Tourhelden krijgen eerbetoon Voetballen voor de Grote Leider PZC Bert van Marwijk is helemaal afhankelijk van vier musketiers 17 Blatter treedt terug in 2006 Glas wil Korving in bobslee Groningen aast op WK wielrennen Brentjens naar nieuwe ploeg Geslaagde test Van Bronckhorst Boris Becker ontsnapt aan gevangenisstraf Jubileumronde van Tour krijgt een historisch karakter vrijdag 25 oktober 2002 door Frits Bakker PARIJS - De heroïek van hon derd jaar Tour de France trok voorbij en de helden van vroeger en nu keken mee. De 83-jarige Zwitser Ferdi Kubler, winnaar in 1950. schudde op het podium in Parijs de hand van Lance Armstrong. De vroegere Spaan se bergkoning Federico Baha- montes (winnaar in 1959) had een speels onderonsje met Mar co Pantani, en Jan Janssen (1968) dook even terug in de tijd met de beelden uit het Pare des Princes in Parijs. De Tour viert volgend jaar zijn 'honderdjarig bestaan en bracht gisteren in het Palais des Con gres in Parijs alle oud-winnaars die nog in leven zijn voor het voetlicht. Het eeuwfeest was ge koppeld aan de presentatie van le Tour voor 2003. Jean Marie ^eblanc onthulde het 3360 kilo meter lange parkoers, dat een ■historisch karakter krijgt en zich binnen de grenzen van Frankrijk afspeelt. Het gezicht van de Tour (het logo) is ver nieuwd, maar de wedstrijd zelf wijkt niet veel af van voorgaan de jaren. Jean Marie Leblanc: ,,We respecteren de regels van de sportieve ethiek en willen de verhoudingen in het parkoers geen geweld aan doen." De jubi leumtour gaat in symbolische zin wel honderd jaar terug in de tijd. Het vertrek van het peloton is net als toen in Parijs, met een proloog vanaf de Eiffeltoren. De eerste rit gaat van start voor het Stade de France in Saint Denis en rijdt de eerste 28 kilometer gegroepeerd naar Mongeron, waar de Tour in 1903 werd weg geschoten. „Verder keren we terug naar Lyon, Marseille, Toulouse, Bor deaux en Nantes, waar de Tour ook in 1903 is gepasseerd", zei Leblanc in het Parijse theater met een kleine duizend geno digden. De Tour zal verder uit eerbetoon aan zijn voorvaders Géo Lefèvre, Henri Desgranges en Jacques Goddet symbolische plaatsen als de Galibier, l'Alpe d'Huez, de Izoard en de Tour- malet aandoen. „Met dat sche ma wijken we niet af, want er zitten net zo veel bergen in, net zo veel tijdritten en geen super- lange etappes." Orson Welles De Tourdirecteur stond in de aanloop naar de honderste edi tie uitgebreid stil bij dé rijke ge schiedenis. Zo lieten beelden zien hoe de Fransman Maurice Garin honderd jaar geleden drie van de zes etappes won, waar onder de langste van 467 kilo meter van Parijs naar Lyon. De eindwinnaar reed volgens de boeken met een gemiddelde van ruim 25 kilometer per uur, en slechts 21 van de zestig vertrek kers haalden de finish. De Tourorganisatie introdu ceerde pas in 1919 de gele trui voor de leider van het klasse ment. Het langste traject was dat van 1926 (5745 kilometer), in 1934 werd de eerste tijdrit ge reden, in 1967 de eerste proloog en in 1975 was de eerste aan komst op de Champs Elysées. Ferdi Kubler, die in 195Ö voor Stan Ockers en Louison Bobet eindigde, had zijn overwinning vooral te danken aan de afwe zigheid van Fausto Coppi. De Italiaan had in de Giro een bles sure opgelopen. De Tour van 1950 had nog een aardige bij komstigheid: hij werd schoten door Orson Welles. De winnaar van toen is nog op vallend vitaal, kan met zijn ge wicht twee keer in Eddy Merckx en vertelde op het wielergala nog lang over zijn