PZC Herman Heinsbroek wil winnen PZC m Afghanistan staat Ophef over uitbreiding EU een^nieuwe rampis gevecht achter de komma Rusland heeft graan te over, maar is niet op export berekend Ruziënde voormalige LPF-minister springt in diepe met eigen partij 24 oktober 1952 door Mara Bellaby Voor het tweede jaar op rij hebben de boeren in Rus land meer graan geoogst dan hun land op kan. Het is een situatie die Rusland sinds de tsaren niet gekend heeft en waar de infrastructuur dui delijk niet op berekend is. De graanelevators in de havens kunnen schepen wel leegha len. maar niet vullen. ,,Het oude probleem 'waar graan te kopen' heeft plaats gemaakt voor een nieuw pro bleem: waar slaan we het op, hoe verkopen we het en hoe zorgen we ervoor dat de prijs niet verpest wordt?", aldus het weekblad Argoementy i Fakty. Experts vrezen dat door het overvloedige aanbod de toch al onder druk staande prij zen op de Russische markt kunnen instorten - of erger, dat de overschotten zullen wegrotten in de silo's - waar door de motivatie voor de boeren om te blijven produ ceren, zal verdwijnen. Aleksandr Joekisjhoofd van de Russische Graanunie, dringt er bij het Kremlin op aan in te grijpen door een deel van de oogst op te kopen en de export te stimuleren door de spoorwegtarieven te verlagen. De regering lijkt op de suggesties te willen in gaan, maar een strategie voor de lange termijn is veel ingewikkelder en duurder, zegt Dmitri Rilko, directeur van het Landbouw Marke- tinginstituut. Graanelevators Per 30 september was vol gens cijfers van het ministe rie van Landbouw in Rus land 94,5 miljoen ton graan geoogst. De regering hoopt 8,8miljoentonte exp orteren vergeleken met 6,6 miljoen ton vorig jaar. Maar de Russi sche havens, aangelegd in de tijd dat de Sovjet-Unie graan moest importeren om haar burgers te voeden, zijn niet gebouwd op export. In de ha ven van Novorossiisk aan de Zwarte Zee konden de graanelevators tot voor en kele jaren schepen alleen maar lossen. „Grote oogst, groot pro bleem", luidde het motto van 1 een onlangs gehouden land- bouwconferentie. Hoe het graan het land uit te krijgen is maar een deel van het pro bleem. Rusland moet ook de wereld ervan overtuigen dat het niet langer een impor teur, maar een exporteur van graan is. Russische land- bouwexpefts geven toe dat hun land een imagoprobleem heeft. De kwaliteit is niet al tijd even consistent en veel buitenlandse markten tonen geen enkele interesse, omdat zij het land als een importeur blijven zien. Ook de regering is te laks, klaagden boeren op de graanconferentie. Land- I bouwattachés zijn door gaans alleen te vinden op ambassades in landen waar Rusland van oudsher graan van importeerde, niet in po tentiële exportmarkten. De belangrijkste graanex- portmarkten voor Rusland zijn het Midden-Oosten, Noord-Afrika en Zuid-Euro paN ieuwe agrarische houd stermaatschappijen die ondersteund worden door reuzen uit de Russische me- I taal- en olie-industrie be schikken volgens analisten i over de gretigheid en erva- i ring die nodig zijn om nieuwe markten aan te boren. An- ders dan collectieven die nog uit de sovjettijd stammen en nog steeds de agrarische sec- tor domineren, zijn deze jon ge ondernemingen agressief j op winst maken gericht. Er is ook hoop dat als de bin- nenlandse veeteelt blijft groeien, de granen van eigen bodem meer aftrek zullen vinden. ,,Men kan welzeggen dat de slapende reus is ont- ,1 waakt", zegt Rilko. AP donderdag 24 oktober 2002 Herman Heinsbroek vertrok met ruzie uit het kabinet, en wil nu een eigen partij oprichten. Gaat hem dat lukkenVrienden en vijanden hebben zo hun twij fels „Herman roept conflicten op." van onze redactie binnenland Buurman Ferry Hoogendijk weet het als geen ander: „Hij is de enige die Pim kan op volgen. Hij heeft uitstraling. Is mediageniek." En zonder met zijn ogen te knipperen zegt zijne ex-excellentie over zichzelf: „Ik voel het bloed van het Fortuy- nisme in me stromen." Met de oprichting van de Lijst Nieuwe Politiek (LNP) trok voormalig minister van Econo mische Zaken Herman Heins broek dinsdag alvast 'de mantel van Pim Fortuyn' aan. Dat was voor menigeen geen grote ver rassing. Tegenover zijn grote te genstrever Eduard Bomhoff zou Heinsbroek recent al uitdagend hebben geroepen: „Ik wil stun ten. Ik wil lijstaanvoerder wor den van de Lijst Pim Fortuyn - II." Bomhoffs verwachtingen zijn niet hoog gespannen. „Hij is een risico voor het land. Heinsbroek gedraagt zich als een despera do." Die mening deelt Kay van de Linde, mediastrateeg van Leefbaar Nederland niet vol mondig. „Het is de kunst het po litieke debat naar je toe te trek ken en anderen op jou te laten reageren. Dat spelletje beheerst Heinsbroek tot in de finesses." Hermanus Philippus Johannes Bernardus Heinsbroek (Schie dam, 12 januari 1951) geeft er al kort na zijn aantreden als minis ter blijk van. Hij laat het ene na het andere proefballonnetje op. „En als de minister-president dat niet leuk vindt, is dat zijn probleem", voegt hij er stoer aan toe. Kritiek Heinsbroek wekt daarmee de indruk een eigengereid kereltje te zijn. Een beeld dat wordt versterkt door zijn manier van kleden (geen stropdas), voort Volgens LPF-coach Willem Jan van de Weteringis Heinsbroek bijna van hetzelfde formaat als Pim Fortuyn. „Een man met enorm veel cha risma." foto Olaf Kraak bewegen (Bentley) en leven (fi nancieel onafhankelijk). Maar dat betekent niet dat hij ongevoelig is voor kritiek, ver telt Svenno Koemans. Hij be hoort tot Heinsbroeks kleine vriendenkring. Hij kent hem sinds 1987, toen Heinsbroek nog directeur van de platenmaat schappij Arcade was. „Ik was discjockey en schreef een kriti sche brief over een artikel van zijn hand in een vakblad, omdat ik me dood ergerde aan de hoog hartige toon", doet Koemans uit de doeken. ..Tot mijn verwonde ring nodigde hij me prompt uit voor een gesprek. Hij bood me een baan aan als marketing-as- sistent en die heb ik na drie we ken bedenktijd aangenomen." Hij roemt Heinsbroek als ie mand die anderen goed kan mo tiveren: „Mensen werken graag voor hem." Behalve fans heeft Heinsbroek ook veel vijanden. Bij zijn in middels oude partij de LPF kunnen velen zijn bloed wel drinken. De ex-minister kwam met veel partijgenoten in aan varing doordat hij altijd over tuigd was van zijn eigen gelijk. Vice-fractievoorziter Gerard van As heeft nog wel een enkel aardig woord voor hem over: „Ik vind het moedig wat hij nu doet. Maar als partijleider moet Heinsbroek nu eindelijk echt aan het werk. En dat zal hem nog vies tegenvallen." De vermeende luiheid van Heinsbroek wordt in veel verha len over hem aangehaald. Als platenbaas lanceerde hij het liefst ideeën en liet de uitvoe ring over aan een ander. Een rol die hij als minister van Econo mische Zaken niet aflegde, ge tuige zijn voortdurende proef ballonnetjes. Volgens zijn vriend en meubelontwerper Jan des Bouvrie zoekt hij bij de sa menstelling voor de kieslij st van zijn nieuwe partij daarom ook naar 'jonge, ambitieuze men sen'. „Harde werkers, geen mensen die op macht uit zijn, daar kan hij niets mee. Eind de ze week komt hij eerder terug van vakantie om de puntjes op dei te zetten." Billboards Tom Mulder (als dj bekend van het TROS-radiospelletje 'vijftig pop of een envelop') is tegen woordig directeur van Radio 10 FM. Ook hij kent Heinsbroek sinds de jaren tachtig. „Als pla- tendirecteur heeft hij altijd an dere mensen beroemd gemaakt en nu is hij zelf bekend. Daar ge niet hij enorm van." Of Mulder op woensdag 22 januari op hem gaat stemmen? „Het gaat mij meer om de inhoud dan om het mannetje. Hij zal als marke tingman enorm uitpakken. In elk geval met reusachtige bill boards. Dat kan niet missen", vermoedt Mulder. „Het zou een verademing zijn als Heinsbroek groot werd in de politiek, alleen zal het slecht met hem aflopen", zegt LPF- coach Willem Jan van de Wete ring, die Heinsbroek nog kent uit de tijd dat die de platenfirma Arcade runde. Volgens Van de Wetering is Heinsbroek bijna van hetzelfde formaat als Pim