Grote zwendel met eieren Publieke omroep noemt plannen Zalm onzinnig PZC Mishandelde man uit Venlo klinisch dood QenHUj Aantal kleuters met diabetes groeit snel Allard Schroder wint AKO-literatuurprijs Seks gaat door na 65ste jaar Treinreizigers gewond door bovenleiding Slechte producten gebruikt voor menselijke consumptie Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? AutoTrack.nl Veel meer boetes bellen in auto Grote drugsvangst in Maastricht Minister wil beter islam-onderwijs Limburgse patiënten naar België Toezicht Van der G. verminderd Stills CJi&Kc:! m w Oudere ergert zich aan familie donderdag 24 oktober 2002 CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Van de mensen van 65 tot 80 jaar heeft 11 procent wekelijks ge slachtsgemeenschap en 41 procent minstens maandelijks. Van de groep van 50 tot 64 jaar heeft 31 procent iedere week ge meenschap. Bij de veerti gers ligt dat percentage op Dat blijkt uit een onder zoek van het Nipo onder 1666 mensen van 40 tot 80 jaar in opdracht van Via- gra-producent Pfizer. Het betrof alleen hetero's en mannelijke homo's. Het zou gaan om het eer ste onderzoek op deze schaal naar seks boven de veertig. Vooral over seks onder senioren bestond weinig duidelijkheid. De ze generatie bazuint de ei gen bedcapriolen niet graag rond en veel jonge ren kunnen of willen zich er niet veel bij voorstellen. Ruim de helft van de men sen ouder dan veertig vindt seks belangrijk. Mannen hebben vaker zin dan vrouwen. Eenderde van de Nederlandse man nen mijdt echter seks van wege problemen op dit ge bied, zoals erectiestoor nissen. Twintig procent van de Nederlandse man nen kampt daarmee, maar velen praten er niet over met de huisarts en soms zelfs niet eens met de part ner. De Nederlandse huisart sen vragen er ook niet vaak naar, zelfs niet als symptoom van een andere aandoening. Van de man nen die wel met hun erec tieproblemen naar de dokter gaan, krijgt een derde helemaal geen ad vies. Mensen die hun seks leven als bevredigend be schouwen, lijken zich ge zonder te voelen en ook meer tevreden te zijn met hun bestaan. ANP JUTRECHT - Door een gespron gen bovenleiding boven het spoor bij Leiden zijn vier trein reizigers lichtgewond geraakt. Zij konden ter plekke worden behandeld, aldus de brandweer gisteravond. De stroomkabel sloeg door een raam naar binnen in de trein. De slachtoffers zaten in een vol le dubbeldeks-intercity Vlissin- gen-Amsterdam. De overige reizigers moesten de trein verla ten. Zij werden met bussen ver der vervoerd. De kabelbreuk vond plaats bij de splitsing van de lijnen Lei- den-Haarlem en Leiden-Schip- hol-Amsterdam. Het ongeval leidde tot aanzienlijke vertra ging. ANP door Dirks Slok KERKRADE - Een exportbe drijf uit Weert heeft gefrau deerd met eiproducten. Het heeft eieren die alleen voor het maken van shampoo of lijm ge schikt waren, gebruikt voor menselijke consumptie. Dat heeft de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministe rie van Landbouw gisteren be kendgemaakt. Vooral Duitse en Engelse be drijven gebruikten de eiproduc ten, maar de AID kan niet uit sluiten dat de eieren ook in Nederlandse producten zijn te rechtgekomen. Volgens de Keu ringsdienst van Waren zijn er door de eierenzwendel geen on aanvaardbare risico's voor de voedselveiligheid ontstaan. „Dit betekent dat er voor zover bekend geen mensen ziek zijn geworden", aldus een woor- voerder van de AID. „De eieren werden door bij voorbeeld banketbakkerijen zodanig vermengd met andere ingrediënten dat eiproducten nog maar een klein bestanddeel vormden." Te oud Eieren voor technische toepas singen zijn vaak te oud, niet uit gekomen tijdens het broeden of bij de slacht uit kippen gehaald. Deze eieren zijn bestemd voor het maken van eishampoo en lijm. De eierenzwendel speelt waarschijnlijk al sinds 1997. Toen richtte de Weertse expor teur een bedrijf in Hongarij e op Door fictieve export en import naar het Hongaarse bedrijf werd de administratieve aan duiding van de eieren veranderd zodat ze voor menselijke con sumptie konden worden ver kocht. De illegale praktijken zijnbegin dit jaar stilgelegd, na doorzoe kingen van bedrijven in Weert en Hongarije. In de zaak zijn drie mensen aangehouden. De Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) zijn verheugd over de aanhoudingen. „Dit soort praktijken zijn na tuurlijk niet goed voor ons ima go. De sector heeft voedselvei ligheid hoog in het vaandel staan", zegt een woordvoerder. Het was de PVE zelf die op het spoor kwam van de zwendel en deze bij de AID aankaartte. ANP van onze redactie binnenland VENLO - Een 22-jarige inwoner van Venlo die dinsdag in zijn woonplaats ernstig werd mishandeld, is in het Radboudziekenhuis in Nijmegen klinisch dood ver klaard. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het slachtoffer, René Steegmans, werd mishandeld door een of twee plaatsgenoten. Steegmans sprak op de parkeerplaats van een super markt twee 18-jarige jongens aan, die op een scooter on verantwoord rijgedrag hadden vertoond. Daarop kreeg hij een aantal klappen op het hoofd waarbij hij ernstig hersenletsel opliep en per traumahelikopter naar Nij megen moest worden vervoerd. De politie arresteerde de twee verdachten in de super markt. Hun wordt doodslag ten laste gelegd. Uit onder zoek moet blijken of een of beide mannen de fatale klap pen hebben uitgedeeld. De politie Limburg-Noord heeft een recherchebijstandsteam van twintig mensen ingezet. Ooggetuigen zagen dinsdagmiddag rond vier uur dat één van de twee 18-jarigen het slachtoffer na een woor denwisseling meerdere keren tegen het hoofd stompte. Een tiental mensen keek voor de ingang van de super markt toe, maar durfde niet in te grijpen. De vermoede lijke hoofddader, die van Marokkaanse afkomst is, ging nadat het slachtoffer bewusteloos op de grond lag, de supermarkt binnen om boodschappen te doen en kon daar even later worden aangehouden. Aangeslagen Het personeel van de supermarkt heeft gisteren bossen bloemen op de plek des onheils gelegd. In de loop van de dag volgden steeds meer mensen dat voorbeeld. Burge meester J. Schrijen van Venlo toonde zich zwaar aange slagen. Hij sprak van 'ongeloof, verbijstering en woede'. De burgemeester had gisteren een gesprek met de ou- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Diabetes neemt sterk toe onder jonge kinderen. De toename is vooral alarme rend bij de groep onder de 5 jaar. Dat blijkt uit onderzoek van Nederlandse kinderartsen dat binnenkort verschijnt in de Eu ropean Journal of Pediatrics. De leeftijd waarop nu diabetes (suikerziekte) bij kinderen wordt ontdekt is gemiddeld 7,6 jaar. Tussen 1988 en 1990 was dat nog 9,2 jaar. Sinds 1978 is er een snelle toename van kinde ren met diabetes: van 12,4 naar 18,6 per 100.000 leeftijdsgeno ten. Bij kinderen onder de 5 jaar is er sprake van een verdubbe ling. Alle kinderartsen van Neder land verzamelen al negen jaar de gegevens van de nieuwe pati ënten tot 15 jaar met diabetes type 1De symptomen daarvan zijn: afvallen, veel drinken en plassen. Een werkgroep van onderzoe kers uit het Juliana Kinderzie kenhuis (Den Haag), het Sophia Kinderziekenhuis (Rotterdam), de Vrije Universiteit (Amster dam) en TNO Preventie en Ge zondheid heeft de gegevens ge bundeld. Opvallend Opvallend is dat onder kinderen van Turkse en Surinaamse af komst minder vaak diabetes voorkomt dan onder kinderen van Nederlandse komaf. Onder kinderen van Marokkaanse en Somalische afkomst komt de ziekte juist meer voor. De oorzaaak of oorzaken van die verschillen zijn niet duide lijk. De artsen willen deze groep kinderen en de gezinnen nader onderzoeken. ANP door Jan van Stipriaan HILVERSUM - De publieke om roepen zijn unaniem in hun oor deel: de ballon die VVD-fractic- voorzitter Zalm heeft opgelaten om het aantal publieke tv-zen- ders van drie naar twee te ver minderen, nemen ze nauwelijks serieus. „Het lijkt wel alsof hij een rekening wil vereffenen", aldus de woordvoerder van het bestuur van de Publieke Om roep (voorheen NOS). Zalm stelde dinsdagavond in het televisieprogramma Het Elfde Uur van de EO voor, alle tekenfilms en spelletjes van de publieke zenders te halen. Daardoor kan er tweehonderd miljoen euro in vier jaar worden Advertentie De autosite voor heel Nederland bezuinigd, kunnen alle omroe pen blijven bestaan en kan het aantal publieke zenders terug van drie naar twee. De woordvoerder van Publieke Omroep noemt de plannen van de WD'er onzinnig. „Een der gelijke maatregel is desastreus voor de publieke omroep. Het