Publiek negeert waarschuwingen Noodbevel moet stormtoeristen weren van boulevard Vlissingen 7 Overtocht van twee uur naar Vlissingen Voetballers Steen in helse busrit naar de overkant Telefoons staan roodgloeiend in alarmcentrale Veel mensen naar binnenstad Hulst ondanks dringend advies weg te blijven Duiksport kent geen regels voor slecht weer Autocarrier loopt vast op strekdam Brandweer redt koe onder boom Rugbypalen knappen zeeuwse almanak Vreemde vogels ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 28 oktober 2002 Omgewaaide boom op de Axelsestraat in Terneuzen. Het beschadigde clubhuis van de Terneuzense hockeyclub Olympia. foto's Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - De zware storm die gisteren over Nederland raasde heeft ook in Zeeuws- Vlaanderen veel overlast en schade veroorzaakt. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De politie en brandweer hadden hun handen vol aan meldingen die voor het overgrote deel om gewaaide bomen, weggewaaide dakpannen, rondvliegende bouwmaterialen en takken op de rijweg betroffen. Er werd meer dan honderd keer een ver zoek gedaan om assistentie. In Hulst werd 's middags de bin nenstad afgesloten voor het winkelende publiek en automo bilisten omdat de sierverlich- ting in delen van de Steenstraat, de Gentsestraat, de Van Waes- berghestraat en op de Grote Markt naar beneden was geko men. Ook werd de omgeving van sommige huizen afgezet om te voorkomen dat dakpannen en ornamenten van de gevels op voorbijgangers zouden belan den. VLISSINGEN - In de sport- duikwereld bestaan geen vaste regels voor de weersomstandig heden waaronder al dan niet kan worden gedoken. „De verantwoording voor veilig duiken ligt bij de duiker zelf", verklaarde voorzitter Maurice de Zwart van de Nederlandse Onderwatersport Bond gister avond in een reactie op het duik ongeluk als gevolg van de storm op de Oosterschelde. Volgens De Zwart waren de om standigheden zondag van dien aard dat het hem in elk geval niet verstandig leek te gaan dui ken. De overleden sportduikers, een 36-jarige vrouw en een 48-jari- ge man, maakten deel uit van een groep van tien Belgische sportduikers. Ze waren in twee ploegen van twee personen en twee van drie personen tegen twaalf uur bij Kattendijke te water gegaan. Om een uur kwamen zeven dui kers boven en ze misten toen hun drie collega's. Ze sloegen alarm, waarna een zoektocht begon, waaraan de P82 van de waterpolitie, de RWS 84 van Rijkswaterstaat en een red dingshelikopter van het vlieg kamp in het Belgische Koksijde deelnamen. Om vier uur ont dekte de bemanning van de helikopter de afgedreven drie duikers en haalde ze met onder- koelingsverschijnselen uit het water. In het ziekenhuis bezwe ken twee van hen; de toestand van de derde was gisteravond kritiek. Coördinerend brandweercom mandant in Oost Zeeuws- Vlaanderen J. Rijk was niet te spreken over het feit dat een groot aantal mensen het drin gende advies om weg te blijven uit de Hulster binnenstad in de wind sloegen. „Heel dom en on verantwoord", vond een ver baasde en verontwaardigde Rijk. In de Molenstraat in Clinge wer den uit voorzorg drie bomen omgezaagd die op twee woon huizen dreigden te vallen. Op de weg van Hoek naar de brug van Sluiskil raakte een auto met ca ravan van de weg. De caravan werd volledig vernield. In de ge meente Axel was de overlast van vallende takken op de weg van Zuiddorpe naar de grens der mate groot dat werd besloten het weggedeelte af te sluiten. Het verwijderen van de takken duurt waarschijnlijk nog tot het eind van de ochtend. In Koe wacht was er veel materiële schade toen de muren van een woning in de Nieuwe Karne- melkstraat het begaven. Het brandweerkorps en de ge meentelijke plantsoenendienst in