Zorg in het nauw door geldtekort Steun de clubs, koop loten! PZC Medische staf wil per se fusie ziekenhuizen Raad na daad Eversdijk verlaat landelijke politiek •S) Provincie verstevigt greep op instellingen zilvercadeaucheque Opnamestop kinderafdeling nog zeker twee weken Ziekenhuizen financieel vrij gezond Wie helpt wie nu eigenlijk? Eerst was het drie keer in de week fitness. Nu is het drie keer in de week spoelen' GROTE CLUBACTIE priOlj dinsdag 29 oktober 2002 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De opnamestop voor de kinderafdeling van Zie kenhuis Walcheren duurt nog zeker twee weken. Volgens directeur J. van de Blink heeft de opnamestop, die nu een week duurt, tot nu toe ge volgen gehad voor één patiëntje dat voor opname naar het zie kenhuis in Goes moest. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Financiële te korten bij ziekenhuizen dreigen de kwaliteit en de toegankelijk heid van de zorg aan te tasten. Door jaarlijks geldtekort stellen veel ziekenhuizen noodzakelij ke investeringen uit, wordt de werkdruk voor zorgverleners groter en nemen ziekenhuizen noodmaatregelen als het sluiten van afdelingen. De Zeeuwse ziekenhuizen onttrekken zich vooralsnog aan de malaise. Dat meldt de Inspectie op de Gezondheidzorg na een vlugon- derzoek onder negentig zieken huizen. De IGZ wil nader on derzoek en gaat ziekenhuizen met geldnood scherper contro leren op verantwoorde zorg. Twee van de drie Zeeuwse zie kenhuizen, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen, deden mee in het onderzoek. Zij ka rakteriseren hun financiële po sitie nog als redelijk gezond. Bij Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren is per 2003 'de spoeling aanmerkelijk dunner', meldt de voorzitter van de Raad van Be stuur, P. Rademacher. „We zijn financiëel nog wel gezond, maar dat kan zó omslaan. In 2002 heeft de exploitatierekening een kleine min, 2003 wordt moeizamer." Naast de toenemende last van het nieuwe functiewaarde ringsstelsel voor het zorgperso- neel drukken de diverse locaties „Dat geeft een indicatie hoe be perkt de gevolgen van een con centratie van de kinderafdeling in Goes zullen zijn," stelt Van de Blink. De opnamestop is inge steld om de twee kinderartsen van het ziekenhuis de gelegen heid te geven op vakantie te gaan. Door de overblijvende van het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen op de financien. „We werken op verschillende locaties, zoals wij en de over heid voorstaan, maar we krijgen slechts budget voor een zieken huis op één locatie. Daar zit een discrepantie." Voor de zorg heeft de gespannener geldsitua- tie van het ziekenhuis geen ge volgen, zegt Rademacher. „Het betekent dat we nieuwe projec ten uitstellen. Als het nieuwe automatiseringssysteem dat we komend jaar zouden installeren een jaar wegblijft, komt dat goed uit." Overschot De Oosterscheldeziekenhuizen kampten jaren met een exploi tatietekort, maar hebben sinds twee jaar weer een overschot op de jaarrekening, meldt secreta ris C. de Jong van de Raad van Bestuur. Dat kregen de zieken huizen gedaan door een ver- pleegafdeling in Goes te sluiten en de interne patiënten en chi rurgie uit Zierikzee naar Goes te verplaatsen. „We moeten na tuurlijk wel binnen budget blij ven. Voor grote investeringen, zoals de MRI-scanner en nu de digitale opslag van beeldvor mende technieken zoals scans moeten we, als elk huishouden, sparen." De gestegen salariskosten voor zorgpersoneel, waarvoor de zie kenhuizen niet gecompenseerd worden, zijn wel een zorg, zegt De Jong. De reserve aanvaard arts 24 uur oproepbaar te hou den, kan er nog wel bevallen worden in het ziekenhuis. Of de kinderafdeling over twee weken heropent, hangt volgens Van de Blink af van de bereidheid van de artsen om gezamenlijk zowel dagen als nachten en weekein den te werkenzoals ze sinds be bare kosten van het ziekenhuis blijft met 4,5 procent onder de vijf-procentsgrens die de in spectie hanteert. De Jong: „Dat is de afgelopen jaren al opge trokken. We doen wat we kun nen." Die reserve is in Vlissingen met vijftien procent opmerkelijk