Zwembad in Zierikzee te krap 1» PZC Bespiegelingen tussen boomtoppen Training moet valkans ouderen verminderen 11 Wethouder gelast onderzoek naar bezoekersaantallen in Onderdak Zendingsdienst met gospelkoor Anti-fouling moet weer mogen Dertig maanden voor geweld Schipper bietentocht gewond Zeiler gered van zinkend bootje Zeeuws Museum zoekt mooiste verzamelingen Woord en Daad voert actie voor project op Haïti Bijeenkomst Reformatorisch Contact EEN VOETZORG MINDER erorm $m. voe Berkhout schoenmodes Verhulst Spoken in De Pul donderdag 24 oktober 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wethouder J. van Felius (Alert!) wil in beeld ge bracht zien hoe druk het is in zwembad Onderdak in Zierik zee. Bij die inventarisatie wil de portefeuillehouder sportzaken en financiën eveneens een glo baal overzicht van het aantal potentiële klanten dat door de huidige openingstijden voor een gesloten deur staat. Het re sultaat van zo'n intern onder zoek zou mogelijk aanleiding kunnen zijn om eerder nieuw bouw te plegen voor het sport complex. Het bezoekersaantal van zwem bad Onderdak doorbreekt dit seizoen zeer waarschijnlijk ruimschoots de magische grens van dé honderdduizend, verwacht bedrijfsleider M. Reedijk op basis van de hui dige resultaten en prognoses. Die cijfers bevestigen volgens hem ook dat het steeds drukker wordt in het smalle 25-meter- bad. Ook de wachtlijst voor par ticuliere zwemlessen is nog nooit zo lang geweest, aldus Reedijk. ,,De behoefte aan een grotere capaciteit - in welke vorm dan ook - is er dus abso luut." Reedijk ziet zich bovendien in de vakantieperiodes gecon fronteerd met toeristen die naar Onderdak komen voor tijdver drijf. Wanneer de vakanties niet parallel lopen met Zeeland, is dat in de praktijk lastig. „Omdat wij hier maar één overdekt in- structiebad hebben en er over- RENESSE - De Hervormde ge meente Renesse/Noordwelle houdt zondagochtend 3 novem ber om half tien een najaarszen- dingsdienst in de hervormde kerk in Renesse. De zeven leden van gospelzanggroep Founda tion uit Middelburg treden dan op. Kees Groenleer bespeelt het orgel tijdens deze zendings- dienst. dag schoolzwemmen aan de gang is, moeten we die mensen teleurstellen en doorverwijzen naar het Sportpunt Zeeland in Goes. Daar hebben ze die ruim te wel." Tweede bassin Met een tweede overdekt bassin in Zierikzee zou dat capaciteits probleem zijn opgelost, aldus de bedrijfsleider. Hij betrekt in dat verband ook de verwachte groei van de stad met zo'n vierdui zend inwoners de komende ja ren door de afbouw van de nieuwbouwwijken Poort am- bacht en Noorderpolder. Voor lopig staat Onderdak echter nog niet op de nominatie voor een ingrijpende vernieuwing. In z'n huidige vorm moet het medio j a- ren zeventig geopende complex nog minimaal tien jaar mee. Wethouder Van Felius houdt er evenwel rekening mee dat door de laatste ontwikkelingen de modernisering vervroegd moet worden uitgevoerd. Ook voor zitter E. Geluk van de Stichting Renesse wil niet zo lang wach ten met het beraden van toe komstplannen. De stichting wordt met ingang van 1 januari formeel eigenaar van het gemeentelijk complex. Het exploitatiecontract dat in dat kader wordt afgesloten, is in principe vijf jaar geldig met een optie op verlenging voor mini maal dezelfde duur. „Het ligt voor de hand dat wij ons ruim binnen die termijn gaan bera den op de toekomst voor Onder dak. Het is zeker de bedoeling de exploitatie bedrijfsmatiger op te zetten." Geluk doelt daarbij met name op een zo efficiënt mogelijke in vulling van de beide sporthal len, gekoppeld aan het gebruik van het Sportcentrum Wester- schouwen. „Een zwembad blijft een verliesgevende activiteit. Dus hoe we daar mee