Omleiding via polder gevaarlijk Ontwikkelen 8 afdrukken erschuren V PZC Trekpaard meer dan nostalgie KLEURENFOTO'S AL£5 SPRINT ErJOÏÜ "Je kind zal het maar hebben!" JJ3? Giro 860 René Brasser i! Geen betere dan Maria voor Klaas f EILINGHUIS iJJJ Mil1ÜJ1 PslÜJÜ BON VOOR (BüHW ÖRATIS r PHOTO-CD^ 10 Boze brief over wegwerk Djembé spelen en squaredansen in Brede School Fietser belandt op motorkap voordeelac^ie www.verschurenfotovideo.nl "Je kind zal het maar hebben!" Giro 860 lL Hersenstichting Nederland mvr-JUi.) iV wÈmSm. Laat ze niet vallen Giro 222111 www. pzc. n l/hotel VAN DEN BERGE 0 JË 1 i! lï ■n i i SPRINT PHOTO maandag 28 oktober 2002 door René van Stee SAS VAN GENT - Sassenaar W. van de Vijver vindt het on begrijpelijk dat diverse weg werkzaamheden in Zeeuws- Vlaanderen tegelijkertijd plaatsvinden. Van 30 oktober tot en met 1 no vember is de rijksweg N61 vanaf Schoondijke in de richting van IJzendijke afgesloten. Aange zien de alternatieve route via Biervliet, Hoofdplaat en Num mer Een ook in onderhoud is, zijn automobilisten dan ge dwongen via de polderwegen te rijden. Van de Vijver noemt dit onaanvaardbaar omdat juist nu de bietencampagne loopt. In een brief aan Rijkswaterstaat MIDDELBURG - In de Brede School in Middelburg-Zuid kunnen belangstellenden mor gen een kennismakingsles djembé spelen volgen. Een djembé is een Afrikaanse trom mel. Voor kinderen begint de les om 18.15 uur en volwassenen zijn vanaf 20.00 uur welkom. Slag- werkschool Rondomtrom ver zorgt de lessen, die iedere week gehouden worden, ïn hetzelfde gebouw worden al le dinsdagen in november ook kennismakingslessen square- dansen gehouden. Iedereen vanaf zeven j aar is van 19.30 tot 21.00 uur welkom. Inschrijven kan via de Brede School. schrijft Van de Vijver dat werk zaamheden de veiligheid geen goed doen, „omdat door bij voorbeeld modder op de weg en slecht verlichte landbouwvoer tuigen ongelukken zouden kun nen gebeuren". Hij vraagt zich af of de betrokken partijen - Rijkswaterstaat, gemeentes en waterschappen - op basis van deze gegevens geen mogelijkhe den hebben gezien om de werk zaamheden op elkaar af te stem men. Van de Vijver is verder ontevre den over de waarschuwings bordjes die de afsluiting van het wegvak aangeven en de voor lichting over de alternatieven die worden aangeboden. Een bordje bij Schoondijke is het enige dat hij tot aan IJzendijke heeft kunnen ontdekken. Ook op de diverse websites van Rijkswaterstaat heeft Van de Vijver op zoek naar vervangen de routes niets gevonden over de afsluiting van de N61 vanaf Schoondijke. „Ik noem dit een flagrante misser en een onver antwoordelijke veronachtza ming van taken. MIDDELBURG - Een 50-jarige fietser uit Middelburg is zater dagochtend op de kruising van de Vlissingsestraat met de Koe straat in zijn woonplaats aangereden door een auto. Een 52-jarige automobilist uit Arnemuiden gaf geen vooiTang aan de fietser die hem tegemoet kwam. De Middelburger be landde op de motorkap en be zeerde daarbij zijn enkel. Sisw8i« Leo de Visser, biologische b 'Cv likt altijd trekpaarden omdat dat de grond en dus de gewassen ten goede komt. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek RITTHEM - Op het land van de biologi sche boer Leo de Visser uit Ritthem staan zaterdag twee Zeeuwse trekpaarden rus tig voor zich uit te kijken. Leo en de vriend van zijn dochter zitten op hun knieën langs het net gerooide stuk grond. Ze ra pen pastinaken en geven de paarden zo de gelegenheid even uit te rusten. Het is best zwaar werk voor ze, zegt De Visser. „Daarom stop ik telkens even." Ritthem is één van de plaatsen in Zeeland waar zaterdag de open dag van de Stich ting Het Werkend Trekpaard wordt ge houden. Leden van de stichting tonen hoe het werken met trekpaarden in de prak