Kraayenstein heeft niveau -ft* Het is nu de beste tijd om rozen te planten PZC Naè bute, naè bute jie mee die stienkbende Agenda Hof Kraayenstein bij Burgh is door de hoge ligging gespaard gebleven voor overstromingen; oude bomen en struiken konden zich daardoor handhaven. foto's Dirk-Jan Gjeltema Als je vanaf de stormvloed kering Neeltje Jans Schou wen binnenkomt, zie je de Westhoek op z'n mooist. De schittering van de zee op de achtergrond, de hoge blin kende duinen ervoor, gebed in een rand van groen. De nieuwe route van Noord-Be veland over de stormvloed kering houdt in de punt van Schouwen opeens op, en gaat over in een soort rand weg om Burgh en Haamste de. Langs die weg ligt één van de meest opmerkelijke boerderij en van Zeeland: 'Kraayenstein'. Hoog tussen het geboomte ligt een voornaam boeren huis, omgeven door grachten. Ernaast een lange, opvallende schuur in L-vorm. De witte ran den van ramen en deuren doen Zuid-Bevelands aan, de stampvensters dicht tegen het dak zijn typisch Schouws. Het geheel hoog boven het wijde landschap (1 a 2 meter). Het erf, ver van de weg gelegen, is ge sierd met veel en oud geboomte. Dat verwacht je niet op Schou wen. Daar is, behalve in het duingebied, in Zonnemaire en rond Noordgouwe en Schudde- beurs tengevolge van inundatie en watersnood geen boom ouder dan vijftig jaar. Hoge ligging Een erf met raadsels? Jawel, maar de oude bomen zijn te dan ken aan de zeer hoge ligging van het erf Daardoor is het ook bij overstromingen altijd droog ge bleven. Bomen en gebouwen zijn dus altijd gespaard. De ho ge ligging vlak achter de duinen wijst op een oude strandwal in het landschap die dus al in oude tijden aanwezig was. Als je de geschiedenis induikt, klopt dat ook. Kraayenstein is met de naaste omgeving van Burgh (duinen, dorp, ringburg, deels verdwenen strandwallen) één van de oudste Zeeuwse plaatsen met een geschiedenis die terug gaat tot ver vóór Christus. De naburige Braber-nederzetting De schuur van boerderij Kraayenstein is eind 19e eeuw gebouwd in een L-vorm, met een haakse hoek dus. (in 1954 weggeschoffeld door de bulldozers van de ruilverkave ling) bevatte resten van boeren- bebouwing van 2200 vóór Christus. Daarmee behoort deze omgeving tot de oudste Zeeuw se bewoningsplaatsen, dankzij de hoge ligging. Ook bij het hoogste water bleven deze plaatsen droog en ongedeerd. Kraayenstein lag vroeger naast een kreek die dwars door de dui nen vanaf de zee het land inliep. Het was een bevaarbare kreek, een directe toegangs- en uit gangsroute naar en van Schou wen. Die kreek heette de Amer of Hamer. Haamstede dankt er nog steeds zijn naam aan. Kraayenstein, zo strategisch aan een toegangskreek naar Schouwen gelegen, is vele eeu wen lang een sterkte, een kas teel of burcht geweest. Mogelijk gaat de herkomst terug tot de Noormannen. De ringburg van Burgh en Kraayenstein liggen niet voor niets zo dicht naast el kaar. En de Noormannen wer- den in de Westhoek vroeger waarschijnlijk met 'Kraaien' aangeduid. Hoe dan ook, Kraayenstein is altijd meer geweest dan zomaar een boerderij. Mattheus Smal- legange, een 17e-eeuwse kro niekschrijver, beschrijft Kraay enstein als een landgoed met een boerderij in eigendom van de bekende Zeeuwse regentenfa milie De Huybert. Zo wordt het ook getekend in de illustratie van zijn 'Nieuwe Kroniek van Zeeland'in 1696. Enzo blijft het ook bestaan tot ongeveer 1880. Dan wordt het kasteel, het land goed, verkocht en afgebroken. Op dezelfde plaats, op dezelfde fundamenten wordt een nieuw, mooi boerenhuis gezet. De oude schuur wordt verbouwd en ver groot. Het grachtenstelsel blijft gedeeltelijk bestaan. De nieuwe eigenaar, Simon Vis, laat waar schijnlijk delen van een in Zuid- Beveland gekochte schuur naar Kraayenstein overkomen. Die worden gebruikt voor de (ver-) bouw en vergroting van de