Handballer Pipping is er weer Natte voeten en zand tussen de tanden Toekomst Kahn gehuld in nevelen Clubs moeten racisme aanpakken Keen en Heister ronde verder Honkbalweek weer in gevaar Hockeysters Oranje halen uit Giants gered door Bell Doelman keert na zeven jaar terug op het oude nest Agent slaat speler neer Laatste kans Van Acker op Embassy Musa Kanu geblesseerd terug uit Sierra Leone ZEIST - Clubs in het betaalde voetbal moeten spelers dier, cistische uitspraken doen disciplinair aanpakken. Houde I van een seizoenkaart die zich schuldig maken aan racisti» taalgebruik moeten die kaart kwijtraken. Klinken er racist j sche spreekkoren dan moet de stadionspeaker die veroorf len. De KNVB heeft dit aan de clubs in het betaalde voetl voorgesteld. De voetbalbond heeft een lijst van tien actiepii ten gemaakt ter bestrijding van racisme op de velden en ifl stadions. Men volgt daarmee een initiatief van de Europe voetbalbond Uefa. GPD EINDHOVEN - Trinko Keen en Danny Heister hebben giste j ren de tweede ronde van de Dutch Open bereikt. Heister ve: i sloeg in vijf games de Roemeen Filimon, 4-1. Keen ontsnap! ternauwernood aan een nederlaag. De geboren Randwijk won in de zevende en beslissende game met 11-9 vanu Fransman Armand Phung. ANP HAARLEM - Het voortbestaan van de Honkbalweek is dm een interne ruzie in de top van de Haarlemse sportwereld op nieuw in gevaar gekomen. Drie maanden na de 21ste edit) van het toernooi heeft een hoog opgelopen conflict tusseno: ganisator Paul Moerman en Ab van Schooten, voorzitterva de SSIH (Stichting Sport Initiatieven Haarlem), geleid totfa opstappen van het voltallige organisatiecomité van de Haa: lemse Honkbalweek. De ruzie is een gevolg van uitspraken van Moerman overd 1 tegenwerking van de gemeente Haarlem. Moerman klaaga onder meer over de verplichte afdracht van zeven procent va de recette aan de gemeente voor de huur van het Mulierstadi on. Ook vindt hij dat de organisatie moet worden geprofessir, naliseerd en de SSIH bedrijfsmatiger moet werken. De SSE is in zijn ogen veel te conservatief. GPD DEN BOSCH - De Nederlandse hockeysters hebben flinkii: gehaald in de eerste oefenwedstrijd van de eindfase van a voorbereiding op het wereldkampioenschap, dat over k maand in Perth begint. Oranje versloeg gistermiddag i* zwakke Schotland met liefst 8-1. De Britse formatie is bijb WK in Australië in de andere groep (van acht landen) ingt deeld. Vanavond is het tweede en laatste oefenduel, opnieui in Den Bosch. Kim Lammers van Laren was in Brabant top scorer met drie treffers. De andere doelpunten kwamen q naam van Miek van Geenhuizen, Kirsten de Groot, Mach van der Vaart, Minke Booij en Minke Smabers (strafbal). M SAN FRANCISCO - Het honkbalteam van San Francisc Giants is in de vierde wedstrijd van de World Series tege Anaheim Angels ontsnapt aan de derde nederlaag. De thuis ploeg keek halverwege de wedstrijd aan tegen een achter stand van 0-3. De Giants kwamen voor ruim 40.000 toeschon wers in het uitverkochte Pac Bell Field in de vijfde inning sterkterug: 3-3. In de achtste inning sloeg David Bell ploeggenoot JT Snor over de thuisplaat: 4-3. Daarmee kwam de stand in de final van de Amerikaanse Major League op 2-2. Voor San Francis co Giants was het de eerste thuiszege in de World Series sine 1962. RTR/ANP vrijdag 25 oktober 2002 door Ben van den Aarssen ZIERIKZEE - Een monument, een levende legende, een rots in de branding. Wie het over hand balkeeper Matthé Pipping heeft, zoekt automatisch naar superlatieven. Pipping was de man van de gouden jaren van Delta Sport, de tijd dat het klei ne clubje uit Zeeland onder lei ding van trainer Rob de Vos zelfs tot de eredivisie door drong. Een ernstige knieblessure maakte een eind aan zijn carri ère. Zeven jaar lang moest hij het doen zonder het getrappel op de banken, de kick van de ge stopte penalty en de adoratie van het publiek. Magere jaren waren het. Inmiddels werkt de 35-jarige Pipping