Moed van Tacken wordt beloond r Wea/Mevo'80 raakt de kluts kwijt PZC Blessure houdt Nuijten buiten finale In Heikant zit het geheim in de bodem 19 Limburgse ruiter wint hoofdnummer Jumping Heikant Jeugdschaker Joey Grochal op titelkoers Lepoeter verbetert schaatsrecords Tenniswinst Kole en Van de Berge Crawfurd voert dartsranking aan Handbalsters pakken Lucardi Cup Schakers beginnen met winstpartij Sü -vTH maandag 28 oktober 2002 van onze sportredactie GLASGOW - Monique Nuijten heeft bij de World Cup-wed strijd turnen in Glasgow weinig potten kunnen breken. Gehin derd door een polsblessure kwam de Goese turnster tot een dertiende plaats op de sprong en een 21e plek op de balk. Suzanne Harmes, evenals Nuij ten nog in de race voor een plaats in de Nederlandse WK- selectie, haalde in Schotland als zesde de finale op het onderdeel vloer. In die eindstrijd werd ze vijfde met een score van 9,125. Op de balk werd ze tiende. Nuijten liet de overige toestel len aan zich voorbijgaan omdat ze te veel hinder ondervond van haar pijnlijke pols. Door het te genvallende resultaat op de sprong zakte ze op de rankinglijst van de World Cup. Nuijten stond achtste, maar is nu slechts eerste reserve voor de World Cup-finale, die eind no vember in Stuttgart wordt ge houden. Een andere WK-kandidate, Ve rona van de Leur, won het inter nationale toernooi van haar eigen club, Pro Patria uit Zoe- termeer. Op de meerkamp had de Waddinxveense een ruime voorsprong op haar naaste bela gers. De Roemeense Ban eindig de als tweede, voor de Oekraïen se Kozitsj. Van de Leur zegevierde op drie onderdelen. Ze won de sprong (9,350), de brug ongelijk (9,625) en de vloer (9,300). door Aector Dooms HEIKANT - Emile Tacken had gisteren in Heikant achteraf na tuurlijk gemakkelijk praten. De 23-jarige ruiter uit het Lim burgse Horst won met zijn acht jarige merrie Minka's Diamond de Grote Prijs Rabobank in het klassieke springen 1.40 meter internationaal. Hij dankte zijn zege op het hoofdnummer van Jumping Heikant aan een ge slaagde tactiek. „Ik moest risico's nemen, want ik heb een ontzettende hekel aan de tweede plaats", vertelde Tacken na zijn ereronde in de springbak. Hij boekte een enor me tijdwinst door een hindernis voorlangs te nemen, waar de meeste deelnemers met een om weg voor zekerheid kozen. „Ik moest mijn paard voor die hin dernis met een korte wending naar links sturen om me te ver zekeren van de eerste plaats. De eerste obstakels had ik al snel genomen, dus ik wist dat het met de tijd goed zat. Bij de laat ste drie hindemissen, de dub- belsprong en de oxer, heb ik wat gas terug kunnen nemen." De Limburger bleef nuchter on der zijn prestatie. „Ik was de laatste deelnemer aan de barra ge. Dat was ideaal voor mij. Ik wist wat de concurrentie had gedaan." Parcoursbouwer De j onge Vincent Voorn had heel lang de snelste tijd met 32.73 se conden. De talentvolle zoon van topruiter Albert Voorn werd ten slotte geklopt met ruim twee se conden (30.02) door de winnaar. Vooraf had Tacken het deelne mersveld op zijn waarde ge schat. „Vincent Voorn is gewoon door Roeland Alders TERNEUZEN - Joey Gro chal van de Goese schaak vereniging is na zaterdag de grootste kanshebber voor de Zeeuwse titel jeugdschaken. Beide par tijen die Grochal speelde, werden gewonnen. Naas te concurrent Matthieu Freeke van Terneuzen won ook en houdt zo een half puntje achterstand op de koploper. In de ochtendronde had den de beide favorieten Grochal en Freeke geen enkel probleem met res- 1 pectievelijk Corné Harm- sen en Willem Horst, bei- den van Denk en Zet uit Scherpenisse. De middag ronde gaf echter wel wat meer problemen voor Grochal. De schaker van Goes had de grootste moeite met Willem Horst. Wat meer ervaring gaf uit eindelij k de doorslag in het voordeel van Grochal. In de laatste ronde staat de kampioenswedstrijd op het programma tussen Grochal en Freeke. Gro chal heeft dan génoeg aan remise. In de B-groep gaat het één speelronde voor het