Terneuzen hadden het vooral druk met de verwijdering van omgewaaide bomen, gebroken boomstammen en weggewaaid bouwmateriaal. Niettemin gebeurden er ook an dere dingen. Zo raakten in de Jeroen Boschstraat in Terneu zen een auto en een woning zwaar beschadigd door een om gevallen boom. De brandweer kwam ook in ac tie op het terrein van de beton- centrale van De Hoop waar wegwaaiende damwandenpro- fielen voor gevaarlijke situaties zorgden. Verder werden de pan den van enkele bedrijven be schadigd doordat er gedeelten van de gevels losraakten of wer den weggeblazen. De zijgevel van het clubhuis en een gedeelte van de serre van hockeyclub Olympia raakten beschadigd het door het natuur geweld. Muren Ook in West Zeeuws-Vlaande- ren en bij het waterschap Zeeuws-Vlaanderen kwamen veel meldingen binnen van om gevallen bomen. In Breskens rukte de brandweer verder uit om poolshoogte te nemen bij een nieuwbouwproject in de Wijk- manlaan. Daar waren pasge- metselde muren ingestort. Het waterschap besloot vroeg in de avond geen dijkbewaking in te stellen. „Die mogelijkheid In Hengstdijk viel in de Vogel poort een boom op een gloed nieuwe camper. In hetzelfde dorp dreigde aan de Konings- dijk een silo om te vallen. Dit onheil werd met behulp van zwaar brandweermaterieel af gewend. Op de rotonde bij Ter hole bleken de ANBW-wegwij- zers niet bestand tegen de felle stormwind. De Koningin Beatrix keert terug naar Breskens nadat het schip niet in Vlissingen kon aanmeren. foto Peter Nicolai door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De veerboot Koningin Beatrix heeft er gistermiddag ruim twee uur over gedaan om Vlissingen te berei ken. Door de zware storm kon de 0111 tien voor half een uit Breskens vertrokken veerboot de fuik in Vlissingen niet bin nenvaren. De kapitein besloot enige tijd in de mon ding van de Westerschelde rond te varen om af te wachten of de windkracht zou verminderen. Het schip voer vervolgens terug naar Breskens, waar de auto's van boord gingen. Om half drie, toen de storm enigszins was afgenomen, kon de Beatrix toch in Vlissingen afmeren. H. de Jong-Camps uit het Belgische Ka- pelle was op weg naar Oostkapelle. „We zouden daar onze kinderen van één en twee jaar oud ophalen vertelde ze vanaf de boot met haar mobiele telefoon. ,Maar het lukte niet om in Vlissingen aan te meren. We hebben daarna een hele tijd buitengaats rondgevarenZojuist kregen we het bericht dat we terug gaan naar Breskens. Als het goed is, kunnen we daar van boord." Volgens De Jong heerste er rust onder de reizigers op de boot. „Voor zover ik kan zien, is er niemand ziek. Het water is wel wild, maar het grootste probleem is het aanmeren. Mensen zijn ook niet echt on geduldig. Iedereen begrijpt dat dit een extreme situatie is. Eigenlijk is alles hier verder wel goed geregeld. We hebben drinken gekregen en lekkere soep." Uiteindelijk is De Jong inderdaad in Bréskens van boord gegaan. „Dat was nog een heel gedoe, want de auto's ston den met de voorkant naar Vlissingen ge richt. Het was allemaal draaien en keren, maar het is allemaal nog gelukt. Er wa ren mensen die gestrand zijn in Breskens, omdat ze met het openbaar vervoer wa ren gegaan. Een paar daarvan hebben we meegenomen naar Middelburg." De overtocht van de Beatrix naar Vlis singen was zondag de laatste van de PSD. Het veer Kruiningen-Perkpolder was al eerder uit de vaart genomen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Waarschuwen voor de storm bleek niet vol doende, meende burgemeester A. van Dok-van Weele van de gemeente Vlissingen gisteren. Daarom heeft ze na overleg met de brandweer en politie een noodbevel gegeven. De boule- vard, het Bellamypark en de Nieuwendijk in Vlissingen wer- Op de Leeuwentrap in Vlissin gen