Spaarloon blijft nog zeker jaar B2 Deens kabinet boos op Poetin Zelfde zender. Andere golflengte. Wellink verlaagt groeiramingen t Boeken over de watersnood Ministerie van Financiën krijgt regeling verlofsparen niet rond Jeugd debatteert over normen Student doodt drie mensen IIII111M I11liKg yjjlllUJItl Bijna helft van kiezers is nog steeds op zoek ZÓ GEVONDEN Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op (0ü) AutoTrack.nl EU-staten mogen elkaar schorsen Actie voor Open Universiteit Cambuur wint Hein Roethofprijs Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Sporen wissen na de storm 1 Z 4 Bewolkt Veel bewolking, vooral in de middag perioden met regen. Meest matige tot soms vrij krachtige zuidenwind. 245e jaargang no. 256 dinsdag 29 oktober 2002 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl door Peet Vogels DEN HAAG - Het spaar loon blijft ook in 2003 be staan. Het ministerie van Financiën komt tijdens de Algemene Financiële Be schouwingen vandaag niet met een nieuwe rege ling voor verlofsparen. Die regeling was voor de coalitiepartijen voor waarde om het spaarloon op te geven. Het ministerie van Financiën kan op korte termijn geen nieu we regeling voor verlofsparen in elkaar zetten. „De Kamer heeft in een motie aangedrongen op een fiscale regeling voor het ver lofsparen. Volgens staatssecre taris Van Eijck kan dat echter dit jaar niet meer geregeld wor den", aldus een woordvoerder van het ministerie. LPF en CDA hebben allebei aangegeven dat het spaarloon alleen wordt op gegeven als er een goede rege ling voor verlofsparen ligt. De WD riep vorige week bij monde van fractievoorzitter Zalm al dat het spaarloon moet blijven. De WD was aanvanke lijk voorstander van het opdoe ken van de populaire spaar loonregeling. De partij werd echter bestookt door brieven, telefoontjes, faxen en e-mails van boze en verontruste werk nemers. Onder die druk is het verzet uiteindelijk bezweken. Het behoud van het spaarloon slaat een flink gat in de bezuini gingen die het kabinet wil. De TUCSON - Een boze student heeft gisteren in een collegezaal van de universiteit Arizona in Tucson drie mensen doodge schoten, onder wie twee docen ten. Vervolgens pleegde de man zelfmoord. De student zou te laat zijn gekomen voor een exa men, en kreeg geen toestem ming de toets alsnog te maken AFP/AP WD wil voor het behoud van het spaarloon de 500 miljoen eu ro inzetten die zijn gereserveerd voor lastenverlichting. Het CDA is daarop tegen. „Dat geld is aan de werkgevers en werkne mers toegezegd op voorwaarde dat ze de lonen matigen. Het is niet aan de politiek om nu te be palen waarvoor dat geld moet worden ingezet. Dat moeten de sociale partners zelf beslissen", aldus Frans de Néree, financieel woordvoerder van het CDA. Het kabinet houdt vooralsnog ook vast aan het verdwijnen van het spaarloon. „De regering zal aandringen op het uitvoeren van de financiële paragraaf. Als de Kamer het spaarloon wil be houden zal zij aan moeten geven hoe dat betaald moet worden", aldus de woordvoerder van Fi- De coalitiepartijen zijn het wel eens over extra uitgaven voor de aanleg van de Hanzelijn, de spoorlijn die Zwolle en Lelystad met elkaar verbindt, en een tun nel onder de A2 in Maastricht. „Die projecten moeten door gaan", aldus Van As van de LPF. Het geld voor deze investerin gen wordt uit diverse potjes bij een geschraapt. Het CDA wil daarnaast ook nog de korting op de subsidie aan het openbaar vervoer vermin deren. De WD is daar geen voorstander van. GPD van onze regioredactie VLISSINGEN - Na de storm volgde het grote opruimen. In heel Zeeland trokken de schoonmakers, klusjesmannen en me dewerkers van plantsoenendiensten er gisteren op uit om afgewaaide takken en omgevallen bomen te verwijderen, da ken en schuttingen te