Garuda mogelijk doelwit aanslag PZC Turkse aanklager vraagt verbod islamitische partij •or f Marokkaan bekent overmaken geld aan kaper 11 september Wapenhandel Irak kost Joegoslavische bewindsman baan 5 FBI waarschuwt Indonesië voor actie tegen luchtvaartmaatschappij Hoge Israëlische militair beschuldigd van spionage Oud-koningin Albanië overleden Falun Gong naar rechter in VS Diplomatieke ruzie Zweden en Iran Nepalees leger doodt rebellen Meeste honger in India Zandstorm treft Australië Ballonnen ontploffen op partijbijeenkomst Istanboel Ruim een maand in hok vol schorpioenen VS speuren in woestijn naar leden Al Qaeda 11 J ITT, T m j j 1 1 l> I .'f fe, Onze weekendaanbiedingen vindt u vanaf vandaag in deze krant. O! ||- Nog vijf mensen gered na ramp op Kaspische Zee donderdag 24 oktober 2002 van onze redactie buitenland HAMBURG - De Marokkaan Mounir el-Motassadek heeft gisteren voor de rechtbank in Hamburg gezegd dat hij begin vorig jaar 5000 mark (ongeveer 2500 euro) heeft overgemaakt aan Marwan Al Shehi. De laat ste was volgens de Amerikanen de piloot van het tweede vlieg- 1 tuig dat zich 11 september 2001 in het World Trade Center in New York boorde. De 28-jarige verdachte, die 3116 keer medeplichtigheid aan moord ten laste is gelegd, erken de dat hij ook geld heeft gegeven aan de Duitse Marokkaan Said Bahaji, die eveneens wordt ver dacht van hulp aan de plegers van de aanslagen in New York en Washington. Maar volgens El-Motassadek ging het om vriendendiensten en had het J niets te maken met hulp aan ter roristen. Wel gaf hij toe in Af ghanistan aan een schietcursus te hebben deelgenomen. Hij had daarvoor gekozen omdat 'de ko ran eist' dat men niet alleen kan paardrijden en zwemmen, maar ook met een geweer overweg kan. De kapers hadden naast hun ge- ,1 loof ook de voorliefde voor Af- ghanistan gemeen. El-Motassa dek verleende de diensten zoals il het beheren van hun bankreke ningen. dan ook steeds als ie- mand daarheen reisde. El-Mo- tassadek zei dat Said Bahaji hem begin 2001 had laten weten naar Afghanistan te willen. De leider van de kapers, Moham med Atta, was er ook geweest, net als de voortvluchtige Zaka- riya Essabar en de in Pakistan aangehouden Ramzi Binalshi- bh. Wat ze in Afghanistan precies gedaan hebben, kon El-Motas sadek niet zeggen. „Dat ze in augustus en septem ber 2001 allemaal wegwaren, is me niet opgevallen", zei de be klaagde. „Van geen van hen wist ik dat ze in de Verenigde Staten waren", zei El-Motassadek. Fax Na het verdwijnen van Atta in augustus 2001 zou Binalshibh El-Motassadek vanuit Jemen per fax hebben gevraagd 5000 mark aan hem over te maken. Dat heeft hij gedaan. In 2001 maakte hij naar eigen zeggen ook 1000 mark over aan Bahaji. El-Motassadek zei niet te heb ben geweten waar het geld voor bedoeld was. Hoofdaanklager Hemberger beschuldigde El-Motassadek ervan dat hij zijn verhaal heeft veranderd sinds zijn arrestatie vorig jaar. Toen zei de verdachte dat met het geld schulden van Al Shehi werden afgelost. Op 29 oktober gaat het proces verder. DPA/RTR TIRANA - Geraldina Zog, die korte tijd als koningin over Al banië heeft geregeerd tot het land aan het begin van de Twee de Wereldoorlog door fascistisch Italië onder de voet werd ge lopen, is dinsdag op 87-jarige leeftijd overleden. Ze overleed aan een hartaanval in de Albanese hoofdstad Tirana. De koninklijke familie vluchtte in 1939 uit Albanië. Zog, die altijd bleef volhouden dat haar zoon Leka de rechtmatige heerser over Albanië is, keerde pas dit jaar in het