Steun voor kapitein uit Azië PZC Mayday Festival eindigt in feestje Vakbond FNV huldigt trouwe leden Publiek enthousiast over Denoek Rock Minister wijst op voordelen S0MM Geld voor Brugse traumaheli Hert gevangen op N61 Winkeldieven aangehouden Canadese bevrijdingsmars Fietser gewond bij aanrijding Vogelshow Gemeente Hulst koopt pand postkantoor Eeuwfeest gaat door ondanks bekkenbreuk Rotary-leden bridgen vierduizend euro bijeen voor project Tanzania maandag 28 oktober 2002 De bezoekers van Mayday swingden voor een goed doel. foto Camile Schelstraete SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent stelt ruim dui zend euro subsidie beschikbaar voor de traumahelikopter die vanuit Brugge ook Zeeuws-Vlaanderen bedient. Voor het jaar 2002 komt de bijdrage neer op 12 eurocent per inwoner. Het is de bedoeling dat alle drie kanaalzonegemeenten dezelfde subsidie verstrekken. Axel heeft het bedrag inmiddels be schikbaar gesteld, Terneuzen moet dat nog doen. Na de herin deling op 1 januari 2003 zal de subsidie waarschijnlijk dooi de fusiegemeente worden verstrekt. De Brugse traumaheli kopter heeft een jaarlijkse begroting van 400.000 euro. Vol gens de meest recente cijfers uit 2001 dragen de Zeeuws- Vlaamse gemeenten hieraan bijna 7800 euro bij De helikop ter treedt op Zeeuws-Vlaams grondgebied jaarlijks gemid deld vijfendertig keer levensreddend op. Omdat de diensi noodlijdend zou zijn, riep de Sluisse LPF-lijsttrekker F. Ba- bijn onlangs op tot hogere gemeentelijke subsidies. Hij viiïd' de huidige bijdragen niet in verhouding staan tot het werl wat de helikopter levert. BIERVLIET - Op de rijksweg N61 is zaterdagnacht ter hoogt* van Biervliet een hert aangetroffen. Het dier, een mannelijl exemplaar, is gevangen en verblijft voorlopig op het adre: Annaweg 2 in Biervliet. De eigenaar kan zich daar melden o contact opnemen met de politie in Oostburg. TERNEUZEN-Vrijdagavond werd tussen 19.00 en 19.30 uu uit een winkel in de Noordstraat in Terneuzen kleding te waarde van enkele honderden euro's gestolen. In verbant hiermee werden dezelfde avond twee inwoners van zestien ei zeventien jaar uit die plaats aangehouden. Ze werden opge pakt in de Havenstraat, een zijstraat van de Noordstraat. KNOKKE - De Canadese bevrijdingsmars van Hoofdplaa naar Knokke wordt zondag voor de negentwintigste keer ge houden. Voor deelname aan de 33 kilometer lange tocht doo het Nederlandse en Belgische polderlandschap is het ver plicht vooraf in te schrijven, omdat een deel van de wande laars met bussen naar de startplaats wordt gebracht. De vrij start is tussen 8.00 en 10.00 uur. Wandelaars die de korter route van 18 kilometer willen lopen van Knokke naar Retran chementen weer terug, kunnen starten tussen 10.00 tot 14.0 uur. Voorinschrijving is bij deze mars niet nodig. Evenals vo rig jaar is de tocht ter herinnering aan de bevrijding van d Duitse bezetters ingebed in het Canadees Wandelweekenc Op zaterdag bestaat in en rond Knokke de mogelijkheid Mo numententochten van 6,10, 15,of 21 kilometer langs monu menten uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog te lopen. D vrije start is tussen 9.00 tot 14.00 uur. Alle tochten -behalve d 33 kilometer op zondag- beginnen bij jeugd- en kunstencen trum De Marge aan de Edw. Verheyestraat in Knokke. Dit i ook het eindpunt van alle marsen. VLISSINGEN - Een 63-jarige fietser uit Vlissingen is zatei dagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding in de Spui straat in Vlissingen. Een 22-jarige automobilist uit Oost Souburg reed op de parkeerplaats achteruit op het momer dat de fietser achter hem reed. De Vlissinger is met een hoofd wond naar het ziekenhuis gebracht. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het toelaten van niet-Europese kapiteins op Ne derlandse schepen kan de aan trekkelijkheid van het beroep van zeevarende vergroten voor Nederlanders. Reders kunnen dan gaan werken met beman ningen die per schip grotendeels uit Nederlanders of uit buiten landers bestaan. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat probeert zo de angst weg te nemen voor de gevolgen van de toelating van buiten landse gezagvoerders. De Boer wil buitenlandse kapi teins op Nederlandse schepen toelaten, omdat er een groot te kort aan gezagvoerders dreigt. Onder oud-minister Netelenbos is daarom al een wetswijziging ingediend. In reactie daarop hebben veel fracties in de Twee de Kamer kritische geluiden la ten horen. Zo vrezen zij dat de zeevaart onaantrekkelijker HULST - Vogelvereniging Vo gelvreugd houdt op zaterdag 2 en zondag 3 november de jaar lijkse vogelshow in café De Ster in Hulst. Vooraf worden de ingezonden vogels van diverse pluimage on der de loep genomen door er kende keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers. Zaterdag zijn de vogels te bezichtigen van 12.00 tot 20.00 uur. Zondag staat de expositie van 10.00 tot 18.00 uur voor het pu bliek open. Er is ook een ver koopklasse aanwezig. door René van Stee TERNEUZEN-De Terneuzense horeca kende zaterdagmiddag een invasie van bridgeliefheb- bers. In tien etablissement de den ze mee aan de tweede Schel de Bridgedrive van de Rotary Terneuzen. De zestig deelnemende koppels steunden tegelijkertijd het goe de doel. De opbrengst van de kroegenbridgedrive - vierdui zend euro - ging evenals vorig jaar naar Henk en Atty Ham mer. De voormalige Terneuzen se huisarts en zijn echtgenote besteden het geld aan hun stich ting Sibusiso. Die zet zich in om verstandelijk gehandicapte kinderen in Tanzania zelfstan dig te leren functioneren in de eigen omgeving. Het echtpaar Hammer heeft voor dit doel een tehuis opgericht waar 95 kinde ren intensief worden begeleid. De bridgefanaten waren van heinde en verre gekomen. Naast veel bekende gezichten uit het Zeeuws-Vlaamse, waren er ook deelnemers uit Vlaanderen, Rotterdam en Weert die veelal via vrienden of familie waren meegetroond. Per koppel werd door Jean-Lou de Gucht HULST - Het gemeentebestuur van Hulst wil het postkantoor aan de Minderbroederstraat in de binnenstad kopen. TPG Post zoekt naar een 'alter natieve manier' om haar diensten aan te bieden. Of dit betekent dat het zelfstandige postkantoor wordt terugge bracht naar een servicepoint wil TPG Post niet bevestigen. Het distributiecentrum verhuist in elk geval. Aan de koop is de eis gekoppeld dat het distributie centrum verhuist naai" een nieu we locatie in de gemeente Hulst. De PvdA had er onlangs nog op aangedrongen dat de gemeente snel het pand aan de Minder broederstraat moest kopen, omdat het distributiecentrum anders wel eens uit Hulst zou kunnen vertrekken, met alle ne gatieve gevolgen van dien voor de werkgelegenheid. Met de wordt voor Nederlanders, om dat het sociaal klimaat- aan boord verandert. Minister De Boer deelt die zorg niet, blijkt uit een nota die hij deze week naar de Tweede Kamer stuurde. Op de Nederlandse vloot varen al veel buitenlandse stuurlui. De samenstelling van de be manningen is dus al sterk ver anderd. Het komt geregeld voor dat de kapitein de enige Neder lander aan boord is. Door ook niet-Europeanen tot de hoogste rang toe te laten, krijgen de re ders de mogelijkheid 'dat pro bleem' te ondervangen. Zij kunnen dan schepen laten be mannen met louter Nederlan ders en andere Europeanen en met louter niet-Europese zeeva renden. Dit zal het sociale kli maat ten goede komen. Universiteit Dat er een tekort bestaat aan kapiteins, staat volgens De Boer buiten kijf. Dat geldt voor alle lidstaten van de Europese Unie. Er moet wel buiten de EU wor den geworven om de Neder landse vloot op peil