kon men zich nauwelijks staande houden. foto Lex de Meester den tot verboden terrein ver klaard. „Blijkbaar zijn mensen bij zo'n zware storm toch bereid zich zelf of anderen in gevaar te brengen", licht Van Dok haar besluit toe. „Het risico bij het naar buiten gaan, was al groot. Maar op een bepaald moment kreeg ik van de brandweer het signaal dat het risico té groot was geworden. Materialen dreigden van de gevels te waai en en schoorstenen stonden op instorten." Mensen die de binnenstad in wilden, werden tegengehouden door de politie. Bewoners van de binnenstad konden, weliswaar met moeite, door de versperring heen naar huis toe. „Mensen denken bij een storm altijd dat het 'vanaf nu alleen maar afneemt'. Waar wij als overheid ons op moeten voorbe reiden is dat het altijd nog erger kan worden. We moeten de be volking daarom altijd net een slag voor zijn, om de veiligheid te waarborgen." Ramptoeristen die het noodbe vel negeren en het verboden ge bied betreden, kunnen normaal op de bon worden geslingerd. „Deze keer heeft de politie zich daar niet mee bezig gehouden. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Op de alarm centrale van de regionale brandweer in Vlissingen is het zondagmiddag ronduit hec tisch. De telefoons staan rood gloeiend, en dat is niet overdre ven. Acht telefonisten nemen de meldingen van stormoverlast aan. Normaal zorgt de alarm centrale er voor dat de brand weerwagens op pad gaan. Maar daar is zondag geen tijd voor. Die taken worden gedelegeerd. „Dit is extreem", zegt L. Sandee van de regionale brandweer om een uur of één. „De eerste storm van het seizoen is altijd hevig omdat veel losse dingen dan wegwaaien. Bij de stormen die daarna komen, zijn die zaken al opgelost. Maar deze keer is het ook nog eens windkracht tien tot elf. Er zijn rukwinden van 120 tot 130 kilometer per uur. En het ergste moet nog komen." Om de medewerkers van de alarmcentrale te ontlasten, worden de meldingen verza meld per district. Gebundeld worden ze gefaxt naar de afzon derlijke uitrukposten. De brandweerlieden daar, regelen de afwikkeling. De brandweerposten Looiers singel in Middelburg en de Van de Spiegelstraat in Vlissingen hebben medewerkers van Groenbeheer van de gemeente ingeschakeld. Zij worden recht streeks door de brandweer op pad gestuurd. „In Middelburg rijden ze met drie busjes door de stad", zegt A. J. te Paske van de stadsgewestelijke brandweer op de post Looierssingel. „Afge broken takken en omgewaaide bomen nemen zij voor hun reke ning. De brandweer richt zich op daken, schoorstenen of ande re losrakende dingen." Dan wordt Te Paske voor de zo veelste keer gebeld op zijn gsm. „Waar staat die boom? Kan de trein er doorheen?", vraagt hij aan de persoon aan de andere kant van de lijn. De mannen van de groenvoorziening die even terug op de kazerne zijn om op krachten te komen met een kop koffie, lachen. „Boom op het spoor? Zeker een spoorboom",1 grapt er één nog. In Vlissingen is iedereen meer' gespannen. „Het is hectisch",' zegt Sandee. „Zometeen verga deren we met de politie, de GGD, de Vlissingse burgemees ter Van Dok-van Weele en de districtschef. We gaan kijken hoe we alles het beste op elkaar kunnen afstemmen. TERNEUZEN - Het Mal tese autoschip St. Barba ra is gisteravond vastge lopen op een strekdam bij Terneuzen. Dat gebeurde even na zes uur, kort na hoogwater, waardoor het schip bij het zakken van het water muurvast kwam te zitten. De kapitein overlegde gis teravond met de bergings bedrijven Multraship en URS over de aanpak om het schip weer vlot te krij gen. De St. Barbara was on derweg van het Engelse Sheerness naar Antwer pen. Het schip was in de Put van Terneuzen voor anker gegaan om de storm af te wachten. Aan het eind van de