schuur. Merkwaardig genoeg wordt de schuur niet gewoon rechtuit gebouwd, maar in L- vorm, met een haakse hoek dus. Een moeilijke en in Zeeland hoogst ongebruikelijke con structie. De reden voor die merkwaardige bouw is nergens meer te achterhalen. Wel is hoog in de schuur nog steeds de enor me eiken balk te zien die de schuur schraagt waar die om de hoek gaat. Die megabalk is vol gens overlevering afkomstig uit een groot olieschip dat in die tijd gesloopt is. Allure Kraayenstein, eerst burcht en versterking, later vanaf de Gou den Eeuw een lusthof en een landgoed, is dus vanaf ongeveer 1890 alleen maar een boerderij. Maar wel een boerderij met al lure. Je ziet aan de gebouwen, met name aan het huis en de grachten, dat hier altijd 'op ni veau' is gewoond. Ook de Achter in de klasse gieng 'n smoezelige vienger de locht in. Da betekende groate bood schap. As je 'n kleine boodschap mos doe gebruukte je tweê vien- gers. Afhankelijk van 't aontal viengers controleerde de meês- ter of je nie te lange wegbleef. De meêster knikte ten teken dat Arjaontje Bevelaander z'n groa te boodschap kon gaè doe. Tege- liekertied keek t'n verstoord. Aoltied op 't zélfde oagenblik mos die rot-joan naè de plee, doch t'n bie z'n eige. De Bevelaandertjes waère goed vertegenwoordigd bie oöns op schoole. Ik ze noait etèld, ma 't waère d'r eêl wat. Meisen in jo- ans. Ze woonden achter Schutje op 'n boerderie die langs de wèg- te stieng. Van jong tot oud kwaè- me ze sogges naè 't durp loape. 'n Afstaand van zeker vuuf kilo meter. D'n eên létte goed op d'n aoren want 't was 'n hechte ge meenschap die Bevelaander tjes. D'r pètten droege ze aomaè op dezèlfde manier as d'r vao- der. Zo'n bitje achter op d'r oad mee de klèppe opzie edraoid. Wilder noemden dat de 'lang le ve de leut-stand'. In da paste bie die jonges. Ze waère aomaè goedlachs in populair op oóns durp. Evenas die van Bevelaander, kwaème de kinders uut aolle schuur, sinds 1890 een merk waardige mengeling van Schouwse en Zuid-Bevelandse bouwstijl en ook nog eens in L- vorm, is het aanzien meer dan waard. Helaas, de nieuwe eige- naarwasin 1890 en volgende ja ren niet al te vaak op zijn erf te vinden. Zoals een chroniqueur van Kraayenstein het uitdruk te: 'hij werd vaak op zijn fiets en vergezeld van zijn hond aange troffen op pad langs de verschil lende herbergen en cafés van Burgh en Haamstede.' Dat kwam het bedrijf niet ten goede. Hij moest af en toe percelen land gaan verkopen. En zoals dat vaak gaat, het ging slechter en slechter met Kraayenstein en zijn bewoners, die uiteindelijk hun biezen pakten en met de noorderzon vertrokken. Kraay enstein werd publiek verkocht. Dat was omstreeks 1920. Sedert die tijd gaat het weer ex celsior met de oude hoeve. De familie Dalebout (sinds kort de familie De Broekert-Dalebout) bestaat uit harde werkers en be kwame ondernemers. Ze zijn bovendien zeer gesteld op de historische gebouwen, het erf, en de hele ambiance van Kraay enstein, en onderhouden het ook op zodanige wijze. Scheiding Helaas is de directe omgeving van Kraayenstein in waarde verminderd. Vanouds vormden Kraayenstein, het dorp Burgh en de oude ringburg uit de Nor- mandische tijd één geheel. Een lange, beboomde oprijlaan ver bond het dorp met het landgoed later met de voorname hoeve. Een moderne randweg heeft een zeer ongewenste scheiding tus sen beide aangebracht. De grachten rond Kraayenstein - tien meter breed en met een to tale lengte van zevenhonderd meter binnen- en buitengrach ten - zijn helaas voor een groot deel weggeschoffeld bij de her verkaveling in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Alleen de gracht direct rond het huis is nog aanwezig. Maar het restant van Kraayenstein - de grachten, de hoeve en het erf - is mooi ge noeg om er voor de toekomst erg 'zuunig' op te zijn. Gerard Smallegange ^eEKV