einde tussen twee kanshebbers. Jan Breukelman van Ter- neuzen en Simon Pro voost, die speelt voor de West-Zeeuws-Vlaamse schaakvereniging, geven elkaar geen duimbreed toe. Ook de clubgenoot van Provoost, Ab van Hoeve, maakt nog kans op de titel. Hij volgt op een half puntje, doordat hij tegen Jan Breukelman re mise speelde. Het is ongemeen span nend in de C-groep. Maar üefs vier spelers delen de koppositie. Middelburg speler Quinten van de Vrie, Robbert Jansen en Mattis van Doeselaar van Koudekerke en Niels de Feyter (Goes) staan allen met één verliespunt aan kop. I De D-groep lijkt een prooi te worden voor Roland I Kars, die speelt voor Schaakklub Souburg. Slechts één half puntje heeft hij moeten afstaan, de rest won hij. een supertalent. Dave Maarse, Emile Hendrix en Wil Schelle- kens schatte ik ook hoog in. Een minpuntje vond ik het parcours in de barrage. De parcoursbou wer had mooiere lijnen kunnen bedenken. Maar niemand had er nadeel van, want de strijd bleef eerlijk." Door de zware storm waren er gisteren in Heikant veertig com binaties minder te zien. Met honderdtwintig combinaties was de organisatie desondanks tevreden. Ruiters bleven we gens de slechte weersomstan digheden thuis of ze kwamen met minder paarden. Tacken was met zeven springpaarden goed vertegenwoordigd. De winnaar noemde nog een reden voor het beperkte deelnemers veld. „De meeste subtoppers zijn onbekend met deze accom modatie. Dat vind ik jammer, want er ligt een perfecte spring- bodem. Dat had ik een paar jaar geleden al gezien. Hier kunnen wedstrijden tot 1.50 worden ge houden." Ook de nationale coach Bert Romp, die het sluitstuk van het meerdaagse hippische evene ment bijwoonde, adviseerde de organisatoren in de toekomst 1.50 meter-springwedstrijden te houden. „De accommodatie leent zich ervoor. Bovendien is men dan verzekerd van meer toppers, die ook nog eens met de beste paarden komen." Romp was niet voor niets met deze boodschap naar Heikant geko men, want de bondscoach pleit voor meer wedstrijden op ni veau. Winnaar Emile Tacken volgde een opleiding aan de middelba re agrarische school, maar heeft van zijn paarden zijn beroep ge maakt Er gaat geen dag voorbij of hij is aan het werk met zijn veertien paarden, die hij traint en voorbereidt op wedstrijden. Ook geeft de paardenhandelaar les aan een Amerikaanse ama zone. Minka's Diamond heeft de ruiter sinds een jaar onder het zadel. „Heikant was na een rustperiode haar eerste officiële wedstrijd. De rust heeft het paard kennelijk goed gedaan." Zijn ultieme droom is deelname aan de Olympische Spelen. „Ik stond nummer 126 op de inter nationale ranking. Ik doe met mijn beste paarden mee aan in ternationale wedstrijden. Ik ben ervan overtuigd dat er veel meer uit te halen is." Dit jaar nam de Limburger twee keer deel aan grote internatio nale concoursen in Canada. Daar leerde hij ook zijn vriendin kennen. „Ik zou graag nog eens in Calgary willen winnen. De hoofdprijs is daar een kwart miljoen euro." Dadendrang Tacken pakte in Heikant met de eerste prijs 450 euro mee, maar het was vooral de dadendrang om in zijn sport de beste te zijn die hem een goed gevoel gaf. „Ik wil met mijn paarden altijd vol uit gaan voor de winst gaan. Als het dan mislukt, dan weet ik voor mezelf dat ik er alles aan gedaan heb." Mede daardoor pakte niet Tac ken, maar de Zeeuwse topruiter Ilyo de Loos met Nadir de winst in het klassieke springen 1.35 meter. Tacken was met twee paarden in de barrage goed ver tegenwoordigd, maar zijn risi co's werden niet beloond. Zelfs een ereplaats zat er niet in. De Loos reed met zijn hengst, die verschoond bleef van bokke- sprongen, een foutloos par cours Even toucheerde Nadir een balk, maar dat had geen ge volgen. De lokale favoriet zette met 35.75 een haarscherpe tijd neer, waar de andere combina ties zich op stukbeten. De winst was overwinning nummer 101 voor De Loos en Nadir. Emile Tacken neemt een hindernis tijdens het voor hem bijzonder