land terug. Geraldina Aponi, telg van een Hongaarse aristocratische fa milie, trouwde in 1938 met Ahmet Zog, een islamitische krijgsheer die zich in 1928 tot koning had uitgeroepen. Hij overleed in 1961 in Parijs. Het koningschap werd na de oorlog door de communistische regering afgeschaft. AP PEKING - Leden van de spirituele beweging Falun Gong hebben in de Verenigde Staten een rechtszaak aangespannen tegen de Chinese president Jiang Zemin, die zij beschuldigen van foltering en genocide. Dat heeft een advocaat van de be weging gisteren bekendgemaakt. De zaak tegen Jiang is aangespannen op grond van een wet die Amerikaanse rechters de bevoegdheid geeft zich te buigen over schendingen van de mensenrechten of het internationaal recht door buitenlanders in het buitenland. Jiang is gisteren voor en bezoek van vier dagen in de VS aangekomen. AP STOCKHOLM - De Iraanse regering heeft een Zweedse di plomaat uitgewezen als vergelding voor het besluit van Zwe den een Iraanse diplomaat het land uit te zetten. Dat maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken in Stockholm gisteren bekend. Zweden wees de Iraniër vorige week uit wegens activiteiten die niet overeenkomen met zijn status als diplomaat. Volgens de Zweedse media probeerde de man de hand te leggen op pro ducten die zowel in de burger- als militaire industrie kunnen worden gebruikt. De relatie tussen beide landen is sinds 1990 gespannen. Toen beschuldigde Zweden in Stockholm gestationeerde Iraanse diplomaten ervan verbannen leden van de Iraanse oppositie in het Scandinavische land te bespioneren. DPA KATHMANDU - Nepalese militairen hebben volgens eigen zeggen in het hele land 21 communistische opstandelingen gedood. Het ministerie van Defensie meldde gisteren dat in de provincie Bardiya ten westen van de hoofdstad Kathmandu vijftien rebellen zijn gedood. Sinds 1996 vechten de rebellen tegen het centrale gezag. AFP/DPA NEW DELHI - De meeste honger wordt volgens een rapport van de Verenigde Naties geleden in India. Daar woont onge veer de helft van alle hongerende mensen op de wereld, aldus een gisteren gepubliceerde 'hongeratlas' van het Wereld Voedsel Programma (WFP) van de VN. Volgens het rapport lijden vooral kinderen aan ondervoeding In dichtbevolkte gebieden weegt één op de drie kinderen te weinig. Rond 36 procent van de getroffenen wordt daardoor in zijn ontwikkeling geremd. Met 1,027 miljard inwoners is India na China het dichtbe- voikste land ter wereld. DPA doorTheo Haerkens JAKARTA - De dreiging van j nieuwe aanslagen heeft in Indo nesië geleid tot verscherpte I waakzaamheid. De Amerikaan- i se FBI heeft de luchtvaartmaat schappij van Indonesië, Garu da, genoemd als mogelijk nieuw doelwit. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Een Israëlische luitenant-kolonel is door de binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet gearresteerd op ver denking van spionage voor de Libanese groepering Hezbol lah. Ook negen burgers zijn op gepakt. Dat maakte Shin Bet gisteren bekend, i De groep was achttien maanden j actief en zou Hezbollah hebben voorzien van informatie over de mzet van troepen in het noorden van het land aan de grens met van onze redactie buitenland ANKARA - De hoogste aankla ger in Turkije heeft het constitu tioneel gerechtshof gisteren ge vraagd de islamitische Partij voor Recht en Ontwikkeling (AKP) te verbieden. De partij ligt in de peilingen voor de par lementsverkiezingen van 3 no vember voorop. Het persbureau Anatolia gaf geen bijzonderheden