PZC College wil camera's in centrum 1 brunch Tocht en vocht fataal voor Historama Middelburg pakt lichtreclame aan Het is tijd voor de beste deal op hypotheekgebied. Extra toezicht en verlichting moeten Vlissingse binnenstad veiliger maken Jeugd discussieert met demissionaire ministers Rechter spreekt ambtenaar vrij van aannemen steekpenningen Dertig maanden voor geweld Zeeuws Museum zoekt mooiste verzamelingen Schipper van bietentocht raakt gewond zeeuwse almanak Val WALCHEREN donderdag 24 oktober 2002 door Ron Magnée I— 'VLISSINGEN - Het Vlissingse college van burgemeester en 'wethouders overweegt camera's op te hangen in de Beursstraat, het steegje direct achter café •Nationaal. Directe aanleiding is de schietpartij afgelopen week einde waarbij een portier van het café ernstig gewond raakte. 'Waarschijnlijk neemt de ge- •meenteraad al in november of december een voorbereidings- besluit over de komst van came lra's - waarsch ijnlijk twee of drie {stuks. Hiermee wordt de komst {van de bewakingsapparatuur •mogelijk gemaakt. Naast de ca- jmera's zijn er nog meer maatre- 'gelen genomen om de veiligheid in het gebied te vergroten. Zo zal 'de Beursstraat extra worden 'verlicht. Bestaande lantaarn- opalen krijgen fellere lampen en er komen extra lantaarns aan de ;muren. Ook op het Bellamypark komt extra verlichting. De 'maatregelen zijn genomen op {verzoek van buurtbewoners en ondernemers rondom het Bella- Imypark. „We hebben met de buurt gesproken Die meldde ons dat het toch wel erg donker Iis's avonds. De politie bevestig de dat", aldus wethouder C. de Keijzer, die bij afwezigheid van burgemeester A. van Dok-van Weele de zaak in behandeling heeft. Met verlichting en camera's hoopt het gemeentebestuur ook de overlast van drank- en drugsgebruikers in het steegje tegen te gaan. Onderdeel van het plan is dat ook de politie meer en actiever gaat surveille ren. Gebleken is dat niet alleen op zaterdagavond, maar ook op Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu champignonsoep en chili con came of quiche (vegetarisch) en fruitsalade voor €11,50 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 26 oktober 15.00-16.30 uur Laurent Marty gitaar Verkiezing Boek van het Jaar 2002 haal uw stemformulier bij de balie van de afdeling literatuur of bij onze boekhandel in 't Spui in Vlissingen cd-afdeling Aangenaam Klassiek 2002 6,99 inclusief 30 kortingcoupons t.w.v. 270,00 kijk ook op www.drukkeriimiddelburc.nl vrijdagmiddag de overlast in het gebied groot is. Dan houdt het café namelijk 'happy hour', wat veel jongeren aantrekt. Het gemeentebestuur heeft dus niet besloten om Nationaal na de schietpartij een tijd te slui ten. Volgens wethouder De Keijzer is daar geen reden toe. Kans op herhaling acht hij ge ring: „De bewuste persoon zit in de cel en zal er niet zo snel meer uitkomen." Bovendien heeft het personeel van Nationaal kor daat opgetreden, vindt De Keij zer. „Hen valt niets te verwij ten." Feit is wel dat de schutter zater dagavond mét het vuurwapen in Nationaal op de eerste verdie ping is gesignaleerd. Omstan ders waarschuwden hierop de portiers. Nadat zij de man naar beneden hadden gevoerd, werd hem gevraagd door de metaal detector te lopen. Dat weigerde hij tot twee maal toe, waarna hij naar buiten werd gevoerd. Een van de portiers is met hem mee gelopen en werd vervolgens neergeschoten. „Het is duidelijk dat dat zonder veel communica tie gebeurde en zonder dat daar een ruzie aan vooraf ging", al dus wethouder De Keijzer. Hoe de man, ondanks de detec- tiepoorten bij de ingang, toch binnen is gekomen, is onduide lijk. De Keijzer gaat er vanuit dat de beveiliging nauwgezet heeft gecontroleerd en daarbij geen steken heeft laten vallen. „Zolang het tegendeel niet is be wezen, vertrouw ik erop dat ze dat goed gedaan hebben." Ook woordvoerder A. Don van de politie weet niet hoe de ver dachte met het wapen op de eer ste verdieping terecht is geko men. De getroffen portier, die nog steeds in een Antwerps zie kenhuis ligt, kon tot op heden niet worden verhoord. Het vuurwapen waarmee de ver dachte heeft geschoten, is voor alsnog niet gevonden. Brand weerlieden zochten eerder deze week bij de Michiel de Ruijter- haven - de jachthaven