Stoelendans in de Statenzaal PZC Kleurige fantasiën van het heelal GGD wil schoolarts voor negenjarigen Strijd om Aziatische specerijen in nieuw bordspel over VOC Noordervliet vertelt over nieuwe roman La Chorale brengt sprookje van dichter Muzikale avonturier speelt met lucht en aarde in Middelburg 10 Performance Night brengt tien jonge acts Verkiezingen kunst cultuur vrijdag 25 oktober 2002 door Raymond de Frel OOSTBURG - Tien jeugdige acts treden op vrijdag 1 novem ber op tijdens de Performance Night in het Oostburgse Ledel- theater. De tweede editie van het festival heeft als thema 'Halloween'. De zaal wordt op gepaste wijze aangekleed. Het duo SazEl, be staande uit Elton Boussen en Sasha Kondic bijt om 20.00 uur het spits af. Dit tweetal maakt deel uit van de West-Zeeuws- Vlaamse metalband Badly Pre served en brengt een gloednieu we, akoestische song ten gehore. Daarna treedt Drums for Natu re, vorig jaar ook al present in het Ledeltheater, op. Onder lei ding van slagwerker Menno de Bruin trakteert dit gezelschap het publiek op een portie 'toffe energie'. De band Deo Volente bestaat uit muzikanten uit heel Nederland, maar heeft zijn roots in Zeeland. Deo Volente staat voor poëziepop: mooie luisterliedjes, afgewisseld met gedichten. Dans Het Schoondijkse Inner Scar staat tijdens de Performance Night voor het eerst op de plan ken. De zestienjarigen Dewi Oostdam en Nicole Hoogstraate verzorgen een zelf gechoreogra feerde dans. Daarna komt Ter- neuzenaar Arjen Verdoorn in actie. De 23-jarige Verdoorn speelt al zestien jaar gitaar en ri cht zich met name op klassieke stukken. Verdoorn brengt twee nummers ten gehore, waaron der de Flamenco Asturias. De zeventienjarige zangeres/gita- riste Johanna de Vos uit Bier vliet speelt enkele covers van bekende artiesten. Ronny Ver- sluys, alias de SingingMailman, uit Zuidzande speelt eveneens een aantal covers. De uit Roo sendaal afkomstige illusionist Paul Weiss is gezien zijn woon plaats een vreemde eend in de bijt. De band Perfect Alibi sluit het festival - en daarmee ook haar eigen bestaan - af. Perfect Alibi speelt tijdens zijn aller laatste optreden nummers van rock- en metalacts als Bush, Nickelback en Metalliea. door Maurits Sep Blijf zitten waar je zit en verroer je niet. Het wordt vaak gezien als de reflex van politici zodra verkiezingen in het verschiet liggen. Ze willen niet op straat gezet worden, behalve om cam pagne te voeren. Maar, daarna weer snel terug naar het pluche. Van de 47 zittende Statenleden willen er 31 na 11 maart 2003 terugkeren. Het is trouwens zwart leer waarvan de zetels in de Statenzaal zijn gemaakt. Pluche is er niet meer te vinden sinds de verbouwing van het Statencomplex door architect Cees Dam in 1989. Voor dien wel; toen waren de houten stoelen gevuld met een zacht kussen. Negen van de huidige Statenleden hebben ook daarop nog gezeten. Gedeputeerde Gert van Zwieten bijvoorbeeld. Hij kwam in 1978 al in het provinciebe stuur. Toen als lid van Provinciale Sta ten. Van de politiek maakte hij zijn be roep toen hij in 1995 gedeputeerde werd. Van Zwieten is de langst zittende pro vinciebestuurder. Vanaf maart moet de Zeeuwse politiek het zonder hem stel len. Met hem vertrekken zeker vier van de zes gedeputeerdenOok partijgenoot Jaap Hennekeij, PvdA'er Daan Bruin- ooge en CD A'er Lous Coppoolse dragen het stokje over. Gedeputeerde Toine Poppelaars maakt grote kans op een herbenoeming. Na zijn eerste periode in het dagelijks be stuur van de provincie is hij tot lijst trekker gekozen voor het CDA. De christen-democraten behoren in Zee land steevast tot de grootste fracties, en nu de partij het landelijk zo goed doet,' lijkt zij al bij voorbaat verzekerd van een overwinning in maart. Poppelaars dreigt als enige over te blij ven van het zittende college van GS. Gert de Kok stelt zich voor zijn PvdA wel weer beschikbaar als lijsttrekker en gedeputeerde, maar hij heeft vijf concurrenten, onder wie de Statenle den Marjan de Koster en Gerard Bos man. De partijleden moeten nog een keuze maken. Bovendien zitten de soci aal-democraten electoraal in een diep dal. De extra