Vragen over kosten sportcomplex Taxibedrijven weigeren in in computers te investeren PZC Terneuzen verandert in autodoolhof Nieuwe kans voor plan ontvlechting basisonderwijs jig® Sociale zaken neemt maatregelen tegen agressieve cliënten SAROUK HALVE PRIJS! Politie Terneuzen zoekt verkrachter Terneuzense fracties willen duidelijkheid over 'gat' van vijf miljoen Uitstappen machinist verleden tijd 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Pit ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 25 oktober 2002 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Bij een aantal fracties in de Terneuzense ge meenteraad leven behoorlijk wat vragen over de financiële onderbouwing van het voorstel over de aanleg van een mega- sportcomplex in de Terneuzense wijk Oude Vaart. B en VV willen voor dit project een bedrag van 20,8 miljoen euro uittrekken, maar dat is vijf miljoen euro meer dan het bedrag waarvoor Lafoma bv het project denkt te kunnen ontwikkelen. Lafoma bv, een bedrijfje van de Terneuzense projectontwikke laar Nico Boussen, diende - in het kader van een Europees aanbestedingstraject - een of ferte in om het park met twee zwembaden (binnen en buiten bad), twee sporthallen, een lig- weide, sportvelden en een hore- cavoorziening aan te leggen voor een bedrag van in 15,6 mil joen euro. Andere marktpartij en HBG en de Grontmij schre ven ook in, maar de offertes van deze bedrijven lagen bijna twee miljoen euro hoger dan die van Lafoma. Nadat het college het plan van Boussen getoetst had aan het programma van eisen (waarbij overigens meer dan tweeehon derd strijdpunten werden opge tekend) en had gekeken naar de prijsstelling voor het gebodene, besloot het college het project te gunnen aan de Terneuzense en- trepeneur. Het raadsvoorstel dat volgende week voorgelegd wordt aan de raad gaat echter uit van een bruto-investering van 21 mil joen euro. De SGP'er P. Hamelink, die toch al niet warm loopt voor het pro ject omdat hij vreest dat een me- gasportpark in de wijk Oude Vaart verkeersproblemen en overlastsituaties gaat opleve ren, kan de financiële onder bouwing van het voorstel niet plaatsen. „Het college zal toch de raad moeten uitleggen waar dat grote verschil in schuil gaat." WD-raadslid W. Broekhuijsen speelt met dezelfde vraag. Bo vendien vindt hij het een slechte zaak dat Lafoma het park gaat bouwen zonder een beroep te doen op loklae ondernemers, iets wat de andere partijen wel wilden doen. „Het meest be treur ik dat ik tot op heden bij de stukken over dit grote project geen prijzen gezien heb", stelt hij. Soortgelijke vragen leven ook volgens J. Jonkman binnen de Pvd A-fractie. Buurgemeenten B en W van Terneuzen zullen de komende dagen niet alleen de raadsleden van Terneuzen van meer informatie over het pro ject moeten voorzien, ook de buurgemeenten Sas van Gent en Axel - waarmee dinsdag de vre de weer werd getekend - willen nog steeds weten in hoeverre de exploitatie van het nieuwe park de begroting van de nieuwe ge meente Terneuzen gaat beïn vloeden. Wethouder E. Spue- sens (accommodatiebeleid) van Sas van Gent: „De gemeente Terneuzen heeft ons de raads stukken gestuurd, maar daarin wordt geen duidelijkheid ge schapen over de exploitatielas ten. Wel weten we iets meer over de kapitaalslasten, maar ja, die zijn door Terneuzen afgedekt. Ik blijf erbij dat we op korte ter mijn een opzet van een intre- graal accommodatiebeleid voor heel de nieuwe gemeente moe ten maken, omdat we dan ook goed voor ogen krijgen wat al onze voorzieningen de nieuwe gemeente gaat kosten", zegt Spuesens. Ook haar Axelse col lega's J. van Schaik (welzijn) en A. van Waes (sport) denken er zo over. Sportwethouder P. Hamelinck van Terneuzen stelt nadrukke lijk dat bij de selectie van de projectontwikkelaar de Euro pese aanbestedingsregels netjes zijn gevolgd. Over de marge tus sen aanbestedingsbedrag en dat in het raadsvoorstel wil hij - verwijzend naar die regels - niets kwijt. „Wat de exploitatie lasten betreft, die komen als Terneuzen het zelf doet uit om zo'n 700.000 euro. Beduidend lager dan we nu kwijt zijn", be nadrukt Hamelinck. Een wirwar van omleidingsborden in Terneuzen. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Kijkt de ene man cy nisch op het computerscherm van de ander en vraagt „Zeg, zit daar ook een routeplanner voor Terneuzen op?" Kijkt de ander met een verdwaasde blik in zijn ogen terug en zegt „Ik ben er zelfs niet eens zeker van of ik hier al terug ben." Terneuzen heeft dezer dagen een at tractie van de eerste orde in huis. Een reuzendoolhof voor automobilisten. Speciaal voor de herfstvakantie en nu al zo'n succes, dat het nog weken wordt verlengd. Tot grote ergernis van al het verkeer dat door de Scheldestad moet. 'Een ramp', zegt de een, 'een grote rotzooi' scheldt de ander. En ze hadden het nog wel zo keurig aangekondigd. Pagina grote advertenties, waarmee je je hal ve auto had kunnen dichtplakken. Si tuatieschetsen erbij en zoveel data, dat geen mens die onthoudt. Voor de meesten dus een kwestie van de gok wagen en kijken waar de rit strandt, bij een van de talloze gele omleidings bordjes. Als je vanaf het sluizencomplex de stad in wilt, kun je op het eerste gezicht nog kiezen. De Scheldeboule- vard is weliswaar afgesloten (tot 8 no vember), maar het centrum is bereik baar. Nou ja. In het zicht van hopen zand en grind blijven auto's weifelend op de hoek van de Nieuwstraat en de Westkolkstraat staan. Dan rijden ze weg, in het spoor van bordje 4, dat ver re bestemmingen als Hulst en de veer pont naar Kruiningen belooft. Route 4 voert via de Kennedylaan en de Haar- manweg. Op de hoek van Kerkhoflaan biedt zich echter een aardig alternatief aan Als je nummer 5 volgt, kom je in Othe- ne. Maar die aanwijzing houdt niet lang stand. Halverwege de Axelsestraat houden twee zwarte strepen de omlei ding op. Rechtdoor kan wel, maar dan zit j e op route nummer 6 die niet alleen naar het centrum, maar ook naar Oostburg, Breskens en Sas van Gent gaat. Een rondje rotonde bij de Van Steen bergenlaan levert de informatie op dat de doorgang naar de N61 is ge stremd. Dat ligt allemaal aan Willem de Zwijger, wiens naam hem lelijk is opgebroken, want tot 29 november blijft het er stil. Op de naastgelegen ventweg sluipen voertuigen niettemin traag hobbelend richting centrum. Kapsalon De kapsalon en de chinees in de Zuid- landstraat hebben zich aangepast en gele bordjes aan de wegversperring gehangen. De Axelsestraat en een stukje Guido Gezellelaan volgend foto Charles Strijd lijkt alles weer soepeitjes te gaan, tot je opnieuw wordt tegengehouden en linksaf de Alvarezlaan in kunt, terug in het spoor van 4, dat via de Roose- veltlaan naar het westen buigt. Van Othene is nog altijd niets te zien. Genoegzaam volgend (nu kan het nog, van 4 tot 15 november wordt de Roo- seveltlaan afgesloten) bereik je de Haarmanweg, om via een ommetje langs de N61 Terneuzen weer in te rij den. Dat kan niet, zegt een bord. Dat kan wel, zegt een stoet van auto's die via Vlietstraat, Zeldenrustlaan en Sloelaan de oostkant kiezen. Daar kondigt zich een nieuwe route aan: nummer 2. Rechts doemt een nieuwe wijk op. Verrek, dat lijkt Othene wel! door Peter Oggel TERNEUZEN - De afdeling so ciale zaken van de gemeente Terneuzen gaat zich beter be schermen tegen agressie. Vol gens een woordvoerder van de gemeente hebben in de afgelo pen drie maanden zes cliënten zich tegenover medewerkers van Sociale Zaken in woord en daad incorrect gedragen. Er komt nu een zogeheten agres sieprotocol. Eén ambtenaar van de Terneu zense afdeling is bedreigd, in een ander geval is daadwerke lijk sprake geweest van geweld, aldus zegsman Dirk Timmers Van deze laatste kwestie is aan gifte gedaan bij de politie. Uit de nieuwsbrief Sociale Za ken blijkt dat de afdeling steeds meer te maken krijgt met agres sie aan de balie. Dat is een lan delijke trend, aldus Timmers. „Het is noodzakelijk gebleken maatregelen te nemen. Het agressieprotocol is al geruime tijd in voorbereding. Er ligt nu een concept-plan van 34 pagi na's. Het is de bedoeling dat het protocol na de gemeentelijke herindeling zo spoedig mogelijk in werking treedt." Het agressieprotocol is voor de leiding en de medewerkers van Sociale Zaken een leidraad hoe te handelen in geval van onge oorloofd optreden door cliënten van de afdeling. Er zijn verschillende