Steun voor komst kapiteins uit Azië PZC Windkracht 4 is eind op weg Minister De Boer wijst op voordelen Verdachte overvallen op taxi's gepakt Politie houdt man aan voor mishandeling Dief bijt winkelbediende Opnieuw vrouw beroofd in noordelijk deel Goes Dromen van een baan als conducteur Reeks boetes bij verkeerscontrole Woninginbraak in Oost-Souburg Vlissinger twee keer op de bon Woninginbraak Sint-Maartensdijk Fietser gewond bij aanrijding Kop-staartbotsing in Vlissingen Drankrijders onderschept College beperkt extra bijdrage scholen Schouwen-Duiveland Rotary-leden bridgen voor goed doel Bijbelstudie Shalom swb maandag 28 oktober 2002 doorHarmen van derWerf DEN HAAG - Het toelaten van niet-Europese kapiteins op Ne derlandse schepen kan de aan trekkelijkheid van het beroep van zeevarende vergroten voor Nederlanders. Reders kunnen dan gaan werken met beman ningen die per schip grotendeels uit Nederlanders of uit buiten landers bestaan. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat probeert zo de angst weg te nemen voor de gevolgen van de toelating van buiten landse gezagvoerders. De Boer wil buitenlandse kapi teins op Nederlandse schepen toelaten, omdat er een groot te kort aan gezagvoerders dreigt. Onder oud-minister Netelenbos is daarom al een wetswijziging ingediend. In reactie daarop hebben veel fracties in de Twee de Kamer kritische geluiden la ten horen. Zo vrezen zij dat de zeevaart on aantrekkelijker wordt voor Ne derlanders, omdat het sociaal klimaat aan boord verandert. Minister De Boer deelt die zorg niet, blijkt uit een nota die hij deze week naar de Tweede Ka mer stuurde. Op de Nederlandse vloot varen al veel buitenlandse stuurlui. De samenstelling van de be manningen is dus al sterk ver anderd. Het komt geregeld voor dat de kapitein de enige Neder lander aan boord is. Door ook niet-Europeanen tot de hoogste rang toe te laten, krijgen de re ders de mogelijkheid 'dat pro bleem' te ondervangen. Zij kunnen dan schepen laten be mannen met louter Nederlan ders en andere Europeanen en met louter niet-Europese zeeva renden. Dit zal het sociale kli maat ten goede komen. Dat er een tekort bestaat aan kapiteins, staat volgens De Boer buiten kijf. Dat geldt voor alle lidstaten van de Europese Unie. Er moet wel buiten de EU wor- MIDDELBURG - De ver dachte van de twee gewa pende overvallen op taxi chauffeurs in Middelburg begin september, is zater dag aangehouden. Het gaat om een zestienja rige Middelburger. Hij heeft de twee overvallen inmiddels bekend. Beide keren stapte de dader bij het NS-station in Middel burg in en liet zich vervoe ren naar de wijk Dau- wendaele. Bij het afrekenen bedreigde hij de taxichauffeurs met een wapen en dwong hen de portemonnee af te geven. De dader stapte vervol gens uit en rende weg in de richting van de Kruitmo- lenlaan. VLISSINGEN - Een 38-jarige Vlissinger is zaterdagmiddag in zijn woonplaats aangehouden voor mishandeling. De man had vrijdagavond op de Varkensmarkt in Middelburg twee vrouwen van 27 en 32 jaar, een man van 24 jaar en een man van wie de leeftijd niet bekend is, geslagen en woordelijk be dreigd. De dader en de slachtof fers kenden elkaar. Een negentienjarige Vlissinger is vrijdagavond in zijn woning in de Nieuwstraat eveneens aangehouden voor mishande ling. Hij had in zijn woning een achttienjarige vrouw geschopt en geslagen. VLISSINGEN - Een medewer ker van een winkel aan de Gil- deweg in Vlissingen is zaterdag in de hand gebeten door een 35- jarige winkeldief uit Middel burg. De man probeerde een tas en een boormachine te stelen, maar het winkelpersoneel zag dat. Daar op gooide de Middelburger de tas weg en probeerde hij te vluchten Personeelsleden hiel den de man, tot zijn grote frus tratie, tegen. Hij werd agressief er. schopte en sloeg om zich heen en beet de winkelmedewerker. De man is aangehouden. den geworven om de