Einde aan opvang asielzoekers PZC 12 M 1 HOI! i» NAS5A" Middenstand in Middelburg wijst verkeersplan af Kinderen knutselen met paddestoelen Geschiedenis van eilandelij k waterschap in kaart gebracht Theaterplan vergt veel berekening Lagere instroom in Huis van Nassau en Driekoningen Anderhalf jaar geëist tegen agressieveling Baron Van Lynden (86) overleden weekenddiensten agenda Winkeldieven aangehouden Bijeenkomst over mantelzorg in Borsele vrijdag 25 oktober 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er komt een ein de aan de aanvullende opvang voor asielzoekers in de hotels Het Huis van Nassau en De Driekoningen in Zierikzee. Op dit moment verblijven daar nog circa negentig vluchtelingen. Toch verlengt het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) de contracten met deze etablissementen met ingang van augustus 2003 niet meer. Volgens clusterdirecteur H. van der Aa is dit een gevolg van de veel lagere instroom van asiel zoekers en versnelde behande ling van de asielaanvragen. Vol gens hem loopt de vraag naar opvang voor asielzoekers de laatste tijd drastisch terug en zal in alle Zeeuwse regio's de aanvullende opvang worden be perkt. „Landelijk bieden we nu nog 80.000 opvangbedden. Het is de bedoeling dit aantal terug MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Middelburg wil niets weten van een alcoholver slaving. De man moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor zijn agres sieve gedrag, dat 20 juli van dit jaar werd veroorzaakt door een combinatie van alcohol en pil len. Officier van justitie J. Eland achtte poging tot doodslag, zware mishandeling en vernie ling bewezen en eiste tegen de Middelburger achttien maan den gevangenisstraf. De man was die avond in een Middelburgse flat volledig door het lint gegaan. In eerste instan tie had hij een buurman ge schopt en geslagen. Toen de po litie het incident wilde sussen, gooide de verdachte een ijzeren staaf, die een agent net miste. Ook vernielde h i] een a antal rui ten. Uitspraak is op 6 november. te brengen tot 40.000", zegt Van der Aa. Om flexibel te kunnen reageren op het wisselende aan tal asielzoekers sluit het COA bij voorkeur kortlopende con tracten van circa zes a acht maanden af met de etablisse menthouders die aanvullende opvang ter beschikking hebben. Het nieuwe politieke beleid in Nederland ten aanzien van vreemdelingen resulteert in veel minder druk op de COA. „Niet alleen het aantal vluchtelingen dat hier nog een asielaanvraag indient, is veel minder gewor den. Er vindt de laatste tijd ook een veel grotere uitstroom plaats, doordat verzoeken snel ler worden afgewezen of juist statussen worden toegekend", aldus de clusterdirecteur. Volgens hem wil de COA de 40.000 resterende opvangplaat sen vooral concentreren in de langdurige opvang. Dat wil zeg gen, in de asielzoekerscentra waar meerjarige contracten voor worden afgesloten. De ge meente Schouwen-Duiveland stemde in mei dit jaar in met verlenging van de vergunning aan het COA voor de opvang in het Asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede voor de komende vijf jaar. De gemeente honoreerde toen ook het ver zoek het maximum aantal op vangplaatsen in het AZC te ver hogen van 275 naar 290. Die verruiming stuitte overigens wel op bezwaren binnen de ge meenteraad. Vooral de fractie van de WD kantte zich tegen die vijftien opvangplaatsen meer. Volgens de liberalen zou daarmee de druk op de vrij willige begeleiders en op de scholen veel te groot worden. Wethouder A. van der Wouden deelt die zorg niet. Hij gaf toen al aan dat de extra vijftien op vangplaatsen hooguit zeer tij delijk gebruikt zullen worden. Zijn verwachting is dat door de veranderde politiek niet alleen de druk op de aanvullende op vang maar uiteindelijk ook op de asielzoekerscentra aanzien lijk minder wordt. Aan de aanvullende opvang voor asie tijdelijk onderdak meer bieden aan ekers in Het Huis van Nassau komt met ingang van 1 