Einde aan opvang asielzoekers Kinderen knutselen met paddestoelen Theaterplan vergt veel berekening GroenLinks beticht LSD van schenden afspraken fracties Politie Terneuzen zoekt verkrachter HcttoW SAROUK HALVE PRIJS! Lagere instroom in Huis van Nassau en Driekoningen Geschiedenis van eilandelij k waterschap in kaart gebracht Auto gekraakt Dronken trucker botst op auto Knotters gezocht zeeuwse almanak Pit 0800 - 0231 231 (GRATIS) PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 25 oktober 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er komt een ein de aan de aanvullende opvang voor asielzoekers in de hotels Het Huis van Nassau en De Driekoningen in Zierikzee. Op dit moment verblijven daar nog circa negentig vluchtelingen. Toch verlengt het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) de contracten met deze etablissementen met ingang van augustus 2003 niet meer. Volgens clusterdirecteur H. van der Aa is dit een gevolg van de veel lagere instroom van asiel zoekers en versnelde behande lingvan de asielaanvragen. Vol gens hem loopt de vraag naar opvang voor asielzoekers de laatste tijd drastisch terug en zal in alle Zeeuwse regio's de aanvullende opvang worden be perkt. „Landelijk bieden we nu nog 80.000 opvangbedden. Het is de bedoeling dit aantal terug te brengen tot 40.000", zegt Van der Aa. Om flexibel te kunnen reageren op het wisselende aan tal asielzoekers sluit het COA bij voorkeur kortlopende con tracten van circa zes a acht maanden af met de etablisse menthouders die aanvullende opvang ter beschikking hebben. Het nieuwe politieke beleid in Nederland ten aanzien van vreemdelingen resulteert in veel minder druk op de COA. „Niet alleen het aantal vluchtelingen dat hier nog een asielaanvraag Advertentie Grindweg 6, Westkapelle. Tel. 0118-561632 30+-AVOND m.m.v. FLAT OUT Aanvang: 21.00 uur. Tot 05.00 uur. Kaarten verkrijgbaar: VVV's Vlissingen M.'burg bekende voorverkoopadressen kassa Hooizolder indient, is veel minder gewor den. Er vindt de laatste tijd ook een veel grotere uitstroom plaats, doordat verzoeken snel ler worden afgewezen of juist statussen worden toegekend", aldus de clusterdirecteur. Volgens hem wil de COA de 40.000 resterende opvangplaat sen vooral concentreren in de langdurige opvang. Dat wil zeg gen, in de asielzoekerscentra waar meerjarige contracten voor worden afgesloten. De ge meente Schouwen-Duiveland stemde in mei dit jaar in met verlenging van de vergunning aan het COA voor de opvang in het Asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede voor de komende vijf jaar. De gemeente honoreerde toen ook het ver zoek het maximum aantal op vangplaatsen in het AZC te ver hogen van 275 naar 290. Die verruiming stuitte overigens wel op bezwaren binnen de ge meenteraad. Vooral de fractie van de WD kantte zich tegen die vijftien opvangplaatsen meer. Volgens de liberalen zou daarmee de druk op de vrijwilli ge begeleiders en op de scholen veel te groot worden. Wethouder A. van der Wouden deelt die zorg niet. Hij gaf toen Aan de aanvullende opvang voor asielzoekers in Het Huis van Nassau komt met ingang van 1 maart volgend jaar een einde. Ook hotel Driekoningen zal vanaf die datum geen tijdelijk onderdak meer bieden aan asielzoekers. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Van de eerste in polderingen eeuwen geleden tot het gemechaniseerde onder houd aan de zeeweringen hal verwege de jaren negentig. En alles wat daar watertechnisch gezien tussen gebeurd is op Schouwen-Duiveland. In De Rand van 't Land heeft H. Kool- Blokland de waterschapsge schiedenis van Schouwen en Duiveland vastgelegd. Het boek over de geschiedenis van het eilandelij ke waterschap is één van de laatste initiatieven geweest van het bestuur van Waterschap Schouwen-Duive land. Met ingang van 1 januari 1996 is dat samen met de schap pen van Walcheren, de Bevelan- den en Tholen opgegaan in het huidige Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het nieuwe bestuur heeft dat plan overgenomen en van ieder waterschap, dat bij deze fusie betrokken was, een geschiedenis laten opschrijven. Terug in de tijd Is van de andere schappen een overzicht over de afgelopen de cennia gemaakt, voor deze ge schiedenis van Schouwen-Dui veland is de onderzoekster en schrijfster aanzienlijk verder terug in de tijd gegaan. „Vanaf