Raad Goes eist lagere bebouwing Het is tijd voor een hypotheekrente Na de wind komen de klusjesmannen Tholen zoekt bouwer raadhuis in Europa Slachtoffers oorlog herdacht Dansavond voor Zambia in Nieuwdorp Extra personeel moet nieuwe wachtlijst voor schuldhulp voorkomen CnJ HOEKMAN^ zeeuwse almanak Sinterklaas Fracties volgen protest omwonenden locatie-De Groene Dokterstas gestolen in Goes Te Veldhuis verlaat de Tweede Kamer ^Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,9%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. Rabobank WEMELDINGE - De scholieren uit groep acht van de openbare en bijzondere basisscholen in de gemeente Kapelle hebben gisteren een herden king gehouden bij de oorlogsmonumenten in de verschillende dorpen. De monumenten staan sinds 1988 in Kapelle, Wemeldinge, Biezelinge en Schore. Ze zijn geadopteerd door de basisscholen en om dat gestalte te geven is er elk jaar een her denking in het bijzijn van scholierenDie vindt al tijd plaats rond 28 oktober, omdat de gemeente Kapelle op die dag in 1944 werd bevrijd. In dorps huis de Wemel in Wemeldinge hield burgemeester S. Kramer een toegankelijke toespraak waar hij de kinderen nadrukkelijk bij betrok. „Hitier deed altijd zo", wist een jongen te vertellen, terwijl hij zijn arm de lucht in stak. Een meisje deed even la ter uit de doeken wat het verzet precies was. Vier scholieren van basisschool de Tunnel lazen ver volgens gedichten voor, waarna F. de Klerk van het streekarchief vertelde over de bevrijding van Zuid-Beveland. Na het gedeelte in de Wemel verspreidden de kin deren zich over de vier monumenten, waar de her denking werd afgesloten met een minuut stilte en een kranslegging. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom THOLEN - Begin volgend jaar moet duidelijk zijn wie de archi tect wordt van het nieuwe ge meentehuis van de gemeente Tholen. De komende maanden vindt daarvoor een Europese aanbesteding plaats. Het ge bouw moet begin 2005 gereed zijn. Tholen denkt al enige tijd na over een nieuw gemeentehuis. Duidelijk is al wel dat het ge bouw niet meer in Sint-Maar tensdijk maar in Tholen-stad komt te staan en wel op het oos telijke deel van het gebied tus sen de Postweg en de Luchten- burgseweg. Voor de nieuwbouw is een budget van 13,8 miljoen euro beschikbaar. Omdat de kosten boven een be paald bedrag uitkomen, is op di verse punten een Europese aan besteding noodzakelijk. Dat geldt bijvoorbeeld voor de keu ze van de architect. Dat bete kent dat er eerst een vrije inschrijving is. Vervolgens wor den vijf architecten geselec teerd, die worden uitgenodigd hun visie op het gebouw te ge ven. Daarna kan de opdracht worden gegund. Gezien de termijnen die de ge meente in die procedure in acht moet nemen, kan de keuze van de architect, pas begin volgend jaar worden bepaald. Dan is ook bekend welk bureau de gemeen te bij de bouw van het gemeen tehuis gaat begeleiden. Ook daarvoor is een Europese aan besteding noodzakelijk. Eisen De architect gaat aan de slag met het programma van eisen, waarover de gemeenteraad al afgelopen voorjaar heeft ge sproken. Het is de bedoeling in een relatief vroeg stadium een aannemer te vinden, opnieuw via Europese aanbesteding. Dankzij een tijdige keuze van zowel het bureau dat de bouw begeleidt als de bouwer zelf, kan de technische uitwerking van de plannen gebeuren in sa menspraak met hen. Op die ma nier wordt volgens de gemeente 'optimaal gebruik gemaakt van de aanwezige kennis'. Het programma van eisen bevat onder meer de realisering van een 'publieksplein' in het nieu we gebouw. Ook wordt uitge gaan van een 'eigentijds kantooropzet', waarbij de werkplekken van de ambtena ren zo flexibel mogelijk in te richten dienen te zijn. Die opzet werkt de gemeente, bijgestaan door een deskundige op dat ge bied, de komende maanden nog concreet uit. De onderhandelingen over de aankoop van de grond aan de Luchtenburgseweg, waar het nieuwe gemeentehuis moet ko men te staan, verkeren volgens de gemeente 'in een vergevor derd stadium'. De vex*wachting is dat