PZC Palingvissers voorzien problemen brunch Het is tijd voor de beste deal op hypotheekgebied. Pompoenen verjagen de kwade geesten GGD peilt interesse onder ouderen voor preventieve zorg Toeristenseizoen verlengen zit er voorlopig niet in Afschaffen sluitingsperiode Brouwersdam doodsteek voor bedrijven zeeuwse almanak Val waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 24 oktober 2002 door Piet Kleemans BRUINISSE - Als de sluis in de Brouwersdam jaarrond open blijft staan, heeft dat dramati sche gevolgen voor de paling visserij in de Grevelingen. „Dan gaan er zeker bedrijven sneuve len", voorspelt secretaris van de Vereniging Beroepsvissers De Grevelingen J. Muller uit Brui- nisse. moesten inleveren, maar uitein delijk zijn we er als palingvis sers mee akkoord gegaan. We dachten dat we verder konden, en dan komen ineens weer van die geitenwollensokkenfiguren de boel op z'n kop zetten." De Stichting Faunabescher ming waar Muller op doelt, kreeg eerder de rechtbank in Amsterdam aan haar zijde. Die oordeelde dat sluisbeheerder Rijkswaterstaat onvoldoende argumenten heeft om vast te houden aan de dertigdagen- sluitingsregeling. De palingvis sers hebben vervolgens het oor deel van Raad van State over de uitspraak van de rechtbank ge vraagd. Als Raad van State de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank onderschrijft, houdt dat in de sluis het hele jaar open blijft. Als de sluis het hele jaar door open blijft, betekent dat volgens Muller in de praktijk zo'n beetje hetzelfde als het verbieden van de palingvisserij. „Vergelijk het eens met een boer. De poot aard appelen en oogst ze als ze groot genoeg zijn. Wij zetten glasaal uit, maar het wordt ons onmo gelijk gemaakt ze te oogsten als ze groot genoeg zijn. Nou, zeg maar tegen een boer dat hij zijn aardappelen niet mag rooien. Dan komt hij ook in opstand." De bestaande palingvisserijbe drijven in Bruinisse zijn veelal familie-ondernemingen. „En tot nu toe zijn het allemaal ge zonde bedrijven. Ik ga ervan uit dat men oog heeft voor onze problemen en hoop dat uitein delijk het gezond verstand over wint." De palingvissers hebben vol- gens Muller voldoende oog voor natuur en milieu en doen er alles aan om een gezonde paling stand in de Grevelingen in stand te houden. „Elders in Neder land vissen ze met fuikringen van twaalf millimeter. Wij vis sen met ringen van achttien mil limeter zodat kleine paling nog even door kan groeien. En we visserïper bedrijf maar met der tig fuiken." door Marqritta van den Berge ZIERIKZEE - De GGD Zeeland gaat onderzoeken of er onder Zeeuwse ouderen interesse is voor een bureau voor preventief gezondheidsonderzoek. Het project begint op Schouwen- Duiveland, dat gekozen is als proefgebied. Via een behoefte onderzoek gaat de GGD de ko mende twee maanden na welke wensen en verwachtingen de Schouwen-Duivelanders heb ben ten aanzien van een derge lijk 'consultatiebureau voor ou deren'. Het idee van een preventief on derzoeksbureau voor ouderen speelt al langer bij de diverse ouderenorganisaties. Door de verwachte toename en vergrij zing van de Zeeuwse bevolking zal het gebruik van zorgvoor zieningen toenemen. „En oude ren blijven tegenwoordig langer zelfstandig wonen, waardoor het zicht op deze doelgroep min der wordt. Het gevolg is dat ou deren medische klachten vaak te laat melden bij een zorgin stelling", aldus wethouder A. van der Wouden van Volksge zondheid. Ontkenning Evenals de samenwerkende ouderenbonden denkt de wet houder dat door middel van pre ventief onderzoek vroegtijdig ingespeeld kan worden op ge zondheidsproblemen bij oude ren. „In veel gevallen zijn ouderen zich niet bewust van het feit dat ze ziek zijn of aanleg hebben om een bepaalde ziekte te ontwik kelen Ontkenning speelt