Touraege. De winnaar van nu is schichtig, kauwt tijdens huldigingen meestal ongeneerd op kauwgom en maakte zich na afloop weer snel uit de voeten. Want Lance Armstrong houdt niet van festi viteiten zoals in Parijs. Bodygards De Texaan reisde op verzoek van de Tourbaas en zijn spon sors heen en weer en werd na de presentatie door twee body guards weer pijlsnel de zaal uit- geloodst. De viervoudige win naar jaagt volgend jaar op het gedeelde record (vijf zeges) van Jacques Anquetil. Eddy Merckx, Bernard Hinault en Miguel Indurain. Dat is nog zo verweg dathij zich over het par koers geen zorgen maakt. Ook Jan Ullrich liet zich in Pa rijs niet verleiden om over zijn kansen te spreken als hij terug keert naar de Tour. De Duitser maakte weer een fitte indruk. De transfer naar de ploeg van Bjame Riis is nog niet rond. Jan Ullrich gisteren:,,Het is slechts een kwestie van dagen." Riis: „We hebben tijd, maar zeker is de overgang nog niet." De Deen wilde niet ingaan op de vraag of Jan Ullrich in de Tour van volgend jaar weer een be dreiging kan vormen voor Arm strong. „Ik heb er wel een idee over hoe ik hem terug naar de top kan krijgen, maar dat is voor later. Ik kan Jan Ullrich pas klaarmaken voor de Tour als hij voor ons gaat rijden." De Tour van volgend jaar is ver deeld over tien vlakke ritten, zeven bergetappes, twee indivi duele tijdritten en een ploegen tijdrit. Het peloton krijgt drie aankomsten bergop voor de wielen en 104 individuele tijd ritkilometers. De proloog (zes- enhalve kilometer) is zaterdag 5 juli in Parijs, de route loop met de klok mee. De Alpen doemen vanaf zaterdag 12 juli op. Een dag later worden de Télégraph en de Galibier beklommen en eindigt de rit op l'Alpe d'Huez. Na twee tussenetappes, een tijdrit tussen Gaillac en Cap Dé- couverte en een rustdag gaat het nar de Pyreneeën. De zwaarste rit is die van zondag 20 juli van Saint Girons naar Loudenviel- le, met de Col de Porte, de Men- thé, de Portillon en de Peyre- sourde. De hoogste klim is de Galibier met 2645 meter. Voor de slotetappe krijgen de renners op zaterdag nog een tijdnt van Pornic naar Nantes over 4 9 kilo meter voorgeschoteld. De Tour eindigt op de Champs Elysées. ZÜRICH - Sepp Blatter zal in 2006 terugtreden als voorzitter van de wereldvoetbalbond Fifa. De 66-jange Zwitser maakt in een interview met het tijdschrift Sports Business bekend dathij zich indat jaar niet vooreen derde termijn van vier jaar verkiesbaar zal stellen. „Ik heb altijd gezegd dat acht jaar voorzitterschap lang genoeg is. In 2006 ben ik zeventig jaar oud en dat lijkt me het juiste moment de organisatie te verla ten", aldus Blatter. De voorzitter werd afgelopen mei in Seoul met grote meerder heid herkozen door de nationale voetbalbonden. Die uitslag was verrassend, omdat de Zwitser werd beschuldigd van cor ruptie en financieel wanbeleid. Pas in 2004, na de viering van het honderdjarig bestaan van de Fifa, wil Blatter gaan naden ken over een opvolger. RTR GRONINGEN - Het bobteam van stuurman Arend Glas kan met een aantal toezeggingen van sponsors beginnen aan de nieuwe olympische cyclus die in 2006 eindigt in Turijn. Wag ner Partners en een autoverhuurbedrijf uit Groningen zul len Glas financieel ondersteunen. De bezetting van de twee bobs zal een aantal wijzigingen ondergaan. Hordenloper Ro bin Korving is benaderd om als remmer het team te verster ken. GPD GRONINGEN - Het binnenhalen van de Ronde van Italië heeft de honger van Dick Heuvelman nog niet gestild. De