over de gronden waarop aanklager Ka- Vliegvelden, elektriciteitscen trales en olieraffinaderijen wor den nog strenger bewaakt dan voorheen. In de grote steden in het eilandenrijk worden auto's bij grote winkelcentra, kanto renflats en hotels strenger ge controleerd. Bij internationale scholen in de hoofdstad Jakarta staan bewa- Libanon in ruil voor geld en drugs. De pro-Iraanse Hezbol lah is een gezworen vijand van de Israëlische staat. De arrestanten zijn alle tien Arabische bedoeïenen, aldus een legerwoordvoerder. Ze zijn al zes weken geleden opgepakt. Legerfunctionarissen noemen het 'een van de ergste spionage- affaires in de Israëlische ge schiedenis'. Israël telt 170.000 bedoeïenen die samen met de le den van de Druzische gemeen schap hun militaire dienstplicht vervullen. ANP/RTR nadoglu zijn verzoek om een verbod baseert. De AKP heeft haar wortels in de politieke is lam. Vorige maand werd oud burgemeester Erdogan van Is tanboel, die de AKP leidt, defi nitief van deelname aan de ver kiezingen uitgesloten. Het constitutioneel hof zal vrij wel zeker niet voor de verkie zingen uitspraak doen. Het leger, dat zich beschouwt als hoeder van de grondwettelijke scheiding van kerk en staat, en progressieve burgers in de ste- pende mariniers voor de deur. Ook volgens minister Yudhoyo- no van Veiligheid dreigt een nieuwe aanslag. Sinds de bom aanslag op Bali op 12 oktober realiseert Indonesië zich dat het slecht beschermd is tegen inter nationaal terrorisme. De Ver enigde Staten trokken sinds 11 september vorig jaar herhaal delijk bij de autoriteiten aan de bel wegens kans op terreur, maar ze vonden geen gehoor. Bezoek De nieuwe maatregelen vielen samen met het bezoek van vice- president Haz aan de plek van de aanslag op Bali. Haz hield tot zaterdag 12 oktober vol dat In den kijken met argusogen naar de AKP. Maar de partij noemt zich niet islamitisch en be schouwt zich als pro-westerse conservatieve democratische partij. Sinds de politieke islam in de ja ren negentig opgang begon te maken, zijn verscheidene par tijen verboden. In 1998 kwam een einde aan de Welzijnspartij, nadat ze een jaar lang leiding had gegeven aan een coalitiere gering. De opvolger van deze partij, de Partij van de Deugd, werd in 2001 verboden. Erdogan, die als burgemeester van Istanboel zeer populair was, was lid van de Partij van de Deugd, maar zegt dat de AKP iets geheel anders is. De partij heeft haar populariteit mede te danken aan de economische cri sis, de werkloosheid en de ar moede van de afgelopen jaren waarvoor de Turken de huidige regeringspartijen verantwoor delijk stellen. AFP/RTR SYDNEY - Australië is gisteren getroffen door de hevigste zand storm in dertig jaar. Het zand is opgewaaid door winden die over door droogte getroffen gebieden trekken. Het stof heeft ook Sydney be reikt. Onderzoekers hebben 150 microgram stof per kubieke me ter gemeten. Een hoeveelheid van 50 microgram wordt al be schouwd als hoog. DPA/RTR donesië geen (moslimterroris me kent. Hij wordt er nu van be schuldigd waarschuwingen voor de aanslag op Bali in de wind te hebben geslagen. Inmiddels tapt hij uit een ander vaatje en zei: „We zullen geen genade kennen voor de terroris ten, of het nu met-moslims zijn, moslims of moslimgeestelij ken." Met dat laatste doelde hij op Abu Bakar Bashir die geldt als leider van de Indonesische tak van Al Qaeda, Jemaah Isla- miyah. Hij staat onder arrest maar hij ligt in een ziekenhuis. De VS hebben Jemaah Isla- miyah op de zwarte lijst gezet. Leden van de