PZC Palingvissers voorzien problemen Oudste wethouder doet laatste truc Tocht en vocht fataal voor Historama MOEDER (WORDEN)? Aantal gegadigden meldt zich voor Goese Cultuurhuis Anderhalf jaar voor verkrachtingspoging Zo herkent u de symptomen van diabetes! 0 12 Afschaffen sluitingsperiode Brouwersdam doodsteek voor bedrijven Geef gehoor aan de roep van de lepelaar Kinderen? Stop dan met roken donderdag 24 oktober 2002 door Piet Kleemans BRUINISSE - Als de sluis in de Brouwersdam jaarrond open blijft staan, heeft dat dramati sche gevolgen voor de paling visserij in de Grevelingen. „Dan gaan er zeker bedrijven sneuve len", voorspelt secretaris van de Vereniging Beroepsvissers De Grevelingen J. Muller uit Brui- De sluis in de Brouwersdam - de verbinding tussen Grevelingen en Noordzee - is voor de paling vissers een belangrijk instru ment. In het najaar trekt de geslachtsrijpe paling naar de Sargassozee. Om te voorkomen dat alle paling 'ontsnapt' wordt de doorlaat sinds enkele jaren maximaal dertig dagen per jaar gesloten. Blijft de sluis het hele jaar door open staan, dan worden de vangstkansen voor de paling vissers volgens Muller sterk aangetast. Naar zijn idee zelfs zo sterk dat de huidige paling visserijbedrijven die in de Gre velingen opereren, zeker niet alle zeven kunnen blijven voort bestaan. Voor de Stichting Fau nabescherming is dat geen reden om de strijd voor het jaar- rond open houden van de sluis, zodat de uitwisseling van orga- Herdenking bevrijding Zuid-Beveland BAARLAND - Met een sobere plechtigheid worden zaterdag 26 oktober in Baarland de men sen herdacht die 58 jaar geleden sneuvelden bij de bevrijding van Zuid-Beveland. De belangstellenden komen om 14.00 uur bijeen bij partycen trum Scheldeoord. Daarna lopen ze gezamenlijk naar het monument aan de zee dijk, waar wethouder M. Ver- mue-Vermue een krans legt. Bij de herdenking is de Schotse oud-strijder Sammy Black wood aanwezig. nismen tussen de zoute zee en het brakke meer optimaal is, op te geven. Muller kan daar met de pet niet bij. „Vroeger was de sluis zestig dagen per jaar dicht. Toen is dat op gegeven moment terugge bracht naar dertig. Dat bete kende voor ons al dat we flink in moesten inleveren, maar uitein delijk zijn we er als palingvis sers mee akkoord gegaan. We dachten dat we verder konden, en dan komen ineens weer van die geitenwollensokkenfiguren de boel op z'n kop zetten." Uitspraak De Stichting Faunabescher ming waar Muller op doelt, kreeg eerder de rechtbank in Amsterdam aan haar zijde. Die oordeelde dat sluisbeheerder Rijkswaterstaat onvoldoende argumenten heeft om vast te houden aan de dertigdagen- sluitingsregeling. De palingvis sers hebben vervolgens het oor deel van Raad van State over de uitspraak van de rechtbank ge vraagd. Als Raad van State de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank onderschrijft, houdt dat in de sluis het hele jaar open blijft. Als de sluis het hele jaar door open blijft, betekent dat volgens Muller in de praktijk zo'n beetje hetzelfde als het verbieden van de palingvisserij. „Vergelijk het eens met een boer. De poot aard appelen en oogst ze als ze groot genoeg zijn. Wij zetten glasaal uit, maar het wordt ons onmo gelijk gemaakt ze te oogsten. Nou, zeg maar tegen een boer dat hij zijn aardappelen niet mag rooien. Dan komt hij ook in opstand." De bestaande paling visserijbedrijven in Bruinisse zijn veelal familie-ondernemin gen. „En tot nu toe zijn het allemaal gezonde bedrijven. Ik ga ervan uit dat men oog heeft voor onze problemen en hoop dat uitein delij k het gezond verstand over wint." De palingvissers hebben volgens Muller voldoende oog voor natuur en milieu en doen er alles aan om een gezonde pa lingstand in de Grevelingen in stand te houden. De vaste tentoonstelling in Historama is nog ruim een week te bekijken. foto Ruben Oreel door Britta Janssen MIDDELBURG - Het Historama in Middel burg sluit op 1 november. De vaste tentoon stelling in de Kloostergangen van de Abdij kan niet langer worden gehouden, omdat de ruimte verouderd is. Tocht en vocht beschadigen de geëxposeer de objecten. Het Historama werd in 1992 ge opend door Pieter van Vollenhoven en geeft bezoekers nog ruim een week een beeld van de historie van de Middelburgse abdij. Daarna verdwijnen de Maarten Toonder poppen