de Middeleeuwen met de eerste inpolderingen tot het einde van het Waterschap Schouwen- ZIERIKZEE - Aan de Charlotte de Bourbonlaan in Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag een auto opengebro ken. Vermist wordt een porte monnee met daarin waardepa pieren en een bedrag van enkele tientallen euro's. Duiveland", vat A. van der Wel, woordvoerder van het water schap, de tijdsspanne van de 'natte geschiedenis' bondig sa men. De reden om voor het noord-Zeeuwse eiland wat ver der terug te blikken, is dat voor de eerste keer 'in één overzich telijk boek' dit verleden is opge tekend. Door deze eeuwen heen staat de strijd tegen het water centraal. En werd het toenmalige Water schap Schouwen vanwege rampspoed en dijkvallen eens van 'onbetrouwbare dijkagie' beticht, Kool gebruikt haar boek om dit beeld recht te zet ten. Met robuustere dijken in de achttiende eeuw en het eerste Zeeuwse stoomgemaal bij Flaauwers maakte dit schap im mers gebruik van de modernste technieken. En dat is maar goed ook, zo betoogt Kool in haar boek. Want opgave van het ei land, zoals tot halverwege de vorige eeuw regelmatig werd geopperd, had weinig Zeeuwen en Zuid-Hollanders goed ge daan. „Het was de 'voormuur' voor heel Zeeland. Als Schou wen werd prijsgegeven, dan be tekende dat de ondergang voor alle andei-e Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden", zo stelt het Waterschap in de voorpubli catie. De watersnoodramp van 1953 heeft ook een belangrijke plaats in deze geschiedenis. Dat het boek van Kool rond de vijftigja rige herdenking van de ramp verschijnt is volgens Van der Wel toeval. Het is niet het 'zo veelste' boek over de ramp, maar een overzicht van de wa terschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland. „De bedoeling was aan het eind van dit jaar het boek te presenteren. Dat is iets later geworden." Het boek De Rand van 't Land verschijnt eind januari door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het vinden van een ideale constructie voor de renovatie en de toekomstige bedrijfsvoering van het thea tercomplex Mondragon blijkt ingewikkelder dan verwacht. De afdeling financiën bere kent op dit moment de gevol gen van de verschillende mo gelijkheden voor de herleving van een theater in Zierikzee. „Het is niet zo simpel dat we als gemeente alleen maar ja of nee behoeven te zeggen tegen een bijdrage in de investe ringskosten. Er komen veel meer zaken bij kijken", zegt wethouder A. van der Wou den. Volgens hem zijn er diver se modellen denkbaar. Blijft de gemeente eigenaar van het complex, welke voorrechten wil de gemeente behouden bij overdracht van het pand en hoe kan de gemeente invloed blijven uitoefenen op het thea- teraanbod in het hernieuwde Mondragon? „Ik wacht zelf ook met span ning op die berekeningen. We hebben er bovendien enkele deskundige ambtenaren uit Goes bij ingeschakeld. Die zit ten middenin de materie van de bouw van een theater. Dat is toch echt wat anders dan een woningbouwplan", aldus de wethouder. Hij hoopt dat het college van burgemeester en wethouders binnenkort op ba sis van de uitkomsten een af gewogen keus kan maken. Ver volgens wordt het theaterplan gepresenteerd in de commissie Maatschappelijke Aangele genheden. „Tenslotte is het aan de gemeenteraad ons al dan niet de ruimte te geven om het voorstel verder uit te wer ken", zegt Van der Wouden. Hij beseft dat de politieke fracties de toekomst van Mondragon in relatie willen zien met nieuwbouw van pop podium Brogum en de moge lijke vorming van een cultuur huis. Bureau Signo en de Stichting Scoop hebben deze week overleg gevoerd over het onderzoek naar de toekomst mogelijkheden voor Brogum. Scoop stuurt volgende week uitnodigingen aan alle organi saties binnen de amateurkunst voor gezamenlijk overleg in de loop van november. „Dat wordt een bijeenkomst om te inventariseren hoe deze orga nisaties elkaar zouden kunnen versterken in een cultuur huis", iicht de wethouder toe. Met de uitkomsten van die in ventarisatie gaat Signo aan de slag om te onderzoeken welk gebouw, welke exploitatie en welke investering bij deze wensen passen. Groeimodel De reacties binnen de laatste commissievergadering zijn voor Van der Wouden aanlei ding uit te gaan van een zoge heten groeimodel voor het cul tuurhuis. De wethouder wil niet dat alle groepen