Pleidooi voor verhuizing markt Opruimen en uitblazen na storm Medische staf wil per se fusie 11 Het is tijd voor een hypotheekrente van 3,8%! Nieuw Deltapaviljoen gaat schuil tussen kunstmatige duinen Opnamestop kinderafdeling nog zeker twee weken Middelburgse fracties voelen niets voor PvdA-idee le Veldhuis na twintig jaar weg uit Den Haag zeeuwse almanak Sinterklaas PZC door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De opnamestop voor de kinderafdeling van Zie kenhuis Walcheren blijft nog zeker twee weken gelden. Vol gens directeur J. van de Blink heeft de opnamestop, die nu een week duurt, tot nu toe gevolgen gehad voor één patiëntje dat voor opname naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes moest. WALCHEREN dinsdag 29 oktober 2002 ,,Dat geeft een indicatie hoe be perkt de gevolgen van een con centratie van de kinderafdeling in Goes zullen zijn," stelt Van de Blink. De opnamestop is inge steld om de twee kinderartsen van het ziekenhuis de gelegen heid te geven op vakantie te gaan. Door de overblijvende arts 24 uur oproepbaar te hou den, kan er nog wel bevallen worden in het ziekenhuis. Of de kinderafdeling over twee weken heropent, hangt volgens Van de Blink af van de bereidheid van de artsen om gezamenlijk zowel dagen als nachten en weekein den te werken, zoals ze sinds be gin dit jaar doen. Ondertussen wacht het ziekenhuis op ant woord van het ministerie van Volksgezondheid op het verzoek het concentratieverbod voor de kinderafdeling en de klinische verloskunde, dat oud-minister Bomhoff uitvaardigde, te her zien. Het ziekenhuis heeft het ministerie vorige week in een brief geschreven dat het rapport Veraart van de gemeente Vlis- singen geen nieuwe inzichten biedt om de kinderafdeling in Vlissingen open te houden. De directie werkt aan het stappen plan zoals de minister hen op droeg op te stellen voor 1 decem ber. Afgelopen vrijdag hebben beide ziekenhuizen opnieuw ge adverteerd voor kinderartsen. Het Vlissingse ziekenhuis blijft contact houden met de twee kinderartsen die interesse heb ben getoond, zegt Van de Blink. ,Het probleem is dat deze artsen als voorwaarde stellen dat de concentratie in Goes doorgaat." Een derde, uit Zeeland afkom stige kinderarts die interesse heeft studeert volgend jaar af. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De week markt in Middelburg moet ver huizen naar een andere locatie. Dat stelde de PvdA gisteren tij dens de gemeenteraadsverga dering. Volgens de fractie vormt de weekmarkt een belemmering voor evenementen die op de Markt plaatsvinden. De overige partijen zagen niets in het voorstel. „Ik zou het goed vinden om de markt op de Markt te houden", zei wethouder A. van 't Westeinde. „Ik wil wel met de marktcommissie over leggen of er vaker in het jaar kan worden uitgeweken." De dis cussie over de weekmarkt werd gevoerd naar aanleiding van de nota evenementenbeleid, waar in de gemeente de randvoor waarden schept voor evene menten die in de stad plaats vinden. Verplaatsing van de weekmarkt heeft als voordeel dat de Markt 'zonder beperkingen' kan wor den ingericht, aldus R. Bielok (PvdA). De Markt is nu kaal en ongezellig, zei hij. „Ik ben niet tegen traditie, maar wel als die vernieuwing tegenhoudt. De Markt ligt daar zes dagen per week gehandicapt te zijn." J. van Dijk-Sturm gaf uitleg. „Als je de Markt volbouwt, is er geen ruimte meer voor evenementen. Daarom is de Markt zo leeg." Van 't Westeinde sloot zich daarbij aan. „Ik pleit ervoor om het plein zo leeg mogelijk