ZEEUWS! Uitbreiding Unie stap dichterbij echt! poggen pohl Gedrag verdachten van Goese roofmoord verbijstert officier Verdachten sluipmoorden VS gepakt Vrouw gedood bij gijzeling Moskou A Akkoord over bevriezen van landbouwuitgaven Indonesië vreest meer aanslagen Irak zet pers het land uit MEUBELCHEQUE CADEAU bruynzeel 750,- €500,- Nog slechts V week! Brugman Stoelendans in de Statenzaal Tour vertrekt bij Eiffeltoren Hans Warrens dagboek over 2001 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J Wij maken de keuken inspirerend. 13° 1.12° ZW 6 Regenachtig Een vrij krachtige, aan de kust harde, zuid westenwind en langdurige perioden met regen. Maxima rond 13 graden. 245e jaargang no. 253 vrijdag 25 oktober 2002 los nummer 1,10 raab karcher 'yCy bouwstoffen Waldammeweg 2. Middelburg. Telefoon (0118) 625 055 door Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij BRUSSEL - Duitsland en Frankrijk zijn het eens over het bevriezen van de landbouwuitgaven van de Europese Unie. Het ak koord maakt de weg vrij voor de uitbreiding van de EU met tien nieuwe lan den. Het Nederlandse ka binet dringt al langer aan op een beperking van het landbouwbudget. Tijdelijk EU-voorzitter Dene marken verwelkomde de af spraken tussen Frankrijk en Duitsland. De Deense premier Rasmussen verwacht dat het dè gesprekken vandaag tussen de EU-leiders over de uitbreiding zal vergemakkelijken Het landbouwbudget is immers goed voor bijna de helft van de totale EU-uitgaven. Rasmussen benadrukte dat 'een deal tussen twee lidstaten nog geen besluit van de vijftien is'. Groot-Brittannië reageerde ge ïrriteerd op wat Londen als 'Frans-Duitse arrogantie' be schouwt. De Britse leider Blair voelde zich duidelijk gepas seerd. Verder is hij furieus over de aanval die Parijs heeft inge zet op de Britse korting op de EU-betalingen. De overeenstemming tussen bondskanselier Schroder en de Franse president Chirac werd gisteravond vlak voor het diner met hun EU-collega's bezegeld. BADGAD - De Iraakse autoriteiten zetten vol gende week alle buiten landse journalisten het land uit. Dat hebben rege ringsfunctionarissen in Bagdad gezegd tegen de Amerikaanse nieuwszen der CNN. Irak zou ontevreden zijn over de wijze waarop de nu aanwezige buiten landse verslaggevers him werk doen. Bagdad wil uiteindelijk weer een be perkt aantal journalisten toelaten, die zich moeten houden aan strengere re gels. Die houden onder meer in dat een buiten landse journalist niet lan ger dan tien dagen in Irak mag blijven. CNN heeft al twaalf jaar een bureau in Bagdad. De nieuwszender heeft naar eigen zeggen ook als enige westerse nieuwsorganisa tie permanent een corres pondent in het land. De Iraakse regering reageer de onlangs nog woedend op een 'leugenachtig' CNN-verslag over een an- tiregeringsbetoging in Bagdad. ANP pagina 5: Bush verhoogt druk Parijs en Berlijn menen dat het huidige landbouwbudget (42 miljard per jaar) tot 2014 nau welijks verder mag stijgen. Dat betekent dat de inkomenssteun en prijssubsidies voor de zeven miljoen boeren in de toekomsti ge lidstaten uit dezelfde pot be taald moet worden. Duitsland vreesde als grootste netto-beta ler aan de EU anders voor een 'blanco cheque'. In ruil hiervoor kreeg Chirac de belofte van Schroder dat hij tot 2007 geen ingrijpende hervor mingen van het landbouwbe leid zal vragen. Frankrijk profi teert het meest van de Europese landbouwsubsidies en wenst daar niet aan te tornen. Het Frans-Duitse akkoord voorziet verder in grote soberheid bij de financiële steun van de EU voor wegen, havens en banen in de armere regio's. Het Nederlandse kabinet streeft - mede onder druk van de Twee de Kamer - naar beperking van de inkomenssteun voor de boe ren. Het akkoord tussen Frank rijk en Parijs komt daar in grote mate aan tegemoet. Premier Balkenende hield gisteravond niettemin een slag om de arm omdat niet alles al was doorge rekend. Met name de eis van Duitsland dat het landbouw budget wel meestijgt met de in flatie, baart Den Haag zorgen. Als de regeringsleiders het eens worden over het beheersen van de kosten, kan niets de grootste uitbreiding ooit van de EU nog tegenhouden. GPD pagina 4: Cyprioten zoeken winst FBI-agenten onderzoeken een huis en de omgeving in de plaats Tacoma waar de arrestanten hebben gewoond. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De jacht op de sluipschutter rond Washington lijkt met de arrestatie gisteren van twee mannen ten noord westen van de stad ten einde. Volgens Amerikaanse media is het vermoedelijke wapen, een Bushmaster 223, waarmee de schutter tien mensen doodde en drie verwondde, in de auto van de arrestanten gevonden. De twee aangehouden mannen zijn de 42-jarige John Allen Muhammad, een zeventien jaar geleden tot de islam bekeerde Amerikaanse Golfoorlogvete raan, en zijn stiefzoon John Lee Malvo (17). De politie greep de twee in de kraag toen ze lagen te slapen in een auto in de staat Maryland. Alerte voorbijgangers hadden de twee gezien, kort nadat be kend werd dat er arrestatiebe velen tegen het tweetal waren uitgevaardigd. Volgens de krant The Baltimore Sun heeft de vermoedelijke sluipschutter de politie zelf op zijn spoor gebracht. In een tele foongesprek zei hij dat de on derzoekers 'hem serieus moes ten nemen' en 'navraag moesten doen bij de mensen in Montgo mery'. Daarop bekeek de politie recente schietpartijen in Mont gomery, in de staat Alabama. De politie ontdekte daarbij dat op 21 september bij een slijterij met dezelfde munitie was ge schoten als bij de sluipmoorden. Ook was er op de plek van de schietpartij een stuk papier ge vonden met daarop een vinger afdruk van Malvo. De politie deed woensdag al huiszoeking in de westelijke staat Washington, waar beide arrestanten in de plaats Tacoma hebben gewoond. Daar zouden sporen van geweervuur en frag menten van afgevuurde kogels zijn gevonden. Muhammad, wiens achternaam eigenlijk Williams is, diende volgens Amerikaanse media tot voor kort bij de Amerikaanse strijdkrachten. Een bron van het Pentagon zei dat hij tussen foto Lui Kit Wong/EPA 1985 en 1995 bij een genie-een heid diende. Hij zou geen speci fieke training als sluipschutter hebben gehad. Volgens de krant The Seattle Ti mes bekeerde Williams zich tot de islam nadat zijn eerste huwe lijk uitliep op een scheiding. ANP/DPA/AFP door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor de roof moord op de 51-jarige Goese pomphouder Gilles Brouwer, zijn tegen twee Goesenaren straffen geëist van achttien jaar gevangenisstraf en vijftien jaar met tbs en dwangverpleging ge- eist. De overval op het BP-tanksta- tion in de Goese Polder vond plaats op 8 november vorig jaar. De twee mannen (22 en 24 jaar) hebben volgens officier van jus titie R. Jeuken hun slachtoffer 'simpelweg uit de weg geruimd'. „Verbijsterend is om te zien dat ze geen echt berouw tonen", zei Jeuken gisteren tijdens de zit ting van de Middelburgse recht bank. „Ze zijn naar binnen ge stormd en meteen naar de kassa gegaan. Bij het geringste verzet is het slachtoffer gedood. Videobeelden, die gisteren in de zwaar bewaakte rechtszaal werden getoond, gaven aan dat de gemaskerde overvallers met Advertentie Advertentie Alleen op zondag 27 oktober van 12.00 tot 17.00 uur: granieten aanrechtblad voor de prijs van kunststof U ZIT WEER GOED BIJ BRUGMAN TIJDENS DE OKTOBER WOONMAAND! Bruynzeel keukens Drebbelstraat 9 Bergen op Zoom telefoon 0164-250900 www.bruynzeel-keukens.nl bij aankoop van een keuken! bij aankoop van een badkamer! KEUKENS s BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 Voor meer informatie bel 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Vraog naar de actievoorwaarden in de showroom. Druk- en zetfouten voorbehouden. gasmasker en panty, binnen tien seconden bij de kassa wa ren. De pomphouder, die op dat mo ment aan het stofzuigen was, werd achter de balie door de oudste verdachte twee keer met een mes gestoken. De officier achtte bewezen dat de verdach ten opzettelijk de pomphouder van het leven hebben beroofd „Ze gingen voor het snelle geld. Het was een soort beroepskeu ze." De buit was een paar pakjes sigaretten. Een fietsster sloeg alarm. De vriendin van de oud ste verdachte, die al langer in doodsangst leefde, stapte naar de politie. Het duo geraakte twee jaar gele den bevriend. Zij kickten op het plannen van overvallen. Zo werden gewapende overvallen op een benzinestation en twee snackbars op Noord-Beveland op het laatste nippertje afgebla zen. De overval op het BP-tanksta- tion was tot in de details voor bereid. De een had een pistool, de ander had een mes Recht bankpresident A. Gaakeer vroeg van wie het initiatief was uitgegaan, maar daarvan gaven ze elkaar de schuld. Stofzuigerslang Volgens de 24-jarige verdachte had de pomphouder hem eerst met een stofzuigerslang gesla gen, waarna hij uit paniek met het mes had gestoken. De video beelden bewezen het tegendeel. Uit rapporten van gedragsdes kundigen bleek dat de kans groot was dat de 24-jarige Goe- senaar in herhaling zou vallen. Jeuken: „Opvallend was dat hij de avond voor de overval het mes nog heeft geslepen. Daar naast versterkt mijn overtui ging dat hij met kracht met het mes heeft gestoken door de hui veringwekkende filmpjes die hij op zijn computer heeft staan. Hij wordt kennelijk gefasci neerd door het zien doodgaan van mensen." Volgens de officier spande de jongste dader de kroon met