Neder landse vloot op peil te houden. De werving zal gebeuren met in achtneming van alle eisen. Met een universiteit op de Filippij nen bestaan daarvoor al goecle contacten. De angst dat reders massaal zullen overschakelen op goedkopere Aziatische ge zagvoerders, deelt De Boer niet. Vorig jaar hebben zij zich via een convenant verplicht om voorrang te geven aan Neder landers en om het onderwijs te helpen verbeteren. Er bestaat bovendien een speciale rege ling, de regeling tewerkstelling officieren, waardoor het loon- kostenverschil beperkt kan blij ven, aldus de minister. De Tweede Kamer bespreekt binnenkort de wetswijziging. door Steffan ter Maat GOES - Voor de derde maal binnen een week is in Goes iemand op straat beroofd. De politie heeft inmiddels meerdere rechercheurs op de zaak gezet. Vrijdagavond kort voor twaalf uur is een 21-ja- rige vrouw op de Houtkade in Goes beroofd. Het slachtoffer merkte dat ze gevolgd werd door een man op de fiets. Op de Houtkade be dreigde de man haar met een voorwerp dat mo gelijk een vuurwapen was. De vrouw gaf haar tas en wist vervolgens te ontkomen. In de nacht van donderdag op vrijdag, de dag voor de beroving op de Houtkade, werd een achttienjarige fietster op de Troelstralaan in de Goese Polder beroofd. Ook hier werd het slachtoffer overvallen door een man op een fiets en werd de wouw bedreigd met een vuur wapen. Vorige week werd in de nacht van vrij dag op zaterdag een zestienjarige fietster ook op de Troelstralaan beroofd en ook hier ging dit onder bedreiging van een wapen. Er zijn nog geen verdachten in de zaak en ook concrete aanwijzingen ontbreken nog. Er kan zelfs nog niet definitief worden geconcludeerd dat er verband tussen de zaken bestaat, maar de politie houdt hier natuurlijk wel ernstig re kening mee. De politie verzoekt getuigen contact op te ne men door zich te melden bij het politiebureau in Goes of door te bellen naar telefoonnummer 0900-8844. Belangstellenden krijgen een rondleiding tijdens de wervingsdag van de stoomtrein. door Steffan ter Maat GOES - Zaterdagochtend half zes. Drie mannen bevinden zich op het terrein van de werk- en rangeerplaats van de Stoom trein Goes - Borsele (SGB). Het zijn een stoker, een machinist en een leerlingma chinist van de SGB. Het drietal stookt de stoomtrein op om pas viereneenhalf uur later te kunnen rijden. Om tien uur klinkt de fluit, blaast de locomotief zware rook wolken en gaat de trein op weg. Het is het begin van de wervingsdag voor nieuwe medewerkers van de SGB. De trein, met een locomotief uit 1924 en rij tuigen uit de jaren twintig en dertig, maakt om tien uur, één uur en drie uur een ritje van Goes naar 's-Gravenpolder. Iedereen met interesse voor oude treinen, die eventueel bereid is als vrijwilliger bij de SGB te gaan werken, is deze zaterdag uitgenodigd. Reiner Zondervan uit Middelburg is hoofd dienst medewerkers en organisa tie van de SGB. „Door mensen voor een ritje uit te nodigen is er al een directe kennismaking met het idee en gevoel van oude treinen", legt hij uit. „Tijdens de rit geven we informatie over ons ontstaan in het begin van de jaren zeventig en het verdere verloop van de SGB tot op heden. Daarnaast geven we informatie over on ze activiteiten en over wat een vrijwilli ger allemaal in onze organisatie kan doen en aan welke eisen hij of zij moet voldoen. Als we tenslotte terugkomen in Goes geven we de bezoekers een kijkje in de werkplaatsen en kunnen ze zich in schrijven voor een nader kennisma kingsgesprek." De Stoomtrein Goes - Borsele rijdt al dertig jaar met museumstoomtreinen over de eigen spoorlijn Goes-Hoede- kenskerke-Oudelande. De afgelopen ja ren waren er ook andere activiteiten, zo als de verplaatsing van een seinhuis en een goederenloods van Middelburg naar GoesOp dit moment is de SGB bezig met het ontwikkelen van een spoorwegmuse um in Goes. De SGB