richtingen om de schoole, die vast-ebouwd an de kèrreke midden op 't durp stieng, te be zoeken. D'r wier vriewè noait verzuumd. Alleêne in de oagst- tied. Dan kx-ege de kindei-s van de land-èrrebaaiers in kleine boeren vrie van schoole om d'r ouders te assisteren bie 't oag- sten. In weer in wind stienge ze op 't laand om te èllepe bie 't vö d'r jonge spieren vees te zwaère wèrrek. Ik kan m'n eige nog erinneren dat ik dat 'n vervelende tied voönd. Dat aolf-lege klaslokaol in de stilte om mien ene wérkte bie mien op de zenuwen. Bie de schooljuffrouw in 't aandere lo- kaol waère ze nog te klein vó 't wèrrek op 't laand, ma in de klassen viere tot zevene was 't raèk in dien tied, 't Is ma goed dat landbouwverlof vö kinders a vele jaèren is of-eschaft. Al leêne in ontwikkelingsgebieden oar je nog wè's da de kleine kin ders vele uren op 'n dag motte wèrreke. In dan praète wilder d'r mee z'n aollen kwaèd over. Tot in de regering toe perbere ze d'r 'n ènde an te maèken. Ma in oónze jeugd, zo'n zestig jaèr elee, was 't ok schering in inslag. Waère wilder ier toen misschien ok 'n ontwikkelingsgebied? Die dag liep Arjoan, naè de toe stemming van de meêster, de klasse uut op wèg naè de wc. Ie liep naè 't ènde van de gang. In 't vorbiegaèn verwisselde d'n ier in daè 'n petje of 'n jasje dat an 'n genummerd aèkje ieng of 'n stik of wat klompen die oönder de nummers op de groönd stienge. Toe zocht t'n mee zurreg 'n klein pleetje uut in gieng d'r mee z'n broek op z'n ielen op zitte. Uut z'n broekzak aèlde d'n 'n veege- bruukte pupe tevoorschien. An 't'ènde was d'r 'n gat in eslete deü de stèrreke taanden van z'n vaoder. Diezèlfde oggent ao Ar jaontje 'n proppe pruumtabak uut z'n vaoders doaze enome in keurig in 'n stik kraantepapier ewikkeld. Het duurde nie lange of de dikke wolken van genot dreve deü de gang van de schoole. In 't klaslokaol stieng de meês ter aèdrijkskundeles te geve in de zevende klasse. An de aande re klassen ao d'n taèl- in reken- wèrrek op egeve. Het was z'n taèk om vier klassen tegelieke ie oönderwiezen. In 'n voortdu rende wisseling van taèken liep t'n van de eêne rie banken naè de aandere. Plotseling zag 'n dat de plèkke van Arjaon nog leeg was. Waè bluuft die snot-aop, docht t'n. Mee 'n vaèrt opende d'n de dèüre naè de gang. Daè kwam 'n dikke walm 'm tegemoet. Ie rènde in de richting waè de roak vandaène kwam. Zoönder z'n eige om pri vacy te bekommeren rukte d'n de deure van 't pleetje mee 'n vaèrt open. Daè zat Arjaontje mee z'n broek naè benee in de groate pupe tussen z'n taanden, 't Bloed vloog de meêster naè 't gelaèt. Ie pakte Arjaon bie z'n ore in trok de schreêwende joan deü de gang naè de straètdeure. Vó de raèmpjes van de klassen verdronge zich de kinders. Mee vee misbaèr rukte de meêster de straètdeure open. „Naè bute jie", schreèuwde ie. „Naè bute mee die stienkbende." Ie douw de de joan, nog stees mee de groate pupe in z'n moönd, naè bute. De snikken van de Arjoantje veroorzaèkten wolkjes roak als bie 'n lokomotief van de R.T.M. Bute stieng 'n nog stees mee de pupe in z'n moönd in z'n broek op z'n ielen. Road van schaèmte loerde 'n in 't roönd om te zien of d'r gin ménsen inde buurte waè re die z'n bloate billetjes konde zie. „Uutmaèke die rommel in van viere tot aolf-vuve schole bluve jie", denderde de meêster. Het duurde 'n stuitje vö de con- sternaosie in de schoollokaolen was verdwene. Om vier ure bleef Arjaon mee 'n roaje kop zitte. Om aolf-vuve gieng d'n gelieke mee de meêster de schoole uut. De meester ao 'n vèrse sigaore op estoke. De wolken roak, die d'n achter zich liet, leke op die van Arjaontje. Bie 't eêste kruuspunt op de wègte naè Schutje stienge z'n broertjes in zusjes op Arjaon te wachte, want ze waère 'n hechte gemeênschap die Bevelaander tjes... Joop van Zijp Zondag 3 november: Mee- zingmiddag in 't Kerkje