Storm eist doden en gewonden Onbekend gas doodt deel gegijzelden theater Moskou 50% Weer legt Nederland lam korting! 11 r Remkes staat na Venlo open voor minimumstraffen M» PSV neemt de leiding over Duikers overleden, noodverordening in Vlissingen, stormvloedkering dicht m Leden Apec samen tegen terrorisme £tos Tee ven lijsttrekker LN Eerste linkse president Brazilië Schol verandert uit lijfsbehoud Hoek verkeert in ongekende weelde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- CASH CARRY IN SPEELGOED EN WENSKAARTEN..! 13° fr W 6 Droge dag Overwegend droog met af en toe zon. Vrij krachtige, aan zee krachtige westenwind. Maximaal 13 graden. 245e jaargang no. 255 maandag 28 oktober 2002 los nummer 1,10 door Ben Jansen VLISSINGEN - De zware storm heeft gistermiddag in Zeeland twee Belgische sportduikers het leven ge kost. Ze waren in de Oos- terschelde afgedreven en zijn, nadat ze door een he likopter waren opgepikt, het ziekenhuis in Goes aan onderkoelingsver- schijnselen bezweken. Bij het Nollehoofd in Vlissin gen is enige tijd gezocht naar een drenkeling, maar omdat niet duidelijk was of iemand het water in was gewaaid, is het zoeken ge staakt. De alarmcentrales van politie en brandweer kregen honder den meldingen over omgewaai de bomen, beschadigde daken en dergelijk ongerief. Bij een poging de schade te beperken zijn twee personen aan de Goese Meerlaan in Goes van een dak gewaaid en gewond geraakt. Een van hen is met hersenletsel naar het ziekenhuis in Tilburg gebrachtIn Vlissingen brak een vrouw als gevolg van de storm een arm. De bewoners van een bejaar dencomplex in Wissenkerke en van een aantal woningen in de nieuwbouwwijk Veerse Poort in Middelburg moesten hun wo ning verlaten omdat het dak er af dreigde te waaien. De zware storm - volgens de Zeeuwse weerman Jos Broeke op de schaal van Beaufort 'een dikke tien' - was de zwaarste sinds 25 januari 1990. De politie kwam gistermorgen al met het advies niet de weg op te gaan wanneer dat niet echt noodza kelijk was. In de loop van de middag kwamen daar dwingen der maatregelen bij. Eerst werd de weg over de stormvloedke ring in de monding van de Oos- terschelde afgesloten, vervol gens de Zeelandbrug en later werden ook de Brouwersdam, de weg over de Westkappelse zeedijk, de Deltaweg tussen Goes en Zierikzee, de Panora- maweg tussen Breskens en Groede, de Duitslandweg in Terneuzen en de weg Draai- brug-Eede afgezet. Dat gebeur de op basis van incidenten. Op verscheidene plaatsen waaiden auto's van de weg of beukte de storm voorruiten in. Noodverordening In Vlissingen stelde burgemees ter A. van Dok-van Weele een noodverordening in op grond waarvan de Boulevards, het Bellamypark en de Nieuwen- dijk tot verboden gebied werden verklaard vanwege rondvlie gende dakpannen, en gevelbe kledingen. In Hulst werd de bin nenstad om dezelfde reden afgesloten. Onder meer aan het Molenwater in Middelburg en op bedrijventerrein De Poel in Goes waaiden bouwmaterialen in het rond. Dat was reden voor de politie aannemers op te roe pen hun bouwplaatsen te in specteren en materialen vast te sjorren. Op de N256 werd door de storm een auto van de Zandkreekdam in het water geblazen. De inzit tende wist uit de auto te komen en kwam met de schrik vrij Op de Deltaweg ter hoogte van de Zandkreekdam, op de A58 bij Heinkenszand en op de N61 bij Hoek waaiden caravans op. De politie liet de oproep uitgaan aan campinghouders gasten met caravans niet te laten ver trekken. De veerdiensten op de Westerschelde werden gestaakt, treinen reden onregelmatig en het openbaar vervoer per bus kwam stil te liggen. Stormvloedkering Aan het begin van de middag gaven berekeningen van Rijks waterstaat te zien dat het hoog water in de monding van de Oosterschelde tegen de avond op NAP 3,25 meter zou uitko men; 25 cm boven het sluitpeil van NAP 3 meter. Daarom werd de stormvloedkering ge sloten. Omdat de storm langer dan was voorzien uit zuidweste lijke richting bleef staan en te gen hoogwater enigszins in kracht afnam, kwam het water slechts tot NAP 2,55 meter. Het was de eerste keer sinds 29 oktober 1996 dat de schuiven van de Oosterscheldekering we gens storm dichtgingen. zie ook pagina 7 LOS CABOS - De 21 landen rond de Stille Oceaan die bij de organisatie Apec zijn aangeslo ten, gaan samen strijden tegen het terrorisme. Dit liet de Mexi caanse president Fox, gastheer van de Apec-top in Los Cabos, gisteren weten bij de presenta tie van de slotverklaring. Apec wil de geldstromen van terroristen