Fortuyn. „Een man met enorm veel charisma. Een romantisch type, die handelt op gevoel en instinct. Dat is zeldzaam in de politiek. Daarmee kan hij vol gens mij een hele specifieke groep kiezers aanspreken." Van de Wetering voorziet voor Heinsbroek eenzelfde soort car rière als Fortuyn: een kortston dig enorm succes, uitmondend in ruzie. „Fortuyn ging als een raket, maar het werkte niet met Leefbaar Nederland. Als hij niet was doodgeschoten was het ook heibel tussen Fortuyn en de LPF geworden, daar ben ik ze ker van. Heinsbroek heeft in het kabinet al slaande ruzie gekre gen met Bomhoff - een botsend karakter - en zal ook in zijn nieuwe partij conflicten oproe pen. Dat kan alleen goed gaan als hij een groep perfecte men sen om zich heen verzamelt." Volgens Van de Wetering is daar nog wel enige kans op,Het ver schil met Fortuyn is: Heins broek heeft al een groot bedrijf geleid, met honderden werkne mers. Van de mensen die hij gaat rekruteren zal hij wel trouw ei sen. Een man als Heinsbroek denkt snel dat hem een kunstje wordt geflikt. Herman is impul sief, maar hij wil ook winnen. Hij richt geen eigen partij op om daar de verkiezingen mee te ver liezen". GPD Jan Peter Balkenende De Europese regeringsleiders beginnen van daag het gevecht over de financiering van de grotere EU. Miljarden vliegen over tafel, maar op de keper beschouwd vallen de uitgaven reuze mee. Daarbij: de kost gaat voor de baat uit NEDERLAND EN DE EU-UITBREIDING Nederlandse afdrachten aan en ontvangsten van de EU in euro's jaar afdrachten ontvangsten netto positie 20035,5 miljard 2,2 miljard - 3,3 miljard 2006 2,2 -4,8 2013 8 -6 Bijdrage EU-landen aan de kosten van de uitbreiding in van het bnp Duitsland 24,2 Zweden 2,8 Frankrijk 20,2 Oostenrijk 2,4 Italië 16,8 Griekenland 1,9 Spanje 8,9 Finland 1,9 Gr.Brittannië 6,2 Portugal 1,7 Nederland 5,2 Ierland 1,5 België 3,6 Luxemburg 0,3 Bron: Min.van financ./ E.C door Cyril Snijders Teleurgestelde Afghancn die hebben geprobeerd een nieuw bestaan op te bouwen in hun vroegere woongemeen schap, keren massaal terug naar de vluchtelingenkampen. De voedselhulp dreigt echter in no vember stil te vallen en een ijs koude winter is op komst. Directeur Austen Davis van Artsen zonder Grenzen (AzG) vindt het onbegrijpelijk dat Ne derland Afghaanse vluchtelin gen wil terugsturen. De lijst van problemen waar Afghanistan mee kampt, is volgens de AzG- directeur nog oneindig lang. Het land ligt bezaaid met mij nen, er heerst in veel gebieden extreme droogte en er wordt nog steeds gevochten Davis snapt daarom niets van het besluit van de Nederlandse regering het land grotendeels veilig te ver klaren en een begin te maken met het uitzetten van Afghanen. „Afghanistan staat op de drem pel van een nieuwe ramp. Wij vinden dat landen vluchtelin gen alleen gedwongen mogen terugsturen als ze hun veilig heid en menselijke waardigheid kunnen garanderen. Dat is op dit moment niet het geval. Het simpele statement 'het is veilig' klopt gewoon niet. Ik heb Af ghaanse collega's die in Afgha nistan binnen een paar dagen zouden worden vermoord." Dat het land nauwelijks voor uitgang vertoont, ligt deels aan de internationale gemeenschap, die grote fouten maakt bij de wederopbouw van Afghanis tan, vindt Davis. „Zo was er be sloten dat de omschakeling van de oude munteenheid naar de nieuwe binnen twee weken moest zijn afgerond, terwijl de omschakeling naar de euro ja ren heeft geduurd." Een lokale krijgsheer printte miljoenen dollars aan oud geld en kreeg zo bijna al het nieuwe geld in han den. Davis noemt nog een voorbeeld „Medewerkers van de Verenig de Naties en de Wereldbank rei zen drie weken rond in Afgha nistan en menen vervolgens een tienjarenplan te kunnen opstel len voor de restauratie van het land." De Britse voedseldeskundige is net terug van een reis naar Af ghanistan, waarin hij meerdere kampen bezocht waar in totaal honderd AzG-hulpverleners werken. Hij kreeg daar schrij nende verhalen te horen van mensen die hadden geprobeerd een