daar bij volgens Van der Wouden een belangrijke rol. Door vroegtij dige signalering van ziekten kan op termijn ook veel zorg- geld worden bespaard. Voor de komst van een consulta tiebureau wil de GGD een beeld krijgen van de behoeften binnen de doelgroep. Vierhonderd ou deren in de leeftijd van 55 tot 75 jaar hebben daarom een vra- Ambtenaar vrijgesproken van aannemen smeergeld MIDDELBURG - Een 49- jarige man uit Burgh- Haamstede is gisteren in Middelburg vrijgespro ken. De rechtbank achtte niet bewezen dat de ambtenaar van de voor malige gemeente Wester- schouwen in 1997 steek penningen zou hebben aangenomen van een architect in ruil voor een bevoorrechte positie bij de aankoop van bouw grond aan de Platboslaan in Burgh-Haamstede. De ambtenaar werd ervan verdacht 42.500 gulden in eigen zak te hebben gesto ken. Het Openbaar Minis terie had negen maanden gevangenisstraf en een boete van 20.000 euro ge- eist, maar raadsman H. Dunsbergen verzekerde tijdens de behandeling al dat er geen enkel bewijs was om zijn cliënt te ver volgen. De strafpleiter verwees in dat verband naar de be perkte inbreng van de ambtenaar, die hooguit een toetsende rol bij de bouwaanvraag heeft ge had. De ambtenaar, die inmid dels bij de gemeente Ka- pelle werkt, heeft het aan nemen van de steekpen ningen altijd ten stelligste ontkend. Ook werd de man gisteren vrijgesproken van het ple gen van vermeende belas tingfraude. genlijst gekregen. Het project moet antwoord geven op de vraag of een preventief gezond heidsonderzoek leidt tot een toename van de kwaliteit van leven van de ouderen. Er wordt onder meer gekeken of ouderen de waarde inzien van een jaarlijkse oproep voor con trole. De gemeente zal ouderen die aan de enquête hebben meege daan uitnodigen voor een dis cussiemiddag in november. Zij kunnen tijdens deze bijeen komst hun antwoorden nog eens mondeling toelichten. Tevens zal de gemeente na afronding van het onderzoek met de ver schillende ouderenorganisaties om de tafel schuiven om de on derzoeksresultaten nader te be zien. Aan de hand van deze uit spraken en de uitkomsten van het behoefteonderzoek wordt vervolgens een definitief advies opgesteld. Bijdrage Eind februari wordt officieel beslist of het proefproject Pre ventie Team Ouderen van start kan gaan. Het is volgens Van der Wouden niet de bedoeling dat de gemeente een financiële bijdra ge aan de opzet van het consul tatiebureau zal leveren. „Hier voor zullen we de diverse zorgverzekeraars en het minis terie van Volksgezondheid be naderen." Als het proefproject op Schou- wen-Duiveland aanslaat, wordt gekeken of de zorgvoorziening op regionaal of eventueel ook op provinciaal niveau ingevoerd kan worden. Een soortgelijk on derzoek vindt tegelijkertijd plaats in de gemeente Rotter dam. Advertentie Gewijzigd treinverkeer 9 WeHc aan het spoor fcll van 25 - 31 oktober In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 25 t/m 28 okt Apeldoorn-Zutphen 25 en 26 okt Maastricht Randwyck-Kerkrade C 25 t/m 27 okt Rotterdam C-Gouda 25 okt Den Haag C-Rotterdam Hofplein 26 okt Amsterdam C-Haarlem Amsterdam C-Keulen internationaal) Utrecht C-Ede-Wageningen/ Rhenen Amersfoort- Ede-Wageningen 26 en 27 okt Rotterdam C-Rotterdam Noord 27 okt Utrecht C-Arnhem-Nijmegen Rotterdam C-Delft 26 op 27 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www ns nl - Haal de folder aan een NS-loket - Bel 0900 - 9292 0,50 p m.) - Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie met zeezicht Een overvloed aan warme en koude gerechten Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410.')02 Belangstellend luisterde Roel dezer dagen naar de uit eenzettingen van zijn groot vader. Die was vol van de val van het kabinet-Balkenende en verschafte, zoals het een goede