afsnijden en het luchtverkeerveiligermaken. De jaarlijkse conferentie van de Apec (Asia Pacific Economie Cooperation) eist verder dat Noord-Korea zijn nucleaire- wapenprogramma stopt. In de Apec-landen woont 40 procent van de wereldbevol king. Zij produceren 60 procent van het bruto nationaal product wereldwijd. Tot prominente deelnemers van de top behoor den de Amerikaanse president Bush, zijn Chinese ambtgenoot Jiang, president Megawati van Indonesië en de premiers Chre tien (Canada) en Koizumi (Ja pan). AFP/RTR/DPA De zware storm lokte nieuwsgierigen naar de kust, zoals hier naar de Brouwersdam die deels voor het verkeer was afgesloten, van onze redactie binnenland DEN HAAG - De zware zuid westerstorm heeft gisteren in Nederland zeker zes mensen het leven gekost. Behalve de twee slachtoffers in Zeeland, over leed bij de Duitse grensplaats Bocholt een 39-jarige vrouw uit Aalten. In Enschede kwam een 39-jari ge inwoner onder een omvallen de boom. In Hilversum werd een 77-jarige man met zijn hoofd te gen een hek geblazen. In Cal- lantsoog viel een man van het dak van zijn huis, toen hij dak- Advertentie) pannen poogde recht te leggen. Hij kwam daarbij om. Bij Scheveningen waaide een onbekende man of vrouw van het noordelijk havenhoofd. Er is weinig kans dat de vermiste nog levend wordt gevonden. De storm raasde vanaf de och tend over heel het land. Het KNMI heeft gistermiddag windvlagen gemeten van meer dan 140 kilometer per uur. Pas na zeven uur nam de storm in kracht af. In Bocholt viel gistermiddag een boom op de auto van een Ne derlands gezin. Een' 39-jarige vrouw uit Aalten kwam om; haar echtgenoot en twee kinde ren van 8 en 6 jaar, raakten ge wond. Een 7-jarig meisje uit Bergen op Zoom raakte ernstig gewond toen zij in Apeldoorn door een vallende tak werd getroffen. Verkeer Het verkeer had veel hinder van het slechte weer. Delen van snel wegen werden afgezet, omdat bomen op de weg lagen. Duizenden mensen zijn op sta tions gestrand. Vijfhonderd werden in de Amsterdamse RAI opgevangen. In het zalencen trum boven het Centraal Sta tion in Den Haag verbleven vierhonderd gestrande reizi gers. Het treinverkeer werd na acht uur 's avonds helemaal stopge zet. De NS hadden toen al uren lang problemen. Er reden nog nauwelijks treinen. Op veel baanvakken lagen bomen of takken op de rails. Ook bleef veel rommel in de bovenleidin gen hangen. Het dak van het Centraal Sta tion in Amsterdam bezweek ge deeltelijk door de storm Daar bij vielen geen gewonden. Wel werd het Centraal Station ont ruimd en de omgeving afgezet. foto Dirk-Jan Gjeltema Ook het tramverkeer in de grote steden werd aan het einde van de middag gestaakt. Vervoers bedrijf Connexxion besloot tij delijk alle bussen naar de remise te sturen. Pas in de loop van de avond gingen de bussen weer rijden. Reizigers konden in de loop van de avond alsnog mond jesmaat met bussen hun be stemming bereiken. Het luchtverkeer liep ernstige vertragingen op. Op Schiphol werd urenlang slechts één baan gebruikt om te starten en te lan den. Normaal zijn drie banen in gebruik. Verzekeraars ontvingen giste ren al duizenden telefoontjes van particulieren en bedrijven die schade lijden door de storm. In Europa zijn in totaal zeker 22 doden gevallen. ANP/GPD Fleece sweater diverse kleuren maat S t/m XXL per stuk van 23.99 99 maat 122 t/m 164 per stuk van 17.99 (99 BV Alweer een goede reden om naar Etos te gaan. (Advertentie) door Jessica Smeenk MOSKOU - Gasvergiftiging is de doodsoor zaak van bijna alle 117 gegijzelden die om het leven zijn gekomen bij de bevrijdingsac tie zaterdag door Russische elitetroepen in een Moskous theater. Slechts een van de om gekomen gevangenen van de groep Tsje tsjeense rebellen is aan schotwonden over leden, zo hebben de Russische autoriteiten gisteravond meegedeeld. Nog steeds liggen zeker 650 bevrijde gegij zelden in ziekenhuizen, van wie 150 op in- tensievezorg-afdelingen. Voor het leven van zeker 45 van hen wordt gevreesd. Welk gas de Russische elitetroepen bij de actie in het theater hebben gebruikt, is nog steeds niet bekend. Lang niet alle doden zijn geïdenti ficeerd. De autoriteiten hopen via foto's achter hun identiteit te komen. Onder de doden is ook de Nederlandse Na- talja Zjirov, die met haar 14-jarige zoon Di- mitri tijdens hun herfstvakantie in Moskou de musical in het theater was gaan zien. Haar man, de Bilthovense consultant Aleks Zjirov, was niet meegegaan. Dimitri heeft de bevrijdingsactie overleefd. Hij ligt in een ziekenhuis. Volgens