Linkse Lula aan roer in Brazilië Voor jezelf beginnen? Volop gekonkel op EU-top LDK van gematigde PZC Bloedig weekeinde in Israël Generaal Massu neemt geheim van 1968 mee in graf Vulkaan Etna spuwt lava en as A r Rugova op kop bij verkiezingen Kosovo Derde aanhouding in zaak sluipschutter VS Peilingen na presidentsverkiezingen wijzen op ruime voorsprong Separatisten in India doden dertig migranten INRICHTERS VOOR Meer Duitsers naar Afghanistan Bloedige gevechten in Bangui Britse brandweer schort staking op Akkoord vredesmacht Ivoorkust Jongen schiet twee mensen dood maandag 28 oktober 2002 van onze redactie buitenland BRASILIA - De progressieve kandidaat Lula is niet 63 pro cent van de stemmen tot nieuwe president van Brazilië gekozen. Dit voorspelt onderzoeksinsti tuut Ibope op basis van 'exit polls', gesprekken met kiezers die net hun stem hebben uitge bracht. Lula's conservatieve te genkandidaat Serra moet ge noegen nemen met 37 procent van de stemmen. De exit polls onder meer dan 50.000 kiezers hebben volgens het gerespecteerde instituut een foutmarge van 2 procent. De voormalige vakbondsleider en fabrieksarbeider Lula (57) NEW DELHI - Vermeende se paratisten hebben bij twee aan slagen in het noordoosten van India zaterdag en gisteren der tig immigranten vermoord. Een gewapende bende, die deel uitmaakt van de separatistische organisatie NDFB, drong giste ren het dorp Dadgiri in de deel staat Assam binnen en dwong de bewoners hun huizen te ver laten. Daarna schoten ze 22 mensen neer. De slachtoffers waren immigranten uit Bihar en Nepal. Toen de politie ter plaat se kwam, lieten de daders een brug ontploffen. Zes agenten raakten daarbij zwaar gewond. Zaterdag schoten separatisten in Khowai, in de deelstaat Tri- pura, acht inzittenden van een auto neer. Onder hen waren drie vrouwen en een kind. Het ging ook daar om migranten. In het noordoosten van India vechten rebellen al j al-en voor meer autonomie voor de deel staten. Het geweld is veelal ge richt tegen het leger en de poli tie, alsook tegen migranten uit het buitenland en elders uit In dia. DPA Advertentie WINKEL, KANTOOR EN PRAKTIJK BEL INTRA (0113) 344151 www.intra-kapelle.nl door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De hereniging van Europa is een feit. De landen die na de gruwelen van de Tweede Wereldoorlog aan de verkeerde kant van het IJzeren Gordijn be landden, maken binnenkort weer deel uit van de oude 'fami lie'. Zonder oorlog en geweld sluiten tien onafhankelijke na ties zich aan bij de Europese Unie. Soldaten en veldslagen hebben plaatsgemaakt voor premiers en vergaderingen. Vanuit dat oog punt verdienen de EU-leiders niets dan lof voor hun financieel akkoord van afgelopen vrijdag, dat definitief de weg vrijmaakt voor de aansluiting van de voor malige sovjet-satellietstaten Polen, Hongarije, Tsjechië, Slo wakije, Slovenië. Estland, Let land, Litouwen alsook de Mid dellandse Zee-eilanden Malta en Cyprus bij de Unie. De pre miers (en hun voorgangers) heb ben zich van hun taak gekwe ten. Dat geldt ook voor het nakomen van de strakke planning die twee jaar geleden werd afge- van onze redactie buitenland WASHINGTON - In het onder zoek naar de sluipschutter die in de omgeving van de Ameri kaanse hoofdstad Washington tien mensen doodschoot, is za terdag een derde man aange houden. Hij geldt volgens de FBI niet als verdachte maar als 'belangrijke getuige'. De 26-jarige Nathaniel Osbour- ne werd in de staat Michigan op gepakt. Hi] staat geregistreerd als mede-eigenaar van de blau we Chevrolet Caprice. Deze wa gen werd door de verdachten vermoedelijk gebruikt bij de wordt de eerste linkse president van Brazilië. Lula, voorman van de Arbei derspartij (PT), wist de meer derheid van de kiezers voor zich te winnen door zijn belofte dat hij miljoenen banen zou schep pen. Ook benadrukte hij op ver kiezingsbijeenkomsten dat hij iets zou doen aan de grote inko mensongelijkheid in het land. Lula