Landbouw zoekt meer ruimte Stormschade op Schouwen valt mee CnJ HOEKMAlfef Het is tijd voor een hypotheekrente Muziektent krijgt koepeldak Te Veldhuis stapt uit Kamer zeeuwse almanak Sinterklaas Boeren kampen met hoge grondprijs, milieueisen en trage overheid Provincie verstevigt Kritiek op uitgave computerapparatuur Voor de vrijwilligers die ruim tweeduizend uren in de bouw van de muziektent hebben gestoken was het zaterdag een spannend moment toen het 2,5 ton zware achtkantige koepeldak op het buitenpodium werd geplaatst. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Met een beetje goede wil sta je er al droog, in de nieuwe muziektent van Noordgouwe. Het kleine podium aan de Ring - geheel gebouwd door vrij willigers - is zaterdag voorzien van het koepeldak. De muziektent is, zo bleek zondag, stormvast. Voor de vrijwilligers die ruim tweeduizend uren in de bouw van de muziektent hebben gestoken was het za terdag een spannend moment toen het 2,5 ton zware achtkantige koepeldak langzaam werd neergelaten op de staanders. ,,Want je moet er toch niet aan denken dat het niet past", griezelt vrijwilliger A. de Vlieger uit Noordgouwe, één van de drijvende krachten achter het project. Zijn vrees werd geen bewaarheid. De pengat - verbinding paste als een handschoen. Aan het plechtige moment aan de Ring ging een tocht over de weg vooraf. Met behulp van een dieplader werd het 7.40 meter brede koepeldak van de loods waarin het gevaarte gemaakt was over de Kloosterweg naar de rand van het dorp vervoerd. Daar nam een grote kraan het werk over, tilde het dak hoog op om het vervolgens behoedzaam te laten zakken. Een spectaculair gezicht volgens een enthousiaste De Vlieger. Ook dorpsraadsvoorzitter W. Alkemade keek haar ogen uit. „Het was net een UFO toen het in de ta kels hing.Het schouwspel werd gadegeslagen door een flink aantal Noordgouwenaren. De Vlieger: „Sommige hadden vroeger nog op de oude gespeeld. Dus dan is het toch wel een emotioneel moment als zo'n dak geplaatst wordt. Met de komst van de nieuwe overdekte buitenpodium komt een einde aan het muziektentloze tijdperk wat 46 jaar duurde. De Noordgouwse muziekvereniging Con Amore kocht de vorige muziektent van de muzikale col lega's van het Dreischorse Crescendo in 1919 voor 120 gulden. In 1956 werd het bouwwerk wegens verregaan de verpaupering afgebroken. MIDDELBURG - Het Middel burgse WD-Kamerlid Jan te Veldhuis stelt zich niet herkies baar voor de Tweede Kamer. Hij heeft dit gisteravond laten we ten. Te Veldhuis' vertrek uit de na tionale politiek is versneld dooi de val van het kabinet-Balke nende. Hij had zich voorgeno men deze Kamerperiode, die tot in 2005 zou lopen, vol te maken en dan te stoppen. Te Veldhuis zit sinds 1982 in de Tweede Ka mer en is daarmee één van de langstzittende parlementsle den. Na overleg met het 'thuisfront', zijn vrouw en drie uitwonende kinderen, stond voor hem het besluit vast. „Van politiek krijg ik nooit ge noeg. Met mijn hart ben ik eraan verslingerd, maar mijn verstand zegt nu: 'Na twintig fantasti sche jaren is het genoeg ge weest'." Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandsiraal 6 Ycrseke ld. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De stormschade op Schouwen-Duiveland valt in verhouding tot andere gebieden mee. Dat is de conclusie van di verse instanties daags na het na tuurgeweld. Medewerkers van de gemeente lijke dienst openbare werken zijn gisteren begonnen met het opruimen van de rommel die de storm heeft gemaakt. Daarbij gaat het vooral om bomen en takken. Bomen die gevaar ople verden voor de omgeving zijn Advertentie direct zondag al weggehaald.De opzichters J. Nortier en W. de Visser van respectievelijk de districten West en Midden ver wachten dat het nog drie dagen vergt eer de boel weer helemaal aan kant is. In Oost zal hooguit nog één dag werk nodig zijn, al dus J. Flikweert. De rijkelijk door bomen omgeven begraaf plaatsen in de drie districten zijn de storm ongeschonden doorgekomen. Geen van de grafmonumenten raakte be schadigd. Ook langs de Schouwse Noord zeekust lijkt de schade na een eerste inspectieronde mee te vallen. Volgens woordvoerster S. Minneboo van Waterschap de Zeeuwse Eilanden is de duinaf slag over de volle breedte aan merkelijk minder dan waarmee aanvankelijk rekening was ge houden. Dat komt omdat het waterpeil op z'n hoogtepunt la ger bleef dan verwacht. Wat te vens heeft meegespeeld, aldus