omgaan, daar moeten we nog op stude ren. In dat verband is het zeker niet onmogelijk dat wordt be sloten tot uitbreiding van de ca paciteit in een vroeger stadi um." Om te zien of een eventuele uit breiding van het bad in Zierik zee aansluit bij de realiteit en de prognoses, wil Van Felius geïn ventariseerd hebben in welke mate momenteel van de voor ziening gebruik wordt gemaakt. Binnen dat kader moet volgens ook rekening worden gehouden met de overdekte bassins in de omliggende vakantieparken en met de Dol-Fijn in Nieuwer- kerk. „Maar wanneer het een probleem wordt dat aan poten tiële klanten nee moet worden verkocht, of mensen blijven weg omdat het te druk is, dan moe ten we daar als gemeente zeker eens naar kijken." Ook de twee sporthallen van Onderdak wor den steeds intensiever gebruikt, wat buiten op het terrein niet zelden leidt tot parkeerproble- De toenemende drukte in het sportcentrum Onderdak geven aanleiding om sneller dan bedoeld naar de toekomstplannen voor het complex te kijken. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Het verbod op het gebruik van milieuvrien delijke aangroeiwerende verven moet worden opgeheven zo lang er geen alternatief middel voorhanden is. Dat zal gede puteerde G. van Zwieten schrijven aan staatssecretaris Van Geel (milieu). Een alternatief middel om de waterpokken van schepen te houden ligt al tweeënhalf jaar te wachten op toela ting bij het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB). Van Zwieten wil dat de staatssecretaris het CTB achter de broek zit. Nu wijken mensen uit naar België om de aangroei werende verf op hun schip te laten smeren. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Bruinisse voor poging doodslag, openlijk geweld, bedreiging en verduistering veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf. In de strafmaat was zes maanden inbegrepen, omdat hij de geweldsdelicten tijdens zijn proeftijd pleegde. De man was 29 juni dit jaar in Goes met zijn auto op twee mannen ingereden, nadat hij eerder op het woonwagenkamp in Zierikzee opzettelijk een man had aan gereden. De Goese slachtoffers liepen verwondingen op toen ze door de auto werden geschept en op de motorkap belanden De Bruènaar had die dag, onder invloed van drank, met drie metgezellen mensen bedreigd en aangevallen met een knup pel en een ijzeren staaf. Ook verduisterde hij benzine. BRUINISSE - De schipper van de zeilklipper Avontuur uit Goes is woensdagnacht gewond afgevoerd naar het zieken huis. Hij liep eén gebroken enkel op toen hij rond midder nacht na een uitstapje in Bruinisse terug op het schip wilde klauteren. Omdat de vrachtvaarder door laag water diep aan de kade lag, maakten de bemanningsleden gebruik van de giek en zwiepten zichzelf zo aan boord. De schipper had daar bij de pech dat hij klem kwam te zetten. Door de lage water stand kon het te hulp geroepen ambulancepersoneel met een brancard niet bij de Avontuur komen. De plaatselijke brand weer werd ingeschakeld, die het slachtoffer in een klein boot je wist over te brengen naar de steiger verderop. Daar kon hij alsnog in de ambulance worden gelegd. De klipper maakt deel uit van het negentien schepen grote folkloristische bieten konvooi dat sinds maandag onderweg was van Sint Annaland naar Steenbergen. Om de Avontuur gisteren op de eindbe stemming te krijgen, werd een andere schipper ingezet. NEELTJE JANS - Een twaalfjarige zeiler is dinsdagavond ternauwernood gered toen hij met zijn 2,5 meter grote bootje op de Oosterschelde in de problemen kwam. De uit het Duitse Eschweiler afkomstige jongen was rond zes uur gaan varen. Volgens woordvoerder K. Groeneveld van het KNRM station Noordland op Neeltje Jans was de onervaren