organisatie mogen Amerika niet in en tegoeden worden bevroren. Het onderzoek naar de aanslag op Bali heeft nog geen echte ver dachten opgeleverd. Wel heeft de politie portretten laten teke nen van drie mannen waarin ze geïnteresseerd is. De tekeningen worden pas openbaar als het trio de status van verdachte krijgt. Hotels leeg Vakantie-eiland Bali begint an derhalve week na de aanslag de effecten al te voelen. De hotels zijn minder dan een kwart bezet en luchtvaartmaatschappijen hebben tal van vluchten ge schrapt wegens gebrek aan pas sagiers. De VS hebben hun niet- noodzakelijk ambassadeperso neel teruggehaald. Veel gezin nen namen de huisdieren mee, waaruit kan worden afgeleid dat ze niet snel terugkeren. Au stralië en andere landen hebben hun onderdanen gezegd dat ze zich moeten afvragen hoe nood zakelijk hun aanwezigheid in Indonesië nog is. Nederland is zover nog niet. Wel stuurde de ambassade gisteren als onderdeel van een geactuali seerd crisisplan informatie rond over zijn blokhoofden. Deze functionarissen informe ren Nederlandse onderdanen in hun gebied in geval van crisis. GPD BELGRADO - De Joegoslavi sche regering heeft onderminis ter Djokic van Defensie en het hoofd van een staatsbedrijf dat in wapens handelt, ontslagen. Dat gebeurde na onthullingen in de media over de levering van militaire goederen aan Irak. Dat hebben Joegoslavische media gisteren gemeld. De regering heeft besloten de zaak aan justitie voor te leggen. Verder wil zij dat het bureau van Jugoimport in Bagdad wordt gesloten. Jugoimport is het be drijf dat de handel in wapens en militaire uitrusting voor Joego- WASHINGTON - Onbemande Amerikaanse spionagetoestel len speuren een ontoegankelijk deel van de woestijn in Saoedi- Arabië af op zoek naar leden van het terreurnetwerk Al Qae da. Volgens de Amerikaanse krant New York Times houden leden van de groepering zich met na me op in Roeb Al Khali (Het Le ge Kwartier), een reusachtig ge bied tussen Saoedi-Arabië, Je men en Oman. Er doen allerlei verhalen de ron de over strijders van Al Qaeda, die zich in de woestijn verplaat sen tussen Jemen en Saoedi- Arabië. Zij vinden onderdak bij groepen bedoeïenen, aldus Je- menitische regeringsfunctiona rissen. „Zij rijden rond in een pick-up, met een eenvoudige tent erop, waarschijnlijk bege leid door een bedoeïen, die Roeb Al Khali kent als zijn broek zak", aldus presidentieel advi seur Iryani. „Op deze manier weten ze te ontkomen aan de re gering en de spionagetoestel len." Tot nu toe zijn de Amerikanen er niet in geslaagd de strijders in de woestijn te lokaliseren. Ook de Jemenitische regering is naar hen op zoek. Aangenomen wordt dat de mensen die de aan slag pleegden op het Ameri kaanse marineschip Cole, vorig jaar oktober, zich ook in de streek ophouden. AFP slavië afwikkelt. Eind vorige week werd bekend dat de inter nationale vredesmacht in Bos nië, SFOR, bewijzen had gevon den dat het Bosnisch-Servisch bedrijf Orao, dat volgens Was hington banden heeft met Irak, illegaal wapens en onderdelen daarvan heeft geëxporteerd. Dat zou zijn gebeurd via een an der bedrijf. Hoewel geen naam is genoemd, wordt ervan uitge gaan dat het om Jugoimport gaat. De Servische minister van Bin nenlandse Zaken Mihajlovic, die ook president van Jugoim port is, heeft een grondig onder zoek beloofd. „Wij willen deze zaak ophelderen en hopen dat die geen verdere gevolgen heeft voor onze betrekkingen met de Verenigde Staten en de Verenig de Naties", zo citeerde het pers bureau Tanjug de minister. De VS hebben