Nederlander betaamt, een scherpe analyse over de loop der politieke dingen. Roel mag dan nog maar zes jaar zijn maar, of het nu gaat over kwesties in zijn woon plaats Vrouwenpolder dan wel over schokkende gebeur tenissen in de Hofstad, er ontgaat hem weinig. Toen hij een dag later bij opa en oma over de vloer kwam, toonde hij zich dan ook zeer verwonderd. Eén blik op het interieur was vol doende: opa had er grondig naast gezeten. „Het kabinet staat er nog", stelde hij niet zonder streng heid vast. Rabobank vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu champignonsoep en chili con carne of quiche (vegetarisch) en fruitsalade voor €11,50 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 26 oktober 15.00-16.30 uur Laurent Marty Verkiezing Boek van het Jaar 2002 haal uw stemformulier bij de balie van de afdeling literatuur of bij onze boekhandel in 't Spui in Vlissingen cd-afdeling 6,99 inclusief 30 kortingcoupons t.w.v. 270,00 kijk ook op www.drukkeriimiddelbur2.nl De sluis in de Brouwersdam - de verbinding tussen Grevelingen en Noordzee - is voor de paling- vissérs een belangrijk instru ment. In het najaar trekt de geslachtsrijpe paling van de Grevelingen naar de Sargasso- zee. Om te voorkomen dat alle paling 'ontsnapt' wordt de doorlaat sinds enkele jaren maximaal dertig dagen per jaar gesloten. 'Blijft de sluis het hele jaar door open staan, dan worden de vangstkansen voor de paling vissers volgens Muller sterk aangetast. Naar zijn idee zelfs zo sterk dat de huidige paling visserijbedrijven die in de Gre velingen opereren, zeker niet allezeven kunnen blijven voort bestaan. Voor de Stichting Fau nabescherming is dat geen reden om de strijd voor het jaar- rond open houden van de sluis, zodat de uitwisseling van orga nismen tussen de zoute zee en het brakke meer optimaal is, op te geven. Inleveren Muller kan daar met de pet niet bij. „Vroeger was de sluis zestig dagen per jaar dicht. Toen is dat op gegeven moment terugge bracht naar dertig. Dat bete kende voor ons al dat we flink in Advertentie De palingvissers gebruiken in De Grevelingen fuikringen van achttien millimeter, zodat de kleine paling nog even door kan groeien. Elders in Nederland zijn de ringen twaalf millimeter. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon RENESSE - Schouwen-Duive- land houdt voorlopig vast aan een toeristenseizoen van 15 maart tot 1 november, ondanks het verzoek van de Recron en Vekabo het kampeerseizoen te verlengen tot het weekend na Allerheiligen. Wanneer de be stemmingsplannen voor de re creatiegebieden in 2004 bij de tijd gebracht worden, wil wet houder G. van de Velde-de Wil de de kleine seizoensverlenging alsnog onderzoeken. Allerheiligen (1 november) is een vrije dag in Duitsland. Dit jaar valt 1 november op vrijdag. De recreatieondernemers ver wachten dat Duitse toeristen naar Schouwen-Duiveland zul len komen om van het lange vrije weekend te genieten. Maar kamperen is er voor de gasten niet bij: het toeristenseizoen eindigt op die dag. Tot ongenoe gen van de campinghouders, die hierdoor inkomsten mislopen. De Schouwse besturen van de Recron en de Vekabo hebben daarom aan het college ge vraagd het kampeerseizoen pas te beëindigen na het weekend volgend op Allerheiligen. Het is niet de eerste keer dat de ze kleine verlenging van het sei zoen ter sprake komt. In februa ri van dit jaar nog kaartte WD- raadslid H. Coomans de kwestie aan in de commissie Ruimtelij ke Ordening en Economische Zaken. Het antwoord van het college was toen klip en klaar: geen verlenging. Juist sinds de zesweekse verlenging van het strandseizoen (in 2000) kent Schouwen-Duiveland nu zowel voor het strand als voor het kamperen één duidelijk toeris tenseizoen van 15 maart tot 1 november. Ook nu heeft het ge