Feyenoord heeft spitsenprobleem PZC Supporters helpen Cambuur Europa in Guy Roux heeft nuttig advies voor jeugd 19 Formule 1 voert ingrijpende wijzigingen door Mariano Bombarda voornaamste kandidaat voor basisplaats tegen Juventus Van der Vaart herstelt sneller dan verwacht Straf verzorger champions league Fifa wil naar vijf arbiters per duel Kahn krijgt boete voor discobezoek Blikseminslag eist tweede leven Schakers winnen ook derde duel Nederlands squashsucces in Qatar Jans moet oude liefde FC Groningen redden Van Espen zwaait af bij districtsbestuur KNVB dinsdag 29 oktober 2002 doorCarel Goseling DEN HAAG - De Formule 1 krijgt komend seizoen een an dere opzet. Daardoor moet de sport aantrekkelijker worden voor sponsoren en tv-kijkers. De Internationale automobiel federatie FIA is gisteren in Lon den akkoord gegaan met een aantal ingrijpende wijzigingen. „Het wordt een heel interessant seizoen", reageerde Ferrari- teambaas Jean Todt. Ferrari won het afgelopen seizoen vijf- tien van de zeventien races. Die dominantie leidde tot een sterke afname in de interesse voor For mule 1. De FIA besloot dat teamorders komend seizoen worden verbo den. Dat wil zeggen dat rijders van hetzelfde team niet de op dracht mogen krijgen de ander voor te laten gaan of te laten winnen. Dit seizoen liet Ferrari - rijder Barrichello zijn ploegge noot Schumacher in Oostenrijk winnen. Schumacher deed het zelfde met Barrichello in de Ver enigde Staten. Puntentelling De puntentelling in de Formule 1 wordt eveneens anders. Tot nu toe krijgen alleen de eerste zes rijders punten (10,6,4,3,2 en 1), dat worden vanaf volgend jaar de eerste acht (10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 en 1). Ook de trainingen voor een Grand Prix, die nu de startop stelling bepalen, krijgen een an dere opzet. De vrije training op vrijdag wordt omgezet in een kwalificatietraining van een uur. De startvolgorde wordt be paald door de eindstand van het vorige seizoen. Op zaterdag is er ook een training van een uur waarbij de langzaamste van vrijdag het eerste start, de snel ste als laatst. Bij de trainingen zullen niet meer meerdere wagens tegelijk mogen rondrijden zoals nu het geval is. Het systeem van drie ronden per trainingsrit vervalt. Komend seizoen mag nog maar één auto op de baan zijn tijdens de training. De training is één ronde met vliegende start. De tijd van die ronde is bepalend. In een apart besluit werd de Grand Prix van België, zoals veiwacht, geschapt vanwege het verbod op reclame voor rookwaren. Na 37 Grand Prix- races komt zo een einde aan de gerenommeerde en bij rijders en toeschouwers zeer geliefde wedstrijd op het circuit van Spa-Francorchamps De FIA zag bewust af van nog grotere veranderingen, zoals het ruilen van rijders of het toe voegen van gewicht aan snelle auto's. „Er is een dunne scheids lijn tussen niets doen en niet te veel doen", aldus FIA-baas Mosley. „Wat wij doen zal naar verwachting een aardige veran dering teweegbrengen." GPD door Jochem Lippmann TURIJN - Bert van Marwijk hield bij aanvang van het sei zoen met veel dingen rekening. Ook in het slechtst mogelijke scenario voorzag de oefenmees- ter van Feyenoord echter niet dat hij na drie maanden wel heel schaars in de aanvallers zou ko men te zitten. Met de ontknoping van de eerste ronde van de Champions Lea gue in zicht is het toch zover. Daarom overweegt de coach om vanavond tijdens de uitwed strijd tegen Juventus terug te vallen op Mariano Bombarda, een speler die zijn loopbaan af gelopen zomer eigenlijk al als beëindigd beschouwde. Ook al zit je nog zo ruim in de aanvallers, het kan een keer op houden. Pierre van Hooijdonk, Leonardo en Ebi Smolarek bi- .vakkeren in de ziekenboeg, Bo na venture Kalou is geschorst. Met het oog op het beschikbare materiaal heeft Bert van Mar wijk voor het duel met Juventus nog maar twee opties over voor één positie. Robin van Persie of Mariano Bombarda flankeren Anthony Lurling en Thomas Buffel