herstellen en scherven weg te vegen. Bij wasstraten stonden al snel lange rijen, want de stormwind had auto's voorzien van een flinke laag stof. Ook de glazenwassers hadden het er druk mee alle ruiten van vuil te ontdoen. foto Lex de Meester zie ook pagina's 2,11 en 15 Advertentie door Hetty van Rooij en Windy Kester KOPENHAGEN - De Deense regering heeft met ingehouden woede gereageerd op de be schuldigingen van de Russische president Poetin, die zegt dat EU-voorzitter Denemarken zijn plicht verzaakt en de Tsje tsjeense rebellen steunt. In een boze verklaring wijst mi nister Möller van Buitenlandse Zaken alle aantijgingen van de hand. Hij eist bovendien dat Po etin zijn woorden waarmaakt en met bewijzen komt dat Tsje tsjeense terroristen, die betrok ken waren bij de gijzeling in Moskou, momenteel deelnemen aan een vreedzaam congres in Kopenhagen. Poetin heeft laten weten dat hij niet naar Denemarken wil ko men voor overleg met de EU en een staatsbezoek, omdat in Denemarken een congres plaatsvindt van Russische men senrechtenactivisten en Tsje tsjeense separatisten. Het top- overleg tussen Rusland en de Europese Unie, dat stond ge pland voor 11 november in Kopenhagen, is inmiddels ver plaatst naar Brussel In een af gemeten lesje staatsrecht maakt de Deense regering aan Poetin duidelijk, dat zij nooit toestem ming heeft gegeven voor het Tsjetsjeense congres, omdat zo'n toestemming in een open democratie niet nodig is. De Deense regering heeft wel nauwkeurig gecontroleerd wel- Advertentie AMSTERDAM - Vier op de tien Nederlanders heeft nog niet bepaald op wie zij gaan stemmen bij de Kamerver kiezingen in januari. Vooral jongeren en vrouwen 'zwe ven' nog. Dat blijkt uit een opiniepei ling onder 500 kiesgerechtig den door het onderzoeksbu reau Interview NSS in Amsterdam. Het CDA wordt de grootste zetelwinst toebe dacht en Balkenende krijgt het meeste krediet. 57 pro cent, kan zich voorstellen ooit op Balkenende te stem men. Daarmee stijgt hij met kop en schouders uit boven de andere politici. WD'er Zalm komt met 42 procent op de tweede plaats, op de hielen gevolgd door Marijnissen (SP), Van Nieu- wenhoven en Bos (PvdA). Ex-minister Heinsbroek met zijn nieuwe partij heeft onge veer evenveel aanhang als LPF-minister Nawijn: 11 procent kan zich voorstellen ooit op hen te stemmen. Een coalitie van CDA en WD heeft de voorkeur van verre weg de meeste kiezers, Een derde kiest daarvoor. Op de tweede plaats met 18 procent komt een centrumlinkse coa litie van CDA, PvdA en D66. Slechts 5 procent ziet de hui dige coalitie terugke- ren .ANP ke Tsjetsjenen naar de Deense hoofdstad zijn gekomen, en vol gens minister Möller zijn daar geen terroristen bij. „Wij zou den de Grondwet geweld aan doen wanneer we deze vreedza me bijeenkomst verbieden", al dus de minister. Onderhandelingen Op het congres in Kopenhagen meldde de Tsjetsjeense vice- president Zakajev gisteren dat president Maschadov onvoor waardelijke vredesonderhan delingen wil met Moskou. „Het is nu aan de Russische rege ring." Maschadov werd in 1997 tot Tsjetsjeens president geko zen, maar wordt niet meer er kend door Poetins regering. Zakajev sprak in Kopenhagen ook de angst uit dat Tsjetsjenen Russische kerncentrales zullen aanvallen. Zakajev onder streept dat de Tsjetsjeense lei ders klaar zijn voor een politie ke oplossing van het conflict, maar dat er militante groepen zijn waar zij geen controle over hebben. „We kunnen niet uitsluiten dat ze volgende keer een kernreac tor proberen over te nemen. De gevolgen zijn dan catastrofaal, niet alleen voor Rusland en Tsjetsjenië, maar voor heel Eu ropa." GPD pagina 4: Poetin heerst over media pagina 5: infiltrant in theater Op 1 november veranderen de frequenties van Radio 2, Radio 3FM en Radio 4 in uw regio. Luistert u