Gemeente is niet trager geworden PZC PZC Spel voor tacticus met grote longen Kinderen knutselen met paddestoelen 11 Eis anderhalf jaar cel voor agressieveling College verwerpt kritiek van Lokale Partij Vlissingen op effect reorganisatie Kerkwerve dicht voor vrachtwagens Baron Van Lynden (86) overleden Rijverbod voor automobilist Geld gestolen uit bedrijfspand Dronken tractorbestuurder botst Inbraak in woning PvdA turft extra kosten sportclubs Nieuwe raadsgriffier Terneuzen Geschiedenis van het waterschap Schouwen in kaart gebracht Winkeldieven aangehouden I I roa; vrijdag 25 oktober 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jari- ge inwoner van Middelburg wil niets weten van een alcohol verslaving. De man moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor zijn agressieve gedrag, dat 20 juli van dit jaar werd veroorzaakt door een combinatie van alco- hol en pillen. Officier van justi tie J. Eland achtte poging tot doodslag, zware mishandeling en vernieling bewezen en eiste tegen de Middelburger acht tien maanden gevangenisstraf. Eland was teleurgesteld in de houding van de verdachte. „U heeft kennelijk niet in de gaten dat u een alcoholprobleem heeft, maar dat zie je vaker bij verslaafden." De man was die avond in een Middelburgse flat volledig door het lint gegaan. In eerste instantie had hij een buurman geschopt en geslagen. „Hij wil de mijn relatie vermoorden", zei hij. Toen de politie het inci dent wilde sussen, gooide de verdachte een ijzeren staaf, die een agent net miste. Ook ver nielde hij een aantal ruiten. De Middelburger zei zich niets meer van het incident te herin neren. De conclusie van de psy choloog was dat de man ver minderd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest, maar de of ficier deelde die mening niet. „Hij weet de gevolgen als hij bier drinkt na gebruik van pil len. Dit is onacceptabel ge drag", merkte hij op. Raadsman E. Smit was het niet eens met de stelling van de offi cier. „Het is een eenmalig inci dent. Laat mijn cliënt terug naar huis keren en weer aan het werk gaan." De strafpleiter gaf de recht bank in overweging mee een straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest. Daarnaast vroeg hij een werkstraf, een leerstraf en een voorwaardelij ke gevangenisstraf. „Dit heeft geen zin, want hij wil niet wer ken zonder er geld voor te krij gen. Een voorwaardelijke straf moet een doel hebben", repli ceerde de officier. Uitspraak: 6 november. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen verwerpen de kritiek van de Lokale Partij Vlissingen (LPV) dat de reorganisatie ave rechts heeft uitgepakt. Het col lege erkent dat er wachttijden zijn bij het Centrum voor Werk en Inkomen en bij de Gemeente lijke Kredietbank, maar ont kent dat de gemeentelijke orga nisatie onoverzichtelijker is geworden en trager is gaan wer ken. De LPV kraakte in schrif telijke vragen onlangs harde noten over de reorganisatie. Sinds januari van dit jaar moe ten inwoners van Vlissingen, Veere en Middelburg die een bij standsuitkering willen, zich melden bij het Centrum voor Werk en Inkomen in Middel burg De samenwerking tussen de afdeling sociale zaken en het CWI loopt nog niet optimaal. Daarover zijn inmiddels afspra ken gemaakt. Het management van het CWI heeft ook tijdelijk extra personeel ingehuurd om de wachtlijst te verkorten. Daarnaast heeft de afdeling so ciale zaken het erg druk als ge volg van vacatures, die moeilijk vervuld konden worden. Ook daar zi] n maatregelen getroffen B en W hopen dat in beide geval len de wachtlijsten op 1 decem ber zijn weggewerkt. Het colle ge ontkent dat sprake is van een 'inhumane uitvoering', waar van de LPV repte. Mensen die in acute nood komen te zitten, worden met voorrang behan deld. Bij de Gemeentelijke Krediet- KERKWERVE - De bebouwde kom van Kerkwerve wordt nog dit jaar verboden gebied voor vrachtwagens. Alleen voor zwaar bestemmingsverkeer wordt nog een uitzondering ge maakt. Verder gaat in de be bouwde kom een dertig-kilome terregime gelden. Om de grens van de bebouwde kom te bena drukken komen er kompoorten. De inwoners van Kerkwerve klagen al geruime tijd over ver keersoverlast. Volgens de dor pelingen komt het regelmatig voor dat er vrachtwagens door het dorp rijden die er niets te zoeken hebben. Alleen omdat de chauffeurs volgens de Kerkwer- venaren om het dorp heen rijden teveel moeite vinden. Door een verbod voor vrachtwagens in te stellen, wordt het probleem