Evacuatie bewoners zorgcentrum Noodbevel moet stormtoeristen weren van boulevard Vlissingen Voetballers Steen in helse busrit naar de overkant Overtocht van twee uur naar Vlissingen Telefoons staan roodgloeiend in alarmcentrale Autocarrier loopt vast op strekdam Duiksport kent geen regels voor slecht weer Brandweer redt koe onder boom Rugbypalen knappen zeeuwse almanak Vreemde vogels Dak Vredestein in Wissenkerke beschadigd door storm Echtpaar gewond terug op de kazerne zijn om op krachten te komen met een kop koffie, lachen. „Boom op het spoor? Zeker een spoorboom", il grapt er één nog. In Vlissingen is iedereen meer gespannen. „Het is hectisch", zegt Sandee. „Zometeen verga deren we met de politie, de GGD, de Vlissingse burgemees ter Van Dok-van Weele en de districtschef. We gaan kijken hoe we alles het beste op elkaar kunnen afstemmen. TERNEUZEN - Het Mal tese autoschip St. Barba ra is gisteravond vastge lopen op een strekdam bij Terneuzen. Dat gebeurde even na zes uur. kort na hoogwater, waa rdoor het schip bij het zakken van het water muurvast kwam te zitten. De kapitein overlegde gis teravond met de bergings- j bedrijven Multraship en URS over de aanpak om het schip weer vlot te krij gen. De St. Barbara was on derweg van het Engelse Sheerness naar Antwer- j pen. Het schip was in de Put van Terneuzen voor anker gegaan om de storm af te wachten. Aan het eind van de middag dreef i het, opgestuwd door de wind, stroomopwaarts in de richting van de Griete. De autocarrier meet 1 27.000 ton, is 165 meter j lang, bijna 28 meter breed i en heeft een diepgang van 7,5 meter. Gisteravond ii was onbekend hoeveel au- to's of andere lading aan boord zijn. BEVELANDEN/THOLEN maandag 28 oktober 2002 door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Op de alarm centrale van de regionale brandweer in Vlissingen is het zondagmiddag ronduit hec tisch. De telefoons staan rood gloeiend, en dat is niet overdre ven. Acht telefonisten nemen de meldingen van stormoverlast aan. Normaal zorgt de alarm centrale er voor dat de brand weerwagens op pad gaan. Maar daar is zondag geen tijd voor. Die taken worden gedelegeerd. „Dit is extreem", zegt L. Sandee van de regionale brandweer om een uur of één. „De eerste storm van het seizoen is altijd hevig omdat veel losse dingen dan wegwaaien. Bij de stormen die daarna komen, zijn die zaken al opgelost. Maar deze keer is het ook nog eens windkracht tien tot elf. Er zijn rukwinden van 120 tot 130 kilometer per uur. En het ergste moet nog komen." Om de medewerkers van de alarmcentrale te ontlasten, worden de meldingen verza meld per district. Gebundeld worden ze gefaxt naar de afzon derlijke uitrukposten. De brandweerlieden daar, regelen de afwikkeling. De brandweerposten Looiers singel in Middelburg en de Van de Spiegelstraat in Vlissingen hebben medewerkers van Groenbeheer van de gemeente ingeschakeld. Zij worden recht streeks door de brandweer op pad gestuurd. „In Middelburg rijden ze met drie busjes door de stad", zegt A J. te Paske van de stadsgewestelijke brandweer op de post Looierssingel. „Afge broken takken en omgewaaide bomen nemen zij voor hun reke ning. De brandweer richt zich op daken, schoorstenen of ande re losrakende dingen." Dan wordt Te Paske voor de zo veelste keer gebeld op zijn gsm. „Waar staat die boom? Kan de trein er doorheen?", vraagt hij aan de persoon aan de andere kant van de lijn. De mannen van de groenvoorziening die even VLISSINGEN - In de sport- duikwereld bestaan geen vaste regels voor de weersomstandig heden waaronder al dan niet kan worden gedoken. door Gino van den Broecke SINT JANSTEEN - De voetbal vereniging Steen keerde gister middag zonder te spelen terug naar huis. De ploeg