Stormpje kijken terecht verboden Kust heeft storm goed doorstaan Harmen Siezen reikt Van Emden Prijs uit Telefooncentrale bij verzekeraar ZLM in Goes overbelast Recreatie-ondernemers waarschuwden gasten Melding drenkeling misverstand NS kampen met vertragingen Staatsbosbeheer waarschuwt Schade ruim honderd miljoen euro Storm eist 32 levens in Europa Inventarisatie gevaarlijke situaties rechtvaardigde noodverordening VLISSINGEN - Het bericht dat tijdens de hevige storm van zondagmiddag iemand op het Nollehoofd in Vlissingen te wa ter zou zijn geraakt, blijkt op een misverstand te berusten. De politie leidt dat af uit het feit dat ook gisteren geen bericht van vermissing is binnengekomen. Nieuwsgierige kijkers meenden dat ze bij het windorgel een persoon hadden zien staan die na een grote golf zou zijn ver dwenen. Men ging er toen vanuit dat de persoon door een overslaande golf was meegesleurd in het water. De melding kwam even na vier uur bij de politie binnen. Daarop begon een uitgebreide zoekactie. Navraag bij om standers leverde geen bevestiging op dat er een drenkeling was gesignaleerd. De zoekactie duurde voort tot de duisternis inviel. Omdat zondagavond en ook gisteren geen melding van vermissing meer binnenkwam zag de politie van een verdere zoektocht af. VLISSINGEN - De storm veroorzaakte vooral gisterochtend grote vertragingen op het spoor. Op een groot aantal trajec ten, zoals Leiden-Schiphol en Lage Zwaluwe-Roosendaal, was geen treinverkeer mogelijk. De ochtendspits op de weg was daardoor drukker dan normaal omdat veel mensen in de auto naar het werk gingen. ANP DRIEBERGEN - Staatsbosbeheer waarschuwt wandelaars en fietsers om de komende dagen uit de bossen te blijven. Er kan volgens de dienst grote spanning staan op de omgewaaide bomen en afgeknapte takken. Een kleine beweging is vol doende om zo'n stuk hout als een pijl uit een boog weg te laten schieten. Het is volgens een woordvoerder van Staatsbosbe heer niet denkbeeldig dat mensen gekatapulteerd worden als zij op een boom of tak staan die plotseling losschiet. Ook afge waaide takken die nog in de bomen hangen zijn gevaarlijk Staatsbosbeheer noemt zulke losse stukken boom widowma- kers. ANP RIJSWIJK - De schade door de storm bedraagt ruim honderd miljoen euro. Tot deze indicatie komt het Verbond van Verze keraars. Het betreft vooral schade aan huizen, opstallen, kas sen, voertuigen en inboedels. Grote klappen vielen er vooral in de tuinbouw. De mosselkwekers in Nederland zijn bang dat de percelen flinke schade hebben opgelopen, laat secretaris H. van Gees- bergen van de Coöperatieve Productenorganisatie van de Ne derlandse Mosselcultuur weten. ,,De kracht is vergelijkbaar met die van 1990, maar of de gevolgen ook vergelijkbaar zijn. zal deze week blijken. Bij de mosselkwekers staat 1990 in het geheugen als een rampjaar." ANP AMSTERDAM - De storm heeft zondag in delen van Noord-, West en Midden-Europa aan 32 mensen het leven gekost. In Duitsland is het dodental opgelopen tot negen. De eerste dode in Duitsland was zaterdag al gevallen - een boer in Sleeswijk- Holstein die door de bliksem werd getroffen. In Groot-Brit- tannië vielen zeven doden. Zo'n 280.000 Britse huishoudens zaten gisteren nog zonder stroom. In Frankrijk kostte de storm viermensen het leven, in België twee. In Nederland vie len in totaal zes doden. AP dinsdag 29 oktober 2002 door Jacques Cats VLISSINGEN - Van het gelief- de tijdverdrijf 'stormpje kijken' aan de zeekant is afgelopen zon dag weinig terechtgekomen. Op diverse plaatsen in de provincie stuitte