nieuw bestaan op te bouwen in hun oude woonplaats. Davis: „Op het verlaten platte land zijn de wegen onbegaan baar en is handel vrijwel onmo gelijk geworden, terwijl de traditionele gemeenschappen daar juist van afhankelijk zijn. De één maakt brood, de ander is smid. Als er geen handel is, heeft iedereen honger. Winter Ook het vooruitzicht van de winter drijft volgens Davis Af ghanen terug naar de kampen. „Ze vrezen de winter, omdat ze dan hun voedsel moeten kopen en niets kunnen produceren. De voedselprijzen zullen omhoog schieten. Ten eerste doordat het transport zo moeilijk is en ten tweede doordat in november een einde dreigt te komen aan de voedseldistributie van het We reld Voedsel Programma. Schaarste maakt het voedsel automatisch duurder." Davis schat het aantal mensen dat in zekere mate afhankelijk is van VN-voedselhulp op 7,5 miljoen, ruim eenderde van de totale be volking. De etnische Pathanen, van wie ook vele gedesillusioneerd te rugkomen, hebben er nog een probleem bij. Men beschuldigt hen van steun aan de Taliban. Sinds de val van het Taliban-re gime worden de Pathanen met de nek aangekeken en bedreigd. Davis: „Premier Karzai wilde in Herat (West-Afghanistan) een aantal Pathanen aanstellen in officiële functies, maar dat ging door hevige tegenwerking van de plaatselijke bevolking niet door." De internationale gemeenschap zou volgens Davis meer toewij ding moeten tonen om het land structureel op te bouwen. „Er moet eerst een sociale en politie ke structuur komen en een mini mum aan veiligheid, voordat je bijvoorbeeld scholen gaat bou wen." Maar acute voedselhulp blijft volgens Davis eveneens onontbeerlijk; „Want anders is er straks niemand meer over om van die scholen gebruik te ma ken." ANP door Mare Peeperkorn De uitbreiding van de Euro pese Unie met tien landen kost geld, veel geld. Naar schat ting zo'n kleine veertig miljard euro per jaar, want de nieuwko mers uit Midden- en Oost-Euro pa zijn arme sloebers vergele ken met de huidige lidstaten. Nederland maakt zich als netto betaler aan de EU grote zorgen over de extra kosten. Polen, Hongaren, Tsjechen, Slo- waken, Slovenen, Letten, Es- ten, Litouwers, Maltezers en Cyprioten verdienen gemiddeld nog met de helft van hun EU- buren. Het EU-lidmaatschap pakt voor hen dan ook voordelig uit. De tien zullen de eerste ja ren na hun toetreding in 2004 aanzienlijk meer steun voor boeren, bruggen en banen ont vangen dan het bedrag dat ze aan de EU betalen. Voor Neder land ligt dit al jaren andersom en de balans dreigt nu nog ver der verstoord te raken. Momenteel geeft de EU circa 95 miljard euro per jaar uit. Het ministerie van Financiën bere kent dat in 2013 deze uitgaven 37 miljard hoger liggen als ge volgvan de uitbreiding. Dat wil zeggen: als er niets wordt bezuinigd op de inkomenssteun voor de boeren en op de steun voorde armere regio's. Een 'hor ror-scenario' volgens Financi en, waardoor Nederland straks jaarlijks netto zes miljard aan de EU afdraagt, tegen 3,3 mil jard nu. Daarmee betaalt iedere Nederlander per saldo 375 euro per jaar aan de EU-25. Dat oogt verontrustend, maar een flink deel van de extra uit gaven was al voorzien. Het EU- budget voor de jaren 2000-2006 werd in Berlijn ('99) vastgesteld en houdt rekening met 17 mil jard extra voor de nieuwko mers. De Nederlandse netto betalingen aan de EU stijgen daardoor al van 3,3 miljard naar 4,8 miljard per jaar in 2006. 