PZC Middenstand tegen verkeersplan Vliegen zonder last van wind of regen Provincie wilde Historama al in voorjaar sluiten Politie Terneuzen zoekt verkrachter Hel buM1 HALVE PRIJS! Beste banketbakker van Nederland CDA in Middelburg bezorgd over mensen met huurschulden Ondernemers tussen Dam en Molenwater bang voor onbereikbaarheid SGP in Kapelle breekt lans voor nieuwbouw SAROUK 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Pit WALCHEREN vrijdag 25 oktober 2002 door René van Stee TERNEUZEN - De politie in Terneuzen is op zoek naar een man die dinsdagmiddag om streeks 13.00 uur een 20-jarige inwoonster van die plaats ver krachtte. De vrouw was aan het joggen in de omgeving van de kinder boerderij aan de Evertsenlaan in Terneuzen toen de man haar tegemoet kwam. Op het mo ment dat zij elkaar waren ge passeerd, draaide de man zich om en pakte de vrouw beet. Hierna werkte hij zijn slacht offer tegen de grond en ver krachtte haar. Na deze daad rende de hij weg. Het gaat om een Nederlands sprekende man van ongeveer 23 jaar met een blank uiterlijk, een fors postuur en een lengte van circa 1,85 meter. Hij heeft donkerblond stekeltjeshaar en een opvallende moedervlek on der het linkeroog. De man droeg een beige blouse en een witte joggingbroek. De politie verzoekt getuigen die een per soon met dit signalement op het tijdstip van de verkrach ting in de buurt van de kinder boerderij hebben gezien, zich te melden. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De onderne mers in de Brakstraat, Molen water en Spanjaardstraat in Middelburg zijn tegen afslui ting van de doorgaande ver- keersroute naar de wijk Klaren- beek. Ze schrijven dat in een brief aan het college van B en W en de fractievoorzitters. De middenstanders zijn bang dat klanten de wijk links laten lig gen. Het Middelburgse college wil t eenrichtingverkeer instellen in de Molstraat tot aan de Singel straat. Ook de Koepoortstraat vanaf de Zuidsingel wordt een richtingverkeer en het wordt onmogelijk gemaakt om via het Oostkerkplein naar de Nieuwe Oostersestraat te rijden. Het CDA heeft inmiddels vragen ge steld over de voorgenomen af sluiting. Werkgelegenheid De ondernemers vragen het col lege per brief om af te zién van de verkeersmaatregelen. „Een goede bereikbaarheid is van es sentieel belang voor onze be drijfsvoering." Als de plannen doorgaan, kunnen automobilis ten niet meer via de Dam naar het Molenwater rijden. „Deze verregaande maatregelen heb ben een negatief effect op onze bedrijfsvoering. Ze zullen der mate nadelig zijn dat de voort gang hiervan en de daarmee verband houdende werkgele genheid ernstig in gevaar zullen komen." i l De brief is ondertekend door if zestien ondernemers en instel- KAPELLE - De groei van Ka- pelle-Biezelinge mag niet in de knel komen. Dat stelt de SGP- fractie in Kapelle in haar alge mene beschouwingen bij de ge meentebegroting voor 2003. Volgens de SGP moet Kapelle met vijftig woningen per jaar groeien. Dit is nodig om het voorzieningenniveau in de kern op peil te kunnen houden. De fractie vindt de ontwikke ling van de nieuwbouwwijk Overtieringe echter niet snel ge noeg gaan. Daardoor komt 'de twijfel op of een ongestoorde groei zoals wij die voorstaan, ook plaatsvindt'aldus de SGP. In Overtieringe wordt momen teel gewerkt aan het woonrijp maken van de eerste fase. De verdere ontwikkeling van de wijk heeft op zich laten wachten omdat de gemeente ervoor heeft gekozen een geheel nieuw be stemmingsplan op te stellen. De ChristenUnie dringt er op aan voortvarend potentiële wo ningbouwlocaties in de ge meente te onderzoeken 'om continuïteit te verkrijgen in het tegemoetkomen aan de woning behoefte'. Het college zou, be halve op een gevarieerd aanbod van huizen, ook moeten letten op goede inpassing van het plan in de omgeving. Advertentie PERZISCHE TAPIJTEN Verkoopt de hele kollektie voor de H«t pand is verhuurd. Wij stoppen per eind 2002 KONINGSTRAAT 9 GOES TEL0113-227101 lingen, variërend van de Stich ting Welzijn Ouderen tot wijn- koperij Van Leerzem aan het Molenwater