maart volgend jaar een einde. Ook hotel Driekoningen zal vanaf die datum geen slzoekers. foto Marijke Folkertsma door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De onderne mers in de Brakstraat, Molen water en Spanjaardstraat in Middelburg zijn tegen afslui ting van de doorgaande ver- keersroute naar de wijk Klaren- beek. Ze schrijven dat in een brief aan het college van B en W en de fractievoorzitters. De midden standers zijn bang dat klanten de wijk links laten liggen. Het Middelburgse college wil een richtingverkeer instellen in de Molstraat tot aan de Singel straat. Ook de Koepoortstraat vanaf de Zuidsingel wordt een richtingverkeer en het wordt onmogelijk gemaakt om via het Oostkerkplein naar de Nieuwe Oostersestraat te rijden. Het CDA heeft inmiddels vragen ge steld over de voorgenomen af sluiting. De ondernemers vragen het col lege per brief om af te zien van de verkeersmaatregelen. „Een goede bereikbaarheid is van es sentieel belang voor onze be drijfsvoering." Als de plannen doorgaan, kunnen automobilis ten niet meer via de Dam naar het Molenwater rijden. „Deze verregaande maatregelen heb ben een negatief effect op onze bedrijfsvoering. Ze zullen der mate nadelig zijn dat de voort gang hiervan en de daarmee verband houdende werkgele genheid ernstig in gevaar zullen komen." De brief is ondertekend door zestien ondernemers en instel lingen, variërend van de Stich ting Welzijn Ouderen tot wijn- koperij Van Leerzem aan het Molenwater en pannenkoek huis De Kabouterhut aan het Oostkerkplein. Zij zijn bang dat klanten hun straten links laten liggen, omdat zij na het instellen van eenrichtingverkeer een gro te omweg moeten maken om van de Dam naar het Molenwater te komen. De winkeliers zeggen te begrij pen dat de gemeente Middel burg verkeersbeperkende maatregelen moet nemen. „Maar tegen het geheel afslui ten van de routes hebben wij ernstige bezwaren. De ondernemers hopen dat het Middelburgse college een ge sprek wil aangaan om samen met de middenstanders tot een voor beide partijen aanvaard bare oplossing te komen. MIDDELBURG - In Middel- burg is gisteren A.J.H. baron Van Lynden overleden. Hij werd 86 jaar. Van Lynden bewoonde de voormalige oranjerie op het landgoed Ter Hooge, eigendom van de familie Van Lynden. De baron stond bekend om zijn gro te vogelkennis. Al in de jaren twintig begon ba ron Van Lynden op het landgoed Ter Hooge vogels te observeren en zijn bevindingen vast te leg gen in natuurdagboeken. Hij was meelevend lid van verschil lende natuurorganisatie en schreef vele artikelen over zijn specialiteit, vogels. Chiel Jaco- busse, voorlichter van Het Zeeuws Landschap: „Hij was een van de pioniers in het I Zeeuwse. Wat we weten over de vooroorlogse natuur komt van| een zeer beperkt aantal mensen en daar was hij er één van." Dat het beheer van het landgoed Ter Hooge veiliggesteld is, is volgens Jacobusse in belangrij ke mate zijn verdienste. Het is altijd eigendom van de familie Van Lynden gebleven, maar Het Zeeuwse Landschap het beheer overgenomen. „Daar waren en zijn wij heel blij mee, want het is een bijzonder landgoed met een heel rijke vogelstand en flora. Tot op het laatst heeft hij grote betrokkenheid getoond en initi atieven aangedragen, zoals een kunstmatige nestgelegenheid voor ijsvogels. Baron Van Lyn den was jaren lid van de stich- tingsraad en werd gewaardeerd om zijn kritische inbreng." door Famke van Lopn ZIERIKZEE - Van de eerste in polderingen eeuwen geleden tot het gemechaniseerde onder houd aan de zeeweringen hal verwege de jaren negentig. En alles wat daar watertechnisch gezien tussen gebeurd is op Schouwen-Duiveland. In De Rand van 't Land heeft H. Kool- Blokland de waterschapsge schiedenis van Schouwen en Duiveland vastgelegd. Het boek over de geschiedenis - van het eilandelijke waterschap is één van de laatste initiatieven geweest van het bestuur van Waterschap Schouwen-Duive- land. Met ingang van 1 januari 1996 is dat