daarover binnen afzien bare tijd. overeenstemming wordt bereikt. NIEUWDORP - De Quarles Kids en de Quarles Line Dancers houden zaterdag 9 no vember een grote dansavond in het verenigingsgebouw Amrae- kore in Nieuwdorp met als mot to Nieuwdorp danst voor Zam bia. De opbrengst van de dans avond, die om 19.30 begint, is helemaal voor Zeeland helpt Zambia, de stichting die al jaren bijdraagt aan de ontwikkeling van een landbouwschool in Chi- pembi, Zambia. Nadat in de school bedrijfjes en leergangen met kippen, varkens en runderen zijn opgezet, wa terputten geslagen en pompen geïnstalleerd, helpt de stichting nu bij de bouw van extra klaslo kalen. Aan de dansavond werken Jan en Jeroen mee, bekend van Jan Pul en de Pijpjes. Er kan op al lerlei manieren worden gedanst en de Quarles Kids en de Line Dancers treden een paar keer op. door Rolf Bosboom GOES - Met het aantrekken van extra personeel hoopt de ge meente Goes in de toekomst achterstanden in de schuld hulpverlening te voorkomen. De afgelopen maanden is er al gewerkt aan een inhaalslag. Dat antwoordt het college van bur gemeester en wethouders op vragen van de fractie van GroenLinks. Wie niet meer in staat is zijn schulden te voldoen, kan een be roep doen op het bureau schuld hulpverlening, dat onderdeel is van de afdeling sociale zaken van de gemeente. Het bureau bepaalt welke procedure er daarna wordt gevolgd. Enkele maanden geleden kampte het bureau met forse achterstan den, waardoor aanvragen lang bleven liggen. GroenLinks trok daarover vorige maand aan de bel en noemde de situatie 'zeer schrijnend en volkomen ontoe laatbaar'. In zijn antwoord op de vragen bevestigt het college van B en W de cijfers die GroenLinks heeft genoemd: in juni bedroeg de achterstand 57 aanvragen. Deze is ontstaan door ziekte van de consulent schuldhulpverlening. Doordat niet duidelijk was hoe lang diens afwezigheid ging du ren en door de krapte op de ar beidsmarkt, kon toen niet op korte termijn een vervanger worden gezocht. Eerst heeft een medewerker van de Gemeentelijke Kredietbank een deel van de taken overgeno men. Begin juni kon de gemeen te via een gespecialiseerd bureau een ervaren schuldhulp- verlener inhuren, gevolgd door het aantrekken van een tweede medewerker aan het einde van die maand. Door die inzet is sinds juni 'een flinke inhaalslag' gemaakt, aldus het college. Sindsdien heeft het bureau nog 21 aanvragen ontvangen. Mo menteel liggen er in totaal 55 aanvragen. Daarvan zijn er acht bijna afgerond, in twintig ge vallen is men in afwachting van een reactie van de schuldeisers, in tien andere gevallen is de ge meente gereed om een voorstel te doen en de overige zeventien zijn 'in voorbehandeling'. Het college heeft ingestemd met het aantrekken van extra perso neel voor de schuldhulpverle ning. In totaal komt er ander halve arbeidsplaats bij, die wordt ingevuld door een 'bud getbeheerder' en een admini stratieve kracht. Volgens het gemeentebestuur is er met de 'gedupeerden' van de achterstanden gesproken over de achtergronden van de pro blemen. „In de meeste gevallen werd er begripvol gereageerd", aldus B en W. In geen enkel geval heeft de betrokkene als gevolg van de achterstanden extra kos ten moeten maken. „Indien dat wel zo geweest zou zijn, zou dit op een deugdelijke wijze zijn opgelost." Advertentie Wij richten kantoren in Noortlzandstraat 6 Ycrseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Hoewel pakjesavond nog ver weg is, stijgt de spanning wel in het Biervlietse gezin. De beide zoons zijn al weken be zig met het samenstellen van de afzonderlijke verlanglijst jes. Ook zien ze overal al aan wijzingen dat het kinderfeest nadert. Chocoladeletters en marsepeinen varkens liggen immers al in alle winkels en het aantal speelgoedfolders neemt langzaam maar zeker ook toe. Toen Daan, de oud ste, enkele dagen terug de ou de kranten moest sorteren zag hij een foto die hem even in verwarring bracht. „Kijk mam", riep hij, „een Sinter- lclaas-band." Daarbij wees hij naar een foto van de Ierse folkgroep The