succesvol verlopen Jumping Heikant. foto Camile Schelstraete door Peter van Kouteren VLISSINGEN - De volleybal lers van Wea/Mevo'80 en Mor- res/Hulst liepen tegen hun tweede nederlaag aan in de competitie. De vrouwen van Kwiek deden in de derde divisie met een knappe 4-0-zege bij Timmers/Volley Zuid goede za ken. In de eerste klasse van de dis trictscompetitie was een opval lende rol weggelegd voor de mannen van De Sterre. De hek kensluiter boekte tegen het op de tweede plaats geklasseerde Rijnmond 5 de eerste overwin ning: 3-1. De vrouwen van Dy- namo'70 handhaafden zich on danks een krappe 3-2-zege aan kop van de ranglijst. Shot - Wea/Mevo'80 3-1 (25-22, 22-25, 25-20, 25-20): Wea/Me vo'80 speelde ver onder de maat en zat geen moment in de wed strijd. Arie de Kreij: „Maar na winst in de tweede set kwamen we in de derde set goed uit de startblokken. Toen dacht ik nog dat je ook een wedstrijd kunt winnen met slecht spel." Dat bleek ijdele hoop. „We raakten daarna weer volledig de kluts kwijt." Shot pakte Wea/Me vo'80 op eigen wapens, kwam goed verdedigend vaak als win naar uit de rally's en sloot zon der tot grote hoogte te groeien met winst af. Atak'55 - Morres/Hulst 3-2 (25- 18, 25-15, 22-25, 23-25, 16-14): Matig spelend ergerde Mor res/Hulst zich aanvankelijk aan omstreden beslissingen van de scheidsrechter. De bezoekers bleven daardoor ver onder hun niveau, maar toonden veer kracht na twee verloren sets Met veel inzet werd de derde set niet onfortuinlijk in winst om gezet. „Maar we wonnen meer rally's en kwamen daardoor te rug in de wedstrijd", vond trai ner Guido de Beule. Na winst in het vierde bedrijf slaagden de Zeeuwen er in de laatste set tot twee keer toe niet in om een set- point te verzilveren. VVS'92 - Spirit 0-4 (22-25, 16- 25, 28-30, 26-28): De vol op de aanval spelende thuisploeg liet het in verdedigend opzicht vol ledig afweten en liep zich stuk op een stug Spirit, dat de Vlis- singers met gelijke munt terug betaalde. WS'92 was na twee setnederlagen vanaf de derde set beter op dreef, maar bezon digde zich in de slotfase van bei de sets aan een te hoge fouten- last. De Sterre - Rijnmond 5 3-1 (28- 30, 25-22, 25-23, 29-27): De Zuiddorpse formatie liep als een trein en verraste de nummer twee van de ranglijst met prima volleybal. Onder aanvoering van de uitblinkers Marlon Pij- pelink (uitstekend blok) en libe ro Ludwig van Waterschoot overtrof De Sterre zichzelf. Na dat de thuisploeg in de eerste set winstkansen had laten liggen, leidden gevarieerde aanvallen in het restant van het duel tot de ommekeer en een onverwachte zege. Timmers/Vollev Zuid - Kwiek 0-4 (9-25, 20-25, 24-26, 21-25): De Kwiek-vrouwen hadden in de eerste set vleugels en troef den Volley Zuid in de beginfase op alle fronten af. Hoewel de thuisploeg daarna meer tegen stand bood, behield Kwiek het initiatief. Slechts in het derde bedrijf had Volley Zuid enige tijd het voortouw. Nadat bijtijds de bordjes waren verhangen, zette Kwiek in de vierde set de puntjes op de i. Zuvo - Savok 1-3 (24-26, 21-25, 21-25, 25-22): Een spannende wedstrijd, waarin Savok in vrij wel elke set een achterstand moest ophalen. Zo werd beke ken spelend in de eerste set een setpunt weggewerkt. Savok bleef ondanks de gevarieerde opslag van de thuisploeg van ei gen kracht uitgaan, behield rust in eigen gelederen en zocht met succes in aanvallend opzicht het initiatief. VVS'92 - Mikro Electro/ Roosendaal 3 3-2 (19-25, 25-22, 21-25, 25-19. 