samen met de schap- 1 pen van Walcheren, de Bevelan- den en Tholen opgegaan in het huidige Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het nieuwe bestuur heeft dat plan overgenomen en van ieder waterschap, dat bij deze fusie betrokken was, een geschiedenis laten opschrijven. Terug in de tijd Is van de andere schappen een overzicht over de afgelopen de cennia gemaakt, voor deze ge- i schiedenis van Schouwen-Dui- 1 veland is de onderzoekster en schrijfster aanzienlijk verder terug in de tijd gegaan. „Vanaf de Middeleeuwen met de eerste inpolderingen tot het einde van het Waterschap Schouwen- Duiveland", vat A. van der Wel, 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13 00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-1630 uur: Bezichtiging monu menten; GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur. Verkoop kleding en meu belen t.b.v. maatschappelijke dienstver lening, KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9 30 uur Jeu de boules; De Vroone, 19.30 uur: Viering 12,5 jarig bestaan van de 'DenBergmuzikanten'; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor55-plus; Voormalige brandweerkazerne, 19,30 uur: Knutselclub De Plakvingers, groep 2; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Achter het havenmeesterkantoor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde. woordvoerder van het water schap, de tijdsspanne van de 'natte geschiedenis' bondig sa men. De reden om voor het noord-Zeeuwse eiland wat ver der terug te blikken, is dat voor de eerste keer 'in één overzich telijk boek' dit verleden is opge tekend. Door deze eeuwen heen staat de strijd tegen het water centraal. En werd het toenmalige Water schap Schouwen vanwege rampspoed en dijk vallen eens van 'onbetrouwbare dijkagie' beticht, Kool gebruikt haar boek om dit beeld recht te zet ten. Met robuustere dijken in de achttiende eeuw en het eerste Zeeuwse stoomgemaal bij Flaauwers maakte dit schap im mers gebruik van de modernste technieken. En dat is maar goed ook, zo betoogt Kool in haar boek. Want opgave van het ei land, zoals tot halverwege de vorige eeuw regelmatig werd geopperd, had weinig Zeeuwen en Zuid-Hollanders goed ge daan. „Het was de 'voormuur' voor heel Zeeland. Als Schou wen werd prijsgegeven, dan be tekende dat de ondergang voor alle andere Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden", zo stelt het Waterschap in de voorpubli catie. Toeval De watersnoodramp van 1953 heeft ook een belangrijke plaats in deze geschiedenis. Dat het boek van Kool rond de vijftigja rige herdenking van de ramp verschijnt is volgens Van der Wel toeval. Het is niet het 'zo veelste' boek over de ramp, maar een overzicht van de wa terschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland. „De bedoeling was aan het eind van dit jaar het boek te presenteren. Dat is iets later geworden." Het boek De Rand van 't Land verschijnt eind januari VLISSINGEN - Twee Span jaarden zijn gisteravond rond zes uur in de Aldi te Vlissingen aangehouden voor winkeldief stal. Ze hadden uit de winkel etens waren weggenomen en deze niet bij de kassa afgerekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het vinden van een ideale constructie voor de renovatie en de toekomstige bedrijfsvoering van het thea tercomplex Mondragon blijkt ingewikkelder dan verwacht. De afdeling financiën bere kent op dit moment de gevol gen van de verschillende mo gelijkheden voor de herleving van een theater in Zierikzee. „Het is niet zo simpel dat we als gemeente alleen maar ja of nee behoeven te zeggen tegen een bijdrage in de investe ringskosten. Er komen veel meer zaken bij kijken", zegt wethouder A. van der Wou den. Volgens hem zijn er diver se modellen denkbaar. Blijft de gemeente eigenaar van het complex, welke voorrechten wil de gemeente behouden bij overdracht van het pand en hoe kan de gemeente invloed blijven uitoefenen op het thea- teraanbod in het hernieuwde Mondragon? „Ik