sportjournalist van het Dagblad van het Noorden heeft in sa menwerking met stichting Promotie Wielersport Noord Ne derland het idee opgevat om aan het eind van dit. decennium het wereldkampioenschap naar Groningen te halen. Daar naast is Heuvelman ook bezig om de Martinistad gastheer te maken van de Ronde van Spanje (2007). Nederland zou voor de zevende keer gastheer zijn van het WK, Eerder werd in Valkenburg ('38, '48, '79, '98), Zandvoort ('59) en Heerlen ('67) gestreden om de mondiale titel. De kan didatuur moet uiterlijk op 31 december van dit jaar geforma liseerd worden. GPD BONN - Mountainbiker Bart Brentjens rijdt de komende twee seizoenen voor een andere ploeg. De Nederlandse nummer één van de wereldranglijst heeft gisteren een contract gete kend bij het Duitse Team T-Mobile. De afgelopen twee jaar reed de olympisch kampioen van 1996 voor Giant. De 34-jarige Brentjens komt in een ploeg waar voor ook de drievoudige Duitse kampioen Lado Fumic uit komt. „Deze ploeg is buitengewoon goed georganiseerd. Ik denk dat ik bij dit team nog heel succesvol kan zijn", aldus de man uit Schaijk. ANP LONDEN - Giovanni van Bronckhorst heeft een geslaagde rentree gemaakt op het voetbalveld. De Nederlander speelde woensdag zeventig minuten mee bij de reserves van zijn club Arsenal. Het was zijn eerste wedstrijd sinds hij acht maanden geleden een ernstige knieblessure opliep. De voetballer on derging in maart een knieoperatie in Amerika, nadat hij de maand daarvoor in de competitiewedstrijd tegen Fulham een kruisband had gescheurd. De ex-Fey en oorder werkte onder meer in Nederland aan zijn herstel. AFP BERLIJN - Drievoudig Wim- bledon-kampioen Boris Becker (34) hoeft niet naar de gevange nis. Wegens belastingontdui- king'veroordeelde de rechtbank nMünchen het voormalige ten- nis-idool uit Duitsland tot een voorwaardelijke celstraf van twee jaar en een geldboete van 300.000 euro. Daarnaast moet Becker nog eens 200.000 euro aan liefdadig heidsinstellingen schenken, als onderdeel van zijn straf. Tegen de sportman was door de offi cier van justitie 3,5 jaar gevan genisstraf geëist. Een bleek ogende Becker, die tijdens het proces gedeeltelijk schuld be kende, was opgelucht. „Ik ben vrij en dat is het belangrijkste. Ik ben opgelucht dat dit hoofd stuk nu eindelijk is afgesloten", zei Becker, die niet in hoger be roep gaat. De aanklager zei te willen onderzoeken of hij die stap wel zet. Met het vonnis komt een einde aan een slepende zaak, die vol gens Becker er mede oorzaak van is geweest dat hij in 1999 het professionele tenniscircuit vaarwel zei. De invallen en voortdurende onderzoekingen zouden hem psychisch te zeer hebben aangegrepen. De Duitse ex-toptennisser heeft de fiscus in de periode tussen 1991 en 1993 in totaal voor 1,7 miljoen euro opgelicht. In de be treffende jaren gaf Becker on rechtmatig het belastingpara dijs Monaco op als domicilie. Feitelijk woonde de Wimble- don-kampioen in München en was hij belastingplichtig in Duitsland.Becker was in de ja ren '90 overigens niet de enige Duitse vedette die officieel in een ander land geregistreerd stond. Ook Franz Beckenbauer, Michael Stich en de broers Schumacher kozen voor een •soortgelijke constructie. Zij zijn idoor de Duitse fiscus (nog) niet «aangeklaagd. GPD De zeven nog in leven zijnde Noord-Koreaanse helden en hun coach (van links naar rechts): coach Myong Rye Hyon, Pak Sung Jin, Pak Doo Ik, Yang Song Guk, Ri Chan My- ung, Rim Jung Song, lm Seung Hwi en Han Bong Jin. foto