PZC Schoolpleinen straks beter benut Hard werken voor de kost V vv Twijfel over diabetes? Laat u onderzoeken! www.pzc.nl/recepten SPRINT YWJVj 0 Omrijden via polder is gevaarlijk tijdens bietencampagne f EILINGHUIS Gemeente Hontenisse BON VOOR ibuhm GRATSS i PHOTO-CD A 10 Schouwen-Duiveland bekijkt ook andere speelplaatsen op nut en indeling Open Huis Slank-Klup Mayday Festival eindigt in feestje v PTJTS Lmasgaa h ft 'Sl em^ i JS3 I sllu JJ ij JJ u -izj JA X SPRINT PHOTO maandag 28 oktober 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Alle speelplaat sen op Schouwen-Duiveland worden volgend jaar opnieuw beoordeeld op nut en indeling. Doel van het gemeentelijk plan is de terreinen beter op elkaar af te stemmen, zodat er een be ter aanbod ontstaat voor uit eenlopende leeftijden. Even eens wordt bekeken of de pleinen van (openbare) scholen in het kader van dat speelplaat- senbeleid kunnen worden inge past. De opzet is volgens afdelings hoofd Samenleving M. van den Heuvel in eerste instantie be doeld om een duidelijk beeld te krijgen hoe de huidige speelter reinen over het eiland zijn ver deeld en vooral voor welke doel groep ze zijn ingericht. Op basis van die gegevens moe ten de locaties beter op elkaar worden afgestemd. ..Kinderen worden groter, dus ook voor de oudere groepen tot achttien jaar moeten er voorzieningen zijn. Dus niet overal wipkippen, maar een gevarieerder aanbod." Dat kan, aldus Van den Heuvel, uiteenlopen van, schommels en klimhuisjes tot basketbalpalen en voetbaldoeltjes. Nauw overleg Ze wijst erop dat eventuele aan passing van bestaande speeltui nen zal gebeuren in nauw over leg met de omwonenden. Als voorbeeld van die aanpak noemt de beleidsambtenaar de herinrichting van het speelplein aan de Steenbank in Zierikzee. Omwonenden en kinderen hebben daar in belangrijke mate hun wensen en ideeën kunnen inbrengen en verwezen lijkt gezien. ,,Dat is een aanpak waar we vaker naar toe willen." Overlast Wat tevens een rol speelt in dit verband, geeft Van den Heuvel aan, zijn de schoolpleinen. Het merendeel van de terreinen bij de openbare scholen op Schou wen-Duiveland is momenteel vrij toegankelijk. Op sommige locaties is echter sprake van overlast door jeugd. „We willen daarom de discussie aangaan of we die pleinen open baar moeten houdenof wellicht zullen afsluiten. De consequen tie van een hek er omheen, is dat je een dorp of een bepaalde wijk in veel gevallen een speelgele- genheid ontneemt. Terwijl het openbare karakter van zo'n plein juist ook in dat belang zou kunnen worden versterkt. Het zou onzinnig zi]n wanneer je een schoolplein waar je iets leuks voor de buurt mee kan doen, zonder meer links laat lig gen en een tiental meters ver derop een speelplaats aanlegt. Misschien zijn bepaalde over lastsituaties op te lossen met een paar simpele maatregelen of ge woon door goede afspraken te maken met de diverse gebrui kersgroepen." Alcoholgebruik Voor de lastiger zaken ziet on derwijswethouder J. vanFelius bovendien een mogelijkheid om via de algemene plaatselijke verordening een vinger aan de pols te houden. Krachtens de APV kan bijvoorbeeld, alcohol gebruik op die specifieke plek worden verboden. In de discussie over een breder gebruik van de schoolpleinen wordt ook de ruimte voor de niet-openbare scholen meege nomen. Binnen het eilandbrede overleg (BOLO) zal aan de be treffende besturen worden ge vraagd of ze bereid zijn zich bij het initiatief aan te sluiten. Het bijzonder onderwijs kan daar toe niet worden gedwongen. De openbare scholen daarentegen vallen onder het gezag van het gemeentebestuur. Van den Heuvel verwacht dat de afdeling Samenleving in de cember een begin kan maken met de voorbereiding van het beleidsplan speelplaatsen. De maand daarop zullen dan de eerste gesprekken volgen met de diverse betrokkenen, waaron der ook de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. In de tweede helft van volgend jaar moeten die inspanning uitmon den in een concreet beleidsstuk. In het kader van de open dag van de Zeeuwse trekpaardenstichting werden bij Noordwelle de voederbieten op de ouderwetse manier ge rooid en binnengehaald. