Bonden tegen aangifte illegale leerlingen van PZC PZC Remco campert onthult Teeven weer lijsttrekker LN Gesteggel rond lager belonen postbodes Marilène bevalt van zoon Lucas CDA en VVD willen meldplicht voor scholen Kiezers zoeken veiligheid bij traditionele partijen Veel betogingen tegen Irak-oorlog Ziekteverzuim kost 18 miljard monument voor vader AMC maakt sperma hiv-vrij Horecavergunningen duurder Wachtlijsten jeugdzorg groeien Nederlanders vluchten voor orkaan Dode door vechtpartij Rotterdam 28 oktober 1952 maandag 28 oktober 2002 doorCarine Neefjes AMSTERDAM - „Een school is geen vreemdelingendienst. Wij piekeren er niet over om leraren aan te sporen illegale leerlingen aan te geven bij de politie. Ook illegale kinderen hebben recht op onderwijs." K. van Korten- hof van de CNV Onderwijsbond wijst het het idee van twee Ka merleden om een meldplicht van illegale leerlingen door de schoolleidingen radicaal van de hand. De bond is fel tegen het plan van CDA en WD die willen dat scholen kinderen zonder ver blijfsvergunning aangeven bij de politie. Uit het rapport 'Tus sen recht en realiteit' van De fence for Children blijkt dat er in Nederland naar schatting tien- tot twintigduizend illegale leerlingen op school zitten. Vol gens de leerplichtwet hebben zij recht op onderwijs. CDA-Kamerlid Van Vroonho ven, woordvoerder vreemdelin genbeleid: „Het gaat hier om kinderen van uitgeprocedeerde asielzoekers die hier geen toe komst hebben. Wij vinden dat scholen een meldingsplicht hebben als er in de klas illegale leerlingen zitten. Deze kinderen moeten naar school in het land van herkomst", aldus Van Vroonhoven. Ook de WD wil dat scholen illegale leerlingen aangeven. Evenals de CNV Onderwijs bond spreekt ook de Algemene Onderwijsbond (AOb) van een verwerpelijk plan'. AOb-voor- zitter W. Dresscher: „Het is de taak van een school om onder wijs te geven. De opsporing van illegalen is voorbehouden aan de politie." Te duur Uit het rapport 'Tussen recht en realiteit' blijkt dat scholen die lesgeven aan illegale kinderen, vaak financiële problemen heb ben. Hun ouders hebben geen geld om de ouderbijdrage, over- blijfkosten en schoolreisjes te betalen. Vooral in het voortge zet- en middelbaar beroepson derwijs zijn de kosten hoog: het lesgeld voor kinderen van zes tien jaar en ouder is ruim 850 euro. Sommige middelbare scholen weigeren illegale leer lingen aan te nemen, omdat het te duur wordt. AOb-voorzitter Dresscher: „Als politici dan ook nog eens gaan roepen dat je illegale leerlingen naar het politiebureau moet sturen, raken scholen nog min der gemotiveerd. Dat is on rechtvaardig. Ook deze kinde ren hebben recht op onderwijs." GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - Na de val van het kabinet zoeken kiezers vei ligheid bij de traditionele grote partijen. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, dan zou de LPF twee zetels overhou den. Maar de kiezers lopen niet over naar de nieuwe partij van oud-minister Heinsbroek of naar Leefbaar Nederland. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het bureau Interview/NSS. Ondanks de kabinetscrisis zou den het CDA en de VVD kunnen rekenen op een Kamermeerder heid van 80 zetels. Het zetelaan tal van het CDA zou stijgen van 43 naar 51 De WD zou er 29 krijgen. Dat zijn er nu 24. Van de oppositiepartijen profi teert de PvdA het meest van de kabinetscrisis. De partij zou 8 zetels bij de huidige 23 mogen optellen. De SP zou met 14 ze tels de vierde partij worden. GroenLinks en D66 staan rede lijk stabiel op respectievelijk 11 en 6 zetels. De leiderschapscri sis binnen de ChristenUnie kost de partij in de peiling een zetel. LN zou geen zetels halen. ANP DEN HAAG - Het bedrijfsleven is jaarlijks 18 miljard euro kwijt aan ziekteverzuim. Dat blijkt uit een onderzoek van Mercer RFI en inkomensverzekeraar Fundum. Slechts de helft van de kosten worden gemaakt vanwege het doorbetalen van het loon van de zieke werknemer. De onderzoe kers keken ook naar de gevolgen op de bedrijfsvloer. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Tienduizenden Europeanen en Ameri kanen hebben in het weekeinde betoogd tegen de oorlog die de Amerikaanse president Bush graag wil beginnen tegen Irak. In Amsterdam demonstreerden bijna vijf duizend mensen. In Amsterdam liepen zaterdag onder anderen Groen- Links-fractievoorzitter Rosenmöller en zijn SP-collega Marijnissen mee. Marijnissen hekelde de term 'preven tieve oorlog'. „Je kunt met een oorlog geen oorlog voor komen", stelde de SP-fractievoorzitter. In een petitie riepen de demonstranten de Nederlandse regering op zich uit te spreken tegen een mogelijke Amerikaanse aanval. Ook zou Nederland zich binnen de Europese Unie, de Navo en de Verenigde Naties moe ten inzetten tegen een militaire aanval op Irak en moe ten pleiten voor opheffing van de sancties tegen het land. In Washington en San Fransisco gingen tienduizenden mensen de straat op om te protesteren tegen Bush' oor- van onze redactie binnenland SPIJKENISSE - Eigenlijk heeft hij hem zelf nauwelijks gekend: Remco Campert was twaalf jaar toen zijn vader Jan Campert, verzetsdichter èn verzetsheld, in januari 1943 omkwam in een concentratiekamp bij Ham burg. „Ik zit in een vreemde spa gaat", zei zoon Remco bijna zes tig jaar later zaterdag in de Dorpskerk in Spijkenisse. „Ik ben nu 73, mijn vader is niet ou der dan 41 geworden. Een merk waardige sensatie: hij is een beetje mijn zoon geworden." Schrijver en dichter Remco, de zoon die vader werd, onthulde zaterdag een monument ter na gedachtenis aan Jan Campert In Spijkenisse, want daar werd Jan Campert geboren, op 15 au gustus een eeuw geleden. Net als bijna ieder ander kende Remco zijn vader tot voor kort ook vooral van zijn beroemde ge dicht, 'Het lied der achttien dooden'. „Hij was een dichter en leefde als een dichter. Hij genoot van het leven. Hij is ons gezin vrij snel ontvlucht - voor een an der gezin. Ik heb hem dan ook nauwelijks gekend. En als hij niet die verzetsdichter was ge worden. had ik hem ook later niet leren kennen. Pas de laatste jaren ben ik wat meer over hem te weten gekomen De straat waar het geboortehuis van Jan Campert stond, heet in middels Jan Campertkade. Op de plek van het geboortehuis van zijn vader zet een door griep geteisterde Remco Campert za terdagmiddag de schaar in het bubbeltjesplastic. Als hij het met veel moeite heeft losge knipt, ten koste van een snee in zijn hand, verschijnt het beeld van kunstenares Helen Ferdi nand: een roestvrijstalen zuil met daarop in brons een boek blad waarop het eerste strofe van 'De achttien dooden'. „Heel eenvoudig, dat waardeer ik", luidt de eerste reactie van Rem co. Jan Remco Theodoor Campert groeide op in Westkapelle waar zijn vader huisarts was. De streekroman Wier (1935) be schrijft het leven van boeren, jutters en stropers aan de Wal- cherse Westkaap. Campert bundelde zijn Zeeuwse herinne ringen in het tijdschrift Ons Zeeland (1928-1929) en schreef het gedicht Lof aan Walcheren. In 1947 verschenen de Verza melde Gedichten. In 1962 stelde Remco Campert een bloemle zing samen uit het werk van zijn vader: Wie weet slaag ik in de dood. Bij de onthulling las hij zelf 'Het lied der achttien dooden' voor dat zijn vader onsterfelijk maakte. „Ik heb het hem zelf nooit horen doen, want dat kon toen niet." GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Het congres van Leefbaar Nederland (LN) heeft Fred Teeven gisteren opnieuw tot lijsttrekker gekozen. On danks vijf tegenstrevers, onder wie fractiegenoot Jense, wist Teeven driekwart van de stem men binnen te halen. Na zijn verkiezing liet Teeven weten er met volle inzet tegen aan te gaan en te streven naar meer zetels dan de twee die Leefbaar Nederland nu heeft. „Ik streef naar een verdubbe ling: vier of vijf zetels. Anders is mijn missie niet geslaagd." De lijsttrekker wilde niet zeggen of hij aan een tegenvallende uit slag de conclusie verbindt dat hij zal aftreden. Op dit moment staat Teevens partij in de peilin gen met lege handen De LN-leden bleken het op het congres onderling hartgrondig oneens te zijn over de rol van op richter en oud-voorzitter Nagel, die zich vorige week met de par tij Nieuw Nederland inschreef bij de Kiesraad. Sommigen wil len niet dat de leiding van de partij met Nagel over samen werking spreekt, maar de meer derheid gaf partij voorzitter Jet ten en fractievoorzitter Teeven, die wel willen praten, het ver trouwen. Teeven wil samenwerken met andere nieuwe partijen om te voorkomen dat die bij de ko mende verkiezingen allemaal worden weggevaagd. Met Na gel, zijn al gesprekken gaande, zo bleek op het congres. Een minderheid is het met die gesprekken niet eens. Door een nieuwe partij in te schrijven, zaait Nagel tweedracht, zei een lid. Hij is