Dubliners. BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 29 oktober 2002 door Rolf Bosboom GOES - De nieuwbouw op loca tie-De Groene moet lager wor den dan nu de bedoeling is. Komt het college van B en W daaraan niet tegemoet, dan dreigt er een conflict met de ge meenteraad, zo bleek gister avond in de commissie grondge bied. Het bouwplan op de plaats van het huidige garagebedrijf aan de Anjelierstraat omvat dertien j woningen en 24 appartementen. Het grootste struikelblok vormt j de hoogte van de appartemen- j ten aan de kant van de Oostsin- gel: vier lagen plus kap. Op SGP/ChristenUnie na vinden alle fracties in de gemeenteraad dat te hoog. Zij pleiten, evenals j de Provinciale Planologische Commissie, voor één laag min der. Dat brengt wethouder M. 'tHart in een lastig parket. Hij verwees naar de langdurige onderhan delingen over het plan. „Deze uitspraak doet inbreuk op het bereikte resultaat." Met andere woorden: de gemeente moet op nieuw met projectontwikkelaar De Groene uit Rotterdam om de tafel. De commissie eiste verder - hoe- GOES - Een zwarte dokterstas met medicijnen is gisteravond rond half elf gestolen uit een au to van een arts in Goes. De rode Peugot 106 stond ge parkeerd in de Van Dusseldorp- straat. Het gaat om zeer gevaarlijke medicijnen, waaronder ampul len morfine. Inbrekers kwamen binnen door de zij ruit van de au to in te slaan. Mensen die de tas of de medicij nen vinden worden verzocht om het landelijke politienummer 0900-8844 te bellen. wel het college in dergelijke procedures de besluiten neemt - dat het resultaat van dat ge sprek opnieuw aan haar wordt voorgelegd. Mocht een verla ging van de appartementen moeilijk liggen, dan is de kans groot dat de gemeenteraad een 'kaderstellende uitspraak' doet, waarmee de hoogte van maxi maal drie lagen plus kap in feite wordt opgelegd. De verwijten en dreigementen vlogen gisteravond in de com missie over tafel. Namens de Protestgroep Locatie-De Groe ne, die bijna alle omwonenden vertegenwoordigt, zei J. Akker man 'ernstig teleurgesteld' te zijn in de gemeente en dan met name in wethouder 't Hart. De bezwaren van de omwonenden, vooral als het gaat om de hoogte, zouden nauwelijks serieus wor den genomen. „De wethouder ligt op ramkoers. Hij wil op geen enkel punt ruimte scheppen." De projectontwikkelaar liet blijken de inmiddels jaren sle pende discussie beu te zijn. Hij gaf aan dat het huidige plan 'ste denbouwkundig gezien een ab soluut minimumprogramma' is. „Een plan maken voor dit soort locaties zonder pijn is in feite onmogelijk." De Groene wees erop dat er op diverse onderde len al water bij de wij n is gedaan en verweet de buurt dat er door een kleine groep nadrukkelijk zou zijn geleurd met bezwaar schriften. Waarschuwing Verder waarschuwde hij ervoor dat het garagebedrijf volgend jaar februari al verhuist en dat als het bouwplan wordt opge houden of zelfs afgeblazen, de 'verloedering' op de loer ligt. Hij zei het verder merkwaardig te vinden dat enkele bezwaarma kers op de lijst met kandidaat kopers staan. Ambtenaar J. Zandee schetste hoe de plannen tot stand zijn ge komen en wanneer en hoe vaak er overleg is geweest met de buurt, om aan te geven dat er 'op een groot aantal momenten met omwonenden is gesproken' en dat het plan naar aanleiding daarvan ook is gewijzigd. „Maar niet iecereen kan tevre den worden gesteld." Door de kritiek op het 'democratisch te kort' in de procedure voelde hij zich niet aangesproken. Wethouder 't Hart stak voor een deel de hand in eigen boezem naar aanleiding van de commis- siebrede kritiek op de moeizame communicatie met de buurt. Anderzijds signaleerde hij ook manco's aan de kant van de om wonenden. Zo voert de protest groep naar zijn mening de Bond Heemschut ten onrechte op als medestander en blijft de buurt hardnekkig hameren op een akoestisch onderzoek, terwijl al is toegezegd dat de Anjelier straat 30-ldlometerzone wordt, zodat een dergelijk onderzoek niet meer nodig is. (Advertentie) MIDDELBURG - Het Middel burgse WD-Kamerlid Jan te Veldhuis stelt zich niet herkies baar voor