aan zijn ren tree. „Je moet een tic hebben om in dat doel te willen staan." Een paar weken geleden begon het rond te zingen in Zierikzee en omgeving: Pipping wilde te rugkomen. Bij Ambiance/Delta Sport, zijn inmiddels danig af gezakte liefde van weleer. Zelf was hij de eerste om de geruch ten te ontzenuwen. Zeven jaar had hij niet gespeeld. Hij had zelfs zijn gezicht bijna nooit meer bij de club laten zien. Dat was een kwestie van zelfbe scherming, het zou teveel pijn doen. Bovendien, zo bezwoer hij iedereen die hem er op aan sprak, had de tijd zijn werk ge daan. Tien kilo zwaarder was hij dan destijds. En hij rookt. Pip ping wil daarom geen hoge ver wachtingen wekken Delta Sport heeft bovendien Jacco de Looff, een veel jongere keeper die niet van talent is gespeend. Ook in het begin van het gesprek houdt hij de boot een beetje af. „Het enige wat ik wil is op de training een beetje in de weg staan als Jacco er een keer niet is." Zeven j aar geleden was die fata le dag tegen Saturnus uit Rid derkerk in de eerste divisie, na de degradatie uit het walhalla van het vaderlandse handbal. Pipping komt zijn doel uit en in eens is het over. Eén grote gil was het, herinnert hij zich. Af gescheurde kniebanden. Het einde dus. Een kijkoperatie volgde en daarna viel hij in een zwart gat. Revalideren is namelijkniet zijn sterkste kant. Aan trainen heeft hij altijd al een broertje dood ge had. Pipping koos voor zijn maatschappelijke carrière in de horeca. Samen met wat vrien den en collega's ging hij op een gegeven moment spelen in het derde elftal van ZSC'62, de voetbalclub in zijn woonplaats Scharendijke. En hij keepte. Leuk was het zeker, maar diep van binnen knaagde het. Pip ping is niet iemand om mee te hobbelen. Hij wil aandacht, in het centrum van de belangstel ling staan. Hij haalt er zelfs de befaamde one-liner van kunste naar Andy Warhol bij. „Ieder een heeft het recht om tenminste een kwartier in zijn leven be roemd te zijn." Ervaring In handbalkringen was Pipping een beroemdheid. Niet voor niets dongen grote clubs als Hellas en Groene Ster indertijd naar zijn diensten. Delta Sport in de eredivisie, het was een klein wonder. Nog altijd krijgt Pipping kippenvel als hij over die tijd vertelt. „Telkens een volle sporthal, dat getrappel op de banken, het was een ervaring om nooit te vergeten. Een echte vriendenploeg hadden we. We gingen samen uit, we kwamen op eikaars verjaardag, we gin gen bij de trainer eten en we gin gen'voor elkaar door het vuur. Met iemand als Francois Ver- rijzer had ik een telepatisch contact. Ik wist precies wat hij ging doen in het veld en hij ken de mij. Ik was een idioot, ik was nergens bang voor. Je moet ook wel gek zijn om van vier meter afstand een bal in je gezicht te laten gooien. Meer dan eens ben ik gestrekt gegaan. „Zat-ie?", was het eerste wat ik vroeg als de stenen een beetje geweken waren. Maar je kreeg er zoveel voor terug. In een bekerwed strijd tegen Blauw Wit stopte ik vier penalty's. Ik krijg het nog koud als ik daar aan denk. Als keeper ben je de gebeten hond of de gevierde man. Die passie, die idioterie, heb ik nooit kunnen vergeten." Kantine Op 8 december van het vorig jaar ging Pipping onder het mes. De beroemde Van Nistelrooij- operatie, zoals de ingreep in sportkringen wordt genoemd. Negen maanden staan er voor het herstel. Het was Piet Bos, destijds zijn opvolger in het doel van Delta Sport, die hem de voorbije zomer als eerste polste. Voorzitter Aart Walraven volg de. Uit een gekkigheid je zei Pip- ping enkel geïnteresseerd te zijn als zijn oude maatjes Fran?ois Verrijzer en Erwin Schaalje konden worden losgeweekt bij EMM. Een paar dagen later was de overgang van de twee routi niers een feit. Binnenkort hoopt Pipping een intensieve revalidatie af te ron den. En dan? „In eerste instantie ga ik er vanuit dat ik vooral een meerwaarde in de kantine kan hebben. Het is belangrijk om een teamgevoel te creëeren. Dat is de taak