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde NOORDWELLE - Terwijl het zwangere zwerk door de wind wordt voortgejaagd, ploeteren de paarden door de zompige klei. Martien Moermond en zijn helpers steken in ras tempo de voederbieten uit de grond. De soms tien kilo zware mangel- wortels worden op de platte kar geladen en door het koppel Bel gen naar het dorp gelrokken. Op tien verschillende locaties benoorden de Westerschelde staken leden van de Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land hun handen uit de mouwen voor typische najaarsarbeid op het land. Moermond en 'paar denknecht' Martin Loeve genie ten met volle teugen van het ou de ambacht bij windkracht zeven. Net zo goed als ze besef fen dat het nooit weer méér zal worden dan een stukje folklore; aai'dig om te doen en naar te kij - ken, maar economisch volko men onrendabel. Moermond wijst naar de werk zaamheden haaks op de Wei- landweg, waar de aanleg van de recreatieverdeelweg tussen Burgh-Haamstede en Renesse in volle gang is. Achter de op brekingen vallen nu nog stuk ken weiland en versgeploegde akkers te bespeuren. Maar de percelen worden omgevormd tot natuurterrein. „Er blijft - ook op Schouwen - bijna geen boer meer over", overpeinst Moermond de situatie van ach ter de twee dikke paardekonten. Motor Amper een generatie geleden vormden de robuuste trekpaar den nog de motor van de akker bouwer. Een beetje boerderij had drie vaste paardenknechten in dienst en daarnaast nog eens een even groot aantal landar beiders. Met achthonderd kilo schoon aan de haak kan de ge spierde kolos op een vlakke weg zonder moeite drie keer zijn ei gen gewicht voorttrekken, legt Moermond uit. Maar wil je een beetje dooroogsten, dan is de moderne tractor met al z'n hulp stukken vandaag de dag toch echt onmisbaar, moet hij erken nen. „Laatst heb ik met de paar den vier hectare erwten binnen gehaald. Daar ben ik een dag en een middag mee druk geweest. Met een tractor ben je in twee uur klaar op zo'n stukje! Het rooien van de voederbieten luistert nauw, leggen Moer mond en 'hobbyboer' Loeve uit. Raken de mangels bij het uitste ken te veel beschadigd, dan gaat dat ten koste van hun houd baarheid en de bedoeling is toch dat ze er tot april mee doen. „Wat deze jongens hier doen", knikt Loeve naar het andere eind van de teugels, „is vandaag puur werken voor de kost. En ook wij krijgen het er weer lek ker warm van!" door René van Stee SAS VAN GENT - Sassenaar W. van de Vijver vindt het on begrijpelijk dat diverse weg werkzaamheden in Zeeuvvs- Vlaanderen tegelijkertijd plaatsvinden. Van 30 oktober tot en met 1 no vember is de rijksweg N61 vanaf Schoondijke in de richting van IJzendijke afgesloten. Aange zien de alternatieve route via Biervliet, Hoofdplaat en Num mer Een ook in onderhoud is, zijn automobilisten dan ge dwongen via de polderwegen te rijden. Van de Vijver noemt dit onaanvaardbaar omdat juist nu de bietencampagne aan de gang is. In een brief aan Rijkswaterstaat schrijft Van de Vijver dat werk zaamheden de veiligheid geen goed doen, „omdat door bij voorbeeld modder op de weg en slecht verlichte landbouwvoer tuigen ongelukken zouden kun nen gebeuren". Hij vraagt zich af of de betrokken partijen - Rijkswaterstaat, gemeentes en waterschappen - op basis van deze gegevens geen mogelijkhe den hebben gezien orn cle werk- VLISSINGEN - Mensen die wil len afvallen door op een gezon de manier te eten kunnen hier over meer informatie krijgen op één van de Open Huizen van de Beheer Slank-Klup. De werkwijze van Beheer Slank-Klup is er niet op gericht zoveel mogelijk af te vallen in een zo kort mogelijke tijd, maar op het aanleren van een gezonde en verantwoordelijke manier van eten. Vandaag is er vanaf 19 uur Open Huis in Majoraat in Vlissingen en vanaf 19.