'Berlijn' werd destijds een grote overwinning genoemd door de toenmalige minister Zalm van Financiën. Dezelfde Zalm die nu als WD-partijleider zoveel zorg heeft over de kosten van de EU-uitbreiding. Die zorg moet dan wel slaan op de uitgaven na 2006 Volgens Fi- nanciën - de Europese Commis sie zwijgt hier vooralsnog over - wordt de uitbreiding namelijk nog eens twintig miljard per j a ar duurder dan in Ber 1 i j n werd verwacht. Het merendeel (tien miljard) is het gevolg van extra uitgaven voor de aanleg van we gen, bruggen en havens in de kandidaatlanden. Acht miljard gaat als inkomens- en prijs steun naar de nieuwe boeren en twee miljard is bestemd voor administratieve zaken. Finan ciën becijfert dat de Nederland se nettobetalingen daardoor met 1,2 miljard stijgen tot zes miljard per jaar in 2013. De on voorziene uitgaven waar Zalm en zijn opvolger Hoogervorst (ook VVD) nu zo over jammeren bedragen dus ruim één miljard per jaar, ofwel 0,2 procent van het bruto nationaal product (wat we met zijn allen verdie nen). Per inwoner komt dit neer op 62,5 euro per jaar. Ophef Het kabinet stoort zich vooral aan het plan van de Europese Commissie om de boeren in de nieuwe lidstaten dezelfde inko menssteun te geven als hun col lega's in de huidige EU. De rege ring verzet zich al maanden hiertegen en dreigt, zelfs in de missionaire status, de gehele uitbreiding te frustreren als ze haar zin niet krijgt. De ophef in Den Haag staat in geen verhouding tot het financi ële belang. De rekenmeesters van Financiën stellen dat het miljard extra dat Nederland zou moeten betalen slechts in be perkte mate (maximaal drie honderd miljoen) het gevolg is van de inkomenssteun voor de nieuwe boeren. De rest gaat naar de eerdergenoemde subsi dies voor banen en bruggen in de kandidaatlanden. GPD-graphics Vandaag en morgen praten de EU-regeringsleiders in Brussel over de boerensteun. Als pre mier Balkenende erin slaagt - waarschijnlijk is dit niet - de landbouwers in de nieuwe lan den uit te sluiten van die steun, bespaart dat Nederland 0,05 procent van het bruto nationaal product (bnp). Per inwoner nog net geen negentien euro per jaar. Pas als het de premier zou luk ken - nog minder waarschijnlijk - de inkomenssteun voor alle boeren (huidige en toekomstige) af te schaffen, zet dit financieel zoden aan de dijk. Het gevecht deze week om het beheersen van de EU-land- bouwuitgaven is dus vooral een strijd achter de komma. De vraag dringt zich op of een be scheiden 'winst' voor Neder land op de korte termijn, niet erg duur uitpakt over een paar jaar. Nederland maakt zich im mers niet populair onder de nieuwkomers met zijn houding en dat kan de toekomstige han delsbetrekkingen schaden. Het Centraal Plan Bureau ver wachtte eerder voor ons land een toename van het bnp met 0,15 procent als de uitbreiding een feit is. Adviesbureau McKinsey voor spelt 1 tot 1,5 procent meer eco nomische groei. Cijfers vóór de komma, die Balkenende op het spel zet. GPD ONGRONDWETTIG - Het constitutionele hof in Karls ruhe heeft de neo-nazistische 'socialistische rijkspartij' (S.R.P.) ongrondwettig ver klaard en haar ontbinding be volen. De S.R.P. had zichzelf inmiddels al ontbonden 'ter bescherming van het leven en de eigendom van haar leden', omdat de ledenlijst in handen was gekomen van de Oost- Duitse veiligheidsdienst. VLIEGTUIGONGELUKKEN - Tweede-Kamerleden zijn ontsteld over het aantal onge lukken dat het laatste jaar met straaljagers is gebeurd. Ver schillende leden vroegen of de Nederlandse piloten niet met te gering aantal vlieguren op de straaljagers worden gezet. Ook werd gevraagd wat de re denen van de ongelukken zijn. TROPISCHE VISSEN - Uit de tuinzaal van de Haagse die rentuin zijn tijdens de ten toonstelling Bloem en Vrucht 76 vrij kostbare tropische vis sen gestolen VLUCHTELINGENHULP - Vanaf vandaag wordt een be roep gedaan een bedrage te le veren om het lot te verzachten van miljoenen vluchtelingen. Minister Drees beval de actie via de radio aan. Het Interna tionale Kinderfonds krijgt een deel van het geld. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag vari 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vri|dag 1,10 zaterdag €1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW i Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel (01.18)484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courani BV is een onderdeel van hel Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteeide derden Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Behoort tot LUSQOflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4