de Tweede Kamer. Hij heeft dit gisteravond laten we ten. Te Veldhuis' vertrek uit de na tionale politiek is versneld door de val van het kabinet-Balke nende. Hxj had zich voorgeno men deze Kamei-periode vol te maken en dan te stoppen. Te Veldhuis zit sinds 1982 in de Tweede Kamer. Na overleg met het 'thuisfront', zijn vrouw en drie uitwonende kindex-en, stond voor hem het besluit vast. „Van politiek krijg ik nooit genoeg. Met mijn hart ben ik eraan verslingerd, maar mijn verstand zegt nu: 'Na twin tig fantastische jaren is het ge noeg geweest'. Wil je dit werk goed doen. dan ben je er zestig, zeventig uur per week mee be zig. De vraag was of ik dat mijn vrouw nog eens vier jaar aan zou kunnen doen." Zijn antwoord was 'nee'. Te Veldhuis wil 'leuke en nuttige dingen' gaan doen. Wat weet hij nog niet. „Maar er zijn genoeg dingen, zowel landelijk als in het belang van Zeeland." Voor alles hoopt hij dat Zeeland bin nen de WD-fractie vertegen woordigd blijft. Bij Colijnsplaat legde de stormwind een complete fietsenstalling op haar kant. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Overwegend omge waaide bomen en losgeslagen dakpannen, maar hier en daar ook grotere schade. Het is de ba lans van een middagje zware storm. Waar de brandweer zon dag haar handen vol had, was het gisteren aan plantsoendien sten, dakdekkers en andere klusjesmannen om de gevolgen van de storm weer uit te wissen. Dat was geen geringe klus, want op de Bevelanden en Tholen gingen tientallen bomen, bor den, schuttingen en zelfs fiet senstallingen tegen de vlakte. „Over het algemeen hadden we vooral met 'boom- en schutting- werk' te maken", concludeert commandant N. Wisse van de brandweer in Kapelle. Bij ma nege de Braanjenhoek aan de Noord weg in Kapelle was de si tuatie precair toen een gevel plaat los dreigde te waaien. „Door er een trekker met balken tegenaan te zetten, hebben we de boel kunnen redden", aldus Wisse. „Anders hadden we 25 paarden moeten evacueren." Volgens de commandant was er gisteren voor de brandweer niet veel meer te doenomdat het aan de gemeente en particulieren is om hun deel van de schade te herstellen. De Goese brandweer had met zo'n 85 uitrukken een drukke zondag. Alle manschappen en wagens werden ingezet. In veel gevallen betrof het routineklus sen als omgewaaide bomen en afgewaaide dakpannen. In het laatste geval deed de brandweer meestal niet veel. Alleen als er gevaar bestond voor voorbijgangers werden straten afgezet. Dak op Bij een automaterialenhandel aan de Scottweg moesten enkele brandweerlieden onder baire omstandigheden het dak op, toen een deel van de dakbedek king losliet. Datzelfde gebeurde bij een woning aan de Verdilaan, waar de brandweer de loshan gende stukken heeft wegge haald. Ook bij een sportcentrum aan het Geldeloozepad, een be drijfshal aan de Amundsen weg en de bejaardenflatjes aan de Louise de Colignylaan vlogen grote stukken dakbedekking weg. In het laatste geval moes ten tien mensen wox-den geëva cueerd. De brandweer schat de totale schade die de storm heeft aangericht op 150.000 euro, waax-bij de gesneuvelde dak pannen en bomen niet zijn mee gerekend. Ook de Noord-Beve- landse brandweer moest tot evacuatie overgaan, toen het dak van zorgcentrum Vrede- stein in Wissenkerke het begaf. In totaal kregen de verschillen de korpsen veertien meldingen binnen, uiteenlopend van ge schaarde caravans tot bomen op de weg. Om de alarmcentrale te ontlasten werd de telefooncen trale van het gemeentehuis in Wissenkerke vanaf twaalf uur 's middags bemand, maar hier kwamen slechts vier meldingen birxnen. In de bosrijke gebieden in en rond Bergen op Zoom zijn veel bomen er slecht aan toe. Ruim hondei'd bomen waaiden omver en er zijn nog dextig risicobo men, waarvan de komende da gen wordt bepaald of ze behou den kunnen blijven of alsnog tegen de vlakte gaan. De gemeente denkt nog drie we ken nodig te hebben om alle los hangende takken op te ruimen. De totale stormschade wordt daar geschat op 160.000 euro. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25