voor het Muzeeum - maar vonden niets. MIDDELBURG - Een 49-jarige man uit Burgh-Haamstede is gisteren in Middelburg vrijge sproken. De rechtbank achtte niet bewezen dat de ambtenaar van de voormalige gemeente Westerschouwen in 1997 steek penningen zou hebben aange nomen van een architect, in ruil voor een bevoorrechte positie bij de aankoop van bouwgrond aan de Platboslaan in Burgh- Haamstede. De ambtenaar werd ervan ver dacht 42.500 gulden in zijn ei gen zak te hebben gestoken. Het Openbaar Ministerie had negen maanden gevangenisstraf en een boete van 20.000 euro ge- eist, maar raadsman H. Duns- bergen verzekerde tijdens de behandeling al dat er geen enkel bewijs was om zijn cliënt te ver volgen. De strafpleiter verwees in dat verband naar de beperkte inbreng van de ambtenaar, die hooguit een toetsende rol bij de bouwaanvraag heeft gehad. De ambtenaar, die inmiddels bij de gemeente Kapelle werkt, heeft het aannemen van de steekpen ningen altijd ten stelligste ont kend. Ook werd de man gisteren vrijgesproken van vermeende belastingfraude. De vaste tentoonstelling in Historama is nog ruim een week te bekijken. foto Ruben Oreel door Britta Janssen MIDDELBURG - Het Histora ma in Middelburg sluit op 1 no vember. De vaste tentoonstel ling in de Kloostergangen van de Abdij kan niet langer worden gehouden, omdat de ruimte ver ouderd is. Tocht en vocht be schadigen de geëxposeerde ob jecten. Het Historama werd in 1992 geopend door Pieter van Vollenhoven. Historama geeft bezoekers nog ruim een week een beeld van de historie van de Middelburgse abdij. Daarna verdwijnen de Maarten Toonder-poppen, an sichtkaarten over de oorlog en de vaste videopresentatie. De Kloostergangen zijn in de toekomst openbaar toeganke lijk en zullen alleen nog ge bruikt worden voor incidentele activiteiten. Te denken valt aan muziek en beeldende kunst. „De provincie Zeeland is de baas van het Zeeuws Museum, waarvan de expositie Histora ma een onderdeel is. In principe kan iedereen die ideeën heeft voor incidentele activiteiten te recht bij de provincie", aldus di recteur V. Byvanck van het Zeeuws Museum. Het Zeeuws Museum is nog met de gemeente Middelburg, het Roosevelt Study Center en de Abdijkerken in overleg over de kruidentuin en de Abdijrond leiding. Een rondleiding door het eeuwenoude complex blijft mogelijk, maar zal wel een an dere opzet krijgen. Met het sluiten van Historama verdwijnt ook de museumwin kel. Bij de heropening van het Zeeuws Museum in 2004 zal een nieuwe winkel in combinatie met een café door een commer ciële exploitant worden be heerd. De tentoonstellingen van het Zeeuws Museum over de VOC in Middelburg en van de gevelste nen uit Middelburg en Zeeland zijn nog tot de sluitingsdatum in de kloostergangen van het mu seum te bezichtigen. door Britta Janssen VLISSINGEN - Ruim honderd Nederlandse jongeren van twaalf tot achttien jaar gaan maandag in discussie met demissionaire ministers en staatssecretarissen. In de Twee de Kamer vindt dan namelijk het zevende Nationale Jeugdde- bat plaats. Ondanks de val van het kabinet gaat het debat ge woon door. Zeeland wordt ver tegenwoordigd door Roberto van Loo uit Kruiningen en Tho mas Oomens uit Middelburg. „Ik hoorde op school over het debat en dat leek me gelijk hart stikke leuk. Ik geef graag mijn mening over dingen die me inte resseren", vertelt Roberto (13). Hij gaf zich op en ter voorberei ding was er een debat in Middel burg. „Ik was toen wel zenuw achtig, want alleen de besten mochten naar het nationale de bat in Den Haag. Aan het eind werden de namen van de geko- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Brui- nisse voor poging doodslag, openlijk geweld, bedreiging en verduistering veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf. In de strafmaat was zes maanden inbegrepen, omdat hij de geweldsdelicten tijdens zijn proeftijd pleegde. De man was 29 juni dit jaar in Goes met zijn auto op twee man nen ingereden, nadat hij eerder op het woonwagenkamp in Zierikzee opzettelijk een man had aangereden. De Goese slachtoffers liepen verwondin gen op toen ze door de auto wer den geschept. De Bruënaar had die dag samen met drie metgezellen mensen bedreigd en aangevallen met een