Kritiek op plan De Groene blijft iSjXtSlZs Sluiting Historama maanden gerekt D7P rl»\é Beste banketbakker van Nederland Agressieve kampeerder hoort 3,5 jaar eisen Gezocht: naam voor brede school Hansweert SAROUK HALVE PRIJS! zeeuwse almanak Pit Omwonenden vinden nieuwbouw in Goes te hoog Ramp met lekkende Terneuzense politie zoekt verkrachter Duizenden euro's gepind met gestolen pas 0800 - 0231 231 (GRATIS) Dolgelukkig is ze met haar hond. Een golden retriever is het. En hij toont zich inder daad de trouwe vriend waar deze populaire viervoeters doorgaans voor worden ge houden. „Zoveel warmte en liefde als je krijgt van een hond", pochte ze tegenover collega's. „Hm", sneerde een hondenhaatster, dat krijg ik van mijn man ook. En die schijt niet op straat. Ze deed alsof ze het niet hoor de en ging onverdroten door met de lofzang op haar maat je. Maar zoals aan elke rela tie, bleek ook op deze toch wel een kleinigheidje aan te merken, moest ze bekennen. Haar blonde kompaan is mis schien een beetje té lief, té vriendelijk, té gezellig. De volgende keer, voorspelde ze, wil ze een hond met wat meer pit. Welnu, daar had de honden haatster wel een pasklare op lossing voor. Dan neem. je toch een pitbull." BEVELANDEIM/THOLEN vrijdag 25 oktober 2002 door Mieke van der Jagt GOES - Omwonenden van ga rage De Groene in Goes zijn boos op het dagelijks gemeente bestuur van Goes, dat een bijna ongewijzigd bestemmingsplan voor de bouw van 13 woningen, 24 appartementen en wat be drijfsruimte naar de Provincia le Planologische Commissie (PPC) wil sturen. De omwonenden hebben be zwaar tegen de toegestane goot- hoogtenzowel aan de kant van de Anjelierstraat als aan de kant van de Oostsingel. Over het plan voor het kavel De Groene, waar het garagebedrijf binnenkort ruimte maakt voor woningbouw, is al veel gesteg geld. Aanvankelij k zou de hoog ste bebouwing aan de kant van de Anjelierstraat en op de kop van het complex aan de Magno liastraat komen. Bezwaren van omwonenden en een tamelijk vernietigend oordeel over het bestemmingsplan van de PPC, deden de gemeente het plan her overwegen. De contouren die daaruit naar voren kwamen: dakvoethoog ten van 12 meter aan de Oostsin gel en van 7,5 meter aan de An jelierstraat, konden al helemaal niet op instemming van de buurt rekenen. Negentig procent van de omwo nenden maakten bezwaar. Het college van burgemeester en wethouders presenteerden daarop een 'gewijzigd' plan. Weliswaar werden de ingedien de bezwaren grotendeels van de hand gewezen, de dakvoethoog ten in het bestemmingsplan werden 'verlaagd'. Aan de Oost singel mogen de goten welis waar niet hoger meer zitten dan 9 meter, maar er kunnen wel 'hoogteaccenten' komen van 12 meter dakvoethoogte. Aan de Anjelierstraat werd de goot- hoogte verlaagd van 7,5 naar 6 meter, maar omwonenden heb ben snel uitgerekend dat de hui zen dan met kap en al nog twee keer zo hoog worden als de hui zen aan de andere kant van de straat. Juist tegen die stede- bouwkundige stijlbreuken rich ten zich de bezwaren van de buurt. Een grote grief van de omwo nenden is ook, dat de kop en de staart van de Oostsingel in 19 9 9 bij de aanwijzing van de Oost singel tot beschermd stadsge zicht, buiten de begrenzing zijn gehouden. Daardoor is het be stemmingsplan dat nu ter tafel ligt, formeel niet in strijd met de gemeentelijke voornemens om de sfeer van de Oostsingel te be waren. „Feitelijk natuurlijk wel", zeggen P. de Bruijne en J. Geelhoed, die namens de bewo ners spreken. „In de uitgangs punten van het beschermd stadsgezicht heeft de raad juist verklaard het aaneengesloten geheel van de bebouwing aan de Oostsingel intact te willen hou den. Als daar in het begin en op het einde gebouwen verrijzen die twee keer zo hoog zijn als de rest, hoger zelfs dan de bomen, verstoort dat de structuur op een onaanvaardbare manier." Beschermd