College wil camera's in centrum PZC Middelburg pakt lichtreclame aan Tocht en vocht fataal voor Historama in de Abdij Streekmuseum zoekt pikkel en stokken voor Winteravond Rechter verbiedt palingvissen op platen Haringvliet Cornelia Zierikzee in muzikale sferen 12 Jeugd discussieert met demissionaire ministers Extra toezicht en verlichting moeten Vlissingse binnenstad veiliger maken agenda Oefening van brandweer wekt onrust Sassenaar krijgt gevangenisstraf voor poging tot verkrachting Staten houden vergadering op later tijdstip donderdag 24 oktober 2002 door Britta Janssen VLISSINGEN - Ruim honderd Nederlandse jongeren van twaalf tot achttien jaar gaan maandag in discussie met demissionaire ministers en staatssecretarissen. In de Twee de Kamer vindt dan namelijk het zevende Nationale Jeugdde- bat plaats. Ondanks de val van het kabinet gaat het debat ge woon door. Zeeland wordt vertegenwoor- digd door Roberto van Loo uit Kruiningen en Thomas Oomens uit Middelburg. ,,Ik hoorde op school over het debat en dat leek me gelijk hart stikke leuk. Ik geef graag mijn mening over dingen die me inte resseren". vertelt Roberto (13). Hij gaf zich op en ter voorberei ding was er een debat in Middel burg. „Ik was toen wel zenuw achtig, want alleen de besten mochten naar het nationale de bat in Den Haag. Aan het eind werden de namen van de geko zen jongeren voorgelezen en ik zat erbij." Maandag worden de deelne mers verdeeld over vier 'frac ties' die allemaal één onderwerp bespreken. Deze onderwerpen zijn: de maatschappelijke stage als onderdeel van het onderwijs, het gedoogbeleid van softdrugs, jongerenhuisvesting en veilig heid op straat. Roberto zit in de 'fractie' die het gaat hebben over het gedoogbeleid van soft drugs. „Iedereen kon vooraf aangeven naar welk onderwerp zijn voorkeur uitgaat. Gelukkig zit ik in de fractie van mijn eer ste voorkeur. Ik vind het ge doogbeleid van softdrugs inte ressant omdat je er dagelijks mee te maken hebt." Roberto en zijn 'fractie' willen een voorlichtingscampagne over softdrugs opzetten. „We hopen hierover afspraken te kunnen maken met demissio nair minister Donner van Justi tie." Demissionair premier Balke nende opent maandag om 13.00 uur het debat met het omstreden onderwerp normen en waarden. Het doel van het Nationale Jeugddebat is jongeren betrek ken bij de politiek. Uit eerdere debatten is gebleken dat de Haagse politiek de ideeën van jongeren wel degelijk serieus neemt. Zo heeft de toenmalige minister Korthals van Justitie vorig jaar een onderzoek laten uitvoeren naar het gebruik en de aanschaf van cannabis onder zestien- en zeventienjarigen. Dit gebeurde op verzoek van de jongeren die in 2001 aan het Nationaal Jeugddebat deelna men. door Ron Magnée VLISSINGEN - Het Vlissingse college van burgemeester en wethouders overweegt camera's op te hangen in de Beursstraat, het steegje direct achter café Nationaal. Directe aanleiding is de schietpartij afgelopen weekeinde waarbij een portier van het café ernstig gewond raakte. Waarschijnlijk neemt de ge meenteraad al in november of december een voorbereidings- besluit over de komst van came ra's - waarschijnlijk twee of drie stuks. Hiermee wordt de komst van de bewakingsapparatuur mogelijk gemaakt. Naast de ca mera's zijn er nog meer maatre gelen genomen om de veiligheid in het gebied te vergroten. Zo zal de Beursstraat extra worden verlicht. Bestaande lantaarn palen krijgen fellere lampen en er komen extra lantaarns aan de muren. Ook op het Bellamypark komt extra verlichting. De maatregelen zijn genomen op verzoek van buurtbewoners en ondernemers rondom het Bella mypark. „We hebben met de buurt gesproken. Die meldde ons dat het toch wel erg donker is 's avonds. De politie bevestig de dat", aldus wethouder C. de Keijzer, die bij afwezigheid van burgemeester A. van Dok-van Weele de zaak in behandeling heeft. Met verlichting