het publiek dat het wilde water wilde aanschouwen op agenten die toegangswegen tot eersterangsposities hadden af gesloten. Dat leverde hier en daar gemor op bij nieuwsgieri gen die een fascinerend uitzicht moesten missen. Terugkijkend op de gebeurte nissen vindt de politie Zeeland dat er op de juiste wijze is ge handeld. De wegafzettingen vonden plaats nadat gevaarlij ke situaties waren gesigna leerd. „Daarbij is telkens afge wogen wat we het beste konden doen", meldt politiewoordvoer der Sjaak Kombeen. Als spre kend voorbeeld noemt hij de melding van automobilisten die over de Brouwersdam waren ge komen en daar rondvliegend puin op hun voorruit hadden ge kregen. In vier gevallen leverde dat zelfs kapotte voorruiten op. „Die mensen waren er gelukkig heelhuids vanaf gekomen. Maar op zo'n moment zijn we ons wel gaan afvragen of je zo'n situatie moet laten voortbestaan." Iets soortgelijks was ook aan de orde op de Westkapelse dijk. Daar werden auto's met inzittenden die geboeid naar de schuimkop pen zaten te kijken het talud af geblazen. Krombeen: „Wij wil den niet dat daar gewonden zouden vallen." De politiewoordvoerder noemt voorts de toestand op de Pa- noramaweg Groede-Breskens, waar signalen vandaan kwa men dat er mensen het water in werden geblazen. „Dan kun je als overheid maar beter beslis sen om die weg af te sluiten." Windkracht Bijkomend aspect is dat op het moment dat een aantal wegen in de provincie werd afgesloten nog onduidelijk was hoe de weersituatie zich verder zou ontwikkelen. De voorspellingen 1 vezen erop dat in de loop van Agenten stuurden zondagmiddag tijdens de zware storm passanten van de Vlissingse boulevard. foto Lex de Meester zondagmiddag de windkracht nog verder zou toenemen. „We hadden toen nog een stuk te gaan", licht de voorlichter toe. „En dan kun je maar beter van tevoren aan het publiek duide lijk maken dat we geen risico's willen nemen. Achteraf kun je heel makkelijk praten of de maatregelen te zwaar zijn ge weest, maar op het moment dat je ze niet neemt en er vallen ge wonden krijg je het omgekeerde effect." Het uitvaardigen van een nood bevel zoals in Vlissingen ge beurde, was een extra signaal naar het publiek dat het menens was en dat men groot gevaar liep door toch de straat op te gaan. Krombeen zegt zich wel te kunnen voorstellen dat mensen bij zo'n storm de kriebels krij gen en op de Vlissingse boule vard naar de kolkende zee willen kijken. „Maar onze een heden op straat konden het bes te waarnemen wat er gebeurde. En dat was nogal heftig." Om te voorkomen dat hulpver leners risico zouden lopen om mensen uit benarde posities te bevrijden zijn agenten, gebruik makend van artikel 2 van de politiewet, er toen toe over ge gaan om nieuwsgierigen van ge vaarlijke plekken te verwijde ren. De politiewoordvoerder bekent dat hem gisterochtend bij het opslaan van de krant 'de rillin gen over het lijf liepen' bij het zien van de foto van een vader die zich met zijn jonge zoontje nauwelijks staande kon houden op de Leeuwentrap bij de Vlis singse boulevard. „Dat je zulke risico's durft te nemen! Ik vond dat echt onverantwoord." door Dick Bosscher VLISSINGEN - Voormalig nieuwslezer Harmen Siezen reikt op 17 december de Van Emden Prijs uit aan de vrij willigers die door de lezers van de PZC zijn genomi neerd. De geboren Zeeuw geeft hiermee een feestelijk tintje aan de prijsuitreiking in het provinciehuis in Mid delburg. Kandidaten kunnen nog tot 11 november voor de Van Emden Prijs worden ge nomineerd. De Stichting Van Emden Prijs heeft inmiddels al een groot