de laatste berichten zijn vijftig overvallers gedood, onder wie hun leider Movsar Barajev. Twijfel De onzekerheid over de toestand van veel opgenomen ex-gegijzelden en over het soort gas dat is gebruikt, is een zware domper op de opluchting over de bevrijdingsactie, die vrijwel zeker honderden levens heeft gered. De behandelende artsen en regeringen van landen waaruit de omgekomen en opgeno men mensen afkomstig zijn, eisen ophelde ring van de regering in Moskou. Zij nemen kennelijk geen genoegen met de mededeling van de medisch directeur van de Moskouse gezondheidsdienst, Andrej Seltsovski, dat bij de actie 'gewoon' narcosegas in de thea terzaal is gespoten. Dit gas zou volgens hem door overdosering hebben geleid tot 'storin gen van de lichaamsfuncties', zoals bewus teloosheid en de haperende de bloedsom loop. Het congres van Leefbaar Nederland heeft Fred Teeven gisteren opnieuw tot lijsttrekker gekozen. Hij haalde driekwart van de stemmen binnen. Over de rol van oprichter en oud-voorzitter Jan Nagel is de O partij verdeeld. De progressieve kandidaat Lula is met 63 procent van de stemmen tot nieuwe president van Brazilië gekozen. Dit voor spelt onderzoeksinstituut Ibope op basis van exit polls. De voormalige vakbondsleider en fabrieksar beider wordt de eerste linkse president van Brazilië. Onderzoek naar schol in de Noordzee heeft iets opmerkelijks aan het licht gebracht. Gemiddeld wordt de platvis een jaar eerder geslachtsrijp dan vroeger. De vis blijft daar naast kleiner. Goed nieuws voor de vissen, slecht nieuws voor de vissers. Hoek heeft zaterdag op eigen veld met 2-1 gewonnen van Ca- pelle en staat nu zes punten voor op de nummer twee, Quick Boys. Deze Katwijkse ploeg is volgende week de tegenstander. Inzet is dan de eerste periodetitel. varia: 2; binnenland; 3; buitenland; 5; radio en televisie; 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Demissionair minister Remkes (VVD) van Binnenlandse Zaken staat open voor een discussie over mini mumstraffen voor geweldsmis drijven. Dat zei hij gisteren in het tv-programma Buitenhof tijdens een vraaggesprek over de gewelddadige dood van René Steegmans uit Venlo. De LPF diende woensdag een wetsvoorstel in voor het invoe ren van minimumstraffen voor ernstige geweldsdelicten als moord, doodslag en zware mis handeling. Remkes zag wel een groot bezwaar, want invoeren van minimumstraffen betekent dat moet worden afgeweken van het straffen op maat waar het Nederlands rechtssysteem op is gebaseerd. In Venlo deed zich gisteroch tend opnieuw een incident voor. De politie hield twee mensen aan nadat een politieagent bui ten bewustzijn was geslagen. De man moest in het ziekenhuis worden behandeld. Rond vier uur 's nachts hielden twee surveillanten op de Oude Markt in Venlo een bromfiets aan, waarop drie personen za ten. De 19-jarige bestuurster verzette zich hevig, haar vriend sloeg de politieman van achte ren neer. Zijn collega gebruikte pepperspray waarop de man vluchtte, maar hij werd enige tijd later opgepakt. Het incident gebeurde een et maal na de stille tocht ter nage dachtenis aan Steegmans. ANP (Advertentie) Buitenlandse experts en ook Russische des kundigen hebben daar zo hun twijfels over. De voorzitter van de Russische Unie voor Chemische Veiligheid, Lev Fjodorov, zei te gen de BBC dat het gebruikte gas een com ponent van een chemisch wapen is en dat er zoveel doden zijn gevallen omdat tegengif te laat is toegediend en omdat het gas in een afgesloten ruimte is gebruikt. Executie De Russische autoriteiten besloten tot in grijpen omdat de Tsjetsjeense opstandelin gen zaterdagochtend vroeg zouden zijn be gonnen met het doden van de gegijzelden. Volgens het Kremlin is door de bestorming een bloedbad voorkomen. Gedurende de nacht zouden zeker twee gegijzelden zijn gedood. Volgens de Russische autoriteiten in de op standige Kaukasische republiek Tsjetsjenië was een flink deel van de vrouwelijke gijzel nemers afkomstig uit het Midden-Oosten. ANP pagina 2: toch geen operatie uit het boekje naam p noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: postcode. plaats: telefoon Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- I I II handtekening: 713214"000002 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen i per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). r per jaar met automatische incasso 209.90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Kijk op pagina 4 in deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1