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Op donderdag 31 okto ber kan men vanaf 19.00 uur te recht in het Rode Kruis-gebouw in Oost-Souburg. zaamheden op elkaar af te stem- j men. Van de Vijver is verder ontevre- j den over de waarschuwings bordjes die de afsluiting van het wegvak aangeven en de voor lichting over de alternatieven die worden aangeboden. Een bordje bij Schoondijke is het enige dat hij tot aan IJzendijke heeft kunnen ontdekken. Ook op de diverse websites van Rijkswaterstaat heeft Van de Vijver op zoek naar vervangen de routes niets gevonden over de afsluiting van de N61 vanaf Schoondijke. „Ik noem dit een flagrante misser en een onver antwoordelijke veronachtza ming van taken." KLOOSTERZANDE - Het Mayday Festival in Klooster- zande, waarvan de opbrengst naar de stichting Doe een Wens gaat, kon zaterdag rekenen op flink wat bezoekers. Zij betaal den allemaal graag de zevenen- halve euro entree om de wensen van terminale patiëntjes te ver vullen. Er stonden zaterdagavond vier bands op het podium. Storm opende het festival, gevolgd door Remainder, DeXter en de ervaren rockers van Cosy Time. Het begin was wat mat: het pu-1 bliek nam een afwachtende; houding aan. Pas tegen het ein de van het optreden van Re mainder werd de zaal wat los ser, daarbij geholpen door Sinterklaas. Die zong een lied van het Goede Doel en de zaal zong mee: „Sinterklaas, wie kent hem niet." DeXter kreeg met covers van Kane, Doe Maar en Anastacia de zaal echt goed los.Cosy Time wist vervolgens vanaf de eerste noot het publiek te boeien, vooral met oude rock 'n roll nummers. Na drie toegif ten hield ook deze band het voor gezien. De aanwezigen verhuis den massaal naar het café aan de overkant, waar het feest ge woon doorging. Met een heel eenvoudige test Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. Insuline is van vitaal belang bij de ener gievoorziening van het li chaam. Dit hormoon helpt glucose (suikers) in het bloed om te zetten in energie voor de spieren en organen. De alvleesklier maakt insuline. Zonder insuline of met een tekort eraan komt de glucose in het bloed niet meer in de lichaamscellen terecht en raakt de motor van het lichaam (de stofwisseling) ontregeld. DIABETES EN COMPLICATIES Dankzij medicijnen en levens stijladviezen (voeding en be weging) kan een diabeet een vrijwel normaal leven leiden. Echter, diabetes kan ook (ern stige) complicaties tot gevolg hebben. Op termijn kunnen bloedvaten, zenuwen en orga nen beschadigen. Dit leidt tot aandoeningen aan met name ogen, nieren, ledematen, hart en bloedvaten. Tijdig ontdek ken van diabetes kan de kans op complicaties aanzienlijk verminderen. HOE HERKENT U DIABETES? Bent u vaak moe, hebt u vaak veel dorst en/of last van aanhoudende pijn aan de ogen? Laat u door de huisarts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leeftijd overgewicht of een van eerdergenoemde symptomen en zit er dia betes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. EENVOUDIGE TEST Als u diabetes heeft is de glu- cosewaarde (bloedsuikerspie- gel) in uw bloed te hoog. Met een simpele bloedtest (met 1 druppeltje bloed) kan uw huis arts vaststellen of u diabetes heeft. En we kunnen 't niet vaak genoeg zeggen: een tijdi ge behandeling kan de kans op ernstige complicaties aanzien lijk verkleinen. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mogelijk een uit gebreide gratisbrochure met meer informatie over dia betes, de behandeling en de gevolgen. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via weten schappelijk onderzoek. Giro 5766, Diabetes Fonds in Amersfoort. Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl WORDT DIT UW INBRENG VOOR ONZE KERSTVEILING? Streeksieraden, parfumflesjes, schilderi jen, zilver en juwelen, aardewerk, grafiek, boeken, art-deco, volkskunst, hele of gedeeltelijke inboedels of verzamelingen. Breng het in tegen gegarandeerde opbrengsten! Gratis veiling taxatie. Veilinghuis Witte, Vlasmarkt 11 te Middelburg, 0118-614105 www.veilinghuis-witte.com Rubriek voor gelukwens ter gelegenheid van geboorte, verloving, huwelijk, jubileum, examen, enz. Ook voor mededelingen over huisdieren. Alleen voor particulieren. De teksten en eventueel beeldmateriaal dienen twee dagen vóór plaatsing (zaterdag vóór woensdag) uiterlijk 16.00 uur in het bezit te zijn van de advertentie-afdeling te Vlissingen. Tarief: prijs per millimeter over I kolom: 0.51 Een regel met een grote letter is verplicht. Foto of tekening: maximaal 40 mm hoog, over I of 2 kolom. Deze jonge Fransman ziet vandaag ABRAHAM B. J. xxx Onze (OPA) HUIB is zaterdag 60 jaar gewor den. Van harte gefeliciteerd. Kinderen en kleinkinderen HERMAN JANSEN maakt DEUREN in alle maten en modellen in diverse hardhoutsoorten. Deltastraat 22, Nieuwerkerk. - Zld Tel. 0111 -641465 Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" OPENBARE BEKENDMAKING Artikel 6a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 150 van de Gemeentewet Burgemeester en wethouders van Hontenisse ma ken ter voldoening aan het bepaalde in artikel 6a var de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artike 150 van de Gemeentewet bekend, dat een gedeeltf van diverse bestemmingsplannen wordt herzien overeenkomstig het bepaalde in artikel 19 eerste li( van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, voor de hier na te noemen percelen. Gelet op het bepaalde in artikel 6a van de WRO is ii de raad van 10 mei 2000 een inspraakverordenini vastgesteld. In deze verordening is bepaald dat plan nen twee weken ter visie liggen, te weten vanaf 2! oktober tot en met 12 november 2002. Tijdens di tervisielegging wordt een inspraakavond belegc waarin een ieder in de gelegenheid wordt gesteld de ze bij te wonen. Op dinsdag 5 november 2002 zal de inspraakavom plaatsvinden. Deze zal worden gehouden in caf partycentrum "De Reizende Man", Hof te Zandeplei 24 te Kloosterzande De verzoeken kunnen worde ingezien en er is gelegenheid tot het stellen van vr? gen. Het gaat om de volgende verzoeken: het oprichten van een straalbedrijf op het perce- Oudeweg 1 te Kloosterzande, door de heer Mem inzien/inspraak 20.00 tot 20.30 uur; het plaatsen van een mast op het perce Noordstraat 5 te Walsoorden, door E.G.K. Vervae inzien/inspraak van 20.30 tot 21.00 uur. Kloosterzande, 28 oktober 2002 Burgemeester en Wethouders van Hontenisse, De secretaris, De wnd. burgemeester, F.M.M. van Kuppeveld B.J.M. Pauwels a ZIP/flOPPY CAItOS j J -U. Het grote en deskundige vakblad COMPUTER IDEE concludeerde in een test over foto's op CD branden: "SPRINT PHOTO steekt met kop en schouders boven de rest uit. SPRINT PHOTO is de winnaar van deze test; de kwaliteit van zowel de analoge afdrukken als digitale beelden is beduidend beter dan van de overige aanbieders." Computer Idee nr. 19 - September 2002. www.sprintphoto.nl VLISSINGEN, Scheldeplein 158 MIDDELBURG, Markt 29 GOES, Lange Vorststraat 36 ft II 1 Knip deze bon uit. Bij afgifte ervan bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle kleurenrolletje in onze 1 uur foto service krijgt u nu uw foto's jm op CD-ROM voor slechts gjF B GELDIG TOT 30-11-2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30