een verrader en moet geroyeerd worden, meende een ander. Nagel, die nog lid is van Leef baar Nederland, gaf zelf tekst door Alex E DEN HAAG - Het is onwaar schijnlijk dat TNT Post Groep (TPG) vanaf 1 januari 2003 nieuwe postbodes tegen een la ger loon in dienst kan nemen. Dat zegt onderhandelaar Ram das van AbvaKabo FNV. Volgens Ramdas wil TPG nieu we postbestellers de slechtste CAO van Nederland gaan aan bieden. Toekomstige postbodes krijgen het minimum uurloon en geen pensioen, ze moeten het doen met de AOW en wat ze zelf sparen. „Met deze voorstellen kan ik geen CAO afsluiten, dit zijn gewoon de wettelijke mini mum voorwaarden. Die krijgt de werknemer sowieso", zegt Ramdas. „Op basis hiervan wil ik niet praten. TPG moet met andere voorstellen komen." Het postbedrijf wil niet weten van een vertraging. „Wij praten nog met de bonden." TPG wil een nieuwe CAO voor postbodes omdat het werk van de brievenbesteller sterk veran derd is en verder gaat verande ren. Het sorteren wordt volledig geautomatiseerd. De postbode krijgt, zijn pakket post thuis en trekt er daarna op uit voor de bezorging. Dit gaat niet langer dan twee uur duren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prinses Marilène is zaterdagmid dag thuis in Amsterdam bevallen van een zoon: Lucas. Hij weegt 4760 gram. Zijn volledige naam is Lucas Maurits Pieter Henri van Lippe-Biester- feld Van Vollenhoven. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst zaterdag avond bekendgemaakt. De boreling is, na de nu anderhalf jarige Anna, het tweede kind van Maurits en Marilène. Het is het derde kleinkind van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, die in mei van dit jaar dankzij prins Bernhard junior en zijn vrouw Annette ook grootouders werden van Isabella. Maurits en Marilène trouwden in mei 1998 in Apeldoorn. Het was het eerste huwelijk van de jonge generatie Oranjes. Bij de Goedkeuringswet voor het huwelijk was al bepaald dat hun kinde ren de achternaam van hun overgrootvader Bern hard zouden krijgen, Van Lippe-Biesterfeld. Maurits en Marilène zagen dit als eerbetoon aan de oude prins en wilden zo ook zijn naam voor Ne derland behouden. Titels zitten er voor hun kinderen niet in: hun va der heeft slechts de niet erfelijke titel van prins en zal bij de bestijging van de troon door Willem- Alexander afvallen als lid van het Koninklijk Huis. Anna, Isabella en de nieuwe baby zijn daar al geen lid meer van, in tegenstelling tot dochter Eloïse van prins Constantijn en prinses Lauren- tien. Dit tot nog toe enige kleinkind van koningin Beatrix is vierde in lijn van troonopvolging. ANP Prins Maurits poseert met zijn zoon Lucas, doch ter Anna verwelkomt haar broertje met een kus. foto Marcel Antonisse/ANP AMSTERDAM - Het Academisch Medisch Centrum in Am sterdam wil eind dit jaar beginnen met het wassen van sper ma. De behandeling is bedoeld om mannen die met het aidsvi- rus zijn besmet, in staat te stellen kinderen te verwekken. Het sperma kan na de 'wasbeurt' kunstmatig bij de vrouw worden ingebracht. Het AMC is volgens hoofd van het fertiliteitslaboratorium J. de Vries het eerste ziekenhuis dat de techniek in Nederland toepast. Wereldwijd zijn achtduizend behandelingen toege past zonder besmetting van vrouw of kind. ANP WOERDEN - Vergunningen voor het beginnen van een hore cagelegenheid zijn een stuk duurder geworden. De belangen vereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN) constateert dat de prijzen dit jaar gemiddeld met 14 procent zijn gestegen in vergelijking met 2001. Het Zuid-Hollandse Rijnwoude is het duurst. Daar kost het totale vergunningenpakket, inclusief een bouwvergunning, 22.052 euro. In Loon op Zand, de goedkoopste gemeente, is dat 5448 euro. Gemiddeld betaalt een uitbater 10.600 euro. Over het algemeen kosten de benodigde vergunningen meer in grote gemeenten dan in middelgrote en kleine plaatsen. Toch ziet KHN nog grote verschillen tussen vergelijkbare ge meenten. De vereniging is boos over de willekeur. ANP DEN HAAG - Het aantal jongeren dat een beroep doet op jeugdzorg bijvoorbeeld omdat ze zijn mishandeld, blijft toe nemen. De jongeren moeten ook steeds langer wachten op hulp, aldus de ministeries van Volksgezondheid en Justitie. In de eerste helft van 2002 kregen de bureaus jeugdzorg ruim 30.000 aanmeldingen binnen. Dat is 24 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De