Minneboo, was dat de wind overwegend uit het zuid-westen heeft gewaaid en pas na de vloed is gedraaid naar het noord-wes- ten. „Toen was de wind boven dien al wat in kracht afgeno men. Het effect op de duinen is stukken minder geweest dan in het geval van een continu noordwester storm." De duinaf slag heeft voornamelijk plaats gevonden op de kop van Schou wen. Op sommige plekken hebben de golven tien meter van de zeewering afgesnoept. De dijkglooiingen langs de Schouwse kust hebben geen schade opgelopen. Overhellende bomen en ge knakte takken leveren de ko mende dagen* nog gevaar op. Voor de Boswachterij Wester- schouwen geldt die situatie niet, aldus boswachter D. Fluijt. „Er is bij ons wel het nodige omge waaid, maar dat valt allemaal goed te overzien. Er is geen grote schade en we hadden na het eer ste rondje vanochtend niet di rect de indruk dat het zo onvei lig zou zijn dat er ook delen moesten worden afgesloten. Het blijft voorlopig een beetje extra oppassen op de paden, dat wel." Tijdens de storm deed zich de uitzonderlijke situatie voor dat de weg over de Oosterschel- dekering en de Zeelandbrug te gelijk waren afgesloten voor verkeer. Daarmee was Schouwen-Dui veland alleen nog maar vanuit het noorden bereikbaar. De pa rallelweg aan de Noordzeekant van de Brouwersdam was even eens afgesloten, maar de auto weg was gewoon toegankelijk. Dat gold, in tegenstelling tot an dere berichten, ook voor de Gre- velingendam. De slagbomen van de Zeelandbrug zijn van half drie 's middags tot kwart voor acht in de avond gesloten geweest Volgens brugwachter R. de Bel heeft dat nagenoeg geen onbegrip opgeleverd bij de weggebruikers. Enig ongenoegen ontstond wél toen burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland zich rond half zes aan de kant van Zierik- zee uit de rij losmaakte om toch de brug over te gaan. De burge meester had daartoe toestem ming van de politie gekregen, omdat hij in geval van calami teiten zo snel mogelijk op zijn post wilde zijn. In het voorjaar van 2000 ging de brug ook dicht voor verkeer. De afsluiting was van minder lange duur dan afgelopen zondag, al dus De BelDe weg over de Oos- terscheldekering was toen wel toegankelijk. In 1990 waren beide zuidelijke verbindingen voor het laatst tegelijk gesloten. Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,9%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. Rabobank Mensen repareerden na de storm hun daken. foto Dirk-Jan Gjeltema Hoewel pakjesavond nog ver weg is, stijgt de spanning wel in het Biervlietse gezin. De beide zoons zijn al weken be zig met het samenstellen van de afzonderlijke verlanglijst jes. Ook zien ze overal al aan wijzingen dat het kinderfeest nadert Chocoladeletters en marsepeinen varkens liggen immers al in alle winkels en het aantal speelgoedfolders neemt langzaam maar zeker ook toe. Toen Daan, de oud ste, enkele dagen terug de ou de kranten moest sorteren zag hij een foto die hem even in verivarring bracht. ..Kijk mam", riep hij, „een Sinter klaas-band." Daarbij wees hij naar een foto van de Ierse folkgroep The Dubliners. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 11 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 29 oktober 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het voornemen van de gemeente ruim 60.000 euro uit te geven voor de aan schaf van computers voor raads- en collegeleden, is L. Velthuijsen uit Zierikzee da nig in het verkeerde keelgat ge schoten. Zij zou veel liever zien dat mensen met een minimum uitkering ruimer worden be deeld. Velthuijsen betreurt het dat er juist zuinig aan wordt gedaan met het verstrekken van com puters aan de minima, terwijl de aanschaf van apparatuur voor de bestuurders wel ruimhartig gebeurt. „Het is de bedoeling de raads- en collegeleden nieuwe computers en printers voor 2269 euro per set te verstrekken. Voor zo'n bedrag kun je dan de Ja guar onder de computers aan schaffen. Ik erger me aan de gro te achteloosheid waar ze mee aan de gang gaan", zegt Velt huijsen. Volgens haar kan er voor maximaal 1500 euro ook al een zeer behoorlijke set worden aangeschaft. Bovendien vraagt ze zich af of de gemeentebe stuurders die nieuwe appara tuur wel nodig hebben. Wat haar betreft moet er toch min stens even geïnventariseerd worden hoeveel raads- en colle geleden zelf al over een compu ter beschikken. Velthuijsen was vrijwilligster bij het project De Brug, gericht op