aantal reacties ontvan gen. Met de prijsuitreiking wil de stichting de zogeheten Stille Helden op een bijzon dere manier bedanken voor hun werk. Eerder gebeurde dit in Utrecht en Gelderland en dit jaar is de provincie Zeeland aan de beurt. Een jury kiest uit de binnengeko men aanmeldingen vijf win naars. Zij krijgen een pla quette en een oorkonde. Daarnaast mogen zij 2500 euro schenken aan een goed doel. De PZC stelt bovendien een publieksprijs beschik baar. De winnaar hiervan wordt vanaf half november rechtstreeks door de PZC-le- zers aangewezen. De in 1989 opgerichte stich ting is vernoemd naar de in middels overleden Alfred van Emden. Hij was direc teur-generaal van het Rode Kruis en had daarnaast tal van functies bij instellingen op het gebied van de liefda digheid. Als dankbetuiging voor zijn inzet hebben vrien den en familie een prijs naar hem vernoemd, die jaarlijks wordt uitgereikt aan mensen die zich inzetten voor het welzijn van anderen. Hulpactie Hoewel hij niet constateert dat het aantal vrijwilligers sterk terugloopt, erkent G. baron Kraijenhoff, voorzit ter van de Stichting Van Em den Prijs dat het vrijwilli gerswerk onder druk staat. „Het is duidelijk dat men over het algemeen van instel ling is veranderd; het valt niet mee nog mensen te vin den die bereid zijn zich volle dig en belangeloos in te zet ten Er wordt toch wat meer naar werktijden gekeken. Toch merk ik dat het nog al tijd mogelijk is jongeren erbij te betrekken. Voorwaarde is, dat ze het nut ervan inzien en dat de periode waarin het vrijwilligerswerk wordt ge daan, te overzien is. Juist door het bestaan van de Van Emden Prijs stuit je zo nu en dan weer op mooie voorbeel den. In Gelderland bleken twee jongens al vanaf hun negentiende jaar bezig met een eigen hulpactie voor Moldavië. Er zijn dus wel de gelijk nog jongeren die zich tot het vrijwilligerswerk voelen aangetrokken." Verrassing Wie iemand kent die in aan merking komt voor de titel Stille Held, kan deze man of vrouw aanmelden. De stich ting wil graag dat het voor de winnaars een verrassing is, dus mogen kandidaten niets te weten komen van de aan melding. Dat voorkomt bo vendien teleurstellingen als iemand niet wordt uitgeko zen. In de nominatie moeten naam en adres van de kandi daat worden vermeld alsme de een motivatie voor de aan melding. Verder gelden de volgende regels: - de kandidaat woont in Zee land en heeft zich vrijwillig verdienstelijk gemaakt voor zijn medemens, zonder daar voor geld te ontvangen; - familieleden mogen elkaar niet aanmelden; - de aanmelding moet voor 11 november 2002 binnen zijn; - de winnaars moeten de geldprijs van 2500 euro door geven aan een goed doel. De ze organisatie moet voldoen aan artikel 24 van de Succes siewet, wat betekent dat het 'een algemeen nut beogende instelling' is. - de nominaties kunnen uit sluitend worden gestuurd aan de Stichting Van Emden- prijs, t.a.v. M. van Seggelen, Keizersgracht 74 G, 1015 CT Amsterdam. Over de PZC-publieksprijs wordt half november meer bekend gemaakt. Voor meer informatie over de Van Em den Prijs: www.pzc.nl en Stichting Van Emden Prijs, 020-6791647 (tussen 10.00 en 13.00 uur), email: stich- tingvanemden@emailcom li door Jeffrey Kutterink GOES - Verzekeringsmaat schappij ZLM in Goes moest gisteren alle zeilen bijzetten om het aantal schademeldingen van de storm te kunnen afhan delen. De telefooncentrale raakte gisteren tijdelijk overbe last. Om te zorgen dat kleine schades snel worden hersteld, betaalt de ZLM voor deze keer mensen uit die de schade zelf re pareren. Het gros