de verkoop van militaire goederen aan Irak een schending genoemd van zowel de vredesakkoorden van Day ton (die in 1995 een einde maak ten aan de burgeroorlog op de Balkan) en van het door de Ver enigde Naties opgelegde em bargo tegen Irak. DPA BAKOE - Reddingswerkers hebben gisteren nog vijf overle venden van de scheepsramp van dinsdag op de Kaspische Zee uit het water gehaald. Daarmee komt het aantal over- i levenden op dertien. Ook zijn de i lichamen van twee verdronken opvarenden gevonden. Dinsdag verdween het schip met 51 opvarenden tijdens een j zware storm. Nog 36 mensen worden vermist. De kans dat ze J het ongeluk hebben overleefd wordt steeds kleiner. Volgens de eigenaar waren er 43 j bemanningsleden en tenminste acht passagiers aan boord van de Mercury-2 toen het schip I honderd kilometer ten oosten van de Azerbeidzjaanse hoofd- i stad Bakoe zonk. Het schip was jij geladen met olie onderweg van j de havenplaats Aktau in Ka- 11- zachstan naar Bakoe. De oor zaak van het ongeluk is niet be- kend .DPA/AFP Mensen rennen weg terwijl brandende stukken van ontplofte ballonnen naar beneden komen in Istanboel. foto RT van onze redactie buitenland ISTANBOEL - Bij een politieke manifesta tie in Istanboel zijn gisteren zeker vijftig mensen gewond geraakt toen een aantal ballonnen die gevuld waren met het licht ontvlambare waterstofgas ontploften. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Volgens het Turkse persbureau Anatolia lie pen zeker vier mensen zware verwondingen op en is een groot aantal mensen met brand wonden in het ziekenhuis behandeld. Het incident deed zich voor tijdens een ver kiezingsmanifestatie van de Nationalisti sche Actie Part ijvlak voordat vice-premier Devlet Bahceli de aanwezige menigte zou Kanchana Ketkaew neemt nog wat schorpioenen mee om zich na haar geslaagde recordpoging te laten fotograferen. Pornchai Kittiwongsakul/EPA van onze redactie buitenland BANGKOK - Een Thaise vrouw heeft het we reldrecord 'samenleven met schorpioenen' ver beterd. Ze zat 32 dagen in een glazen kamer, samen met drieduizend schorpioenen. De 30-jarige Kanchana Ketkaew verbeterde het record van een Maleisische, die het twee dagen korter uithield. Ketkaew hoopt nu haar plaats in het Guinness Book of Records in te ne men. Tijdens haar verblijf in de glazen kamer, werd de als 'Schorpioenenkoningin' bekendstaande dame tien keer gestoken. Zij had daar echter niet al te veel last van omdat Ketkaew immuun is voor schorpioenengifZe werkte zes jaar met de beesten op de Snake Farm op het eiland Samui, een toeristenplaats in het zuiden van Thailand. De schorpioenen kregen gemalen varkensvlees vermengd met rauwe eieren te eten. Tijdens haar opsluiting werden er vierhonderd schor pioenen in de kamer bijgezet om overleden exemplaren te vervangen. Ketkaew mocht ie dere acht uur de kamer vijftien minuten verla ten. Na afloop vertelde zij dat zij niet zozeer last had van de steken van de schorpioenen, maar vooral van de stank die de dieren produ ceerden. DPA van onze redactie buitenland toespreken. De ballonnen knapten in het gedrang en vatten vlam. Ballonnen worden in Turkije vaak gevuld met waterstofgas in plaats van met het minder gevaarlijke, maar duurdere helium. Er zijn in het verle den meer ongelukken gebeurd met water stofballonnen, echter zelden op zo'n grote schaal als gisteren in Istanboel. AP Kijk snel verder! De wekelijkse aanbiedingen - van PLUS. gegarandeerd rjZvTX— nergens goedkoper"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5