ansichtkaarten over de oorlog en de vaste videopresentatie. De Kloostergangen zijn in de toekomst openbaar toegankelijk en zullen alleen nog gebruikt worden voor incidentele activiteiten zoals bijvoorbeeld muziek en beeldende kunst. „De provincie Zeeland is de baas van het Zeeuws Museum, waarvan de expositie Historama een onder deel is. In principe kan iedereen die ideeën heeft voor incidentele activiteiten terecht bij de provincie", aldus directeur V. By- vanck van het Zeeuws Museum. Het Zeeuws Museum is nog met de gemeente Middelburg, het Roosevelt Study Center en de Abdijkerken in overleg over de kruiden tuin en de Abdijrondleiding. Een rondlei ding door het eeuwenoude complex blijft mogelijk, maar zal wel een andere opzet krijgen. Winkel Met het sluiten van Historama verdwijnt ook de museumwinkel Bij de heropening van het Zeeuws Museum in 2004 zal een nieuwe winkel in combinatie met een café door een commerciële exploitant worden beheerd. De tentoonstellingen van het Zeeuws Muse um over de VOC in Middelburg en van de ge velstenen uit Middelburg en Zeeland zijn nog tot de sluitingsdatum te bezichtigen. door Rolf Bosboom GOES - Het Goese podium 't Beest wil zijn activiteiten uit breiden naar het Cultuurhuis, dat bij de nieuwe schouwburg komt. Om de huidige ruimte nood te lenigen, kan daar een oefenruimte voor uiteenlopen de gezelschappen worden ge vestigd. 't Beest is een van de kandidaten die zich hebben gemeld voor de opengevallen plaats in het Cul tuurhuis, die is ontstaan door het onverwacht afhaken van het Gezelschap van de Zee. De an dere huurders in het onderko men zijn kunstenaarsplatform Trechter 5, Kunstuitleen De Be- velanden en Galerie Van den Berge. Volgens voorzitter A. Feytel zit 't Beest te springen om meer ruimte. „Het gebouw is nu echt propvol. De afgelopen vijf jaar is het aantal bezoekers ver dubbeld doordat we onze acti viteiten fors hebben uitgebreid. Daardoor moeten we verwante organisaties steeds vaker nee verkopen." Feytel noemt theatergroepen zoals Kwark, Split (die ook inte resse heeft in het Cultuurhuis), De Ambitie en Gezelschap van de Zee als voorbeelden. „Die zouden we heel graag onderdak verlenen. Als we ruimte erbij krijgen, dan kunnen we de spel oefeningen van het Jeugdthea terhuis en deze groepen daar onderbrengen, zodat onze grote zaal vrij blij ft voor echte uitvoe ringen en try-outs." Het grote voordeel, aldus de Beest-voorzitter, is dat de ruim te in het Cultuurhuis op die ma nier volop en dus efficiënt wordt benut, terwijl als een afzonder lijk gezelschap erin trekt het ge bruik veel minder intensief zal zijn. 't Beest is niet de enige kandi daat. Behalve Split hebben ook de initiatiefnemers voor de op richting van een Zeeuwse musi calopleiding voor jongeren zich gemeld met de wens de ruimte te huren. Het idee voor de oplei ding is nog volop in ontwikke- ling. Ook Tom van den Berge van Ga lerie Van den Berge heeft ge vraagd over de ruimte te mogen beschikken. Als 'privé-per- soon'. dus los van zijn galerie heeft hij voorzichtige ideeën over de oprichting van een kunstvereniging naar Duits mo del. Het gaat in zijn visie om een stichting of vereniging, voorlo pig Kunst in Zeeland geheten die tentoonstellingen, projecten en andere activiteiten op het ge bied van hedendaagse beelden de kunst organiseert. Het uitgangspunt is om vijf ten toonstellingen per jaar te hou den, waarvan er vier worden op gezet door een gerenommeerde curator uit binnen- of buiten land. Volgens Van den Beige hebben landelijk bekende men sen zoals Lex ter Braak en Ham van Boxtel zich daar al enthou siast voor getoond. De vijfde ex positie is er een met kunstenaars uit de regio, onlangs afgestu deerde kunstenaars of een sa menwerking met de andere partners in het Cultuurhuis. Jonge Tholenaren stichten brand in papiercontainer THOLEN - Drie jongens uil Tholen zijn gisteren aangehou den nadat ze brand hadden ge sticht in een papiercontainer aan de Zoekweg in hun woon plaats. De brand werd door de brand weer geblust. De drie jongens zullen worden doorgestuurd naar bureau Halt. De jongens zijn twaalf en der tien jaar oud. Mannenkoor zoekt leden WEMELDINGE - Het Christe lijk Mannenkoor Zeeland, on der leiding van Peter Wildeman, zoekt versterking. Daarom wordt op vrijdag in de gerefor meerd-hervormde kerk in We- meldinge