Net een bergetappe op de maan PZC Dieleman doet positieve stap achteruit Gonzalez verhuist naar Fassa Bortolo Dennis Raadtgever is zandhapper eerste klas in Schouwse Strandrace Wind heeft geen kind aan jeugdige ATB'ers Race verzet Foutje Trilplaat Modderbad terugblik Zeeuwse Zwaluwen blinken uit tegen Engelse zwervers maandag 28 oktober 2002 doorSven Remijnsen WESTENSCHOUWEN - De Strandrace van Westenschou- wen had zaterdagmiddag veel weg van een surrealistische film. Wat begon als een moun tainbikewedstrijd in een oer- Hollands decor vol dreigende luchten en schuimende golven, veranderde gaandeweg in een verkenningstocht door een de solaat en aan de elementen overgeleverd maanlandschap. Eric Vereecken, die tweede werd achter Dennis Raadtgever, had door het voortdurend opwaai ende zand weinig van de omge ving gezien. ,,Maar als ik op keek, kreeg ik het idee dat ik op de maan was beland." Huib Slabbekoorn, winnaar bij de ve teranen en vierde overall, was in gedachten waarschijnlijk bij de Mont Ventoux (even kaal en koud als zaterdag het Schouwse strand) toen hij de zwaarte van de race aangaf. ..Het was net een bergetappe." Een bergetappe op de maan! Was iedereen dan zo afgemat dat men spontaan aan het hallu cineren sloeg? Nee, want de werkelijkheid kwam zaterdag akelig dicht in de buurt van om het even welke fantasiewereld. Het middengedeelte van de ra ce, pakweg tussen Nieuw- Haamstede en Renesse, kon zo aan de filmset van Mad Max of The Matrix zijn ontleend; afge zien van een enkele verdwaalde toerist met vlieger, die overi gens bijna met speeltje en al de lucht werd ingezogen. Storm Tussen de kolkende Noordzee en de door de storm van de nacht ervoor deels weggeslagen dui nen, op een verraderlijke onder grond waar het fijne zand met grote snelheden overheen raas de, in de striemende regen en met een stevige windkracht 7, werden de mountainbikers ge acht twintig kilometer af te leg gen van de Oosterscheldekering naar de Brouwersdam. Dat ging nog wel. Maar de twintig kilo meter terug! Dennis Raadtgever, de 27-jari- ge amateurwielrenner uit Goes, had dertig minuten nodig voor de heenweg. Hij arriveerde als eerste bij het keerpunt. Windje mee, de ideale lijn gevonden, de concurrenten van zich afge schud; geen vuiltje aan de lucht. Pas 55 minuten later zou hij over de streep komen, getekend door het gevecht met de wind. ,,Het was door de wind en het zand zo moeilijk om goed te blij ven kijken", vertelde hij, wegge doken in de luwte van een lukraak binnengesprongen be stelbus aan de finishlijn. „Ik was blij dat ik me de juiste weg van de eerste helft nog kon her inneren." Raadtgever. vorig jaar nog ne gende in de Scheveningse Beach Classic en zo langzamerhand een zandhapper eerste klas, oordeelde de derde wedstrijd van de Zeeuwse ATB-competi- tie 'zwaarder dan alle crossen bij elkaar'. Hij had genoten. Dit in tegenstelling tot Eric Ver eecken, die het allemaal maar zo-zo vond. Mistrap De renner uit Hulst was twee keer uit verloren positie terug gekomen. Eerst nadat hij op de heenreis in een put was gedui keld, daarna toen Raadtgever had versneld en hij zich meter voor meter had teruggevochten in diens wiel. Doordat Ver eecken heel even wegzakte in het mulle zand, leidde een mistrap vervolgens alsnog zijn ondergang in. Maar Vereecken had ook winst kansen gehad. Even na het keer punt, toen Raadtgever langs de waterlijn tegen de wind in bok ste, had hij een andere lijn geko zen, hoger op het strand. Naast elkaar, maar met een half strand tussen hen in, ploeterden ze voort. Toen Vereecken een be slissende voorsprong dreigde te nemen, kwam Raadtgever noodgedwongen in actie. Hij haakte aan. „Maar toen deed al les even heel erg zeer." Ook zijn splinternieuwe moun tainbike vertoonde gebreken. Raadtgever was evenwel bere kend op de venijnige werking van het zoute zeewater. Hij reed op het binnenblad, maar had de tegenwoordigheid van geest om even naar het buitenblad te schakelen toen hij onderweg be sloot zijn ketting te smeren. Een flesje wonderolie in zijn achter zak deed de rest en gaf hem een kleine psychologische voor sprong. Want, getuigde Raadt gever, „Vereeckens