en camera's hoopt het gemeentebestuur ook de overlast van drank- en drugsgebruikers in het steegje tegen te gaan. Onderdeel van het plan is dat ook de politie meer en actiever gaat surveille ren. Gebleken is dat niet alleen op zaterdagavond, maar ook op vrijdagmiddag de overlast in het gebied groot is. Dan houdt het café namelijk 'happy hour', wat veel jongeren aantrekt. Het gemeentebestuur heeft dus niet besloten om Nationaal na de schietpartij een tijd te slui ten. Volgens wethouder De Keijzer is daar geen reden toe. Kans op herhaling acht hij ge ring: „De bewuste persoon zit in de cel en zal er niet zo snel meer uitkomen." Bovendien heeft het personeel van Nationaal kor daat opgetreden, vindt De Keij zer. „Hen valt niets te verwij ten." Feit is wel dat de schutter zater dagavond mét het vuurwapen in Nationaal op de eerste verdie ping is gesignaleerd. Omstan ders waarschuwden hierop de portiers. Nadat zij de man naar beneden hadden gevoerd, werd hem gevraagd door de metaal detector te lopen. Dat weigerde hij tot twee maal toe, waarna hij naar buiten werd gevoerd. Een van de portiers is met hem mee gelopen en werd vervolgens neergeschoten. „Het is duidelijk dat dat zonder veel communica tie gebeurde en zonder dat daar een ruzie aan vooraf ging", al dus wethouder De Keijzer. Hoe de man, ondanks de detec- tiepoorten bij de ingang, toch binnen is gekomen, is onduide lijk. De Keijzer gaat er vanuit dat de beveiliging nauwgezet heeft gecontroleerd en daarbij geen steken heeft laten vallen. „Zolang het tegendeel niet is be wezen, vertrouw ik erop dat ze dat goed gedaan hebben." Ook woordvoerder A. Don van de politie weet niet hoe de ver dachte met het wapen op de eer ste verdieping terecht is geko men. De getroffen portier, die nog steeds in een Antwerps zieken huis ligt, kon tot op heden niet worden verhoord. Het vuurwa pen waarmee de verdachte heeft geschoten, is vooralsnog niet door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - Friese doorlo pers of kunstschaatsen met een sleuteltje, daar verwacht het Streekmuseum in IJzendijke wel aan te kunnen komen. Maar wie heeft er nog een ouderwetse pikkel? En dan liefst ook nog met de prikstokken erbij? Half december, op de veertiende om precies te zijn. vindt er op de IJzendijkse Markt een Winter avond plaats, met diverse win terse activiteiten. Het aan de markt gelegen museum sluit daarbij aan met een eendags- expositie rondom het thema 'Winter Vroeger'. Dat vraagt om STREEKACTIVITEITEN BURGHSLUIS - Haven, 14.30 uur: Na tuurvaartocht over de Oosterschelde; HAAMSTEDE - Slot Haamstede. 13.00 uur- Excursie door Slotbos en Zeepedui- nen, kaarten via de WV Burgh-Haamste- de; RENESSE Ecoscope, 14.00-16.00 uur. Herfstactiviteitenmiddag; WESTENSCHOUWEN - Restaurant Zee- lust, 20.00 uur: ZoeZaa, gezelschapsspel. Excursieschuur boswachterij, 17.30 uur: Reeënspeurtocht, kaarten via de WV Burgh-Haamstede; ZIERIKZEE - MFC Huijbertstraat35,20.00 uur: Najaarsledenvergadering Diabetes vereniging afdeling Schouwen-Duive- land. oude foto's, prentbriefkaarten, krantenknipsels met winter pret. Krulschaatsen ook en rui ters. Een mof om de handen te warmen en daar dan graag het bijbehorend jasje bij. Maar, nogmaals, wie heeft er nog een pikkel? En wat is dat eigenlijk? .Het is een houten slede waarop ijzeren glijders waren aange bracht". legt voorzitter Pol van de Vijver uit. Zijn omschrijving duidt op de simpele oervorm, een zitplank en twee afgeronde boorden eronder. Breekbaar Een doeltreffende, maar na ver loop van tijd meestal breekbare combinatie. Ouderwets tim- mermanswerk, zo blijkt, net zo als die prikstokken: „De moeilijkheid was, dat daar een spijker in moest worden gesla gen. Dat was een kunst apart, want die moest er eerst krom'in, maar moest er vervolgens on deraan weer recht uitkomen. Met een oproep aan het publiek hoopt het museum dat iemand zich zijn