een open repetitie avond gehouden. Deze begint om 19.45 uur. door Conny van Gremberqhe HULST - Ben Picavet uit Hulst, de oudste wethouder in Zeeland en - naar eigen zeggen - wellicht ook in het land, zet over een paar weken een punt achter zijn poli tieke loopbaan. Beu is hij het politieke spel nog lang niet, maar hij is inmiddels 78 en de jaren beginnen toch een beetje te tellen. De tijd die hem nog gegund is, wil hij dan ook met zijn twintig jaar jongere vrouw spenderen aan de leuke dingen des levens. Picavet is echter Picavet en dat houdt in dat hij druk doende is met het bedenken van zijn laat ste trucje. Als een dompteur op leeftijd die bezig is met zijn laat ste krachttoer. „De laatste weken schuim ik als de schooier in dat liedje de stra ten af om vrienden, kennissen en sympathisanten te bewegen om met de komende verkiezin gen hun stem op mij uit te bren gen. Het lijkt me machtig om mijn politieke loopbaan af te sluiten met een groot aantal voorkeursstemmen. Niet om in die raad te komen, maar mijn partij op weg te helpen en om na mijn vertrek toch nog wat voor mensen te kunnen betekenen." Eind jaren '50 maakte Picavet zijn entree in de Hulster poli tiek. Samen met wat jonge Hul stenaren (W. Colsen en D. Stolte) die aanhikten tegen het regen tendom dat Hulst destijds in zijn greep hield. De verkiezin gen in '58 waren een succes. Pi cavet won vier van de elf raads- zetels en stapte het college in met twee wethouders. Picavet kreeg de portefeuille sportza ken en openbare werken. Voor de jonge wethouder waren die eerste jaren een goede leer school, maar het was niet mak kelijk om het bestuur uit de ivo ren toren te jagen. Verschillen van mening over de te volgen koers braken de lijst bij de vol gende verkiezingen op. In '62 kwam Picavet nog wel in de raadmaar na twee j aar hield hij het voor gezien. Zijn rentree in de politiek maakte Picavet op zijn 65e. Hulst was lang in de ban ge weest van de ziekenhuiskwes tie. De regio verloor zijn zieken huis en ik vond dat zonde. Wat ik ook zonde vond was dat dat goede gebouw gewoon leeg kwam te staan. Toen de gemeen te Hulst begon te praten over een uitbreiding van de huisves ting, was het voor mij zo klaar als een klontje, dat daarvoor het ziekenhuisgebouw in aanmer king moest komen." Met één campagne-punt, veel vrije tijd en veel vrienden en kennissen dook Picavet met zijn Groot-Hulst de verkiezings strijd van 1990 in. Hij kwam er uit met vier zetels en vele hon derden stemmen op zijn eigen kop. „Voor mij was die verkie zing het hoogtepunt in mijn po litieke carrière", zegt hij nu terugkijkend. Picavet werd ove rigens bij de collegeonderhan delingen opgezadeld met de wraak van de verliezers. Hij moest zorgen voor een nieuwe huisvesting van de gemeentelij ke diensten. Dat nieuwe stadskantoor kwam er ook, maar niet in het zieken huisgebouw. Nooit is Picavet op die politieke keuze door het electoraat afgerekend. „Hoeft ook niet", zegt hij nu, „ik zag dat ook niet als een vorm van kie zersbedrog om de doodeenvou dige reden dat het alternatief niet haalbaar bleek." Invloed Picavet mocht dan twaalf jaar de lichtste portefeuille (sport en sociale zaken) beheren, binnen het college was zijn invloed groot. Na de vorige verkiezin gen wist hij het CDA buiten het college te houden en WD en PvdA aan hem schatplichtig te maken. Ook zag hij kans om alle oude naamslijsten in het Land van Hulst (Gemeenschappelijke belangen, Lijst Clinge voor het Algemeen Belang en Lijst Brug- geman) onder de noemer van Groot-Hulst te brengen, waar mee hij een eventuele afkalving van de electorale steun telkens wist te voorkomen. Voor de ko mende verkiezingen is Groot- Hulst een lijstverbinding aan gegaan met Groot-Hontenisse. De scheidende wethouder ont kent niet dat hij altijd politiek doordacht te werk is gegaan. Het maken van allianties, het zoeken van steun, dat is voor hem politiek bedrijven. Zijn in vloed moet niet overdreven worden. Het machtsspel binnen het college beperkte hij tot zijn eigen portefeuille. Dat collega's er niet in slaagden om zaken van de grond te tillen, vond-ie spij tig, maar niet meer dan dat „Mijn eerste zittingsperiode gaf Wethouder Ben Picavet uit Hulst zwaait over een paar we ken af. mij de meeste voldoening, de laatste de minste. De voorbije vier jaar zijn best veel