aangepakt. Verder wordt vol gens de dorpsbewoners in het dorp en op toeleidende polder wegen als Zandweg en Verse- putseweg veel te hard gereden. Volgens dorpsraadsvoorzitter R. de Kan is de tijd dat dat onge straft kan gebeuren voorbij. „Depolitie heeft er laserguns bij gekregen." REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bank is geen sprake van wacht lijsten, maar wel bij het meld punt schuldhulpverlening. Mensen moeten daar zes weken wachten. Oorzaak is ook hier een aantal vacatures. Sinds 1 oktober zijn die opgevuld. Het college gaat ervan uit dat de si tuatie begin december normaal is. „Overigens worden ook hier acute noodsituaties snel ter hand genomen, onder meer ter voorkoming van ongewilde ge volgen als bijvoorbeeld uithuis zettingen." Aandacht Het college is het ook niet eens met opmerkingen van de LPV dat het gemeentebestuur klach ten van bewoners niet serieus neemt. Als voorbeeld noemde fractievoorzitter W. Hirdes de boulevardbewoners, die klagen over te snel rijdende scooters en motoren en mensen uit Bossen- burgh die klachten hebben over overlast, onveiligheid en ver keer. B en W stellen de 'toon van de vraag' niet te kunnen onder schrijven. „Opmerkingen en klachten krijgen de aandacht die ze verdienen. Dat leidt niet altijd tot een bevredigende op lossing voor alle betrokkenen." B en W ontkennen ook dat er bij verschillende afdelingen te wei nig personeel is. Wel is sprake van een grote wisseling van ambtenaren. Tot het eind van de jaren negentig nam bijna nie mand ontslag bij de gemeente. Daardoor steeg de gemiddelde leeftijd van 36 naar ruim 44 jaar. Op dit moment is een punt be reikt dat veel oudere ambtena ren gebruik maken van vut-re- gelingen, wat weer leidt tot vacatures. De afgelopen twee jaar bijvoorbeeld traden onge veer 130 nieuwe medewerkers in dienst. „Per saldo betekent dat wel een tijdelijk verlies aan ervaring. Ook is het zo dat er op ieder moment wel enkele vaca tures zijn waarvoor werving loopt." Volgens het college kan het nog wel eventjes duren voor nieuwe ambtenaren goed zijn geschoold en getraind. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het heeft zo op het eerste oog nog het meeste weg van een stelletje haaien die vechten om een prooi. Woest wordt het water door de vinnen opgezwiept, in de jacht op de puck. De letterlijk loodzware schijf wordt over de bodem met een ongeveer onderarm lange stok het doel ingeschoven. Het team met de slimste tactiek en de grootste longinhoud wint, legt de in de Haagse divisie gelou terde speler John Siemerink uit. Een pittig robbertje onderwa- terhockey was gisteren één van de onderdelen tijdens de intro ductie-avond van de 25 leden tellende duikclub De Schouw- se Duiker. Tien belangstellen den ondergingen in het Zierik- zeese zwembad Onderdak hun vuurdoop met perslucht. De activiteit was opgezet in ver band met het tienjarig bestaan van de club, al vormt de orga nisatie pas sinds goed twee jaar ook officieel een vereni ging. In tegenstelling tot ande re duikclubs kan bij de Schouwse Duiker geen oplei ding worden gevolgd. Daaren tegen geldt de vereniging wel als vangnet voor mensen die tijdens een vakantie een korte cursus hebben gevolgd en die ervaring onder deskundige be geleiding verder willen uit bouwen, legt Joera de Moree uit. In de zomerperiode (mei tot september) gebeurt dat in het buitenwater, in het winter seizoen verplaatst het gespar tel zich elke donderdagavond naar het zwembad. Net als op het veld gaat het er bij onderwaterhockey om, de puck in het doel van de tegenpartij te werken. foto Marijke Folkertsma Eén van de onderdelen uit de wintertrainingen is het onder waterhockey. Op verschillende plekken in Nederland wordt deze tak in competitieverband beoefend, vertelt Siemerink. Er bestaat zelfs een nationaal team. Een compleet team be staat uit zes zwemmers en twee wissels. Een officiële wedstrijd wordt bij voorkeur gespeeld over de breedte van het diepe bad. „De bedoeling is dat je de puk in het doel van de tegen stander weet te werken. Net als bij voetballen moet je niet te veel pingelen, maar goed sa menspelen." Waarom de sport in Zeeland niet in teamver band wordt gespeeld, weet Siemerink niet. „Erzijn onder tussen voldoende duikclubs, dus misschien moet iemand een keer het initiatief nemen om er hier ook mee te beginnen Als daar een beetje animo voor is, lijkt mij dat best leuk om te proberen." Meer dan vijftig kinderen deden mee aan de herfstactiviteitenmiddag