verloor eerder drie presi dentiële verkiezingen. Dat sproken over de uitbreiding van de EU. Diplomaten en dwars liggers hebben veelvuldig ge speculeerd op uitstel van de hele operatie. Maar na de topont moeting in Brussel van vorige week kan worden vastgesteld dat de uiterst ambitieuze agen da - eind 2002 licht op groen, 2004 daadwerkelijk lidmaat schap - gehaald wordt. Na de in troductie van de euro bewijst de EU opnieuw dat het in staat is grote projecten daadkrachtig en efficiënt af te handelen. Onderonsje Maar daar houdt de lof dan ook wel op. Hoe 'historisch' de EU- top in Brussel volgens de deel nemers ook was, hij werd al snel overschaduwd door alledaags politiek gekonkel. Dominante posities op het slagveld bestaan niet meer. maar aan de onder handelingstafel zijn ze onver anderd aanwezig. Het waren immers de grootmachten Frankrijk en Duitsland die in een onderonsje enkele uren vóór de top de basis legden van het akkoord over de financiering van de grotere EU. De andere landen mocht vervolgens nog moorden. Liggend in de auto zou de dader door een gat in de kofferbak op de slachtoffers hebben geschoten. Het Openbaar Ministerie in de staat Maryland heeft de beide verdachten John Allen Muham mad (41en J ohn Lee Malvo (17) aanklaagd voor zes moorden. Tegen beide mannen zou vol gens functionarissen binnen het OM de doodstraf worden geëist. Ook in de staat Alabama is een aanklacht wegens moord inge diend tegen Muhammad en Malvo. Zij worden verdacht van het doden van een vrouw vorige maand tijdens een overval in Montgomery. ANP/DPA bracht hem tot het besef dat hij nooit zou winnen als hij de con frontatie met de bezittende klasse bleef zoeken. Hij sprak niet langer over het nationalise ren van particuliere onderne mingen en toonde zich bereid de buitenlandse schulden van Bra zilië af te lossen, mocht hij pre sident worden. Om het laatste restje twijfel bij ondernemers en buitenlandse kapitaalinves teerders weg te nemen, koos hij een cijfer achter de komma ver anderen, maar daarmee hield het op. Wie had gehoopt dat de 'historische' vergadering de re geringsleiders tot politieke ver gezichten zou inspireren, kwam eveneens bedrogen uit. De bij eenkomst in Brussel was een or dinaire 'poen-top', waarbij de rekenmachines de franje aan de nieuwe buitengrenzen bepaal den. Krijgt de Poolse boer wel of geen inkomenssteun? Mag het landbouwbudget met één of an derhalf procent stijgen? Geen solidariteit maar solvabiliteit. Nederland deed daar volop aan mee. Aangevuurd door WD- leider Zalm werd premier Bal kenende op pad gestuurd met het meest rigide EU-budget- voorstel van iedereen in zijn tas. Nul is mooi, nul is goed, nul is genoeg, luidde de Haagse mantra. Balkenende kreeg nul op het rekest. Voorbij Nu valt er voor een strikt begro tingsbeheer veel te zeggen. Veel ernstiger is dat noodzakelijke, en kosteloos uit te voeren, her vormingen van het EU-beleid tijdens de 'historische' top in de textielbaron José Alencar als zijn kandidaat voor het vice- presidentschap Nu rest Lula de zware taak zijn beloftes na te komen. Politieke waarnemers stellen dat zijn be lofte om een ondernemersvrien- delijk klimaat in stand te hou den moeilijk is te verenigen met zijn uitspraak dat de lonen fors omhoog moeten. Ook menen de analisten dat Lula er een zware kluif aan zal hebben geld vrij te politiek brak water vielen. Ie dereen weet dat de miljarden subsidies voor de landbouw an ders en beter besteed moeten worden, maar Frans nationaal belang blokkeert dit. Menigeen is ervan overtuigd dat rijke lan den alsNederland, Duitsland en België geen EU-geld voor banen en bruggen nodig hebben, maar niemand verandert het. De 'his torische' kans die de uitbreiding bood om deze zaken aan te pak ken, hebben de regeringsleiders bewust aan zich voorbij laten gaan. Verliezers De grootste verliezers van het alledaags gekonkel zijn mis schien wel de toekomstige lid staten. Natuurlijk zullen zij profiteren van