wachtlijsten namen het meest toe onder jongeren die wachten op pleegzorg. In de eerste zes maanden van dit jaar moesten 711 jongeren daar meer dan 45 werkdagen op wach ten, een toename van 75 procent. ANP LEIDEN - Honderden Nederlanders hebben uit voorzorg hun hotels aan de Mexicaanse westkust moeten verlaten wegens de orkaan Kenna. In totaal 75 vakantiegangers zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag hals over kop geëvacueerd na dat zeer krachtige windstoten en een modderstroom grote vernielingen hadden aangericht. De meeste toeristen waren al ondergebracht in hoger gelegen hotels. Volgens de alarmcentrale Eurocross zijn er onder de Nederlanders geen ernstig gewonden gevallen. De vakantie gangers bevinden zich in de toeristenregio in en rond Puerto Vallarta, 600 kilometer ten westen van Mexico-Stad. ANP ROTTERDAM - Een 46-jarige Rotterdammer is zaterdag avond overleden aan verwondingen die hij tijdens een vecht partij had opgelopen. De man had in een café aan de Putse- laan ruzie gekregen met een 40-jarige plaatsgenoot. De politie probeerde tussenbeide te komen toen de 46-jarige op straat in elkaar geslagen en geschopt werd. Meerdere om standers hinderden de politie daarbij. De 40-jarige man is aangehouden, omdat hij de politie hinderde. Hij wordt ver antwoordelijk gehouden voor de dood van de 46-jarige. ANP De voorste rij van de demonstratie tegen een dreigende oorlog in Irak wordt gevormd door politici, Marijnissen (3e 1) en Kant (4e 1) van de SP en Rosenmöller (2e r) en Vos (r) van GroenLinks. foto Robiri Utrecht/ANP logsplannen In zo'n negentig Duitse steden gingen tienduizenden mensen de straat op. In Madrid hebben gisteren vijfduizend mensen betoogd tegen de oorlog. Bush Bush bevestigde zaterdag opnieuw zijn voornemen om desnoods zonder een mandaat van de Verenigde Naties militair op te treden tegen Irak. „Als de VN niets onder nemen en Saddam Hoessein niet willen ontwapenen, dan zullen wij een coalitie leiden om dat te doen", aldus Bush. RTR/ANP/DPA/AFP MEXICO - Prins Bemhard heeft de luchtlijn Nederland- Mexico in gebruik genomen door met het eerste toestel naar het Zuid-Amerikaanse land te vliegen. Mexico wordt met zijn 28 miljoen inwoners gezien als een mogelijk be langrijke handelspartner voor Nederland. De KLM hoopt dat de luchtlijn te zijner tijd wordt doorgetrokken naar Curasao. GENIE - De genie van het le ger heeft het terrein voor het te bouwen zwembad in Middel burg officieel overgedragen aan de gemeente. De soldaten hebben het grondwerk ver richt, zodat de zweminrich ting nu kan worden gebouwd. VIETNAM - De opstandelin gen in Indochina (Vietnam), de Vietminh, rukken ojd in de richting van Hanoi, Op diverse plaatsen is het al tot gevechten met Franse troepen gekomen. Bovendien is een Vietminh-di- visie op weg met het doel, de Franse troepen in de rug te kunnen aanvallen. LAGERE SCHOOL - B W van Vlissingen willen mede werking verlenen aan de bouw van een nieuwe katholieke la gere school in de omgeving van de Adriaan Coortelaan. Vol gens schattingen zullen zeker 260 leerlingen zich aanmelden op de school, die zeven lokalen krijgt.' en uitleg. Zijn doel is de politiek vernieuwen, en 'te voorkomen dat de zetels teruggaan naar waar ze voor 15 mei waren'. De partij Nieuw Nederland is daar voor een middel. Nagel benadrukte dat het hele maal niet zeker is dat hij met Nieuw Nederland met de ver kiezingen meedoet. Hij wil dat laten afhangen van de perspec tieven die Leefbaar Nederland heeft. ANP Internet: www.pzó nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van €2.00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per |aar: 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 165 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax. (0118)470100 Voor kleintjes Tel. (0118) 484321 Fax. (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgever i| Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener -concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementenadministratie en om u te (laten) mtormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titets en de werkmaatschappiien van Wegener of door ons zorgvuldig geseiecteo 'de derden Als u op deze mlormane geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC atdelmg lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Behoort tot UJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3