zaken aangepakt, maar echt belang rijke projecten zijn blijven lig gen." Thuis zijn er ook zaken blijven liggen, zijn studie voor vinoloog bijvoorbeeld. „Ik heb alle grote wijnen van de wereld gedron ken, maar de studie die ik er over wilde volgen, daar ben ik nooit aan toe gekomen." MIDDELBURG - Een 37-ja- rige inwoner van Sas van Gent is gisteren in Middel burg veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaar delijk. De rechtbank achtte bewe zen dat de man 23 maart dit jaar in zijn woonplaats een vrouw heeft geprobeerd te verkrachten. Het incident vond plaats in het Sasse uit gaansleven. De Sassenaar had eerder die avond het slachtoffer ont moet in een plaatselijk café. •Toen de vrouw wegging werd ze achtervolgd door de man en zijn twintigjarige vriend. Ze had zich door het duo be dreigd gevoeld en een toeval lige passant aangesproken om haar naar huis te bren gen. Het laatste stuk wilde ze al leen lopen, hetgeen haar be lagers de gelegenheid gaf haar vast te pakken. Daarna zouden zij haar van haar kle ren hebben ontdaan en be tast. Volgens de rechtbank was er ook een poging geweest om haar te verkrachten. Officier van justitie J. Groen vond de verkrachting bewezen en had drie jaar cel geëist. De Sassenaar had ook zelf in eerste instantie de verkrach ting toegegeven, maar later ontkende hij. Ook het slacht offer zou tegenstrijdige ver klaringen hebben afgelegd. De zaak werd aanvankelijk aangehouden om het slacht offer nogmaals te horen. minstens 250.000 Nederlanders hebben diabetes, maar weten dat niet Meer dan een half miljoen Ne derlanders heeft diabetes (sui kerziekte). De helft van deze mensen weet niet dat er bij hen sprake is van diabetes. De klachten zijn vaak vaag, waar door niet snel advies bij een arts wordt ingewonnen. Dit terwijl tijdige behandeling klachten en complicaties aan zienlijk kan verminderen. WAT IS DIABETES? Diabetes is een stofwisselings ziekte die draait om het hor moon insuline. Insuline is van vitaal belang bij de energie voorziening van ons lichaam. Dit hormoon helpt glucose (suikers) in het bloed om te zetten in energie voor de spie ren en organen. De alvleesklier maakt insuline. Zonder insuli ne of met een tekort eraan komt de glucose in het bloed niet meer in de lichaamscellen terecht en raakt de motor van het lichaam (de stofwisseling) ontregeld. HOE HERKENT U DIABETES? Kenmerkende symptomen zijn: Veel dorst, veel plassen. Aanhoudende vermoeidheid en/of pijn in de benen. Oog klachten (slecht zien, rode ogen). Pijn in de benen, kort ademigheid. Bent u vaak moe, hebt u veel dorst en/of last van aanhoudende pijn aan de ogen? Laat u door de huis arts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leef tijd overgewicht of een van eerdergenoemde sympto men en zit er diabetes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo snel mogelijk een uitgebrei de gratis brochure met meer informatie over diabetes, de behandeling en de gevolgen. De brochure is bestemd voor iedereen die iemand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte. Het Dia betes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschappelijk onderzoek. Giro 5766, Diabetes Fonds in Amersfoort. kbf? Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort nfo@diabetesfonds.nl Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de lepelaar, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Jar de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j.) O Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. I i I i I Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar: Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Vogelbescherming Kijk op www.vogelbeschermingnl of bel 030-6937744n i: i> k hun i> Bei je neler if vil je neler wirdei? Stip dai iet rikei. Het is sleelt viar jezell ei mr je (niekirei) kill. «ter nlimiit? ld mi-uil |i l,2J/€ 1.11 i/a| CH'!F*CT_0 m Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren) kind. Dit zijn de feiten. Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwan gere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte Het geboortegewicht van baby's van rokende moeders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op luchtweginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) |r=ilD E FACTO NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28