wacht zelf ook met span ning op die berekeningen. We hebben er bovendien enkele deskundige ambtenaren uit Goes bij ingeschakeld. Die zit ten middenin de materie van de bouw van een theater. Dat is toch echt wat anders dan een woningbouwplan", aldus de wethouder. Hij hoopt dat het college van burgemeester en wethouders binnenkort op ba sis van de uitkomsten een af gewogen keus kan maken. Ver volgens wordt het theaterplan gepresenteerd in de commissie Maatschappelijke Aangele genheden. „Tenslotte is het aan de gemeenteraad ons al dan niet de ruimte te geven om het voorstel verder uit te wer ken", zegt Van der Wouden. Hij beseft dat de politieke fracties de toekomst van Mondragon in relatie willen zien met nieuwbouw van pop podium Brogum en de moge lijke vorming van een cultuur huis. Bureau Signo en de Stichting Scoop hebben deze week overleg gevoerd over het onderzoek naar de toekomst mogelijkheden voor Brogum. Scoop stuurt volgende week uitnodigingen aan alle organi saties binnen de amateurkunst voor gezamenlijk overleg in de loop van november. „Dat wordt een bijeenkomst om te inventariseren hoe deze orga nisaties elkaar zouden kunnen versterken in een cultuur huis", licht de wethouder toe. Met de uitkomsten van die in ventarisatie gaat Signo aan de slag om te onderzoeken welk gebouw, welke exploitatie en welke investering bij deze wensen passen. Groeimodel De reacties binnen de laatste commissievergadering zijn voor Van der Wouden aanlei ding uit te gaan van een zoge heten groeimodel voor het cul tuurhuis. De wethouder wil niet dat alle groepen meteen geforceerd in dat cultuurhuis worden gestopt. Hij denkt aan een gefaseerde uitbreiding van het gebruik, zodat de betref fende organisaties de tijd krij gen de zaken ten aanzien van hun huidige huisvesting te re gelen. De wethouder verwacht de uitkomsten van het onder zoek van Signo in februari aan de commissie maatschappelij ke aangelegenheden te kun nen voorleggen. door Esme Soesman RENESSE - De medewerkers van natuuractiviteitencentrum Ecoscope in Renesse hadden op 25 kinderen gerekend. De giste ren gehouden herfstactivitei- tenmiddag bracht echter meer dan het dubbele aantal op de been. Vanaf volgend jaar wil Ecoscope maandelijks een the mamiddag houden. Dat plan bestaat al langer. Gis teren leek het erop dat er voor dit initiatief genoeg belangstel ling zal zijn. Ecoscope wacht een paar grote veranderingen. Het terrein rond het centrum gaat op de schop. Bij de ingang, waar nu nog een 'doods' doolhof ligt, moet een vlinder- en insec- tentuin komen. De speelheuvel even verderop wordt gedeelte lijk als duinlandschap, inclusief rondspringende konijnen, inge richt. Eveneens in de open lucht moet een soort natuurtheater verrijzen. Rondom een pleintje wordt een tribune met 45 zit plaatsen gebouwd. Zodat, schetst beheerder W. van der Hulle, bepaalde activiteiten bij mooi weer naar buiten kunnen verkassen. Ook de Stichting Re creatie Activiteiten Schouwen- Duiveland (SRASD), die activi teiten in de Renesser dorpskern organiseert, heeft zo een uit wijkmogelijkheid. De komende winter wordt er nog meer versleuteld bij het na tuuractiviteitencentrum. Bin- De herfstactiviteitenmiddag in Ecoscope trok 51 kinderen. nen komt een natuurtheater, waar natuurfilms voor kinderen zullen gaan draaien Buiten is reeds een kinderboer derij aangelegd. Daar kunnen dan in het echt beestjes geaaid worden. En niets is zo leuk, bleek gisteren maar weer eens, als in groepsverband knutselen. Niet alleen kinderen, ook moe ders - en een enkele vader - za ten ingespannen over de herfst- materialen gebogen. Met de ma terialen konden de kinderen twee kanten op: een schilderij of een kijkdoos maken. De zesjari- foto Marijke Folkertsma ge Joost uit Scharendijke koos voor een schilderij met diepte in het deksel van een schoenen doos. De andere helft van de doos werd door zijn vriendje Enrico uit Zierikzee met blade ren, tekeningetjes, paddestoe len en dergelijke gevuld. 