is namelijk niet zo, dat je éénderde bespaart wanneer je een zender wegsnijdt. Het gaat veel verder. Je verliest heel veel aan recla me-inkomsten, om maar een voorbeeld te noemen. Ik durf de stelling aan, dat de plannen van Zalm het begin vormen van de vernietiging van de publieke omroep." Misverstanden „Zijn mening is gestoeld op mis verstanden. Hij heeft het bij voorbeeld over tekenfilms. Maar wij zénden helemaal geen tekenfilms meer uit. Bovendien: over de verstrooiende program ma's kunnen we kort zijn. Het aandeel daarvan is ongeveer 0,7 procent van het totale aanbod." De woordvoerder zegt zich zor gen te maken over het gemak waarmee de liberale voorman dergelijke uitlatingen doet en spreekt van 'gevaarlijke verkie zingsretoriek'. Ton Verlind, mediadirecteur van de KRO (Tien voor taal, Hints) is eveneens duidelijk in zijn reactie: „De publieke om roepen verzwakken in een pe riode dat we discussiëren over kwesties als normen en waar den, vind ik ongelooflijk. Met de plannen van Zalm wordt de commerciële omroep alleen maar versterkt. En daar hoor ik niemand over. De commerciële omroepen kunnen alles uitzen den, daar wordt in de program mering vrijwel geen enkele maatschappelijke discussie ge voerd." Volgens Verlind verwordt de pu blieke omroep bij het afslanken tot twee zenders tot een markt- DEN HAAG - Het aantal bekeuringen voor handmatig bellen met een mobiele telefoon door automobilisteni is de laatste drie maanden sterk gestegen. De politie deelde in die periode 10.000 boetes uit In de eerste drie maanden na het ingaan van het verbod op handmatig bellen lag dit aantal nog op 3000. Het Openbaar Ministerie verklaart de verdrievoudiging van het aantal boetes met de verminderde aandacht in de media voor al dan niet handsfree bellen. Op handmatig bellen in de auto staat een boete van 136 euro. ANP MAASTRICHT - De politie Limburg-Zuid heeft gisteren bij een inval in een woning in Maastricht honderden kilo's hasj en wiet, een pistool en enkele honderdduizenden euro's aan con tant geld inbeslaggenomen. De eigenaar van de woning is aangehouden. De rechter-commissaris in Maastricht kwam in actie na een tip van de federale politie uit het Belgische Asse, die in een on derzoek naar drugshandel op het adres in Maastricht was gestuit. Na een internationaal verzoek om rechtshulp werd in Limburg tot de inval besloten. ANP DEN HAAG - Minister Van der Hoeven van Onderwijs wil door uitwisseling van leraren het onderwijs op islamitische scholen verbeteren. Docenten van openbare en bijzondere scholen moeten toezicht houden op het islamitisch onderwijs. De bewindsvrouw zegt dat in Nieuwe Revu van deze week. „Ik stel me voor dat een groep docenten of medewerkers van de ene basisschool een paar dagen gaat meelopen op een an dere basisschool", zegt Van der Hoeven. „Mensen van islami tische scholen worden uitgenodigd voor een uitgebreid be zoek aan openbare en bijzondere scholen. En vice versa. Extra voordeel: dat werkt integratiebevorderend." ANP TONGEREN - Het Vesalius-ziekenhuis in Tongeren in Bel gisch-Limburg gaat vanaf volgende maand j aarlij ks 6 5 0 pati ënten opereren, die nu nog op de wachtlijst staan van het Aca demisch Ziekenhuis Maastricht. Ook zuilen Maastrichtse studenten medicijnen in het Tongerse ziekenhuis stage kun nen lopen, onder begeleiding van hun Nederlandse docenten. Een woordvoerder van het Belgische ziekenhuis zei gisteren dat het in eerste instantie gaat om eenvoudige ingrepen. De doorverwijzing geldt voor patiënten die zijn aangesloten bij VGZ, dat in Limburg circa 60 procent van het aantal ziek tekostenverzekerden vertegenwoordigt. ANP DEN HAAG - Volkert van der G.de man die er van wordt ver dacht Pim Fortuyn op 6 mei te hebben doodgeschoten, wordt steeds minder door camera's in de gaten gehouden. Het toe zicht beperkt zich sinds maandag tot de avond- en nachtelijke uren. Dit maakte een woordvoerster van het ministerie van Justitie gisteren bekend. De camera's gaan op vier dagen in de week om 20.30 uur aan, de overige drie dagen om 17.30 uur. „Dit heeft te maken met de personele bezetting in de penitentiaire inrichting Over- Amstel", aldus de woordvoerster. Het cameratoezicht wordt over twee weken opnieuw bekeken. De verdachte uit Harderwijk werd na