te houden. Dat is mijn idee van een door Harmen van der Werf plein." De SGP-fractie vond als enige dat evenementen de stad weinig goeds opleveren. „Par keerproblemen en geluidshin der. Komt dat de leefbaarheid van de stad ten goede?", vroeg H. van Klinken. „Wat is het nut van kroegentochten en bierfees ten?" Van Klinken vroeg het col lege om toezicht te houden op 'onzedelijk gedrag'. „Er is eerst zegen te verwachten in Middel burg als wij naar Gods geboden leven." Het CDA zei meer evenementen met diepgang te willen, vooral nu de vestiging van een Middel burgse universiteit steeds dich terbij komt. „We willen meer aandacht voor het cultureel erf goed", aldus H. Kool. J. Goet- heer (GroenLinks) betwijfelde of studenten zelf wel diepgang willen. „Ik denk dat studenten meer be hoefte hebben aan een streetpa- rade dan aan ringrijden op een paard." Volgens Van Klinken moeten studenten vooral stude ren. De WD wil dat er meer geld voor evenementen beschikbaar komt. „Met alleen het vaststel len van een nota ben je er niet", zei A. Damman. „Zonder extra middelen zie ik weinig moge lijkheden voor een kwaliteits impuls." Hij beloofde om volgende week tijdens de begro tingsbehandeling een motie in te dienen om het budget te ver hogen. De gemeenteraad be sloot gisteren al om jaarlijks 120.000 euro beschikbaar te stellen voor evenementen. MIDDELBURG - Het Middel burgse WD-Kamerlid Jan te Veldhuis stelt zich niet herkies baar voor de Tweede Kamer. Hij heeft dit gisteravond laten we ten aan zijn Zeeuwse achterban, de WD-Kamercentrale Zee land. Té Veldhuis' vertrek uit de na tionale politiek is versneld door de val van het kabinet-Balke nende. Hij had zich voorgeno men deze Kamerperiode, die tot in 2005 zou lopen, vol te maken en dan te stoppen. Hij zit sinds 1982 in de Tweede Kamer en is daarmee één van de langstzit tende parlementariërs. „Van politiek krijg ik nooit genoeg. Met mijn hart ben ik eraan ver slingerd, maar mijn verstand zegt nu: 'Na twintig fantasti sche jaren is het genoeg ge weest'." Het dak van de receptie van recreatiepark Het Kustlicht in Zoutelande is in een watergang gewaaid. foto Lex de Meester Advertentie Wij richten kantoren in d! HOE Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Britta Janssen VLISSINGEN - Voor sommige Vlissingers was het gisteren een dag om bij te komen. De zware storm van zondag heeft veel in druk gemaakt. Daarnaast is er ook genoeg op te ruimen. De dakpannen en takken kunnen niet op straat blijven liggen. E. Baak uit het Groenewoud com bineerde het één met het ander. Terwijl ze de scherven van de dakpannen in haar straat op veegde, zette ze haar gedachten over de gebeurtenissen op een rijtje. „Ik ben hier geboren, dus ik ben wel wat gewend wat stormen 'betreft. Toch kreeg ik gisteren behoorlijk de bibbers", vertelt Baak. Nu ze erover praat, is ze weer onder de indruk. De hele straat is bezaaid met dakpan nen. „Gelukkig hebben wij weinig schade, die dakpannen zijn van een huis aan de overkant. Wij mogen wel van geluk spreken, het had veel erger kunnen zijn." Baak moest zondagmiddag het balkon op om rondvliegende spullen binnen te halen. „Zelfs onze zinken stoelen gingen de lucht in." Op de zolder van haar huis kon Baak het hout horen piepen en kraken. Om de hoek, op het Bellamy- park is het glas uit een terras scherm van café-restaurant Jacobus Bellamy gewaaid. Ei genaar H. Kempkes hoopt dat het scherm gerepareerd kan worden. „Heineken levert deze schermen namelijk niet meer." Behalve het terrasscherm is er ook een tafel kapot gegaan. Al met al vindt Kempkes de schade wel meevallen. Begaanbaar Bij de afdeling' Groenbeheer van de gemeente Vlissingen hebben ze hun handen vol aan de op ruim werkzaamheden. Alle me dewerkers, zo'n dertig man, zijn ingezet. Een flat aan de Vlissingse Vredehoflaan heeft tijdens de storm een stuk gevel verloren. foto Lex de Meester (Advertentie) Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,9%, vraag naar de voorwaarden. Rentewijzigingen voorbehouden. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank „Het belangrijkste is natuurlijk dat de wegen begaanbaar zijn. Daar hebben we eerst de takken weggehaald. De takken die in de berm liggen, leveren minder ge vaar op. Die ruimen we daarom pas later op", legt G. Hettinga uit. Hij verwacht dat de ge meente nog zeker een week be zig is met de klus. Mensen werd ook gisteren nog aangeraden om niet in het bos te gaan wandelen. Toch leek het alsof de meesten zich daar wei nig van aantrokken. Op de par keerplaats van het Nollebos staan vier auto's geparkeerd. In het bos loopt een man nietsver moedend zijn hond uit te laten. „Ach, het is helemaal niet ge vaarlijk. Het is nu hartstikke ru st igE r liggen hierendaarwel grote takken, maar verder is er niets aan de hand." Boulevard De boulevard is weer voor ie dereen toegankelijk, maar toch is het er rustig. Op de glooiing zijn mannen bezig met werk zaamheden ter versterking van de zeewering. Ze hebben door het noodweer een dag vertraging opgelopen. Aannemer R. Reijngoudt ver duidelijkt: „Ter versterking hebben we hier voor het week end een nieuwe laag asfalt neer gelegd Door de wind is die hele maal opgekruld. Toen zijn er stenen ondergewaaid en ook is er water onder gekomen. Dat werk moeten we nu weer hele maal opnieuw doen." Schade aan de bouwmaterialen was er nauwelijks, omdat de meeste spullen zondagochtend speciaal zijn weggehaald. De harde wind kreeg het hoog ste gebouw van Vlissingen, de Sardijntoren, aardig aan het zwiepen. W. Schuiten woont op de 25e verdieping van de woon toren. „Je kon echt voelen dat het gebouw heen en weer ging. Eng vond ik het niet, maar ik had mijn zus op visite en die voelde zich niet bepaald op haar gemak." Een stukje naar bene den, op de achtste verdieping, was het zondagmiddag wel pa niek. De familie Stout heeft daar al enige tijd problemen met een raam. Het was al een paar keer gerepareerd, maar dit weekend ging het weer mis. „Eerst hoorden we de wind flui ten langs het raam. Dat hebben we al vaker gehad, dus we voel den de bui al hangen. Op een ge geven moment werd het zo erg dat mijn man tegen het raam door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De medische staf van Ziekenhuis Walcheren houdt onverkort vast aan de noodzaak tot fusie van het Wal- cherse ziekenhuis met de Oos- terscheldeziekenhuizen. De artsen van het ziekenhuis willen een lans breken voor de fusie, die oud-minister Bomhoff vooralsnog verbiedt. Zij vinden het onverteerbaar dat hun me dische argumenten voor fusie zonder tegenspraak om politie ke redenen van tafel gaan. „De concentratie kindergenees kunde, voor ons de lakmoes proef voor de fusie, dreigt grote schade op te lopen. De situatie is onhoudbaar. Het aantal klini sche behandelingen bedraagt vijf procent van de totale pro ductie. Hier wordt 95 procent van de ziekenhuisproductie in de waagschaal gelegd om vijf procent te behouden", zegt staf voorzitter J Drapers. De medi sche staf vindt ook dat de Raad van Bestuur zich onvoldoende sterk maakt voor