in Ecoscope. door Esme Soesman RENESSE - De medewerkers van natuuractiviteitencentrum Ecoscope in Renesse hadden op 25 kinderen gerekend. De giste ren gehouden herfstactivitei tenmiddag bracht echter meer dan het dubbele aantal op de been. Vanaf volgend jaar wil Ecoscope maandelijks een the mamiddag houden. Dat plan bestaat al langer. Gis teren leek het erop dat er voor dit initiatief genoeg belangstel ling zal zijn. Ecoscope wacht een paar grote veranderingen. Het terrein rond het centrum gaat op de schop. Bij de ingang, waar nu nog een 'doods' doolhof ligt, moet een vlinder- en insec- tentuin komen. De speelheuvel even verderop wordt gedeelte lijk als duinlandschap, inclusief rondspringende konijnen, inge richt. Eveneens in de open lucht moet een soort natuurtheater verrij zen. Rondom een pleintje wordt een tribune met 45 zitplaatsen gebouwd. Zodat, schetst be heerder W. van der Hulle, be paalde activiteiten bij mooi weer naar buiten kunnen ver kassen. Ook de Stichting Recre atie Activiteiten Schouwen- Duiveland (SRASD), die activi teiten in de Renesser dorpskern organiseert, heeft zo een uit- wi j kmogeli j kheid. De komende winter wordt er nog meer versleuteld bij het na tuuractiviteitencentrum. Bin nen komt een natuurtheater, waar natuurfilms voor kinderen zullen gaan draaien. Buiten is reeds een kinderboer derij aangelegd Daar kunnen dan in het echt beestjes geaaid worden. En niets is zo leuk, foto Marijke Folkertsma bleek gisteren maar weer eens, als in groepsverband knutselen. Niet alleen kinderen, ook moe ders - en een enkele vader - za ten ingespannen over de herfst- materialen gebogen. Daarmee konden de kinderen twee kan ten op: een schilderij of een kijk doos maken. De zesjarige Joost uit Scharendijke koos voor een schilderij met diepte in het dek sel van een schoenendoos. De andere helft van de doos werd doorzijn even oude vriendje En rico uit Zierikzee met bladeren, tekeningetjes en paddestoelen gevuld. MIDDELBURG - In Mid delburg is gisteren A.J.H. baron Van Lynden overle den. Hij werd 86 jaar. Van Lynden bewoonde de voormalige oranjerie op het landgoed Ter Hooge, eigendom van de familie Van Lynden. De baron stond bekend om zijn gro te vogelkennis. Al in de jaren twintig be gon baron Van Lynden op het landgoed Ter Hooge vogels te observeren en zijn bevindingen vast te leggen in natuurdagboe- ken. Hij was meelevend lid van verschillende natuurorganisatie en schreef vele artikelen over zijn specialiteit, vogels. Chiel Jacobusse, voor lichter van Het Zeeuws Landschap: „Hij was een van de pioniers in het Zeeuwse. Wat we weten over de vooroorlogse na tuur komt van een zeer be perkt aantal mensen, en daar was hij er één van Dat het beheer van het landgoed Ter Hooge vei liggesteld isis volgens Ja cobusse in belangrijke mate zijn verdienste. Het is altijd eigendom van de familie Van Lynden geble ven, maar vanaf eind ja ren zeventig heeft Het Zeeuwse Landschap het beheer overgenomen. In de Koorkerk te Middel burg wordt maandag 28 oktober om 13 uur een af- scheidsdienst gehouden. Aansluitend is de begra fenis, om 15 uur in Koude- kerke. MIDDELBURG - Een 79-jarige automobilist uit Burgh- Haamstede is in de nacht van woensdag op donderdag betrapt op rijden onder invloed. De man werd om half twee aange houden op de Veerseweg in Middelburg. Uit een ademanalyse bleek dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een bekeuring van 190 euro en een rijverbod van een uur. MIDDELBURG - Uit een kantoor van een bedrijf aan de Her- culesweg in Middelburg is een paar duizend euro contant geld gestolen. De diefstal gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag. De hoogte van de braakschade is niet bekend. SINT-ANNALAND - Een dronken tractorbestuurder heeft woensdagavond een ongeluk veroorzaakt op de Hoendersweg in Sint-Annaland. De 22-jarige man kwam uit de richting van de Spuistraat toen hij niet genoeg rechts hield en tegen de au to van een 47-jarige man uit de gemeente Tholen botste. Nie mand raakte gewond. Tegen de tractorbestuurder werd pro ces-verbaal opgemaakt. Hij kreeg tevens een rijverbod van drie uur. WOLPHAARTSDIJK - Onbekenden hebben woensdag inge broken in een woning aan de Batterijweg in Wolphaartsdijk. Naast enkele tientallen euro's namen de dieven een pinpas mee. Daarmee werd die dag voor duizenden euro's gepind. SLUIS - De PvdA zet alle extra kosten op een rijtje, die de sportverenigingen in de nieuwe gemeente Sluis straks kwijt zijn als