pikkel en prikstokken zal herinneren. Misschien staan ze wel ergens in een vergeten hoekje op zolder te verkomme ren. En als daar een paar stuurhand- schoenen of overschoenen bij liggen, zijn die ook welkom In een ding kan het museum zelf voorzien: anti-uitglijders voor postbestellers. door Ron Magnée MIDDELBURG - De gemeen te Middelburg gaat buitenre clame die niet aan de richtlij nen voldoet, hard aanpakken. Hans Anders, C&A en Kijkshop krijgen vier weken de tijd om de lichtbakken aan te passen. Doen ze dat niet, dan volgen dwangsommen. Vorig jaar zomer hing C&A nieuwe lichtbakken aan de pui zonder de daartoe verplichte vergunningen. De gemeente Middelburg verzocht het be drijf hierop de lichtreclames aan te passen, zodat ze aan de richtlijnen voldoen. Het kledingconcern is zich van geen kwaad bewust. Woord voerder E. Fafié van C&A Ne derland geeft toe dat er andere lichtbakken zijn opgehangen, maar dat die nauwelijks an ders zijn dan de vorige. „De lichtreclames zijn gerestyled, maar ze zijn maar op een paar punten veranderd. Bovendien zijn de bakken kleiner gewor den." Het bedrijf Haco zegde sep tember vorig jaar toe de ge meente een nieuw ontwerp van de lichtreclame op te stu ren. Haco is vaste leverancier van de C&A-lichtreclames. Het nieuwe plan werd nooit door Middelburg ontvangen. Een jaar lang gebeurde er niets, tot deze zomer. In augustus schreef Middel burg een brief aan C&A. Bin nen vier weken moest het nieu we ontwerp voor de lichtrecla me aan de gemeente worden voorgelegd. Het kledingcon cern schakelde het Amster damse advocatenkantoor Stibbe in. Een juridisch steek spel volgde, waarbij de advo caat op een soortgelijke zaak in Deventer wees. Daar ein digde de twist tussen de kle dingwinkel en de gemeente voor de rechter, waarbij C&A aan het langste eind trok. „Dat geeft ons een goed uit gangspunt", verklaart woord voerder Fafié. Toch hoopt hij dat het niet op een rechtszaak aankomt. „Alle geschillen gaan tegenwoordig via de rechter, maar wij hopen er met goed overleg uit te komen." Middelburg is niet door de ar gumenten van C&A overtuigd en gaat over tot harde actie. Als de kledingwinkel de licht reclame niet aanpast, volgen er dwangsommen van 2 50 euro per dag met een maximum van 5000 euro. Als dit geen soelaas biedt, volgt er bestuursdwang: dan haalt de gemeente zelf de borden van de gevel, op kosten van C&A. Gedoogd De kledingwinkel is niet de enige die de gemeente op zijn pad vindt. Ook ketens als Hans Anders en de Kijkshop hebben een brief van de gemeente ont vangen. Hans Anders aan de Langeviele heeft de buitenre clame aangepast. Ook deze C&A heeft de lichtreclame vervangen zonder vergunning van de gemeente Middelburg. foto Ruben Oreel lichtbakken voldoen niet aan de richtlijnen die sinds 1997 gelden, schrijft de gemeente. Overigens deden de vorige lichtreclames van Hans An ders dat ook al niet. Maar die werden op grond van een over gangssituatie gedoogd. Even verderop aan de Langeviele is het de Kijkshop die een soort gelijk bericht van de gemeente heeft gekregen. Ook hier wor den de regels voor lichtbakken volgens de gemeente met voe ten getreden. door Britta Janssen MIDDELBURG - Het Histora ma in Middelburg sluit op 1 no vember. De vaste tentoonstel ling in de Kloostergangen van de Abdij kan niet langer worden gehouden, omdat de ruimte ver ouderd is. Tocht en vocht be schadigen de geëxposeerde ob jecten. Het Historama werd in 1992 geopend door Pieter van Vollenhoven. Historama geeft bezoekers nog ruim een week een beeld van de historie van de Middelburgse abdij. Daarna verdwijnen de Maarten Toonder-poppen, an sichtkaarten over de oorlog en de vaste videopresentatie. De Kloostergangen zijn in de toekomst openbaar toeganke lijk en zullen alleen nog ge bruikt worden voor incidentele activiteiten. Te denken valt aan muziek en beeldende kunst. „De provincie Zeeland is de baas