en pannenkoek huis De Kabouterhut aan het Oostkerkplein. Zij zijn bang dat klanten hun straten links laten liggen, omdat zij na het instellen van eenrichtingverkeer een gro te omweg moeten maken om van de Dam naar het Molenwater te komen. Oplossing De winkeliers zeggen te begrij pen dat de gemeente Middel burg verkeersbeperkende maatregelen moet nemen. „Maar tegen het geheel afslui ten van de routes hebben wij ernstige bezwaren." De ondernemers hopen dat het Middelburgse college een ge sprek wil aangaan om samen met de middenstanders tot een voor beide partijen aanvaard bare oplossing te komen. De winkeliers stellen in hun brief dat de verkeersmaatregelen zo danig kunnen worden aange past dat de bedrijven voor de klanten goed bereikbaar blij ven. De instelling van eenrich tingverkeer maakt deel uit van het Wegenstructuurplan van de gemeente Middelburg. Dat plan werd enkele maanden geleden door de gemeenteraad aan vaard. Volgens het CDA is het duidelijk dat door de voorgenomen ver keersmaatregel het sluipver- keer zich verplaatst van de Mol straat en Molenwater naar de Veerseweg en de Nassaulaan. Mare Rijk is volgens zijn baas een echt talent. door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - De mooiste en lekkerste mokkapunten en marsepein taarten van heel Nederland maakt Mare Rijk (19) uit Heinkenszand. Hij werd gisteren Nederlands kampioen banketbakken in de jeugdvakwedstrij- den niveau 2, na een dag hard werken in Wageningen. Mare Rijk volgt de Beroepsbegeleiden de Leergang (BBL) op het ROC in Mid delburg. Dat betekent dat hij een dag in de week naar school gaat en vijf dagen werkt bij bakkerij Paul Klaassen, die winkels heeft in 's-Gravenpolder en Kwadendamme. In Kwadendamme doet Mare zijn dagelijkse toverkunsten die fijnproevers het water in de mond doen lopen. Tijdens de kampioenschappen in Wa geningen moest Mare twee marsepein taarten en zes mokkapunten maken. De producten moeten binnen een bepaald gewicht blijven en zijn ook wat betreft de prijs van de grondstoffen beperkt. Verder moet er op de marsepeintaarten marsepein zitten en in de mokkapunten mokkaingrediënten die de banketbak kers zelf moeten maken. foto Willem Mieras De taarten van Mare bevielen de jury het best, ook optischDe prijswinnende taarten staan nu nog in de winkels van Paul Klaassen tentoongesteld. „Maar", zo zegt de baas van de kampi oen, „ze verschillen maar weinig van de taarten en punten die Mare gewend is te maken. Het is gewoon een hele goeie, een echt talent waar we heel trots op zijn." door Britta Janssen MIDDELBURG - Modelvlieg club Delta Vlissingen houdt zondag 3 november de eerste Zeeuwse Indoor fly-in. In sport hal de Stenge in Heinkenszand kunnen piloten van 13.00 tot 17.00 uur hun kunsten laten zien. „Nu de winter er weer aan komt, is het fijn dat we binnen kunnen vliegen. Buiten heb je natuurlijk met wind en regen te maken. In de zaal heb je daar geen last van", vertelt J. Pie uit Middelburg. Pie is al ruim twintig jaar ver knocht aan het modelvliegen. Evenlang is hij lid van model vliegclub Delta Vlissingen. De ze club is 23 jaar geleden opge richt en heeft zo'n vijftig leden, variërend in leeftijd van twaalf tot zeventig jaar. Sommige vliegers zijn heel fa natiek, andere noemen zich ge legenheidsvliegers die het club verband en het ontmoeten van andere liefhebbers belangrijker vinden. Pie rekent zichzelf tot (Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen de laatste groep. „Ik doe het puur voor het plezier en de ont spanning. Het vliegen geeft mij een enorme kick. Ik heb net weer een nieuw vliegtuig gebouwd en op 3 november ga ik testen of het ook echt kan vliegen. Je weet dat nooit van tevoren, daarom is dat heel spannend. Je bent trots als blijkt dat het vliegtuig het goed doet." Veel vliegers vinden het ook leuk om te experimente ren. „Laatst was er zo'n klein model, dat leek meer op een vliegend bierviltje. Je snapt soms van sommige bouwsels niet dat ze in de lucht blijven." Voor het indoor-vliegen kan Pie dus binnenkort voor het eerst in Zeeland