te houden. De werving zal gebeuren met in achtneming van alle eisen. Met een universiteit op de Filippij nen bestaan daax-voor al goede contacten. De angst dat reders massaal zullen overschakelen op goedkopere Aziatische ge zagvoerders, deelt De Boer niet. Vorig jaar hebben zij zich via een convenant verplicht om voorrang te geven aan Neder landers en om het onderwijs te helpen verbeteren. Er bestaat bovendien een speciale rege ling, de regeling tewerkstelling officieren, waardoor het loon- kostenverschil beperkt kan blij ven, aldus de minister. De Tweede Kamer bespreekt binnenkort de wetswijziging. veertig euro ingelegd. De Axe laars Jan Hamelink (67) en Giancarlo Ambrosini (66) wa ren voor de eerste keer van de partij. Zij waren uitermate te vreden. „Heel gezellig en heel positief", noemde Ambrosini het initiatief. ,,En ook al doen we mee voor de gezelligheid, er komt toch weer heel wat hersen gymnastiek aan te pas", vulde Hamelink aan. Vervolgens stortten beide liefhebbers zich weer geconcentreerd op hun spel. Coen Schiebaan, Rotarylid en een van de wedstrijdleiders, zag het tafereel met genoegen aan. „Kijk toch eens hoe rustig en tevreden ze zitten te genie ten. Heel aardig." Bij de overhandiging van de cheque toonde Atty Hammer zich een gelukkig mens. Zij ver telde dat het bedrag dit keer wordt besteed aan de uitbrei ding van de speeltuin bij het te huis. „Saillant detail is dat de plaatselijke rotary hieraan ook een aanzienlijke bijdrage le vert", aldus Hammer. Zij gaf verder uitleg over wat er met het geld van vorig jaar is gebeurd. Die gift van tienduizend gulden is besteed aan energiezuinige kookpotten van roestvrijstaal. koop is een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid. De be taling vindt pas plaats op het moment dat het distributiecen trum verhuist naar een nieuwe locatie in Hulst. Indien het pand op dat moment nog in gebruik is als postkantoor, moet Postkan toren bv huur betalen. Het verdwijnen van het post kantoor was onderdeel van het BAM-plan of centrumplan. Het pand moet wijken omdat het uitzicht op de pas gerestaureer de Keldermanspoort wordt be lemmerd. De gemeente heeft ook overeenstemming bereikt met de eigenaar van het pand Bierkaaistraat 30. Hiermee is een bedrag van 168.000 euro ge moeid. Ook dit pand wordt ge sloopt. De commissies stads- en dorps ontwikkeling en financiën ge ven advies op donderdag 7 no vember om respectievelijk 16.30 uur en 19.30 uur in het stads kantoor in Hulst. door Marco Hamelink KLOOSTERZANDE - Het Mayday Festival in Klooster- zande, waarvan de opbrengst naar de stichting Doe een Wens gaat, kon zaterdag rekenen op flink wat bezoekers. Zij betaal den allemaal graag de zevenen- halve euro entree om de wensen van terminale patiëntjes te ver vullen. Er stonden zaterdagavond vier bands op het podium. Storm opende het festival, gevolgd door Remainder, DeXter en de ervaren rockers van Cosy Time. Zoals zo vaak was het begin wat door René van Stee HOEK - Liefhebbers van folk, country, soul en onvervalste discomuziek uit de jaren tachtig hoefden zaterdagavond de pro vincie niet uit. In het dorpshuis van Hoek kwamen ze volop aan hun trekken tijdens de zevende editie van popfestival Denoek Rock. De organiserende stichting De Hoekse Rakkers had twee Zeeuws-Vlaamse bands en een trio van over de grens weten te strikken. Getuige de enthousi aste reacties van de ruim hon derdvijftig aanwezigen ('het worden er elk jaar ietsje meer') was dit een goede keus. Organi satielid Ellen Minderhoud keek met genoegen terug op wat wei- mat: het publiek nam een af wachtende houding aan en leek niet in beweging te willen ko men. Pas tegen het einde van het optreden van Remainder werd de zaal wat losser, daarbij ge holpen door Sinterklaas. De Goedheiligman zong een cover