De Bruijne en Geelhoed weten zich gesteund door de Bond Heemschut, die vindt dat de voorschriften in het bestem mingsplan op de kop en de staart van de Oostsingel moeten worden gemeten aan die in het beschermd stadsgezicht. De bezwaarmakers hebben hun hoop gevestigd op de gemeente raad, die zich maandag in de commissie grondgebied over het plan buigt. „Als het plan daarna onverhoopt zonder wijzigingen naar de PPC zou gaan, lijkt het ons uitgesloten dat die commis sie er goedkeuring aan geeft. Eén van de grote bezwaren bij de provincie was immers het ontbreken van maatschappelijk draagvlak. Dat draagvlak is ze ker niet gegroeid", aldus De Bruijne. De openbare commissieverga dering wordt gehouden in het stadhuis op de Grote Markt en vangt aan om 19.30 uur. door Inqrid Huibers KAPELLE - Dit maal geen treinongeluk of een ontploffen de tankauto, maar een groep Kapelse burgers die zich met ernstige gezondheidsklachten in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes hadden gemeld. Zo be gon gisterochtend de rampoefe ning waar de Kapelse bestuur ders hun rampenplannen op los mochten laten. Onder leiding van loco-burge meester G. Burger werd in aller ijl een beleidsteam geformeerd om de fictieve ramp te lijf te gaan. En dat viel nog niet mee, omdat lange tijd onduidelijk waswaar de zieke Kapelse bur gers precies aan leden. Wel la gen er inmiddels vier van hen in coma. Pas toen duidelijk werd dat het om een vergiftiging van de luchtwegen ging, kon de gif bron worden opgespoord. De boos doener bleek een aanhanger met lekkende vaten te zijn die op het parkeerterrein bij het station was achtergelaten. In de vaten zat aceton en butanol, stoffen die onder meer gebruikt worden bij de vervaardiging van xtc. „Een pittige oefening", vond Burger achteraf„Vooral omdat het heel lang duurde voordat we precies wisten wat er aan de hand was." Daarom bleek het moeilijk een goed tijdstip te be palen waarop de alarmsirene in werking gesteld moest worden om de inwoners van Kapelle te waarschuwen voor het gevaar. Callcenter „Dat had best iets sneller ge kund", vond L. Sandee van de regionale brandweer achteraf. Ook raadde hij de Kapelse be stuurders en ambtenaren die bij de rampoefening betrokken wa ren aan, om eens na te gaan hoe lang het duurt voordat bijvoor beeld een callcenter met een in formatienummer operationeel kan zijn. „Omdat dit een oefe ning is, zeg je natuurlijk snel 'dat is geregeld', maar moet zo iets echt gebeuren, dan kost dat waarschijnlijk veel meer tijd", aldus Sandee. Nadat het team onder leiding van Burger uitgebreid werd ge prezen om de rust die het uit straalde, waren er ook wat puntjes van kritiek. Zo zal er bij een echte ramp door meer men sen genotuleerd moeten worden om achteraf precies op papier te hebben wie wanneer welke be slissing nam. Verder zullen er meer mensen nodig zijn om de voorlichting in goede banen te leidenNu was er vooral veel aandacht voor de pers, maar voltrekt zich een echte ramp dan is het ook zaak om de eigen inwoners van goede informatie te voorzien om te voorkomen dat er paniek uit breekt. Plaatsvervangers Kapelle had ervoor gekozen om deze rampoefening door allerlei plaatsvervangers te laten uit voeren, omdat het tijdens een echte ramp heel goed mogelijk is dat bijvoorbeeld een burge meester of het hoofd van een van de ambtelijke afdelingen met vakantie zijn. Elke Zeeuwse gemeente komt regelmatig aan de beurt voor een dergelijke papieren ram poefening. Op die manier kun nen bestuurders ervaring op doen met het omgaan met een ramp in hun gemeente. Ook is het een goede manier om ge meentelijke rampenplannen te testen en zonodig bij te stellen. Advertentie Grindweg 6. Westkapelle. Tel. 0118-561632 30+-AVOND m.m.v. FLAT OUT Aanvang: 21.00 uur, Tot 05.00 uur. Kaarten verkrijgbaar: VVV's Vlissingen M.'burg bekende voorverkoopadressen