van een trainer, maar die kan het ook niet alleen. John Jansen is een bevlogen mens, waar ik veel respect voor heb. Als hij zijn bevlogenheid op de groep kan overbrengen, komt Delta Sport een heel eind." Sporters willen echter spelen, zeker als ze Pipping heten. „Als de kans zich voordoet, wil ik na tuurlijk tussen de palen. Jacco heeft nog tien jaar te gaan. Voor mij is er minder tijd weggelegd. Ik hoop dat hij me als een be dreiging voelt. De techniek ver leer je niet, het inzicht waar de bal komt evenmin. Misschien is de reactiesnelheid wat minder dan vroeger. En ik zie er anders uit. Vroeger keepte ik in een ou de joggingsbroek en een slob- bertrui, Nu heb ik het nieuwste van het nieuwste, de beste kwa liteit. En ik heb een brace aan geschaft, voor alle zekerheid. Met die knie mag ik geen enkel risico meer nemen. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan Ik ben er weer." Matthé Pipping: „De techniek verleer je niet, het inzicht waar de bal komt evenmin." foto Dirk-Jan Gjeltema RIO DE JANEIRO - Een agent van de Braziliaanse politie heeft in Belem een profvoetballer op het veld neergeslagen met zijn wapenstok. Dat gebeurde tij dens een vechtpartij in het duel tussen Paysandu en Santos (2-1) in de hoogste afdeling van het Braziliaanse voetbal. Verdediger Pre to raakte na de harde klap bewusteloos en moest met een diepe wond aan de zijkant van zijn oor worden afgevoerd. Na de aanslag van de politieagent op Preto keerden woedende spelers en trainers van Santos zich tegen de Brazi liaanse oproerpolitie. Hoofd coach Emerson Leao, voormalig bondscoach van het nationale team (2000-2001), kreeg daarbij een soort traangas in zijn ge zicht gespoten „Dit is geen sport meer, dit is oorlog", sprak de zwaar aangeslagen Leao na dien met rode ogen. De eerste commotie op het veld van Paysandu ontstond na de tweede treffer van de thuisploeg in de 87e minuut. Volgens San tos was er duidelijk sprake van buitenspel, maar de arbitrage weigerde het doelpunt te annu leren. Felle protesten van de be zoekers leidden tot opstootjes rond de scheidsrechter en grens rechter. die snel 'hulp' kregen van hardslaande agenten Het duel lag een halfuur stil. Onder protest speelde Santos de wed strijd toch nog uit RTR/ANP DEN HAAG - Darter Jean-Paul van Acker is op 31 oktober één van de vijf Nederlanders die een gooi doen naar een plaats in het hoofdtoernooi van de Embassy. Samen met Roelie Bakker, F rans HarmsenRick Hof stra en Jan van der Rassel strijdt de darter uit IJzendijke om één van de vijf resterende plaatsen voor het prestigieuze evenement. Vier Nederlanders hebben zich al gekwalificeerd voor het offi cieuze WK darts, dat van 4 tot en met 12 januari 2003 wordt ge houden in Frimley Green: Ray mond van Barneveld (tweede geplaatst), Co Stompé, Vincent van der Voort en Albertno Ess- ers. Bij de vrouwen zijn Karin Krappen (Vlissingen, Francis Hoenselaar en Mieke de Boer zeker van deelname Schouwse strandrace voor mountainbikers maakt doorstart doorSven Remijnsen WESTENSCHOUWEN - Orga nisator Wim Evertse beschouwt het als 'het mooiste stukje strand van Nederland': de Schouwse Westhoek tussen de Oosterscheldekering en de Brouwersdam. Morgen vindt daar voor de vierde maal de Strandrace plaats, een moun tainbikewedstrijd die je eigen lijk niet gereden hebt als je de fi nish bereikt zonder natte voeten en zand tussen je tanden. De Molenberg All Sports Beach Classic plaats, zoals de wed strijd officieel heet, werd vorig jaar afgelast omdat de organise rende Stichting Wielersport Zierikzee geen geschikte datum kon vinden. „Onze wedstrijd moet per se in het najaar worden gehouden", legt voorzitter Wim Evertse uit. „In de winter wordt het zeewater te koud en mocht er vorst zijn, dan wordt de wa terlijneen ijsbaan. Het moet dus in het najaar, op een zaterdag en het moet vroeg in de middag laag water zijn. Nou, zoveel keus heb je dan niet." Ongewijzigd In vergelijking met de editie van 