PZC Bouw van mestfabriek onzeker Oudste wethouder doet laatste truc A brunch Het is tijd voor de beste deal op hypotheekgebied. Axel wil viaduct Schapenbout voor sloop behoeden Nieuw opslagbedrijf aan Braakmanhaven levert 20 banen op PvdACDA en Gemeentebelangen wijzen vestiging in Koegorspolder af Sassenaar krijgt gevangenisstraf voor poging tot verkrachting zeeuwse almanak Val ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 24 oktober 2002 door Conny van Gremberghe SPUI - De bouw van een moder ne mestverwerkingsfabriek in de Koegorspolder is twijfelach tig geworden nu de PvdA, CDA en Gemeentebelangen Kanaal zone zich uitgesproken hebben tegen de bouw van zo'n fabriek. Ook de ChristenUnie plaatst vraagtekens bij de voorgestelde herinrichting van de polder. Gisteren liet ook WD-lijsttrek- ker Pim Broekhuijsen weten dat wat zijn partij betreft de bouw van die fabriek die de Oostburg- se mesthandelaar Kunst wil la ten bouwen, niet door hoeft te '.'gaan. Broekhuijsen verkondigt met die stellingname een ander verhaal dan de huidige Terneu- zense VVD-wethouder Krijn van der Hoofd, die vorige week nog zei dat de plannen voor de herinrichting van de Koegors- 1 polder 'onomkeerbaar' zijn. Volgens Van der Hoofd zijn er door de gemeente Terneuzen met Rijkswaterstaat en de pro- vincie Zeeland bindende af spraken gemaakt over de herin richting van de polder. Ook heeft Terneuzen voor de bouw van het slibdepot in de Koegors polder, waarin miljoenen ku bieke meters vervuilde specie uit de Zeeuwse wateren terecht moet komen, financiële en niet- materiële compensatie gekre gen. De provincie heeft verder planologische medewerking toegezegd voor de verdere ont wikkeling van het bedrijventer rein Handelspoort. Twijfelachtig Wat Broekhuijsen betreft is de aanleg van het depot niet terug te draaien, maar gaat die vlieger niet op voor andere projecten die in de polder van de grond moeten komen. De WD-lijst trekker acht - in tegenstelling tot partijgenoot Van der Hoofd - komst van een meer dan ntig grote molens tellende ïdmolenpark in de polder jfelachtig. Net als de andere te partijen zit de WD niet te Advertentie lv Gewijzigd treinverkeer i Werk Aan het spoor ,11 van 25 - 3t oktober In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor, Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur Breda-Roosendaal 25 t/m 28 okt Apeldoorn-Zutphen 25 en 26 okt Maastricht Randwyck-Kerkrade C 25 t/m 27 okt Rotterdam C-Gouda 25 okt Den Haag C-Rotterdam Hofplein 26 okt Amsterdam C-Haarlem Amsterdam C-Keulen -internationaal) Utrecht C-Ede-Wageningen/ Rhenen Amersfoort- Ede-Wageningen 26 en 27 okt Rotterdam C-Rotterdam Noord 27 okt Utrecht C-Arnhem-Nijmegen Rotterdam C—Delft 26 op 27 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). -'Bel 0900- 9296 (€0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. wachten op een mestfabriek op steenworp afstand van de be bouwde kom van Terneuzen en Spui. Broekhuijsen betreurt het dat in de media het beeld geschetst wordt alsof de liberale stelling- name in de Kanaalzone ten aan zien van de ontwikkelingen in de Koegorspolder dezelfde is die de huidige wethouder van Terneuzen verkondigt. Broek huijsen: ,,Als lijsttrekker ben ik degene die het politiek stand punt verkondig van de toekom stige WD-raadsfractie. Van der Hoofd is wethouder van Ter neuzen en keert niet als raadslid van het nieuwe Terneuzen te rug. Vergeten wordt gemakshal ve dat wat de Axelse wethou ders Van Waes en Van Schaik verkondigen ook niet spoort met de stellingname van het CDA en de PvdA in Terneuzen. Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen liet gisteren weten dat de gemeente Terneuzen voorals nog gewoon doorgaat met de be stemmingsplanprocedure. De bouw van een mestfabriek speelt daarin geen rol. Bij de ge meente zijn tot op heden geen definitieve plannen voor zo'n fabriek ingediend. De gemeente Axel wil het oude viaduct bij de Buurtschap Schapenbout voor sloop behoeden. door Eugéne Verstraeten AXEL - Door het spoorwegviaduct aan de Graaf Jansdijk bij de buurtschap Schapenbout aan te wijzen als 'be schermd monument' willen burgemees ter en wethouders van Axel de sloop van het bouwwerk voorkomen. Het uit 1912 daterende spoorwegviaduct is eigendom van de Nederlandse Spoor wegen. De NS heeft begin dit j aar te ken nen gegeven het bouwsel het liefst te slo pen Als het mogelijk is, willen B en W het spoorwegviaduct echter graag als monu ment behouden. Enerzijds als herinne ring aan het spoor dat daar in vroeger tij den heeft gelopen, anderzijds omdat het viaduct een toeristisch onderdeel is van de fietsroute die er overheen loopt. Hoe wel de oorspronkelijke functie al lang is vervallen, is het viaduct wel in gebruik gebleven als rijweg-ondersteuning. En kele bewoners kunnen via het viaduct naar hun woonadres. B en W onderhandelen sinds een paar maanden met de NS over overname van het bouwsel. Hiernaast heeft de gemeen te de Rijksdienst voor de Monumenten zorg laten weten dat Axel de procedure in gang wil zetten om het viaduct te bom barderen tot beschermd rijksmonument. Omdat er nogal wat renovatiewerk nodig is, zal de NS de gemeente een afkoopsom moeten betalen voor de overname van het viaduct. Na zeven maanden onder handelen is er echter nog geen overeen stemming bereikt met de NS. Voorstel Als het viaduct het etiketje 'monument' krijgt, kan de NS het bouwwerk niet zo maar slopen. B en W willen de overname van het spoorwegviaduct nog dit jaar af ronden en de NS heeft nu beloofd op kor te termijn een voorstel te doen over de hoogte van de afkoopsom. Die som moet worden beschouwd als door Conny van Gremberghe HULST - Ben Picavet uit Hulst, de oudste wethouder in Zeeland en - naar eigen zeggen - wellicht ook in het land, zet over een paar weken een punt achter zijn poli tieke loopbaan. Beu is hij het politieke spel nog lang niet, maar hij is inmiddels 78 en de jaren beginnen toch een beetje te tellen. De tijd die hem nog gegund is, wil hij dan ook met zijn twintig jaar jongere vrouw spenderen aan de leuke dingen des levens. Picavet is echter Picavet en dat houdt in dat hij druk doende is met het bedenken van zijn laat ste trucje. Als een dompteur op leeftijd die bezig is met zijn laat ste krachttoer. ,,De laatste weken schuim ik als de schooier in dat liedje de stra ten af om vrienden, kennissen en sympathisanten te bewegen om met de komende verkiezin gen hun stem op mij uit te bren gen. Het lijkt me machtig om mijn politieke loopbaan af te sluiten met een groot aantal voorkeursstemmen. Niet om in die raad te komen, maar mijn partij op weg te helpen en om na mijn vertrek toch nog wat voor mensen te kunnen betekenen.", zegt hij glunderend. Eind jaren '50 maakte Picavet zijn entree in de Hulster poli- Advertentie Rabobank tiek. Samen met wat jonge Hul stenaren W. Colsen en DStolte) die aanhikten tegen het regen tendom dat Hulst destijds in zijn greep hield. De verkiezin gen in '58 waren een succes. Pi cavet won vier van de elf raads- zetels en stapte het college in met twee wethouders. Picavet kreeg de portefeuille sportza ken en openbare werken. Voor de jonge wethouder waren die eerste jaren een goede leer school, maar het was niet mak kelijk om het bestuur uit de ivo ren toren te jagen. Verschillen van mening over de te volgen koers braken de lijst bij de vol gende verkiezingen op. In '62 kwam Picavet nog wel in de raad, maar na twee jaar hield hij het voor gezien. Zijn rentree in de politiek maakte Picavet op zijn 65e. Hulst was lang in de ban ge weest van de ziekenhuiskwes tie. De regio verloor zijn zieken huis en ik vond dat zonde. Wat ik ook zonde vond was dat dat goede gebouw gewoon leeg kwam te staan. Toen de gemeen te Hulst begon te praten over een uitbreiding van de huisves ting, was het voor mij zo klaar als een klontj edat daarvoor het ziekenhuisgebouw in aanmer king moest komen." Met één campagne-punt, veel vrije tijd en veel vrienden en kennissen dook Picavet met zijn Groot-Hulst de verkiezings strijd van 1990 in. Hij kwam er uit met vier zetels en vele hon derden stemmen op zijn eigen kop. „Voor mij was die verkie zing