in de aanvankelijk ruim bezette aanvalslinie van Feye- noord. Gedwongen De gedwongen keuze lijkt in het voordeel van Bombarda uit te vallen. De Argentijn kreeg vorig seizoen bij Willem II geen nieuw contract aangeboden. Bij ge- AMSTERDAM - Rafael van der Vaart is veel sneller dan ver wacht hersteld van zijn knie blessure. De middenvelder van Ajax liep op 7 september tijdens de interland van het Nederlands elftal tegen Wit-Rusland een ge scheurde binnenband op in zijn linkerknie. Van der Vaart is nu al terug in de selectie van Ajax en zit morgen avond bij de Champions Lea gue-wedstrijd tegen Olympique Lyon zelfs al op de bank. Pas af gelopen vrijdag hervatte hij de groepstraining. Intussen is hij al 'zo ver, dat coach Ronald Koe man hem eventueel kan inzet ten. „Hij is fit en niet bang in de duels", aldus de trainer. „Hij moet speeltijd krijgen en .groepstrainingen meemaken. Maar hij is een speler die sneller dan een ander terug is na een blessure. Je ziet niet dat hij rit me mist." Van der Vaart zal, zei Koeman, absoluut niet in de basiself be- .ginnen. Zelfs niet als Jari Lit- manen niet kan spelen. De Fin kampt nog steeds met een ham stringblessure. Pas tijdens de laatste training, vanavond in Lyon, beslist Koeman of hij Lit- manen opstelt. Ook keeper Joey Didulica ondergaat dan een laatste test. Of de Australiër, of Henk Timmer verdedigt in Frankrijk het doel. 'Koeman mist hoe dan ook lin- -kerverdediger Jelle van Damme wegens een schorsing. Maxwell zal hem waarschijnljk vervan gen. In vergelijking met de laat ste weken zal Victor Sikora links voorin de plaats overne- "men van Nordin Boukhari. Koe- -man is niet tevreden over Siko ra, „maar hij is wel iemand die belangrijk kan zijn in dit soort duels. Via de zijkanten liggen er kansen voor ons." ANP brek aan interessante aanbie dingen speelde de bonkige spits aanvankelijk met de gedachte een barretje te openen in Span je. Totdat Feyenoord zich mede op voorspraak van Van Hooij donk voor hem meldde. Natuur lijk wilde hij als de nood aan de man kwam in de slotfase van een duel best proberen een be slissing te forceren. De dertigjarige Bombarda, in dienst van Willem II goed voor vier duels in de Champions Lea gue en een doelpunt, heeft tot dusver bij Feyenoord een hand vol invalbeurten achter de rug. Tijdens het gewonnen thuisduel met Excelsior scoorde hij zijn enige treffer in dienst van de Rotterdammers. Door blessures en schorsingen kan het dus zo maar gebeuren dat hij tijdens de cruciale wedstrijd tegen Juven- De spitsen Anthony Lurling (links) en Mariano Bombarda lopen warm tijdens de avondtraining van Feyenoord in Turijn. foto Jasper Juinen/ANP tus mag beginnen. Wil Feye noord deelname aan de tweede ronde van de Champions Lea gue in eigen hand houden dan moet het van Juventus winnen. Elk ander resultaat betekent dat de Rotterdammers ook bij winst in de slotwedstrijd van de groep tegen Newcastle United afhankelijk zijn van de uitslag van de ontmoeting tussen Dina- mo Kiev en Juventus. Met het oog op de enorme belan gen komt het hoogst ongelegen dat de Rotterdammers waar schijnlijk terug moeten vallen op Lurling, een spits die tot voor kort bang was om in De Kuip te spelen, en Bombarda, een tot voor kort werkloze aanvaller die zich er al bij had neergelegd dat hij zijn centen in de Spaanse horeca moest verdienen. Het verhaal over de spitsen van Feyenoord is typerend voor het probleem van de drie Neder landse deelnemers aan de Champions League. Als Ajax, PSV en Feyenoord gevrijwaard blijven van schorsingen en bles sures kunnen ze zich redelijk meten met de betere clubteams van Europa. Maar in tegenstel ling tot de concurrentie in de Champions League heeft de Ne derlandse topdrie geen goede vervangers voor zijn beste spe lers. „En dat zal altijd wel zo blij ven", verzuchtte Van Marwijk. „Dat wil niet zeggen dat we het opgeven. Ook wanneer we het niet halen, gaan we het volgend seizoen gewoon weer probe ren." ANP EINDHOVEN - PSV-verzorger Mart van den Heuvel ontbreekt tegen Auxerre op de bank. De Uefa heeft hem voor één duel geschorst. Hij zou tegen Dort mund de grensrechter hebben geduwd en beledigd. ANP door Marcel de Jong WASSENAAR - Nog eerder dan met het voetbal heeft Cambuur dit seizoen met het supportersbeleid een prijs ge wonnen. De nauwe samenwer king met gemeente, politie en Het Buro leverde de voetbal club uit Leeuwarden gisteren de Hein Roethofprijs op, de landelijke prijs voor criminali teitspreventie. Cambuur dingt nu mee naar de Europese titel. De vreugde kende na het bin nenhalen van het beeldje en de premie van twintigduizend eu ro geen grenzen. „We winnen drie punten. In een uitwed strijd nog wel", zei trainer Rob McDonald met een glimlach. Het statige kasteel Wittenburg in Wassenaar zag vlak na de uitreiking geelblauw van de Cambuur-sjaaltjes. De prosti tuees van de Rotterdamse Kei- leweg treurden een beetje. Al les leek er op dat zij met hun modeshow de Hein Roethof- prijs zouden winnen. Ze moes ten het, net als twee andere genomineerden, doen met een eervolle vermelding, vijf duizend euro en vrijkaartjes voor het duel in de eerste divi sie tussen Cambuur en Hera cles. Als bij dat duel ondanks de kou kortgerokte dames ver schijnen, dan weten de toe schouwers waar dat aan te danken is. Burgemeester Margreeth de Boer van Leeuwarden heeft in middels ervaren dat Cambuur de supporters goed in de hand heeft. Wat dat betreft gaat het al een tijdje prima. In 1999 be sloten voetbalclub, politie en gemeente onder de noemer 'Helden rond de velden' de overlast door fans aan te pak ken. Supporters met een stadi onverbod krijgen begeleiding. Boeken ze vooruitgang, dan mogen ze halverwege hun straf al wedstrijden bezoeken. Ook kunnen ze hulp krijgen bij het vinden van een opleiding en werk. Voetbalster Angeline Leem burg houdt als fancoach sup porters bij uit- en thuiswed strijden in toom. Spelers vertellen in kringgesprekken aan scholieren over hun erva ringen met pesten. Aanvoerder Kenan Durmusoglu: „Ik vertel ze dat het absolute nonsens is Supportersbegeleider Angeline Leemburg van Cambuur sluit een zogenaamd buddy/mentor-con tract met een ontspoorde fan die onder begeleiding weer het stadion in mag. foto Auke Pluim/ANP om te pesten en te discrimine ren. Ik ben zelf Turk en heb dat meegemaakt. Ik zeg hoe je moet reageren. Niet meteen er op slaan, eerst praten." Rob McDonald: „Voor die kin deren is het heel belangrijk dat ze zich kunnen herkennen in de verhalen van hun helden. De spelers doen zelf graag mee. Iedere week moet ik er twee aanwijzen die gaan. Het is nooit een probleem daar jon gens voor te vinden. Zo geven ze iets terug." De cijfers maken duidelijk dat de aanpak helpt. Het aantal stadionverboden is teruggelo pen van 57 naar 7. Er is nauwe lijks nog vandalisme in of bij het stadion. De hekken rond het veld zijn drastisch ver laagd. De KNVB heeft geen boetes meer opgelegd. Het pu bliek kan veilig wedstrijden bezoeken. De landelijke waardering en de nominatie voor de Europese prij s kan er voor zorgen dat an dere clubs op bezoek komen om van de aanpak te leren. Projectleider Cor Greben: „Ze zullen nieuwsgierig zijn naar ons verhaal." Hij wil de premie gaan besteden aan het uitbrei den van het project. Bang dat na een paar slechte wedstrij den de sfeer in het stadion omslaat, is Greben niet. „In de nacompetitie liep het vorig sei zoen niet zo heel goed. Toen bleef het ook rustig." GPD Programma dinsdag Groep E: Juventus (Ita) - Feye noord, Newcastle United (Eng) - Dynamo Kiev (Oek) Groep F: Maccabi Haifa (Isr) - Manchester United (Eng), Bay er Leverkusen (Dui) - Olym- piakos (Gri). Groep G: Deportivo (Spa) - Bay- ern München (Dui), RC Lens (Bel)-AC Milan (Ita). Groep H: Galatasaray (Tur) - Lokomotiv Moskou (Rus), Club Brugge (Bel) - Barcelona (Spa). Programma woensdag Groep A: PSV - Auxerre (Fra), Borussia Dortmund (Dui) - Ar senal (Eng). Groep B: Liverpool (Eng) - Va lencia (Spa). Spartak Moskou - FC Basel ver plaatst naar 5 november. Groep C: AEK Athene (Gri) - Racing Genk (Bel), Real Madrid (Spa) - AS Roma (Ita). Groep D: Internazionale (Ita) - Rosenborg (Noo), Olympique Lyon (Fra) - Ajax. door Henri van der Steen DEN BOSCH - Hij is morgen avond in de Champions League wedstrijd tegen PSV ongetwij feld weer vaak in beeld, Guy Roux, de oude trainer van Auxerre. Een mooie man. al veertig jaar in het vak. Maar zou de oude Guy, 63 inmiddels, het contact met de jeugd niet heb ben verloren? Geenszins! Lees zijn nieuwe boek maar eens: 'Les plus beaux cartons rouges de Guy Roux', ofwel: 'De mooiste rode kaarten van Guy Roux'. De trainer moppert en sakkert en filosofeert dat het een aard heeft. Met humor! Roux: „Ik probeer de spelers te laten be grijpen dat auto's die 240 kilo meter per uur kunnen rijden, niet noodzakelijk zijn om mee naar de training te komen als je twee kilometer van het stadion woont." Hij heeft ook qua geld een ge zonde kijk op het leven. „Als Zi- nedine Zidane in Frankrijk speelde, zou hij meer dan 80.000 euro belasting betalen per week. Met dat bedrag zou de staat per week 76 werknemers kunnen aanstellen voor het minimum loon." Roux blijkt zelfs oog te hebben voor de rugpijn die kan optre den bi] jongeren die in te krappe autootjes de liefde bedrijven. Roux: „Op zeker moment leden ZÜRICH - De wereldvoetbalbond Fifa wil bij de eindronde om de wereldtitel vaste arbitrageteams introduceren. De scheidsrechter en de twee grensrechters dienen daarbij uit hetzelfde land te komen. Ook denkt de Fifa serieus aan een uitbreiding van het arbitrale trio met twee man. De twee nieuwe officials dienen elk achter een doel plaats te nemen om controversiële zaken in het strafschopgebied en rond de doel lijn waar te nemen. De twee nieuwe voorstellen zijn afkom stig van de scheidsrechterscommissie van de Fifa, die de afge lopen twee dagen vergaderde op het hoofdkantoor van de Fifa in Ziirich. Komend jaar worden er experimenten uitgevoerd bij een aantal jeugdtoernooien. Op 15 maart beslist het hoofd bestuur van de Fifa in Belfast of de plannen daadwerkelijk mogen doorgaan. RTR MÜNCHEN - Een bezoekje aan de disco komt doelman Oliver Kahn van Bayern München duur te staanEen verbolgen trai ner Ottmar Hitzfeld brieste gisteren dat de keeper een stevige geldboete tegemoet kan zien. Hitzfeld vindt het onvergeeflijk dat Kahn afgelopen weekeinde vrolijk is gaan stappen terwijl hij geblesseerd is. Bayern had de keeper van het Duitse natio nale elftal het weekeinde vrij gegeven om zijn gekwetste dij been rust te geven. Declubregels schrijven voor dat een speler dan niet mag uitgaan. Kahn stond echter 's nachts om half zes nog te swingen in een disco in Karlruhe. Hitfzeld wilde niet zeggen hoe hoog de boete precies wordt. „Die zal overeen komstig zijn salaris worden vastgesteld." DPA BOGOTA - De Colombiaanse voetballer Giovanny Cordoba is overleden aan de verwondingen die hij afgelopen donderdag op de training opliep. Cordoba en vier van zijn ploeggenoten van Deportivo Cali raakten gewond toen de bliksem op het veld insloeg. Cordoba en oud-international Herman Gaviria waren er het ergst aan toe. De 33-jarige Gaviria overleed bij aankomst in het ziekenhuis. De 24-jarige Cordoba liep zware brandwonden en interne bloedingen op, waaraan hij uitein delijk is bezweken. AFP BLED - De Nederlandse mannenschaakploeg heeft op de olympiade in Bied de derde overwinning behaald. Litouwen werd gisteren in Slovenië in de derde ronde met 3-1 verslagen Sokolov en Van den Doel wonnen hun partij aan het tweede en vierde bord. Van Wely en Tiviakov deelden aan het eerste en derde bord het punt. Door de overwinning handhaaft de Eu ropees kampioen zich in de hoogste regionen. Eerder won Oranje met 3-1 van Qatar en met 2,5-1,5 van Chili. De vrou- wenploegleed de eerste nederlaag: 1-2 tegen Oekraïne. In de voorgaande ronden had de ploeg gelijkgespeeld tegen Noor wegen (11/2-11/2) en