van de schademeldin gen betreft afgewaaide dakpan nen, omgewaaide schuttingen en op auto's gevallen takken. Gisterochtend om tien uur had den de ZLM-telefonistes al vier honderd meldingen verwerkt. Een uur later waren dat er zes honderd. Zeventig procent van de telefoontjes betrof schade aan woningen, de rest auto's. Op een 'normale' dag komen er ge middeld twintig tot dertig schademeldingen binnen voor woningen en honderd voor au to's. Om de hoos aan telefoontjes te kunnen verwerken, is intern ge schoven met personeel. Op de telefooncentrale werken door gaanstwintig mensen. „Door de inzet van mensen van andere af delingen komen we tot vijftig", zegt M. Schroevers, hoofd van de schadeafdeling. De stormschade aan woonhui zen wordt door de ZLM gedekt. Speciaal voor deze keer heeft de ZLM een regeling ingesteld voor het zelf repareren van de scha de. Mensen die zelf de afgeval len dakpan kunnen repareren, of die dat kunnen laten doen door een buurman, krijgen 11,50 euro per uur uitgekeerd. „Zo proberen we te stimuleren dat zoveel mogelijk kleine scha des door mensen zelf worden opgelost. Aannemers kunnen het werk op een gegeven mo ment ook niet meer aan." Verzekerden met een schade tot 1000 euro aan huizen, schuttin gen, tuinhuisjes of schuurtjes kunnen dat laten repareren zon der dat een expert hoeft te wor den ingeschakeld. De ZLM ver- Zoekt verzekerden dan wel een foto van de schade te maken en die bij de reparatienota te voe gen. In tegenstelling tot de schade aan woningen, wordt die aan auto's niet altijd vergoed. Wie voor de auto een all-risk verze- door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Verschillende Zeeuwse recreatieondernemers hebben zaterdag uit voorzorg gasten telefonisch gewaar schuwd voor de storm. Ook hebben ze caravans met kettingen verankerd aan betonblokken en zijn voortenten wegge haald. Ook is toeristen die zondag door het slechte weer niet wegkonden, een gratis overnachting aangeboden. Dat zegt regioconsulent T. Wegman van de Recron, de vereniging van recreatie ondernemers. Ondanks de waarschu wingen van kampeerbedrijven zijn zon- dag toeristen met de caravan de weg opgegaan. Wegman: „Een aantal Duitse toeristen is daarna gecrasht. Het blijft een eigen beslissing van iemand om tegen het advies van de ondernemer weg te rij den. Campinghouders kunnen moeilijk iemand verbieden weg te gaan en voor hun neus de slagboom dichtgooien. Hij benadrukt dat veel van de honderd tachtig aangesloten Zeeuwse bedrijven (waaronder honderdtwintig campings), preventieve maatregelen hebben geno men. „Zaterdag heeft een aantal onder nemers gasten gebeld met de boodschap dat de weersvoorspelling voor zondag er dreigend uitzag. Dat is gedaan op basis van ervaringen uit het verleden. Verder hebben ondernemers surfplanken, boten en voortenten weggehaald en veilig op geborgen. Ook zijn caravans met kettin gen verankerd aan betonblokken in de grond. Hoewel ik nog geen overzicht heb van de schade, lijkt die over het algemeen erg mee te vallen. Dat is te danken aan de uit voorzorg genomen maatregelen." Toeristen die gepland hadden zondag te gaan rijden, is door recreatiebedrijven aangeboden een nacht extra te blijven. Daarvoor hoefde dan niet te worden be taald. Hoeveel mensen daarvan gebruik hebben gemaakt, weet Wegman niet. kering heeft afgesloten, hoeft zich geen zorgen te maken. De ZLM adviseert die automobilis ten naar een schadeherstelbe- drijf te gaan die op de groene kaart staat vermeld. Schroe vers: „De ZLM betaalt de scha de." Maar WA-verzekerden krijgen de schade door