Gepensioneerde beter beschermd toeristenoorden maonesie Bush verhoogt druk Aanwijzing aanslagen op Stoelendans in top op Veiligheidsraad van Chinese party Belgen sussen ophef over pcb in veevoer Ziekte velt Afghaanse kinderen Griekse wegreclame kost levens Doden bij instorting school China Perfecte vrouw kan liter bier op Persvrijheid in Azië het slechtst OESO stelt bestuurders fondsen persoonlijk aansprakelijk Libië stapt uit Arabische Liga Doden door botsing trein en bus in Australië nieuwe ministers Gezondheid van Havel achteruit Blair benoemt Marc Dutroux zakt op straat in elkaar KABOEL - In een afgelegen streek in de Afghaanse provincie Badakshan zijn in een week tijd zo'n zeventig kinderen over leden aan een onbekende ziekte. Een team van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) en Afghaanse artsen zijn naar het gebied afgereisd in de hoop te kunnen vaststellen welke ziekte het betreft. Vermoed wordt dat het om kinkhoest of dif terie gaat. Badakshan ligt in het noorden van Afghanistan. De WHO gaat de komende tij d medische noodpakketten verspreiden in gebieden die in de winter waarschijnlijk van de buitenwereld afgesloten zullen zijn, zei WHO-woordvoerster Loretta Hie- ber Girardet gisteren. Volgens haar heeft 70 procent van de bevolking geen toegang tot de gezondheidszorg. AP ATHENE - De duizenden gigantische reclameborden langs de wegen en straten in Griekenland hebben al vele automobilis ten het leven gekost. Door botsingen tegen de palen van de borden, die vaak voor de vangrail staan, zijn dit jaar alleen al in Athene zeker 25 mensen om het leven gekomen. Dat heeft de Griekse radio gisteren gemeld. Volgens een politiewoordvoerder staan de borden er illegaal. Op 31 augustus van dit jaar is een wet ingegaan die de eige naars verplicht de borden op eigen kosten weg te halen. DPA PEKING - Bij de instorting van het nachtverblijf van een school in Midden-China zijn zeven jongens van 14 en 15 jaar oud om het leven gekomen, zo heeft een woordvoerster van het dorpsbestuur van Sun Dong nabij de stad Luoyang giste ren meegedeeld. De instorting deed zich dinsdagochtend vroeg voor. Dertien leerlingen en leraren raakten gewond. AP WELLINGTON - Als een vrouw een band kan verwisselen, een schaap klaarmaken voor het scheren en een flesje bier openmaken zonder opener, maakt zij in Nieuw-Zeeland kans op de titel 'perfecte vrouw'. Ongeveer vijftig vrouwen hebben zich opgegeven voor de wedstrijd, die is bedacht door Stu Burt van Bullock Bar in het zuidelijke plaatsje Wanaka De winnares krijgt van de café eigenaar duizend Nieuw-Zeelandse dollar. Nog meer vaardigheden waarin de vrouwen zich zullen meten zijn: een tractor en aanhanger met balen hooi omdraaien en daarna de balen opstapelen; een hek repareren; een schapen hond fluiten; een pooltafel binnen de drie minuten leeg spelen en een liter bier drinken. AP PARIJS - De persvrijheid laat m veel delen van de wereld te wensen over, maar in Azië is de situatie het slechtst. Dat blijkt uit een onderzoek van de internationale journalistenorgani satie Reporters Zonder Grenzen (RSF), zo meldde het Japanse persbureau Kyodo gisteren. Het is de eerste keer dat de in Parijs zetelende RSF een rang lijst op het gebied van persvrijheid uitbrengt Nederland be hoort met Finland. IJsland, Noorwegen en Canada tot de top- 5. Op de lijst van 139 beoordeelde landen staan Noord-Korea, China, Myanmar, Toerkmenistan en Bhoetan helemaal on deraan. Rijke landen scoren overigens niet automatisch beter dan arme. Zo staan de VS. Groot-Brittannië en Japan lager op de lijst dan bijvoorbeeld Slovenië en Costa Rica. ANP vrijdag 25 oktober 2002 van onze redactie buitenland PARIJS - Bestuurders van pen sioenfondsen kunnen binnen kort persoonlijk aansprakelijk worden gesteld voor hun fouten. Dat