van het Zeeuws Museum, waarvan de expositie Histora ma een onderdeel is. In principe kan iedereen die ideeën heeft voor incidentele activiteiten te recht bij de provincie", aldus di recteur V. Byvanck van het Zeeuws Museum. Het Zeeuws Museum is nog met de gemeente Middelburg, het Roosevelt Study Center en de Abdijkerken in overleg over de kruidentuin en de Abdijrond leiding. Een rondleiding door het eeuwenoude complex blijft mogelijk, maar zal wel een an dere opzet krijgen. Met het sluiten van Historama verdwijnt ook de museumwin kel. Bij de heropening van het Zeeuws Museum in 2004 zal een nieuwe winkel in combinatie met een café door een commer ciële exploitant worden be heerd. De tentoonstellingen van het Zeeuws Museum over de VOC in Middelburg en van de gevelste nen uit Middelburg en Zeeland zijn nog tot de sluitingsdatum in de kloostergangen van het mu seum te bezichtigen. gevonden. Brandweerlieden zochten eerder deze week bij de Michiel de Ruijterhaven - de jachthaven voor het Muzeeum - maar vonden niets. door Jan van Ommen DEN HAAG - DeNieuw-Beijer- landse palingvisser C. Nobel mag van de Raad van State niet langer op de ondiepe platen in het Haringvliet met fuiken naar aal te vissen. In een gisteren gepubliceerde uitspraak oordeelt het rechts college dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) ten onrechte aan Nobel toestemming heeft gege ven. LNV heeft vergeten een on derzoek naar de gevolgen van het palingvissen op de vogel stand te doen. LNV heeft eigen lijk alleen naar de economische belangen van Nobel gekeken. En dergelijke belangen tellen niet mee als de gebieden tot be schermd natuurgebied zijn aan gewezen. Ventjagersplaat Door de uitspraak mag Nobel, die al jaren op het Haringvliet vist, niet langer fuiken zetten op de Ventjagersplaat bij Schou- wen-Duiveland en de Koren- dij kse slikken bij de Hoeksche Waard. LNV vond het met die versto ring wel meevallen en verleende de visser een ontheffing van de N atuurbeschermings wet. Daarmee mocht Nobel onder meer in juli en augustus op de Ventjagersplaat en de Koren- dijkse vissen. Een groot pro bleem, naar nu blijkt, is dat de verantwoordelijke staatssecre taris van LNV geen enkel onder zoek heeft gedaan naar de effec ten van Nobels vispraktijken op het welzijn van de vogels. Ook Nobel vond op basis van jaren lange ervaring dat het met die verstoring wel meevalt. De fui ken staan vooral aan de weste lijke rand van de Ventjagers- plaat. Bovendien komt hij slechts twee keer per week met zijn kleine motorvlet enkele uren op de plaat om de fuiken te legen en terug te zetten. Volgens de visser maken recre anten met bootjes meer herrie. Overigens heeft de Vogelbe scherming ook geen keiharde bewijzen overlegd waaruit blijkt dat de beschermde vogels zwaar te lijden hebben onder de palingvisserij. Desalniettemin heeft de Raad van State voor de vogels geko zen omdat de Natuurbescher mingswet dat voorschrijft. Bo vendien heeft LNV eerder ook laten weten op termijn van de palingvisserij af te willen. Nobel had de fuiken op de on diepten nodig als de rivieren ex tra veel water aanvoeren waar door de stroming in diepere gedeelten van het Haringvliet zeer groot is. Overigens wist No bel begin deze maand tijdens de rechtszaak niet hoeveel omzet een eventueel palingvisverbod op de platen zal kosten. 