van het Goede Doel en de zaal zong mee: „Sinterklaas, wie kent hem niet." De 23-jarige Joris Versijp uit Zuiddorpe vindt het festival voor het goede doel een mooi initiatief. „Het is ook leuk dat alle bands belangeloos meewer ken. Er staan leuke bands op het podium." Zelf is hij vooral voor Cosy Time gekomen. „Het zijn eens het kleinste popfestival buiten het reguliere seizoen wordt genoemd. „En het hoeft ook niet groter", aldus Minder houd. „Nu is alles nog gemakke- lijk te overzien. We vinden het een goede zaak dat we het pu bliek iets kunnen bieden in het najaar, want voor de rest zijn bijna alle festivals in de zomer." Francis Levoy (alias Frans Hal- legraeff) and his Blowrags was niet slechts een opwarmertje. Meteen was duidelijk dat de IJ- zendijkse singer-songwriter en zijn begeleidingsband niet voor stuk voor stuk oude rotten in het vak die weten hoe het werkt. El ke keer weer weten zij sfeer in een zaal te brengen", vindt hij. Eerst was het echter de beurt aan DeXter. Deze jonge band kreeg met covers van onder andere Kane, Doe Maar en Anastacia de zaal echt goed los. Achter in de zaal mompelde ie dereen de teksten mee. In het midden werd er meegezongen en geknikt. Voor het podium ging iedereen uit zijn dak. Mel- inda Sponselee (17) uit Kloos- terzande vond het optreden van DeXter heel geslaagd. „Ik heb de hele tijd staan dansen." Mel- inda is niet enkel voor de gezel- niks uitgeroepen zijn tot de bes te Zeeuwse Unplugged-arties- ten. Het optreden raakte zater dagavond bij menigeen een gevoelige snaar. Naast wat ou der folkachtig repertoire bracht de band ook een aantal num mers van de goed ontvangen de- buut-cd '....hobos, bordercollies and seven childrenIerse mu ziek van Zeeuws-Vlaamse bo dem met een forse dosis melan cholie en ook een ruime portie vrolijkheid. De drie Vlamingen van The two drunken cowboys the one sto- ligheid naar zaal Van Leuven gekomen; het goede doel sprak haar ook aan. „Terminale kin deren hebben de kans niet om hun dromen te verwezenlijken. Het is goed dat de laatste fase van hun leven zo aangenaam mogelijk wordt gemaakt." Cosy Time wist vervolgens van af de eerste noot het publiek te boeien. Vooral met oude rock 'n roll nummers hielden ze de stemming er in. Na drie toegif ten hield ook deze band het voor gezien. De aanwezigen verhuis den massaal naar de overkant van de straat, voor een afzak kertje bij D.e Linde waar het feest gewoon doorging. ned horse bleken publieksbe- spelers van formaat. Onder be geleiding van slechts twee akoestische gitaren en een mondharmonica kregen ze de tent met een mix van country en folk volop in beweging. De dol dwaze capriolen van de Belgen deed een van de bezoekers zelfs bijna vertwijfeld uitroepen: „Wie van de drie is nu eigenlijk het paard dat stoned is?" De onvervalste covers van disco uit de jaren tachtig, soul en Ne derlands repertoire door de af sluitende band Undercover le verden vooral een feest van herkenning op bij de in groten getale aanwezige dertigers. Op klanken van art iesten als Ami Stewart, The Blues Brothers en The Scene swingden ze tot in de late uurtjes. door René van Stee SLUIS - Een dag voor je hon derdste verjaardag een bekken breuk oplopen. Slechter kan een mens het haast niet treffen. Toch liet Margriet De Clerck-Denee- ker zich door deze brute pech niet uit het veld slaan. Weliswaar minder fier dan ge bruikelijk zat ze zaterdagoch tend gewoon in haar leunstoel in haar kamer in verzorgingshuis Rozenoord in Sluis, om de felici taties in ontvangst te nemen. „Ze is oud, maar nog heel sterk", vertelt mevrouw De Clercks 70- jarige zoon Richard niet zonder trots. Mevrouw De Clerck is oor spronkelijk afkomstig uit het Vlaamse Oostkamp, vlakbij Brugge. In 1928 trouwde ze met de Sluissenaar Constant de Clerck die ze op de