AFP Zuid-Korea is sinds juni een voet- balgroolmacht, Noord-Korea was hel eventjes in 1966. Tijdens de WK in Engeland versloegen de rode mannetjes uit de communistische dictatuur de wereldmacht Italië en haalden de tweede ronde. In de de cennia daarna hoorde niemand nog van hen, nu zijn zeven nog le vende spelers en hun coach even tjes terug in Middlesbrough. Roris Becker door Harm Harkema MIDDLESBROUGH -„Na tien jaar ver anderen zelfs de bergen en de rivieren, maar de vriendschap die we voor Midd lesbrough koesteren is na 36 jaar nog steeds dezelfde", zegt Pak Doo Ik (65) in het Saint George Hotel, even buiten de verarmde industriestad in het noordoos ten van Engeland. Vanuit ditzelfde hotel begon in 1966 een onverwachte victorie. Middlesbrough was aanvankelijk hele maal niet zo blij dat juist Noord-Korea er alledrie de groepswedstrijden van het WK kwam spelen. Een totaal onbekend voetballand dat niet tot de verbeelding sprak. En - in een wereld die in de greep was van de koude oorlog - een vijandig land bovendien. De Britse regering speelde zelfs eventjes met de gedachte de Noord-Koreanen de toegang tot het land te ontzeggen, het bleef wel bij een verbod op het spelen van het volkslied tijdens de openingsceremonie. In de eerste wed strijd tegen de bikkelharde en veel forse re Russen gingen de Noord-Koreanen nog genadeloos met 3-0 onderuit, maar het publiek in Middlesbrough koos mas saal hun kant. Neville Nichols, die er des tijds bij was: „De Koreanen speelden in het rood, net als onze Middlesbrough FC. Bovendien waren ze de underdog, en ze speelden attractief, aanvallend voetbal. Ze waren zeer snel en energiek, je kunt het vergelijken met de Zuid-Koreanen een paar maanden geleden." Toen vervolgens 1 -1 werd gespeeld tegen Chili raakte het Middlesbrough-publiek al enigszins in feeststemming. En vervol gens brak de gekte uit toen Italië (met sterren als Rivera en Mazzolla) met 1-0 naar huis werd gestuurd door een doel punt van Pak Doo Ik in de 41ste minuut. Meer dan drieduizend Middlesbrough- supporters volgden de Noord-Koreanen naar Liverpool waar in de kwartfinale Portugal de volgende tegenstander was. De sensationele wedstrijd eindigde in een grote teleurstelling. Na twintig mi nuten hadden de Koreanen een 3-0- voorsprong genomen. „Toen hadden we het gevoel dat we al gewonnen hadden", zegt Rim Jung Son (60). De Portugese ster Eusebio dacht daar anders over. Hij scoorde viermaal en de Portugezen won nen uiteindelijk met 5-3 Nog steeds is Middlesbrough de Noord- Koreanen niet vergeten. Op de plaats van het oude voetbalstadion, staat nu een nieuwbouwwijk. Maar een bronzen pla quette herinnert er aan de plaats van waar Pak Doo ik zijn doelpunt tegen de Italianen maakte. Ontroerd brachten de Noord-Koreanen, in rood trainingspak, er eerder deze week een bezoekje aan. Morgen zijn ze eregast bij de wedstrijd Middlesbrough-Leeds United. Dat ze nu in Engeland zijn, is op zich een wonder. Een Brits filmteam, dat in de nog steeds duistere Noord-Koreaanse dicta tuur vier jaar onderhandelde over toe stemming voor een documentaire, mocht de spelers - op hun verzoek - uiteindelijk zelfs meenemen voor een bezoekje aan Engeland. De documentaire is inmiddels klaar, en toont de spelers met de borst vol medail les en de meesten tevens in militair uni form. Allen werken als voetbalcoach, bij een ministerie of fabriek. Yang Song Guk (58) is bijvoorbeeld coach van de sigaret- tenfabriek in Ryongsong, zijn team voet balt onder