de storm niet vergoed. Aannemersbedrijf Fraanje, dat een contract met de ZLM heeft, bevestigt dat het een topdrukte is. Om reparaties uit te voeren is de serviceafdeling (22 werkne mers) versterkt met acht mede werkers die op bouwplaatsen aan het werk waren. „Niet alle schades zijn in één dag op te los sen, al zouden mensen dat wel willen", zegt adjunct-directeur M. Bosman. „Dit sleept nog we ken na." Het aannemingsbedrijf zegt zondag te hebben voldaan aan de oproep van de politie om spullen op bouwplaatsen vast te sjorren. Bosman: „Naar aanlei ding van de waarschuwingen vrijdag en zaterdag is er al meer materiaal vastgesjord dan an ders. Toch zijn her en der spul len rond gaan vliegen." Op de veertig plekken in Zee land waar Fraanje bij bouwpro jecten is betrokken (onder meer op bedrijventerrein de Poel in Goes), is zondag extra geïnspec teerd door uitvoerders. Waar dat nodig was, is bouwmateri aal vastgebonden, aldus Bos man. Hoeveel schade het bedrijf zelf heeft, is volgens Bosman nog niet te overzien. „Bij nieuw bouwwoningen zijn bijvoor beeld gevels kapot gewaaid. We werken bij de bouw van kanto ren veel met staal. Als staal te gen staal vliegt, zitten er butsen in. Opdrachtgevers accepteren dat niet, dus moet dat worden vervangen." Alleen op de Kop van Schouwen heeft de stormwind schade toegebracht aan de waterkering. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam en René van Stee VLISSINGEN - De waterkerin gen in Zeeland hebben de storm van zondag goed doorstaan. Volgens een woordvoerder van de Unie van Waterschappen is het zeewater niet hoog genoeg gekomen om een gevaar te vor men voor de kustverdediging. Alleen op de kop van Schouwen trad duinafslag op. Volgens woordvoerster S. Min- neboo van het waterschap Zeeuwse Eilanden is op sommi ge plaatsen behoorlijk wat zand weggeslagen, maar van gevaar is geen sprake. Om die reden wordt niet direct actie onderno men. „Het is een gebied waar constant zand wegspoelt", al dus Minneboo. „Er liggen plan nen om de duinen volgend jaar weer op te spuiten. Het is een proces dat zich steeds her haalt." Het waterschap is zon dag niet tot dijkbewaking over gegaan, omdat de verwachtin gen van de waterstanden daar geen aanleiding toe gaven Pas als bij Vlissingen een stand van 3.70 meter boven NAP wordt vernacht, worden de dijken be waakt. Omdat de verwachting van zondag niet hoger kwam dan 3.30 meter, kondigde het schap 'alleen' een staat van pa raatheid af. Dat wil zeggen dat de situatie van huis uit goed in de gaten wordt gehouden. Ove rigens is de verwachtte 3.30 me ter niet gehaald. Het waterpeil kwam bij Vlissingen met hoger dan 2.78 meter boven NAP, Het waterschap Zeeuws- Vlaanderen stelde zondag be perkte dijkbewaking in. Al snel bleek dat alleen de wind het probleem was en niet het water peil. De dijkbewaking werd rond half vijf 's middags opge heven. Voor zover gisteren kon worden overzien, hebben de ho ge golven geen schade toege bracht aan de dijken. De medewerkers van de water schappen hadden hun handen gisteren wel vol aan het oprui men van bomen en takken op de waterschapswegen. Zoals ge woonlijk werd op de dag na de storm het 'rondje stormschouw' gemaakt om de schade op te ne men. Overal bleken bomen te zijn gesneuveld. Enkele daar van werden gisteren nog opge ruimd. Het waterschap Zeeuw se Eilanden had zondag al mensen ingezet, maar de situa tie was toen te gevaarlijk. De betreffende wegen zijn daarom afgezet. Gisteren werden ze na het opruimen van de bomen weer opengesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15