knuppel en een ijzeren staaf. Verder achtte de rechtbank be wezen dat de man benzine had verduisterd. door Ron Magnée MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat buitenreclame die niet aan de richtlijnen vol doet, hard aanpakken. Hans Anders, C&A en Kijkshop krij gen vier weken de tijd om de lichtbakken aan te passen. Doen ze dat niet, dan volgen dwangsommen. Vorig jaar zomer hing C&A nieuwe lichtbakken aan de pui zonder de daartoe verplichte vergunningen. De gemeente Middelburg verzocht het bedrijf hierop de lichtreclames aan te passen, zodat ze aan de richtlij nen voldoen. Het kledingconcern is zich van geen kwaad bewust. Woord voerder E. Fafié van C&A Ne derland geeft toe dat er andere lichtbakken zijn opgehangen, maar dat die nauwelijks anders zijn dan de vorige. „De lichtre clames zijn gerestyled, maar ze zijn maar op een paar punten veranderd. Bovendien zijn de bakken kleiner gewor den." Het bedrijf Haco zegde septem ber vorig jaar toe de gemeente een nieuw ontwerp van de licht reclame op te sturen. Haco is vaste leverancier van de C&A- lichtreclames. Het nieuwe plan werd nooit door Middelburg ontvangen. Een jaar lang ge beurde er niets, tot deze zomer. In augustus schreef Middelburg een brief aan C&A. Binnen vier weken moest het nieuwe ont werp voor de lichtreclame aan de gemeente worden voorge legd. Het kledingconcern schakelde het Amsterdamse ad vocatenkantoor Stibbe in. Een juridisch steekspel volgde, waarbij de advocaat op een soortgelijke zaak in Deventer wees. Daar eindigde de twist tussen de kledingwinkel en de gemeente voor de rechter, waar bij C&A uiteindelijk aan het langste eind trok. „Dat geeft ons een goed uit gangspunt", verklaart woord voerder Fafié. Toch hoopt hij dat het niet op een rechtszaak aankomt. „Alle geschillen gaan tegenwoordig via de rechter, maar wij hopen er met goed overleg uit te komen." Middel burg is niet door de argumenten van C&A overtuigd en gaat over tot harde actie. Als de kleding winkel de lichtreclame niet aan past, volgen er dwangsommen van 250 euro per dag met een maximum van 5000 euro. Als dit geen soelaas biedt, volgt er be stuursdwang: dan haalt de ge meente zelf de borden van de ge vel, op kosten van C&A. Gedoogd De kledingwinkel is niet de eni ge die de gemeente op zijn pad vindt. Ook ketens als Hans An ders en de Kijkshop hebben een brief van de gemeente ontvan gen. Hans Anders aan de Lange- viele heeft de buitenreclame aangepast. Ook deze lichtbak ken voldoen niet aan de richtlij nen die sinds 1997 gelden, schrijft de gemeente. Overigens deden de vorige lichtreclames van Hans Anders dat ook al niet. Maar die werden op grond van een overgangssituatie gedoogd. Even verderop aan de Langevie- le is het de Kijkshop die een soortgelijk bericht van de ge meente heeft gekregen. Ook hier worden de regels voor lichtbak ken volgens de gemeente met voeten getreden. Advertentie Rabobank C&A heeft de lichtreclame vervangen zonder vergunning van de ge meente Middelburg. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum gaat samen met de Avro een tentoonstelling maken met verzamelingen van kinderen. De twee mooiste, leukste, gekste of compleetste verzamelingen gaan door naar de finale in een groot museum in het voorjaar van 2003. Het Zeeuws Museum nodigt alle jonge verzamelaars van tien, elf en twaalf jaar oud uit om hun verzameling te laten zien in het museum. Deelnemers kunnen zich inschrijven via de web site van de museumbende: ioww.museumbende.nl. De ui terste inschrijf datum is 20 no vember. De Zeeuwse tentoonstelling, die in de kerstvakantie wordt ge houden, maakt deel uit van een grootschalig evenement over verzamelen en sparen door Avro's Kunsttribune en de Stichting Museumjaarkaart. Gelijktijdig met het Zeeuws Museum openen elf andere mu sea met een kersttentoonstel ling over het thema. De tentoonstelling wordt ge houden van 21 december tot en met 5 januari. Jonge strandjutters Het Zeeuws Museum gaat er vanuit dat Zeeland veel jonge strandjutters heeft, die grote verzamelingen moeten hebben van fossielen, schelpen en ande re zaken uit de natuur. Ook ver zamelingen van stickers, pos ters, knuffelbeesten, lepeltjes en bijzondere munten en postze gels zijn welkom. Tijdens