'In ieder geval zal het vissen op het Ha ringvliet nog moeilijker worden dan het nu al is. En dat is jam mer,' zei Nobel begin deze maand. De visser uit Nieuw- Beijerland heeft eerder ook al een verbod op het vissen met 'de zegen'(een halfrond net voorde visserij op schubvissen) moeten slikken. ZIERIKZEE - Een routine-< fening van de brandweer heeft gisteren in Zierikzee tot specu laties van omwonenden geleid, omdat tegelijkertijd in de Oude Haven duikers van de brand weer waren gesignaleerd. Ook hier ging het om een oefening, die volgens de postcommandant toevallig met de eerste samen viel. De brandweerwagen van de blusploeg Zierikzee hield gis teravond halt aan de Grachtweg om het pompvermogen te testen en de brandweerlieden hiermee te laten oefenen. „Dat doen we een aantal keer per jaar", ver klaart postcommandant J. Juf fermans. In het kader van de routinematige tests van materi eel rijden de brandweerwagens buiten de uitrukken ook weke lijks een rondje. De vaste tentoonstelling in Historama is nog ruim een week te bekijken. foto Ruben Oreel door Margritta van den ZIERIKZEE - Bewoners van verpleeghuis Cornelia in Zie rikzee krijgen een uitgebreid scala aan optredens en films voorgeschoteld tijdens een dans- en muziekweek van maandag 28 oktober tot en met vrijdag 1 november. Het festijn wordt gehouden in de recreatie zaal. De dans- en muziekweek opent op maandagochtend om tien MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Sas van Gent is gis teren in Middelburg veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de man 23 maart dit jaar in zijn woonplaats een vrouw heeft geprobeerd te verkrach ten. Het incident vond plaats in het Sasse uitgaansleven. De Sasse naar had eerder die avond het slachtoffer ontmoet in een plaatselijk café. Toen de vrouw wegging werd ze achtervolgd door de man en zijn twintigjari ge vriend. Ze had zich door het duo bedreigd gevoeld en een toevallige passant aangespro ken om haar naar huis te bren gen. Het laatste stuk wilde ze alleen lopen, hetgeen haar belagers de gelegenheid gaf haar vast te pakken. Daarna zouden zij haar van haar kleren hebben ont daan en betast. Volgens de rechtbank was er ook een poging geweest om haar te verkrachten. Officier van justitie J. Groen vond de verkrachting bewezen en had drie jaar cel geëist. De Sassenaar had ook zelf in eerste instantie de verkrachting toe gegeven, maar later ontkende hij. Ook het slachtoffer zou te genstrijdige verklaringen heb ben afgelegd. Daarom werd de zaak tegen de 20-jarige Sassenaar aangehou den in verband met het horen van het slachtoffer als getuige. De vrouw zou echter in Tsjechië verblijven. uur met een koffieconcert door gitarist Dik de Koning. Gedu rende de gehele week zijn er di verse optredens en voorstellin gen. Rolstoeldansers geven een demonstratie en ballerina's van danslerares Elly Geelhoed leve ren een bijdrage aan het pro gramma. Cabaretière, zangeres en actrice Anne-Marie Konincks voert dinsdagmiddag twee uur de hoofdact op, waarbij vooral be kende meezingnummers van onder andere Toon Hermans, Louis Davids en Wim Sonne- veld de revue passeren. Verder op in het gebouw worden er op verschillende dagen films en documentaires gedraaid over onder meer de opkomst van de 'negermuziek' in de jaren '40 en '50 in Amerika aan de hand van Nat King Cole en de levensge schiedenis van componisten als Vivaldi, Back en Haydn. Personeel Tijdens de playbackshow op donderdagavond 31 oktober komen personeelsleden van Cornelia zelf in actie als imita tors van bekende artiesten. Vrij dagmiddag twee uur wordt de week afgesloten met een bal- roombal onder leiding van dansschool Bras. MIDDELBURG - De vergade ring van Provinciale Staten op vrijdag 1 november gaat niel door. De agenda bevatte slechts twee punten: het jaarverslag van het Monumentenfonds 2002 en de subsidie voor Omroep Zeeland. Het provinciebestuur heeft be sloten de 47 Statenleden daar voor niet naar Middelburg te roepen. De onderwerpen wor den opgenomen in de agenda van de Statenvergadering die twee weken later plaatsvindt. Op vrijdag 15 november komen de Staten bijeen voor de behan deling van de begroting voor volgend jaar. De subsidie voor Omroep Zeeland zou daar toch wel aan de orde gekomen zijn, omdat Gedeputeerde Staten voorstellen de omroep een kwart miljoen euro extra te ge ven. Dat bedrag moet in de be groting worden opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32