hun EU-lid- maatschap. Maar het budget waar de tien nieuwkomers van af 2004 mee te maken krijgen, is net voor hun toetreden nog even snel door twee landen bepaald en door vijftien goedgekeurd. Een budget dat tot 2014 loopt. De EU afficheert zich graag als een 'Unie van democratische waarden', maar tijdens 'histori sche' momenten even niet. GPD maken voor sociale projecten op het terrein van onder meer on derwijs en gezondheidszorg als hij ook de verplichting om de buitenlandse schulden af te los sen wil nakomen. Economie Daar komt nog bij dat Lula het economisch tij niet mee heeft. Het economische bureau van de Verenigde Naties voor Latijns- Amerika (Cepal) maakte on- van onze redactie buitenland PRISTINA - De Democratische Liga van Kosovo (LDK) van de gematigde president Rugova is koploper bij de gemeenteraads verkiezingen die zaterdag in de onder VN-bestuur staande Ser vische provincie zijn gehouden. Dit deelde de waarnemersmis sie Kaci gisteren mee op basis van eigen berekeningen. Offici ële uitslagen worden pas van daag bekendgemaakt door de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. De LDK zou kunnen rekenen op ongeveer 55 procent van de stemmen. De Democratische Kosovo-Partij (PDK) van ex-re- bellenleider Tha?i van het U£K zou 27 procent hebben behaald. De Alliantie voor de Toekomst van Kosovo (AAK) van een an dere etnisch Albanese rebellen leider, Haradinaj, komt op zo'n 7 procent. In de vier noordelijke gemeentes Strpce, Zvecan, Zu- bin Potok en Leposavac kunnen langs bekend dat de economie van Brazilië dit jaar hooguit 1,5 procent zal groeien. Belangrijke reden voor die te genvallende groei is volgens Ce- pal het wantrouwen dat inter nationale financiers koesteren ten opzichte van de president, waardoor ze zeer terughoudend met investeringen zijn. Direc tielid Ocampo van Cepal noem de dat wantrouwen overigens wel ongegrond. ANP/RTR Servische politici rekenen op een meerderheid. De opkomst was met zo'n 50 procent lager dan twee jaar geleden. In het zuiden van Kosovo zijn gisteren de burgemeester van Suva Reka, Uke Bytyk, en twee van zijn medewerkers doodge schoten. Bytyk is nu lid van de LDK, maar vocht eerder in het Kosovo-Bevrijdingsleger, U£K. Bytyk was op weg naar een LDK-overwinningsfeestje, toen hij een groep PD K-aan hangers tegenkwam. Volgens de eerste resultaten van het onder zoek opende een PDK'er het vuur. Er is een aanhouding ver richt. Ook na bombardementen van de Navo op Joegoslavië en de in tocht van de internationale troepenmacht KFOR in 1999 kwam het in Kosovo nog gere geld tot geweld tussen Albane zen en Serviërs. DPA/ANP/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - Een van de best be waarde geheimen van de Franse studentenrevolte in 1968 dreigt voorgoed in nevelen gehuld te blijven. Frankrijk balanceerde op 29 mei van dat jaar op de rand van een burgeroorlog. Pre sident De Gaulle bleek plotse ling verdwenen en had geen richtlijnen achtergelaten voor zijn radeloze premier Pompi dou. Door de straten van Parijs trok ken honderdduizenden demon stranten, zonder dat de politie ingreep. In de westerse hoofd steden sloegen regeringsleiders met angst en beven de ontwik kelingen in Frankrijk gade. Het gezagsvacuüm had ongehoorde afmetingen aangenomen. De Gaulle bleek die dag per he likopter naar Baden-Baden te zijn gevlogen voor een bliksem bezoek aan de commandant van de Franse bezettingsmacht in Duitsland, generaal Massu Het is nog altijd met duidelijk wat De Gaulle van Massu wilde: asiel zoeken op zijn hoofdkwar tier of de generaal om steun vra gen voor het neerslaan van een revolutie? De meeste historici gaan ervan uit dat de tweede op tie de waarschijnlijkste is. Maar niemand is er zeker van. En na zaterdagavond zal het altijd wel een mysterie blijven. Dit week- eind overleed Massu op 94-jan- 1 ge leeftijd. Massu heeft in het politieke en 1 militaire leven van Frankrijk in de twintigste eeuw een opval- lende rol. De