moet de rechten van gepen sioneerden beschermen. Dat is een van de richtlijnen die de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) gisteren naar buiten heeft gebracht. regelgeving omgaan, is een zaak van die landen zelf. De OESO heeft het dozijn aan bevelingen intern tot standaard verheven. Het betreft de eerste aanbeveling voor een interna tionale regelgeving voor vermo gensbeheer door pensioenfond sen. Behalve aansprakelijkheid voor de bestuurders moet een onafhankelijke toezichthouder controles uitoefenen. De OESO komt met het pakket in een periode waarin de pensi oenrechten van (oud-)werkne- mers steeds meer in de knel drei gen te geraken. De voorziene problemen worden veroorzaakt door de aanhoudende koersda lingen die een fiks deel van de buffers van pensioenfondsen hebben weggeslagen. Particulier beheerde fondsen zijn de grootste institutionele investeerders in veel van de aangesloten landen, ook in Ne derland. In 2000 beheerden zij bijna 30 procent van de financi ële bezittingen, aldus de OESO. De Pensioen- en Verzekerings kamer, de toezichthouder in Nederland, stelt dat de OESO- richtlijnen geen gevolgen heb ben voor de situatie in Neder land. „Iedereen kan hier ieder een voor de rechter slepen. De aanbevelingen van de OESO zijn bedoeld om het bestuur van de fondsen professioneler te maken. Daarmee zijn wij al be zig." Actuaris L. Roodbol van Ernst Young meent dat de OE SO bestuurders niet zozeer per soonlijk aansprakelijk stelt, als wel verantwoordelijk houdt. Dat is nu ook al het geval. „Echt aansprakelijk stellen lijkt me bijzonder onwenselijk." Rood bol vreest dat pensioenfondsen dan nog maar moeilijk bestuur ders kunnen vinden. Het ABP, Nederlands grootste pensioenfonds, kan zich voor stellen dat voor veel Europese landen de OESO-richtlijnen een goede zaak zijn. De Nederland se wet- en regelgeving, Europe se regels en de Verzekeringska mer die het beleid toetst, zijn voldoende. ANP De leden van de OESO, een in stelling van dertig industrielan den waaronder Nederland, heb ben een pakket van twaalf richtlijnen inmiddels aanvaard. De volgende stap is dat de lan den afzonderlijk deze regels in hun nationale regelgeving over nemen, aldus de OESO. Het pakket komt neer op een forse aanscherping van de hui dige richtlijnen. Als de bestuur ders van pensioenfondsen hun taken niet naar behoren uitvoe ren, dan kunnen ze voor de rech ter worden gesleept. Het inzakken van aandelen koersen kan ook pensioenfond sen in financiële moeilijkheden brengen. Maar dat kan niet in alle gevaUen op het conto van een bestuur worden geschreven. De OESO erkent dat dit een hei kel punt is in de nieuwe richtlij nen. Hoe de afzonderlijke lan den daarmee in hun nationale TRIPOLI - De Libische regering van kolonel Khadaffi heeft gis teren besloten zich terug te trek ken uit de Arabische Liga. Het ministerie voor Afrikaanse Aangelegenheden gaf geen re den voor het besluit, maar Libi sche functionarissen hekelden de 'inefficiëntie' van de Arabi sche Liga bij de aanpak van de crises rond Irak en de Palestij- nen. Het Libische staatspersbu- reau meldde dat een officiële kennisgeving van de opzegging van het lidmaatschap onderweg is naar het secretariaat in de Egyptische hoofdstad Cairo. AP ADELAIDE - In het zuiden van Australië zijn gisteren vier mensen omgekomen bij een botsing tussen een trein en een bus. Zeker twaalf mensen zijn volgens de Australi sche nieuwszender ABC gewondgeraakt. Het ongeluk deed zich voor op een overweg in Adelaide. De trein was de Ghan, een van de belangrijkste toeristentreinen van Ade laide naar Alice Springs. De oorzaak van de botsing is nog onduidelijk. De doden en gewonden waren volgens de politie allen inzittenden van de bus. foto EPA door Patrick Selbach van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse president Bush heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties gisteren opnieuw aange spoord haast te maken met de aanvaarding van een resolutie over Irak. Bush zei dat als de VN niet meewerken zijn land een ei gen 'coalitie zal leiden die in naam van de vrede Irak zal ont wapenen'. Bush sprak op een politieke bijeenkomst in Char lotte, North Carolina. De Verenigde Staten pogen sa men met Groot-Brittannië een resolutie over wapeninspecties in Irak aangenomen te krijgen in de Veiligheidsraad. De drie andere permanente leden Rus land, Frankrijk en China voelen evenwel nog steeds weinig voor een tekst die Bagdad impliciet of expliciet dreigt met militair geweld als de wapeninspecteurs niet ongehinderd hun gang kun nen gaan. Laatste kans De vijftien leden van de Veilig heidsraad van de VN hebben woensdag tijdens voorberei dende besprekingen nog geen overeenstemming bereikt over een nieuwe resolutie die Irak 'een laatste kans' moet bieden. De raad besloot na drie uur ver gaderen zich vandaag opnieuw over de kwestie te buigen. Diplomaten bij de Verenigde van onze redactie buitenland BRUSSEL - De dinsdag ont dekte besmetting van mengvoe der met pcb's bij het Waalse be drijf Bauduin-Cambier is niet bedreigend voor de volksge zondheid. Dat stelde het Belgi sche Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselke ten (FAW) gisteren. De blokkade van 58 door het be drijf bediende boerderijen is in middels opgeheven. Twee ande remelkveebedrijven blijven wel onder toezicht staan. Aanvankelijke metingen toon den aan da t er tot vij f keer te ho ge waarden voor polychloorbi- fenyl waren aangetroffen. Een nieuwe analyse heeft volgens Naties in New York wilden niet speculeren over een eventuele datum waarop het Amerikaanse voorstel voor een nieuwe resolu tie in stemming kan komen. Een Britse diplomaat zei echter wel dat de tijd begint te dringen en de raad de kwestie 'zo snel mo gelijk' wil afhandelen. De Amerikanen en Britten kwa men woensdag met een nieuwe conceptresolutie waarin enkele wijzigingen waren aange bracht. Dit gebeurde, nadat dinsdag de vijf permanente leden van de raad het niet eens konden wor den over de tekst. De wijzigin gen lijken dan ook een tege moetkoming te zijn aan Rus land, Frankrijk en China die als permanent lid van de raad hun veto kunnen uitspreken. Agenda De Veiligheidsraad besloot gis teren haar programma voor de rest van de maand te wijzigen. Daarmee moet er extra ruimte komen voor besprekingen over Irak. Een onderhoud, achter ge sloten deuren, met president Jorda van het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag is verscho ven naar dinsdag. Daarom kan de baas van de wapeninspec teurs Blix maandag de raad bij praten. Een debat over sancties tegen het West-Afrikaanse Liberia is vooralsnog geschrapt. ANP/AFP het FAW echter geen veront rustende resultaten opgeleverd. Pcb's kunnen leiden tot het ont staan van het kankerverwek kende dioxine. Daarvan is ech ter nu geen sprake, meent het FAW. Bij het mengvoederbedrijf Bau duin-Cambier in het Waalse Fe- luy is in 2000 al tot zestig keer te veel pcb's in veevoer gevonden. Export Volgens de Algemene Inspectie dienst (AID) van het Neder landse ministerie van Land bouw heeft er geen export van besmet voer naar Nederland plaatsgevonden. „Dat hebben we te horen gekregen van onze Belgische collega's", aldus een woordvoerder van de AID. ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische geheime dienst heeft gisteren gewaarschuwd voor nieuwe aanslagen. Een functionaris van de dienst sprak tegenover het Japanse persbureau Kyodo van drie gevaarlijke plekken; een bekende karaokebar in Ja karta, een luxe hotel bij het we reldberoemde tempelcomplex Borobudur en een 'plaats waar veel buitenlanders komen' in de stad Surabaya. De verantwoordelijken voor de recente bloedige aanslagen op Bali, waarbij meer dan 180 do den vielen, zouden deze drie doelen specifiek op de korrel hebben. „We hebben waarschu wingen doen uitgaan en ieder een is er extra alert", aldus de zegsman van de geheime dienst BIN. Drie groepen Het onderzoek naar de daders van de aanslagen op Bali is nog in volle gang. De Indonesische leider van het internationale onderzoeksteam zei gisteren dat de daders waarschijnlijk in drie groepen opereerden en de aan slag uiterst goed hebben voor bereid. Woensdag werd al bekend dat de politie drie ver dachten op het oog heeft. De VS en Australië wezen eer der de militante moslimgroep Jemaah Islamiyah aan als ver antwoordelijke. De vermeende leider van deze groep, Abu Ba- kar Bashir, is op zijn ziekbed in de Javaanse stad Solo gearres teerd. Hij wordt overigens niet verdacht van betrokkenheid bij 'Bali', maar bij aanslagen twee jaar geleden, alsmede van de voorbereiding van een aanslag op president Megawati. Verbod De Britse regering heeft giste ren een verbod van Jemaah Isla miyah aangekondigd. Zij heeft tegoeden van de organisatie in Groot-Brittannië bevroren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zette de or ganisatie woensdag op zijn lijst van terreurbewegingen. De In donesische regering maakte gisteren bekend dat het de Ver enigde Naties zal vragen Je maah Islamiyah te plaatsen op de lijst van terreurorganisaties. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken stelde dat Jakarta daardoor op basis van VN-richtlijnen de tegoeden van de organisatie kan bevriezen en leden van de groep kan verbieden het land te verla ten. De gezaghebbende 'denktank' International Crisis Group (ICG voorspelde gisteren dat de aan slagen in Ball waarschijnlijk slecht zullen uitpakken voor de politieke toekomst van presi dent Megawati. Volgens de ICG verwijten steeds meer Indone siërs de president een gebrek aan leiderschap. Dat kan haar opbreken bij de komende presi dentsverkiezingen in 2004. Thailand Denemarken heeft reizigers aangeraden plekken in Thai land waar veel westerse toeris ten komen te mijden, omdat er aanwijzingen zijn dat terroris ten aanslagen in Thailand voor bereiden. De Deense ambassadeur in Thailand, Ulrik Helweg-Lar- sen, noemde het vakantie-ei land Phuket en met name het strand van Patong als mogelijk doelwit van een aanslag. De Thaise autoriteiten zeiden ech ter geen aanwijzingen te hebben dat terroristen een actie in Thai land voorbereiden. Thailand heeft na de aanslag van 12 okto ber op Bah de beveiliging van plekken waar veel toeristen ko men wel opgevoerd. ANP/AP PEKING - Het rommelt aardig in de communistische partij van China. Nu het grote partijcon gres op 8 november dichterbij komt, wordt achter de schermen al aardig strategisch 'gereorga niseerd'. De ingrepen dienen om het ver wachte aantreden van een jonge generatie Chinese bestuurders in goede banen te leiden. Duide lijk lijkt echter ook dat de huidi ge president Jiang Zemin zijn vertrouwelingen in een invloed rijke positie wil plaatsen. De verwachting is dat Jiang vol gende maand zijn functie als partijsecretaris opgeeft ten gunste van Hu Jintao. Deze hui dige vice-president zal waar schijnlijk in maart 2003 ook als staatshoofd worden aangewe zen. De vraag is nog of Jiang zijn LONDEN - De Britse premier Blair heeft gisteren nieuwe mi nisters benoemd op de belang rijke posten Onderwijs en Noord-Ierland. De vertrekkende partijvoorzit ter, Clarke, komt op onderwijs in de plaats van Estelle Morris, die woensdag onverwacht be kendmaakte op te stappen in verband met de kritiek die zij in de pers over zich uitgestort heeft gekregen. Murphy, minis ter voor Wales, neemt Noord- Ierland over van Reid, die tot voorzitter van de Labourpartij is benoemd. Onderwijs