het zichtbaar maken van ver borgen armoede. Maatregelen in het kader van het armoedebe leid juicht zij toe. Een voorbeeld daarvan is het verstrekken van computers aan minima met kin deren op de middelbare school. Zij zou deze maatregel echter graag wat royaler toegepast zien. Volgens haar wekte wet houder A. van der Wouden kort geleden nog de indruk dat dit ook zou gebeuren. Hij noemde het bezit van een computer 'af grijselijk belangrijk' bij het vol gen van onderwijs. Ook had hij het voornemen te bezien of ook de minima met kinderen op de basisschool voor een computer in aanmerking konden komen. Dat gebeurt voorlopig echter toch niet. Het bedrag van 77.400 euro dat in de begroting voor volgend jaar staat gereserveerd, voorziet alleen in de groep minima met kinderen in het voortgezet on derwijs. Volgens beleidsambte naar W. van Ballegooien van Werk, Inkomen en Zorg wordt nog wel gezocht naar een moge lijkheid de apparatuur via een overkomst met een computer- provider goedkoper te verkrij gen. Wellicht biedt dat alsnog mogelijkheden een iets bredere doelgroep binnen het armoede beleid van de maatregel te laten profiteren. Volgens de ambte naar vergt het echter nog be hoorlijk wat onderzoek om te bepalen welk budget er extra nodig zou zijn bij een drastische verruiming van de doelgroep. Het voorstel ruim 60.000 euro uit te trekken voor computers, printers en internetabonne menten voor de gemeentebe stuurders komt donderdag 31 oktober in de gemeenteraad. Wethouder J. van Felius acht het van belang dat alle bestuur ders straks thuis over hetzelfde systeem beschikken. Dat maakt het hen mogelijk te zijner tijd langs de digitale weg ook ver trouwelijke documenten op te halen Volgens de wethouder is de be veiliging beter gewaarborgd en kunnen storingen beter worden verholpen met het gebruik van eenzelfde systeem. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De land bouw op Schouwen-Duiveland heeft meer ruimte nodig. Let terlijk in de vorm van meer grond. Figuurlijk in de zin van meer ruimte om plannen te ma ken en uit te voeren. Het een wordt gefrustreerd door de hoge grondprijs. Het ander door strenge en ingewikkelde milieu regels en trage verwerking door provincie en gemeente van bij hen ingediende plannen. Dat staat in het gisteravond in Brouwershaven gepresenteerde Landbouw Ontwikkeling Plan (LOP) voor Schouwen-Duive land. Het LOP is opgesteld door (ZLTO-afdeling) Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) en bedoeld om de kansen en be dreigingen voor de landbouw op Schouwen-Duiveland op een rij te zetten. De akkerbouwsector is in omvang, aantal bedrijven en oppervlakte een belangrijke economische sector op het ei land. De meerderheid van de boeren denkt niet aan voortijdig stoppen en vooral in de veehou derij werken relatief veel jonge- ren en die zijn optimistisch over hun toekomst. Versterken Daarmee is niet gezegd dat het allemaal rozegeur en mane schijn is. In dik tien jaar is het aantal bedrijven met 30 procent gedaald naar 350. En wil het aantal bedrijven niet nog verder dalen dan is schaalvergroting nodig. Maar daar zijn de moge lijkheden beperkt voor. De landbouwer is niet de enige die aast op meer grond. Ook vanuit het toeristisch-recrea- tieve bedrijfsleven wordt ruim te geclaimd. Bovendien is de grond duur. Te duur volgens ASD, die vindt dat provincie én gemeente meer moeten doen landbouw te behouden en te versterken. Een meer slagvaardige behan deling bij de gemeente van plan nen van landbouwers zou ASD hogelijk op prijs stellen. De or ganisatie vindt dat iemand die een plan indient bij de gemeente recht heeft op duidelijkheid binnen drie maanden. Kan het plan niet doorgaan dan kan de ondernemer zijn energie ergens anders in stoppen. Krijgt hij groen licht dan moet hij, vindt ASD zijn plan binnen jaar kun nen realiseren. De praktijk is nu wel anders. „Het is momenteel niet ongebruikelijk dat een ini tiatief drie tot zeven jaar in be slag neemt voordat realisering in de praktijk aan de orde komt. Dit werkt vertragend." Zoet water ASD vraagt in het LOP ook aan dacht voor de waterhuishou ding op Schouwen-Duiveland. Goed waterbeheer is een nood zakelijke randvoorwaarde, wa teroverlast dient voorkomen te worden en om de akkerbouwers meer toekomstperspectief te ge ven is aanvoer van zoet water onontbeerlijk. Landbouwers willen daar volgens ASD, mits binnen bepaalde grenzen, best voor betalen. Goede mogelijk