generaal zou uit- 1 groeien tot een van de weinige topmilitairen die op beslissende momenten doorslaggevende be slissingen wist af te dwingen. Massu speelde namelijk ook een cruciale rol in de Algerijnse Oorlog, eind jaren vijftig, begin jaren zestig. Op aandrang van de socialisti- sche premier Guy Mollet werd Massu, commandant van de Tiende Divisie Parachutisten, belast met het opperbevel in Al- gerije. Onder zijn leiding begon het ieger steeds harder op te tre- 1 den tegen de guerrilla's van het FLN. De maandenlange 'slag om Algiers' was de aanzet tot een geweldsspiraal, met steeds meer aanslagen door hetFLNen martelingen door Franse mili tairen. De nieuwe premier, Pflimlin. kondigde aan onderhandelin gen met het FLN te overwegen om een eind te maken aan de oorlog. Dat werd in Algiers be antwoord met de oprichting van een 'Comité de salut public de l'Algérie frangaise' door twee generaals: Salan en Massu. Het gevaar van een burgeroorlog werd zo groot dat leidende gaul listen besloten de regering- Pflimlin ten val te brengen en een beroep op De Gaulle te doen de macht over te nemen. Salan en Massu gaven hun steun aan de putsch en verklaarden voort aan alleen nog maar orders van De Gaulle aan te nemen. Enkele jaren later zou een groot aantal militairen zich tegen De Gaulle keren omdat die, net als j Pflimlin, inzag dat alleen Alge rijnse onafhankelijkheid een 1 eind aan de oorlog kon maken. Massu was op dat moment terug in Frankrijk. Hij had in een in terview met een Duitse krant kritiek op de De Gaulle geuit en dat kwam hem te staan op een verbanning naar Metz waar hij militair gouverneur werd. Na Metz vernam vrijwel nie mand nog iets van de generaal. Tot die 29e mei 1968. GPD Advertentie van onze redactie buitenland NABLOES - Door politiek geweld op de Westelij ke Jordaanoever en in de Gazastrook zijn in het weekeinde zeker negen mensen om het leven ge komen. Een zelfmoordaanslag bij een tankstation in de joodse nederzetting Ariel kostte drie Israëlische militairen en de dader het leven. Israëlische func tionarissen meldden dat een man gisterochtend een explosie bij een tankstation in Ariel veroor zaakte toen Israëlische militairen op hem afkwa men. De Al Aksa Martelaren Brigades, de gewapende arm van de Fatah-beweging van de Palestijnse leider Arafat, heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Ariel is de grootste joodse ne derzetting in het noordelijke deel van de Westelij ke Jordaanoever. Kort daarop doodden Israëlische militairen in de stad Nabloes op de Westelijke Jordaanoever drie Palestijnen. Een woordvoerder van het Israëli sche leger zei dat militante Palestijnen op een au to met daarin leden van een geheime Israëlische eenheid schoten. De Israëliërs beantwoordden daarop het vuur. Volgens Palestijnen waren twee omgekomen mannen lid van de Al Aksa Martela ren Brigades. Het derde slachtoffer was lid van de Islamitische Jihad. Jongen Het Israëlische leger schoot zaterdag een 13-jari- ge Palestijnse jongen dood in de stad Rafah in de Gazastrook. Vier anderen raakten tijdens de schietpartij gewond, zo zeiden artsen. Ooggetui gen meldden dat Israëlische tanks en bulldozers optrokken in het grensgebied tussen Rafah en buurland Egypte. Hierbij schoten Israëlische mi litairen om zich heen. Een Israëlische sluipschutter heeft gisteren in Jenin een 15-jarige Palestijnse jongen doodge schoten, meldden bronnen bij de Palestijnse vei ligheidsdiensten. ANP/RTR/AFP Kom naar de Landelijke Startersdag van de Kamers van Koophandel. U kunt er als startende ondernemer in één keer alle informatie krijgen die u nodig hebt. Onder meer van ABN AMRO. Omdat wij startende ondernemers stimuleren en adviseren zijn wij tijdens de Landelijke Startersdag op 2 november a.s. aanwezig in 20 Kamers van Koophandel Kijk voor meer informatie op www.abnamro.nl/starters ■V ABNAMR0 van onze redactie buitenland CATANIA - De Etna op Sicilië, de grootste en actiefste vulkaan van Europa, is