeurt echt heel zelden." De geringe belangstelling is vol gens Kapoen onder meer te wij ten aan het feit dat Goes geen crematorium heeft. Wel gebeurt het steeds vaker dat mensen een urn met as in de urnenmuur plaatsen. De muur staat sinds een jaar of vier vlak achter het strooiveld- je. Hij is opgebouwd uit elemen ten in de vorm van een honing raat, afgesloten door zwart marmeren gedenkstenen waar nabestaanden een tekst op kun nen laten zetten. Verder hebben nabestaanden nog de mogelijk heid om een urn te begraven- .Met grote stappen over de be graafplaats benend maakt Kapoen van de gelegenheid ge bruik allerhande wetenswaar digheden te spuien. Zo vertelt hij dat er in Goes twee diep wordt begraven. „Twee kisten van dezelfde familie begraven we hier onder elkaar. In de dor pen doen ze dat naast elkaar. Dat is van oudsher zo gege- groeid omdat de druk op de be graafplaats in Goes altijd al foto Willem Mieras groot was." Ook wijst hij op het speciaal voor katholieken gere serveerde gedeelte van de be graafplaats en het afgescherm de veldje met kindergraven. „En hier is onlangs op verzoek van de moslimgemeenschap in Goes een speciaal terrein inge richt", zegt Kapoen. Het veld ligt er, afgezien van een diago naal getegeld pad, nog verlaten bij „Er is een delegatie hier ge weest om de inrichting te bepa len", vertelt Kapoen. „Zo kan iedereen straks met zijn hoofd precies richting het oosten be graven worden." B en W hebben D66 beloofd snel te zullen bekijken of er wat aan de inrichting van het strooi veld je kan worden gedaan. Tegelij kertijd wordt onderzocht of er in de andere Goese kernen be hoefte is aan strooivelden en ur nenmuren. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De medische staf van Ziekenhuis Walcheren houdt onverkort vast aan de noodzaak tot fusie van het Wal- cherse ziekenhuis met de Oos- terscheldeziekenhuizen. De artsen van het ziekenhuis willen een lans breken voor de fusie, die oud-minister Bomhoff vooralsnog verbiedt. Zij vinden het onverteerbaar dat hun me dische argumenten voor fusie zonder tegenspraak om politie ke redenen van tafel gaan. „De concentratie kindergenees kunde, voor ons de lakmoes proef voor de fusie, dreigt grote schade op te lopen. De situatie is onhoudbaar. Het aantal klini sche behandelingen bedraagt vijf procent van de totale pro ductie. Hier wordt 95 procent van de ziekenhuisproductie in de waagschaal gelegd om vijf procent te behouden", zegt staf- voorzitter J. Drapers. De medi sche staf vindt ook dat de Raad van Bestuur zich onvoldoende sterk maakt voor het fusie standpunt. Het lijkt of de raden van bestuur zich achter het con centratieverbod van Bomhoff verschuilen, verwoordt Drapers het gevoel van de Vlissingse art sen. Dat ontkent de directie van het ziekenhuis. „De minister heeft een gezaghebbende oproep ge daan tot standstill van de fusie. Van het standpunt uit het fusie document hebben wij geen syl labe laten vallen", stelt direc teur J. van de Blink. Uitgekleed Het ontbreekt aan centrale regie van de Raden van Bestuur. Het beleid blijkt slechts gericht op het versterken van de eigen or ganisatie, schrijft de staf in een verklaring. Daar wil Van de Blink gisteren niet op reageren. De artsen vrezen dat de Raad van Bestuur onvoldoende attent is op de kans dat het Ziekenhuis Walcheren in de fusie wordt 'uitgekleed', doordat de Ooster- scheldeziekenhuizen functies naar zich toetrekken. De raden van beide ziekenhuizen dienen het voorgenomen beleid tot fusie opnieuw bevestigen a zich medevei-antwoordelijk te verklaren voor de problemen van de fusiepartner en geza menlijk en constructief te stre ven naar oplossingen, stellen de artsen. Bovendien dienen de Raden 'na drukkelijk afstand te nemen van de gedachte om één van de beide huidige locaties op te waarderen tot de toekomstige locatie voor klinische zorg1, staat in de verklaring. Gezien het streven om op zo kort moge lijke termijn te komen tol nieuwbouw voor een klinische locatie moeten de ziekenhuizen zo efficiënt mogelijk omgaan met beschikbaar personeel, ruimten en middelen, vinden de Vlissingse artsen. Gelijkwaardig Die stelling is volgens J. Dra pers, voorzitter van de medische staf in Vlissingen, ingegeven door de kleine aanpassingsver bouwing die de Vlissingse kin dergeneeskunde in Goes moest accomoderen, die inmiddels blijkt te zijn veranderd in een nieuw op te trekken aanbouw bij het Goese ziekenhuis. Dat plan staat overigens voorlopig in de ijskast, meldt directeur