is een van de speer punten van het beleid van het tweede kabinet-Blair, maar met de beloofde verbeteringen wil het nog niet erg vlotten Ver wacht wordt dat Clarke, letter lijk en figuurlijk een zwaarge wicht, beter tegen de druk van de publiciteit bestand zal zijn. Het vertrek van Reid kwam als een verrassing, omdat er geen tekenen waren dat Blair onte vreden zou zijn over de manier waarop hij de moeilijke porte feuille Noord-Ierland beheerde Reids overplaatsing volgt nadat de regering het bestuur over Noord-Ierland heeft overgeno men in verband met het schan daal rond spionage door de IRA Op het ministerie voor Wales komt Hain, voorheen staatsse cretaris voor Europese zaken op buitenlandse zaken. AP derde belangrijke functie, die van baas van het machtige mili taire comité, ook zal opgeven. Hu Jintao is overigens niet door de president naar voren gescho ven, maar al door diens voor ganger Deng Xiaoping. De Chinese staatsmedia maak ten gisteren weer duidelijk dat er volop beweging zit de partij Het opvallendste nieuws was het aftreden van Zeng Qing- hong als hoofd van de afdeling organisatie van de partij. Dit partijonderdeel houdt zich on der meer bezig met politieke be noemingen. De raketgeleerde Zeng geldt als de protégé van de president. Zeng maakt momenteel geen deel uit van het 21-koppige po litbureau, maar volgens waar nemers is zijn jongste 'ontslag' een voorbode van zijn aantre den als lid van het dagelijks be stuur van dat gremium. Zeng zou daarmee gaan behoren tot een van de zeven machtigste mannen van China, een positie die een gepensioneerde Jiang Zemin wel zou zien zitten. Zeng is tenslotte een uitgesproken voorstander en medebedenker van Jiangs controversiële theo rie dat in het snel moderniseren de China ook 'kapitalisten' par tijlid kunnen worden. Afgelopen dinsdag werd be kend dat de partijbazen in Pe king en Shanghai worden ver vangen. Jia Qinlin en Huang Ju, die ook goede banden hebben met de president, zouden zich net als Zeng kunnen opmaken voor een baan in de hoogste echelons van de communisti sche partij. ANP PRAAG - De gezondheidstoe stand van de Tsjechische presi dent Vaclav Havel is gisteren verslechterd, heeft zijn woord voerder bekendgemaakt. Havel heeft sinds enkele dagen weer last van zijn chronische bronchitis en is gisteren begon nen met een antibiotica-kuur. Er is even wel geen reden tot be zorgdheid. benadrukte woord voerder L. Spacek Uit voorzorg zijn aUe afspraken voor de ko mende dagen geannuleerd j1 De president lijdt aan chroni sche bronchitis sinds hij in de- I- cember 1996 is geopereerd aan zijn rechterlong, nadat daarin kanker was geconstateerd. AP Mare Dutroux gaat onderuit op weg naar de rechtszaal in Neufchateau. foto David Martin/EPA van onze redactie buitenland NELïFCHATEAU - Mare Dutroux is gister middag op weg naar de rechtbank van het Waalse Neufchateau op straat in elkaar ge zakt. Dutroux zei dat hij onwel was geworden. Volgens zijn begeleiders wilde hij er zelf echter een vertoning van maken. Na behandeling door een arts kon de hoofdver dachte in de Belgische zedenzaak van 1996 na drie kwartier toch zijn gang naar de rechtbank vervolgen. De raadkamer van de plaatselijke rechtbank moet eind dit jaar oordelen welke instantie Dutroux en zijn kompanen dient te berechten. Daarvoor moet de raadkamer Dutroux af en toe ook horen. Het proces-Dutroux vindt op zijn vroegst pas eind 2003 plaats, na de Belgische Kamerver kiezingen van juni. Dutroux lijdt sinds vorig jaar aan suikerziekte Hij klaagde de afgelopen dagen al over zijn ge zondheidssituatie. Ook vindt hij dat de boeien die hij op straat moet dragen, te veel knellen. De Belg wordt verdacht van de ontvoering, verkrachting en dood van een aantal kinderen. ANP/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5