terecht. „Ik was altijd genoodzaakt om naar een hal in Alphen of 's-Her- togenbosch te gaan. We hopen daarom dat het niet bij een een malige bijeenkomst in de Sten- ge blijft. Als er veel mensen ko men, kunnen we de zaal vaker afhuren." Enthousiast Pie deelt zijn passie voor model vliegtuigen met zijn schoon zoon Simon Ward. Ward zit in het bestuur van de Vlissingse modelvliegclub en hij kwam op het idee om het evenement naar Zeeland te halen. Pie: „Geluk kig was de club meteen enthou siast. We hebben geen idee hoe veel mensen we op 3 november kunnen verwachten, maar we hopen op minimaal twintig." Voordat Pie met modelvliegtui gen in de weer ging, was hij al tijd bezig met modelbootjes en -treinen. Sinds hij de vliegtui gen 'ontdekte' laat hij die links Jan Pie met een van zijn zelfgemaakte modelvliegtuigen. liggen. „Vliegen vind ik veel leuker, omdat je zoveel inten siever bezig bent. Als ik ging va ren met mijn bootjes, kon ik daarbij bijvoorbeeld gewoon kletsen. Die boot bleef toch wel drijven. Zodra je bij het vliegen even niet oplet, is de kans groot dat je ergens tegenaan botst. Het werk is dus niet gedaan wanneer je je vliegtuig in de lucht hebt. Dan moet je weer veel gas geven en dan weer min der. Toen ik deze sport ging be oefenen, ging er een wereld voor me open." Het is een hobby die je zo duur kunt maken als je zelf wilt. „Je door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het Histora ma in het Middelburgse abdij complex sluit zijn deuren op verzoek van de provincie. Het provinciebestuur wilde dat het museum in april van dit jaar dicht ging. Maar het Zeeuws Museum, dat Historama be heert, kon dat rekken tot 1 no vember. In de brief van de provincie staat dat het museumbestuur zich beter kan richten op de ver nieuwing van het Zeeuws Muse um. Daarnaast kunnen de lonen van het personeel van Histora ma beter gespendeerd worden aan het nieuwe museum, meent de provincie. Als verhuurder van het abdijge deelte heeft de provincie een grote stem in het geheel. Maar ook museumdirecteur V. By- vanck kan zich vinden in de sluiting. De tentoonstelling is volgens hem zo verouderd dat die niet per se behouden moet worden. En voor veel ander soortige exposities zijn de cryp ten en gangen niet geschikt. Dat komt doordat het er vochtig is en tocht. „Bovendien ben ik zo geconcentreerd op het vernieu wing van het Zeeuws Museum, dat ik me nu niet intensief ga be zighouden met de kloostergan gen van het Historama", aldus Byvanck. De sluiting van het museum gaat volgens de museumdirec teur niet gepaard met ontsla gen. Het afgelopen jaar werd ge werkt met oproepkrachten en medewerkers van het Zeeuws Museum. Monniken In het Historama is te zien hoe het abdij complex de afgelopen eeuwen werd gebruikt. Op een videofilm wordt de geschiede nis verteld. Verder staan er pop pen van Toonder Studio's - be kend van Loeki de leeuw - die uitbeelden hoe de monniken vroeger in de abdij leefden. Ook hangen er foto's van het ver woeste abdijcomplex na de Tweede Wereldoorlog. Het museum dat 1992 werd ge opend, was vanaf het begin niet dat wat bezoekers ervan ver wachtten. Bij de presentatie van de plannen voor Historama in 1989, werd gesproken over een 'pretparkachtige publieksat- tractie'. Het moest een weer spiegeling worden van achthon derd jaar Zeeuwse historie, in een modern jasje. Het zou voor uitstrevend zijn door het ge bruik van videovoorstelling, historische voorwerpen, pop pen, gesproken teksten en licht en geluidseffecten. B. Kroon, destijds directeur van Toonder Studio's, zag het hele maal voor zich. „Om de Abdij sfeer op te roepen moet je geen als monnik verklede figuren la ten rondlopen", zei hij in 1990 in dePZC. „Ik heb voor poppen ge kozen. Denk eens aan de crypte: Gregoriaans gezang, gedempt licht, poppen langs de wand. Het publiek zal zeggen: sssst, het is hier een plechtige ruimte. Nep? Natuurlijk is het nep! Maar voor een bezoeker die net de videofilm heeft gezien, werkt het." Uit een enquête die een jaar na de opening gehouden werd, bleek dat 53 procent het 'leer zaam' vond, maar dat 40 pro cent van de bezoekers het toe gangskaartje te duur vond voor wat men zag. Zeven procent van de bezoekers typeerde het mu seum als 'niet interessant'. In het eerste jaar trok het museum ruim 35.000 bezoekers. In het vierde jaar zouden dat er 70.000 moeten zijn. Tegen woox-dig be zoeken 16.000 mensen per jaar het Historama. Een van de initiatiefnemers en toenmalig projectleider van het museum, P. Klip, vindt het jam mer dat het Historama sluit „Het was een goede zaak voor Middelburg. Het is een prachtig gebouw met een mooi verhaal." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg maakt zich zorgen over mensen die een huurschuld hebben. De fractie wil weten of het college van burgemeester en wethouders huisuitzettingen kan voorkomen. De partij heeft schriftelijke vragen gesteld. Het CDA zegt 'zorgelijke signa len' te krijgen over huurschuld. Van de zestien miljoen Neder landers heeft ongeveer een half miljoen financiële problemen. Een deel van hen kan de hum- niet (meer) betalen. Een huur achterstand leidt uiteindelijk tot ontruiming. Met name in grote steden komen huisuitzet tingen regelmatig voor. In Bergen op Zoom werd begin dit jaar een convenant onderte kend dat het aantal ontruimin gen in de Brabantse gemeente drastisch moet beperken. Jaar lijks komen in Bergen op Zoom zeventig tot honderd gezinnen op straat te staan wegens wan betaling. Het gemeentebestuur, de woningstichting en het maatschappelijk werk gaan proberen uitzetting te voorko men, omdat ontruimingen niet alleen veel werk geven, maar de gemeenschap ook veel geld kos ten aan opvang en hulpverle ning. Doelstelling is om door de samenwerking vijftig huisuit zettingen te voorkomen. De organisaties in Bergen op Zoom hebben een coördinator aangesteld, die wordt ingescha keld als het echt misgaat. Hij komt in actie als huui'ders een derde betalingsherinnering hebben gekregen van de wo- ningcox-poratie. Dat gebeurt overigens alleen als de huurder akkoord gaat. De coördinator probeert te voorkomen dat men sen uit hun huis worden gezet. Uit de praktijk blijkt dat de ge rezen financiële problemen vaak een achtergrond hebben, die te verhelpen is. Huurders hebben bijvoorbeeld recht op aanvullende uitkeringen, maar weten dat vaak zelf niet. Het CD A wil weten of dit jaar in Middelburg huisuitzettingen hebben plaatsgevonden en of het college actie heeft onderno men om ontruimingen te voor komen. De fractie vraagt waar de mensen terecht zijn geko men, dxe uiteindelijk hun huis uit moesten. De christen-demo craten willen tot slot weten wat het college denkt te kunnen on dernemen om 'dergelijke trieste situaties' te beperken en zoveel mogelijk geheel te voorkomen Advertentie Grindweg 6, Westkapelle. Tel. 0118-561632 30+-AVOND m.m.v. FLAT OUT Aanvang: 21.00 uur Tot 05.00 uur. Kaarten verknjgbaar: VVV's Vlissingen M.'burg bekende voorverkoopadressen kassa Hooizolder foto Ruben Oreel hebt grote vliegtuigen, waar voor je zo duizenden euro's be taalt. Het model dat ik in de Stenge ga testen, heeft niet zo veel gekost. De belangrijkste materialen zijn piepschuim en hout en dat is niet duur. De elek tronica die je nodig hebt, kost het meest." Dolgelukkig is ze met haar hond. Een golden retriever is het. En hij toont zich inder daad de trouwe vriend waar deze populaire viervoeters doorgaans voor worden ge houden. Zoveel warmte en liefde als je krijgt van een hond", pochte ze tegenover collega's. „Hm", sneerde een hondenhaatster, „dat krijg ik van mijn man ook. En die schijt niet op straat. Ze deed alsof ze het niet hoor de en ging onverdroten door met de lofzang op haar maat je. Maar zoals aan elke rela tie, bleek ook op deze toch wel een kleinigheidje aan te merken, moest ze bekennen. Haar blonde kompaan is mis schien een beetje té lief, té vriendelijk, té gezellig. De volgende keer, voorspelde ze, wil ze een hond met wat meer pit. Welnu, daar had de honden haatster wel een pasklare op lossing voor. „Dan neem je toch een pitbull."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9