meteen geforceerd in dat cultuurhuis worden gestopt. Hij denkt aan een gefaseerde uitbreiding van het gebruik, zodat de betref fende organisaties de tijd krij gen de zaken ten aanzien van hun huidige huisvesting te re gelen. De wethouder verwacht de uitkomsten van het onder zoek van Signo in februari aan de commissie maatschappelij ke aangelegenheden te kun nen voorleggen. Advertentie al aan dat de extra vijftien op vangplaatsen hooguit zeer tij delijk gebruikt zullen worden. Zijn verwachting is dat door de veranderde politiek niet alleen de druk op de aanvullende op vang maar uiteindelijk ook op de asielzoekerscentra aanzien lijk minder wordt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) heeft zich met haar initiatiefvoorstel om het betaald parkeren in Zie rikzee te beperken, de woede van GroenLinks op de hals ge haald. Volgens GroenLinks was tussen fracties onderling afge sproken dat het systeem van be taald- en vergunningparkeren pas na de evaluatie besproken zou worden. LSD-fractievoor- zitter P. Berrevoets-Ringelberg legt de kritiek naast zich neer. Sinds enkele maanden wordt in Zierikzee gewerkt met een com binatie van betaald- en vergun ningparkeren. Eind november worden de ervaringen met het systeem geëvalueerd. LSD vindt dat die evaluatie veel te lang op zich laat wachten en stelt vooruitlopend daarop voor tijdens de wintermaanden op parkeerterreinen Gasthuis boomgaard en Mosselboom gaard geen parkeergeld te hef fen. Dat is GroenLinks-fractievoor- zitter H. de Vries in het verkeer de keelgat geschoten. „Er be staat een onderlinge afspraak tussen de fractievoorzitters dat dit onderwerp pas na de evalua tie parkeerbeleid aan de orde komt. Bij dit gesprek was me vrouw Berrevoets ook aanwezig en haar is met klem gevraagd de afgesproken weg te bewande len." Goedkoop Dat LSD met eerder aange haald initiatiefvoorstel komt ziet De Vries als 'goedkoop scoren over de rug van een an der'. „Het is het zoveelste bewijs dat er niet kan worden samenge werkt met deze partij. Op haar manier doet mevrouw Berre voets het voorkomen alsof de andere partijen geen belang stelling hebben voor proble men. Het ligt anders. Wij pak ken de problemen serieus aan. Scoren doe je tijdens de verkie zingen. Als gesprekspartner is mevrouw Berrevoets niet meer serieus te nemen." LSD-fractievoorzitter Berre voets is niet onder de indruk van de aanval van GroenLinks. „Mevrouw De Vries spreekt over zaken die in het senioren convent - dat in beslotenheid vergadert - besproken zijn en daar doe ik niet aan mee. Ber revoets ontkent ten stelligste dat er afspraken zouden zijn ge maakt voor wat betreft het par keerbeleid. „Daar is geen spra ke van." LSD is, legt Berrevoets uit, met het initiatiefvoorstel gekomen vanwege aanhoudende klach- j ten vanuit de bevolking over het systeem van betaald-en belang- j hebbendenparkeren. „Daarom i willen wij niet op die evaluatie wachten. Wij hebben veel con- I tact met de burger en die nemen I we ook serieus." De aantijging i als zou er niet samen te werken zijn met LSD neemt Berrevoets 1 voor kennisgeving aan. „Dat soort kritiek werp ik verre van mij." SINT-ANNALAND - Een dron ken tractorbestuurder heeft woensdagavond een ongeluk veroorzaakt op de Hoendersweg in Sint-Annaland. De 22-jarige man kwam uit de richting van de Spuistraat toen hij niet genoeg rechts hield en tegen de auto van een 47-jarige man uit de gemeente Tholen botste. Niemand raakte ge wond. Tegen de tractorbestuurder werd proces verbaal opge maakt. De politie heeft hem tevens een rijverbod van drie uur opge- legd. door René van Stee TERNEUZEN - De politie in Terneuzen is op zoek naar een man die dinsdagmiddag om streeks 13.00 uur een twintigja rige inwoonster van die plaats verkrachtte. De vrouw was aan het joggen in de omgeving van de kinderboer derij aan de Evertsenlaan in GOES - De afdeling Beveland van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereni ging (KNNV) begint 2 novem ber, op de landelijke Natuur werkdag, met het knotten van wilgen en het onderhoud van hoogstamfruit op verschillende locaties in Zuid-Beveland. Wie mee wil knotten kan zich om 9.15 uur op de locaties mel den. Op 2 en 9 november wordt geknot op de Oude Zeedijk in Goes. Op 23 november en 7 de cember is het de beurt aan de wilgen op de Valdijk in Nisse en bij Aarnoutse