2000. toen Patrick Tolhoek won, is het parkoers ongewijzigd. Dat betekent dat er wordt ge start op het parkeerterrein bij de damaanzet van de Ooster scheldekering. De precieze startlocatie wordt met borden aangegeven vanaf het gebouw van De Molenberg in Burgh- Haamstede, waarde permanen ce is gevestigd Vanaf de kering is het twintig kilometer noordwaarts richting het keerpunt bij de Brouwers- dam en twintig kilometer terug. Evertse: „Het is meer een halve cirkel dan rechttoe, rechtaan. Je volgt de Kop van Schouwen, van zuid naar west naar noord naar oost. De wind wisselt steeds en dat maakt de tocht zwaar. De renners zullen keuzes moeten maken en ze moeten ook aardig behendig zijn, want in het gedeelte na de start en voor de finish moeten ze een slinger maken tussen de paalhoofden door. Het vinden van de juiste weg is daar de kunst." De jeugd, die vlak na de wed strijd- en toerrijders vertrekt, keert halverwege al en legt de halve afstand af. De indeling van de verschillende categorie- en is gelijk aan die van de Zeeuwse ATB-competitie, waarvan de Strandrace de der de wedstrijd is. Wim Evertse rekent in totaal op zo'n hon derdvijftig tot tweehonderd deelnemers. Inschrijven is mo gelijk tot een halfuur voor de start, die gepland staat voor 13.00 uur. Later kan niet, want twee uur na vertrek komt het water alweer op. De deelnemers hoeven volgens Evertse niet bang te zijn dat hun materiaal beschadigd raakt door het agressieve zeewater. Een delegatie van de brandweer is aanwezig om alle fietsen met een hogedrukspuit te reinigen. „Als je goed materiaal hebt en het regelmatig onderhoudt, dan is er geen enkel probleem. Zout water is makkelijk van de fiets te spuiten. Veel klanten van mijn fietsenzaak rijden vaak op het strand en je kunt haast niet zien dat hun fietsen gebruikt zijn. Ik durf zelfs met mijn race fiets op het strand en ik heb er ook al eens een mevrouw op een opoefiets gezien." Musa Kanu, hier op archieffoto juichend nadat hij gescoord heeft voor Hoek, is zaterdag niet inzetbaar bij Hoek door een in Sierra Leone opgelopen blessure. foto Peter Nicolai door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Edgar Davids vloog vori ge week na de interland tegen Oostenrijk nog dezelfde avond met een privé-jet van de eigenaar van Juventus terug naar Tu rijn. Musa Kanu had die luxe niet na de in terland die hij op 12 oktober met Sierra Leone tegen Gabon (2-0) afwerkte. Woensdag keerde de Hoek-speler, pas elf dagen na het kwalificatieduel van de Afrika Cup, terug uit zijn geboorteland. Bij hoofdklasser Hoek hadden ze Musa Kanu eigenlijk vorige week donderdag al op de training verwacht. Kanu miste ech ter vorige week donderdag het vliegtuig en omdat er maar één vlucht per week vanuit Sierra Leone richting België gaat, moest zijn terugkeer tot afgelopen woens dag worden uitgesteld. De aanvallende middenvelder kan morgen tegen Capelle echter niet in actie komen, want hij heeft aan het duel met Gabon een hamstring blessure overgehouden. Voor Angelo Nijskens is dat een streep door de rekening „Want Musa is één van onze belangrijkere spelers", zegt de trai ner van Hoek. „Hij heeft nu de duels met Scheveningen en Volendam gemist, maar dat is voor ons zonder gevolgen gebleven. Ik weet niet hoe lang i k Musa nu moet mis sen, maar het is wel een tegenvaller." Musa Kanu kwam in de interland tegen Gabon alleen de tweede helft in actie. In Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, waren ruim 38.000 fans getuige van de 2-0-overwinning door doelpunten van Paul Kpaka (Germinal Beerschot Ant werpen) en de in China spelende Alphajor Bah. Kanu speelde de tweede 45 minuten als aanvallende middenvelder achter het spitsenkoppel Kpaka/Conteh. „Het ging best wel aardig", vertelde Kanu gister avond. „Ik gaf de assist voor het tweede doelpunt, maar een kwartier voor tijd voelde ik dat het in m'n hamstring schoot. Op de donderdagtraining had ik er al een beetje last van. Of