heden bieden volgens het land- bouwplan het opwekken en ver kopen van wind- en zonne- energie. In glastuinbouw en veehouderij is, stelt het LOP, ook een goede boterham te ver dienen. Ook hier geldt echter in de visie van de opstellers van het LOP dat men de ruimte moet krijgen. Liefst meer dan het streekplan Zeeland nu toelaat. Wethouder ruimtelijke orde ning L. Geluk-Poortvliet van de gemeente Schouwen-Duive land loofde tijdens de presenta tie ervan gisteravond in Brou wershaven het rapport. En onderkende dat de gemeente ei genlijk een stuk sneller zou moeten werke.i. „Daar gaan we aan werken. En aan een flexibel ruimtelijke ordeningsbeleid." Zeeuws gedeputeerde A. Pop- pelaars toonde zich eveneens content met het laatste LOP in de rij van Zeeuwse landbouw ontwikkelingsplannen. „Het is een gedegen rapport. De groot ste winst vind ik dat het vanuit de sector zelf komt.Poppelaars riep de landbouwsector op zelf met concrete projecten te ko men. door Emile Calon MIDDELBURG - Gedeputeer de D. Bruinooge (PvdA, financi en) vindt dat Gedeputeerde Sta ten meer inzicht moeten krijgen in het financieel reilen en zeilen van grote gesubsidieerde instel lingen. Hij zei dat gisteren te genover de leden van de Staten commissie Algemeen Bestuur nadat zowat alle fracties kritiek hadden geuit op het financieel beleid van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ). De start van die gesubsidieerde stichting gaat gepaard met fi nanciële problemen zodat bijna een kwart miljoen euro extra nodig is om de organisatie nu al uit de problemen te helpen. Bruinooge heeft binnen GS voorgesteld om organisaties zo als Scoop, het Zeeuws Museum, de Sportraad en de SCEZ te ver plichten meerdere keren per jaar te komen met een financi- eel-organisatorische rapporta ge- Op die manier kan het dagelijks provinciebestuur veel beter de vinger aan vooral de financiële pols houden en wordt het niet verrast met grote tekorten als blijkt dat het fout gaat. Een deel van de problemen bij de SCEZ zijn, zo bekende L. Ne- derhoed (CDA), te wijten aan de provincie. Maar het andere deel komt op conto van het bestuur van de stichting. Want het heeft beslissingen genomen waarvoor het geen geld had gereserveerd. Zo is er bijvoorbeeld besloten een website te ontwikkelen, een nieuwsbrief uit te geven en ex tra personeel aan te trekken zonder dat daar geld voor be schikbaar was. Fouten J. Suurmond (WD) benadrukte dat zijn fractie niet zomaar ak koord kan gaan met het be schikbaar stellen van bijna een kwart miljoen euro om de pro blemen van de SCEZ op te los sen. Hij hield de gedeputeerde voor dat hij met een nader en uitgewerkt voorstel moet ko men waarin precies staat waar er fouten zijn gemaakt. In na volging van de liberaal lieten ook andere fracties weten dat zo'n uitgewerkt voorstel nood zakelijk is om inzicht te krijgen in de problemen bij de stichting. F. van Kollem (GroenLinks) merkte op dat wat hem betreft de Commissie van Onderzoek de hele gang van zaken rond de op richting en financiering van de SCEZ moet onderzoeken. Hij stelde duidelijk dat het bestuur van de stichting te laat gewaar schuwd heeft voor de financiële problemen. Ook Nederhoed merkte op dat het bestuur nala tig is geweest. „Het had eerder inzicht moeten geven in de fi nanciële situatie. Suurmond omarmde dat idee van Van Kollem om de Commis sie van Onderzoek in te schake len. Wel merkte hij op dat eerst gewacht moet worden op het uitgewerkte voorstel voor de Commissie aan het werk wordt gezet. Ook andere fracties lieten zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Verrast Bruinooge stelde vervolgens dat hij binnen GS heeft voorgesteld om alle grote gesubsidieerde instellingen te verplichten meerdere keren per jaar een fi- nancieel-organisatorische rap portage in te zenden. Tot nu toe zijn GS enkele malen verrast met financiële tegenvallers bij instellingen als het Zeeuws Mu seum en de SCEZ. Ook moet volgens de gedeputeerde geke ken worden of niet meer organi saties via budgetfinanciering ondersteund moeten worden zodat ze alleen geld krijgen voor geleverde prestaties. Binnen GS is nog geen besluit genomen over de suggestie van Bruinooge. Maar volgens een van de statenleden moet het wel heel gek lopen als het idee van de gedeputeerde van financiën voor een beter financieel toe zicht niet wordt overgenomen door de andere Gedeputeerden. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29