aan de Zwaakse Weel bij 's Gravenpolder gaan de knotters aan de slag op 21 de cember en 4 en 18 januari. Bij Adri van der Meulen in 's Heer Abtskerke krijgen de bomen op 1 februari een meuw kapsel. In de Hollandsche Hoeve in Goes gebeurt het op 15 februari en op 29 maart. Op 1 maart gaan de werkers naar de Rietput in Goes en op 15 maart naar Minnaard in Yerseke. Terneuzen toen de man haar te gemoet kwam. De man passeer de haar, maar draaide zich di rect erna om en pakte de vrouw beet. Hierna werkte hij zijn slachtoffer tegen de grond en verkrachtte haar. Na zijn daad rende de verkrachter weg. Het gaat om een Nederlands spre kende man van ongeveer 23 jaar met een blank uiterlijk, een fors postuur en een lengte van circa 1,85 meter. Hij heeft donker blond stekeltjeshaar een opval lende moedervlek onder het lin keroog. De man droeg een beige blouse en een witte jogging-: broek. De politie verzoekt ge tuigen die een persoon met dit signalement op het tijdstip van de verkrachting in de buurt van de kinderboerderij hebben ge zien zich te melden op het poli-' tiebureau of contact op te ne-!i men met het telefoonnummer 0900-8844. Advertentie PERZISCHE TAPIJTEN Verkoopt de hele kollektie voor de Het pand is verhuurd. Wij stoppen per eind 2002 Openingstijden: Dinsdag t m zaterdag ven 9 30 tot 17.30 u. Donderdagavond van 19.00 lot 2100 u. KONINGSTRAAT 9 GOES TEL.0113-227101 Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Dolgelukkig is ze met haar hond. Een golden retriever is het. En hij toont zich inder daad de trouwe vriend waar deze populaire viervoeters doorgaans voor worden ge houden. Zoveel warmte en liefde als je krijgt van een hond", pochte ze tegenover collega's. „Hm", sneerde een hondenhaatster, „dat krijg ik van mijn man ook. En die schijt niet op straat." Ze deed alsof ze het niet hoor de en ging onverdroten door met de lofzang op haar maat je. Maar zoals aan elke rela tie, bleek ook op deze toch wel een kleinigheidje aan te merken, moest ze bekennen. Haar blonde kompaan is mis schien een beetje té lief, té vriendelijk, té gezellig. De volgende keer, voorspelde ze, wil ze een hond met wat meer pit. Welnu, daar had de honden haatster wel een pasklare op lossing voor. „Dan neem je toch een pitbull." door Esme Soesman RENESSE - De medewerkers van natuuractiviteitencentrum Ecoscope in Renesse hadden op 25 kinderen gerekend. De giste ren gehouden herfstactivitei- tenmiddag bracht echter meer dan het dubbele aantal op de been. Vanaf volgend jaar wil Ecoscope maandelijks een the mamiddag houden. Dat plan bestaat al langer. Gis teren leek het erop dat er voor dit initiatief genoeg belangstel ling zal zijn. Ecoscope wacht een paar grote veranderingen. Het terrein rond het centrum gaat op de schop. Bij de ingang, waarnunog een 'doods' doolhof ligt, moet een vlinder- en insec- tentuin komen. De speelheuvel even verderop wordt gedeelte lijk als duinlandschap, inclusief rondspringende konijnen, inge richt. Eveneens in de open lucht moet een soort natuurtheater verrijzen. Rondom een pleintje wordt een tribune met 45 zit plaatsen gebouwd. Zodat, schetst beheerder W. van der Hulle, bepaalde activiteiten bij mooi weer naar buiten kunnen foto Marijke Folkertsma voor een schilderij met diepte in het deksel van een schoenen doos. De andere helft van de doos werd door zijn even oude vriendje Enrico uit Zierikzee met bladeren, tekeningetjes, paddestoelen en dergelijke ge vuld. verkassen. Ook de Stichting Re creatie Activiteiten Schouwen- Duiveland (SRASD), die activi teiten in de Renesser dorpskern organiseert, heeft zo een uit- wij kmogelij kheid De komende winter wordt er nog meer versleuteld bij het na tuuractiviteitencentrum. Bin nen komt een natuurtheater, De herfstactiviteitenmiddag in E waar natuurfilms voor kinderen zullen gaan draaien. Buiten is reeds een kinderboer derij aangelegd. Daar kunnen dan in het echt beestjes geaaid worden. En niets is zo leuk, bleek gisteren maar weer eens, als in groepsverband knutselen. ascope trok 51 kinderen. Niet alleen kinderen, ook moe ders - en een enkele vader - za ten ingespannen over de herfst- materialen gebogen. Met de ma terialen konden de kinderen twee kanten op: een schilderij of een kijkdoos maken. De zesjari ge Joost uit Scharendijke koos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31