andere tegen dat van de vloei- tjesfabriek. Ze worden in Noord-Korea nog steeds beschouwd als helden. Grote Leider Was Guus Hiddink een bron van inspira tie voor de Zuid-Koreanen, de Noord- Koreanen ontleenden hun lichamelijke en geestkracht aan de Grote Leider, wij len Kim il-Song. Voor het toernooi in 1966 werden de spelers ontvangen door hun president. „Onze Grote Leider wees ons erop dat we om de westerse teams te verslaan over een vastberaden geest moesten beschikken, vol met energie moesten zijn en hij zei dat we hard moes ten rennen en de bal accuraat moesten afspelen. Hij drong er op aan dat we in ie der geval een wedstrijd zouden winnen", zegt Myong Rye Huen (69) die toen coach was. En zo geschiedde. „In de pauze van de wedstrijd tegen Italië waren we zeer vastberaden. We wisten wat de Grote Leider van ons verwachtte." Hun voetbalmissie stond niet op zichzelf ze beschouwden zich als een uitvloeisel van de 'Chollima', het landelijke weder- opbouwprogramma dat was genoemd naar een paard uit de Koraanse mytholo gie en dat als trefwoorden 'snelheid en energie' had. Op zeker ogenblik in de do cumentaire brengen de zeven nog leven de voetballers en hun coach een bezoek aan het graf van de Grote Leider: „Ik wil de dat hij nog leefde en vandaag bij mij was", zegt Rim Jung Son en barst evenals de anderen in snikken uit. Het is dan ook zinloos vragen te stellen over de abominabele toestand waarin hun land verkeert. Het spreekt echter boekdelen dat van de 22 spelers die in 1966 van de partij waren nog maar zeven in leven zijn. „De gemiddelde levensver wachting is 51 jaar", zegt Nick Bonner, co-producent van de documentaire en organisator van reizen naar Noord-Ko rea. Zij die nog leven hebben wel de glori euze wedstrijden van Zuid-Korea gezien tijdens de laatste WK, zij het met een dag vertraging. Ze zijn er trots op. „De trots, de eer en de blijheid hebben we ervaren als landgenoten. Eens zullen we weer één land zijn. Dan kunnen we nog grotere voetbalsuccessen boeken", zegt Pak Doo Ik. GPD door Jaap van Essen ROTTERDAM - Crisis bij Feye- noord? Op het sportieve vlak ze ker. Het mooie rijtje van vijftien Europese duels zonder neder laag is nu ingeruild voor een se rie van vijf wedstrijden zonder overwinning. De komende wed strijden tegen Willem II en Ju- ventus moet er iets zeer positiefs gebeuren anders is het homme les in De Kuip. De situatie lijkt sprekend op die van eind vorig seizoen. Pal voor de return tegen Glasgow Ran gers en de uitwedstrijd tegen Ajax lag Feyenoord op apega pen. De ontluisterende thuisne derlaag tegen FC Twente zorgde voor een echte crisissfeer. Bert van Marwijk bleef toen in het zadel. Kees van Wonderen deed destijds uit de doeken hoe dat kwam. De oudere spelers - be halve de verdediger zelf ook Van Hooijdonk, Bosvelt en Paauwe - namen het initiatief voor een 'goed gesprek' met de trainer. De 'bende van vier' haalde van Marwijk over bepaalde zaken anders aan te pakken. Zij zou den op hun beurt proberen de rest van de spelersgroep mee te krijgen. Volgens Pierre van Hooijdonk speelde zeker mee dat iedereen Bert van Marwijk vooral een aardige man vond. Was de trainer in de ogen van de 'vier musketiers' een 'klootzak' geweest, dan was het toen afge lopen geweest met Bert van Marwijk bij Feyenoord. De crisis werd bezworen. Niet dat Feyenoord in de competitie nog een rol speelde (terwijl de ti tel toch het enige echte doel was), maar de resultaten in de Uefa Cup maakten alles goed. Het winnen van die