het hoogtepunt in mijn po litieke carrière", zegt hij nu terugkijkend. Picavet werd ove rigens bij de collegeonderhan delingen opgezadeld met de wraak van de verliezers. Hij moest zorgen voor een nieuwe huisvesting van de gemeentelij ke diensten. Dat nieuwe stadskantoor kwam er ook, maar niet in het zieken- Wethouder Ben Picavet uit Hulst zwaait over een paar weken af. foto Wim Kooyman huisgebouw. Nooit is Picavet op die politieke keuze door het electoraat afgerekend. „Hoeft ook niet", zegt hij nu, „ikzagdat ook niet als een vorm van kie zersbedrog om de doodeenvou dige reden dat het alternatief niet haalbaar bleek." Invloed Picavet mocht dan twaalf jaar de lichtste portefeuille (sport en sociale zaken) beheren, binnen het college was zijn invloed groot. Na de vorige verkiezin gen wist hij het CDA buiten het college te houden en WD en PvdA aan hem schatplichtig te maken. Ook zag hij kans om alle oude naamslijsten in het Land van Hulst (Gemeenschappelijke belangen, Lijst Clinge voor het Algemeen Belang en Lijst Brug- geman) onder de noemer van Groot-Hulst te brengen, waar mee hij een eventuele afkalving van de electorale steun telkens wist te voorkomen. Voor de ko mende verkiezingen is Groot- Hulst een lijstverbinding aan gegaan met Groot-Hontenisse. De scheidende wethouder ont- foto Wim Kooyman vergoeding voor achterstallig onder houd, met als uitgangspunt dat het ge meentebestuur de restauratie van het vi aduct vervolgens zelf voor haar rekening neemt. De werkzaamheden kosten naar verwachting 85.000 euro. Het Axelse col lege vindt dat de operatie de gemeente niets mag kosten. Volgens wethouder J. van Schaik wil de NS echter niet meer op tafel leggen dan 68.000 euro. Omdat het waterschap eigenaar van de weg is, vindt Axel dat ook die instantie in de beurs moet tasten. „Wij willen het spoorweg viaduct alleen maar overnemen als het in prima staat is en voor honderd procent gerenoveerd is", aldus Van Schaik. kent niet dat hij altijd politiek doordacht te werk is gegaan. Het maken van allianties, het zoeken van steun, dat is voor hem politiek bedrijven. Zijn in vloed moet niet overdreven worden. Het machtsspel binnen het college beperkte hij tot zijn eigen portefeuille. Dat collega's er niet in slaagden om zaken van de grond te tillen, vond-ie spij tig, maar niet meer dan dat. „Mijn eerste zittingsperiode gaf mij de meeste voldoening, de laatste de minste. De voorbije vier jaar zijn best veel zaken aangepakt, maar echt belang rijke projecten zijn blijven lig- 8en." Thuis zijn er ook zaken blijven liggen, zijn studie voor vinoloog bijvoorbeeld. „Ik heb alle grote wijnen van de wereld gedron ken, maar de studie die ik er over wilde volgen, daar ben ik nooit aan toe gekomen. Dat zal dus straks gebeuren. Verder wil ik na dertien jaar wel eens fat soenlijk met vrouwlief op va kantie Wat echter het belang rijkste is; het moeten is er straks af en dat is lekker." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Benelux en Oiltanking Terneuzen bv hebben gisteren een contract getekend voor de bouw van een op-en overslagterminal voor chemische vloeistoffen op de Mosselbanken aan de Braak manhaven. De bouw van de ter minal vergt een investering van zestig miljoen euro. Het nieuwe bedrijf levert in aanvang twin tig nieuwe arbeidsplaatsen op. Oorspronkelijk was het de be doeling om deze zomer al met de bouw van de terminal te begin nen. Allerhande procedures en de milieu-effectrapportage, die moest worden opgesteld, namen echter meer tijd in beslag dan was geraamd. De ingebruikna me van het nieuwe complex is voorzien in het najaar van 2004 Oiltanking Terneuzen is een dochter van het Duitse Oil tanking GmbH, een van de grootste aanbieders van opslag mogelijkheden voor olie-en ChristenUnie Reimerswaal wil overlast fabriek aanpakken KRUININGEN - De fractie van de ChristenUnie (CU) in Rei merswaal vindt dat de gemeente snel iets moet doen om de om wonenden van frietfabriek Lamb Weston Meijer in Krui- ningen te vrijwaren van stank en geluidsoverlast. Door middel van schriftelijke vragen wil de partij weten of de gemeente conclusies trekt uit de nietigverklaring van de milieu vergunning door de Raad van State. Zo eist de advocaat van de omwonenden dat de gemeen te de fabriek sluit, omdat deze nu zonder vergunning zou draaien. De CU vraagt het colle ge Lamb Weston Meijer te dwin gen tot het nemen van maatre gelen die de overlast wegnemen. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Sas van Gent is gis teren in Middelburg veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de man 23 maart dit jaar in zijn woonplaats een vrouw heeft geprobeerd te verkrach ten. Het incident vond plaats in het Sasse uitgaansleven. De Sasse naar had eerder die avond het slachtoffer ontmoet in een plaatselijk café. Toen de vrouw wegging werd ze achtervolgd door de man en zijn twintigjarige vriend. Ze had zich door het duo bedreigd ge voeld en een toevallige passant aangesproken om haar naar huis te brengen. Het laatste stuk wilde ze alleen lopen, hetgeen haar belagers de gelegenheid gaf haar vast te pakken. Daarna zouden zij haar van haar kleren hebben ont daan en betast. Volgens de rechtbank was er ook een poging geweest om haar te verkrachten. Officier van justitie J. Groen vond de verkrachting bewezen en had drie jaar cel geëist. De Sassenaar had ook zelf in eerste instantie de verkrachting toe gegeven, maar later ontkende hij. Ook het slachtoffer zou tegen strijdige verklaringen hebben afgelegd. Daarom werd de zaak tegen de 20-jarige Sassenaar aangehou den in verband met het horen van het slachtoffer als getuige. De vrouw zou echter in Tsjechië verblijven. chemische producten ter we reld. Het bedrijf kan 9,5 miljoen kubieke meter aan stoffen tijde lijk bergen. In het Deltagebied heeft de maatschappij opslag- terminals in Gent en Antwer pen. De Terneuzense dochter van het concern gaat in Terneu zen in eerste instantie diverse opslagtanks bouwen met een to tale capaciteit van 156.000 ku bieke meter. In die tanks wordt nafta opgeslagen, maar ook stoffen die van Dow afkomstig zijn, zoals aromaten, latex en propyleenoxide. Voor dat doel wordt een uitgebreid leidingen- net van de Mosselbanken en naar Dow aangelegd. Op dit moment wordt een sub stantieel deel van de nafta dat bestemd is voor de krakers van Dow, nog opgeslagen bij Oil tanking in Gent om vandaar - als de basisgrondstof nodig is - met binnenvaartschepen terug naar Dow te voeren. Die ver keersbewegingen zijn medio 2004 niet meer nodig, omdat Dow beschikt over opslagmoge lijkheden pal naast de deur. In de tweede bouwfase wordt de terminal uitgebreid met nog meer opslagdepots met een to tale capaciteit van 300.000 tot 400.000 kubieke meter. In zijn uiteindelijke omvang biedt de terminal werk aan zo'n veertig mensen. Het gisteren gesloten contract met Dow heeft een looptijd van vijftien jaar. Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur rasseriemenu champignonsoep en chili con came of quiche (vegetarisch) en fruitsalade voor €l 1,50 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 26 oktober 15-00-16.30 uur Laurent Martyl Boek van het Jaar 2002 haal uw stemformulier bij de balie van de afdeling literatuur of bij onze boekhandel in 't Spui in Vlissingen cd-afdeling Aangenaam Klassiek 2002 Advertentie) met zeezich Een overvloed aan warme en koude Grand Hotel Arior Tel.: 0118-410502 Belangstellend luisterde Roel dezer dagen naar de uit eenzettingen van zijn groot vader. Die was vol van de val van het kabinet-Balkenende en ver schafte, zoals het een goede Nederlander betaamteen scherpe analyse over de loop der politieke dingen. Roel mag dan nog maar zes jaar zijn maar, of het nu gaat over kwesties in zijn woon plaats Vrouwenpolder dan wel over schokkende gebeur tenissen in de Hofstad, er ontgaat hem weinig. Toen hij een dag later bij opa en oma over de vloer kwam, toonde hij zich dan ook zeer verwonderd. Eén blik op het interieur was voldoende: opa had er grondig naastgezeten „Het kabinet staat er nog," stelde hij niet zonder streng heid vast. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35