werkt al met zo'n 160 vrijwilli gers. De wervingsdag werd gehouden omdat er nog altijd plek is voor mede foto Willem Mieras werkers. De organisatie is nog op zoek naar lokettisten, conducteurs, buffetme dewerkers en stokers, Daarnaast worden er metaalbewerkers, dieselmonteurs, spoorbouwers, timmerlieden en schil ders gezocht. Nostalgisch F. Deres Grenchel is tijdens de laatste treinrit een van de passagiers, maar hij hoopt in de toekomst op de trein mee te gaan als conducteur: „Ik vind de trein en spoorlijn prachtig nostalgisch. Het lijkt me erg mooi om dat werk bij de SGB te gaan doen." Uiteindelijk kreeg de SGB zaterdag 24 aanmeldingen van vrijwilli gers en daarmee was het voor de organi satie een geslaagde wervingsdag. door Inge Heuff SCHARENDIJKE - Maar liefst 1800 bakstenen zijn er het afge lopen weekeind fictief in Scha- rendijke en Renesse verkocht voor evenzoveel euro's. Samen met eerdere giften zijn vier jon ge meiden uit Scharendijke nu al over de helft van de benodig de 8000 euro. Die hebben zij no dig om de komende zomer drie weken lang mee te helpen aan de bouw van woningen in Ocara. Brazilië. Onder de naam Windkracht 4 willen Joanne Kristelijn, Marije de Jonge, Nini de Jongen Janine Hanse geld bijeenbrengen dat hen in staat stelt naar Brazilië te reizen en daar drie weken door te brengen in het stadje Ocara. Niet om vakantie te houden maar om flink aan te pakken. Windkracht 4 heeft zich aange sloten bij de Nederlandse afde ling van World Servants. Deze interkerkelijke organisatie re gelt voor jongeren en volwasse nen reizen naar arme gebieden in de wereld waar zij ziekenhui zen, scholen en woningen hel pen bouwen. De deelnemers moeten hun kosten zelf dragen maar velen zien kans om hun reis te laten sponsoren. Zo ook de meiden van Windkracht 4. Van de benodigde 8000 euro hebben zijmede door anonieme giften, in korte tijd er 4655 we ten binnen te halen. Naast de reis- en verblijfkosten wordt van dit bedrag ook bouwmate rialen gekocht. Wie hen wil steunen, kan symbolisch een of meerdere bakstenen kopen. Enthousiasme Vrijdag en zaterdag zijn ze langs de deur gegaan in Scharendijke en Renesse om deze bakstenen Marije de Jonge, Nini de Jong, Janine Hanse. Joanne Kristelijn (vlnr) overhandigen aan mevrouw Hu- bregtse de door haar gekochte baksteen. foto Dirk-Jan Gjeltema te verkopen. „Met name in Scharendijke waren de mensen enthousiast", vertelt Janine Hanse. „Zij hadden van onze ac tie gehoord via de kerk waar we vorige week zondag uitleg heb ben gegeven. In Renesse moeten we dat nog doen, daar was onze actie minder bekend." Het idee voor Windkracht 4 ont stond in de oudste catechisatie- groep van de Samen-op-weg kerk in Scharendijke. Drie meiden uit die groep willen zich actief inzetten voor de armsten in de wereld. Janine Hanse is vo rig jaar in Zuid-Afrika geweest waar zij geholpen heeft aan de bouw van een ziekenhuisje voor weeskinderen met aids. Zij werd door de andere meiden be naderd met de vraag of ze mee wilde doen. „Ik heb de reis van vorig jaar zelf betaald maar hoorde van anderen dat sponso ring heel gebruikelijk is. Als we dat met z'n vieren voor elkaar krijgen, zou dat mooi zijn." Om de andere helft van het be drag bij elkaar te krijgen, wil Windkracht 4 rond Kerst nog iets organiseren en in het voor jaar speciale kerkdiensten hou den. Verder moet er in Scharen dijke nog een wintermaaltijd komen en een fancy-fair waar zij een muur bouwen met daar op alle namen van de bedrijven die hen sponsoren. Hanse: ..Vo rige week zijn 120 bedrijven aangeschreven met de vraag of ze ons willen sponsoren. Die worden komende week nage- beld. Daar verwachten we ook wel wat van." Wie wil zien wat de stand is, kan terecht in de kerken in Renesse en Scharendijke. Daar staat een kruiwagen met veertig bakste nen die elk 200 euro waard zijn. Zodra er weer 200 euro bijeen is gebracht, wordt