uit Sint Jan steen ging tevergeefs op weg naar 's-Heerenhoek, waar Pa trijzen de tegenstander zou zijn. Doordat het veer tussen Krui- ningen en Perkpolder vanwege de harde wind uit de vaart was genomen, werd besloten om via de Lief kenshoektunnel af te rei zen naar Zuid-Beveland voor het duel in de derde klasse. Be stuursleden van Steen hadden van tevoren diverse malen con tact opgenomen met Patrijzen, waar werd gezegd dat de ver antwoording voor het doorgaan van de wedstrijd bij de consul lag. „Maar die was voor ons on bereikbaar en toen hebben we besloten toch af te reizen", al dus bestuurslid G. Pauwels. Tijdens de busrit verloor de touringcar net voorbij de Lief- kenshoektunnel één van de noodluiken. Nadat het luik was opgepikt, bleek er enkele kilo meters verder een caravan dwars over de weg te liggen. Toen de bus vervolgens met een snelheid van net boven de veer tig kilometer per uur de afslag Krabbendijke bereikte, was de maat vol voor de chauffeur van de bus,Het was niet langer ver antwoord om door te rijden. Daarom heb ik besloten huis waarts te keren", vertelt chauf feur E. Nachtegael. Op de terugweg waaide ook nog één van de zijluiken van de bus open, dat voor nood met plastic - moest worden vastgebonden, i Rond de klok van tweeën arri-i. veerden de selectie en de sup- porters weer veilig bij het sport- park in Sint Jansteen. „We zullen middels een brief ook de - KNVB van de hele toestand op i; de hoogte stellen, maar dit was j. onverantwoord", aldus Pau-i wels. SAS VAN GENT - In Sas van J Gent vond een bijzonder onge- - val plaats. Daar kon een koe inJ een wei aan de Poelstraat een - omvallende boom niet ontwij-„ ken. De onfortuinlijke herkau- - wer moest door de brandweer v worden bevrijd. Het dier raakte gewond bij het ongeval, maart was na behandeling van een veearts weer snel op de been GOUDA - De Goese Rugbyclub u Tovaal maakte net geen helft vol in de uitwedstrijd tegen Gouda. Op sportpark De Uiterwaarden zwiepten in de 39e minuut de;,< acht meter lange doelpalen te- - gen het gras waarna het duel r. door scheidsrechter Zandvliet J uit Alkmaar werd gestaakt. Op dat moment leidde Tovaal com fortabel met 0-17. Heeft u gisteren tussen de dakpannen nog een exoti sche papegaai de lucht zien doorklieven, of tussen de tak ken door een spectaculaire eekhoorn uit de boom zien storten? Dan kunnen we u ge ruststellen: dit zijn geen broeikaseffecten. Die beest jes zijn, zo werd onze redactie gemeld, ontsnapt uit het Ne derlands opvangcentrum voor exotische dieren in de bossen van Veldhoven. Ook daar zijn namelijk daken af gewaaid en ruiten gebroken. Nu zijn de beestjes het land aan het verkennen, waarbij ze wellicht ook Zeeland aan doen. Dus mocht u nog vreemde vo gels of rare snuiters zien: even Veldhoven bellen (040-2052772). door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Waarschuwen voor de storm bleek niet vol doende, meende burgemeester A. van Dok-van Weele van de gemeente Vlissingen gisteren. Daarom heeft ze na overleg met de brandweer en politie een noodbevel gegeven. De boule vard, het Bellamypark en de Nieuwendijk in Vlissingen wer- Op de Leeuwentrap in Vlissin gen kon men zich nauwelijks staande houden. foto Lex de Meester den tot verboden terrein ver klaard. „Blijkbaar zijn mensen bij zo'n zware storm toch bereid zich zelf of anderen in gevaar te brengen", licht Van Dok haar besluit toe. „Het risico bij het naar buiten gaan, was al groot. Maar op een bepaald moment kreeg ik van de brandweer het signaal dat het risico té groot was geworden Materialen dreigden van de gevels te waai en en schoorstenen stonden op instorten." Mensen die de binnenstad in wilden, werden tegengehouden door de politie. Bewoners van de