J. van de Blink. De directie van het ziekenhuis zegt zich bewust te zijn van de angst dat het Vlis singse ziekenhuis wordt 'uitge kleed'. Van de Blink benadrukt dat in het fusiedocument wordt uitgegaan van twee gelijkwaar dige partners. „We moeten ko men tot een evenwichtig plan met de beste mogelijkheden voor de bestaande locaties. Volgens de directeur komt 'hier het Zierikzee-trauma boven' maar onterecht. „Er is geen sprake van het uitkleden van de ziekenhuisfuncties." Ook van het opwaarderen van één van de huidige focaties is volgens Van de Blink geen sprake. „Het fu siedocument spreekt duidelijk van nieuwbouw op een nieuwe locatie." door Harmen van der Werf RILLAND - Eerste-Kamerlid H. Eversdijk trekt zich terug uit de landelijke politiek. „In december word ik zeventig jaar", zegt hij. „Het is een keer genoeg geweest. En dan beslis ik liever zelf ermee te stoppen dan dat anderen zo'n besluit voor mij nemen." Vandaag zal Eversdijk zijn beslissing officieel meedelen in de Eerste-Kamerfractie van het CDA. Hij vertrekt niet met pijn in het hart. „Ik heb in Den Haag een hele mooie tijd gehad, eerst als Tweede-Ka merlid van 1977 tot 1991 en sindsdien als Eerste-Kamer lid. Ik ben het zeker niet beu, maar de leeftijd gaat ook mee spelen. Ik heb een groot huis, kleinkinderen en ben nog raadslid in Reimerswaal. Ge noeg te doen." Eversdijk blijft in elk geval actief, ook als predikant - 'af gelopen zondag stond ik nog in Veere' - en als consul-gene raal van Roemenië in Neder land. Binnenkort gaat hij met een handelsdelegatie naar het Oost-Europese land dat ruim tien jaar geleden zijn hart heeft gestolen. Hij hoopt als consul-generaal nog mee te maken dat Roemenië tot de Europese Unie wordt toegela ten. Dat Roemenië niet bij de tien landen zit die in 2004 bij de Europese Unie mogen komen, noemt de CDA-politicus 'een beetje hypocriet'. „Roemenië mag dit jaar wel toetreden tot de NAVO, om rust te helpen brengen in de Balkan. Dat kost het land veel geld, terwijl het economisch niet mag mee profiteren van de EU. Dat vind ik een beetje hypocriet. H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer: „Het is een keer genoeg geweest." archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Maar wie weet, 2007 is nu als toetredingsjaar genoemd, dat kan ook 2006 worden, als het land aan de eisen voldoet." Gekscherend merkt Eversdijk op dat hij de veertig jaar als volksvertegenwoordiger wil volmaken. Hij voelt zich na een ernstige ziekte weer ge zond. In 1969 trad hij toe tot de gemeenteraad van Borselè, zijn eerste politieke functie. Hij was ook lid van Provincia le Staten in Zeeland, een func tie die hij enkele jaren combi neerde met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. „Te genwoordig zou dat niet meer mogen binnen het CDA." Verschillende Zeeuwse CDA- 'ers willen Eversdijk opvolgen in de Eerste Kamer, onder wie oud-gedeputeerde A. Dek. „Ik heb wel interesse", laat Dek weten, „maar ik moet eerst nog eens bekijken hoeveel steun ik kan verwachten.De sollicitatietermijn voor Eer- ste-Kamerkandidaten sluit bij het CDA op 1 november. «s&j ;;v Nuttig en nodig Telefoon: 035-697 80 60 www.nierstichting.nl fl Mieke van der Jagt NIEUWDORP - De Quarles Kids en de Quarles Line Dancers houden zaterdag 9 november een grote dansavond in het verenigingsgebouw Am- mekore in Nieuwdorp met als motto Nieuwdorp danst voor Zambia. De opbrengst van de dansavond, die om 19.30 be gint, is helemaal voor Zeeland helpt Zambia, de stichting die al jaren bijdraagt aan de ontwikke ling van een landbouwschool in Chipembi, Zam bia. Nadat in de school bedrijfjes en leergangen met kippen, varkens en runderen zijn opgezet, waterputten geslagen en pompen geïnstalleerd, helpt de stichting nu bij de bouw van extra klaslo kalen. Aan de dansavond werken Jan en Jeroen mee, be kend van J an Pul en de Pijpjes. De Quarles Kids en de Line Dancers treden een paar keer op. HOREN, ZIEN EN HELPEN GIRO Alleen op do wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven dat al eindig lijkt voordat het is begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing 4 kunnen we deze weeskinderen 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- vast en toekomst geeft. Nood- - v f m zakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 É-mail: info@wereldouders.nl www.wereldouders.nl Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul Korte Houtstraat 10. 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32