het fusie standpunt. Het lijkt of de raden van bestuur zich achter het con centratieverbod van Bomhoff verschuilen, verwoordt Drapers het gevoel van de Vlissingse art sen. Dat ontkent de directie van het ziekenhuis. „De minister heeft een gezaghebbende oproep ge daan tot standstill van de fusie. Van het standpunt uit het fusie document hebben wij geen syl labe laten vallen", stelt direc teur J. van de Blink. Uitgekleed Het ontbreekt aan centrale regie van de Raden van Bestuur. Het beleid blijkt slechts gericht op het versterken van de eigen or ganisatie, schrijft de staf in een verklaring. Daar wilde Van de Blink giste ren niet op reageren. De artsen vrezen dat de Raad van Bestuur onvoldoende attent is op de kans dat het Ziekenhuis Wal cheren in de fusie wordt 'uitge kleed', doordat de Oosterschel- deziekenhuizen functies naar zich toetrekken. De raden van beide ziekenhuizen dienen het voorgenomen beleid tot fusie opnieuw bevestigen en zich me deverantwoordelijk te verkla ren voor de problemen van de fusiepartner en gezamenlijk en constructief te streven naar op lossingen, stellen de artsen. Bovendien dienen de Raden 'na drukkelijk afstand te nemen van de gedachte om één van de beide huidige locaties op te waarderen tot de toekomstige locatie voor klinische zorg', staat in de verklaring. Gezien het streven om op zo kort moge lijke termijn te komen tot nieuwbouw voor een klinische locatie moeten de ziekenhuizen zo efficiënt mogelijk omgaan met beschikbaar personeel, ruimten en middelen, vinden de Vlissingse artsen. Gelijkwaardig Die stelling is volgens J. Dra pers, voorzitter van de medische staf in Vlissingen, ingegeven door de kleine aanpassingsver bouwing die de Vlissingse kin dergeneeskunde in Goes moest accomoderen, die inmiddels blijkt te zijn veranderd in een nieuw op te trekken aanbouw bij het Goese ziekenhuis. Dat plan staat overigens voorlopig in de ijskast, meldt directeur J. van de Blink. De directie van het ziekenhuis zegt zich bewust te zijn van de angst dat het Vlis singse ziekenhuis wordt 'uitge kleed'. Van de Blink benadrukt dat in het fusiedocument wordt uitgegaan van twee gelijkwaar dige partners. „We moeten ko men tot een evenwichtig plan met de beste mogelijkheden voor de bestaande locaties." Volgens de directeur komt 'hier het Zierikzee-trauma boven', maar onterecht. „Er is geen sprake van het uitkleden van de ziekenhuisfuncties." Ook van het opwaarderen van één van de huidige locaties is volgens Van de Blink geen sprake. „Het fu siedocument spreekt duidelijk van nieuwbouw op een nieuwe locatie." moest gaan leunen zodat het er niet uit zou waaien. Ik heb toen snel de buurman gehaald, zodat hij mijn man kon helpen. Daar na heb ik de brandweer gebeld. Zij kwamen net op tijd, anders was het raam er echt uitgevlo gen." Mevrouw Stout is rustig wan neer ze haar relaas doet, maar zondag was ze niet zo kalm. „Het is dat de buurvrouw rustig bleef, want ik wist niet meer goed wat ik moest doen." Naar verwachting wordt het raam vandaag gemaakt. „Er moet nu echt een heel nieuw raam in, want na zondag neem ik met minder geen genoegen meer", zegt Stout lachend. Glashandel De verkopers van bouwmateri alen doen goede zaken na de storm. Van Westen Bouwmate rialen in Middelburg wordt 'be stormd' door mensen die dak pannen nodig hebben. „We hebben een flinke voorraad, dus we hoeven geen nee te verko pen", vertelt een medewerker. Ook de Middelburgse Glashan del Roegiers BV heeft een goede dag. „Het is enorm druk, maar we kunnen de toeloop