toerist niet ge kleed op de tocht, noch had hij rekening gehouden met de sterke zuidelijke wind. Hij zag geen kans meer terug te keren naar de haven en het bootje maakte bovendien water. De situatie was bij het arri veren van de reddingsboot Harder dermate penibel, aldus Groeneveld, dat het bootje met de jongen in de diepte dreigde te verdwijnen. Zijn ouders zagen het fout gaan en sloegen alarm bij de havenmeester van Roompot Marina. De Harder was binnen een kwartier ter plekken en kon de jeugdige zeiler en zijn boot even later ongedeerd afzetten op het vakantie adres. De jongen moest zijn ongeveer dertig minuten durende avontuur vooral met de schrik bekopen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum gaat samen met de Avro een tentoonstelling maken met verzamelingen van kinde ren. De twee mooiste, leukste, gekste of compleetste verzame lingen gaan door naar de finale in een groot museum in het voorjaar van 2003. Het Zeeuws Museum nodigt alle jonge verzamelaars van tien, elf en twaalf jaar oud uit om hun verzameling te laten zien in het museum. Deelnemers kunnen zich inschrijven via de web site van de museumbende: www.museumbende.nl. De ui terste inschrijf datum is 20 no vember. Grootschalig De Zeeuwse tentoonstelling, die in de kerstvakantie wordt ge houden, maakt deel uit van een grootschalig evenement over verzamelen en sparen door Avro's Kunsttribune en de Stichting Museumjaarkaart. Gelijktijdig met het Zeeuws Museum openen elf andere mu- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sea met een kersttentoonstel ling over het thema. De tentoonstelling wordt ge houden van 21 december tot en met 5 januari. Het Zeeuws Museum gaat er vanuit dat Zeeland veel jonge strandjutters heeft, die grote verzamelingen moeten hebben van fossielen, schelpen en ande re zaken uit de natuur. Ook ver zamelingen van stickers, pos ters, knuffelbeesten, lepeltjes en bijzondere munten en postze gels zijn welkom. Finale Tijdens de finale in het voorjaar van 2003 beslist een landelijke jury wie de allermooiste verza meling heeft van het land en Spaarkampioen wordt. OOSTERLAND - Het comité Schouwen-Duiveland van de stichting Woord en Daad start een actie voor het inzamelen van lege cartridges en toners. Dat gebeurt in het kader van het project 'Gezondheidszorg voor moeder en kind op Haïti'. Doel is om negentigduizend mensen in contact te brengen met medische zorg. Het zorg plan bestaat uit voorlichting aan moeders, behandelen van infectieziekten en het verstrek ken van voedsel en het geven van vaccinaties. Voor het inle veren van de gebruikte cartri dges en toners kan men terecht bij secretaris R Kik van Woord en Daad aan St. Joostdijk 80 in Oosterland. SIRJANSLAND - Het bestuur van het Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland houdt op vrijdagavond 1 november een hervormingsbijeenkomst in de hervormde kerk van Sirjans- land. Sprekers zijn dominees J. Kievit, J. Joppe en G. Sloot weg. Tijdens de bijeenkomst, die om kwart voor acht begint, wordt er een collecte gehouden voor het project in Polen van Stichting 'in de Rechte Straat'. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Je ziet niet waar je loopt, maar in je blikveld beweegt van alles. Een boomkruinenwandeling in de boswachterij in Westerschou- wen tart de zintuigen. „Je krijgt er zeebenen van", stelt beden ker van de wandeling J. Mida- vaine en die omschrijving komt aardig in de buurt. Eigenlijk zijn er twee soorten van boomkruinen wandelingen. Je kunt daadwerkelijk - via al lerlei ingenieuze constructies - tussen de boomtoppen doorlo pen en van het wijdse uitzicht genieten. De boomkruinenwan deling in de Boswachteiij is van een heel andere orde. Bij deze