gradaties in sancties: van een simpele waarschuwing via aangifte bij de politie tot een toegangs- en contactverbod en beëindiging van de dienstverlening. Stop zetting van de uitkering behoort nadrukkelijk niet tot de straf maatregelen. Wat betreft de afdeling Sociale Zaken is er geen sprake van dat in wacht- en spreekruimtes af scherming komt tussen cliënten en medewerkers. Timmers: „Er wordt prijs gesteld op direct contact. In de spreekkamers is trouwens al een alarmbel, in de wachtruimte hangt een camera en er is al een agressie-opvang- team." door René van Stee OOSTBURG - Diverse taxi-on dernemers die zijn aangesloten bij het samenwerkingsverband Regie BV wensen niet te investe ren in nieuwe computerappara tuur die de toewijzing van ritten regelt. Door de invoering van een dergelijk systeem vrezen ze dat de dienstverlening aan men sen die in België medische zorg nodig hebben in de knel komt. Ook willen ze geen investering van ruim vierduizend euro per auto doen, omdat de gemeenten die gebruik maken van hun diensten nog een betalingsach terstand hebben van 435.000 euro. Het zou dan gaan om een afrekening voor het leerlingen vervoer over de periodes 2000- 2001 en 2001-2002 Met de moderne apparatuur is het mogelijk ritten voor collec tief vraagafhankelijk vervoer en de Wet Voorzieningen Ge handicapten te combineren met ziekenvervoer over de grensD i - recteur R. Duitemeijer van Taxi Zuid Zeeland -en aangesloten bij Regie BV- stelt dat een derge lijk systeem niet werkt omdat een groot deel van die laatste groep patiënten extra aandacht en zorg behoeft die de chauf feurs in de nieuwe situatie niet zouden kunnen geven. „Verder zijn er binnen Zeeuws-Vlaan- Advertentie PERZISCHE TAPIJTEN Verkoopt de hele kollektie voor de Het pand is verhuurd. Wij stoppen pet end 2002 Openingstijden: deren voldoende auto's uitge rust met zo'n apparaat. Dan is het volgens ons totaal onnodig om de auto's die ritten naar de Belgische ziekenhuizen verzor gen met zo'n ding uit te rusten", aldus Duitemeijer. Hij voegt er aan toe dat de vrees voor verlies aan vracht geen rol speelt in de weigering om te investeren. Door de onenigheid over de in voering van de apparatuur en de voorgestelde planning van Bel gische ritten dreigden de onder- Advertentie Grindweg 6, Westkapelle. Tel. 0118-561632 30+ - AVOND m.m.v. FLAT OUT Aanvang: 21.00 uur. Tot 05.00 uur Kaarten verkrijgbaar: VVV's Vlissingen M.'burg bekende voorverkoopadressen kassa Hooizolder door Conny van Gremberghe AXEL - Het onder één bestuur lijke noemer brengen van alle openbare basisscholen in Mid den-en Oost-Zeeuws-Vlaande- ren levert de scholen een betere onderhandelingspositie op als bij de gemeenten aangeklopt moeten worden, biedt de scho len meer mogelijkheden om een flexibel personeelsbeleid te voeren en levert het basisonder wijs efficiencyvoordelen op. Dit stelt de Axelse onderwijswet houder J. van Schaik als voor zitter van het bestuurlijk over leg ontvlechting openbaar basisonderwijs. Het bestuurlijk overleg heeft het plan om de scholen te ver zelfstandigen nieuw leven inge blazen, nadat de operatie op nieuw was voorgelegd aan de directeuren, de medezeggen schapsraden en de andere schoolgeledingen. Met de direc teuren is overeenstemming be reikt over de gewenste manage mentstructuur. In beginsel zal straks één algemene directeur, bijgestaan door twee assisten ten (locatiedirecteuren) de der tien scholen in Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen aan sturen. Specifieke schooleigen zaken zullen de locatiedirecteu ren afhandelen. Voor de admini stratie worden krachten inge huurd. De vorming van een zogenaamd onderwijsbureau - iets wat begin dit jaar aan de or de was toen ook nog de scholen in West-Zeeuws-Vlaanderen betrokken waren - is, ook al vanwege de kosten, uit beeld verdwenen. Bruidsschat Het afhaken van West-Zeeuws- Vlaanderen betreurt Van Schaik nog steeds, omdat een samenwerkingsverband op Zeeuws-Vlaamse schaal de scholen veel voordeel had kun nen opleveren. „Met de gemeen ten zijn we nu zover dat er over eenstemming bestaat over de bruidsschat die de scholen mee krijgen (bestemd voor onder houd aan scholen) en