meentebestuur het verzoek van Recron en Vekabo afgewezen. „De argumenten die destijds zijn aangegeven zijn nu nog steeds keihard", aldus wethou der Van de Velde (recreatie en toerisme). De belangrijkste reden om het verzoek af te wijzen is dat één week langer kamperen een berg werk oplevert voor de gemeen teambtenaren. De vergunnin gen, die aan de ondernemers zijn afgegeven, moeten worden aangepast. De reinigingsdienst moet zijn rooster bijstellen om het extra afval dat de verlen ging met zich meebrengt af te voeren. En de bestemmings plannen voor de recreatiegebie den moeten hiervoor worden veranderd. Bij elkaar ferme klussen, waar de gemeente op dit moment geen tijd voor heeft. Kier Weliswaar nu afgewezen, is het voorstel van Recron en Vekabo niet definitief van tafel. „We doen niet voorgoed de deur op slot voor dat weekend", stelt de wethouder. In 2004 zullen de be stemmingsplannen voor de re creatiegebieden bij de tijd ge bracht worden. Volgens Van de Velde biedt dat een mooie gele genheid om de discussie over de kleine seizoensverlening te voe ren. In een 'soort kadernota' moeten dan nog eens alle gevol gen van verlenging op een rijtje gezet worden. Het college wil de deur op een kier houden omdat het argument van één duidelijk toeristenseizoen niet meer 'zo zwaar weegt': langs de Schouw se kust mogen straks immers vijf strandtenten ook in de win ter blijven staan. Ondanks de afwijzing heerst er bij de ondernemers toch enige tevredenheid. Voor E. Troost, secretaris van de Recron, gaat het er vooral om dat duidelijk is wanneer een weekje langer open in het naseizoen in zicht komt. Troost: „Wij vonden dat we er formeel melding van moesten maken. Ik ben tevreden met het antwoord. Ook de ge meente kan nu niet anders." door Marqritta van den Berge BRUINISSE - Lange rijen pom poenen en kalebassen in allerlei kleurschakeringen. Wie het ter rein van de familie Elshout in Bruinisse opkomt, waant zich in een oranje gloed. Nu het hallo- weenfeest voor de deur staat, is het oranje sierfruit erg in trek, volgens Lenie Elshout, die voor (Advertentie kinderen in de leeftijd van vier tot dertien jaar drie halloween- middagen organiseert. Sinds anderhalf jaar runt ze sa men met haar echtgenoot de bloemenkwekerij aan de Lan- geweg. Al vrij snel begon Els hout met het geven van work shops voor het maken van bloemdecoraties en organiseer de zij kinderfeestjes. Tijdens de ze feestjes is het idee ontstaan workshops te geven rond het uithollen van pompoenen. „Er is belangstelling voor de cursus sen, maar het loopt nog niet storm.". De eerste halloween- middag viel uit doordat er te weinig aanmeldingen waren. Voor de volgende twee hallo- weenfeesten op zaterdag 26 en woensdag 30 oktober zijn in to taal achtien aanmeldingen bin nengekomen. De kinderen kunnen hun crea tieve ideeën loslaten op de pom poen. „Samen met mijn zoon Erik heb ik drie uitgeholde mo delpompoenen gemaakt. Het lijkt moeilijk om een spin of zwarte kat uit het fruit te snij den, maar het valt reuze mee. In principe kan iedereen het."Na afloop gaan de lichten uit en ste ken we de kaarsen in de uitge holde pompoenen aan, zodat er een echt halloweensfeertje ont staat." De associatie tussen het spook achtige ritueel en de oranje vrucht, moet volgens Elshout worden gezocht in het verjagen van van boze geesten met de pompoenmaskers. De pom poen dient vooral als sierobject, maar Lenie gebruikt ook de in houd. „Zelf maak ik er geregeld jam of cake van. Pompoenen soep doet het ook goed. De rug- byvormige exemplaren zijn zo zoet dat j e ze ook zo leeg kunt le pelen." Een kunstig uitgeholde pompoen: met een kaarsje erin een mooi sfeerlichtje voor Halloween. foto Marijke Folkertsma Geluid Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29