tijk gaat. Maar in Ritthem is de aanloop minimaal. Tot een uur of twee 's middags heeft Leo slechts één bezoeker gehad. De belangstelling voor open dagen bij trekpaardenhouders loopt volgens hem zienderogen achteruit.,Toen we hier vijf tien jaar geleden mee begonnen, kwam er zo'n vijfentwintig man. Bij de open dag die we in het voorjaar houden, gaat het nog wel. Dan komen er soms tien bezoe kers, maar in het naj aar is het niks meer. Ik denk dat het aan de publiciteit ligt. De open dag van de biologische landbouw kwam in de landelijke media. Er kwamen toen vijfhonderd mensen." Bezoekers of niet, voor Leo maakt het niks uit. „Als het vandaag geen open dag was, had ik hier ook gestaan met mijn paarden. Ik werk altijd op deze manier. Een trekker heb ik niet. Heel soms leen ik er een." De Visser heeft bewust voor trekpaarden ge kozen. „In de eerste plaats is het een lief hebberij Want anders begin je er niet aan. En in de tweede plaats is het beter voor de structuur van de grond. Een trekker drukt alles aan, paarden niet. En als de struc tuur van de grond beter is, wordt ook de kwaliteit van de gewassen beter." Terwijl hij vertelt komen er toch nog twee bezoekers aan. Met hun bergschoenen lo pen ze door de klei tot aan de paarden. Het echtpaar Wolf komt uit Gouda en is speci aal voor de open dag van de Zeeuwse trek paarden naar Ritthem gekomen. „Dit is toch fantastisch", zegt mevrouw Wolf. „We zijn al vaker naar demonstraties ge komen en hebben ook de tentoonstelling in Poppendamme gezien. Sinds twee jaar zijn we nu lid van de stichting. Wij vinden het belangrijk dat deze werkwijze blijft bestaan en dat de kennis wordt doorgege ven." Duitsland In Nederland is het werken met trekpaar den nog niet in opkomst. In Duitsland wel, zegt De Visser. „In sommige gebieden doen de boeren allemaal de trekker de deur uit. En ik weet dat op de middelbare landbouwschool in Noorwegen de leerlin gen weer lessen krijgen over hoe ze moe ten omgaan met paarden. Dat zie ik ze hier nog niet doen. Maar het zou niet slecht zijn." door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - „Er was geen betere", zegt Klaas Wal uit Oost-Souburg over zijn echtge note Maria Wal-Dortmundt. Dat vond hij ruim zestig jaar ge leden, en dat vindt hij tot op de dag van vandaag nog. Het echt paar is morgen zestig jaar ge trouwd, maar vierde dat zater dag al. Klaas en Maria zijn allebei ge boren en getogen in Den Helder, Ze leerden elkaar kennen op dansles. „Dat weet ik nog goed. We zagen elkaar en van het een kwam het ander", zegt Maria. Na de oorlog trad Klaas als bur ger in dienst bij de marine in Den Helder. En zo belandde hij in Vlissingen. „In 1952 kwamen we naar Oost- Souburg", vertelt hij. „De mari nekazerne in Vlissingen be stond nog niet. Er waren alleen een paar loodsen van waaruit wij werkten. Ook de aanlegstei ger was er nog niet. Pas in 1958 werd met de bouw van de kazer ne begonnen." De Souburger was de beheerder van het mari nemateriaal. „Het was een fijne baan. Ik heb het er altijd goed naar mijn zin gehad. Toen ik 62 was, kon ik uit dienst. Maar ik ben er tot mijn 65ste gebleven. Ik ben nog gedecoreerd voor mijn trouwe dienst met een zil veren onderscheiding in de Orde van Oranje-Nassau." De verhuizing naar Zeeland was niet makkelijk, vooral niet voor Maria. „Ik was nog nooit buiten Den Helder geweest", vertelt ze. „We lieten iedereen achter en we kenden in Souburg niemand. Maar ja, het was niet anders. Uiteindelijk wende het wel. We zijn op clubjes gegaan en van lieverlee leerden we meel mensen kennen." Klaas voelde zich wel snel thuis in deze streek. „Vlissingen verschilt ei genlijk niet zoveel van Den Hel der. Het zijn allebei havenste den, marinesteden." Het echtpaar was altijd actief in het verenigingsleven. „Ik