gewonnen van Bangladesh (3-0). ANP DOHA - Vanesse Atkinson en Annelize Naude hebben op het WK squash in Doha, Qatar de laatste zestien bereikt. Atkin son, als vijfde geplaatst, stond gisteren negen punten af aan de Ierse Perry9-1 9-3 9-5. Naude stuntte tegen de als twaalf de geplaatste Engelse Botwright: 9-7 9-5 9-5. Aan het WK doen 32 speelsters mee. Atkinson staat in de tweede ronde te gen de als zestiende geplaatste Deense Petersen. Naude komt uit tegen de als achtste ingeschaalde Engelse Bailey. ANP van onze sportredactie GRONINGEN - Ron Jans, de nieuwe hoofdtrainer van FC Groningen, moet de club uit het moeras zien te trekken. „Maandagmorgen was ik nog assistent-trainer bij Emmen en stond ik met die club bovenaan in de competitie. Nu zit ik in Groningen en sta ik met mijn nieuwe club onderaan. Die po sitie heeft wel als voordeel dat we niet lager kunnen zakken", aldus de 44-jarige Jans gisteren tijdens zijn presentatie in het Oosterpark. De oud-prof is de opvolger van Dwight Lodeweges, die een week geleden vertrok na aan houdende kritiek van de sup porters op de slechte prestaties van FC Groningen. De noorder lingen verzamelden in acht wedstrijden slechts één punt. Jans is aangesteld tot medio 2004. Hij was de derde kandi daat die door FC Groningen werd benaderd. Vorige week legde de clubleiding contact met Erwin Koeman en Frans Adelaar. Koeman liet weten tot zijn spijt niet op het verzoek in te kunnen gaan vanwege fami lieomstandigheden. Adelaar werd door zijn Griekse werkge ver aan zijn contract gehouden Voor Ron Jans betekent zijn contract een terugkeer naar het Oosterpark. Hij speelde er zelf in 1982, nadat hij van Zwolle was gehaald. Hij speelde twee jaar voor FC Groningen. Als linksbuiten maakte hij in 63 duels zestien goals. Hij begint zondag tegen Feyenoord. ANP de jongens uit het internaat tegelijkertijd aan vreemde rug pijnen. Totdat ik begreep dat enkelen van hen vriendinnetjes hadden die een Renault 5 beza ten, anderen een Fiat 500, wat het comfort en de ruimte voor afspraakjes aardig belemmer de. Ik adviseer daarom de ver antwoordelijken van oplei dingscentra toe te zien op het merk en de omvang van de au to's waarin de vriendinnen van hun spelers rijden." GPD door Jan Dagevos VLISSINGEN - Johan van Es pen treedt terug als bestuurder van het district Zuid I van de voetbalbond. De 62-jarige Schoondijkenaar neemt don derdag 14 november officieel afscheid tijdens de districtsver gadering van de KNVB in Bre da. Peter Waasdorp uit Best wordt de opvolger van Johan van Espen. Van Espen heeft vijf jaar lang deel uitgemaakt van het dis trictsbestuur. Hij was in die pe riode portefeuillehouder onder steuning clubbesturen, „Het is mooi geweest", legt Van Espen uit. „De motivatie neemt af en dan moet je stoppen. Ik ben het zat, niet meer en niet minder." Johan van Espen heeft zich door de jaren heen op tal van terrei nen verdienstelijk gemaakt. Na een actieve carrière als voetbal ler bij Schoondijke en Breskens was hij secretaris bij de voetbal vereniging Schoondijke en be kleedde hij lange tijd de functie van voorzitter bij vv Breskens. Daarnaast was hij voorzitter van de stichting voetbalvereni gingen Zeeuws-Vlaanderen, veld- en zaalvoetbalarbiter, rapporteur, docent scheids- rechtersopleidingen veld- en zaalvoetbal, lid van de commis sie opleidingen en regio-afge vaardigde. Van Espen: „Ik ben op mijn tien de met voetballen begonnen en op mijn 62e is het nog steeds voetbal. Ik ben nu op een punt gekomen dat het mooi is ge weest. Ik blijf alleen voor de voetbalvereniging Breskens nog wat hand- en spandiensten verrichten. Daar blijf ik secre taris van de sponsorstichting." Door het vertrek van Johan van Espen is Zeeland, dat samen met de regio Dordrecht en een gedeelte van Brabant het dis trict Zuid I vormt, nog maar met één man vertegenwoordigd in het districtsbestuur. Henk Vis ser uit Oostkapelle is penning meester.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19