26 en 27 oktober 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff, vrij. 18.00- zon. 19.00 uur: J.J. V8n Straalen, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. (0113) 272005 Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man. Rijken, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zat. 19.00 uur: R.C. Rijken, Beethovenlaan 3a, Goes, tel. 0113 252797. zat. 19.00-zon. 19.00 uur. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17 30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Hein- kenszand.Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: G. A. C. Aarnoutse, Havenweg 16,Nieuw- dorp, tel.(0113)612327. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 J. A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein kenszand, tel. (0113) 563074. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinin- gen, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: C. Ammerlaan, Zeeburg 1, Yerseke (0113 573520 N. van Lieshout, Spoorstraat 2, Krabben- dijke, tel. (0113)501444. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: Praktijk Krabbendijke, Spoorstraat 2, Krabbendijke, tel. (0113) 501444 Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder. Ovezande, 's-Heeren- hoek: D. v.d. Tempel, 's-Gravenpolder, tel. (0113)311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 18.00-zon 23.00 uur J. K.J. Eckhardt, Wemeldinge, tel. (0113) 621438. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke: J A. Kersseboom, Kortgene, tel. 0900- 3301319. H. L. N. van der Veen, Wissenkerke, tel. (0113)372565. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: B.J.M. Groot, Laustraat 1, Heinkenszand, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers.' uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wit tel. (0113) 220034. Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon. 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1 Goes, tel.(0113)227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta tionspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle. Kruinin- gen en Krabbendijke: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: M. P. C. Karelse, 's-H. H. Kinderendijk 118, Goes, tel. (0113) 220656. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel (0113) 229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444 Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom. Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855 Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: Tandartsenpraktijk de Melanen, De Moerkens 25, Bergen op Zoom, tel 0164 241698. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17 30 Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort- I vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12,00 uur op Botermark 10. Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113)249111 's HEERENHOEK - Het Vrijwil- ligershuis in Borsele houdt op 31 oktober een bijeenkomst in het teken van de mantelzorg. De avond is vooral bedoeld om er achter te komen wat mantelzor gers, mensen die een zieke o( hulpbehoevende partner, fami- j lie of buren verzorgen, voor be- j hoeften hebben om hun werk te kunnen voortzetten. Mantelzorgers zijn weliswaar vrijwilligers, maar zijn slechts zelden als zodanig georgani-1 seerd. Van hun hulp zijn oude ren, gehandicapten en zieken dikwijls compleet afhankelijk, terwijl er niets is wat de conti nuïteit van het werk kan garan deren. Mantelzorgers kunnen ook ziek worden. Het Vrijwilligershuis wil helder krijgen tegen welke problemen mantelzorgers oplopen. Er zijn wel mogelijkheden om vrijwilli gers tijdelijk te ontlasten, maar niet duidelijk is of mantelzor-1 gers daarnaar de weg wel weten. I Om 19.30 opent C. Elenbaas-1 Murre de bijeenkomst in de Jeugdhoeve, waarna een viertal I sprekers het woord zal voeren. Daarna kunnen mantelzorgers duidelijk maken waaraan ze be hoefte hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30