giste ren opnieuw tot leven gekomen. Uit de krater van de vulkaan kwam een stroom lava en een groot aantal lichte aardschokken bracht schade toe aan gebouwen op de hel lingen. De lava vernielde pylonen van een skilift in de omgeving van Piano Provenzana, een gebied op een hoogte van 2300 meter dat door toeristen wordt gebruikt als startpunt voor wandelingenOok twee hotels in de omgeving liepen lichte schade op en moesten worden ontruimd. Niemand raakte gewond. De politie zette het gebied af. Vanuit dorpen op verscheidene kilometers afstand van de krater was de fontein van as te zien. De activiteit van de Etna ging gisterochtend gepaard met wel tweehonderd aarschok- ken. Enkele waren zo krachtig dat inwoners van dorpen in paniek de straat op renden. De zwaarste had een momentmagnitude van 4,2. De 3310 meter hoge Etna is zeer actief en vertoont iedere paar maanden tekenen van leven. De laatste grote uitbarsting vond plaats in 1992. AP/Ansa BERLIJN - Duitsland versterkt zijn troepen in Afghanistan met maximaal duizend militairen. Dat heeft het ministerie van Defensie in Berlijn gisteren bekendgemaakt. Nederland en Duitsland nemen waarschijnlijk in maart het commando van de internationale troepenmacht (ISAF) over van Turkije. Op dit momenten zitten bijna 1300 Duitse militairen in Af ghanistan. Nederland heeft al 237 militairen in het land onder bevel van een Duitse eenheid. Minister Korthals van Defensie denkt vierhonderd extra manschappen nodig te hebben voor de nieuwe militaire operatie. De kosten becijfert hij op tussen de 50 en 60 miljoen euro voor een periode van zes maanden. AFP BANGUI - Door de gevechten tussen presidentiële troepen en opstandelingen zijn de afgelopen dagen in de hoofdstad Ban gui van de Centraal-Afrikaanse Republiek al zeker twintig doden gevallen. Dit hebben ooggetuigen gemeld. Rebellen hebben de noordelijke stadswijken in handen. Die worden gebombardeerd door militairen die trouw zijn aan president Ange Félix Patassé. Bij de rebellen zitten veel aan hangers van de ontslagen legerleider Francois Bozize, die in ongenade is gevallen door een couppoging. RTR LONDEN - Een reeks stakingen die de Britse brandweer de komende tijd zou houden gaat niet door. De brandweerbond *(FBU) heeft dit zaterdag besloten na overleg met vice-pre mier Prescott de afgelopen week. Daar werd de weg vrijge- maakt voor nieuwe onderhandelingen met gemeentebestu ren, die de baas zijn over de plaatselijke brandweerkorpsen Als bij de onderhandelingen geen vooruitgang wordt geboekt dan zal de brandweer het werk in november en december als nog neerleggen, liet de FBU weten. De brandweerlieden willen meer dan 40 procent loonsverho ging. Hen is 4 procent geboden. AP ABIDJAN - Ministers van Buitenlandse Zaken van West- Afrikaanse landen hebben zaterdag een akkoord bereikt over het sturen van een troepenmacht van tweeduizend militairen naar Ivoorkust. De manschappen moeten zorgen dat het be stand tussen muitende militairen en de regering wordt nage leefd. Senegal levert de meeste troepen. Het duurt ongeveer tien tot vijftien dagen voor de vredesmacht volledig inzetbaar is, zei bemiddelaar Mohammed ibn Chambas in Abidjan in Ivoor kust. Begin volgende week beginnen de strijdende partijen besprekingen op een niet nader bekendgemaakte plaats. RTR OKLAHOMA CITY - Een 18-jarige jongen heeft zaterdag in de Amerikaanse staat Oklahoma twee mensen doodgescho ten en zeker zeven anderen zwaar verwond, na door een buur man te zijn aangesproken op zijn rijgedrag. De jongen is aan gehouden. Hij schoot zijn slachtoffers neer met een geweer dat hij uit het huis van zijn opa haalde. Na eerst de overburen van zijn opa onder vuur te hebben genomen schoot de jongen zijn buur man neer, plus een man en diens 2-jarige dochtertje die net naar buiten kwamen. Vervolgens stapte hij in zijn auto en nam hij een aantal willekeurige personen onder vuur AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5