15-13): WS'92 haalde tot twee keer toe dankzij ingrepen van trainer Hans Oomes een achterstand op. „Ie dereen heeft een puike wed strijd gespeeld", glunderde de coach. De thuisploeg sloeg aan het eind van de vierde set een kloof en stelde geconcentreerd spelend in de vijfde set de winst veilig. Rijnmond 3 - Morres/Hulst 2 3- 1 (25-14, 25-12, 25-20, 15-25): Met een prima blok van Kim Aarssen kreeg Morres/Hulst 2 vanaf de derde set meer vat op de opponent, die in de slotfase terugviel op een succesvolle op stelling en daarmee een achter stand wegwerkte. De Zeeuwen bleven na die tegenvaller hard werken en sleepten bekeken spelend een punt uit het vuur. Dynamo'70 - Sic Pugno 3-2 (25- 27, 25-16, 23-25, 25-13, 15-10): Sic Pugno nam veel risico, ser veerde keihard en viel met lef aan. Nadat Dynamo'70 de twee de setnederlaag had geïncas seerd, pakte de titelkandidaat de goede draad op. Daarna had den de bezoekers weinig meer in de melk te brokkelen. INZELL - Corné Lepoeter heeft tijdens schaatswedstrijden in het Zuid-Duitse Inzeil zijn eigen Zeeuwse records verbe terd op de 100 en 300 meter. De 27-jarige schaatser uit Wemel- dinge reed zijn eerste 100 meter in 10,51 seconden. Zijn twee de 100 meter was een stuk sneller (10,31), goed voor een verbetering van het record met vijftien honderdsten van een seconde. Op de 300 mete»- reed hij eerst een tijd van 25,05 se conden. Bij zijn tweede poging op dezelfde afstand dook hij onder de 25 seconden (24.98) en verbeterde hij zijn record met drie tienden van een seconde. In het eindklassement werd Le poeter vierde. Hij kwam vijf honderdsten tekort voor het po dium. De winst ging naar Jacob Kleibeuker uit Lekkerkerk. GOES - Rick Kole en Wouter van de Berge, koplopers in poule C van het Janvier-jeugdtenniscircuit in Goes, hebben hun eerste plaats behouden door vier punten te pakken tegen het duo Vincent Bol en Dominic van Elzelingen. Rick Kole moest weliswaar zijn meerdere kennen in zijn enkelpartij tegen Vin cent Bol, maar in de dubbel nam hij goed revanche. Koen van de Buuse en Hans Westerweel haalden zes punten binnen, waardoor ze van de vijfde naar de tweede plaats verhuisden met slechts een punt verschil op de koplopers, In de B-poule moesten Sjoerd Schrijver en Arthur Bolderheij hun eerste plaats verdedigen. Dat deden ze met succes. Ze lieten twee punten liggen, maar de naaste concurrenten hielpen een handje door op hun beurt vier punten te verliezen. Daardoor verbeterden Schrijver en Bolderheij hun koppositie zelfs. Het verschil met de nummers twee en drie is nu opgelopen naar vier punten. VLISSINGEN - Eddy Crawfurd voert na twee van de tien rankings de Zeeuwse dartsranglijst aan. De darter van Hart van Middelburg won de ranking in Vlissingen en eindigde als tweede in Goes, voldoende om Simon Sijbrands en Karl Mese achter zich te houden. Bij de koppels voeren Danny de Vos en Richard Min de tussenstand aan. De Zeeuws-Vlaamse dar ters hebben vijf punten voorsprong op Dennis van Lom wel en Danny Goedhart. De vrouwen strijden voor het eerst dit sei zoen in een apart klassement. Linda de Krey, winnares in Goes, voert de tussenstand aan. ROTTERDAM - De Nederlandse vrouwenhandbalploeg heeft gisteren in Rotterdam de Lucardi Cup gewonnen. Oran je versloeg op de laatste dag van het zeslandentoernooi Roe menië met 30-27 en bleef daardoor ongeslagen. Olga Assink was met negen treffers topscorer. De cirkelloopster van de Deense club Gudme werd ook uitgeroepen tot beste speelster van het toernooi, waarin ze 42 keer het doel vond. ANP BLED - De Nederlandse mannenploeg is de Schaakolympia de in Bied begonnen met een overwinning. Oranje versloeg het team van Qatar met 3-1. De kopmannen Ivan Sokolov en Loek van Wely hoefden gisteren nog niet in actie te komen. Ook zonder het leidende duo was Nederland te sterk voor Qa tar. Erik van den Doel en Friso Nijboer zorgden met zwart voor de winstpunten. Sergei Tiviakov en Sipke Ernst bleven op remise steken. De Nederlandse vrouwenploeg moest tegen Noorwegen genoegen nemen met remise: 1,5 - 1,5. ANP WS'92 valt aan. Spirit verdedigt. ii'ii'itiri'iiiiiétt i i riï'ri foto Lex de Meester door Barry van der Hooft HEIKANT - Het is een grote 'bak' van tachtig bij dertig me ter en dus van olympisch for maat. De manege in Heikant be schikt onder andere daardoor over een accommodatie, waarin ruiters van topniveau gewend zijn te rijden. En dus was het de afgelopen vier dagen druk in Heikant, heel druk zelfs. Jumping