kermis had leren kennen. „Moeder was toen dienster bij een rijke man uit Brussel die 's zomers in Knokke verbleef. Zodoende kwam ze ook wel eens in Sluis, en in feite is ze er nooit meer weggegaan", legt haar zoon uit. Zijn moeder was al eerder getrouwd geweest, maar dat huwelijk duurde slechts enkele jaren omdat haar toenmalige echtgenoot Desiree Reubens op jonge leeftijd ove leed. Mevrouw De Clerck is altijd et bezige bij geweest. Naast "t zorg voor haar man en kin werkte ze tijdens het toeristei seizoen als serveerster. Sam« met haar nicht heeft ze jarei lang in de frietkraam op i Markt in Sluis gestaan. Ti voor hobby's was er niet. „1 was altijd teruggetrokken t dat is nog steeds zo. Helaas la het geheugen haar regelmatig de steek", aldus Richard. 0( televisiekijken doet de eeuw linge niet meer. Toen haar laa ste televisie enkele jaren gel den in brand vloog, wilde geen nieuwe meer. Mevrouw De Clerck heeft L middels een kleindochter - V ronique - en een achterkiel zoon, Imano. Tussen de jongs telg van de familie en zijn ove grootmoeder zit bijna honde: jaar. Heel bijzonder is dat hij t genwoordig in het huis woo. waar zijn overgrootmoeder opgegroeid. „Onze dochter getrouwd met een Belgisc! j ongen en toen ze op huizenjac gingen, stuitten ze op dit hu Later bleek dat de ouderl ij k w ning van mijn moeder te zij Ongelooflijk hè, zo'n toeva verzucht Imano's opa Richard doorEdy de Witte SINT JANSTEEN - Tijdens de jaarlijkse feestavond van de afdeling Oost-Zeeuws-Vlaan deren van de FNV Bouw zijn zaterdagavond in het gemeen schapscentrum De Warande in Sint Jansteen een aantal jubi larissen in het zonnetje gezet. Voor zijn vijftigjarig lidmaat schap kreeg A. Janssens een gouden speldje met robijn en een kristallen gebaksschaal. Vier leden die veertig jaar op deledenlijst prijken ontvingen een gouden speldje en een zil veren taartschep. Een zilveren speldje met vier zilveren ge baksvorkjes was er voor vijf bondsleden die 25 jaar trouw hun contributie betalen. Bij de FNV Bouw is het ook mogelijk om als echtgenote de lidmaatschapsjaren van de overleden man over te nemen en verder uit te bouwen. Vol gens deze regeling is mevrouw M. Blommaert Janssens nu 75 jaar lid van de bond. Enkele jaren geleden overleed haar echtgenoot, die toen zelf al meer dan zeventig jaar bonds lid was. Aan mevrouw Blom maert, die in het verzorgings- en verpleeghuis de Blaauwe Hoeve in Hulst verblijft, wordt binnenkort een bloemstuk en een setje van vier zilveren theelepeltjes overhandigd. De onderscheidingen werden zaterdagavond uitgereikt door bondsraadslid A. van Kuyk. Hij sprak toch min of meer zijn bezorgdheid uit over het landelijk gezien teruglo pend ledenaantal van de Bouwbond. De trouwe leden Bondsraadlid A. van Kuyk geeft FNV-lid A. Janssens een gouden speld voor zijn vijftigjarig lid maatschap. foto Wim Kooyman verdienen volgens hem dan ook een extra pluim. Van Kuyk had nog waarderende woor den voor de gouden jubilaris A Janssens die ook veertien jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur van de afdeling SintJansteen. De huidige afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen van de FNV Bouw is in 1996 ontstaan uit een fusie van de afdelingen Clinge, Nieuw-Namen en Sint Jansteen. De landelijke FNV bond streeft door fusies naar krachtigere afdelingen. De nieuwe afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen telt nu zo'n 250 leden. De bestuurs vergaderingen, feestavonden en andere activiteiten houdt de afdeling afwisselend in Clinge, Nieuw-Namen en Sint Jansteen De feestavond in De Warande werd bijgewoond door zo'n honderd belangstel lenden. Margriet De Clerck-Denecker vierde zaterdagochtend haar hoi derdste verjaardag. foto Charles Stri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35