hoog. De inspectie vond bij der tig procent van de ziekenhuizen reservers lager dan vijf procent. „Vorig jaar zaten we acht ton euro in de plus, dit jaar is er een beperkt tekort," schetst direc teur G.Boogaerts. „Voor de kor te termijn verwacht ik geen pro blemen. Het wordt wel steeds moeilijker om aanvragen voor nieuwe apparatuur te honore ren." De regelgeving voor medi sche apparatuur en informatie technologie en compensatie voor salarisverhogingen schiet ernstig tekort, stelt hij. Daarom is hij 'niet ongelukkig' met de bemoeienis van de inspectie met het ziekenhuisgeld. „Als het maar resultaat oplevert. Noodmaatregelen De Inspectie op dfe Gezond heidzorg benaderde honderd ziekenhuizen met een vragen lijst over de financiële situatie. Negentig ziekenhuizen, een zeer hoge repons volgens IGZ, ant woordden. Vijftien van hen mel den een meerjarig tekort op de exploitatierekening te hebben. Twintig ziekenhuizen hebben noodmaatregelen getroffen, drie overwegen dat te doen. gin dit jaar doen. Ondertussen wacht het ziekenhuis op ant woord van het ministerie van Volksgezondheid op het verzoek het concentratieverbod voor de kinderafdeling en de klinische verloskunde, dat oud-minister Bomhoff uitvaardigde, te her zien. Het ziekenhuis heeft het ministerie vorige week geschre ven dat het rapport Veraart van de gemeente Vlissingen geen nieuwe inzichten biedt om de kinderafdeling in Vlissingen open te houden. De directie werkt aan het stappenplan zo als de minister hen opdroeg op te stellen. Afgelopen vrijdag hebben beide ziekenhuizen op nieuw geadverteerd met de va catures voor kinderartsen Het Vlissingse ziekenhuis blijft contact houden met de twee kinderartsen die interesse in Zeeland hebben getoond, zegt Van de Blink. „Het probleem is dat deze artsen als voorwaarde stellen dat de concentratie in Goes doorgaat." Een derde kin derarts studeert volgend jaar af. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De medische staf van Ziekenhuis Walcheren houdt onverkort vast aan de noodzaak tot fusie van het Wal- cherse ziekenhuis met de Oos terscheldeziekenhuizen. De artsen van het ziekenhuis willen een lans breken voor de fusie, die oud-minister Bomhoff vooralsnog verbiedt. Zij vinden het onverteerbaar dat hun me dische argumenten voor fusie zonder tegenspraak om politie ke redenen van tafel gaan. „De concentratie kindergenees kunde, voor ons de lakmoes proef voor de fusie, dreigt grote schade op te lopen. De situatie is onhoudbaar. Het aantal klini sche behandelingen bedraagt vijf procent van de totale pro ductie. Hier wordt 95 procent van de ziekenhuisproductie in de waagschaal gelegd om vijf procent te behouden", zegt staf- voorzitter J. Drapers. De medi sche staf vindt ook dat de Raad van Bestuur zich onvoldoende sterk maakt voor het fusie standpunt. Het lijkt of de raden van bestuur zich achter het con centratieverbod van Bomhoff verschuilen, verwoordt Drapers het gevoel van de Vlissingse art sen. Dat ontkent de directie van het ziekenhuis. „De minister heeft een gezaghebbende oproep ge daan tot standstill van de fusie. Van het standpunt uit het fusie document hebben wij geen syl labe laten vallen", stelt direc teur J. van de Blink. Uitgekleed Het ontbreekt aan centrale regie van de Raden van Bestuur. Het beleid blijkt slechts gericht op het versterken van de eigen or ganisatie, schrijft de staf in een verklaring. Daar wil Van de Blink gisteren niet op reageren. De artsen vrezen dat de Raad van Bestuur onvoldoende attent is op de kans dat het Ziekenhuis Walcheren in de fusie wordt 'uitgekleed', doordat de Ooster scheldeziekenhuizen functiesi naar zich toetrekken. De raden van beide ziekenhuizen dienen) het voorgenomen beleid tot fu sie opnieuw bevestigen en zichj medeverantwoordelijk te vera klaren voor de problemen va® de fusiepartner en gezamenlijk, en constructief te streven naai] oplossingen, stellen de artsen. Bovendien dienen de Raden 'na-; drukkelijk afstand te nemen van de gedachte om één van de beide huidige locaties op te waarderen tot de toekomstige locatie voor klinische zorg', staat in de