Kamerverkiezingen in ja nuari zullen uitwijzen of ze op de weg terug zijn. En of de partij dus weer in het college van GS kan deelnemen. In 1999 lukte dat al maar op het nippertje, omdat de SGP zich met slechts één zetel minder nadrukkelijk aan het front meldde. Zo ingrijpend als de vernieuwing in Ge deputeerde Staten zal zijn, zo beperkt Zo ingrijpend als de vernieuwing in Gedeputeerde Staten zal zijn, zo beperkt wordt die in Provinciale Staten. foto Lex de Meester wordt die in Provinciale Staten. Twee derde van de 47 Statenleden wil blijven - of dat lukt, is allereerst aan hun partij en vervolgens aan de kiezer. Slechts zestien keren niet terug, en daar zitten vier gedeputeerden al bij. De aftocht wordt vrij wel volledig geblazen door de coalitiepartijen CDA (6), PvdA (4) en WD (3). Vooral de oude garde zwaait af. Fractievoorzitter Lukkie Neder - hoed en gedeputeerde Lous Coppoolse van het CDA, beide sinds 1987 in de Staten; fractievoorzitter Leintje Ver meulen (1992), gedeputeerde Daan Bruinooge (1991) en Statenlid Doede Holtkamp (1987) van de PvdA; de gede puteerden Hennekeij (1982) en Van Zwieten (1978) van de VVD. GroenLinks is de enige andere fractie die noodgedwongen op zoek moet naar nieuw bloed. Slechts Marten Wiersma blijft over. Fractievoorzitter Frans van Kollem vindt het na twaalf jaar welle tjes, Chantalle Dupont en Ankie Smit houden het na één periode alweer voor gezien. Patricia van Veen wil D 6 6 blijven verte genwoordigen, maar de partij heeft een andere lijsttrekker gevonden in de voormalige Amsterdamse wethouder Jikkie van der Giessen. D66 is nu een eenmansfractie, dus Van Veen moet vrezen voor haar plaats. Ongewijzigd De fracties van SGP, ChristenUnie en Partij voor Zeeland willen ongewijzigd verder. Mits hun achterbannen op nieuw het vertrouwen uitspreken in de mensen die er nu zitten. Net als bij de andere partijen moet die beslissing nog genomen worden in november/decem ber. En mits zij natuurlijk voldoende stemmen weten te vergaren. De Partij Weststrate keert niet terug. Maar enig lid Marien Weststrate wel licht wel. Hij is met enkele mensen in gesprek over deelname aan de Staten verkiezingen onder een nieuwe naam. Lege plekken moeten worden opge vuld. Alleen van CDA en WD zijn de kandidatenlijsten al bekend. Bij de christen-democraten prijkt de naam van Wies Saman prominent op de lijst. Saman staat op de derde plaats. Dat lijkt erop te duiden dat de partij in hem een gedeputeerde danwel een fractie voorzitter ziet. De WD schuift Fred Vos naar voren. De oud-directeur van de PSD is een tweede plek toegekend. De Zeeuwse partij voorzitter Jan Schout heeft de vierde plek gekregen, de voormalige Goese wethouder Sjoerd Heijning de achtste. Hun posities zijn veelbelovend, maar zij dienen terdege rekening te houden met Hans van Geesbergen. Hij heeft zich teruggetrokken voor de komende verkiezingen. Niet uitgesloten wordt echter dat het Statenlid via een omweg toch terugkeert. Gedeputeerden mogen na maart ook van buiten de Staten wor den gehaald, dus zonder dat zij op de kandidatenlijst stonden. Dat opent voor Van Geesbergen de deur om toch nog in de voetsporen van zijn vader te treden. Alfred Leonard van Geesbergen was gedeputeerde van 1966 tot 1982. door René Schrier GOES - De Zeeuwse gemeenten moeten zich buigen over de vraag of de schooldokter voort aan 9-jarigen onderzoekt, of zijn aandacht blijft richten op 7-jarigen. Het voorstel van de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland (GGD) is die leeftijd van 7 naar 9 jaar te verschuiven. Het algemeen be stuur van de GGD vergadert daar donderdag 7 november Momenteel komen scholieren in principe drie keer met de schoolarts in aanraking. Op 5- jarige leeftijd, op 7-jarige leef tijd en op 13-jarige leeftijd. De keus voor de leeftijden van 5 en 13 jaar is historisch gegroeid. Op de leeftijd van 5 jaar ligt het accent op lichamelijke afwij kingen en op schoolrijpheid. Op de leeftijd van 13 jaar ligt het accent op de psychosociale ont wikkelingen. Het contactmo ment van het onderzoek op 7-ja- rige leeftijd ligt asymetrisch tussen deze twee leeftijden m Dit is voorzaakt dooreen beslis sing uit 1990 om het onderzoek bij ,11-jarigen te laten verval len. Weliswaar heeft de GGD daar na dat onderzoek bij 11-jarigen ooit wel aangeboden aan de deelnemende gemeenten, maar geen enkele gemeente wenste daar gebruik van te maken. Het is voor de gemeenten niet duurder of goedkoper om hei schoolartsenonderzoek te ver schuiven van 7-jarigen naar 9- jarigen. Ook landelijk worden niet de 7-jarigen, maar de 9-ja rigen door de schoolarts onder zocht. Als de gemeenten me: die wijziging akkoord gaan zullen de basisscholen daar van op de hoogte worden steld. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg, de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en boekhandel De Drukkerij in Middelburg presenteren woens dag het nieuwe spel 'Naar de Oost'. Het bordspel gaat over Zeeland en de oprichting van de Vereenigde Oost-Indische Com pagnie. Splotter Spellen BV heeft het spel ontwikkeld. De SCEZ en de gemeente Middelburg hebben daarvoor opdracht gegeven in het kader van vierhonderd jaar VOC. Iedere deelnemer speelt een Zeeuwse koopman die schepen uitrust voor cle handel op de Oost. Na een lange en vaak ge vaarlijke reis, werden in Azië veel kostbare producten als kruidnagel, zijde en peper mee genomen. Die producten lever den in Europa enorme winsten op. Voordat de VOC in 1602 werd opgericht was sprake van een felle concurrentie tussen de ver schillende Hollandse en Zeeuw se kooplieden. In het nieuwe bordspel 'Naar de Oost' kan de ze strijd om de Aziatische spece rijen worden nagespeeld. De eerste exemplaren van hel spel worden overhandigd i de Zeeuwse gedeputeerde voor cultuur, G. de Kok, en burge meester K. Schouwenaar van Middelburg in het gebouw De Burg van de SCEZ aan de Groenmarkt. Leerlingen van de Christelijke Scholengemeen schap gaan het spel ter plekke uitproberen. Na woensdag 30 oktober is het spel onder meer te koop in De Drukkerij en het Zeeuws Mari tiem Museum aan de Nieuwen- dijkin Vlissingen. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Schrijfster Nelleke Noordervliet is donder dag 7 november te gast op een li teraire avond in Porgy Bess in Terneuzen. Zij zal daar vooral vertellen over haar nieuwe ro man Pelican Bay. Die gaat over een speurtocht naar het hoe en waarom van een in de achttien de eeuw op een Caribisch eiland gepleegde moord. Noordervliet is een van Neder lands bekendste schrijfsters. Zij debuteerde in 1980 met Tine of De dalen waar het leven woont, een geromantiseerde biografie over Multatuli's eerste vrouw, Everdina Huberta baronesse van Wijnbergen. Noordervliet nuanceert in deze roman het ge ijkte beeld van zielenpoot dat Tine aankleeft. Veel vaker zal Noordervliet zich daarna nog op historische onderwerpen stor ten. Het toneelstuk Belle en Benjamin gaat over de vriend schap tussen Belle van Zuylen en Benjamin Constant, met op de achtergrond de perikelen van de Franse revolutie. Die speelt ook een belangrijke rol in de ro man Het oog van de engel. In De naam van de vader schrijft Noordervliet over de twintigste eeuw. Een vrouw gaat op zoek naar haar vader, een Duitse sol daat in de Tweede Wëreldoor- log. Uit het paradijs is een roman over tekenaar David Berk. Door de zeef van de tijd is de geschie denis van Nederland aan de hand van schilderijen uit het Rijksmuseum. Over haar laatste roman Pelican Bay zei Noor dervliet onlangs in de PZC: „Het is altijd weer de geschiedenis. Hoe beschrijf je de geschiedenis, wat is feit en wat is waarheid? Wat is verzinsel?" Aanvang: 20.15 uur. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Het Vocaal En semble La Chorale verzorgd morgen in de Grote kerk in de Noordstraat Terneuzen een spe ciaal concert. Uitgevoerd wordt het sprookje Vem kan segla van dichter Willem de Geus. De Geus is lid van La Chorale en hij publiceerde in 1999 zijn eer ste gedichtenbundel. Hans War ren omschreef hem als een ei genzinnige dichter. De Geus combineert muziek en litera tuur. Vem kan segla is geen musi cal en zeker geen toneelstuk. La Chorale zingt liederen en het verhaal wordt verteld door An neke van Glansbeek. Er is ge zorgd voor een passend decor en het vocaal ensemble en een klein instrumentaal ad hoe ensemble worden geleid door Arie Karre- man. Het verhaal is romantisch. Het gaat over de liefdesgeschiedenis van het meisje Julia dat tot over haar oren verliefd wordt op een onverwachte bezoeker van het rustige havendorpje waar zij woont. De vreemdeling Vladi mir is in een reddingssloep de haven binnen gedreven. De lief de is wederzijds en dat wordt wervelend uitgedrukt in een ge arrangeerde gavotte van Bach. Maar De Geus schreef een klas siek melodrama, er is ook nog Fernando die al heel lang van Julia houdt. Kiest zij voor de spontane liefde voor Vladimir, of trekt het stabielere leven met Fernando haar toch meer aan? De titel van het verhaal lijkt abracadabra, maar is dat niet. Het Deense volkslied Vem kan segla, förutan vind stelt de vraag 'Wie kan zeilen zonder wind?' Die vraag wordt beant woord in het verhaal, dat aange kleed wordt met romantische liederen die een extra lading krijgen door de inhoud van het verhaal. De begeleiding is in handen van (semi-)professionele musici Jo- landa Fassaert, Lucy Dhoore (violen), Paul Heesbeen (contra bas), Angelique Nijssen (dwars fluit) en Adriaan Krijger (orgel). Het arrangement voor dwars fluit van de titelsong Vem kan segla is van de hand van Arie Karreman. Zaterdag 26 oktober in de Grote kerk Terneuzen, aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten zijn tele fonisch verkrijgbaar (0115- 631379). door Anita Tournois CLINGE - Het kleurenscala in de schilderijen van Manuel Es- teban is schier eindeloos en be paalt in grote mate de sfeer van zijn werk. Zijn geschilderde ge dachten en gevoelens gaan voorbij aan grenzen, de ruimte in. Mystieke en mysterieuze ta ferelen werpen een blik op de bevrijding van de menselijke geest. Van deze Spaanse kunste naar, bekend over de hele we reld en geëerd in eigen land, werd afgelopen zondag een ex positie geopend in Galerie Es prit in Clinge. Het is de vierde maal dat Este- ban zijn werk exposeert in Clin ge. De naam van een dorp die op de lijst van solotentoonstellin gen - in totaal bijna zestig - prijkt tussen allemaal namen van grote steden als New York Tokio, Parijs, Londen, Berlijn, Brussel, Madrid, Genève en Amsterdam. De Spanjaard, geboren in Za- mora, wist al op dertienjarige leeftijd dat schilderen zijn le vensdoel was. Na een opleiding aan de Fine Arts School in Va lencia en de bekende academie van Madrid, La Escuela de San Fernando, reist hij door Europa en Amerika om terug te keren in zijn geboorteland, in Madrid, zijn huidige woonplaats. Daar schildert hij onstuitbaar aan zijn werken in acryl op linnen. Schilderijen in vele tinten van het kleurenspectrum, in scha keringen van heel licht pastel tot fel en vurig, die in elkaar overgaan of contrasteren, maar waarbij het licht altijd domi neert. Esteban is colorist in hart en ziel. Zijn onderwerpen worden ab stract weergegeven, aanwezige elementen figuratief door een subtiele belijning en het toepas sen van vlakken, die zelden worden afgebakend. Door zijn manier van werken met penseel, palet of met de vingers ontstaat soms wat reliëf, dikkere en dun nere lagen, die trefzeker over el kaar zijn aangebracht. Er is veel beweging. De opgeroepen sfeer is soms teder en beschouwend, dan weer heftig en betrokken, maar nooit somber. De mense lijke persoon is altijd aanwezig, als individu, met zijn tweeën of in groepsverband. Steeds de zelfde vorm, noch man noch vrouw, rijzig van gestalte, het hoofd klein en niet nader uitge werkt. Hun houding, liggend, staand, zittend, zwevend, drukt emotie uit. Vechtend, zoekend, berustend, bescheiden of krach tig, bepalen zij naast de kleur, de sfeer van het werk. Vliegende schotels Was dit voorheen al niet aan tijd en plaats gebonden, nu vormen de ruimte en hemellichamen als zon en sterren recente elemen ten in zijn taferelen. In Cosmic Matter bijvoorbeeld zien we zwevende ovaalvormen, vlie gende schotels, in de ruimte. Window to infinity toont een cirkelvorm, de aardbol met daarboven een kubus, het ven ster naar de eeuwigheid, daar voor een mens die zijn armen of vleugels uitstrekt. Kiss