goed aan", aldus een verkoper. door Miriam van den Broek DOMBURG - De nieuwe expo sitieruimte van Waterland Neeltje Jans moet half verscho len onder de grond komen. Di recteur B. van de Hoef van Neel tje Jans heeft gisteren voor het eerst de tekeningen gepresen teerd. Hij deed dat tijdens de commissievergadering Ruimte lijke Ontwikkeling van de ge meente Veere. Het nieuwe gebouw vervangt het afgebrande Deltapaviljoen. Volgens de tekeningen krijgt het gebouw een schuin dak dat aan één zijde tot aan de grond lijkt te komen. Het dak wordt begroeid met gras of iets soortgelijks. Op het laagste punt loopt het gras van het dak geleidelijk over in het duinenlandschap dat op Neeltje Jans moet komen. Het gebouw wordt als het ware ge kanteld zodat één hoek van het pand boven de rest uit steekt. Op dat punt wordt het complex tien meter hoog. De gevels worden helemaal van glas. Als voor beeld wees Van de Hoef naar de glazen ingang van de rechtbank in Middelburg en naar de voor- zetgevel van de Drukkerij op de Markt in Middelburg. In het gebouw komen de kaart verkoop, de winkel en de infor matiebalie. Ook wordt er een grote filmzaal gebouwd waarin de 3D-film wordt vertoond. Daarnaast komt een zaaltje waarin de film over de storm vloedkering gaat draaien. De overige ruimten worden gevuld met horeca en exposities. In het hoogste punt van het pand, wordt een tweede etage aange bracht. Daarin komen het kan toor en een zaal waarin groepen bezoekers kunnen worden op gevangen. Naast dit bouwplan lichtte Van de Hoef het Masterplan Water land Neeltje Jans toe. In dit plan staat hoe het park verbouwd en ingericht moet worden zodat het ook in de toekomst aantrek kelijk blijft voor de bezoekers én rendabel. Eén van de punten uit dat plan is dat er kunstmatig een duinenlandschap wordt aangebracht op het terrein zo dat de bebouwing landschappe lijk gezien, daartussen beter kan worden ingepast. De Veerse fracties waren alle maal vol lof over het plan. Wel werd benadrukt dat de directie van Waterland Neeltje Jans en het Nationaal Park Ooster- schelde, dat een voorlichtings centrum op Neeltje Jans wil rea liseren, hun plannen op elkaar moeten afstemmen. De fractie van de SGP zei huiverig te zijn voor het risico dat beide organi saties elkaar gaan beconcurre ren. „Jullie moeten elkaar juist versterken", zei fractievoorzit ter K. Houmes. Van de Hoef vertelde dat er ge sprekken gaande zijn met het Nationaal Park Oosterschelde over een inschuiving van plan nen en dat die gesprekken 'hoopvol' zijn. Het punt is alleen dat de plannen voor een toe komstig voorlichtingscentrum voor het Nationaal Park nog on derzocht worden en dus nog on zeker zijn. Een afvaardiging van het Na tionaal Park was ook uitgeno digd voor de commissieverga dering maar is niet verschenen. Daardoor kon hierop niet ver der worden ingegaan. Hoewel pakjesavond nog ver weg is, stijgt de spanning wel in het Biervlietse gezin. De beide zoons zijn al weken be zig met het samenstellen van de afzonderlijke verlanglijst jes. Ook zien ze overal al aan wijzingen dat het kinderfeest nadert. Chocoladeletters en marsepeinen varkens liggen immers al in alle winkels en het aantal speelgoedfolders neemt langzaam maar zeker ook toe. Toen Daan, de oud ste, enkele dagen terug de ou de kranten moest sorteren zag hij een foto die hem even in verwarring bracht. „Kijk mam", riep hij, „een Sinter klaas-band." Daarbij wees hij naar een foto van de Ierse folkgroep The Dubliners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11