de finale in het voorjaar van 2003 beslist een landelijke jury wie de allermooiste verza meling heeft van het land en Spaarkampioen wordt. BRUINISSE - De schip per van de zeilklipper Avontuur uit Goes is in de nacht van dinsdag op woensdag gewond afge voerd naar het zieken huis. Hij liep een gebro ken enkel op, toen hij rond middernacht na een uit stapje in Bruinisse terug op het schip wilde klaute ren. Omdat de vrachtvaarder door laag water diep aan de kade lag, maakten de bemanningsleden ge bruik van de giek en zwiepten zichzelf zo aan boord. De schipper kwam daarbij klem te zitten. Door de lage waterstand kon het te hulp geroepen ambulancepersoneel met een brancard niet bij de Avontuur komen. De plaatselijke brandweer werd ingeschakeld, die het slachtoffer in een klein bootje wist over te bren gen naar de steiger ver derop. Daar kon hij alsnog in de ambulance worden gelegd. De klipper maakt deel uit van het negentien schepen grote bietenkonvooi dat sinds maandag onderweg is van Sint Annaland naar Steenbergen. Om de Avontuur gisteren op de eindbestemming te krij gen, werd een andere schipper ingezet. Dins dagmiddag raakte ook al een deelnemer aan de bie tentocht gewond. De man had een klap van de giek gehad. zen jongeren voorgelezen en ik zat erbij." Maandag worden de deelne mers verdeeld over vier 'frac ties' die allemaal één onderwerp bespreken. Deze onderwerpen zijn: de maatschappelijke stage als onderdeel van het onderwijs, het gedoogbeleid van softdrugs, jongerenhuisvesting en veilig heid op straat. Roberto zit in de 'fractie' die het gaat hebben over het gedoogbeleid van soft drugs. „Iedereen kon vooraf aangeven naar welk onderwerp zijn voorkeur uitgaat. Gelukkig zit ik in de fractie van mijn eer ste voorkeur. Ik vind het ge doogbeleid van softdrugs een interessant onderwerp, omdat je er dagelijks mee te maken hebt." Als het aan Roberto ligt, blijft het maandag in zijn 'fractie' niet alleen bij woorden. „We willen graag een voorlichtingscam pagne over softdrugs opzetten. We hopen hierover afspraken te kunnen maken met demissio nair minister Donner van Justi tie." Serieus Demissionair premier Balke nende opent maandag om 13.00 uur het debat met het omstreden onderwerp normen en waarden. Het doel van het Nationale Jeugddebat is jongeren betrek ken bij de politiek. Uit eerdere debatten is gebleken dat de Haagse politiek de ideeën van jongeren weldegelijk serieus neemt. Zo heeft de toenmalige minister Korthals van Justitie vorig jaar een onderzoek laten uitvoeren naar het gebruik en de aanschaf van cannabis onder zestien- en zeventienjarigen. Dit gebeurde op verzoek van de jongeren die in 2001 aan het Nationaal Jeugddebat deelna men. Advertentie In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur Breda-Roosendaal 25 t/m 28 okt Apeldoorn-Zutphen 25 en 26 okt Maastricht Randwyck-Kerkrade C 25 t/m 27 okt Rotterdam C-Gouda 25 okt Den Haag C-Rotterdam Hofplein 26 okt Amsterdam C-Haarlem Amsterdam C-Keulen ('Internationaal) Utrecht C-Ede-Wageningen/ Rhenen Amersfoort- Ede-Wageningen 26 en 27 okt Rotterdam C-Rottferdam Noord 27 okt Utrecht C-Arnhem-Nijmegen Rotterdam C-Delft 26 op 27 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754 - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 - 9296 0.25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. (Advertentie met zeezich Een overvloed aan warme en koude gerechten n -". 'L/.'.-l Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-4tos02 Belangstellend luisterde Roel dezer dagen naar de uit eenzettingen van zijn groot vader. Die was vol van de val van het kabinet-Balkenende en verschafte, zoals het een goede Nederlander betaamt, een scherpe analyse over de loop der politieke dingen. Roel mag dan nog maar zes jaar zijn maar, of het nu gaat over kwesties in zijn woon plaats Vrouwenpolder dan wel over schokkende gebeur tenissen in de Hofstad, er ontgaat hem weinig. Toen hij een dag later bij opa en oma over de vloer kwam, toonde hij zich dan ook zeer verwonderd. Eén blik op het interieur was vol doende: opa had er grondig naast gezeten. „Het kabinet staat er nog", stelde hij niet zonder streng heid vast. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9