binnenstad konden, weliswaar met moeite, door de versperring heen naar huis toe. „Mensen denken bij een storm altijd dat het 'vanaf nu alleen maar afneemt'. Waar wij als overheid ons op moeten voorbe reiden is dat het altijd nog erger kan worden. We moeten de be volking daarom altijd net een slag voor zijn, om de veiligheid te waarborgen." Ramptoeristen die het noodbe vel negeren en het verboden ge bied betreden, kunnen normaal op de bon worden geslingerd. „Deze keer heeft de politie zich daar niet mee bezig gehouden. De agenten waren dringend op tal van plaatsen nodig. Op zich geeft een noodbevel al wel aan hoe ernstig de situatie is. Wij gaan er van uit dat mensen met een greintje verstand het wel uit hun hoofd laten om toch het ge bied in te gaan." Toch wilden mensen koste wat het kost de ruwe zee zien. „Ik weet dat er mensen om het afge sloten gebied zijn heen gelopen en zo alsnog op de boulevard zijn gekomen. Dat betreur ik ten zeerste"", zei Van Dok aan het begin van de avond. Het nood bevel is 's avonds omstreeks half acht weer ingetrokken. door Steffan ter Maat GOES - De storm heeft grote schade aangericht op de Beve- landen. In Goes alleen al kwa- GOES - Een echtpaar in Goes is gisteren tijdens de storm ge wond geraakt bij het herstellen van schade aan een dak. Een man wilde de pannen op het dak van zijn huis weer op orde brengen nadat deze door de storm waren verschoven. Hij ging via een ladder het dak op maar deze waaide om. De man viel naar beneden en liep daar bij hersenletsel op. Hij is over gebracht naar het ziekenhuis in Tilburg. Zijn vrouw die de lad der vasthield kwam ook ten val en brak haar heup. men er bij de brandweer 76 mel dingen van schade binnen. De meeste meldingen waren van schade aan daken en omgewaai de bomen. Op Noord-Beveland moesten de bewoners van zorg centrum Vredestein geëvacu eerd worden omdat het dak was losgeslagen. Omstreeks twee uur zag een van de buren van het centrum dat een stuk van het dak was losge raakt. De brandweer was snel ter plekke en de twaalf bewo ners van de bovenste etage moesten hun kamers verlaten. Vredestein-directeur R. Oos- dijk: „De bewoners zijn opge vangen in de algemene woonka mer. Dit is in alle rust gebeurd en er was zeker geen paniek. We verhuizen binnenkort met ons centrum naar Colijnsplaat en daarom zijn er al kamers vrij op de lagere verdiepingen en hier kunnen de bewoners voor de nacht terecht. We zijn tot half negen 's avonds bezig geweest met deze interne verhuizing. Dit is allemaal prima verlopen me de door de hulp van familiele den. "Burgemeester C. vanLiere kwam langs om de situatie te bekijken en met bewoners te spreken. Nadat een deel van het dak was losgeslagen heeft de brandweer met het oog op de veiligheid ook zelf nog een deel verwijderd en er werden zandzakken gelegd om het dak op zijn plaats te hou den. De losgeslagen stukken kwamen in de tuin van het cen trum terecht. In Geersdijk op Noord-Beve land stortte door toedoen van de storm aan de Burgemeester P. Wissestraat een voorgevel van een bedrijfspand in. Volgens de brandweer zag het ernaar uit dat het pand alleen nog maar verder tegen de vlakte kon, om dat er weinig meer aan te redden was. Er waren geen mensen in het pand aanwezig. Goes Een tiental bewoners van senio renwoningen aan de Coligny- laan in Goes is gisteren ook el ders ondergebracht. Er was schade aan de daken van de wo ningen en de bewoners hebben uit voorzorg de woningen moe ten verlaten. Twee bewoners kregen een onderkomen in zorg centrum Gasthuis in Goes en de overige bewoners gingen naar familie of bekenden. Het gebouw van fitnesscentrum Capital Sports aan het Gelde- loozepad liep ook grote schade op aan het dak. In een eerste