via de ether, stem dan opnieuw af. PUBLIEKE RADIOZENDERS BEL/KIJK VOOR DE JUISTE ETHERFREQUENTIE: Advertentie KABELFREQUENTIES BLI|VEN ONGEWIJZIGD Vy De autosite voor heel Nederland Normen en waarden wa ren gisteren in de Tweede Kamer het belangrijkste thema van het zevende Nationale Jeugddebat Premier Balkenende rea geerde op het liedje Kut- Marrokanen en justitie minister Donner gaf toe dat hij soms door een rood licht fietste. In de ontwerptekst voor de Europese Grondwet, die voorzitter Giscard d'Estaing van de Europe se Conventie gisteren pre senteerde, krijgen de EU- lidstaten de mogelijkheid een andere lidstaat tijde lijk te schorsen als dat land zich niet aan de re gels houdt. In de Grond wet wordt ook uittreding van een staat uit de Unie formeel geregeld. Zeeuwse studenten gaan actievoeren om te zorgen dat het stu diecentrum van de Open Universiteit in Vhssingen open blijft. Een groepje psychologiestudenten roept me deleerlingen op, een protestbrief naar het college van bestuur van de universiteit te sturen. In de strijd tegen het supportersgeweld in het betaalde voet bal loopt Cambuur voorop. De club uit Leeuwarden pakt op effectieve wijze de overlast op en rond het stadion aan. Het project 'Helden rond de velden' werd gisteren be loond met de Hein Roethofprijs, een landelijke on derscheiding voor criminaliteitspreventie. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; wetenschap: 10 zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19; buitengebied 21,23 en 24. door Alex Bogers DEN HAAG - President N. Wel link van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de groeira mingen voor de Nederlandse economie voor dit en volgend jaar verlaagd. Wellink ziet de economie dit jaar nog maar nauwelijks groei en: slechts 0,2 procent. In juni ging hij nog uit van een groei van 0,5 procent. Volgend jaar groeit de economie 1 tot 1,5 pro cent waar DNB medio dit jaar nog rekening hield met 2,1 pro cent. De dramatische koersdalingen op de beurs, de groeicijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de nog steeds gespannen situatie in het Mid den-Oosten hebben DNB vol gens een woordvoerder van Wellink tot de nieuwe cijfers ge bracht. Normaal publiceert DNB twee maal per jaar de groeiramingen, in juni en in december. Dat Wel link nu al naar buiten komt met de cijfers, heeft volgens de woordvoerder te maken met een rappe verslechtering van de economische omstandigheden in de afgelopen maanden. Bij de laatste raming in juni wa ren de koersen op de beurs nog een stuk hoger dan nu, zegt de woordvoerder. In korte tijd is de toonaangevende graadmeter op de Amsterdamse beurs, de AEX-Index, fors gedaald. Tus sen de laatste handelsdag in juni en het dieptepunt van 8 oktober daalde de AEX 33 procent. Die koersdreun werkt door in het vertrouwen van consument en producent, weet Wellink. Het consumentenvertrouwen staat op het laagste punt sinds 1983. DNB verwacht daardoor een la gere koopbereidheid van de consument minder investerin gen door het bedrijfsleven dit en komend jaar. GPD Advertentie MÊKÊÊÊÊÊ WÊIÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊlÊSÊÊÊÊBSSM naam n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-, nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) telefoon noteert u mij voor een abonnement. De eerste e majl_ twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- n per maancj met nummer: j j automatische incasso 20,50). handtekening: B per kwartaal met automatische incasso 55,10). .u,i per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgeqe- wens. In de colofon t.eft u nadem .nformïi. aan fë M9 90) 'nHM° Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice 8 "713214"00000?" ma ÖJ wo do vr ja (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1