Politie moet inbraak ter plekke bekijken D66 wil gescheiden ouders omgangsregeling afdwingen PZC Nu gratis carkit i-mode GRATIS OM eist levenslang tegen verdachte van moorden prostituees Baas OM laakt telefonische afhandeling KPMG moet van rechter Peper voorschot betalen Studentes krijgen alarm tegen serieverkrachter Tv-kijker ergert zich wild aan reclamelawaai Tsjetsjenen woest over weigeren persconferentie nieuwe krant Sint populairder dan kerstman €25* 0900-8182 www.tell-me.nl ii m Stille tocht voor Steegmans Bond waarschuwt tegen Halloween Kleine operatie prins Bernhard Delft geeft fietsen aan Zuid-Afrika Moeder van Luca blijft in cel Haagse verpleegster snel naar PBC Pensionados houden niet altijd recht op medische behandeling in Nederland vrijdag 25 oktober 2002 doorCarine neefjes DEN HAAG - De politie mag woninginbraken niet langer af handelen met een telefoontje. Het gaat hier om delicten waar bij slachtoffers ernstige gevoe lens van onveiligheid kunnen hebben en de politie moet dan ter plekke zijn voor ondersteu ning. Het gebeurt nu te vaak dat de politie niet uitrukt en wo ninginbraken telefonisch af doet. Dat zegt J. de Wijkerslooth, de hoogste baas van het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag. Volgens de procureur-generaal is het 'onaanvaardbaar' als po litieagenten achter hun bureau blijven zitten als er een melding binnenkomt van een woningin braak. „Een inbreker treedt di rect binnen in het privé-domein van een ander. Dat kan zelfs psychische gevolgen hebben voor het slachtoffer." Volgens de Raad van Hoofd commissarissen is het 'wel dege lijk beleid van de politie om uit te rukken bij dergelijk delicten', aldus woordvoerder C. den Bak ker. Als de politie niet komt, dan heeft dat puur te maken met een tekort aan mankracht waar vooral korpsen in de Randstad mee kampen. „Als er voetbal rellen zijn, dan moet de gedu peerde van een woninginbraak langer wachten", aldus Den Bakker. Burgers De Wijkerslooth, die gisteren de veiligheidsprijs uitreikte aan het regionale politiekorps Hol lands Midden, vindt ook dat burgers maatregelen moeten nemen om zichzelf te'bescher men. „In hoeverre heeft degene die een touwtje uit de brieven bus laat hangen of een sleutel onder de deurmat legt recht van spreken als hij eist dat zijn zaak hoge prioriteit krijgt wanneer bij hem is ingebroken? Opspo ringsonderzoeken gaan ten kos te van andere onderzoeken." Volgens Den Bakker geeft de politie burgers steeds meer ad viezen hoe ze zelf hun woningen kunnen beschermen tegen in brekers. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De presi dent van de rechtbank in Amsterdam heeft accoun tantsbureau KPMG gisteren veroordeeld tot het betalen van ruim 370.000 euro aan oud-burgemeester van Rot terdam en oud-minister Pe per. Dat is een voorschot op de schadevergoeding die Peper in een bodemprocedure pro beert te krijgen. Uiteindelijk wil Peper een schadevergoeding van een bedrag 'met zeker zes nul len'. De rechtbank meent dat Peper een goede kans maakt in de bodemprocedure. Dat heeft zwaar meegewogen in het oordeel hem nu al een voorschot toe te kennen. Het accountantskantoor on derzocht in opdracht van de Rotterdamse gemeentelijke commissie tot onderzoek van de rekening het declaratiege drag van Peper. KPMG oordeelde dat het on duidelijk was of een aantal gedeclareerde kostenposten privé of zakelijk waren ge maakt. Peper ging in beroep. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven oordeelde dat de conclusie van KPMG niet door de feiten werd ge dragen. Kort voor het KP- MG-rapport naar buiten kwam, trad Peper af als mi nister van Binnenlandse Za ken. In een reactie laat KPMG we ten een eventuele bodempro cedure met vertrouwen tege moet te zien. ANP UTRECHT - Alle studentes en medewerksters van het Univer sitair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht krijgen binnenkort een alarmpieper. De leiding van het UMC heeft dat besloten uit voorzorg tegen de Utrechtse se rieverkrachter. Het terrein van het UMC in de universiteitswijk De Uithof grenst direct aan het gebied waar de serieverkrachter vooral m 1995 en 1996 actief was. De tot nu toe onvindbare man heeft acht verkrachtingen en twaalf pogingen daartoe op zijn naam staan. Vorig najaar sloeg hij voor het laatst toe. Vrouwen wordt al sinds de se rieverkrachter actief is, aange raden om zich niet alleen door het gebied te begeven. Ook is er extra bewaking, rijden er pen delbusjes naar afgelegen plek ken en worden er fietspoolaf- spraken gemaakt. De alarmpiepers kosten het UMC 50.000 euro. De 7500 me dewerksters, studentes en vrij willigsters krijgen de pieper tover ongeveer twee weken per post thuisgestuurd. ANP HILVERSUM - Tv-kijkers erge ren zich mateloos aan reclame die veel harder wordt uitgezon den dan de programma's er om heen. Voor een grote groep mensen is dat een reden om de reclame de rug toe te keren. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Into- mart dat gisteren werd gepre senteerd. De steekproef onder 750 Neder landers werd uitgevoerd in op dracht van de KRO. Uit de proef blijkt verder dat 83 procent van de Nederlanders vindt dat pro gramma's van de publieke om roep net zo goed zijn of beter dan die van de commerciële zen ders. De sterke punten van de 'pu- blieken' zijn de sport-, nieuws- en informatieve uitzendingen. Ook het ontbreken van reclame binnen een programma ervaren de kijkers als positief. De res pondenten keken het meest naar Nederland 2 (50 procent). Daarna volgen de zenders RTL4 (47 procent), Nederland 1 (42 procent), Nederland 3 (37 pro cent), SBS6 (36 procent), Yorin (21 procent) en RTL5 (13 pro cent). ANP ceerd zou worden. van onze redactie binnenland DEN HAAG - R. Ampoekajev kookt van woede. De woordvoerder van The Chechen Times, een nieuw periodiek van uitgeweken Tsjetsjeense dissidenten, heeft geen begrip voor de beslissing van het Haagse perscentrum Nieuwspoort om de eerste persconferentie van de samenstellers van The Chechen Times gisteren af te gelasten. Volgens M. de Bok, voorzitter van het Nieuwspoort-be stuur, was 'de veiligheid in het geding' en dat kon en wilde hij niet voor zijn rekening nemen. „Woensdag avond besefte ik na de eerste berichten over de gijzeling in Moskou al heel snel dat ik de volgende dag een moei lijke beslissing moest nemen", aldus De Bok. Of de Nieuwspoort-voorman bij die beslissing onder druk is gezet, of is getipt, wilde hij niet zeggen. Ampoekajev, die zich samen met twintig anderen gis termiddag toch demonstratief op de stoep van Nieuws poort posteerde, vond de reden van de afgelasting vol strekt ongeloofwaardig én onaanvaardbaar „Wij zijn hier toch niet in één of ander Aziatisch land?", vroeg hij zich af. „Wij zijn juist naar Nederland uitgeweken van wege de persvrijheid die hier heerst én dan krijgen we zoiets te horen. Dit pikken wij niet. Wij eisen alsnog toe gang tot het perscentrum. De Bok wilde evenwel van geen wijken weten. GPD NIJMEGEN - Sinterklaas wint het nog steeds van de kerstman. De meeste mensen (32 procent) vieren alleen het typisch Neder landse feest, tegen 18 procent die voor de Kerst kiest. Dit blijkt uit een enquête onder vierhonderd Nederlanders van tien jaar en ouder. Ruim 71 pro cent vindt het storend dat in september de eerste sinter- klaas- en kerstartikelen in de winkelschappen liggen. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - D66 wil geschei den ouders verplichten voor een goede omgangsregeling voor hun kinderen te zorgen. D66- Kamerlid Dittrich heeft hiertoe (Advertentie extra kassakorting - Gratis 3 maanden l-mode - Geen entreekosten t.w.v. 52.50 - Gratis extra batterij t.w.v. 34,50 Xctle Is geldig lol 16 november. Sneu of ENCCO Energie vroog noord* carkit bij i-mode Vraag in de winkel naar de voorwaarden l t.w.v. 99 J e 0.20 per minuut Maakt contact een initiatiefwetsvoorstel in voorbereiding. De voormalige familierechter ziet te vaak dat kinderen de du pe worden van een echtschei ding. De verzorgende ouder, meestal de moeder, houdt het kind weg bij de ex-partner door niet mee te werken aan een rege ling. Dittrich wil ouders die in scheiding liggen verplichten meteen naar een bemiddelaar te stappen als ze er samen niet uit komen. Die moet de communi catie weer op gang brengen en voor een omgangsregeling zor gen. Als ouders de bemiddeling niet zelf kunnen betalen, dan springt het Rijk bij. Pas als be middeling niet helpt, mag de rechter eraan te pas komen. De kosten die de gedupeerde partij moet maken om in een proces zijn gelijk te halen komen in de nieuwe wet voor rekening van de onwillige partner. Dat kan al snel om een paar duizend euro gaan. Dittrich: „Het is toch om gek van te worden als je een land hebt waar je van houdt en je mag hem niet zien. De vader kan na tuurlijk naar de rechter gaan om zijn gelijk te halen. Maar het kind is er niet bij gebaat als zijn moeder wordt veroordeeld." Het kind heeft het toch al zwaar van onze redactie binnenland VENLO - De 22-jarige René Steegmans uit Venlo die dins dagmiddag werd afgetuigd na een opmerking over respect voor ouderen, is gisterochtend in het Radboudziekenhuis in Nijmegen overleden aan de ge volgen van ernstig hersenletsel. Steegmans werd dinsdag voor een supermarkt in Venlo door één of twee achttienjarige man nen uit Venlo op brute wijze in elkaar geslagen. De Venlonaar sprak het duo aan op hun rijgedrag toen ze op hun scooter bijna een oudere vrouw omverreden. Artsen hadden de hoop op gene zing voor de jongeman al opge geven. Justitie verdenkt de twee mannen van poging tot dood slag. Ze worden vandaag voor geleid aan de rechter-commis- saris. De twintig getuigen van de mis handeling zijn gehoord maar leggen tegenstrijdige verklarin gen af over een eventuele sa menwerking van het gearres teerde duo. De gemeente Venlo houdt van daag een stille tocht ter nage dachtenis aan Steegmans. De tocht begint om 18.30 uurbij het stadhuis van Venlo en eindigt bij de supermarkt waar de dood slag plaatsvond. GPD pagina 4: lange reeks slachtoffers worstelen met geweld HUIZEN - Achter het ogenschijnlijk onschuldige kinderfeest Halloween steken 'boosaardige geestelijke machten'. Kerk mensen moeten daar door gebed weerstand aan bieden, vindt algemeen secretaris P. Vergunst van de behoudende Gerefor meerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Halloween is vooral in de Verenigde Staten populair. Maar ook in Nederland gaan steeds meer kinderen op 31 oktober gemaskerd met een uitgeholde pompoen met een lichtje erin langs de deuren. Voor protestanten is 31 oktober Hervor mingsdag, de dag waarop Maarten Luther in 1517 de Refor matie inluidde door 95 stellingen aan de deur van de slotkerk in Wittenberg te spijkeren. ANP DEN HAAG - Prins Bernhard heeft gisterochtend in het Uni versitair Medisch Centrum Utrecht een kleine operatie on dergaan wegens zogenoemde nastaar aan het rechteroog. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst bekendgemaakt. Volgens de RVD kan Bernhard zijn openbare verplichtingen gewoon nakomen. Zo was hij gistermiddag alweer aanwezig bij de ingebruikname van het nieuwe herinneringscentrum van het Nationaal Monument Kamp Vught. ANP DELFT - De gemeente Delft is van plan de fietsen die voor de uitvaart van prins Claus van de straten zijn gehaald en niet werden opgehaald, aan Zuid-Afrika te schenken. Mensen kunnen nog tot 1 november hun rijwiel ophalen en wat daarna overblijft gaat naar een 'weesfietsenproject' in zusterge- meente Tshwane. Tot nu toe zijn slechts vijftig van de ongeveer vierhonderd fietsen door de eigenaar opgehaald, meldde een woordvoer ster van de gemeente gisteren. De rijwielen werden door ge meentewerkers verwijderd, omdat ze in de weg stonden op de route of het straatbeeld ontsierden. ANP AMSTERDAM - De moeder van Luca blijft voorlopig nog vastzitten. De Raadkamer van de rechtbank in Amsterdam besliste gisteren dat de vrouw nog dertig dagen in voorlopige hechtenis blijft. De vrouw liet haar zesjarige zoon op 29 augustus achter bij de Burger King op het station Amsterdam Centraal. Het geheel kale jongetje, dat niet kan praten, werd ondergebracht in een kindertehuis, waar talloze pogingen werden ondernomen iets meer over hem aan de weet te komen. Uit nieuwsgierigheid hoe het met haar kind zou zijn, meldde de vrouw zich op 12 oktober weer bij het fastfoodrestaurant. Daar werd zij door de politie aangehouden. GPD DEN HAAG - De Haagse verpleegkundige, verdacht van der tien moorden en vijf moordpogingen op patiënten van Haagse ziekenhuizen, wordt begin november opgenomen in het Pie- ter Baan Centrum (PBC). Een woordvoerder van het Open baar Ministerie (OM) in Den Haag deelde dat gisteren mee. De vrouw moet van de rechtbank in Den Haag worden onder zocht in de psychiatrische kliniek in Utrecht. De rechtbank wil weten of zij lijdt aan een ziekelijke stoornis. Verder moe ten specialisten bekijken of ze toerekeningsvatbaar is, mocht de rechter de beschuldigingen bewezen achten. Pas dan vindt de rechtbank dat ze uitspraak kan doen in de zaak. ANP Aanhangers van de Tsjetsjeense Democratische Vereniging verzamelen zich bij perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, waar de eerste Tsjetsjeense krant in Europa gelan- foto Robin Utrecht/ANP met een vader en moeder die in scheiding liggen, vindt Dittrich. „Ruziënde ouders bij de voor deur, je uithoren wat er in het weekeinde gedaan is, jaloezie. Soms ook ernstige beschuldi gingen van seksueel misbruik, mishandeling, verwaarlozing. Het kind hoort en ziet het alle maal." In Noorwegen worden geschei den ouders sinds 1993 verplicht een bemiddelaar in de arm te ne men en daar werkt het volgens Dittrich erg goed. D66 wil niet zover gaan dat het weghouden van kinderen bij de ex-partner strafbaar wordt. Dit is wel het geval in België, Frankrijk en Engeland, waar de weigeraar in het uiterste geval in de cel kan belanden. Gezinsvoogd Wel moet een onwillige ouder onder toezicht van een gezins voogd kunnen worden gesteld. Die voogd, een soort kinderad vocaat, ziet toe op de omgangs regeling. „Hij kan de kinderbij slag bijvoorbeeld op een reke ning laten zetten en het geld voor de omgangsregeling ge bruiken. om te zorgen dat het kind niet in de kou staat." Jaarlijks worden er in Neder land 33.000 omgangsregelingen voor kinderen vastgesteld. In bijna de helft van de gevallen ontstaan er problemen Dittrich lanceert zijn plan vol gende week in de Tweede Ka mer. Als de wet wordt aangeno men, dan kan deze in 2004 van kracht worden. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Officier van justitie T. Wiersma heeft giste ren voor de rechtbank in Gro ningen levenslange celstraf ge- eist tegen een 61-jarige man uit Harkstede. Deze wordt ervan verdacht drie prostituees om het leven te hebben gebracht. Wiersma wil de garantie dat de man nooit meer in de maat schappij terugkeert. De verdachte werd vorig jaar november gearresteerd op ver denking van de moord op de 34- jarige prostituee Sasja Schen ker. Haar stoffelijk overschot werd in juli van dat jaar gevon den in het Slochterdiep, vlakbij Harkstede, de woonplaats van de verdachte. Hij bekende na zijn arrestatie ook de moord op Michelle Fatol in 1993 en Anne- lies Reinders in 1995. De vrou wen werkten in de Groningse tippelzone. De man heeft tijdens het voor onderzoek verklaard dat hij zijn slachtoffers in een opwelling heeft gedood. Zijn advocate B. Ficq meent dan ook dat haar cli ënt voor drie keer doodslag ver oordeeld zou kunnen worden, maar niet voor moord. Aanklager Wiersma betwistte dat in zijn requisitoir. Allereerst wees hij erop dat de verdachte de drie vrouwen heeft gewurgd, hetgeen enige tijd inbeslag- neemt. Alle drie hebben zij zich verzet, zo blijkt uit de verkla ringen van de verdachte. Tij dens die worstelingen kon hij zich beraden op de vraag of hij het doden wilde voortzetten, meende de officier. De verdach te heeft ook verklaard dat het ri sico bestond dat zijn slachtof fers naar de politie zouden gaan Hij heeft dus nagedacht, aldus de officier. Twijfels De verdachte mag dan bekend hebben, Wiersma uitte sterke twijfels over het waarheidsge halte van de verklaringen. Psy chiater B. Takkenkamp heeft geopperd dat de verdachte mo gelijk het impulsverhaal heeft opgehangen om niet te hoeven praten over zijn extreme seksu ele afwijkingen. Volgens Tak kenkamp is het zeer goed moge lijk dat het doden van vrouwen de verdachte opwond. De man werd in 1990 ontslagen uit de tbs-kliniek Van Mesdag. Daar was hij beland nadat hij een 15-jarig meisje in 1971 en een 44-jarige vrouw in 1974 had verkracht en vermoord. Hij kwam vrij na een adviserend rapport van de kliniek. ANP doorTon van Lierop BRUSSEL - Nederlandse ge pensioneerden die in Spanje of andere EU-lidstaten gaan wo nen, houden niet zomaar recht op medische behandelingen in Nederland. Zij moeten daar voor specifieke toestemming krijgen van het ziekenfonds in het land waar zij zich vestigen. Dat stelt advocaat-generaal bij het Europese Hof van Justitie Ruiz-Jarabo in een advies aan het hoogste Europese rechtscol lege. Doorgaans neemt het EU- Hof deze adviezen over. Wanneer een Nederlander na pensionering verhuist naar Spanje of Frankrijk laat deze zich doorgaans daar inschrijven bij een ziekenfonds. Veelal wil len zij echter toch grotere medi sche ingrepen laten verrichten in Nederland. Ruiz-Jarabo concludeert dit na klachten van twee Nederlandse gepensioneerden die na vesti ging in Spanje, respectievelijk 1 Frankrijk toch naar de dokter gingen in Nederland, van waar- - uit zij een pensioenuitkering ontvangen. Zij hadden zich al laten uitschrijven bij Neder landse ziekenfondsen en niet de juiste procedure gevolgd voor j' een behandeling over de grens. Nederlandse zorgverzekeraars r mogen daardoor weigeren de kosten te betalen, concludeert I de advocaat-generaal. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3