gevolg van de komst van de Westerscheldetunnel. De partij heeft daarvoor alle clubs in de gemeente aangeschreven en gevraagd mee te werken aan het onderzoek. Tot nu toe is er van verschillende zijden al de vrees uitgesproken dat de tun nel de sportverenigingen op flink wat extra kosten zal jagen. Uit de inventarisatie moet blijken of dat inderdaad zo is en in welke mate. De verenigingen wordt gevraagd hun bootkosten voor alle teams dit seizoen op een rijtje te zetten en ook de te verwachten tunnel- en of bootkosten voor het seizoen 2003/2004. Ook de te rijden kilometers moeten bij de inventa risatie worden betrokken TERNEUZEN - De 46-jarige A. ten Hoeve uit Paterswolde wordt de raadsgriffier van de nieuwe gemeente Terneuzen. Als de gemeenteraden van Axel, Sas van Gent en Terneuzen hierover op 31 oktober een positief besluit nemen, kan hij op 1 november met zijn voorbereidende werkzaamheden begin nen. Op 1 januari 2003 begint het 'echte werk'. Ten Hoeve heeft twintig jaar ervaring binnen de publieke sec tor. De laatste tien jaar werkte hij op het minister van VROM, waar hij de laatste periode was verbonden aan het Overheids loket 2000, een project dat vergroting van de klantvriende lijkheid van overheidsinstellingen als doel heeft. Hij was on der meer betrokken bij vernieuwingen binnen deze sector. Ten Hoeve is door de selectiecommissie, samengesteld uit afge vaardigden van de drie fusiegemeenten, gekozen uit dertien kandidaten. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Van de eerste in polderingen eeuwen geleden tot het gemechaniseerde onder houd aan de zeeweringen hal verwege de jaren negentig. En alles wat daar watertechnisch gezien tussen gebeurd is op Schouwen-Duiveland. In De Rand van 't Land heeft H. Kool- Blokland de waterschapsge schiedenis van Schouwen en Duiveland vastgelegd. Het boek over de geschiedenis van het waterschap is één van de laatste initiatieven geweest van het bestuur van Waterschap Schouwen-Duiveland. Met in gang van 1 januari 1996 is dat samen met de schappen van Walcheren, de Bevelanden en Tholen opgegaan in het huidige Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het nieuwe bestuur heeft dat plan overgenomen en van ieder waterschap, dat bij deze fusie betrokken was, een geschiede nis laten opschrijven. Terug in de tijd Is van de andere schappen een overzicht over de afgelopen de cennia gemaakt, voor deze ge schiedenis van Schouwen-Dui veland is de onderzoekster en schrijfster aanzienlijk verder terug in de tijd gegaan. „Vanaf de middeleeuwen met de eerste inpolderingen tot het einde van het Waterschap Schouwen- Duiveland", vat A. van der Wel, woordvoerder van het water schap, de tijdsspanne van de 'natte geschiedenis' bondig sa men. De reden om voor het noord-Zeeuwse eiland wat ver der terug te blikken, is dat voor de eerste keer 'in één overzich telijk boek' dit verleden is opge tekend. Door deze eeuwen heen staat de strijd tegen het water centraal. En werd het toenmalige Water schap Schouwen vanwege VLISSINGEN - Twee Span jaarden zijn gisteravond rond zes uur in de Aldi te Vlissingen aangehouden voor winkeldief stal. Ze hadden uit de winkel etenswaren weggenomen en de ze niet bij de kassa afgerekend. rampspoed en dijkvallen eens van 'onbetrouwbare dijkagie' beticht, Kool gebruikt haar boek om dit beeld recht te zet ten. Met robuustere dijken in de achttiende eeuw en het eerste Zeeuwse stoomgemaal bij Flaauwers maakte dit schap im mers gebruik van de modernste technieken. En dat is maar goed ook, zo betoogt Kool in haar boek. Want opgave van het ei land, zoals tot halverwege de vorige eeuw regelmatig werd geopperd, had weinig Zeeuwen en Zuid-Hollanders goed ge daan. „Het was de 'voormuur' voor heel Zeeland. Als Schou wen werd prijsgegeven, dan be tekende dat de ondergang voor alle andere Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden", zo stelt het Waterschap in de voorpubli catie. De watersnoodramp van 1953 heeft ook een belangrijke plaats in deze geschiedenis. Dat het boek van Kool rond de vijftigja rige herdenking van de ramp verschijnt, is volgens Van dei- Wel toeval. Het is niet het 'zo veelste' boek over de ramp. maar een overzicht van de wa terschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland. „De bedoeling was aan het eind van dit jaar het boek te presenteren Dat is iets later geworden." Het boek De Rand van 't Land verschijnt eind januari Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11