zat in Den Helder op voetbal en bij de operettevereniging. In Souburg was ik koorlid bij het Souburgs Mannenkoor dat kort geleden is opgeheven. Ook voetbalde ik bij het Zomeravondvoetbal", zegt Wal. Zijn echtgenote gaat nog steeds elke week volksdansen en gymmen. „Dat is zo ontzet tend gezellig. Dat wil ik echt niet missen." Het echtpaar kreeg twee kinderen en heeft in middels nog vier kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. Klaas Wal en Maria Wal-Dortmundt vierden zaterdag hun zestigja rig huwelijksfeest. foto Lex de Meester Breda: Lange Brugstraat (076) 522 60 70, Ridderstraat (076) 514 40 45 Middelburg: Lange Geere (0118) 61 26 03 Oosterhout: Arendstraat (0162) 45 42 52, Zuiderhout (0162) 42 66 06 Roosendaal: Dr. Brabersstraat (0165) 56 90 88 Rijen: Wilhelminaplein (0161) 22 32 20 Steenbergen: Kaaistraat (0167) 56 37 68 Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en |CBF lm ffX het geven van voorlichting. Geef daarom gul. jüZ? lLt Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl WORDT DIT UW INBRENG VOOR ONZE KERSTVEILING? Streeksieraden, parfumflesjes, schilderijen, zilver en juwelen, aardewerk, grafiek, boeken, art-deco, volkskunst, hele of gedeeltelijke inboedels of verzamelingen. Breng het in tegen gegarandeerde opbrengsten! Gratis veiling taxatie. Veilinghuis Witte, Vlasmarkt 11 te Middelburg, 0118-614105 www.veilinghuis-witte.com Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behan deling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kin deren. We doen dat door het financieren van weten schappelijk onderzoek en het geven van voorlichting. Geef daarom gul. n/%A Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl Rubriek voor gelukwens ter gelegenheid van geboorte. V; fefc verloving, huwelijk, jubileum, examen, SF enz. Ook voor mededelingen over huisdieren. m. Alleen voor particulieren. M De teksten en eventueel beeldmateriaal dienen twee dagen vóór plaatsing (zaterdag vóór woensdag) uiterlijk 16.00 uur in het bezit te zijn van de advertentie-afdeling te Vlissingen. Tarief: prijs per millimeter over I kolom: 0.51 Een regel met een grote letter is verplicht. Foto of tekening: maximaal 40 mm hoog, over I of 2 kolom Deze jonge Fransman ziet vandaag ABRAHAM B.J. XXX Onze (OPA) HUIB is zaterdag 60 jaar gewor den. Van harte gefeliciteerd. Kinderen en kleinkinderen In ons land wordl 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantieacüvileiten, individuele hulp en epilepsie- projecten in ontwikkelingslanden. Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: 0900-8212411 Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten www.epilcpsie.nl Motorrijles: 1e 10 lessen examen 400,- Autorijles 1e 10 lessen 225,- - Theorielessen - Autorijles - Aanhanger (EAB) - Motorrijles (beide categorieën) - Training Training verhoogde rijvaardigheid (cat :A) - Opfriscursus (cat.: B) verkeersschool Voor uw auto- en motorrijlessen telefoon 0118-471950/417464 www.renebrasser.nl JUWELIER Lange Delft 40, Middelburg, tel. 0118 613353 CARDS Het grote en deskundige vakblad COMPUTER IDEE concludeerde in een test over foto's op CD branden: "SPRINT PHOTO steekt met kop en schouders boven de rest uit. SPRINT PHOTO is de winnaar van deze tesl; de kwaliteit van zowel de analoge afdrukken als digitale beelden is beduidend beter dan van de overige aanbieders." Compuler Idee nr. 19 - September 2002. www.sprinlphoto.nl VLISSINGEN, Scheldeplein 158 MIDDELBURG, Markt 29 GOES, Lange Vorststraat 36 ll Knip deze bon uit. Bij afgifte ervan bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle kleurenrolletje in onze 1 uur foto service krijgt u nu uw foto's ja ma op CD-ROM voor "frjl slech,s £4f» GELDIG TOT 30-11-2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10