middag dreef het, opgestuwd door de wind, stroomopwaarts in de richting van de Griete. De autocarrier meet 27.000 ton, is 165 meter lang, bijna 28 meter breed en heeft een diepgang van 7,5 meter. Gisteravond was onbekend hoeveel au to's of andere lading aan boord zijn. door Gino van den Broecke SINTJANSTEEN - De voetbal vereniging Steen keerde gister middag zonder te spelen terug naar huis. De ploeg uit Sint Jan steen ging tevergeefs op weg naar 's-Heerenhoek, waar Pa trijzen de tegenstander zou zijn. Doordat het veer tussen Krui- ningen en Perkpolder vanwege de harde wind uit de vaart was genomen, werd besloten om via de Liefkenshoektunnel af te rei zen naar Zuid-Beveland voor het duel in de derde klasse. Be stuursleden van Steen hadden van tevoren diverse malen con tact opgenomen met Patrijzen, waar werd gezegd dat de ver antwoording voor het doorgaan van de wedstrijd bij de consul lag. „Maar die was voor ons on bereikbaar en toen hebben we besloten toch af te reizen", al dus bestuurslid G. Pauwels. Tijdens de busrit verloor de touringcar net voorbij de Lief kenshoektunnel één van de noodluiken. Nadat het luik was opgepikt, bleek er enkele kilo meters verder een caravan dwars over de weg te liggen. Toen de bus vervolgens met een snelheid van net boven de veer tig kilometer per uur de afslag Krabbendijke bereikte, was de maat vol voor de chauffeur van debus. „Het was niet langer ver antwoord om door te rijden. Daarom heb ik besloten huis waarts te keren", vertelt chauf feur E. Nachtegael. Op de terugweg waaide ook nog één van de zijluiken van de bus open, dat voor nood met plastic moest worden vastgebonden' Rond de klok van tweeën arri veerden de selectie en de sup porters weer veilig bij het sport park in Sint Jansteen. ,,W( zullen middels een brief ook dt KNVB van de hele toestand oj de hoogte stellen, maar dit wa> onverantwoord", aldus Pau wels. SAS VAN GENT - In Sas vai Gent vond een bijzonder onge val plaats. Daar kon een koe ii een wei aan de Poelstraat eei omvallende boom niet ontwij* ken. De onfortuinlijke herkau wer moest door de brandwee worden bevrijd. Het dier raakti gewond bij het ongeval, maa was na behandeling van eei veearts weer snel op de been. GOUDA - De Goese Rugbyclul Tovaal maakte net geen helft vo in de uitwedstrijd tegen Gouda Op sportpark De Uiterwaardeï zwiepten in de 39e minuut d< acht meter lange doelpalen te: gen het gras waarna het due. door scheidsrechter Zandvlié uit Alkmaar werd gestaakt. O] dat moment leidde Tovaal com fortabel metO -17. De agenten waren dringend op tal van plaatsen nodig. Op zich geeft een noodbevel al wel aan hoe ernstig de situatie is. Wij gaan er van uit dat mensen met een greintje verstand het wel uit hun hoofd laten om toch het ge bied in te gaan." Toch wilden mensen koste wat het kost de ruwe zee zien. „Ik weet dat er mensen om het afge sloten gebied zijn heen gelopen en zo alsnog op de boulevard zijn gekomen. Dat betreur ik ten zeerste"", zei Van Dok aan het begin van de avond. Het nood bevel is 's avonds omstreeks half acht weer ingetrokken. Heeft u gisteren tussen de dakpannen nog een exoti sche papegaai de lucht zien doorklieven, en tussen de takken door een spectaculai re eekhoorn uit de boom zien storten Dan kunnen weu ge ruststellen: dit zijn geen broeikaseffecten. Die beest jes zijn, zo werd onze redactie gemeld, ontsnapt uit het Ne derlands opvangcentrum voor exotische dieren in de bossen van Veldhoven. Ook daar zijn namelijk daken af gewaaid en ruiten gebroken. Nu zijn de beestjes het land aan het verkennen, waarbij ze wellicht ook Zeeland aan- doen. Dus mocht unog vreemde vo gels of rare snuiters zien even Veldhoven bellen i (040-2052772). I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33