het feit dat de scholen bedragen die ze door efficiënter werken kunnen be sparen, zelf weer mogen aan wenden. Aan de budgetten wordt dus verder niet getornd", aldus Van Schaik, die verwacht dat medio volgend jaar de be stuurlijke ontvlechting haar be slag kan krijgen. ZANDSTRAAT - De vier slagbomen liggen nog in de berm, maar er staan in middels vijftien knipper lichten, zes andreaskrui- zen en zes schrikhekken. De half-automatische knipperlichtinstallatie in de Sasse buurtschap Zandstraat is vrijwel ver leden tijd. Rail Infrabe- heer beveiligt dezer dagen de spoorwegovergang met een computergestuurde installatie. Daarmee is Zandstraat eindelijk verlost van een ritueel bij het passeren van (goederen)treinen. De machinist moest de trein stilzetten en uitstappen om de waarschuwings- lichten in werking te stel len. Dat afremmen en weer optrekken van loco motief en wagons ging doorgaans gepaard met geluidsoverlast. Rail In- frabeheer was aanvanke lijk van plan te volstaan met een automatische knipperlichtinstallatie, maar besloot na ampel overleg toch ook slagbo men aan te brengen. Dit vanwege de drukke weg die de overgang kruist door René van Stee TERNEUZEN - De politie in Terneuzen is op zoek naar een man die dinsdagmiddag om streeks 13.00 uur een 20-jarige inwoonster van die plaats ver krachtte. De vrouw was aan het joggen in de omgeving van de kinderboer derij aan de Evertsenlaan in Terneuzen toen de man haar te gemoet kwam. Op het moment dat zij elkaar waren gepasseerd, draaide de man zich om en pak te de vrouw beet. Hierna werkte hij zijn slachtoffer tegen de grond en verkrachtte haar. Na deze daad ging de verkrachter er rennend vandoor. Het gaat om een Nederlandssprekende man van ongeveer 23 jaar met een blank uiterlijk, een fors pos tuureneen lengte van circa 1,85 meter. Hij heeft donkerblond stekeltjeshaar en een opvallen de moedervlek onder het linker oog. De man droeg een beige blouse en een witte jogging broek. De politie verzoekt ge tuigen die een persoon met dit - f' O Een compositietekening van de man die gisteren een 20-jarig! meisje in Terneuzen verkracht te. signalement op het tijdstip van de verkrachting in de buurt van de kindexhoerderij hebben ge zien zich te melden op het poli-l i tiebureau of contact op te ne-, men met het telefoonnummeu 0900-8844. Advertentie) nemers verenigd in Taxi Zuid Zeeland -vijftien kleinere taxi bedrijven- het vertrouwen in Regiedirecteur L. Uijl op te zeg gen. Volgens Duitemeijer is die storm inmiddels overgewaaid. Er zou een compromis in de maak zijn waarover hij geen mededelingen wenste te doen. Inmiddels is de nieuwe systema tiek wel ingevoerd. Uijl betreurt dat de betrokken taxi-ondernemers vooralsnog niet willen meewerken aan de verdere professionalisering van de organisatie. Hij stelt verder dat vooral de kleinere taxibe drijven in het samenwerkings verband die omslag nog niet blijken te kunnen maken. „En dat is jammer, want een stroom lijning van het bedrijf is ook in hun voordeel. Er lijkt eerder sprake te zijn van een emotione le kwestie waarin het behoud van zogenaamde verworven rechten een grote rol speelt. Feit is dat in de rittentoe wij zing in principe niks verandert. Van verlies aan vracht is dus ook geen sprake", aldus Uijl. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Dolgelukkig is ze met haar hond. Een golden retriever is het. En hij toont zich inder daad de trouwe vriend waar deze populaire viervoeters doorgaans voor worden ge houden. „Zoveel warmte en liefde als je krijgt van een hond", pochte ze tegenover collega's. „Hm", sneerde een hondenhaatster, „dat krijg ik van mijn man ook. En die schijt niet op straat. Ze deed alsof ze het niet hoor de en ging onverdroten door met de lofzang op haar maat je. Maar zoals aan elke rela tie, bleek ook op deze toch wel een kleinigheidje aan te merken, moest ze bekennen. Haar blonde kompaan is mis schien een beetje té lief, té vriendelijk, té gezellig. De volgende keer, voorspelde ze, wil ze een hond met wat meer pit. Welnu, daar had de honden haatster wel een pasklare op lossing voor. „Dan neem je toch een pitbull."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37