verklaring. Gezien het streven om op zo kort moge-j lijke termijn te komen tot) nieuwbouw voor een klinischej locatie moeten de ziekenhuizen) zo efficiënt mogelijk omgaan: met beschikbaar personeel,: ruimten en middelen, vinden de Vlissingse artsen. Gelijkwaardig Die stelling is volgens J. Drar pers, voorzitter van de medische staf in Vlissingen, ingegeven: door de kleine aanpassingsver bouwing die de Vlissingse kin dergeneeskunde in Goes moest accomoderen, die inmiddels blijkt te zijn veranderd in een nieuw op te trekken aanbouw bij het Goese ziekenhuis. Dat plan staat overigens in de ijs kast, meldt directeur J. van de Blink. De directie zegt zich be wust te zijn van de angst dat het Vlissingse ziekenhuis wordt 'uitgekleed'. Van de Blink bena drukt dat in het fusiedocument wordt uitgegaan van twee ge lijkwaardige partners. „We moeten komen tot een even wichtig plan met de beste moge lijkheden voor de bestaande lo caties." Volgens de directeur komt 'hier het Zierikzee-trau- ma boven', maar onterecht. „Er is geen sprake van het uitkleden van de ziekenhuisfuncties." Ook van het opwaarderen van één van de huidige locaties is volgens Van de Blink geen spra-l ke. „Het fusiedocument spreekt duidelijk van nieuwbouw op een nieuwe locatie." OOSTBURG - Ontgoocheld door de hebzucht van wensen over. Niettemin valt de toon op: de inbre- medemensen hebben de eigenaren van dit huisje kerswordcneigenlijknogtamelijkbeleefdaange- tussen Oostburg en Groede de viltstift ter hand sproken. En aan het eind van de boodschap wor- genomen. De tekst laat niets aan duidelijkheid te den ze ook nog eens bedankt, foto Charles Strijd door Harmen van der Werf RILLAND - Eerste-Kamerlid H. Eversdijk trekt zich terug uit de landelijke politiek. „In de cember word ik zeventig jaar", zegt hij. „Het is een keer genoeg geweest. En dan beslis ik liever zelf ermee te stoppen dan dat anderen zo'n besluit voor mij nemen." Vandaag zal Eversdijk zijn be slissing officieel meedelen in de Eerste-Kamerfractie van het CDA. Hij vertrekt niet met pijn in het hart. „Ik heb in Den Haag een hele mooie tijd gehad, eerst als Tweede-Kamerlid van 1977 tot 1991 en sindsdien als Eerste- Kamerlid. Ik ben het zeker niet beu, maar de leeftijd gaat ook meespelen. Ik heb een groot huis, kleinkinderen en ben nog raadslid in Reimerswaal. Ge noeg te doen." Eversdijk blijft in elk geval ac tief, ook als predikant - 'afgelo pen zondag stond ik nog in Vee- re' - en als consul-generaal van Roemenië in Nederland. Bin nenkort gaat hij met een han delsdelegatie naar het Oost-Eu- ropese land dat ruim tien jaar geleden zijn hart heeft gestolen. Hij hoopt als consul-generaal nog mee te maken dat Roemenië tot de Europese Unie wordt toe gelaten. Dat Roemenië niet bij de tien landen zit die in 2004 bij de Eu ropese Unie mogen komen, noemt de CDA-politicus 'een beetje hypocriet'. „Roemenië mag dit j aar wel toetreden tot de NAVO, om rust te helpen bren gen in de Balkan. Dat kost het land veel geld, terwijl het eco nomisch niet mag meeprofite ren van de EU. Dat vind ik een beetje hypocriet. Maar wie weet, 2007 is nu als toetredings jaar genoemd, dat kan ook 2006 worden, als het land aan de ei sen voldoet." Ziekte Gekscherend merkt Eversdijk op dat hij de veertig jaar als volksvertegenwoordiger wil volmaken. Hij voelt zich na een ernstige ziekte weer gezond. In 1969 trad hij toe tot de gemeen teraad van Borsele, zijn eerste politieke functie. Hij was ook lid van Provinciale Staten in Zeeland, een functie die hij en kele jaren combineerde met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. „Tegenwoordig zou dat niet meer mogen binnen het CDA." Verschillende Zeeuwse CDA'ers willen Eversdijk opvolgen in de Eerste Kamer, onder wie oud gedeputeerde A. Dek. „Ik heb wel interesse", laat Dek weten, ,maar ik moet eerst nog eens be kijken hoeveel steun ik kan verwachten." De sollicitatieter mijn voor Eerste-Kamerkandi- daten sluit bij het CDA op 1 no vember. H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer: „Het is een keer genoeg ge weest." archieffoto Dirk-Jan Gjeltema doorEmile Calon