wandeling blijf je gewoon met beide voeten stevig op moeder aarde en kijk je via een spiegel naar de boomtoppen. „Zelf heb ben wij een keer bovenin de bo men gewandeld, maar dit is iets heel anders", zegt Jolanda van Weerdenburg uit Apeldoorn. Samen met echtgenoot Karei en kinderen Myrthe (13), Lonneke (10) Jurjen (7) en tweelingzus Rachél probeerde zij de boom kruinenwandeling uit. Route Het vinden van de juiste route in het immense naaldbos valt nog niet mee In de routebeschrij ving wordt gesproken van een bankje, maar dat is vooralsnog onvindbaar. Omgezaagde bo men, waarvan de leeftijd via het tellen van de jaarringen geschat dienen te worden, zijn er meer dan genoeg. De houtoogst is in volle gang. Het gezin Van Weer denburg maalt niet om de wat vage routebeschrijving. Ze zijn Tijdens de boomkruinenwandeling moet je op de voorste wandelaar vertrouwen. foto Marijke Folkertsma allang blij dat het droog is en lijkt te blijven, want regen heb ben ze de laatste tijd meer dan genoeg over zich heen gehad. Spiegel Het recept van de boomkrui nenwandeling is simpel. In plaats van de blik naar de grond te richten kijk je al wandelend via een spiegel naar de boom kruinen. Midavaine heeft voor dat doel speciale spiegelplank- Advertentie Heeft u: -V0ETPR0BLEMEN? LOSSE STEUNZOLEN? Voormode. Heeft U" wahteit «ali Wij hebben een uitgebreid assortiment in verschillende breedte maten. Nieuw: wijdte K Zuidstraat 6 Sas van Gent Tel. 0115-451562 Ganzepoortstraat 19 Goes Tel. 0113-221430 jes gemaakt, compleet met uit sparing voor de neus. Om een boomkruinen wandeling te kun nen maken moet je een rij vor men. De voorste - zonder spiegel - bepaalt de route. De tweede in de rij legt een gestrekt rechter arm op de schouder van de eer ste, de derde doet hetzelfde met de t weede en ga zo maar door. Het maken van de rij gaat ge paard met enige hilariteit. Het zwaan-kleef-aan-effect werkt op de lachspieren. Voorzichtig worden de spiegelplankjes in stelling gebracht, tegen de neus en pal onder de ogen. „Oh, dit is naar", griezelt Myrthe. „Zo zie je helemaal niet waar je loopt." Voorzichtig zet de kleine stoet zich in beweging. Op naar de boomkruinen. Eng Midavaine kan zich heel goed voorstellen dat de boomkrui nenwandeling vooral in het be gin wat eng is. ..Het lijkt alle maal heel simpel, maar het is wel een compleet andere bele ving van de natuur. En wat hier bij komt is dat je de wandeling niet individueel doet, maar sa men met anderen. Je moet ver trouwen op degene die voor je loopt." De boomkruinenwandeling zo als die door Midavaine in de boswachterij is uitgezet, is over komen waaien uit Amerika. „Het past heel goed in de trend naar meer natuur beleven. Ik probeer daar in de opdrachten die de deelnemers tijdens de wandeling moeten uitvoeren ook zoveel mogelijk op in te spe len. Ik heb bijvoorbeeld een op dracht waarbij mensen in een kring met de ruggen tegen el kaar moeten gaan zitten en dan vervolgens beschrijven wat ze voelen, horen en ruiken. Minder doe-opdrachten, maar veel meer op zintuigen gericht." Prikkelend De zintuigen worden tijdens de boomkruinenwandeling con stant geprikkeld. Midavaine: „Het mooiste is het wanneer het waait en je zo'n blauwe lucht met wolken hebt. Het gezwiep van de boomkruinen - en die zit ten in de boswachterij behoor lijk hoog - in combinatie met voorbij drijvende wolken en het feit dat je zelf ook beweegt maakt het tot een heel aparte er varing En iedereen die het ge daan heeft, komt enthousiast terug." Boomkruinenwandelen kan nog tot en met zondag 27 oktober Routebeschrijvingen zijn verkrijgbaar bij natuurin- formatiepunt Westerschouwen, bij het trampolinecentrum. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ouderen vallen vaak. Jaarlijks breken circa 16.000 senioren een heup. Een kwart van deze mensen over lijdt binnen een jaar aan de complicaties en vijftig procent houdt er blijvend ongemak aan over. Slechts vijfentwintig pro cent herstelt volledig. Zij leven echter wel met de angst weer te vallen. Voor de Stichting Wel zijn Ouderen Schouwen-Duive land is dit alles reden genoeg volgende week een cursus val- preventie voor ouderen te star ten. Dat gebeurt onder de noemer 'In Balans'. De vier introductieles sen worden verzorgd door fysio therapeute Loura Philippo-van der Laan uit Zierikzee. Tiental len jaren ervaring hebben haar geleerd dat met kennis van za ken vooraf heel wat narigheid achteraf kan worden voorko men. Dat besef motiveerde haar acht jaar geleden al een post- hbo opleiding te volgen voor be- drijfsfysiotherapie. Na afron ding daarvan richtte zij haar eigen Arbo Adviesbureau Fysicare op begon bedrijfstrai- ningen ter voorkoming van pro blemen door specifieke arbeids omstandigheden. Verder geeft Philippo houdings- en bewe- gingslessen in Zierikzee aan mensen in twee verschillende leeftijdsgroepen (30-plus en 55- plus). De cursus 'In Balans' past per fect in haar beroepsuitoefening. Volgens Philippo biedt valpre- ventie een veel breder effect dan alleen het voorkomen van val len. „Ouderen verwerven meer zelfvertrouwen, waardoor ze ook weer wat vaker het huis uit durven gaan." Programma Het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB) ont wikkelde een specifiek programma voor de lessen val- preventie. Opsteller Ton Duy- vestein gaf op uitnodiging van de Zeeuwse Sportraad een pre sentatie van de valpreventie- cursus voor allen die er in deze provincie in het kader van hun beroep mee te maken krijgen. „Oefeningen die gebaseerd zijn op de zogeheten t'ai chi-trai- ningsvormen hebben het meeste effect", hield Duyvestein zijn gehoor voor. Philippo stond aanvankelijk wat sceptisch te genover deze bewering, maar moet erkennen dat de prakti sche uitwerking haar overtuig de. Zij legt uit dat t'ai chi vooral is gericht op het aarden, oftewel op het bewust contact voelen met de grond. Dat is van belang, omdat ouderen de neiging heb ben zichzelf vanuit het bovenlijf te sturen, terwijl juist het be wust neerzetten van de voeten extra belangrijk is. Tijdens de cursus wordt ook aandacht besteed aan de om standigheden in de woning. Slechte verlichting, een gladde vloer en los gelegde vloerbedek king zijn zaken die het risico op vallen vergroten. Philippo zal de deelnemers vragen op dit soort punten eens kritisch hun huis te inventariseren. Verder besteedt zij aandacht aan hoe te handelen als je toch bent geval len. „De angst om te vallen zal ook minder worden als mensen hebben ervaren hoe ze op eigen kracht toch weer overeind kun nen komen." Profijt De cursus 'In balans' start woensdag 30 oktober in gebouw De Harmonie in Zierikzee. Er hebben zich veertien deelne mers aangemeld. Ze variëren in leeftijd van 67 tot 84 jaar. Wat Philippo betreft mogen het er nog wel wat meer worden. Vol gens haar kan iedereen er profijt van hebben. De praktijk heeft haar geleerd dat oefeningen voor het versterken en verbete ren van de coördinatie van de spieren zelfs op ruim tachtigja rige leeftijd nog wel degelijk zin hebben. Na de eerste vier lessen van twee uur volgt er begin volgend jaar een verdieping met acht lessen van een uur. De deelnemers kunnen de oefeningen gewoon in him dagelijkse bewegingen I toepassen. BRUINISSE - Jeugdsociëteit De Pul in Bruinisse houdt op za terdagavond 26 oktober een halloweenparty in het Pulcom plex aan het Stenenpad. De zaal is vanaf half acht geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31