van Ellesdiek aan de Van Hattum- straat in Ellewoutsdijk. Met Oud-Hollandse liedjes, smart lappen, geestelijke liederen en Zeeuwse liedjes. Engel Rein- houdt heeft de leiding en me vrouw Stokman begeleidt de zang op piano. Een intermezzo wordt verzorgd door het R.K. Kerkkoor uit Middelburg met een speciaal programma. De middag begint om 14.30 uur en de entree bedraagt 3,50. Zondag 17 november: Oecume nische bijeenkomst in het Zeeuws in het kerkje van Elle woutsdijk. Het thema is: A aol- les wigvaolt. De overweging zal verzorgd worden door Dr. Ko Joosse uit Rotterdam in het dia lect van Walcheren. Jopie Min- naard uit Heinkenszand houdt een zelfgeschreven monoloog over zinloos geweld getiteld Het andere gezicht, in het dialect van Zuid-Beveland. Medewer king wordt verder verleend door het Gemengd Parochieel Koor Pius X uit Ovezande. De bijeen komst begint om 14.30 uur. OjP YCslQw De Bierkreek tussen IJ- zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kwekerij, waar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er allevier een baan bij. Het is weer planttijd. Alle ro zen worden gerooid en klaargezet voor de klanten. „En daar doe je het toch allemaal voor. Dit is toch waar je het hele jaar op zit te wachten. Alle men sen die in de zomermaanden over ons veld hebben gelopen en rozen hebben besteld, kunnen binnenkort een telefoontje ver wachten. En daarna begint het nieuwe seizoen alweer", vertelt Marianne verheugd. Vorige week haalden de rozenkwekers handmatig al een paar exem plaren van het veld, maar dat bleek nog net iets te vroeg. „Er zaten nog te veel bladeren aan de rozen. Nu vallen ze er heel rap af. Waarom dat nodig is? Als het blad eraan blijft zitten, ver speelt de roos te veel energie met verdampen. Zonder blad is een roos in natuurlijke rust." Komend weekend worden de rozen machinaal uit de grond gehaald, waarna een selectie procedure volgt. „De vraag is altijd hoeveel rozen aan de kwa liteitseisen voldoen, maar ge middeld is dat zeventig procent. Natuurlijk doen wij weer een beetje apart, want wij vinden dat uit ieder geoculeerd oogje minstens drie takken moeten groeien. Rozen die niet aan dat criterium voldoen, potten we op. Die krijgen gewoon nog wat meer tijd", aldus Marianne. Van de dertig procent die de strenge selectieprocedure niet door staat, wordt gemiddeld zo'n twintig procent beoordeeld als B-kwaliteit. „Dat zijn helemaal geen slechte rozen. Ze worden wel verhandeld, maar niet door ons. Wij zijn gewoon heel kri tisch." De levertijd loopt van november tot maart en april. Rozen in pot worden tot juni of juli verkocht, maar Marianne raadt de rozen liefhebbers vooral aan om nu te planten. „Het voordeel is, zeker met zware grond als in Zeeland, dat de grond nog warm is. In het voorjaar is de grond een stuk kouder." Het planten vergt de nodige precisie. „Je moet een plantgat van vijftig centimeter diep, breed en lang graven, net als een soort kubus. Dan de grond goed losmaken, compost of oud bladmateriaal doormen gen en de wortels een klein beet je afsnoeien. En zet de bloem vooral niet op plaatsen waar al eens rozen hebben gestaan. Dit in verband met aaltjes, die dan al in grote getalen in de bodem zitten en schade aan de plant veroorzaken. Je moet zorgen dat het oculatieoogje net boven het oppervlak zit. Daarna de grond goed aandrukken. Verse stal mest rond de roos is een pre (maar geen must), want daar mee bescherm je de oculatie- plaats tegen strenge vorst. De standplaats is overigens echt heel belangrijk. Daar informe ren wij ook altijd naar bij onze klanten. Wij kunnen immers wel een goede roos afleveren, maar zonder goede standplaats redt geen enkele roos het." Raymond de Frel Enkele struiken worden met de hand gei'ooidfoto Hans van Hage dinsdag 29 oktober 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24