under the spotlights geeft een beeld van twee mensen in een innige omhelzing, gezeten op een soort^ vliegend tapijt. Bepaalde vor men van communiceren komen regelmatig terug en zijn ook voelbaar in de werken Union in space, First contact, In the search en In the park. Op de vraag aan Esteban, waai-om hij voor deze onderwerpen en voor deze vorm van communicatie kiest, komt het volgende ant woord. ,,Ik werk nooit realis tisch. Dan kan ik net zo goed een foto maken. Ik hoop dat mijn werk stof tot denken geeft, maar bovenal wil ik de fantasie en de menselijke geest prikkelen." Een verklaring, die gestaafd wordt door verdere titels als Dialoque by a star, The cloud ri der, The unknown sun en The pink planet. Kleur, vormgeving en onderwerp, specifieke ken merken voor het werk van Es teban, waardoor zijn handte kening eigenlijk overbodig wordt. Tentoonstelling t/m 17 november in Galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Openingstijden do. t/m. zo. 13.30 17.30 uu, do. avond ook van 19.00 21.00 uur door Douwe Eisenqa MIDDELBURG - Nieuwe Muziek in Middelburg zet morgenavond de deuren open voor het World Groove Project, een initiatief van gi tarist Jan Kuiper. Begin au gustus vond in Den Bosch de vuurdoop van dit muzikale avontuur plaats. Jazzgitarist en componist Jan Kuiper heeft sinds jaar en dag een voorliefde voor Afrikaanse muziek. Zijn Sui te Mbalach, door Nieuwe Muziek in de afgelopen jaren meerdere malen geprogram meerd, combineert een strijkkwartet met Afrikaan se trommels. Drie jaar gele den kwam hij in contact met het Boeddhisme, met yoga en, daarmee samenhangend met Indiase muziek. Tegelij kertijd liep Kuiper tegen de grenzen van Afrikaanse rit mes op. „Afrikaanse ritmiek kan heel complex zijn", geeft hij zelf onmiddellijk toe, „toch wordt er alleen maar in drieën of vieren geteld. In diase muziek kent veel lan gere patronen, soms wel van 41 tellen." Hij belde de tabla speler San- dip Bhattacharya op en no digde hem uit om samen te werken met zijn vaste, Sene galese percussionist Mousse Pathe M'baye. Het was vol gens Kuiper in het begin vooral een kwestie van tel len: „Mousse moest erg wén nen omdat hij patronen uit verschillende maatsoorten achter elkaar moest plakken om gelijk uit te komen met de tabla van Sandip. Maar toen we het eenmaal doorhadden, werkte het fantastisch." Deze grenzenoverschrijden- de combinatie van ritmes wordt aangevuld door drum mer Raoul Roosenstein, in de ogen van Kuiper een super talent: „Raoul is een echte popdrummer met een enor me power, hij legt een flinke dosis funk onder het geheel. Raoel nam op zijn beurt Oeds Bouwsma mee, een bassist uit de mainstream jazz. Die wist niet wat hem overkwam toen ie de eerste keer mee speelde." foto Charles Strijd Het gezelschap wordt ge complementeerd door Kui per zelf op akoestische gitaar en de Duitser Jan Klug die een zelfgebouwde 'pathé foon' bespeelt. Kuiper noemt het oneerbiedig een 'Gam- j ma-blokfluit': ,.Het is niet meer dan een PVC-buis met een mondstuk. Daar hangen dan allerlei elektronische apparaten aan. Jan creëert daar de meest fantastische ruimtelijke klanken mee. Het geeft lucht aan de muziek als i tegenhanger voor het aardse van al die trommels." Tegenstrijdig Lucht en aarde, het zijn te genstellingen waarmee Jan Kuiper werkt: „Ik heb met dit project geleerd dat het concept belangrijker is dan de muzikanten. Tegelijker tijd maken de musici het con cept. Die twee stellingen lij ken tegenstrijdig, dat zijn ze ook maar ook weer niet Zon der de muzikanten zelf kom je niet tot de kern van muziek maken. Daar gaat het in het klassiek idioom ook mis. In de westerse klassiek muziek is de muzieknotatie verheven tot norm. Die notatie kan echter nooit het wezenlijke element van muziek van gen." Behalve zaterdag in de Klo veniersdoelen treedt het ge zelschap volgende week vrij dag op in het Diekhuus te Middelharnis. Manuel Esteban met op de achtergrond twee van zijn werken The cloud rider en. Kiss under the spotlights Het World Groove Project is een nieuw initiatief van gita rist Jan Kuiper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10