zijn mateloze arrogantie en minach ting. „Op een koele, haast shoc kerende wijze geeft hij aan hoe de overval is gepland, uitge voerd en hoe de pomphouder om het leven is gekomen. Hij is na de overval 'notabene naar de discotheek gegaan om te gaan feesten'. Onmacht Het drama zorgde voor veel on rust in de woonwijk, waar een stille tocht werd gehouden. Het slachtoffer werkte zeventien jaar als pomphouder en stond in de Goese Polder bekend als een sociaal vriendelijke man. Zijn vrouw schetste gevoelens van onmacht, verbijstering, woede en intens verdriet. Zij zag zich genoodzaakt om het tanksta tion weg te doen. Gisteren dien de ze een schadeclaim in van 43.000 euro. Raadsman A Bals vond dat er bij zijn 22-jarige cliënt geen sprake was geweest van opzet. Strafpleiter E. Smit vroeg om een zo snel mogelijke tbs-be handeling, want zijn cliënt wil met zichzelf in het reine komen. De rechtbank doet 6 november uitspraak. In Indonesië zijn de veiligheidsmaatregelen verder ver scherpt nadat de geheime dienst gisteren waarschuwde voor nieuwe aanslagen. Terroristen zouden het voorzien hebben op een bekende karaokebar in Jakarta, een luxe ho tel bij het tempelcomplex Borobudur en een 'plaats waar veel buitenlanders komen' in Surabaya. De leden van Provinciale Staten maken zich op voor de ver kiezingen van volgend jaar. Een aantal oudgedienden zwaait zeker af. Onder hen is PvdA-gedeputeerde Bruinooge. Inmid dels hebben zich zes kandidaten ge meld om hem als Zeeuws sociaal-de- pi mocratisch kopstuk op te volgen. De Ronde van Frankrijk vertrekt volgend jaar bij de Eiffelto ren in het hart van Parijs. Dat heeft de Tourorganisatie giste ren bekendgemaakt. De Tour viert volgend jaar het eeuwfeest en volgt voor een deel de route die in 1903 werd gereden. De start is op 5 juli, de Tour eindigt na ongeveer 3400 ki- lometer op 27 juli in Parijs. Het rittenschema telt ze- ven bergetappes. 'Heen en weer geslingerd tussen geluk en ellende, vernedering en roem', schrijft Hans Warren eind november in zijn Geheim dagboek 2001. Warren maakte de notitie in een periode van festiviteiten rond zijn tachtigste verjaardag, zijn halve eeuw medewerking aan de PZC en het verschijnen van zijn dicht bundel Een stip op de wereldkaart. Voorafgaand aan de ande re dagboeken die nog gepubliceerd gaan worden, is er nu het ooit finale deel van Warrens reeks Geheime dagboeken£-~ varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16,17,18 en 19; kunst 8t cultuur: 21, 22, 23, 25 en 26 van onze redactie buitenland MOSKOU - Een jonge vrouw lijkt het eerste slachtoffer te zijn van de gijzeling door Tsjetsje- nen in een theater in Moskou. De overvallers houden nog steeds zo'n zevenhonderd mensen vast. De onderhandelingen verlopen zeer moeizaam. Het stoffelijk overschot van een vrouw is gisteren uit het gebouw gebracht. Een woordvoerder van de Russische binnenlandse veiligheidsdienst FSB zei dat ze woensdagavond al is doodge schoten. De circa vijftig Tsjetsjenen die woensdagavond het theater binnendrongen, eisen dat Mos kou alle Russische troepen uit Tsjetsjenië terugtrekt. Gisteravond werd bekend dat de overvallers de gegijzelden in groepen hebben verdeeld en in verscheidene vertrekken opslo ten. Vrouwen, mannen en kin deren zijn gescheiden. Buiten landers zijn ook apart gezet. De Tsjetsjenen houden nog 45 kin deren vast. Ook zijn in het thea ter 75 buitenlanders, onder wie twee Nederlanders van Russi sche origine, Natalia Zjirova en haar zoon Dmitri. Gisterochtend kwamen vijf mensen vrij. een vrouw, drie kinderen en een Brit, maar daarna weigerden de Tsjetsje nen meer mensen te laten gaan. Twee jonge vrouwen wisten gis teravond te ontsnappen. Een van hen raakte daarbij gewond De Arabische televisiezender Al Jazeera liet gisteren beelden zien van de gijzelnemers. Ge sluierde vrouwen lieten weten dat zij 'ervoor hebben gekozen om te sterven in Moskou', en be loofden 'honderden orfgelovi- gen' te doden. ANP pagina 3: Tsjetsjenen woest pagina 4: land snakt naar vrede (Advertentie) naam r noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v I 6 weken voor 16'' straat. nr "k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e majl twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- - per maand met nummer automatische incasso 20,50). handtekening: P«'kwartaal met automatische incasso (€55,10). 'r per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- - i V. vent In de colofon treft u nadere info.maue aan aromatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "7-1 *391 zlHnnnnno11 Antwoordnummer 123 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen di wo do a zb 1 (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1