ketting begon juist steeds harder te pie pen." Behalve een haperende ketting en de ondankbare tweede plaats hield Vereecken ook winst over aan het Schouwse spektakel stuk. Hij heroverde de leiding in de ATB-competitie en kreeg een eervolle vermelding in de strijd om de mooiste valpartij van de dag. Een put, en toen? Ver eecken: „Ik had de put niet gezien, maar ik reed erin en me teen erdoor. Hé, ik blijf over eind, dacht ik nog. Toen kwam de tweede put en vloog ik over de kop." Gedeeld winnaar van de ludieke competitie werden Adrie Jonge- nelen en Jacques Schuit. De Brabander Jongenelen, die sa men met Raadtgever, Vereecken en de later eveneens geloste Slabbekoorn aan de basis had gestaan van een even vroege als beslissende vlucht, reed vlak voor het keerpunt regelrecht de zee in. Op enkele tientallen me ters achterstand zag Schuit het gebeuren. Terugkeren om een andere weg te kiezen was geen optie, wat restte was hopen op een goede afloop. Op precies de zelfde plek ging de Arnemuide- naar vervolgens kopje onder. Zijn achtervolgers volgden op hun beurt weer zijn voorbeeld en brachten eensgezind hun oe feningen synchroonduiken op de fiets ten uitvoer. Schuit had zijn dag niet. Ver voor hem streden de veteranen Slabbekoorn en Jongenelen om de derde en laatste podium plaats, waar Edzard van Ewijk uiteindelijk verrassend mee aan de haal ging na een prima in haalrace. Het gros der deelne mers trok toen nog dapper ten strijde tegen de wind, het zand en denkbeeldige bergen op de doorSven Remijnsen WESTENSCHOUWEN - De jeugd had het zaterdag zwaar tijdens de Schouwse Strandra ce. De wind had geen kind aan het merendeel van de jonge, fra giele ATB'ers, die slechts de hal ve afstand (twintig kilometer) af hoefden te leggen. „Misschien was de wedstrijd nog steeds wat aan de lange kant", vond Wim Evertse, voor zitter van de organiserende Stichting Wielersport Zierik- zee. „Maar het weer hebben wij ook niet in de hand Datzelfde weer zorgde wél voor een enerverend schouwspel. Evertse: „Dit is het echte werk." Er waren in totaal 118 deelne mers. „We hadden op iets meer gerekend, maar veel mensen zullen gedacht hebben dat de race afgelast zou worden", zei Evertse. „De thuisblijvers heb ben dus ongelijk gekregen." De wedstrijd werd gewonnen door Dennis Raadtgever (Goes). Eric Vereecken eindigde als tweede en nam de leiding in de Zeeuwse ATB-competitie over van Dick van de Berg, die elfde werd. De beste Schouwse pres tatie werd geleverd door Wilco Jonker uit Burgh-Haamstede. Hij werd zesde op bekend ter rein. Huib Slabbekooi'n (Kapelle) was de beste bij de veteranen, Baukje Doedee (Driewegen) bij de vrouwen. De jeugdwedstrijd was onderverdeeld in vier cate gorieën. Jacco Wagenaar (Yersr eke) won in de klasse tot en met zestien jaar, Wesley Acca (Vlis- singen) in de klasse tot en mei twaalf jaar, Johan Oosterhuis (Vlissingen) in de klasse tot en met tien jaar en Ivar Moeleker (Goes) in de klasse tot en met ne gen jaar. WESTENSCHOUWEN - De ATB-race van Westenschouwen is verzet naar zaterdag 14 de cember. De wedstrijd, de tweede in Wes tenschouwen na de Strandrace, zou aanvankelijk op zaterdag 16 november worden gehouden Op die datum vindt echter ook de Mosselloop plaats, waardoor de organiserende vereniging X- Treme geen vergunning kreeg. De mountainbikerace telt mee voor de ATB-competitie. Vrijwel meteen na de start bij de Oosterscheldekering komt de beslissende vlucht tot stand. Vlnr: Adrie Jongenelen, Huib Slabbekoorn, Eric Vereecken en de latere winnaar Dennis Raadtgever. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze sportredactie VALENCIA - De Spaanse wiel renner Aitor Gonzalez tekent binnenkort een contract bij de Italiaanse ploeg Fassa Bortolo. Gonzalez bracht dit jaar in dienst van Kelme verrassend de Ronde van Spanje op zijn „Mijn vertrek naar Fassa Borto lo staat voor 99 procent vast", aldus Gonzalez. „Ik heb een ak koord, maar er moeten nog een paar kleine dingen worden ge regeld voordat ik definitief te ken." Gonzalez ontkent dat zijn aan staande vertrek bij Kelme te maken heeft met zijn moeizame relatie met zijn teamgenoten a ploegleider Vicente Belda. „BI heb een mooie tijd bij Kelme ge had, maar ik ben toe aan nieuwe uitdaging. Ik wil op deze manier een nieuwe wending aan mijn loopbaan geven." Baden Cooke heeft de Heraló Sun Tour op zijn naam geschre ven. De Australiër was de sterk ste in een tiendaagse etappe? wedstrijd in zijn geboorteland. Cooke pakte in de achtste etap pe de leiderstrui en stond deze gisteren in de twaalfde en laat ste etappe niet meer af. De winst' in de slotrit, een criterium rond Geelong, was voor zijn landge noot Henk Vogels. AFP/ANP ■K' door Sven Remijnsen Na een periode vol onzekerheid heeft Martijn Dieleman onderdak gevonden bij een nieuwe club. De 23-jarige volley baller uit Goes, die aasde op een contract in Spanje of Italië, keert terug naar Neder land. Het Rotterdamse Nesselande heeft zijn verloren zoon weer in de armen geslo ten. Gefeliciteerd! Wanneer maak je je debuut bij Nesselande? Martijn Dieleman: „Dat is vandaag (zon dag) al gebeurd. We hebben een oefenwed strijd gespeeld tegen Zwolle en nee, ik be gon niet in de basis. Ik heb de afgelopen drie weken geen bal aangeraakt, dus ik moet nog werken aan mijn conditie. We verloren met 3-2, maar het ging best goed. Ik heb de derde en de vierde set meegedaan en juist die sets wonnen we. Dat kwam ove rigens niet alleen door mij hoor." Was het een hartelijk weerzien Martijn Dieleman: „Jazeker. Ik heb van 1995 tot en met 1997 tweeënhalf jaar bij Nesselande gespeeld, dus ik ken nog wel wat spelers van toen. En Guillermo Bogers, de trainer, was destijds tweede trainer. We hebben nog wel even gesproken over mijn vertrek. Ik werd weggestuurd, maar dat had alles te maken met de trainer van toen tertijd. Die is nu weg en met Bogers heb ik geen problemen gehad. We willen een frisse start maken en ik merk dat iedereen erg blij is met mijn komst." Nadat je bij Numancia was gestopt, heb je geprobeerd een club in Italië te vinden. Dat is niet gelukt. Hoe heb je die onzekere pe riode ervaren? Marti jn Dieleman: „Het is heel moeilijk ge weest. Ik had verwacht makkelijk een club te vinden in het buitenland, maar dat viel tegen. Terug naar Nederland was eigenlijk niet wat ik wilde. Het is een geluk bij een ongeluk dat de kans op een rentree in het Nederlands team nu weer groter wordt. Ik was in Spanje toch een beetje buiten beeld. Nu kan de bondscoach me weer aan het werk zien. Oranje halen is de komende tijd mijn doel." Ervaar je deze stap terug als een neder laag? Martijn Dieleman: „Nee hoor. Ik heb bij Nesselande geen supercontract, maar ik ben er tevreden mee. Ik ben nog maar 23, dan ben je natuurlijk nog lang niet uitge speeld. De carrière van een topsporter kent pieken en dalen. Ik ben nu door een dal ge gaan, maar om een stap vooruit te zetten moet je soms een paar stappen achteruit doen. Dit zie ik als een positieve stap ach teruit. Ik heb vanaf mijn zestiende een hoop ervaring opgedaan op het hoogste ni veau en nu kan ik in eigen land laten zien wat ik geleerd heb." Heeft Nesselande nog meer verrassende aankopen gedaan? Martijn Dieleman: „Dat kun je wel zeggen. Marko Klok is gehaald uit Italië en Sander Mulder komt van Dynamo. Dat zijn twee spelers met een enorme ervaring. Ook de rest van het team is vrij oud en ervaren." Wanneer is je echte debuut? Martijn Dieleman: „Volgende week tegen FC Omniworld, de kampioen van afgelo pen seizoen. Een aardige binnenkomer." En keer je ook terug naar Goes? Martijn Dieleman: „Ja, maar het zal wel even wennen zijn. Het leven in Spanje was geweldig. Dat ga ik absoluut missen." De kans is groot dat de volleyballers van Kwiek voor pakweg tien minuten nog een keer terug moeten naar Hoogvliet. Het duel tussen Yum en de Bruse formatie werd zaterdag even na vijven gestaakt. Oorzaak: een foutje in de verhuur van de sporthal. Kwiek, dat al drie setzeges (19-25, 23-25, 22-25) op zak had, leidde op dat moment met 14-7 in de vierde set. De beheerder van de sporthal in Hoogvliet was onverbidde lijk. Twee zaalvoetbalteams stonden klaar voor een vriendschappelijk partijtje van een uur, waarna de sporthal vanaf 18.00 uur was gereserveerd voor de voorberei ding van een feest. Kwiek-aanvoerder