MIDDELBURG - Gedeputeer de D. Bruinooge (PvdA, financi en) vindt dat Gedeputeerde Sta ten meer inzicht moeten krijgen in het financieel reilen en zeilen van grote gesubsidieerde instel lingen. Hij zei dat gisteren tegenover de leden van de Statencommissie Algemeen Bestuur nadat zowat alle fracties kritiek hadden ge uit op het financieel beleid van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). De start van die gesubsidieerde stichting gaat gepaard met fi nanciële problemen, zodat bijna een kwart miljoen euro extra nodig is om de organisatie nu al uit de problemen te helpen. Bruinooge heeft binnen GS voorgesteld om organisaties zo als Scoop, het Zeeuws Museum, de Sportraad en de SCEZ te ver plichten meerdere keren per jaar te komen met een financi- eel-organisatorische rapporta ge. Op die manier kunnen GS veel beter de vinger aan vooral de financiële pols houden en worden ze niet verrast met grote tekorten. Een deel van de problemen bij de SCEZ zijn, zo bekende L. Ne- derhoed (CDA), te wijten aan de provincie. Maar het andere deel komt op conto van het bestuur van de stichting. Want het heeft beslissingen genomen waai-voor het geen geld had gereserveerd. Zo is er besloten een website te ontwikkelen, een nieuwsbrief uit te geven en extra personeel aan te trekken zonder dat daar geld voor beschikbaar was. J. Suurmond (WD) benadrukte dat zijn fractie niet zomaar ak koord kan gaan met het be schikbaar stellen van bijna een kwart miljoen euro. Hij hield de gedeputeerde voor dat die met een uitgewerkt voorstel moet komen waarin precies staat waar er fouten zijn gemaakt. In navolging van de liberaal lieten ook andere fracties weten dat zo'n uitgewerkt voorstel nood zakelijk is. Onderzoek F. van Kollem (GroenLinks) merkte op dat wat hem betreft de Commissie van Onderzoek de hele gang van zaken rond de op richting en financiering van de SCEZ moet onderzoeken. Hij stelde duidelijk dat het bestuur van de stichting te laat gewaar schuwd heeft voor de financiële problemen. Ook Nederhoed merkte op dat het bestuur nala tig is geweest. „Het had eerder inzicht moeten geven in de fi nanciële situatie Suurmond omarmde dat idee van Van Kollem om de Commis sie van Onderzoek in te schake len. Wel merkte hij op dat eerst gewacht moet worden op het uitgewerkte voorstel voor de Commissie aan het werk wordt gezet. Ook andere fracties lieten zich in zulke bewoordingen uit. Bruinooge stelde vervolgens dat hij heeft voorgesteld om alle grote gesubsidieerde instellin gen te verplichten meerdere ke ren per jaar financieel-organi- satorische rapportages in te zenden. Tot nu toe zijn GS enke le malen verrast met tegenval lers bij instellingen als het Zeeuws Museum en de SCEZ. Ook moet volgens de gedepu teerde gekeken worden of meer organisaties via budgetfinan ciering ondersteund moeten worden zodat ze alleen geld krijgen voor geleverde presta ties. Binnen GS is nog geen besluit genomen over de suggestie van Bruinooge. Maar volgens een van de Statenleden moet het wel heel gek lopen als het idee niet wordt overgenomen door de an dere Gedeputeerden. (www.handjehelpen.nlj ZIEN EN HELPEN Opgelet: u kunt de lotenverkopers van de Grote Clubactie weer aan uw deur verwachten. Zij zijn lid van een vereniging uit uw buurt Ze verkopen loten waarvan 80% van de opbrengst direct in hun clubkas belandt www.clubaaie.nl Omdat bij een jubileum een cadeau hoort, ontvangt u bij iedere aankoop een ter waarde van 25% van uw aankoop* Paurdemarkt II, 4401 EE Ycrseke tel. (0113) 572340 1977 - 2002 Priem Mannenmode bestaat op 1 november 2002 precies 25 jaar! Dit zilveren jubileum vieren wij met vijf verrassende modedagen. Van dinsdag 29 oktober tot en met zaterdag 2 november presenteren wij u onder het genot van een hapje en een drankje, onze actuele wintercollectie. Deze cheque kunt u inleveren tot 29 maart 2003. 'Geldt niet in de opruiming. Tijdens deze feestweek zijn wij op woensdag-, donderdag- en vrijdagavond geopend tot 21.00 uur Graag tot ziens in onze zaak. Karei en Ria Priem Mannenmode f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28