schatting werd de schade ge raamd op 50.000 euro. Ook in Middelburg moesten tientallen mensen hun woningen verlaten toen het dak het dreigde te bege ven. „De verantwoording voor veilig duiken ligt bij de duiker zelf", verklaarde voorzitter Maurice de Zwart van de Nederlandse Onderwatersport Bond gister avond in een reactie op het duik ongeluk als gevolg van de storm op de Oosterschelde. Volgens De Zwart waren de om standigheden zondag van dien aard dat het hem in elk geval niet verstandig leek te gaan dui ken. De overleden sportduikers, een 36-jarige vrouw en een 48-jari- ge man, maakten deel uit van een groep van tien Belgische sportduikers. Ze waren in twee ploegen van twee personen en twee van drie personen tegen twaalf uur bij Kattendijke te water gegaan. Om een uur kwamen zeven dui kers boven en ze misten toen hun drie collega's. Ze sloegen alarm, waarna een zoektocht begon, waaraan de P82 van de waterpolitie, de RWS 84 van Rijkswaterstaat en een red dingshelikopter van het vlieg kamp in het Belgische Koksijde deelnamen. Om vier uur ont dekte de bemanning van de helikopter de afgedreven drie duikers en haalde ze met onder- koelingsverschijnselen uit het water. In het ziekenhuis bezwe ken twee van hen; de toestand van de derde was gisteravond kritiek. KATS - Ondanks nadrukkelijke waarschuwingen van de politie gingen gisteren toch mensen met aanhangers en caravans de weg op. Op verschillende plaatsen werden ze de prooi van de zware storm. Op de Deltaweg bij Kats (N256) schaarde om elf uur 's ochtends een auto met caravan. Ook op de A58 gingen verschillende caravans omver. foto's Willem Mieras door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De veerboot Koningin Beatrix heeft er gistermiddag ruim twee uur over gedaan om Vlissingen te berei ken. Door de zware storm kon de om tien voor half een uit Breskens vertrokken veerboot de fuik in Vlissingen niet bin nenvaren. De kapitein besloot enige tijd in de mon ding van de Westerschelde rond te varen om af te wachten of de windkracht zou verminderen. Het schip voer vervolgens terug naar Breskens, waar de auto's van boord gingen. Om half drie, toen de storm enigszins was afgenomen, kon de Beatrix toch in Vlissingen afmeren. H. de Jong-Camps uit het Belgische Ka- pelle was op weg naar Oostkapelle. „We zouden daar onze kinderen van één en twee jaar oud ophalen"vertelde ze vanaf de boot met haar mobiele telefoon. „Maar het lukte niet om in Vlissingen aan te meren. We hebben daarna een hele tijd buitengaats rondgevaren. Zojuist kregen we het bericht dat we terug gaan naar Breskens. Als het goed is, kunnen we daarvan boord." Volgens De Jong heerste er rust onder de reizigers op de boot. „Voor zover ik kan zien, is er niemand ziek. Het water is wel wild. maar het grootste probleem is het aanmeren. Mensen zijn ook niet echt on geduldig. Iedereen begrijpt dat dit een extreme situatie is. Eigenlijk is alles hier verder wel goed geregeld. We hebben drinken gekregen en lekkere soep." Uiteindelijk is De Jong inderdaad in Breskens van boord gegaan. „Dat was nog een heel gedoe, want de auto's ston den met de voorkant naar Vlissingen ge richt. Het was allemaal draaien en keren, maar het is allemaal nog gelukt. Er wa ren mensen die gestrand zijn in Breskens, omdat ze met het openbaar vervoer wa ren gegaan. Een paar daarvan hebben we meegenomen naar Middelburg." De overtocht van de Beatrix naar Vlis singen was zondag de laatste van de PSD. Het veer Kruiningen-Perkpolder was al eerder uit de vaart genomen. De brandweer verwijdert takken van de Nieuwe Kraayertsedijk in Lewedorp. Een deel van de dakbedekking woei van zorgcentrum Vredestein in Wissenkerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23