Heikant verwelkomde ruiters en paarden van uiteenlo pend niveau, die allemaal op de zelfde ondergrond hun kunsten vertoonden. En die ondergrond is één van de redenen waarom Heikant zo geliefd is onder de paardenliefhebbers. Op het eerste gezicht lijkt de hal, waarin het kleurrijke direct- op-tijdparcours is uitgezet, simpelweg te zijn volgestort met zand. Niets is echter minder waar, want juist de keuze voor de bodem luistert heel nauw en kan het verschil maken tussen wel of geen succes. Zoals ruim drie jaar geleden bleek in Hei kant. De oorspronkelijk uit Duitsland afkomstige bodem bleek na één seizoen intensief gebruik niet meer optimaal te functioneren en moest vervan gen worden. Omdat eigenaar Fons de Vetter (44) na een jaar niet met hetzelfde probleem op gezadeld wilde worden, legde hij zijn oor te luister bij ver schillende topruiters. „Ik heb destijds links en rechts wat meningen gepeild", vertelt De Vetter. „En eigenlijk kwam daar steeds een Franse bodem als beste uit naar voren. Deze bodem ligt net onder Parijs, zo'n vijfhonderd kilometer rijden vanaf hier Het witte zand wordt uit een soort mijn uitgegraven en toen het hier werd gelegd was het spierwit. Nu zijn we drie jaar verder en wordt het al iets donkerder van kleur. Het was een enorme investering, maar het moest wel, wilden we op top niveau mee blijven doen. Want als de bodem niet goed is, dan houdt het gewoon op." Kunststof Maar wat is nu het grote geheim van deze bodem? „Dat het witte zand vermengd is met een kunststof", weet De Vetter. „Die combinatie zorgt voor stabili teit en vering en het houdt het vocht vast. Ik had deze bodem de eerste keer al moeten nemen, maar dat is achteraf praten. En als je zo'n manege opbouwt, dan leg je de bodem als laatste. Ter wijl je er vanuit financieel oog punt eigenlijk mee zou moeten beginnen. Want nu komt het vaak aan het eind aan bod en dan is het qua budget vaak niet meer mogelijk." Hij zegt door schade en schande geleerd te hebben en door de in formatie van de topruiters heeft Fons de Vetter nu een bodem die geliefd is onder de ruiters. „Eric van der Vleuten zei direct tegen mij: 'dat is 'm'. En bij Jan Tops in Valkenswaard ligt dezelfde bo dem", weet De Vetter. „Het ver schil kun je ook duidelijk zien. Als een paard van zeshonderd kilo met een ruiter over een hin dernis gaat, dan wordt de druk op de voorhoeven bij het landen enorm. Als hier dan geen goede bodem ligt, dan doen veel rui ters gewoon niet mee. En ze heb ben gelijk, want op de leembo- dem zag je ze in het verleden gewoon wegglijden." Het resultaat is in ieder geval al zichtbaar. De manege in Hei kant was de afgelopen dagen af geladen met deelnemers, paar den en toeschouwers. „Ik denk dat dat misschien een beetje wordt onderschat, maar het dorp Heikant is bekend van Groningen tot aan de Franse grens", weet Fons de Vetter. „Door de organisatie hier, de accommodatie en de infrastruc tuur, want er is hier ontzettend veel ruimte voor auto's en trai lers. Een groot voordeel voor ons is de medewerking van de gemeente Hulst geweest. Die mensen hebben bepaalde din gen geforceerd, zoals een ver gunning waar je normaal twee jaar op moet wachten. En met Jumping Heikant zitten we nu óók op een gunstige datum. Op die manier proberen we écht op de kalender te komen." Veel geld De financiële last is volgens voorzitter George Lernout ech ter best zwaar „Het kost nu een maal veel geld", zegt de bankdi recteur uit Sint Jansteen. „Als Stichting Hippisch Sportcen trum Heikant moeten we iedere keer weer zorgen dat we het rond krijgen. Maar als je dan ziet hoeveel deelnemers we hier hebben, dan weet je dat je goed bezig bent. Vrijdag hadden we 316 starts, zaterdag zelfs bijna vierhonderd. En we kunnen er misschien nog wel meer hebben. Maar de vraag is of wij het dan ook nog wel leuk vinden. Dan moet je de deelnemers er door heen gaan jagen. En dat is echt niet de bedoeling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19