ik er meteen uit ben ge gaan? Nee, dat kon niet, omdat we al drie wissels gebruikt hadden." De sierlijke middenvelder kan niet pre cies inschatten hoe lang hij uit de roulatie zal zijn. Kanu: „Ik hoop hooguit twee we ken." Na de 2-0-winst op Gabon en de eer dere 3-0-overwinning op Equatoriaal Guinee wacht Sierra Leone in maart het beslissende groepsduel met Marokko. „Maar ik weet niet of ik er dan bij ben", zegt Musa Kanu. „Het was in ieder geval mooi om weer voor Sierra Leone te spelen. En voor bijna 40.000 toeschouwers. Dat is toch iets anders dan bij Hoek." door Wierd Puk BERLIJN - Wat is er met de Duitse WK-held Oliver Kahn aan de hand? „Iets is niet in orde met hem", orakelde Franz Beckenbauer. „Iets zit 'm niet lekker, je merkt 't aan hem." De doelman had kort daarvoor on gebruikelijke fouten gemaakt en onverhoeds bijna een tegen stander gewurgd. Vooral dat laatste incident kwam de eigenzinnige keeper van Bayern München, die niet door alle Duitse voetbalfans op handen wordt gedragen, op kri tiek te staan. Was Kahn, die wel vaker vreemde capriolen uit haalt maar niet eerder een po ging tot moord waagde, hele maal gek geworden? Kahn droeg aan de speculaties rond zijn persoon bij door a) te zwijgen, b) veelvuldig nors te kijken en c) te suggereren dat hij het WK in 2006 in eigen land weieens kon laten schieten. Oli ver Kahn, de geweldenaar die op zijn eentje het kreupele Duit se elftal tot in de finale van het afgelopen WK bracht, die er over denkt een punt te zetten achter zijn loopbaan? De hele Duitse pers stortte zich op de kwestie. Achtereenvolgens Franz Beck enbauer, Karl-Heinz Rum- menigge, Rudi Voller, vader Rolf, manager Karstens en col lega-doelman Lehmann lieten hun licht over de zaak schijnen. Kahn bleef zich hullen in raad sels: de doelman die zulke hoge eisen aan zichzelf stelt, meent dat de wereld hem niet kan be grijpen. „Ik vecht tegen mij zelf", bekende Kahn. Zijn critici noemt hij 'moralistische hui chelaars'. Aan politiek correcte praatjesmakers heeft 'der Ollie' een gloeiende hekel. 'Zijn leven is te buitengewoon', meende de Süddeutsche Zeitung. 'Titanen zijn eenzaam'. Kahns crisis, want daar is spra ke van, heeft natuurlijk alles te maken met verzadiging. De doelman, die door veel experts als de beste ter wereld wordt be schouwd, heeft alles gewonnen - behalve dan die WK-finale - en is na een slopende maar glorie rijke zomer in Japan en Korea niet meer te porren voor een Bundesliga-potje tegen Cottbus of Rostock. Het valt ook niet mee: het Duitse nationale elftal blameerde zich op een knollenveld in Sarajevo in een onwaarschijnlijk slechte vriendschappelijke interland tegen Bosnië en kort daarop slaagde de ploeg er in mei slechts 2-1 te winnen van elf zondagsspelers van de Faroer- eilanden. Kahn werd daarii gepasseerd door een leraar aardrijkskunde, of een schaap herder, daar wilde de onthutst! tv-commentator vanaf zijn. Me: zijn club, Bayern München, is de doelman zo goed als uitgescha keld voor de Champions Lea gue. En tot overmaat van ramp moest Kahn in de cruciale - e verloren - wedstrijd tegen AC Milan afgelopen woensdag ge blesseerd het veld verlaten. Voor die wedstrijd had de ver persoonlijking van Teutoom doorzettingsvermogen nog a zijn moed bijeen geraapt er aangekondigd dat hij wel dege lijk tot 2006 doorgaat en dal Bayern die wedstrijd in Milaar. best kon winnen. Je bent niel voor niets aanvoerder. De Süd deutsche Zeitung concludeerde 'Hij is opgebrand en gemoti veerd tegelijk'. De krant beslooi Kahn in diens crisis te volgen er observeerde hoe de doelmar zich uit z'n depressie probeert U bevrijden. „Bij de laatste tra: ning wierp Oliver Kahn zich tt de modder, telkens weer, tot hi; eruit zag als een standbeeld va: zichzelf. Het regende, en Kah: strekte zijn vuisten uit naar hemel, nat, onder de modder, ai- leen. Een gelukkig mens in eer onvolkomen wereld." GPD Oliver Kahn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16