een steen ge bruikt om een muurtje te bou wen. VLISSINGEN - Bij een verkeerscontrole bij het tunneltje in West-Souburg zijn vrijdagavond 62 bekeuringen uitgedeeld Tussen zeven uur en half tien werden 36 bonnen uitgedeeld' aan mensen die hun verlichting niet hadden aanstaan. Vier1 personen negeerden het bord voor eenrichtingsverkeer, ne gen bromfietsen waren opgevoerd en één brommer maakte te veel geluid. Verder hadden vier personen geen rijbewijs of bromfietscertificaat. Eén onverzekerde brommer is van de weg gehaald. OOST-SOUBURG - In een woning in de Vlissingsestraat in' Oost-Souburg is vrijdagavond ingebroken. Een spelcompu ter en een bedrag van 150 euro werden gestolen. De inbraak vond plaats tussen half zeven en kwart voor tien. De toegang' van de woning werd geforceerd. VLISSINGEN - Een zestienjarige fietser uit Vlissingen is: vrijdagavond in zijn woonplaats twee keer op de bon geslin gerd. De jongen fietste omstreeks half elf door de Walstraat ir een voetgangersgebied. Bij zijn aanhouding gaf hij een valse naam op. Voor die twee overtredingen kreeg hij twee boetes van in totaal 109 euro. Een zestienjarige bekende van de fiet ser bemoeide zich op een hinderlijke wijze met de zaak. Daar voor krijg hij een bekeuring van 86 euro. SINT-MAARTENSDIJK - In een woning aan de Reigerlaan i r Sint-Maartensdijk is vrijdagavond bij een inbraak voor en kele duizenden euro's aan sieraden gestolen. Ook werd er kle-j ding meegenomen en een mobiele telefoon. VLISSINGEN - Een 63-jarige fietser uit Vlissingen is zater dagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding in de Spui straat in Vlissingen. Een 22-jarige automobilist uit Oost- Souburg reed op de parkeerplaats achteruit op het momenl dat de fietser achter hem reed. De Vlissinger is met een hoofd wond naar het ziekenhuis gebracht. VLISSINGEN - Bij een kop-staartbotsing in de Schelde- straat in Vlissingen zijn zaterdagmiddag drie auto's bescha-' digd. Een 29-jarige vrouw uit Vlissingen is met nekklachteri overgebracht naar het ziekenhuis. Na behandeling, mocht z€ weer naar huis. SEROOSKERKE (S) - Bij een alcoholcontrole op N57 bij hel Schou wse Serooskerke werd in de nacht van vrij dag op zater dag een automobilist uit Zierikzee aangehouden. Hij hac ruim twee keer meer gedronken dan is toegestaan. Op de Serooskerkseweg bij Serooskerke had een bestuurden in dezelfde plaats, de Johan Willem Frisostraat in Krabben-; dijke en op de Zanddijk in Kruiningen werden automobilis ten bekeurd omdat zij anderhalf keer te veel alcolhol hadderl genuttigd. TERNEUZEN - In tien Terneu- zense cafés speelde liefhebbers zaterdagmiddag bridge voor het goede doel. De zestig deelnemende koppels brachten vierduizend euro bij een voor Henk en Atty Hammer. De voormalige Terneuzense huisarts en zijn echtgenote zetten zich in om verstandelijk gehandicapte kinderen in Tan zania zelfstandig te leren func tioneren. Het echtpaar Hammer heeft voor dit doel een tehuis opgericht waar 95 kinderen in tensief worden begeleid. De bridgefanaten waren van heinde en verre gekomen. Naast veel bekende gezichten uit het Zeeuws-Vlaamse, waren er ook deelnemers uit Vlaanderen, Rotterdam en Weert die veelal via vrienden of familie waren meegetroond. Per koppel werd veertig euro ingelegd. De Axelaars Jan Hamelink (67) en Giancarlo Ambrosini (66) waren voor de eerste keer van de partij. Zij waren uitermate te vreden over de kroegenbridge drive. „Heel gezellig en heel po sitief", noemde Ambrosini het initiatief. „En ook al doen we mee voor de gezelligheid, er komt toch weer heel wat hersen gymnastiek aan te pas", vulde Hamelink aan. Bij de overhandiging van de cheque toonde Atty Hammer zich een gelukkig mens. Zij ver telde dat het bedrag dit keer wordt besteed aan de uitbrei ding van de speeltuin bij het te huis. Met de gift van vorig jaar, toen de bridgers tienduizend gulden bij elkaar speelden, zijn ener giezuinige kookpotten van roestvrij staal aangeschaft. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De scholen op Schouwen-Duiveland krijgen een extra bijdrage voor een kwaliteitsverbetering van de gebouwen. De subsidie is moge lijk door een doeluitkering van het ministerie van Onderwijs. De schoolbesturen op Schou wen-Duiveland hebben regel matig moeite om binnen de be schikbare budgetten aan de aangescherpte eisen te voldoen. Dat budget wordt ontvangen van het ministerie van Onder wijs en is groepsgebonden. Za ken die binnen dat kader buiten beschouwing blijven, zijn de ar beidsomstandighedenwet, maatregelen tegen legionella- besmetting, de gemeentelijke gebruiksvergunning met be trekking tot de brandveiligheid en het (laten) opstellen van vluchtplannen en alarmoefe ningen. Het kabinet stelde in 2000 voor het basis- en voortgezet (speci aal) onderwijs eenmalig 4,81 miljoen euro beschikbaar voor verbetering van de kwaliteit van de schoolgebouwen en bij behorende terreinen. Omgere kend voor een gemiddelde ba sisschool met acht groepen komt dat bedrag neer op 5400 euro per school, oftewel 675 eu ro per groep. Dat geld kan vol gens de subsidieregeling wor den gebruikt voor verbetering van de 'letselveiligheid', een ex tra schoonmaakbeurt, onder houd, herstel of vervanging van de buitenzonwering en voor functionele aanpassingen aan het gebouw. Ook vorig jaar is daarvoor Rijkssubsidie vrijge komen. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland wil len binnen dat kader per groep 355 euro beschikbaar stellen. De bijdrage is 'normatief' en 'summier' om bepaalde klussen voor de hele school te financie ren, realiseert het college zich. Bovendien willen B en W het geld strikt oormerken, zodat het 'indirect ook ten goede komt aan de gemeente'. Dubbel glas Voorgesteld wordt, de vergoe ding alleen beschikbaar te stel len voor vervanging van enkel naar dubbel glas in ramen en deuren. Ook het beslag voor de buitenramen komt voor subsi die uit deze pot in aanmerking In totaal is daarmee een investe ring gemoeid van 53.500 euro] Die uitgave wordt gedekt met de. dit jaar extra ontvangen uitke ring uit het gemeentefonds vooi onderwijshuisvesting. Het voorstel is doorgesproker met de Schouwen-Duivelandse onderwijskoepel BOLO en heeft de instemming van dat orgaan aldus het college. De kwaliteits regeling komt dinsdag 5 novem-| ber aan de orde in de commissie; maatschappelijke aangelegén-| heden. De openbare vergade ring in het gemeentehuis beginl| 's avonds om half acht. Huisvesting De commissie buigt zich even eens over een nieuwe 'verorde ning voorzieningen huisvesting; onderwijs 2003'. De huidige re glementen dateren van 1999 er, zijn op diverse onderdelen ach-, terhaald. Het college benadrukt dat oude afspraken tusser, schoolbesturen en de gemeente in het nieuwe stuk zijn verwerkt en dat de wijzigingen de belan gen van de scholen noch van de gemeenten schaden. De wijzi gingen hebben onder meer be trekking op aanpassing van de ruimtebehoefteberekening voor de scholen in verband mei) de fasegewijze invoering var, kleinere groepen. Aangepast is. ook de financiële normering, voor het voortgezet onderwijs, alsmede het programma van ei sen voor leerlingenprognoses er, de verruiming van de capaci-i teitsbepaling voor onderwijsge-j bouwen. OOST-SOUBURG - Pinkster gemeenschap Shalom uit Oost- Souburg houdt woensdag eer themabijbelstudie in het kerk gebouw Goede Aarde in Oost- Souburg. Vanaf 19.30 uur wordt er onder leiding van F. Ouweneel gespro ken over het thema Wederge boorte, eeuwigleven, de heme en de eeuwigheid. Tientalleq kleurendia's op twee grote pro jectieschermen ondersteuner de bijbelstudie. Ook is er gele-j genheid tot het stellen van vra-j gen. Er wordt eenmaal gecollec teerd voor de onkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29