zijn gevangenneming permanent in de gaten gehouden via camera's. ANP Advertentie Een vrouw legt bloemen bij de supermarkt Jan Linders in Venlo waar dinsdagmiddag een 22-jarige inwoner van Venlo zwaar werd mishandeld. Het personeel van de super markt heeft een parkeervak afgezet voor de bloemen. foto Bas Rutten/ANP ders van het slachtoffer, die niet via de media willen reageren. „Ik ben daartoe niet in staat", aldus H. Steeg mans, de vader van het slachtoffer. Stille tocht Waarschijnlijk wordt morgenavond, met instemming van de familie, een stille tocht gehouden tegen zinloos geweld. Dat maakte de gemeente gisteravond bekend. Vanochtend zal een afvaardiging van het college van burgemeester en wethouders bij de supermarkt een bloemstuk neerleggen als teken van medeleven. Op de website van de gemeente Venlo kunnen mensen hun re acties kwijt. Het gemeentebestuur van Venlo wil op zo kort mogelij ke termijn een gesprek met vertegenwoordigers van de Marokkaanse gemeenschap in de stad. Jongeren van Marokkaanse afkomst zorgen al geruime tijd voor over last in meerdere plaatsen in Limburg. „We zullen in die richting een signaal afgeven", aldus Schrijen. ANP Een kleine, fijne collectie pret-a- porter van o.a. En... eindeloze kleding op maat van eigen ontwerp en helemaal naar uw zin. -V Di-vrij 9-12 30 en 13 -17* z* Naast het postkantoor; L. Noordstraat 46, 4331 CE Middolbur door Marjolijn de Cocq plein, waar slechts één product te koop is: zware programma's. „Het ontbreekt Zalm aan fei tenkennis en ik zou in dat licht bijna zeggen: heeft hij niks be ters te doen?" Huiswerk „Wij weten zeker dat Zalm zijn huiswerk beter moet doen", zegt de woordvoerder van de Tros (Lingo, Triviant, Eén tegen 100, De leukste thuis). „De spelletjes die wij uitzenden, passen bij de publieke omroep. Wij zijn wel degelijk onderscheidend ten op zichte van wat de commerciële collega's uitzenden." GPD HILVERSUM - De AKO-Lite- ratuurprijs 2002 is toegekend aan het boek 'De hydrograaf' van Allard Schroder. De prijs van 50.000 euro werd gister avond in het televisieprogram ma Barend Van Dorp uitgereikt door de Belgische oud-minister en juryvoorzitter Tobback. Schroder was dit jaar al op voorhand als favoriet aange merkt van de rijf genomineerde auteurs vanwege de jubelende omschrijving van zijn boek in het juryrapport voor de short list. 'De hydrograaf' werd be stempeld als 'bepaald on-Ne- derlands', 'werkelijk superieur' en 'een overrompelend geschre ven ideeënroman met Europees bereik'. Schroder (1946) werd in 2000 ook al genomineerd voor de AKO-Literatuurprijs met 'Gro ver', maar hij zag die toen naar Arnon Grunberg gaan voor Advertentie Een echte SieMatic voor maar 7.995,-? Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V (ook voor sanitair), Nansenbaan 15. telefoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, C|TÉï|* telefoon 0115 - 68 06 12 iJlVITlCliliz 'Fantoompijn'. Gisteren liet hij de Belg Paul Claes ('De kamele on'), Renate Dorrestein ('Zon der genade'), Léon Hanssen (de Menno ter Braak-biografie 'Sterven als een polemist') en Frank Westerman ('Ingenieurs van de ziel') achter zich. GPD AMSTERDAM - Nederlanders boven de 45 jaar ergeren zich vaak aan hun familie. Dat blijkt uit een onderzoek van marktbu- reau NFO Trendbox naar fami lierelaties. Eén op de drie ondervraagden in de categorie van 50 tot 64 jaar beoordeelt de relatie met de fa milie als redelijk tot slecht. Uit het onderzoek, dat werd uit gevoerd in opdracht van de uit gever Reader's Digest, blijkt dat ruim driekwart van de Neder landers een goede relatie met zijn familie heeft. De groep Ne derlanders tot 35 jaar is het po sitiefst; 89 procent beoordeelt de relatie als (zeer) goed. Zij on dervinden het vaakst gevoelens van dankbaarheid, geluk en trots over hun familie. De Nederlanders boven de 45 j jaar zijn echter minder te spre- j ken over hun familiebanden Deze groep geeft aan regelmatig last te hebben van ergernissen. Bijna één op de drie 50-64 jari gen beoordeelt de relatie met de j familie als niet meer dan rede lijk, matig of slecht. Eén op de rijf 45-plussers zegt zich te er- 1 geren aan het feit dat hij of zij 1 nog steeds niet als volwassene wordt behandeld. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3