beker was het grootste succes van Feye noord sinds 1974 toen onder Wiel Coerver dezelfde Cup werd behaald. Niemand had het meer over de verspeelde titel. Toch vreemd, want het was alweer het tweede seizoen op rij dat het kampioen schap op onthutsende wijze werd verknald. In het eerste jaar onder Van Marwijk begon Feye noord uitstekend. Maar na de winterstop ging het mis. De be langrijkste oorzaak volgens de trainer: een reeks blessures. Feyenoord moest in de breedte sterker worden. En dus kwamen Van Hooijdonk, Ono, Leonardo dos Santos, Van Haaren en Collen. Afgelopen zomer kwam er weer een lading nieuwe spelers: Lurling, Song, Pardo en Bombarda. Bovendien kwamen uit de eigen opleiding spelers als Loovens, Buffel, en Van Persie. Alles bij elkaar een nieuw elftal. En toch is de voor naamste oorzaak voor de mati ge prestaties ook nu volgens Van Marwijk weer eenvoudig: bles sures en de daarbij behorende wisselingen in het elftal. Dat is slechts ten dele een plau sibel excuus. Woensdag in Kiev miste Feyenoord alleen Van Hooijdonk en Bosvelt. Slechts twee spelers, maar wel de helft van vier musketiers. Het lijkt er sterk op dat Feyenoord nog steeds volledig afhankelijk is van het kwartet routiniers. In dien er één niet kan meedoen, heeft Van Marwijk al een groot probleem, mist hij er twee, dan is dat een ramp. En dat geeft te denken. Toekomst Van het viertal zijn er drie de dertig al ruim gepasseerd. Voor de toekomst is dat in ieder geval lastig, want ooit zullen Bosvelt, Van Hooijdonk en Van Wonde ren toch echt te oud worden. Je zou denken dat er binnen de brede spelersgroep inmiddels genoeg klasse en ervaring is om zeker voor korte tijd het gemis van enkele routiniers op te van gen. Dat blijkt niet zo. Sterker, juist spelers die zo ondertussen zelf als dragende krachten beti teld zouden moeten kunnen worden, zijn er niet beter op ge worden. Dat raakt aan Bert van Marwijks werkzaamheden. Hij werd vorig jaar gered door 'de bende van vier' en hij is voor prestaties nog steeds afhanke lijk van hen. Voor de toekomst van Feyenoord is dat een ernstig probleem, voor de komende wedstrijden ligt het probleem direct op het bordje van Van Marwijk. Hij moet zijn twijfe laars snel aan het voetballen krijgen anders is het seizoen 2002-2003 rap voorbij. De trai ner staat vijf maanden na het winnen van de Uefa Cup al weer voor een vuurdoop. Pierre van Hooijdonk zei on langs. „Bert van Marwijk is nu geen toptrainer. Voor mij is hij op dit moment een goede trai ner." Aan de bijzonder aardige oefenmeester is het nu om het ongelijk van zijn spits te bewij zen. GPD Volgend jaar hoopt Lance Armstrong (links) naast zijn voorgangers Miguel Indurain (midden) en Eddy Merckx te komen met vijf Touroverwinningen. Dat moet gebeuren op de route die gisteren in Parijs werd gepresenteerd. foto Franck Fife/AFP 90e Ronde van Frankrijk 113/7i Sallanches-L'AIpe d'Huez 211,0 Ql4/7j Bourg d'Oisans-Gap IE115/7:! Gap-Marseille 16/7 RUSTDAG BEÉB Narbonne-Toulouse 160,0 saw? Gaillac-Cap Découverte Toulouse-Plat. Bonascre 197,5 m 21/7; Baqnèies-Luz Ardiden 22/7 RUSTDAG IQ237 Pau-Bayonne 0324/7 Pax-Bordeaux EO25/7 Bordeaux-Si Maixent DAG ETAPPE KM Panis (protoool6.5 SI DenislMoniqeron-Meaux 160,0 La Feilé s Jouarre- Sedan 195,0 CharievBteMz--St Dizier 160,0 JomviHe-St DizjeT 68,0 196,0 230,0 O verleekplaats 0 aankomst J) etappeplaats km ploegentijdrit ----- individuele tijdrit 5 t/m 27 juli 2003 totaal 3.361 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17