kassa Hooizolder Geen ontslagen De sluiting van het museum gaat volgens de museumdirec teur niet gepaard met ontsla gen. Het afgelopen jaar werd ge werkt met oproepkrachten en medewerkers van het Zeeuws Museum. In het Historama is te zien hoe het abdijcomplex de afgelopen HANSWEERT - De brede school in Hansweert is bijna klaar. Eén ding ontbreekt nog: een leuke naam voor het gebouw. De dorpsbewoners mogen die zelf bedenken. In de brede school zijn straks de twee basisscholen, de peuterspeelzaal, de kinderopvang, de bibliotheek en de gymzaal gevestigd. Wie denkt een leuke naam voor het geheel te hebben, mag die opsturen naar de gemeente Rei- merswaal. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - De mooiste en lekkerste mokka- punten en marsepeintaarten van heel Nederland maakt Mare Rijk (19) uit Heinkenszand. Hij werd gis teren Nederlands kampioen banketbakken in de jeugdvakwedstrijden niveau 2, na een dag hardwer ken in Wageningen. Mare Rijk volgt de Beroepsbegeleidende Leergang (BBL) op het ROC in Middelburg. Dat betekent dat hij een dag in de week naar school gaat en vijf dagen werkt bij bakkerij Paul Klaassen, die winkels heeft in 's-Gravenpolder en Kwadendamme. In Kwadendam- me doet Mare zijn dagelijkse toverkunsten die fijn proevers het water in de mond doen lopen. Tijdens de kampioenschappen in Wageningen moest Mare twee marsepeintaarten en zes mokkapunten maken. De producten moeten binnen een bepaald ge wicht blijven en zijn ook wat betreft de prijs van de grondstoffen beperkt. Verder moet er op de marse peintaarten marsepein zitten en in de mokkapunten mokka, ingrediënten die de banketbakkers zelf moe ten maken. Een jury beoordeelt de de producten niet alleen op smaak maar ook op zicht. De taarten van Mare bevie len op alle punten het beste. De prijswinnende taarten staan nu nog in de winkels van Paul Klaassen ten toongesteld maar, zo zegt de baas van de kampioen, ze verschillen maar weinig van de taarten en punten die Mare gewend is te maken. „Het is gewoon een hele goeie, een echt talent waar we heel trots opzijn." TERNEUZEN - De politie in Terneuzen is op zoek naar een man die dinsdagmiddag om streeks 13.00 uur een 20-jarige inwoonster van die plaats ver krachtte. De vrouw was aan het joggen in de omgeving van de kinderboer derij aan de Evertsenlaan in Terneuzen toen de man haar te gemoet kwam. Op het moment dat zij elkaar waren gepasseerd, draaide de man zich om en pak te de vrouw beet. Hierna werkte hij zijn slachtoffer tegen de grond en verkrachtte haar. Na deze daad rende hij weg. Het gaat om een Nederlandsspre kende man van ongeveer 23 jaar met een blank uiterlijk, een fors postuur en een lengte van circa 1,85 meter. Hij heeft donker blond stekeltjeshaar en een op vallende moedervlek onder het linkeroog. De man droeg een beige blouse en een witte jog gingbroek. De politie verzoekt getuigen die een persoon met dit signalement op het tijdstip van de verkrachting in de buurt van de kinderboerderij hebben ge zien zich te melden op het poli tiebureau of contact op te ne men met het telefoonnummer 0900-8844. WOLPHAARTSDIJK - Onbe kenden hebben woensdag inge broken in een woning aan de Batterijweg in Wolphaartsdijk. Naast enkele tientallen euro's in contanten namen de dieven een pinpas mee. Met die pas werd la ter op de dag van de inbraak voor duizenden euro's gepind. Advertentie foto Willem Mieras Mare Rijk is volgens zijn baas een echt talent. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het Histora ma in het Middelburgse abdij complex sluit zijn deuren op verzoek van de provincie. Het provinciebestuur wilde dat het museum in april van dit jaar dicht ging. Maar het Zeeuws Museum, dat Historama be heert, kon dat rekken tot 1 no vember. In de brief van de provincie staat dat het museumbestuur zich beter kan richten op de ver nieuwing van het Zeeuws Muse um. Daarnaast kunnen de lonen van het personeel van Histora ma beter gespendeerd worden aan het nieuwe museum, meent de provincie. Als verhuurder van het abdijge deelte heeft de provincie een grote stem in het geheel. Maar ook museumdirecteur V. By- vanck kan zich vinden in de sluiting. De tentoonstelling is volgens hem zo verouderd dat die niet per se behouden moet worden. Voor andere exposities zijn de crypten en gangen niet geschikt. Dat komt doordat het er vochtig is en tocht. Boven dien ben ik zo geconcen treerd op het vernieuwing van het Zeeuws Museum, dat ik me nu niet intensief ga bezighou den met de kloostergangen van het Historama", aldus directeur Byvanck. eeuwen werd gebruikt. Op een videofilm wordt de geschiede nis verteld. Verder staan er pop pen van Toonder Studio's - be kend van Loeki de leeuw - die uitbeelden hoe de monniken vroeger in de abdij leefden. Ook hangen er foto's van het ver woeste abdijcomplex na de Tweede Wereldoorlog. Het museum dat 1992 werd ge opend, was vanaf het begin niet dat wat bezoekers ervan ver wachtten. Bij de presentatie van de plannen voor Historama in 1989, werd gesproken over een 'pretparkachtige publieksat- tractie'. Het moest een weer spiegeling worden van achthon derd jaar Zeeuwse historie, in een modern jasje. Het zou voor uitstrevend zijn door het ge bruik van videovoorstelling, historische voorwerpen, pop pen, gesproken teksten en licht en geluidseffecten. In het eerste jaar trok het muse um ruim 35.000 bezoekers. In het vierde jaar zouden dat er 70.000 moeten zijn. Tegenwoor dig bezoeken 16.000 mensen per jaar het Historama. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 43-jarige inwoner van Hein kenszand is gisteren bij de rechtbank in Middelburg we gens poging doodslag, vrij heidsberoving en bedreiging drieënhalf jaar cel geëist. De man had zich volgens officier van justitie J. Eland in de zomer van vorig j aar op een camping in Heinkenszand zeer agressief ge dragen. In zijn caravan vonden er in een kort tijdbestek, tussen 23 en 25 juli, incidenten plaats waarbij verdachte grof geweld niet schuwde. Zo had hij zijn woede gekoeld op zijn partner door aan haar haren te trekken, knietjes in haar gezicht te geven en zijn knie tegen haar nek te drukken, waardoor er een le vensbedreigende situatie ont stond voor het slachtoffer. Eer der had hij de vrouw bij de keel gegrepen. Een opstootje in de kantine van de camping was de aanleiding voor geweld tegen twee zestien jarige jongens. De vechtende partijen hadden zich die avond verplaatst naar zijn caravan. Hij zou de jongens binnen hebben gevraagd voor het drinken van een biertje. Ver volgens zou hij het duo met een mes hebben bedreigd en ze van hun vrijheid beroofd door de slachtoffers in zijn caravan vast te houden. Toen er een derde persoon in zijn caravan kwam, zou hij de man met een pistool hebben bedreigd. De man wil niet onderzocht worden door een psychiater en ook een rapportage van de re classering ziet hij niet zitten. „Dan moet u maar zo lang mo gelijk van straat af", stelde de officier. Eland liet de ernst van de delicten tot uitdrukking ko men in de strafmaat. Raadsman M. Kalle vroeg zijn cliënt vrij te spreken van de vrij - heidsberoving en poging tot doodslag. „De jongens hebben zich uitdagend gedragen", meende hij. De strafpleiter zag ook onvoldoende bewijs voor het geweld achter de voordeur. „Hij erkent haar alleen een klap te hebben gegeven." De verde diging bepleitte een werkstraf. Uitspraak: 6 november. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen PERZISCHE TAPIJTEN Verkoopt de hele kollektie voor de Het pand is verhuurd. Wij stoppen per eind 2002 Openingstijden: Dinsdag I m taterdag van 9.30 tot 17.30 u. Donderdagavond van 19.00 tot 21.00 u KONINGSTRAAT 9 GOES TEL0113-227101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27