Erik van Breda: „Yum vond het heel vervelend en wilde de vierde set eigenlijk gewonnen geven, maar op het wedstrijdformulier staat dat de wedstrijd is gestaakt. We zullen de bond voorstellen om het restant van de wedstrijd te spelen voorafgaand aan onze thuiswedstrijd te gen Yum. Maar ik weet niet of de bond daarmee akkoord gaat." Sporters die hun hoop hebben gevestigd op de zogenoemde trilplaat om sterkere benen te krijgen, kunnen beter naar een andere trainingsvorm omzien. Ze krijgen er geen sterkere bovenbenen van en ze gaan er ook niet hoger van springen. Dat blijkt uit een onderzoek van bewe gingswetenschappers van de Vrije Univer siteit in Amsterdam in opdracht van NOC/NSF. De trilplaat is in veel sport scholen en fitnesscentra te vinden en is ge wild onder topsporters en recreanten. Twee groepen van tien sporters volgden dezelfde training, een met de trilplaat en een zonder. Tussen de groepen vonden de onderzoekers geen verschil in toename van spierkracht. ANP De American footballers Maurice Newbill (links) en Clifton Coker (rechts) van Richmond trekken hun tegenstander Wendel Williams (midden) van Rhode Island met zich mee de modder in. De wedstrijd in Kingstown werd onder zulke erbarmelijke om standigheden gespeeld dat het veld door de overvloedige regenval al gauw onbespeelbaar werd. Het volledige terrein kwam onder water te staan, waarop het duel werd gestaakt en de onherkenbaar geworden spelers de douches konden opzoe ken. fotoStewMilne/AP Bijna tweeduizend toeschouwers waren in Middelburg getuige van de 'interland' tussen de Zwaluwen en de Middlesex Wanderers. foto archief PZC doorSven Remijnsen Ze komen van clubs met poëtische namen als Dagenham Redbridgc, Stevenage Borough, Kidderminster Harriers, Dover Athletic en Doncaster Rovers. De beste voetballers uit het En gelse graafschap Middlesex, even ten noorden van Londen, gaan graag samen op tournee naar het buitenland. Onder de naam Middlesex Wanderers (Zwervers uit Middlesex) bezocht de se lectie, vergelijkbaar met het Zeeuws elftal uit vroeger tijden, de afgelopen halve eeuw meer dan vijftig landen. Eerder dit jaar speelden ze nog tegen de nationale teams van Vietnam en Indo nesië. Zo ver van huis gingen ze in de ja ren zestig nog niet. Toen was de over steek van Het Kanaal al een wereldreis. Op dinsdagavond 9 mei 1967 vonden de Wanderers tijdelijk onderdak op het Middelburgse sportpark De Nadorst. Ter ere van het 750-jarig bestaan van de stad Middelburg werd daar een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de Engelse zwervers en de Zwaluwen, de Neder landse amateurselectie. In de PZC werd het duel, met enig gevoel wor overdrij ving, aangekondigd als 'een officieuze voetbalinterland tussen Engeland en Nederland'. De Zeeuwse inbreng was groot op eigen bodem. Wim Bos van Vlissingen verde digde het doel en was volgens de ver slaggever 'betrouwbaar, al moest hij tot tweemaal toe het befaamde keepersge- luk te hulp roepen toen de bal de bin nenkant van het houtwerk trof'. Verde diger Arie Delmotte van Middelburg 'had het bijzonder zwaar tegen de su persnelle Engelse linksbuiten McBride en hoewel hij eens een enkele keer mis tastte, speelde hij toch een verdienste lijke partij'. Bos en Delmotte hielden de tegenstan ders, die begonnen in een twee-drie- vijf-opstelling, negentig minuten lang van scoren af. Tot grote vreugde van de bijna tweeduizend toeschouwers werd het duel aan de overzijde beslist door de andere helft van de Zeeuwse afvaardi ging. Wim de Vos van Middelburg, toen de regerend amateurkampioen van Ne derland, rondde voor rust een solo doel treffend af met een strak schot in de lin kerhoek. Na rust bracht Leen de Ridder van Vlissingen de Nederlandse ama teurs, geleid door bondstrainer Siem Plooyer, met een hard schot op 2-0. Daar bleef het bij. Na afloop waren er toespraken en kre gen de Middlesex Wanderers een me daille van de jubilerende stad. Die hangt nu, 35 jaar later, in de Engelse prijzenkast te midden van bekers uit Brunei, vaantjes uit India en de andere souvenirs uit alle windstreken van de wereld. '■V m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22